» »

Krzno?

Krzno?

«
1
2

BigWhale ::

http://ava.rtvslo.si/ava/media?action=p...

RealMedia prispevek, 'dvoboja' na TV. Krzno kot del oblacila, da ali ne?

Kaj pa vi mislite?

kopernik ::

Iz osebnega stališča - nikakor. Nošenje krzna me še ni zamikalo in dvomim, da me kdaj bo.

Tale dvoboj na TV (Najbrž misliš nedeljsko oddajo ? Linka se mi ne da preveriti.) je bil malce humorističen - tisto brezglavo napadanje mlade aktivistke me ni impresioniralo. Imela je nekaj stališč, ki po mojem mnenju niso pravilna.

Če bi hoteli končati z načrtno vzrejo živali za meso/krzno/usnje, bi se moralo precej spremeniti, saj od tega živi precej ljudi. Ni nemogoče, je pa malo verjetno.

Utk ::

No, tista zagovornica krzna je imela pa še bolj bedne odgovore...za koga že dela? Strašna je bla...

Daedalus ::

>Krzno kot del oblacila, da ali ne?

Sam ga ne bi nosil, ker se mi ne zdi preveč lepo. Če je pa komu kul, pa ga naj nosi...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Izak ::

Vsekakor proti. Ko mislem na izvor ... ;(

BigWhale ::

Jaz bom v bistvu samo to rekel: Eskimi so eni izmed redkih, ki vedo, da moras takosmato stran not obrnit... ;)

gofra ::

Ne...and a big one

Gaby ::

Sem vsekakor za uporabo usnja in krzna zivali, ki jih prvotno uporabljamo za reklamo. Sem pa absolutno proti vzreji zivali za namen krzna.. Imamo cisto dobre sinteticne materiale in za en plasc res ne rabi umret 40 cincil. Tiste zivali, ki jih pa pojemo, pa seveda hvalabogu, da uporabimo tudi krzno oz. usnje.. Stare babe v "pelc mantlih" so mi bljek in fuj, mlade pa se bolj..
Nature lover.

Highlag ::

BigWhale:

Zakaj imajo pa potem vse živali krzno navzven? >:D


Drugače pa krzno samo zaradi krzna je brez veze.

Drugo je če je pač stranski produkt druge zadeve. Sej čevlji so tudi iz krzna. No v bistvu so dlake pobrite dol.
Never trust a computer you can't throw out a window

BigWhale ::

Highlag:

Iz preprostega razloga, da lahko stara dlaka odpade in zraste nova... ;)

Keyser Soze ::

Mamo en pregovor...

"Sto lisic na en prasic!":D

WarpedGone ::

Tale krava si lahk sam želi, da jo slučajn ne srečam kje. Noben dohtar ji ne nardi nosu več nazaj. Žensk se ne tepe ampak v njenem primeru to pravilo ne bo kršeno spljoh.

Kakšen zaničevalen pogled do vseh, kakšni primitivni izgovori....
Ne, ni krava. Se opravičujem kravam. Za ta zmazek ni besede....

Js bi mel hlače iz otroške kože. Verjetn se bo dal čist komot zment z njo. Bo razumela moj prefinjen okus. Tut oni trgovci z belim blagom morjo od nečesa živet konckoncu. Sploh dol u afrik je kriza zdej. Pa meso se bo tut prodalo dobr. Sej bo ona sam ostank ponucala. Tko nežn in voljan...
Zbogom in hvala za vse ribe

gGiF ::

Zanimivo kako so zagovorniki ne uporabe krzna vedno nasilni do ljudi, ki ga uporabljajo.

Poldi112 ::

Mene zanima kdo od tistih, ki so proti krznu, je vegetarjanec?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Mercier ::

Jaz sem zraven še proti uporabi kamnitih plošč namesto zvezkov in računalnikov v šoli.

gGiF, od kod ti ta ideja.? Poldi112, zakaj?

Keyser Soze ::

Eh, Poldi že dolgo ne je mesa in posledično daje ene čudne izjave.:P

Drugače pa tudi meni jasno, zakaj so animal loverji tako agresivni...

P.S.: Za krzno imamo lepe nadomestke, tako v izgledu kot v namembnosti. Za meso česa takšnega še ni....

Daedalus ::

> P.S.: Za krzno imamo lepe nadomestke, tako v izgledu kot v namembnosti. Za meso česa takšnega še ni....

Ja, ampak vseeno je čudno, da si nekdo, ki govori kako je grozno ubijat živali zaradi krzna z eno roko v goflo tlači goveji zrezek od krave, ki je pač vzgojena v ta namen, da se jo ubije in poje. Malo sprenevedanja mogoče? Al pa je to, da so krave grde in niso kjut kot kake činčile?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BigWhale ::

> Malo sprenevedanja mogoče? Al pa je to, da so krave grde in
> niso kjut kot kake činčile?

Bistvena razlika je v tem, da so cincile gojene za krzno. Za tistih deset kvadratnih cm krzna in potem vrzene vstran. Mogoce gredo vcasih v predelavo in jih zmeljejo v kako zivalsko hrano ali pa pa pasteto ;>. Krave so pa gojene za meso. Recimo, da ga nucamo za prezivetje.

Jaz jem meso recimo enkrat na teden.

Izak ::

;(( Deadelus čudno misliš. Nekateri primeri živali so na poti do izumrtja zaradi potrebe po krznih. Sploh pa sm gledu masaker nad pingvini zaradi njihove kože. Obup in groza.

Thomas ::

Koliko paina preprečiš/povzročiš, če prepoveš/dovoliš uporabo krzna?

Ne vem. Vem samo, da je izračun zelo zapleten. Vsekakor se zavzemam za svet, kjer tigri ne jedo antilop in jih lovci ne streljajo za krzno in še 100 takih reči.

Thomas ::

> Sploh pa sm gledu masaker nad pingvini zaradi njihove kože.

Misliš tjulni? Te masakrirajo tudi polarni medvedi in orke. Zmasakrijajo vsakega, ki jim pride pod šape. Tudi odrasli tjulnji samci jih pobijajo, kakor za šport.

Potem pa pridejo še ljudje in pobijejo še več tjulnov.

Trenutna konfiguracija je velik šmoren.

DoberMan ::

Pomoje je edini razlog zakaj se nosi krzno, ker je nekomu všeč. Je lepo.
Ostali razlogi so prov smešni, od tega da jih zebe naprej.

Ampak če nekomu paše nosit krzno ga lahko nosi. Je njegova pravica in ne glede na moje mnenje nimam bit kej nasilen do nje(ga).

Živali ki se vzgojijo za krzno ne živijo tako slabo kot tiste vzgojene za hrano. Koga briga če se piščanci izkljuvajo, sej se to na fileju ne vidi. Če bi se pa nerci pogrlizi al pa živeli tko nabasani v kletki kot kure bi to uničilo krzno. Tega pa valda rejci nočejo. Torej žival je bila vzrejena, živi pač v kletki kot npr. v ZOO, potem pa jo ubijejo na kao human način in porabijo krzno in njeno meso. Zakaj je to toooook bolj grozno kot pa če bi jo vzredili, nabasal v eno kletko oziroma full svinjsko štalo, potem bi jo lokalni mesar več al manj uspešno zaklal in pol bi jo pojedli, kožo pa uporabili za tepih? Men je to eno in isto. In ker jem meso bi tudi krzno nosil. Če bi bil pedr.

Drugo pa je recimo lovljenje in "clubbing" divjih mladih tjulnov. Tist mi je bad, predvsem zaradi nenatančnega "clubbinga". Ker imam pač občutek da v reji žival probajo čimprej ubit, da se ne muči, tam pa je važno sam da je tjulen butnjen da ne spizdi. Tud če pol crkuje dve ure.

Zanimivo mi je da se vsi vegeterjanci in "vegeterjacni" - uni k jejo ribe, obregajo samo ob ubijanje krav in stuff. Zakaj nobenega ne mori kako "zadušijo" ribe. To je pomoje najbol kruto ubijanje živali kar se dogaja, pa se noben ne pizdi.

Zadnjič po tv je imela Jadranka ene butaste argumente, Nika pa je mela vsaj jajca rečt da ga uporablja v kolekcijah ker je lepo in prestižno. Sm kr pogledu 8-O , gre pa pove po resnici.
Jadranka je itak pol čist pošizila pa jo začela zmerjat...

Izak ::

> Sploh pa sm gledu masaker nad pingvini zaradi njihove kože. Misliš tjulni? Te masakrirajo tudi polarni medvedi in orke. Zmasakrijajo vsakega, ki jim pride pod šape. Tudi odrasli tjulnji samci jih pobijajo, kakor za šport. Potem pa pridejo še ljudje in pobijejo še več tjulnov. Trenutna konfiguracija je velik šmoren.


No že. Sam del masakerja je naravni proces del pa umetni, ustvarjen od človeka. Ta tudi ruši ravnovesje v naravi...

Thomas ::

Biti tjulen, ki ga lovec s palico po glavi, ali pa tjulenj, ki ga pri repu začne jesti medved ... kaj je boljše?

Ker je rast vsake divje populacije eksponentna, večina mladičev konča v mesoreznici. Matematično dejstvo.

Narava je samo uporaben kup atomov, z nekaterimi že narejenimi uporabnimi vzorci. "Naravno ravnotežje" samo po sebi je pa pomembno toliko, kot če pustiš eno skalo na drugi, ali pa ne. S pristavkom, da ima eden prste vmes. Ne samo eden.

strictom ::

lovec bo z lopato ubil dva tjulna medved pa enega...
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

BigWhale ::

DoberMan:

Zivali ne zivijo slabo? No ja no. 50x50cm kletka za cincilo ni ravno veliko prostora. ;>

Na human nacin jih ubijejo? Elektroda v rit je precej humana zadeva ja. Se strinjam!

Nosenje krzna zgolj zaradi tega, ker krzno lepo zgleda je najbolj bebav razlog med vsemi razlogi, zakaj nositi krzno.

Nekdo mora umreti, zato, da potem ena zenska lepo zgleda?

Hecno... Enkrat, ko sem bil v Narodnem Muzeju, mi je kolega tam pokazal ene rokavice. To bi jaz vsem tistim, ki nosijo krzno pokazal.

Aja, bile so iz cloveske koze... ;>

gGiF ::

Men nekak ni jasno, zakaj je razlika, ce se zival goji za hrano ali pa za krzno. Ce gledamo "kvaliteto" zivljenja te gojene zivali, bi rekel, da je biti bolje gojen za krzno. Na koncu te v vsakem primeru ubijejo. Pol te pa pojejo ali pa oblecejo. Ce si zrezek trajas pol ure, ce pa krzno pa lahko nekaj deset let. Pa se bistveno vec mesa se poje kot pa krzna predela.

Mi je pa cist vseen, al se krzno uporablja ali pa ne. Kot oblacilo je grdo, tako naravno kot umetno. Pa se prihranim lahko v prihodnosti, ko ne bo treba punci/zeni takih cunj kupovat :). Ce pa se bo kdo spravil na uporabo mesa v prehrani, bom pa ostro nasprotoval.

Thomas ::

Tman = tjulni pobiti od ljudi
Tbear = tjulni pobiti od medvedov
Torca = tjulni pobiti od ork
Tseal = tjulni pobiti od tjulnov
Thunger = tjulni pobiti od lakote
Tother = tjulni pobiti drugače
TP = preživeli tjulni
TR = rojeni tjulni


Tman + Tbear + Torca + Tseal + Thunger+ Tother + TP = TR

Samo če bo to generacijo več preživelih, bo drugo (ali tretjo) več pobitih iz naštetih razlogov.

Thomas ::

> Ce gledamo "kvaliteto" zivljenja te gojene zivali, bi rekel, da je biti bolje gojen za krzno. Na koncu te v vsakem primeru ubijejo.

Živina, ki jo na afriških planjavah "gojijo" levi, hijene, krokodili, velike kače, pavijani ... je ravno tako ubita na koncu. Tudi "gojitelji" so sami živina in so na koncu prav tako ubiti. Mnogi med njimi živijo slabše, vsi praktično pa manj, kot kadar se človek prijavi za njihovega gojitelja.

Človek ni na vrhu prehranjevalne verige. Njega požrejo pa bakterije. Začno že pred smrtjo.

DoberMan ::

Zivali ne zivijo slabo? No ja no. 50x50cm kletka za cincilo ni ravno veliko prostora. ;>

Več kot ga ima kura nesnica. Ona je dobesedno zabasana v kletko, za ritjo ma pa tekoči trak za jajca. Več kot ga imajo piščanci na farmi (to sem večkrat videl), k jih not nabašejo ko so majhni in rumeni tok da so en zraven druzga. Pol začnejo pa zelo hitro rast. In pred zakolom dobesedno skačejo en po drugmu. Itd.

Na human nacin jih ubijejo? Elektroda v rit je precej humana zadeva ja. Se strinjam!

Sem napisal kao, lih zato da se nebo kdo na to obesil. Očitno ni uspelo.

Nosenje krzna zgolj zaradi tega, ker krzno lepo zgleda je najbolj bebav razlog med vsemi razlogi, zakaj nositi krzno.

Mogoče je res bebav, vendar je edini. Ostalo so izgovori.

Jst ne podpiram nošenja niti nisem proti. Sem bolj nevtralen. Zdi se mi samo hinavsko obtoževanje nošenja krzna, ker za žival je isti šmorn al jo vzredijo za krzno al zrezek. A je boljše da žival živi v "lepi in čisti" kletki, potem jo pač ubijejo za krzno al je boljš da žival sploh nikoli ne obstoja. Ker če jo nebi vzredili nebi nikoli živela.

Če pogledamo še P/P(recimo da se šteje tud pri živalih), če žival živi lagodno (ni treba iskat hrane, ni "stresa" zaradi plenilcav...) sproducira več pleasurja kot se sproducira paina ko jo ubijejo. :D
Zadnji odstavek je bolj joke, da se nebo kdo spravil kej preveč komentirat.

Thomas ::

Joke ali ne, jest ga jemljem resno. Možno je, da je resničen.

Možno je tudi, da ni.

Možno je tudi, da pri živalih ni "suffererja" in/ali "enjoyerja", ker pač nimajo zavesti.

Ne vemo še.

BigWhale ::

> ker za žival je isti šmorn al jo vzredijo za krzno al
> zrezek.

Khm, ne ni. Brez krzna ne bo nihce umrl. Brez zrezka, pa ima za to precej vec moznosti.

Aja... Da ne bo pomote, jaz sem tudi precej proti taksnemu masovnemu vzrejanju zivali za meso. V mejah normale.

DoberMan ::

Mislil sem za žival samo. Ona ne ve čemu je namenjena. Ona bo ubita v obeh primerih.

Če gledamo neke moralne norme pri človeku pa razlika vsekakor je.

kopernik ::

bigwhale: ravno za žival je vseeno, saj ona ne ve, zakaj jo bodo uporabili.

Tear_DR0P ::

Eh ljudje se gremo skoz neko moralo. Krzno je nekaterim ljudem lepo, drugim so pa dobri raki, pa tud če jih žive skuhamo. Teh stavri je dost, sam eni se morjo bunit mal. To da nekoga ubiješ samo zaradi kože, je men zelo nehumano. Kar se pa vzreje živali za kožuh tiče je pa tko, kaj pa če bi divje rajš lovil??? Izberi manjše zlo, ker izkoreninit ga ne moreš.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Poldi112 ::

Bigwhale, a ti nisi sposoben brez mesa preziveti?

Osebno me sila ne moti, ce ljudje jedo meso, nosijo krzno,.. Vem da sam pac tega ne zelim delati. Odino zanimivo mi je da se gredo mesojedci zgrazati nad krznom. To me spominja na tisto francosko igralko, ki besno pljuva to vzhodnjakih, ker jedo pse, doma je pa nic ne moti, da jedo krave.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

gGiF ::

Ja, pol bo pa se rekla, da so indijci cudni ker stradaja, pred nosom pa se jim sprehajajo krave.

Mercier ::

Razlog za umor je pomemben. Vsaj upam, da je. Ne vidim tu nič tako čudnega, da človek loči med ubijanjem za hrano in za afnanje.

kopernik ::

Saša:
Človek loči, žival pa ne. Gre se samo za en majhen lapsus v bigwhale-ovi trditvi in nič drugega.

BigWhale ::

> Človek loči, žival pa ne. Gre se samo za en majhen lapsus v
> bigwhale-ovi trditvi in nič drugega.

Saj vseeno zakaj te jaz na gobec mahnem. Ti tako ali tako ne bos locil razlike. A ne? :)

To da nekdo ne ve zakaj so ga, pa potem opravicuje dejstvo ali kaj?

---

Poldi:

Ja, brez mesa bi prezivel. Ampak problem je v tem, da se ubija zaradi afnarija ali pa zaradi prehrane. Tako kot je Sasa povedal. Razlika je ocitna.

---

Teardrop:

Zakaj bi pa sploh nucal kozuh? Zato ker je fancy? Zato ker je fancy je potrebno neko zival vzredit in potem ubit? Njen namen bo izkljucno samo to, da bo tvoja kapa bolj fancy? In da bos ti bolj leet v nekem takem zelo snobovskem smislu?

A to se ti zdi OK?

kopernik ::

>> Človek loči, žival pa ne. Gre se samo za en majhen lapsus v
>> bigwhale-ovi trditvi in nič drugega.

>Saj vseeno zakaj te jaz na gobec mahnem. Ti tako ali tako ne bos locil razlike. A ne? :)

Seveda je vseeno, ker jih boš v vsakem primeru dobil nazaj :-)

Saj jaz ti ne oporekam tega, da je s tem sistemom vzreje in pobijanja živali nekaj narobe, iz moralno-vrednostnega stališča. Ampak hudiča, zakaj je vzreja in poboj živali za meso kaj boljša kot vzreja za krzno ? Saj prehranjevanje z mesom ni nuja, tako kot nošenje krzna ni nuja. Če vprašam drugače, če bi vzrejali in pobijali posebno vrsto živali samo zaradi izvrstnih jetrc, bi to bilo kaj bolje kot vzreja za krzno ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

Poldi112 ::

Meni se zdi afnanje tako krzno kot meso. Oboje je nek nepotreben luksus, zaradi katerega trpijo nemocni. In ne vidim nobene pametne razlike med mesojedci in krznonosci. Toleriram pa oboje.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Thomas ::

Precej bi lahko zmanjšali kmetijske površine, če ne bi jedli mesa. Denimo.

Potem bi v novo nastali divjini volkovi trgali jelene in srnjake. Lisice pa zajce in veverice.

Mercier ::

Imam raje, da volk trga veverice kot pa sosed. Počutim se varnejšega.

gzibret ::

Precej bi lahko zmanjšali tudi uporabo kemikalij v kmetijstvu, če bi manj jedli meso. Pa meli bi manj problemov z nitrati (beri gnojnico) v vodovodu.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Zato pa imamo v civilizirani družbi prepoved divjih zakolov. No, naj bi imeli.

S tem malo (vendar več kot nič) rešimo. Svet kakršen je, pač ni dober.

Thomas ::

> Precej bi lahko zmanjšali tudi uporabo kemikalij v kmetijstvu, če bi manj jedli meso. Pa meli bi manj problemov z nitrati (beri gnojnico) v vodovodu.

Vprašanje. Pšenico bi morali gnojiti z dušikovimi gnojili, če ne bi bilo gnojnice.

Poseči je treba bistveno globje, če se RES hoče stvari izboljšat.

Myth ::

Bolj berem to, bolj mi je patetično vaše razmišljanje. Če vse skup seštejem in odgovorim v vašem stilu, je najbolše da nas sploh ne bi bilo. Pa bi bile vse živali srečne. Ja pa ja... Človeški kompleksi pa taki... >:D
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Thomas ::

Žival ali človek - vprašanje je zame samo, če je sentient.

Če živali niso (ČE!), potem je vseeno, kaj se z njimi godi. Tudi če jih vse iztrebimo, ni nič važno.

Nobenih kompleksov, samo preudarno razmišljanje o situaciji, v kateri smo.

Keyser Soze ::

A za meso obstaja kakšen polnovreden in lahko oz. finančno dostopen izdelek?

A za krzno obstaja?

Namenska vzreja za krzno je kruta. Edina prioriteta je, da se krzno ne poškoduje. Pa magari če se žival omami in napol živo odere. Way to go. Isto kot v klavnici, kjer jih boli briga za usnje in ubijejo žival kar se da hitro in neboleče. Anede.

Al tudi v klavnici pazijo na to? In osmukajo kuro preden ji slečejo kožo v enem kosu?

Kruto je v vsakem primeru. Le da je v enem primeru to nujno zlo. V katerem pa sami presodite.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trpljenje živali pred smrtjo in kvaliteta mesa (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
677356 (5888) PacificBlue
»

nehumano?

Oddelek: Loža
333232 (1881) Pyr0Beast
»

Mučenje živali - krzno (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
755773 (4590) Luka Percic
»

Ogrožene živalske vrste (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
1468274 (6611) Pyr0Beast

Več podobnih tem