» »

Računalniška poraba električne energije

Računalniška poraba električne energije

1
2
3

Fizikalko ::

V naslednji številki pa "baje" sledi članek o LCD matrikah.

/offtopic off

Pyr0Beast ::

... maksimalno upravljanje z energijo bi bil bol konkreten prevod ... je pa Maximal power management tole in ne minimal :)

Dobro vem, koliko težav je s prevajanjem zatorej nisem resno kritičen do tega ... :D

Dejansko imaš v ang:
Show full path in the adress bar.
Show full path in the title bar.

V slovenščino se oba isto prevedeta, samo pomena sta kr različna. ;(

Drugi članki pa kr pohvalo zgledajo, čeprav se mi jih ne da brat XD

q/dober napajalnik OCZ Powerstream 420 W (omogoča ročno nastavljanje napetosti, kar smo tudi uporabili, da bi se izognili razlikam zaradi različnih matičnih plošč)
tole me ja zanimalo. Izognili razlikam zaradi različnih matplat ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Azrael ::

Merili so z inštrumentom Voltcraft Energy Monitor 3000.

Trenutno me baše čas, naj kdo pogleda specifikacije napravice, EM3000.pdf(v več tujih jezikih) ali SLO verzija. Po hitrem preletu mi ta naprava ne vzbuja ravno zaupanja.
Nekoč je bil Slo-tech.

Fizikalko ::

Zakaj? Narest en soliden ampermeter in voltmeter pa ja ni nek tehnološki vrhunec, no. Itak je šlo za oceno stroškov, tako da watt gor ali dol. Več napake pa nima.

zlobcek ::

Azrael s takim inštrumentom sem meril tudi jaz:)

Drugače mi je pa pri razdelilcu z lučko res pokazal 5W:)) . Je pa res da je težko reči, ali je to pravilno ali ne. Če na to igračo recimo priklopim navadno luč - 40W, mi res prikaže cca. 40W.

SSH ::

Fantje! Sedaj imam jaz teh testov dovolj.

Nekaj čaa nazaj je na forumu nekdo omenjal da ima še neko uro od elektra. A je še ta dečko aktiven? Rabil bi 1 tak števec, kot jih uporabljajo elektro podjetja, da bi vido kolko oni natančno zaračunajo. Ker tile števci...... en kaže 110W drugi spet 250W.



lp, FReAK.
MSI NEO4 SLI PLATINUM, A64 3000+@2500mhz, 2048mb geil 2.5-3-3-5 245mhz,
MSI NX7800GT 256DDR3, 300GB maxtor 16MB cache, LC6420 (420W)

Mr.Ecko ::

SSH ::

Hvala Hvala za ta link. Če bom le dobil ta števec po neki super ceni ga za namene znanosti nabavim ob naslednji priložnosti. Potem bomo imeli neke realne meritve na tem področju.



lp, FReAK.
MSI NEO4 SLI PLATINUM, A64 3000+@2500mhz, 2048mb geil 2.5-3-3-5 245mhz,
MSI NX7800GT 256DDR3, 300GB maxtor 16MB cache, LC6420 (420W)

Pyr0Beast ::

No, se mi zdi, da imamo doma celo zalogo teh števcev. Malce bi jih bilo treba spucati, pa bi delali :D Ura bi se pa nekje tudi našla :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

SSH ::

Ej Pyro. Če še maš kakšen ta števec, a se da kaj zmenit da mi kakšnega posodiš za recimo mesec dni. Da opravim meritve pa ga dobiš nazaj :D :D :D :D :D (pa še pir plačam :P)


lp, FReAK.
MSI NEO4 SLI PLATINUM, A64 3000+@2500mhz, 2048mb geil 2.5-3-3-5 245mhz,
MSI NX7800GT 256DDR3, 300GB maxtor 16MB cache, LC6420 (420W)

Pyr0Beast ::

.. ja je kul. ...
ampak!
Treba je škatlo prvo najdt XD
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

MadMax ::

Voltcraft Energy Monitor 3000

Tudi sam si lastim takšno zadevo in je za hišno uporabo presenetljivo točna.
Koneckoncev tudi mehanski števec komot lahko laže recimo 5% in se ne bo nihče sekiral zarad tega, pr 10% pa se bo morda kdo zamislil...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

SSH ::

Ja samo problem je v tem da elektro 1 q**ac zanima kolk kaže Voltcraft Energy Monitor 3000. Elektro bo zaračunal tolko kolko kaže mehanski števec.


lp, FReAK.
MSI NEO4 SLI PLATINUM, A64 3000+@2500mhz, 2048mb geil 2.5-3-3-5 245mhz,
MSI NX7800GT 256DDR3, 300GB maxtor 16MB cache, LC6420 (420W)

MadMax ::

SSH:
Boli njih q. tudi koliko bo kazal tvoj dodatni mehanski števec.
Prav tako jih boli q. koliko kažejo FLUKEtove tokovne klešče za 300kSIT.
Tudi mene boli q. dokler gre za toleranco nekaj %.
Če pa gre za večja odstopanja bom pa že staknil nekje še en števec in če bo rezultat spet meni v škodo, bom pač zahteval meritev obstoječega števca in nato, glede an rezultat, primerno odškodnino.

Zaenkrat pa lahko rečem, da meritve s to igračo sovpadajo z dejansko obračunanim stanjem s strani elektra.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Azrael ::

> Zakaj? Narest en soliden ampermeter in voltmeter pa ja ni nek tehnološki vrhunec, no.

Res, če gre za indukcijski števec, torej primitivno analogno napravo. Digitalni pa so druga zgodba (zakaj sem napisal v prejšnjih postih), za nameček si oglej cene kvalitetnih True RMS inštrumentov, pa še ti pri switcherjih večinoma vsi kažejo zelo narobe. Cena tiste igrače iz Cconrada je pravi drobiž. Verjameš. da imajo take genije, ki za drobiž naredijo merilnik, ki je boljši od 10x dražjih?

>Itak je šlo za oceno stroškov, tako da watt gor ali dol. Več napake pa nima.

V pdfju ni nobenega govora, kako zadeva obdeluje tok, ki ni sinusen. Ko tok ni več sinusne oblike, si s formulo P = U x I x cos φ ne moreš več pomagati, oziroma je z njo lahko napaka olala. Sploh, ob omenjenemu dejstvu, da zadeva izmeri za tlivko kar 5W, kar je 1000x napaka in tlivka je neznaten problem proti switcherju. Zame je članek brezvezno nakladanje in predvsem zavajanje nekoga, ki nima pojma.

>Če na to igračo recimo priklopim navadno luč - 40W, mi res prikaže cca. 40W.

Tu nima biti kakšnega odstopanja. Žarnica je čist ohmski porabnik, torej cos φ=1. Če bi že tukaj odstopalo, bi se bilo smešno karkoli pogovarejati naprej.

>Elektro bo zaračunal tolko kolko kaže mehanski števec.

Le zakaj, če bi z elektronsko igračko lahko služil več? Dobro vedo, da bi lahko vsak z malo volje sesul rezultate teh digitalnih igrač.

Enostavno tu digitalna šara ni niti pod razno dorasla analognemu indukcijskemu števcu. Torej, če bi res rad vedel koliko kuri neka naprava je edini merodajni nači kalibriran števec delovne energije, drugo je samo ugibanje. Kar članek tudi je.

Ni mi jasno niti čemu nekaj spreminjati napetost, kot mi je znano imajo vse matične plošče standardne priklope in napetosti na konektorjih, senzorji temperatur in napetosti pa so bolj ali manj samo za okras.

In še malo BTW, 1W moči ni malo in sanjarjenje v tistem članku, da procesorji in grafe kurijo 100W, diski 20W, RAM pa 30 W ne držijo vode. Povprečna moč je daleč, daleč nižja, s tistimi igračastimi hladilnimi sistemi, ki so v računalnikih, pri tolikšni moči ni možno deseči takih temperatur.

Priporočam ogled nekaj kilogramskih hladilnih sistemov zmogljivih laboratorijskih linearnih usmernikov, kjer se povsem po formuli P = U x I izračuna izgubna toplota na hladilnih telesih.

Iz hladilnika takega usmernika (žal Elekto-n ne dela, da bi pokazal slike), na katerih, če se kuha 100 W in temperature porastejo krepko čez 60°C, kljub ventilatorjem bi dobili dovolj materiala za hladilnike za par super duper mlinčkov. Ne me hecat o nekaj 100W porabe za comp. Takih cifer na srečo (še) ni.
Nekoč je bil Slo-tech.

gumby ::

kako kaj indukcijski stevec prebavi kratke tokovne spice (take, ki trajajo samo par us)?
my brain hurts

Fizikalko ::

>>In še malo BTW, 1W moči ni malo in sanjarjenje v tistem članku, da procesorji in grafe kurijo 100W, diski 20W, RAM pa 30 W ne držijo vode. Povprečna moč je daleč, daleč nižja, s tistimi igračastimi hladilnimi sistemi, ki so v računalnikih, pri tolikšni moči ni možno deseči takih temperatur.

Azrael, dej, preberi natančno:

"Za primerjavo povejmo le povprečne največje vrednosti običajnih preostalih komponent v sistemu. Poraba posameznega diska ne presega 30 W (običajne vrednosti redko presežejo 20 W), posamezna ploščica sodobnega delovnega pomnilnika DDR porabi do 20 W, DVD enota do 25 W, matična plošča do 25 W, zunanja USB enota okrog 6 W, procesorski hladilnik do 7 W. Druge komponente (npr. miška, tipkovnica, LED diode, ventilatorji na ohišju ...) porabijo le nekaj vatov."

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

Fizikalko ::

>>Ne me hecat o nekaj 100W porabe za comp.

Hec, hec.

Fizikalko ::

>>a procesorji in grafe kurijo 100W, ne držijo vode


To find our how power hungry the modern graphics cards are, we used the same testing methodology as we do in our graphics cards reviews that include power consumption of graphics cards.

We utilize a special modified mainboard that has special shunts attached to PCI Express x16 power lanes as well as we attach the shunt into additional 12V power connectors that some of the graphics cards have. This way of measuring power consumptions of graphics boards was first introduced back in 2004 and has proven to be accurate since then.

Here is the configuration of the testbed we use, even though you should keep in mind that the actual hardware configuration is not really important for this particular testing.

* Intel Pentium 4 560 CPU (3.60GHz, 1MB L2 cache)
* Intel Desktop Board D925XCV (modified)
* 2 x 512MB PC4300 DDR2 SDRAM
* Samsung SpinPoint SP1213C hard disk drive (Serial ATA-150, 8MB buffer)
* Microsoft Windows XP Pro SP2, DirectX 9.0c
* ATI Catalyst 6.1, Nvidia ForceWare 81.98
* Unless specifically noted, all graphics cards are reference designs from ATI Technologies or Nvidia Corp.

We measured the power consumption of the card with a digital multimeter Velleman DVM850BL (0.5% measurement accuracy).

In kaj so izmerili za orenk grafične? Klik.

Fizikalko ::

gumby ::

>>>We measured the power consumption of the card with a digital multimeter Velleman DVM850BL (0.5% measurement accuracy).

klik

>>Price:$16.99

no comment
my brain hurts

Fizikalko ::

Sploh ni važno, tudi če je napaka 10%, je dovolj za ocenitev reda velikosti. Kar je dovolj za argument, da sistemi, ki kurijo par sto wattov, obstajajo. Ali je to 270W ali 310, je vseeno.

Če ima pa ta merilec napake pri npr. 100 wattih več kot par procentov, si pa prste pogrizem.

Azrael ::

@Fizikalko:

Peak ali nek povprečen maksimum ni pomemben za račun elektra in o tem teče pogovor. Te špice, ki trajajo neznaten čas, generatorji ne občutijo, še omrežje ne, saj zaloga energije v kapaciteti električnih kablov same naprave zadostuje. Te špice, če nimaš ravno talilne elektropeči, ne sežejo daleč, v domačih razmerah sežejo komaj do vtičnice na zidu do števca je še daleč.

Inštrument, ki ga tako hvalijo v tvojem linku je standardna el cheapo digitalna žalost, ki ga v Hoferju dobiš (pod drugim imenom), če je v akciji, za 7€. VELLEMAN-DVM850BL

Ta inštrument povsem lahko izmeri maksimum (saj tako tudi dela), povprečja pa ne more. In tupčki tam, imajo bolj ali manj random cifre, ki so se narisale na zaslončku, za povprečje:\ .

Če ne vedo niti, kako taka sorta inštrumenta deluje, naj se ne smešijo. Ne pade jim niti to na pamet, da so za velike trajne tokove potrebni konkretno debeli vodniki. Očitno še nihče od njih ni videl, da v avtu iz akumulatorja, do mase, štarterja in alternatorja peljejo "malce" debelejši kabli, kot so preseki vezic na matični in grafi. Žalostno je samo to, da folk verjame temu njihovemu neznanju.

Za tako meritev, kot so se oni zamislili, namesto inštrumenta za drobiž (tisti 0.5% je tako tako), potrebuješ kvaliteten osciloskop (ki stane nov lahko več kot tista super zmogljiva kišta) in še tam te lahko nese, če nimaš izkušenj in znanja z branjem rezultatov. Ampak za take je to itak raketna znanost, pa še njihove pravljice podre.

Moram reci še dobro, da taki osebki nimajo preveč besede pri elektru, drugače bi vsi imeli doma vsak mesec porabe najmanj za 2 nuklearki in temu primerne račune.:D

Peak obremenitev zanima samo konstruktorje matične plošče in ostalih komponent, da pravilno dimenzionira in razporedi napajalne vode zaradi mehanske stabilnosti (sile pri velikih tokovnih obremenitvah in majhnih razdaljah med vodi so znatne in napačen razpored bo vezi kaj hitro polomil, sploh ker se obremenitev ves čas spreminja). Tiste W, za super našponano grafo, pa itak zagotaljajo kondiji na plošči. 2 ali 3 komadi 1000uF do 2200uF kondiji tem zahtevam zlahka ustrežejo, saj gre samo za kratkotrajne špice.

Uporabnika naj to sploh ne bi zanimalo, njemu je važen račun elektra, ampak kaj ko se tako lepo sliši."... imam 550W napajalnik ki je full boljši od 300W in ga tudi rabim, saj procesor žge 100, grafa pa 150W...".

Malo off topic, včeraj sem spražil LC 420W napajalnik, tisti zlate barve, ki na zunaj izgleda kot Enermax. Na tem in drugih forumih so ga mnogi pohvalijo, da je zelo dober, močan, stabilen in sploh ne drag.

120W obremenitev na 12V liniji je zdržal točno 10s potem pa je bil ognjemet in sem samo še odšravfal ven ventilator, njegovo mrežico in slavno dušilko za PFC, ostalo so dobili smetarji. Zadeva ni zdržala niti 1/3 maksimalne moči. Zanimivo.

Enako breme prastari Codegen 200W AT napajalniki zdrži brez škode vsaj minuto, čeprav je bil preobremenjen na 12V liniji. Več časa nisem pustil, ker ga še rabim.
Nekoč je bil Slo-tech.

Fizikalko ::

Lej, Azrael, jaz povprečja niti nisem rabil. Poraba sistema je v idle, pa tudi v full load, nihala le za par vatov.

Pyr0Beast ::

Ja .. moje izkušnje s temi napajalniki so tudi zelo tople :D
Sicer niso nevemkako kvalitetni in se tudi z 4 jurji dražjim taganom niti mal niso mogli primerjat, ampak za tistih nekaj W@12V se pa ne bom preveč sekiral tudi, če ga pobere.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Azrael ::

@Fizikalko:

Si mogoče pričakoval kaj drugega od takih, od začetka do konca zgrešenih metod meritve?

Še enkrat, ta inštrument, kot vsi ne True RMS digitalni in elektronski inštrumenti na splošno (tudi analogni z ojačevalnikom in cevni) so narejeni tako, da izmerijo približno maksimum merjene veličine, povprečja ne morejo izmeriti.

To je zaradi izvedbe samega merilnega vhoda elektronike (zelo poenostavljeno). Tam sta vzporedno vezana kondenzator (reda pF ali nF) in visokoohmski upor( reda M Ω ali G Ω). Temu se ni mogoče izogniti, je pogojeno s samo izdelavo elementov, ki niso idealni.

Preko pred ali souporov (odvisno, kako je inštrument nastavljen) pride na ta vhod primerno zmanjšana veličina, ki se meri.

Če se bodo pri meritvi pojavljale dovolj pogosto špice (nekaj 100Hz je dovolj), se bo temu primerno nabil tudi kondenzator in rezultat bo neuporaben. Npr na tak način lahko dosežeš, da bo izmerjen tok v prostem teku majhnega elektromotorčka s krtačkami enak ali večji toku. ko je motorček zavrt, kar je jasno nemogoče. Vzrok so tokovni impulzi, ki se pojavljajo pri slabi komutaciji (iskrenju na krtačkah).

Podobno je tudi pri zgoraj omenjeni meritvi porabe grafične. Napetostni regulatorji, ki so stikalnega (switcher) tipa, na sami grafični kartici (čiperaj jasno ne dela z 5 ali 12V) vlečejo tok v impulzih. Ti impulzi so enako veliki ne glede na obremenitev, le pri majhni obremenitvi jih je manj, pri večji pa več (frekvenca je običajno nad slišnim obsegom, drugače bi bilo preveč pritožb o piskajočih komponentah). Zato so rezultati s tako metodo, praktično enaki za full load in idle in v obeh primerih hudo previsoki.

Podoben primer, pri barvnih TV, lahko izmeriš, da ima tok, ki teče skozi tranzistor njegovega napajalnika maksimum nekje okoli 10A in napetost je tam okoli 500V (temu primerno je tudi tranzistor dimenzioniran). Če boš izjavil toliko sem izmeril (kar povsem lahko) in po formuli P = U x I, saj gre itak za istosmerni tok, dotični TV kuri 5kW, se ti bodo samo smejali, saj napaka ne bo nekaj dopustnih %, ampak lahko kar 100x preveč.

Pri meritvah, če hočeš biti natančen, je potreebno upoštevati vse dejavnike, drugače so napake hitro enormne, tudi če imaš vrhunsko merilno opremo.

Tisti digitalni mutltimeter in indikator iz Conrada, sta daleč od vrhunske opreme, samo ljudje se ne zavedajo omejitev, ki jih imata (kar ni čudno, ko jih zamolči tudi proizvajalec) in zato iz cifer potegnejo hudo napačne sklepe.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

Fizikalko ::

Zanimivo je le to, da ko sem se pred kakim letom spravil merit praktično enako mašino s števcem os stanovanja (odklopil za cel dan vs eostale porabnike), sem prišel do ZELO podobnih rezultatov...

Azrael ::

Mogoče brca v temo, ampak, tudi če resnično odklopiš vse v stanovanju, ni rečeno, da bo števec miroval.

Vlažna (novogradnja?) ali stara inštalacija ima lahko kar precej izgub. Enako naredi tudi kakšen ravno prav zabit žebelj ali vijak v kablu v vlažnem prostoru. Tam skozi lahko odcurlja, kar precej kWh. Če teče samo 50mA (kar je za celo hišo malo) se v 24. urah, na ta račun nabere za več kot četrt kWh.
Nekoč je bil Slo-tech.

gumby ::

bom vzel "uradni" stevec in se enkrat premeril zadevo... tako z indukcijskim (E84) kot z elektronskim (MT300)

me prav zanima, kaj bo...
my brain hurts

Fizikalko ::

No, ajde, da vidmo.

SSH ::

Disk Maxtor DiamondMAx 10 300gb 16mb cache ima max. porabo pod max kopiranjem in obremenjevanjem max. porabo 18W. idle (torej windowsi + download client) pa nekje 10W.

ju3 pofotkam in prilepim.

( Merjeno z:

digitalnim multimetrom jugoslovanske izdelave, katerega sem primerjal z nekim mulitmetrom od elektro tabge ki je bil centriran. odstopanja so bila minimalna. Napetost pa je merjena z osciloskopom.

)


Delam pa na tem, da dobim 1 analogni in 1 digitalni števec, ki se jih omenja da naredim meritve in da vidimo kako je na stvari.




lp, FReAK.
MSI NEO4 SLI PLATINUM, A64 3000+@2500mhz, 2048mb geil 2.5-3-3-5 245mhz,
MSI NX7800GT 256DDR3, 300GB maxtor 16MB cache, LC6420 (420W)

Fizikalko ::

No, evo, jaz sem rekel, da diski kurijo do 20W...

SSH ::

Hitachi deskstar 120gb, 8mb cache. ATA133.. max poraba 8W.....
Oba pa sta 7200RPM
maxtor je za razliko od hitachija S-ATA


lp, FReAK.
MSI NEO4 SLI PLATINUM, A64 3000+@2500mhz, 2048mb geil 2.5-3-3-5 245mhz,
MSI NX7800GT 256DDR3, 300GB maxtor 16MB cache, LC6420 (420W)

zlobcek ::

Azrael ti torej hočeš povedat, da če sem sam izračunal z unim Conradovim števcem porabe recimo 2200SIT na mesec za 24/7 prižgano kišto, da je dejanska poraba lahko le 1500?

Ql:))

SSH ::

Dejanske porabe ti ne bo noben zmeril/zračunal... Gre se za to kolko si elektro zaračuna pa kolko pokaže conradov števec.
In JA poraba, ki si jo zaračuna elektro je po domnevah Azraela, mene in še koga, NIŽJA od tiste kar pokaže tist števec iz conrada.



lp, Aleš.
MSI NEO4 SLI PLATINUM, A64 3000+@2500mhz, 2048mb geil 2.5-3-3-5 245mhz,
MSI NX7800GT 256DDR3, 300GB maxtor 16MB cache, LC6420 (420W)

gumby ::

evo, sem zrihtal tri stevce, in sicer:
-iskra E84CDV-91, indukcijski, letnik 2002, zigosan 2002, nov, nerabljen
-iskra ME100-D1A51-V12L11, elektronski, letnik 2006, zigosan 2006, nov, nerabljen
-merlin gerin ME1, elektronski, letnik 2006, nov, nerabljen

prva dva imata blagoslov drzavnih institucij in se lahko uporabljata kot obracunska stevca.

rezultati sledijo cez kak teden ali dva:)
my brain hurts

Fizikalko ::

Enkratno, komaj čakam! Superca.

SSH ::

Superca :D :D Naj še ti kdo posodi tale conradov Energy Monitor 3000, da bomo meli rezultate merilcov na istem porabniku. A mu posodi kdo od slo-techovce, predvsem vsi tisti ki ga tolk hvalite za kakšne par tednov tale števec?

lp, FReAK.
MSI NEO4 SLI PLATINUM, A64 3000+@2500mhz, 2048mb geil 2.5-3-3-5 245mhz,
MSI NX7800GT 256DDR3, 300GB maxtor 16MB cache, LC6420 (420W)

gumby ::

the scary tower(tm):D


konfiguracija je skoraj ista kot tule, dodan je le usb hub in usb citalec kartic (kar bistveno ne vpliva na porabo). zamenjal sem tudi napajalnik vmes, zdaj imam enermax coolergiant 535W.

rezultati sledijo, do tacas pa lahk ugibate, kaj bo kateri pokazal :)
my brain hurts

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

Pyr0Beast ::

A kej treeeese ? xD

.. možno je, da je tisti W meter narobe kazal tudi zato, ker ima sam aparat omejitev, da pod 5W zelo narobe kaže. Lahko bi probal priključiti navadno žarnico in nato še uno lampico zraven. Zagotoveo nebi bilo toliko napake.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gumby ::

zaenkrat kaze dokaj izenaceno (cifre se tudi ujemajo s prejsnjo meritvijo, glej link zgoraj)
4h full load: ME100 kaze 225,2W E84 227,9W
5h standby: ME100 29,7W E84 27,7W

rezultat na ME1 bo zanimiv samo na koncu (skupna poraba), saj je locljivost 100x manjsa
my brain hurts

gumby ::

8h standby: 26,2W in 28,7W
15h normalna uporaba, recimo 50%full in 50% idle: 204,1W in 204,8W
9h standby: 26,14W in 29,5W

do sedaj je razlika v skupni porabi 0,05kWh (ali 0,94%), indukcijski stevec kaze vec.
zaradi "pocasnosti" instrumentov nima smisla izvajat karatkih testov, saj so rezultati zelo razlicni - kar pa ni posledica netocnosti instumentov, ampak napacne metode merjenja. tule je najkrajsa perioda za karkoli pametnega nekje 5-6ur...
my brain hurts

Azrael ::

@gumby:

Hvala za opravljene meritve. Upam, da bo sedaj malo manj sanjačev, ki sanjajo o kW porabah že samo PC kište pri današnjih mlinčkih.

Da dodam še malo, kako napačna izbira merilnega inštrumenta, pokvari rezultate meritve.

Danes sem za foro pomeril, koliko pokažejo digitalne tokovne merilne klešče, če se z njimi meri tok, ki teče iz ATX napajalnika v matično ploščo. Tem meritvam ta merilni inštrument ni namenjen niti pod razno, saj je mišljen za uporabo v energetski elektrotehniki, kjer so izmenični tokovi sinusni, istosmerni pa brez velikih špic.

Uporabil sem:

- tokovne merilne klešče Iskra PK350, ki so sposobne meriti tako enosmerne, kot tudi izmenične tokove (industrijskih frekvenc 50/60Hz) v območu od 0.1 do 1999A.
-matično ploščo MSI 6163Pro v kateri je bil Celeron 300A navit na 450MHz, 32MB RAM, ATi AGP grafa s 4MB RAM in PCI Realtek mrežna kartica
- napajalnik EC 200W.

Ni bil priklopljen noben disk, disketnik ali optična enota.

Rezultati:

5V linija: 10A = 50W
12V linija 1 A = 12W
3.3V linija 3A = 10W
Skupaj.......... 72W

Torej 72W samo za (zelo zastarelo) matično ploščo, procesor, ki komaj rabi aktivno hlajenje in grafo, ki je malo več kot samo VGA konektor. Če bi temu prištel še 70% izkoristek napajalnika smo že na 100W.

Brez dvoma, absulutno preveč. Moj PC (C366@550MHz, 256MB RAM, R7000, 3x disk, 2 optične enote + drobnarije, zraven pa še LCD monitor, tiskalnik in scaner skupaj kurijo nekje 90W ali malo manj, Link.

Razlog za tako ogromno napako:

Enostavno povedano, noben inštrument, ki je zgrajen okoli integriranem vezja ICL 7106, na katerem bazirajo te klešče in vsaj še 99.99% ostalih digitalnih inštrumentov, ne more slediti hitrim spremembam, ki so značilne za switcher napajalnike. Inštrument v tem primeru lahko zazna samo špice in to tudi prikaže.

V pdfjiu je razložen način meritve. Kdor bo to prebral, bo razumel, zakaj tak način meritve, pri switcher napajalnikih ne more dati drugega kot močno pretirane vrednosti.
Nekoč je bil Slo-tech.

gumby ::

do sedaj sem skupaj pokuril 18kWh na ME-1, 17,98kWh na ME100 in 18,27kWh na E84.
indukcijski kaze za 0,29kWh (1,6%) vec
my brain hurts

SSH ::

Dajte no temu človeku od nekod posodit tisti conradov števec.

A bi našel kdo doma ta števec in bi ga lahko gumbyju posodil za krajši čas?


lp, FReAK.
MSI NEO4 SLI PLATINUM, A64 3000+@2500mhz, 2048mb geil 2.5-3-3-5 245mhz,
MSI NX7800GT 256DDR3, 300GB maxtor 16MB cache, LC6420 (420W)

Fizikalko ::

Jaz ga lahko posodim! ZS me.

AngelOfDeath ::

Jaz mu ga tud lahko posodim samo naj pove od kod je :)
edit: Slovnica

gumby ::

iz Lendave sem...
my brain hurts

gumby ::

1h idle (1-2%cpu, monitorja izklopljena): 139,8W na ME100 in 131,1W na E84

tole bom se ponovil na daljse obdobje, 1h je premalo za tocen rezultat. ne pricakujem pa nekih velikih odstopanj...
my brain hurts

Fizikalko ::

No, Azrael, kaj praviš na to? Zelo v nasprotju s tvojimi trditvami, če mene vprašaš.

Pa še to: Moj Conradov števec ravnokar kaže okrog 100W (brez monitorja, cpu idle).
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prižgan računalnik - poraba elektrike

Oddelek: Pomoč in nasveti
398789 (1622) d4vid
»

Poraba elektrike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14749727 (36351) Duhec
»

Koliko elektrike porabi rač

Oddelek: Strojna oprema
208883 (8200) gumby
»

Koliko električne energije pokuri povprečen računalnik

Oddelek: Strojna oprema
479594 (8591) BigHugo
»

Elektrika?

Oddelek: Loža
422863 (2089) Kaboom

Več podobnih tem