» »

Računalniška poraba električne energije

Računalniška poraba električne energije

«
1
2 3

klevic ::

Lep pozdrav

V Ljubljani živimo v podnajemniškem enosobnem stanovanju trije študentje. V zadanjem času dobivamo totalno ogromne račune za elektriko, pa me zanima kakšna je poraba računalnikov.
Nonstop delajo : 2x P1800 z 300w napajalnikom (2x lcd 15') in prenosnik IBM R50 (centrino 1.6) nekaj ur dnevo (cca4-5) pa še en prenosnik IBM T41.
Potem imamo še en manjši boiler na srednji stopnji in hladilnik,
manjši ojačevalec, cdplayer in printer (večino časa ne delujejo).
V stanovanju so vse žarnice varčne.

Dbobimo pa recimo 8.000računa na mesec, zdej smodobili 18.000 nekega obračuna....sem klical na elektro, pa da je vse OK;((

Torej zanima me predvsem poraba računalnikov, in mnenje o računu.


lp
klemen
www.gwost.com

Keyser Soze ::

Hm, poračun. :\ Mrbit.

Še pomnite tovariši ene čisto podobne teme na tem forumu. Ne dolgo tega nazaj. Kakšno leto, leto in pol.

P.S.: Hm, ne berem dobro... Se pa nabere. Vsak mesec jurja in pol preveč energije pokurite pa je na koncu leta 18 tisočakov da pridete zopet na čisto z elektrom. Ta čas vas je pa zastonj kreditiral z elektriko.:D

Zgodovina sprememb…

brane01 ::

Račun za štrom je računan glede na porabo v prejšnjem letu. Ponavadi ob oktobra do naslednjega oktobra se odčitavajo števci.
Se pravi števec je bil odčitan oktobra 2004. Takrat je bil obračun koliko se je plačevalo od oktobra 2003 do oktobra 2004.Če je poraba ki je odčitana od števca večja od plačevanja v obdobju 2003 do 2004 se prišteje še razlika tako se plača npr. novebra dobiš položnico še za kritje primanjkljaja.Za naprej pa se položnice tako delijo (plačevanje po mesecih od okt 2003 do okt 2004 +primankljaj)/12 mesecev. Tako da če se je prejšnje leto veliko energije porabljalo, oizorma veliko več kot je bilo vplačevano po položnicah se potem naslednje leto zviša. upam da ti ta razalaga kaj pomaga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: brane01 ()

sparc49 ::

Če računamo z dokaj malo povprečno močjo vseh računalnikov in LCDjev okoli 300W je to na mesec 300W x 24h x 31= 223kWh. Cena enotarifne elektrike je okoli 20SIT/kWh, kar nanese približno 4500SIT na mesec.
"Naročnina" na elektriko je okoli 1500 SIT (odvisno od moči - poglej račun za elektriko).
Povprečna poraba je zelo odvisna od uporabe računalnikov, koliko časa so LCDji aktivni ipd. Povprečna moč je tako lahko večja.

neoto ::

razen če ne špilate iger ali poganjate Foldinga 24 ur na dan, računalniki ne kurijo ves čas 300 W...

Pudding ::

kako pa zgleda ta 'nek obracun'?

mate zanic hladilnik? se v njem nabira veliko ledu iz zraka?

Boeing ::

na tvojem mestu bi, če mate dvotarifnega, pogledal števec, če se ni "slučajno zataknil" na večji tarifi...
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

newman ::

Bojler ?! Starejši ... vodni kamen ? potratno

cena 1kWh višje tarife je 22.36 SIT, MT je 14,03 SIT.

Popoldne ni več (med 14 in 17 uro) cenejše (MT) energije.

Računalnik z povprečno močjo 300W (comp + monitor) na dan porabi ~7kWh

Na leto bi to zneslo 2555 kWh. odoka je to 50k sit.

Denny ::

Pozdravljeni!

Koliko pa kaj porabijo srednje zmogljivi PC-jib (recimo Athlon 3800, X1600PRO, 1GB rama, napajalnik 420W...):

1. V času igranja iger
2. Recimo čez noč, ko vlečem kaj dol pri izklopljenem monitorju.

LP

Denny ::

Recimo pod drugo točko bi postavil eno podvprašanje...

Koliko bi porabil oz. privarčeval, če bi downloadal čez noč s prenosnikom.

Azrael ::

Poraba namiznega mlinčka: povezava št. 1.

Poraba prenosnika: povezava št. 2

Brez skrbi, zadeve ne kurijo toliko, kot bi nas radi prepričali proizvajalci današnjih večimona ničvrednih napajalnikov. BTW je tisti tvoj 420W napajalnik LC?
Nekoč je bil Slo-tech.

Denny ::

ja je, LC6-420

veš. če računaš na daljše obdobje, npr 1. leto, 5. let ali več itd. se pa malo zamisliš.
Zadnje čase laufa PC še pa još, pa sem malo začel razmišljat v tej smeri...

Azrael ::

Res poraba se sešteva, vendar so v gospodinjstvih še vedno največji porabniki električne energije hladilniki in zmrzovalniki v slabem stanju, točneje povedano taki, ki jim vrata slabo tesnijo in ali jim termostat dela slabo oz je nastavljen na preveč. Podobno velja tudi za bojlerje.

Res se običajno kaže na rač. kište, koliko štroma požrejo, vendar je dandanes v gospodinjstvih še ogromno drugih naprav, ki vsaka zase kuri malo, vendar kot sem že rekel poraba se sešteva.

V primeru, če bi rad prihranil na porabi elektrike, dobro pregledai kaj vse je priklopljeno in se potem odloči kaj se lahko brez škode izklopi in kje se lahko že z malenkostnimi posegi prihrani energija, ne da bi si zmanjšal bivalno ugodje.
Nekoč je bil Slo-tech.

VolkD ::

No obstaja še ena možnost, je manj verjetna, a se je pri meni pokazala za resnično ! Napaka v meritvi porabljene električne energije.
No preden pomislite na to, je pametno prečekirati najprej svoje porabnike. Tokovne klešče lahko rešijo marsikako dilemo. Torej izmeriti tok porabnikov, ki delujejo 24 /24. Izmeriti še ostale porabnike in narediti oceno časa, ko le ti delujejo.
Če se računica ne izide, zaprosite za kontrolni števec.

Natančno to sem naredil tudi sam. Rezultat ? Števec je lagal za dobrih 9 % meni v škodo.
- Z Elektro smo rešili galantno. Priznali so mi slabih 50 K SIT za nazaj in zamenjali števec.
- Z mojo opremo pa tudi! Vrnjeni denar sem investiral v novo hladilno skrinjo, ki je prav tako rabila več, kot bi smela!
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

gumby ::

samo tokovne klesce ne bodo dovolj...
za take hece rabis wattmeter, ane?
my brain hurts

VolkD ::

samo tokovne klesce ne bodo dovolj...
za take hece rabis wattmeter, ane?


Ja. Ali pa malo matematike.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Brane2 ::

Ko smo že pri teh zadevah, koliko stane soliden "true RMS" inštrument ?

Svojčas sem pri Teku videl ( in imel na testiranju) zadevo, ki je res lepo delala, samo kaj, ko so zanjo hoteli IIRC 120+ kSIT.

ker je bilo to pred mogoče 6 leti in ker je zadnje čase konkurenca ogromna, se danes mogoče dobi kaj za zmeren denar ?

Fino bi bilo imeti zadevo, ki ti lahko da minimalno, maksimalno, srednjo in efektivno vrednost. Vsaj to, če ti že ne more narisat oblike recimo ali povedat kaj o popačenjih glede na neko referenčno obliko (predvsem sinus)
On the journey of life, I chose the psycho path.

gumby ::

malo matematike ni dovolj, ker ne ves kolk je cos fi oz. ne poznas oblike toka.
z p=u*i dobis navidezno moc, ki nima kaj dosti veze s tistim, kar belezi stevec...

edit: in nikar ne misli, da je v vticnici "zabetoniranih" 230V z 0% popacenja :)
my brain hurts

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

Brane2 ::

A kje piše, kaj meri števec ?

Mislim, samo realno komponento ali tudi jalovo ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Mislim, ziher kje piše, sprašujem bolj če kdo ve in kje to piše... :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

Azrael ::

Ta števec, ki ga imaš doma, meri samo delovno moč. Za meritev jalove moči morajo biti tuljave v števcu drugače razporejene, števci navidezne moči pa so kombinacija obeh in temu primerno komplicirani in redki (na brzino pogledano v knjigo: France Mlakar: Splošne električne meritve 1987 stran 130-143).
Nekoč je bil Slo-tech.

Pujcek ::

ze veckrat sem prebral umotvor da zaradi vodnega kamna v grelniku vode (bojler po domace) porabimo vec elektrike. a mi lahko prosim kdo razjasni tole ker sam nekak ne morem pogruntat.
hvala!
:)

baresi ::

Pozdrav!
Zamisli si električni radiator v sobi. Radiator obleči z izolacijskim materialom, termostat za sobno temperaturo zmontiraj na zid sobe in ga nastavi na recimo 20 stopinj. Meri čas kdaj bo termostat izklopil grelec v radiatorju. Točno to se dogaja v bojlerju: prenos toplote iz grelca na vodo je slab,(če je kamen na ohišju grelca), grelec ima ves čas 2 kW, termostat meri temperaturo vode, ta pa je še vedno prenizka. Rezultat tega je, da grelec segreva sam sebe.
lp baresi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: baresi ()

AngelOfDeath ::

@gumby

moj merilnik porabe izpisuje tudi tale "cos fi" kaj točno je tole ?
edit: Slovnica

Brane2 ::

@baresi:

Ampak toplota iz radiatorja bo prej ali slej prišla v sobo. Nima se kam "izgubiti". Le radiator se bo bolj segrel oziroma celo skuril.

Grelec je potopljen v vodo. Kam drugam lahko uide njegova toplota ?

O.K. NEkaj se lahko izgubi skozi priključne sponke, pa tega ne more biti ravno veliko.

Edina stvar ki jo vidim je, da bi se greleca lahko pregrel in stalil...
On the journey of life, I chose the psycho path.

baresi ::

Pozdrav!
Saj se tudi skuri čez nekaj časa. Stalil bi se le, če ne bi bilo nobenega prenosa toplote na vodo. Zgodi se to, da je prenos toplote iz grelca na vodo takšen da grelec kar naprej kuri elektriko, voda pa še vedno nima temperaturo ki jo zahteva termostat. Pri takih bojlerjih se zgodi da pogosto izklopi varnostni termostat. Vic je v tem da grelci v bojlerju prenesejo zelo visoko temperaturo, zato pokurijo precej kW-atov preden jih pobere.
lp baresi

gumby ::

AngelOfDeath: tole si preberi za zacetek

edit: cos(fi) je un pf ali power factor
my brain hurts

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

Brane2 ::

baresi:

Že, ampak kam gredo ti extra kW ? Saj praktično ne morejo drugam kot v vodo !
On the journey of life, I chose the psycho path.

baresi ::

Brane2:
Razumem tvoje vprašanje. Zaprti sistem, energija se mora ohraniti. Osebno mislim da se električna energija v grelcu porabi za vzdrževanje previsoke temperature v samem grelcu. Mislim da se grelec segreva na nepotrebnih mogoče 700,800 stopinj, zato da bi segrel vodo na 60 stopinj. Po mojem, zaradi tega drastično pade izkoristek sistema. Zanimivo bi bilo če se v to debato vkjuči kakšen fizik. Jaz kot štromar mislim da se v zaprtem sistemu,(bojler), pojavi še en zaprti sistem,(grelec), ki pa za vzdrževanje svoje notranje temperature porabi več energije kot je potrebno. Ne trdim da imam prav, iz izkušenj pa vem da če je kamen na grelcu, lučka non stop gori, tople vode pa ni.
lp baresi

daljaz ::

Nočem solit pameti, ampak baresi ima prav. Prenos toplote z grelca na vodo je slab zaradi vodnega kamna. Brane: ravno v tem je fora, ne gredo v vodo! ustavi se pri vodnem kamnu, ki je močen toplotni izolator. Zato se grelec greje ko neumen da voda doseže željeno temperaturo. Tukaj ni problem izgub, tisti ekstra kilovati ne ''grejo'' nikamor, grelec jih obdrži zase (po otroško povedano:\ ) in se pregreva. ok tolk sm pa odnesu od bratovega konstantnega ponavljanja fizike.
(i might be wrong, ampak to je moja teorija)

Brane2 ::

Ta teorija je slaba. Če toplota ne bi šla nikamor ampak samo grela grelec, bi tega zelo hitro raztalilo. Verjetno manj ko v minuti.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Pyr0Beast ::

Dobro, se bo en fizik vključil v debato ...
@Brane2
Prosim da na to ne odgovarjaš :D

V sobi deluje električni halogenski grelnik (ohmski porabnik) z močjo 2-h kilowatov. Vsakih 5 minut se izključi in nato nazaj vključi. Soba ima prostornino 12m^3, njena površina je 32m^2. V sobi je (konstantna) temperatura 20°C. Kolikšne so izgube (v %)?

Računalnik z povprečno močjo 300W (comp + monitor) na dan porabi ~7kWh
Ja, pravtako kot 1600W fen porabi 38.4 kWh dnevno :\
Komp s 300W napajalnikom ne porabi 300W pa če se na glavo obrneš, se napajalnik prej ugasne.

Koliko pa kaj porabijo srednje zmogljivi PC-jib (recimo Athlon 3800, X1600PRO, 1GB rama, napajalnik 420W...):
1. V času igranja iger
2. Recimo čez noč, ko vlečem kaj dol pri izklopljenem monitorju.
1. Manj kot 200W. (Moj z X2 in nekaj požrešne robe potegne slabih 115W)
2. Kakšnih 120W. (Razen če nimaš C&Q, kjer bi znalo biti kakšnih 100W ali manj)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

SSH ::

1,5kW grelec rabi na suhem nekje 40sec.
3kw pa nekje 20 sec na polsuhem, torej če je v bojlerju premalo vode. da se razpoči bolj kot kakšen kondenzator.

V bojlerju je pritisk od 4do8 BAR, in v tem prostoru bi se še ustvaril nek "izoliran prostor" I don't think so...
Ker če bi bilo tako bi vklopil bojler za 1 uro. Grelec bi se zagrel na tako temp. kjer bi že 10X počil (ne morete si mislit kako so občutljivi ti grelci) nato pa bi bojler izključil in bi se še 5 ur oddajala toplota, ki se je akumulirala v grelcu?
No, No and again no.

Edine zgube kaj bi lahko bile pri bojlerju so tiste po priključkih cevi. Če probate so recimo tople/vroče. Speljane so v zid. Čisto možno je da se tam izgublja kaj energije. In pa seveda se pozna od kvalitete bojlerja. Pred kratkim se očetovemu kolegu popravljal bojler ki je bil izdelan v Metalni iz RostFreija in to debeleg. Ko se je voda v tem bojlerju zagrela je svojo temperaturo držala še zellllloooooo dolgo. Voda je bila dovolj topla za tuširanje še celi teden, če je seveda ni kdo porabil. zato lahko rečemo da se minimalno energije oddaja tudi skozi ohišje bojlerja.


lp, FReAK.
MSI NEO4 SLI PLATINUM, A64 3000+@2500mhz, 2048mb geil 2.5-3-3-5 245mhz,
MSI NX7800GT 256DDR3, 300GB maxtor 16MB cache, LC6420 (420W)

MadMax ::

Sicer ste z bojlerji zašli off-topic, vseeno pa moj pisker:
izgube boljerja (oddajanje v okolico) so pri vsaj malo resnem proizvajalcu lepo definirane kot izgubljene kWh v 24 urah.
Gorenje-Tiki (glej predvsem srednjelitražne bojlerje) imajo definirano izgubo v kWh/24h pri temp. vode 65°C in temp. okolice 20°C po DIN 44532). Dvomim da ima konkurenca slabše definicije.
Po domače povedano ta vrednost kaže, koliko vas dnevno stane zaloga tople vode tudi če jo ne porabljate (stand-by bojlerja).

Kar se pa PCjev tiče, je poraba monitorjev in ostale periferije dokaj točno definirana v datasheetih oz. na nalepki zadaj.
PC pa žre veliko manj kot marsikdo misli, ampak čez leto se to hitro nabere za dobrih 30k pri 24/7 prižganosti... Procentualno torej dobrih 2k/mesec kar nanese pri 9kilskem računu...
Za primer navedem porabo mojega sicer ne več mladega mlinčka: cca 80W idle, 110÷120 pri mletju, nisem ga pa še spravil prek 150W pri mletju debelih kamnov...
Config:
P4 2.8c@3GHz (800FSB, 512k L2, HT) na Asus P4C800DeLuxe
4 x 512 DDR RAM
Ati R9600/256
5 x HDD
CD-RW
DVD-RW
FDD
SBLive
ZIP100
USB PCI card
PSU Yesico SC 560W
in morda še kaka malenkost...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

SSH ::

POZOR, samo tolko, da veste (kateri še ne veste) Kvalitetni napajalniki z aktivnim PFC imajo VELIKO boljši izkoristek. Rezultat je v porabi kot jo je napisal MadMax. Če pa še imate starejše napajalnike brez PFC, pa se lahko te številke gibljejo vse do 300W realne porabe.


lp, FReAK.
MSI NEO4 SLI PLATINUM, A64 3000+@2500mhz, 2048mb geil 2.5-3-3-5 245mhz,
MSI NX7800GT 256DDR3, 300GB maxtor 16MB cache, LC6420 (420W)

zlobcek ::

No ker smo imeli pri nas tudi malo težkih besed na račun računa za elektriko, sem šel v Conrada in kupil zadevo za merjenje porabe.

Pri meni doma konstantno laufata vsaj dva računalnika 24/7:
Videonadzor:
Athlon 3000+ 939, 1G rama 2x250G disk in direktno na napajalec priklopljene 4 kamere, vse to stoji za UPS-om. Brez monitorja in druge šare. Obremenitev je pa 25-50% konstantno po taskmanagerjevih števcih. Po unem kupljenem števcu imam porabe cca. 130W, kar znese okoli 1700SIT na mesec - vračunana nižja tarifa, vikendi itd.

Zanimivost sledi: Server:
Athlon 2500+ barton, downclockan na 1200Mhz, 512M rama 2x160G, 2x250G in 1x120G.
Danes sem zamenjal napajalnik iz enega starega 300W na LC 6550. Prej sem imel porabe 140W, od danes naprej 100W - reci in piši več kot 30% izboljšanje. Kišta ni skoraj nič obremenjena, saj služi za ftp in mrežni file server + vrtičkarijo.

Če potegnem sumo je itak preveč sam kaj nej. Skrina recimo pri delovanju pokuri 120W. Seveda pa ne deluje skos. Zanimivo mi je, da v električno vtičnico vštekan razdelilec z unim stikalom z lučko sam zase porabi 5W (lučka v razdelilcu). Stolp v stanby mi porabi 15W !?! doh. 19" CRT prižgan mi pokuri 139W:D , recimo za primerjavo LCD 19" 35W. U stanby pokurita oba isto - okoli 5W.

Uglavnem potrebno bi bilo res orenk premisliti, kaj ugašati. Začne se seveda pri lučeh. Ostalo pa, kakor je nekdo že omenil, pokuri zelo zelo malo (stvari u stanby ali recimo razdelilci z stikalom z lučko). A 10 takih naprav ali kakšna več prinesejo 100W 24/7 in to je 1500 na mesec.

Sam ravno delam en tak laični preračun porabe glede na čas prižganih luči, amortizacije varčnih žarnic in druge varčne opreme (recimo LCD TV namesto navadnega (babje limonade ziher stanejo tolk, da se splača:)) , LCD-ji namesto CRT - posebej u podjetjih)

Kar je zelo zanimivo je to, da desktop porabi za svoje delovanje reci in piši 250W z 19"CRT monitorjem. 21" še več. Veliko bi mesečno prišparali, če zamenjamo recimo samo monitorje. Celotna amortizacija je seveda odvisna od nabavne cene in drugo, vendar poraba elektrike bi bila seveda manjša. Sem pa pogledal tudi, kako kaj fotrov prenosnik, ko je priklopljen na štrom za polnjenje - če je verjeti Conradovemu števcu, porabi dobrih 40W. 40W proti minimalno 250-tim ali raje 300-tim? Računica bi bila precej zanimiva. Nevem sicer od kje potem prenosnik dobi svojo moč za delovanje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

AngelOfDeath ::

Prenosniki so zasnovani da porabijo čimmanj energije in to se lepo vidi. Le komu bi se dalo s sabo nosit nuklearko >:D

Še moja poraba
edit: Slovnica

scala ::

Škoda mislit, da računalnik ne porabi veliko. Eno leto že imam neprekinjeno vključenega, občasno še enega in zunanji disk. Mesečna poraba se mi je dvignila za celih 5500,00 Sit- proizvajalcem napajalnikov z podatki, ki so navedeni, pa ne verjamem najbolj.
Najprej PC, potem pa miza...

gumby ::

>>proizvajalcem napajalnikov z podatki, ki so navedeni, pa ne verjamem najbolj.

podatki na napajalniku so maksimalne vrednosti, ki jih lahko spravi iz sebe, na pa dejanska poraba. ta je lahko samo manjsa ali kvecjemu enaka.
my brain hurts

MadMax ::

Sam PFC nam pri računu za elektriko ne pomeni kaj dosti, saj dejansko samo minimalizira jalovo energijo, katero pa nam Elektro kot gospodinjstvom zaenkrat ne zaračunava.
Res pa je, da lahko na podlagi tega posredno sklepamo o splošni kvaliteti napajalnika.

5500 SIT povečan račun za elektriko?
To znese povprečno 380W porabe.
Če prej sploh nisi imel računalnika, imaš neverjetno potrošen računalnik, ki je dejansko bolj kalorifer kot računalnik.
OK, taka poraba sicer je možna s super-duper compom ki je povrh vsega še skoz vsaj 50% obremenjen, + vsaj 19" CRT + kup dodatne periferije (laserc...)...
Zdaj... Če ti tudi CRT radiator sveti 24/7 je to razsipnost prve klase.
Tistih 15W za zunanji disk pa lahko IMHO mirne duše zanemariš, saj povprečen VCR v standby porabi več...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

SSH ::

Sam PFC se pozna veliko. dober PFC spravi CosFi bp do .99. Jalova energija pa je tudi prekleto poceni glede na to, da je zastoj? Potrebno je pa vedeti da računalniški switcher ne odjema toka čez celo periodo sinusa. Ampak ga odjema nekje skoraj pri ekstremnem koncu sinusa, zato se sama kvaliteta napajalnika in pa njegova dodatna vezja (PFC) znajo zelo poznati. Malo višje je dober primer kako je prišparal 30W samo na račun menjave napajalnika. 30W tu in 30W tam, pa že živimo v okolju čiste uničujoče energije :D


lp, FReAK.
MSI NEO4 SLI PLATINUM, A64 3000+@2500mhz, 2048mb geil 2.5-3-3-5 245mhz,
MSI NX7800GT 256DDR3, 300GB maxtor 16MB cache, LC6420 (420W)

Pyr0Beast ::

Glede vidika okolja (pa tudi elektra) je bolje, če imaš čimmanj jalove energije. Kolikor se spomnim so jo na NEST-u prekleto drago zaračunali (2x cena navadne) in tako jo je za 3 dni prišlo 50 jurjev.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Azrael ::

Moram pokomentirati

Uporabnik zlobcek je zapisal, da je z merilnikom moči zmeril, da lučka na stikalu razdelilca porabi 5W. To ne more držati. Zakaj?

Tista lučka je tlivka, ki ima običajno predupor v vrednosti od 100k do 1M Ω. Tudi, če se zanemari padec napetosti na tlivki (60 do 120V, odvisno od velikosti in izvedbe tlivke) in se računa kot, da je ta upor priklopljen direktno na napajanje je poraba daleč manjša (največ 0.5W, v resnicxi je največkrat pod 0.05W).

Če bi se v stikalu kuhalo 5W, bi imelo stikalo temperaturo krepko čez 100˘C in bi se stalilo.

Kaj je vzrok tej napaki za faktor 1000? Najverjetneje meritev zunaj priporočenega merilnega območja. Napajalnik s PFC korekcijo in brez pa predstavlja še bolj zopr problem.

Tisti brez PFC vlečejo dokaj random tokovne špice in je inštrument, če je digitalni ne more slediti vsem tem hitrim spremembam (hitrost vzorčenja je omejena). Drug problem digitalnih inštrumentov je v tem da zlahka zaznajo maksimum impulza, hitro upadanje, ki morebiti sledi temu impulzu pa ne. Zaradi obeh težav je rezultat meritve previsok.

Pri napajalniku, ki ima PFC je teh špic manj in rezultat meritve je bolj zanesljiv. Jasno je tukaj samo to, da bo bolje izveden napajalnik imel manjše lastne izgube, za ugotovitev točno kolikšne pa je razlika , je potrebna običajno precej zamotana meritev in je tako bolje verjeti kar el. števcu delovne energije, če je ta prav skalibriran.

Sicer ne vem za kateri inštrument iz Conrada gre, vendar tudi če piše v opisu, da je profesionalna naprava , na kar mogoče namiguje tudi cena, to vedno ne drži. Vendar tudi, če vse drži vse napisano, stikalni napajalniki so ekstremen primer neenakomernega obremenjevanja el. omrežja in tu praktično vsi, tudi resnični True RMS inštrumenti pokleknejo.
Nekoč je bil Slo-tech.

Pyr0Beast ::

Pri meni se je še najbolje obnesel nek stari instrument z mehkim železom. (al je mel celo nitko ? )
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Fizikalko ::

Kaj porečete na tale članek? Bom hvaležen za komentarje...

Pyr0Beast ::

Oglejmo si, kako to možnost sploh omogočiti. Najprej je treba ustrezno izbrati v biosu, nato pa moramo v Oknih izbrati še maksimalno varčevanje z energijo (Minimal Power Management) na nadzorni plošči.
ja ...

Preverili smo tudi porabo sistema, ko je uporabnik v biosu, saj je tu precej enot še neaktivnih (precejšen del matične plošče, kartice PCI ...). Zanimivo, ugotovili smo, da je poraba v tem primeru precej višja (povprečno za okoli 20 W) kot v primeru, ko je uporabnik že v operacijskem sistemu in le-tega ne obremenjuje. Okenski gonilniki namreč po potrebi določene komponente izklopijo, oz. jih preklopijo v varčevalni način.
Še ena lepa.

Kartica je zadovoljivo tiha, saj se obrati ventilatorja na manjšem hladilniku prilagajajo obremenitvi (torej porabi in posledično temperaturi).
In kartica nima venta ...:\

Zelo priljubljena kartica, ena najbolj prodajanih med igričarji, je tudi zelo varčna. Uporablja 8 cevovodov in le 128 MB pomnilnika DDR (mogoče je sicer dobiti tudi izvedenko z 256 MB pomnilnika vrste GDDR3).
Od kdaj ima 6600GT DDR1 ?

Drugače kar zanimiv članek.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Fizikalko ::

>>ja ...

Ja, kaj?

>>Še ena lepa.

Aja? Zakaj že? Procesor, denimo, grafična enako.

>>In kartica nima venta ...

Hja, urednik je dal napačno sliko. Kartica je IMELA vent.

>>Od kdaj ima 6600GT DDR1

Napača. DDR2. Škrat.

Fizikalko ::

Pa hvala za mnenje...

Pyr0Beast ::

KK, don't kill meh now :D

Ja, kaj? ---
izbrati še maksimalno varčevanje z energijo (Minimal Power Management)

preberi še enkrat :)

okenski driverji komponent ne izklaplajo kar tako. Proc je pa v biosih tudi obremenjen :)

ok, glede venta sem se tudi jaz mal grizu

A nima 6600GT DDR3?


A si pričakoval pohvalo ? :D
ne, ne, sej članek je res dober, samo ene par napak me 'zbada' to je pa tudi vse.
Edino tisto ne vem, kaj ste mislili s tem, da napajalnik omogoča nastavljanje napetosti in potem nekaj z matičnimi naprej?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Fizikalko ::

Ja, ta napajalnik dejansko omogoča regulacijo napetosti. Je kar drag in posledično doličen. Stabilne napetosti kot skala.

Glede prevoda - dejstvo je, da se večino stvari ne da najbolje prevajat direktno oz dobesedno. Sicer pa je pri takih stvareh končna beseda urednikova. Dostikrat se pri takih stvareh spozabim in jih napišem neprevedeno (kot v tem primeru) in potem prevod naredi urednik. VSekakor se mi ne zdi čisto neprimeren prevod. Imaš boljšo idejo?

>> A si pričakoval pohvalo? Niti ne, ker je ena redkih HW zadev oziroma člankov, s katerimi sem se ukvarjal. Se mi "in general" ne da. Bolj bi me motilo, če bi se vam zdeli neprimerni članki tile: XML in relacijska baza DB2, Strukturiranje XML podatkov, , pa morda tud tale.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prižgan računalnik - poraba elektrike

Oddelek: Pomoč in nasveti
398770 (1603) d4vid
»

Poraba elektrike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14749528 (36152) Duhec
»

Koliko elektrike porabi rač

Oddelek: Strojna oprema
208863 (8180) gumby
»

Koliko električne energije pokuri povprečen računalnik

Oddelek: Strojna oprema
479575 (8572) BigHugo
»

Elektrika?

Oddelek: Loža
422855 (2081) Kaboom

Več podobnih tem