» »

Kompres proti virusu HIV

Kompres proti virusu HIV

New Scientist - Tehnike kompresiranja, ki pred dejanskim kompresiranjem naredijo analizo podatkov, se bodo prav mogoče izkazale v boju zoper viruse. Cepivo zanje je dostikrat težko narediti, ker različni soji virusov niso dovolj podobni, da bi jih imunski sistem naučen s cepivom prepoznal.

Toda če s temi posebnimi predkompresijskimi tehnikami zanaliziramo podatke, kot počno to (tudi) neki Microsoftovi kompresi, potem se da tako najti skupni imenovalec za cepivo, da potem s cepljenjem naučen imunski sistem prepozna in uniči celo družino virusov. Povezava.

85 komentarjev

«
1
2

christooss ::

Tole je pa zelo razveseljiva novica

kar cko naprej da spravimo iz sveta tal koorcev HIV. Upam da ne bo zarad tega mutiral pol. Se posebej zdj k delajo poskuse z unicevanjem rakavih celic z nekim klonom virusa HIV in nekega pticjega? virusa
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

antonija ::

crne koze smo tud spravili iz tega sveta, a?:\ Virusi so hudo uporabni (ce mas taprave ideje), zato bojo HIV, kuga, koze, ..... zmeri ostajal tako v labih kot v "divjini".

Vsekakor pa pohvalno ce bojo omejili HIV!!
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

Thomas ::

Informatična osnova je t.i. Sequence Predictioning teorija, po kateri je krompresiranje nekako ekvivalentno razumevanju. Ideja je ta, da kdor skomprimira, ta razume. In obratno.

Zato so moderni kompresijski algoritmi pravzaprav predictorji, ki "vedo kako je".

Ali drugače rečeno, qui compriment tout, comprend tout.

Zakaj ne bi torej poskusili obratno? Našo očitno zmožnost komprimiranja posameznih DNA sekvenc, spremeniti v naše znanje o teh sekvencah? Ali o čemerkoli!

Beernarrd ::

... qui comprime tout comprend tout

Thomas ::

Kdor vse skomprimira, ta vse razume. Prirejen Francoski pregovor.

BBB ::

Jaz teh vaših izjav ne razumem. Dejte na kratko pojasnit glede komprimacije in razumevanja, prosim.

Thomas ::

Link.

Po domače - kolikor pravilnega predvidevanja, toliko ("umetne") inteligence.

In pa - brez pravilnega predvidevanja, ni nobenega kompresa. Zatorej če kompres je, se v njem skriva neka inteligenca (sposobnost predvidevanja).

hruske ::

A je kompres slovenska beseda? :\
Rad imam tole državico. <3

Thomas ::

A tebe pa slovnica skrbi in pravopis? Hjaaa ... heh .. ne vem, bo pa že.

snow ::

Heh, eni so delal enkrat nekaj podobnega z DNA, a ne Thomas? :)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Thomas ::

So začel ja. :) Ko so videli da princip laufa, so bili zelo zadovoljni. :))

No, ta na prvi pogled čudni način, ma IMO veličastno bodočnost. Avtomatizacija analize je.

Samo takrat 1999 in še prej, je pa zgledalo čudno.

lorenz ::

Ali se samo meni zdi da je novica cisto narobe prevedena. Potrebno je stvari razumeti ne pa dobesedno prevesti.


In zdaj bo pa .. ikrosheet resil svet HIV-a s svojimi genialnimi "so zopet neko malo firmo kupli", algoritmi prepoznavanja vzorcev. Kaj niso algoritmi kompresije in prepoznavanja vzorcev ostalih firm svetlobna leta boljsi , ceprav tudi ti ne uporabljajo nekih revolucionarnih algoritmov , recimo Google uporablja neko statisticno zadevo iz 18 stoletja ( Barbel ali nekaj takega)
Narave se ne da analizirati matematicno, tudi ce bodo odkrili nek vzorec mutacij in reakcij HIV virusa , ter tudi najdli zdravilo (zadevo ki bo unicila vse mozne mutacije -strup) ne bodo nikoli odkrili vseh moznih kontrareakcij in posledic za preostanek organizma. Tak nacin zavrtja Hiv celic lahko povzroci da se bo ce cez 20 let razvila se hujsa zadeva .

..Ikrosheet bi lahko edino pomagal prepreciti Hiv tako da bi brezplacno posiljal PC-je (z igricami) v Afriko in se nekaj slicnih drzave da bi se vec igrali in manj sirili Hiv .
Ce bi samo toliko denarja kot ga recimo namenimo za razvoj MP3 playerjev ali graficnih namenili za raziskave imunologije bi ze zdavnaj resili problem HIV-a.

V1.1-- Sorry sem malo poravil

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lorenz ()

Thomas ::

Is that so?

A ti lahko daš meni en link, kot sem ga dal jest. Samo da utemeljuje tale tvoj "nikoli"?

Ne moreš?

lorenz ::

Sorry jaz razmisljam s svojo glavo ne pa z linki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lorenz ()

Beernarrd ::

ekhm, glede tistega pregovora.. samo črkovanje sem popravil.

64202 ::

Potem bojo pa virusi izumli pravi random generator in smo spet v p*zdi. 8-O

No, jih bomo pa vsaj za varno generiranje kriptografskih kljucev ponucal. :D

Thomas ::

> Sorry jaz razmisljam s svojo glavo ne pa z linki.

In če se linki ne strinjajo s tvojo glavo, toliko slabše za linke? Nimamo vsi take glave kot ti. Noben jo nima. :D

> samo črkovanje sem popravil.

Ne znam niti slovenske slovnice, kaj šele francoske! >:D

Dax ::

Zdi se mi, da je navdušenje nad raznoraznimi cepivi proti HIV-u malce pretirano in morda celo nerealno.

Ljudi cepimo zato, da njihov imunski sistem lahko prepozna z virusom okužene celice in same viruse ter jih uniči, še preden organizem podleže bolezni (lep primer je steklina, kjer brez cepljenja človek umre zaradi prepočasnega imunskega odziva).

HIV na drugi strani, pa je zelo počasen virus. V roku 3 tednov se proti njemu ustvari izjemno močan imunski odziv, ki lahko traja več let do desetletja. Protitelesa nastajajo proti večini proteinov, ki jih virus vsebuje, zato ne razumem, kaj bi lahko pridobili s cepljenjem.

Ključna elementa nevarnosti HIV-a sta dva. Prvi je ta, da napada naš imunski sistem na enem izmed redkih neredundančnih točk. Večina ostalih virusov se spravi na razne efektorske celice, ki imajo vedno še nek backup, HIV pa udari direktno na organizacijski sistem imunskega sistema. Kako se braniš proti sovražniku, ki najprej pobije vodstvo obrambe, medtem ko se z navadnimi vojaki sploh ne ubada?

Drugo dejstvo pa je, da virus zelo hitro spreminja svoj genom in uhaja vsakršnemu nadzoru z zdravili. Kot so že omenili, virusi ŽE imajo pravi random generator. Imenuje se evolucija.

Thomas ::

Sploh ne oporekam temu, kar je napisal Dax. Prav možno, da cepiva proti HIV ne bo na noben način.

Cepiva ne, zdravila mogoče.

Kar mene predvsem fascinira je to, da se kompres uporablja kot nekakšen "rentgen", ki nam razkrije skrito v podatkovni strukturi. Tudi struktura HIV virusa lahko na ta način izda kakšno svojo skrivnost. Ne samo lahko - obvezno jo, če jo le ima.

Thomas ::

Povedano povsem po domače:

Če neko dato dovolj dolgo šlataš s kompresorskimi algoritmi, jo nazadnje razumeš, kolikor se jo sploh razumeti da!

To je bistvo tega prijema. Nekoliko nerazumljivo in presenetljivo mogoče, toda tudi roentgenska kristalografija je svoje čase zgledala čudno.

Priznam pa, da tole še bolj. Samo, to ni pomembno.

lorenz ::

To pa je bla kaplja preko roba , daj zbudi se in nehaj blodit.

"ker različni soji virusov niso dovolj podobni, da bi jih imunski sistem naučen s cepivom prepoznal."
--- imunski sistem se aktivira ne pa uci , lahko pa si vtaknes v rit USB kabel in si svoj imunski sistem naucs i z ..Ikrosheet softwareom, bos videl kako bos zdrav.

"Zato so moderni kompresijski algoritmi pravzaprav predictorji, ki "vedo kako je".
--problem kompresij ni prediction, ampak formula kako vec informacij matematicno odelati (iskanje podobnosti, vzorcev oz. matematicnih odvisnosti ) in potem rezultat ki je manjsi zapisati.



"Cepiva ne, zdravila mogoče."
--Zdravila ne , cepiva mogoce.


"Kar mene predvsem fascinira je to, da se kompres uporablja kot nekakšen "rentgen", ki nam razkrije skrito v podatkovni strukturi."
--za to se ne uporablja kompres ampak le del kompresa , prepoznavaje vzorca.

" Če neko dato dovolj dolgo šlataš s kompresorskimi algoritmi, jo nazadnje razumeš, kolikor se jo sploh razumeti da!"
-- ma ja pa se kaj . (potem pa vzami vse date od loterije in jih slataj pa bomo vidli ce bos razumel )

"Nekoliko nerazumljivo in presenetljivo mogoče, toda tudi roentgenska kristalografija je svoje čase zgledala čudno."

--rentgenska kristalografija ni nikdar zgledala cudno ali neverjetno , Wilhelm Conrad Röntgen je ze leta 1895 odkril da se zarki , ki nastanejo zaradi trka v anodo zaradi visoke napetosti (v vakumu) , razlicno odbijajo in absorbirajo od razlicnih struktur. Vendar takrat se niso imeli tako dobrih detektorjev in softwarea ki bi izracunal razlicne odboje pot razlicnimi koti za razlicne materijale in potem to primerjal z ze znanimi materijali.
So pa pri razvoju le tega pogrunatli nekaj neverjetnega " Single Crystal X-ray Diffraction" s katero je mozno s pomocjo Single Crystal X-ray diffraktometra in zelo mocnim hardwareom in softwareom dobiti (izracunati) atomarno strukturo kristala in celo pozicijo atomov .
Ce bos priden te lahko drugic zraven vzamem da bos videl kako to dela v zivo.

Zdaj pa lepo idi v trgovino po 1kg banan in 1-liter Coca-Cole in potem napisi tvoj re-post.

Matek ::

lorenz, dajmo malo bolj argumentirano in predvsem umirjeno, da ne bo ratal flame.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Thomas ::

>> " Če neko dato dovolj dolgo šlataš s kompresorskimi algoritmi, jo nazadnje razumeš, kolikor se jo sploh razumeti da!"

> -- ma ja pa se kaj . (potem pa vzami vse date od loterije in jih slataj pa bomo vidli ce bos razumel )

Kolikor se jo sploh da razumeti, sem rekel. Če se je ne da ... potem nič.


Toliko on topic, za primer, kako pojma nimaš in govoriš v tri krasne.

Off topic: Kaj te matra lorenc?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Thomas ::

> imunski sistem se aktivira ne pa uci

Link

The immune system learns from its encounters with pathogens and memorizes its experiences.


Want more?

Link.

Active: Production of Antibodies (Ab's) by the individual due to individual's immune system learning new antigens, acquiring ability to make B- and T-cells specific for this antigen.


p.s.

A ti poznaš nukyja, lorenc? Ta se je tudi duval zelo podobn kot ti, pa smo mu dali tinte pit.

Thomas ::

> problem kompresij ni prediction


compression and prediction are equivalent in all cases

Thomas ::

Od kod ta ekvivalentnost predvidevanja in kompresije?

Ker lahko (nezgubno!) zakomprimiramo/odkomprimiramo le tiste bite, ki jih prav predvidimo na osnovi prejšnjih bitov.

Pri random dati, ne moremo na osnovi nobene reči napovedati naslednjega bita, zato tam ni možna nobena kompresija. Kadar pa smo zelo uspešni pri napovedovanju, data ni random in se da komprimirati toliko bolj, kolikor boljše napovedovanje imamo. V idealnem primeru moramo vedeti samo kakšen je predictor, data se je pa povsem skomprimirala.

To je ena taka globoka ekvivalentnost pač. Ne smemo pustiti, da nam jo zastarele definicije zakrivajo.

lorenz ::

Kaj ti res vse verjames kaj preberes . To pisejo taki ljudje kot ti ki nimajo pojma , pac neki piflerji ki nekaj preberejo in potem mislijo da full obladajo ter fantazirajo v teoriji.

Saj sem vedel da bos 1kg banan+ 1 liter Coca Cole postal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lorenz ()

Thomas ::

> Kaj ti res vse verjames kaj preberes .

Ne, ne vsega. Kar ti napišeš lorenz, mi je recimo povsem neverjetno in celo nesmiselno.

Linki, kar sem jih dal, so povsem kredibilni. Kažejo na to, da nimaš veliko pojma. Žolča že, pojma pa ne. Agresiven si, hkrati pa brez argumentov.

lorenz ::

MadManMato: kaj v postu nad tvojim ni dovolj agrumentov in ali bi tudi ti rad neke linke iz Lady.

lorenz ::

Potem pa dokazi da so ti linki kredibilni.
Ce bi kdaj v zivljenju pisal kak software za compresijo podatkov bi me razumel , tako pa pa pametujes iz nekih linkov.

lorenz ::

No zakaj pa kompresiranega file-a drugic ne gre skoraj nic bolj skompresirat , kje je zdaj tvoj "prediction" , saj je file v strukturi podatkov cisto drugacen , samo da ni vec bliznjih enakih podatkov.

OwcA ::

Kaj bi naj bila razlika med iskanjem vzorcev in predvidevanjem? Mar ne dobimo vzorca ravno na podlagi predvidevanja (o obliki podatkov, z abstrakcijo, če že hočeš)?
Ko entropija preveč naraste, tudi vzorci zginejo, zato večkratno kompresiranje ne obudi sadov.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

> Ce bi kdaj v zivljenju pisal kak software za compresijo podatkov bi me razumel

Hehe .. 8-)

> zakaj pa kompresiranega file-a drugic ne gre skoraj nic bolj skompresirat

Ker tisti ostanki, niso nič dosti bolj predvidljivi, kot so bili prvič.

No, če je naš kompres (prediktor) bolj kratkoviden, potem mogoče celo so. Ampak v načelu je v zipanem fajlu tisto, čemur predictor/kompres ne najde recepta za tvorbo. Česar ne zna predvideti, ker je preveč kaotično, oziroma random.

Matek ::

--- imunski sistem se aktivira ne pa uci , lahko pa si vtaknes v rit USB kabel in si svoj imunski sistem naucs i z ..Ikrosheet softwareom, bos videl kako bos zdrav.


Brezzvezno vtikanje v pravilnost besede, ki je tu brezpredmetna, vemo o čem gre. Ni argumenta.

--problem kompresij ni prediction, ampak formula kako vec informacij matematicno odelati (iskanje podobnosti, vzorcev oz. matematicnih odvisnosti ) in potem rezultat ki je manjsi zapisati.


Thomas je že napisal, compression=prediction. Ti imaš dovolj podatkov, da lahko neko zadevo predvidiš, jo vnaprej napoveš z več ali manj 100% natančnostjo. Forumula, ki jo izpelješ, je tvoje zelo natančno predvidevanje. Spet bolj besedičiš o samem pomenu predictiona kot pa o dejanskem problemu.

"Cepiva ne, zdravila mogoče."
--Zdravila ne , cepiva mogoce.


Zelo močno argumentirano.

--za to se ne uporablja kompres ampak le del kompresa , prepoznavaje vzorca.


Jah, če določen del postopka opravi nalogo, ni pomembno. Ti še vedno moraš opraviti celoten proces.

-- ma ja pa se kaj . (potem pa vzami vse date od loterije in jih slataj pa bomo vidli ce bos razumel )


Ti je že Thomas povedal, loto razumemo kolikor se ga razumeti da.

--rentgenska kristalografija ni nikdar zgledala cudno ali neverjetno , Wilhelm Conrad Röntgen je ze leta 1895 odkril da se zarki , ki nastanejo zaradi trka v anodo zaradi visoke napetosti (v vakumu) , razlicno odbijajo in absorbirajo od razlicnih struktur. Vendar takrat se niso imeli tako dobrih detektorjev in softwarea ki bi izracunal razlicne odboje pot razlicnimi koti za razlicne materijale in potem to primerjal z ze znanimi materijali.
So pa pri razvoju le tega pogrunatli nekaj neverjetnega " Single Crystal X-ray Diffraction" s katero je mozno s pomocjo Single Crystal X-ray diffraktometra in zelo mocnim hardwareom in softwareom dobiti (izracunati) atomarno strukturo kristala in celo pozicijo atomov .
Ce bos priden te lahko drugic zraven vzamem da bos videl kako to dela v zivo.


Mja, malo opišeš zadevo in dodaš nekaj žaljivk, nisi pa argumentiral, ZAKAJ ni izgledala čudno, če tako meniš?

Zdaj pa lepo idi v trgovino po 1kg banan in 1-liter Coca-Cole in potem napisi tvoj re-post.


Popolnoma nepotrebno... Prosim, da se umiriš in debatiraš na nivoju, da ne bo treba brisati postov.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Quikee ::

Mnja.. kolko jaz razumem to stvar oni s pomocjo algoritmov za razpoznavanje vzrocev hocejo najt skupne lastnosti vec vzorcev virusov HIV.. podobno kot ti algoritmi med slikami najdejo skupne lastnosti.. oz. skupni izgled, ki se potem uporabi lahko iz prejsnje slike v naslednji sliki. Kot rezultat je potem to da lahko sliko zapises z manj biti, kjer se prakticno zgodi kompres.
Jaz sam ne vidim direktne povezave med kompresom in razpoznavo vzorcev. Ti lahko razpoznas kaksen vzorec ni pa nujno, da je to takoj kompres.. torej razpoznava vzorca je lahko del kompresije ni pa nujno, da je to kompresija.

Thomas ::

> Ti lahko razpoznas kaksen vzorec ni pa nujno, da je to takoj kompres..

Seveda, da je nujno. "Razpoznaš" pomeni, da si ga že srečal. Zato lahko namesto tega vzorca v kompresirano datoteko napišeš samo referenco na ta vzorec. Recimo "ponovi 503 byte, ki so se že pojavili tam in tam". Ali pa tudi kako bolj komplicirano (zapišeš algoritem, ki razpoznan string kreira) vendar .. bistvo ostaja.

Z manj opišeš več. Noben kompres ne gre iz tega sistema ven.

Thomas ::

Če si pa "razpoznal" tako, da za opis potrebuješ več, kot če kar direktno napišeš ... no potem pa nisi "razpoznal". Samo prevedel si v neko bolj potratno obliko.

Quikee ::

"Seveda, da je nujno. "Razpoznaš" pomeni, da si ga že srečal. Zato lahko namesto tega vzorca v kompresirano datoteko napišeš samo referenco na ta vzorec. Recimo "ponovi 503 byte, ki so se že pojavili tam in tam". Ali pa tudi kako bolj komplicirano (zapišeš algoritem, ki razpoznan string kreira) vendar .. bistvo ostaja."

Ja seveda v tem pogledu je tako. Samo razpoznava vozrcev se ne uporablja samo pri kompresiji. Sej sem rekel, da kak jaz razumem, da oni hocejo s pomocjo algoritmov razpoznave najt skupne lastnosti virusa. To se ne pomeni da ga bojo kompresirali na bilokaksen nacin. Kot sem rekel je razpoznava vzorcev le del kompresije.
Moti me, da posplosujes celotno zadevo ker kompresija pomeni, da ti nekaj skrcis.. kar pa v tem primeru ni to kaj oni mislijo naredit ampak le razpoznat skupne znacilnosti vzrocev virusov HIV.
Mislim pa tudi, da vse kompresijske metode, ki jih poznamo niso predvidevanje. Recimo Huffman deluje tako, da statisticno najbolj pogostim znakom dodelis manj bitov kot pa tistim, ki se pojavijo bolj poredko.

Matek ::

Moti me, da posplosujes celotno zadevo ker kompresija pomeni, da ti nekaj skrcis.. kar pa v tem primeru ni to kaj oni mislijo naredit ampak le razpoznat skupne znacilnosti vzrocev virusov HIV.

Ce mas ti 100 virusov, za katere je znacilno da se vezejo na neke (zmisljujem si) alfa beta orazno sive dvojne celice, je to njihova skupna lastnost. Prej si imel za vsakega od teh virusov posebej navedeno kaj pocne, zdaj pa za vseh 100 proglasis skupno znacilnost, s cemer si zadevo kompresiral. Z navajanjem skupnih znacilnosti se izognes ponavljanju iste znacilnsti veckrat.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Thomas ::

> Recimo Huffman deluje tako, da statisticno najbolj pogostim znakom dodelis manj bitov kot pa tistim, ki se pojavijo bolj poredko.

Predvidevaš torej, da bo nek znak bolj pogost, zato zanj porabiš manj bitov. Če ti ta predicting sfela, ti sfela kompres.

Huffman compress je par excellence predicting.

Nima smisla, da jest tle ponavljam, kar je razloženo drugje boljš, predvsem pa izčrpno.


Link.

Thomas ::

> Ce mas ti 100 virusov, za katere je znacilno da se vezejo na neke (zmisljujem si) alfa beta orazno sive dvojne celice, je to njihova skupna lastnost.

True! In kompres take skupne lastnosti odkriva. Kjer se pokomprimira, take skupne lastnosti so. Potem jih samo še ponucaš.

MrStein ::

"kompres"
A je to spet kako Toporošičevo maslo ?
Novi sleng ?
V računalništvu sem že dobro vrsto let, pa te besede še nisem slišal.

A lahko kdo razloži ta "misterij", prosim ?
Poznavalcev je, kot vidim, dovolj.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Quikee ::

"Predvidevaš torej, da bo nek znak bolj pogost, zato zanj porabiš manj bitov. Če ti ta predicting sfela, ti sfela kompres."
Nic ne predvidevas ker ves natancno, da je znak bolj pogost.

Thomas ::

> Nic ne predvidevas ker ves natancno, da je znak bolj pogost.

Ne, nič ne veš, samo predvidevaš. Zamenjaš besedilo, pa se uspešnost tvojega predvidevanja, kateri znak je najverjetnejši, lahko zmanjša ali pa celo poveča. Prav tako kompres.

> V računalništvu sem že dobro vrsto let, pa te besede še nisem slišal.

Ja, najbrž nosiš škatle.

Matek ::

Nic ne predvidevas ker ves natancno, da je znak bolj pogost.


Iz SSKJ:

predvidevati -am nedov. (e)

1. na osnovi določenih dogodkov, pojavov biti prepričan o uresničitvi česa: predvidevati
konec vojne; predvidevajo, da se bodo spopadi še nadaljevali / vnaprej predvidevati

2. publ. na osnovi določenih potreb, želj vnaprej določati, upoštevati: predvidevati gradnjo
ceste; načrt predvideva povečanje proizvodnje / za take prekrške predvideva zakon stroge
kazni določa

predvidevan -a -o: z zakonom predvidevane kazni; predvidevano povečanje izdatkov


Torej če predvidavaš, si o tem prepričan. Se pa strinjam, da ima beseda bolj tak prizvok ~ zdi se mi, napovedujem.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

Quikee ::

"Ne, nič ne veš, samo predvidevaš. Zamenjaš besedilo, pa se uspešnost tvojega predvidevanja, kateri znak je najverjetnejši, lahko zmanjša ali pa celo poveča. Prav tako kompres."

Govorim o normalnem Huffmanu... prvi korak izracunas statisktiko pogostosti. Drugi korak pa je da zamenjas znake z manjsimi vrednostmi glede na pogostost. Pri tem nic ne predvidevas ker natancno ves kateri znak je bolj pogost in kateri manj pogost v celotnem zapisu.

Thomas ::

> 1. na osnovi določenih dogodkov, pojavov biti prepričan o uresničitvi česa

Hehe ... avtorji SSKJ so mau čudni, za moje pojme.

Predvidevaš lahko z manj kot 100% stopnjo zaupanja.

Matek ::

Beri moj post Quikee, predvidevati = biti prepričan.

Hehe ... avtorji SSKJ so mau čudni, za moje pojme.

Predvidevaš lahko z manj kot 100% stopnjo zaupanja.


Jah, ne vem če. Tu se gre bolj za tvoje mnenje kot pa za dejansko možnost. Predvidel sem, da se bo to zgodilo - nihče te ne sprašuje o odstotkih verjetnosti, vsi razumejo, da si že prej vedel za nekaj. Ampak kot sem napisal že na koncu prejšnjega posta, beseda ima drugačen prizvok in se tudi bolj tako uporablja, v smislu napovedujem, pričakujem. Pač, jezik je živa stvar in beseda se je preoblikovala v uporabi.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

Thomas ::

> Pri tem nic ne predvidevas ker natancno ves kateri znak je bolj pogost in kateri manj pogost v celotnem zapisu.

Seveda, da predvidevaš. Mestoma (lokalno) v tekstu (naprimer) to ni res, pa dobiš negativen kompres. Če imaš dve huffmanovi tabeli, svojo za vsako polovico, boš lahko predvideval kvečjemu bolj. Je pa vprašanje, če se splača uvajat še eno tabelo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gripa pred vrati (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5410161 (8411) harvey
»

Cepivo proti raku?

Oddelek: Znanost in tehnologija
453640 (2716) DarwiN
»

Kompres proti virusu HIV (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
857975 (6669) Thomas

Več podobnih tem