» »

Kompres proti virusu HIV

1
2
»

snow ::

Meni se zdi to na prvi pogled podobno kakemu DNA ali protein allignmentu, kjer se išče na nek način enake dele v različnih DNA ali proteinskih sekvencah, ampak kolikor tam vem se uporabljajo kaki genetski algoritmi in te podobne zadeve.

Kaj zdej ene mede da če veš za takšne enake dele, da to ni compress?
Mamo 10 DNAjev, dolgih po 100 baznih parov. Pa ugotovimo da ma majo vsi sekvenco AGGTCCTGAACCTGAC, pa na različnih mestih, itak da lahko nekako zapišemo potem vsak DNA, s pomočjo inserta tega zaporedja.


Kompress je poslovenjen compress = stisniti.
Ni mel Toporišič nič zraven, ampak Thomas.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

MrStein ::

Hehe ... avtorji SSKJ so mau čudni, za moje pojme.

Ja ful kreteni morajo biti, ker niti "kompres" ne poznajo:
Zadetkov ni bilo: ge=kompres

Še sreča da mamo Thomas-a, ki nam vse razloži ...
Thomas for president ! :\

Hmm, niti najdi.si ne najde računalniškega teksta, ki bi vseboval "kompres", ampak hej, to si itak vsi idioti. Razen Thomasa, seveda, ki se mu klanjam.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

snow ::

Eni se ukvarjajo z zdravilom za HIV, eni pa se sprašujejo, če je neka beseda slovenska. :\
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Thomas ::

Namesto "kompres", rečejo "kompresija". Big deal.

Lahko pa popravim naslov novice tako. Če SSKJ premore kaj o "kompresija".

snow ::

SSKJ pravi za kompresija in komprimiranje, da gre za stiskanje plina na račun tlaka.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Thomas ::

Link na "kompresija podatkov" - Google

SSKJ ne ve niti o tem nič.

Kako bi pa moralo biti?

Thomas ::

> SSKJ pravi za kompresija in komprimiranje, da gre za stiskanje plina na račun tlaka.

Sem vidu, ja! LOLeki. :))

Thomas ::

Vidim, da je v slovenšini popularno obrazilo "iranje". Sortiranje in kompresiranje, namesto sort in kompres.

Mislim, da ko gre za algoritem, je to sort in kompres. Sortiranje in kompresiranje sta pa procesa, ko ta algoritma začneta laufat.

Ampak boli me! Slovenc mormo ahtat, da si šprahe ne ferderbamo! Eni so plačani zato, da bi špraha ostala kokrtolk. Jest nisem; in bom pisal kot se mi zazdi, sploh kadar pristojni niso postavili NOBENIH pravil.

Thomas ::

Je pa seveda še ena povezava med stiskanjem (komprimiranjem) snovi in podatkov. Entropija. Druga stran informacijskega kovanca. O tem smo že govorili. Večkrat. :)

MrStein ::

Sortiranje in kompresiranje, namesto sort in kompres.

Ja, pa ugibanje in nakladanje, namesto ugib in naklad. :D

Če ni uradnih pravil, pa so še vedno neke avtoritete.
Na primer profesorji. Pa prevajalci. Pa bog ve kdo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Thomas ::

> Če ni uradnih pravil, pa so še vedno neke avtoritete. Na primer profesorji. Pa prevajalci. Pa bog ve kdo.

Ja? Kaj pravijo te avtoritete? :\

Kje bi se to dalo pogledat?

MrStein ::

Hiter pogled po web pravi, da noben ne reče "kompres" ampak "kompresija".

Lahko pa ti prilimaš linke na besedila, kjer se uporablja "kompres".

Pa preštejemo, česa je več :))
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Looooooka ::

Link


The immune system learns from its encounters with pathogens and memorizes its experiences.


Want more?

Link.


Active: Production of Antibodies (Ab's) by the individual due to individual's immune system learning new antigens, acquiring ability to make B- and T-cells specific for this antigen


emm ne vem a ste vi kdaj mel biologijo al pa karkol....ampak...imunski sistem se ne uci predvidevat in ugibat kaj je ker virus in a je to podobna varianta gripe al pa ne in ga pol kr napast.NE MORE.
edin nacin da imunski sistem razvije obrambo proti dolocenemu virusu je al 1)da si ti cepljen proti TOCNO TEMU virusu al si prebolel TOCNO TA VIRUS in razvil obrambo proti TOCNO temu virusu.ali pa je to storila tvoja draga mati in ti ob rojstvu ze podarila obrambo.
tko da med tem ko debatirate o analizi in ugibanju si lahko kr povohate prste pa pol sklepate kam si lahko vecino tehle bedarij vtaknete.

bi blo pa lepo ce bi v resnicnem svetu kj tazga clo obstajal
bi se jst 3x prehladil moje elitno telo bi izracunalo podobnost med temi tremi razlicicami in na podlagi tega pofentalo vse kar bi me napadlo ko bi pil caj v kiberpipi med okuzenimi geeki.
sam pol ne bi bil noben vec bolan kar bi znal bit nov problem.

Thomas ::

> Lahko pa ti prilimaš linke na besedila, kjer se uporablja "kompres".

> Pa preštejemo, česa je več.

Ti kar štej, če se ti ljubi. Dodaj še "kompresiranje podatkov" pa "stiskanje podatkov" pa "zgoščevanje podatkov".

Potem naj uporabljamo - v pomanjkanju poznavanja v SSKJ - Google rekorderja?

Reci vsem, naj posnemajo zmagovalca. "stiskanje podatkov" - rajtam.

:))


> emm ne vem a ste vi kdaj mel biologijo al pa karkol.

Kermu to govoriš? Piscem linkov? :D

snow ::

Looooooooooka

> emm ne vem a ste vi kdaj mel biologijo al pa karkol....ampak...imunski sistem se ne uci predvidevat in ugibat kaj je ker virus in a je to podobna varianta gripe al pa ne in ga pol kr napast.NE MORE.
edin nacin da imunski sistem razvije obrambo proti dolocenemu virusu je al 1)da si ti cepljen proti TOCNO TEMU virusu al si prebolel TOCNO TA VIRUS in razvil obrambo proti TOCNO temu virusu.ali pa je to storila tvoja draga mati in ti ob rojstvu ze podarila obrambo.

Kaj si ti predstavljaš pod "TOČNO TA VIRUS"? Rad bi točno (mikro)biološko razlago. Saj si mel biologijo a ne?

>tko da med tem ko debatirate o analizi in ugibanju si lahko kr povohate prste pa pol sklepate kam si lahko vecino tehle bedarij vtaknete.

>bi blo pa lepo ce bi v resnicnem svetu kj tazga clo obstajal

O čem to govoriš?
Praviš, da analiza podobnosti ne pripomore, k razvoju zdravila, cepiva za nek virus?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

MrStein ::

" Ti kar štej, če se ti ljubi."

Ne rabim štet, ker vem kaj večina uporablja.
Vem tudi, kaj si ti mislil z "kompres".

Ich bin bedient, takorekoč ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Thomas ::

> Vem tudi, kaj si ti mislil z "kompres".

Ni čudno:

- kompres

- sort

- cache

- search

- pipe


Dost muštrov, da zapopadeš tudi kompres.

Hehe .. ko gospoda ni vsebinsko mogla nič, se spravi na slovnico. Kar je snow rekel že zgoraj nekje.

Ampak še naprej sprašujem. Kje so slovnične avtoritete? Na kateri strani razkladajo svojo učenost? V kateri knjigi? Glede načina pisanja o kompresu date, seveda.

OwcA ::

Nehajte s slovnico, oziroma si odprite novo temo.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Dax ::

Looooooka: Imunski sistem je sposoben tako predvidevanja kot učenja. Obstajajo določeni mehanizmi, ki so že vnaprej pripravljeni za primer virusov/bakterih/parazitov. Res pa je, da je stvar, ki nas ohranja pri življenju, najverjetneje sposobnost učenja.

Tisto glede "TOČNO TA VIRUS" je malce nenatančno. Imunski sistem ne loči med različnimi virusi. Loči le med njihovimi sestavinami. Če imata virusa A in B nek enak protein in si ti cepljen proti njemu, potem si cepjen tudi proti obema virusoma. Na primer cepljenje proti tuberkulozi te ščiti tudi pred gobavostjo (čeprav nista ravno isti bolezni, pozvročata pa ju bakteriji, ki spadata v isto družino). Ali pa cepivo proti hepatitisu B, ki te (če ga naročiš v naslednje pol ure :) ) ščiti še pred hepatitisom D.

AtaStrumf ::

Jaz se ne bom delal pametnega tako kot vsi vi tukaj, ampak bom povedal samo to, da če ne študirate kake ozko specializirane smeri, kjer se ukvarjate zelo podrobno z imunskim sistemom, svoje pametovanje raje zadržite zase, ker sam imunski sistem sploh še ni pogruntan do konca. Ma punca doma knjigo o imunologiji tako od oka 3 cm debelo in več ko sem jo bral, manj mi je bilo jasno :D.

Glede besede "kompres" je to po mojem znanju (pač sem že leta v zdravstveni smeri) tujka za obkladek oz. obvezo, vsekakor pa ne to kar jo tu poskuša Thomas uporabljat.

Glede same novičke pa se mi zdi zanimivo in mogoče pa kaj bo iz tega. Počakajmo. Neznanega na tem področju je še veliko. Samo tako malo za razmislit, kako lahko npr. imunski sistem iz končnega števila genskih determinant naredi protitelo oz. pač hipervariabilno mesto na protitelesu, ki služi prepoznavanju antigena za katerikoli antigen?

Thomas ::

AtaStrumf pa sklepa po debelini knjige svoje punce, kako težavna tema da je tole. To je prvič, kolikor se spomnim, ta argument na Slotechu. "Punca ma predebelo knjigo ..". Čeprav ga uporablja predvsem zato, da se ne bo delal pametnega, to pa res.

Ampak kaj se potem sploh oglaša? :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Dax ::

AtaStrumf:

Hvala, tale tvoj argument mi je prav polepšal tole oblačno nedeljsko jutro. "Moja punca ima 3cm debelo knjigo o imunologiji". LOL




Kolikor sem jaz pisal o imunskem sistemu, je presenetljivo dobro "pogruntan". Tudi stvari, za katere trdiš, da še niso odkrite, so bile odkrite že pred desetletji.
Organizem lahko naredi okoli 6,4 milijona različnih protiteles. Kako ve, katero je pravo? Poizkuša, dokler mu ne uspe. Dobro staro streljanje na slepo se izkaže kot zelo učinkovita zadeva v boju proti novim mikroorganizmom.

AtaStrumf ::

He, he sem pa zadel par živcev :D.

Ampak kaj se potem sploh oglaša?

Zato, da se vi ne boste delali bolj pametnih kot ste :). Tako kot npr. Dax, ki očitno ve več kot par naših profesorjev. To kar si povedal je samo tip of the iceberg - detajli še niso znani ;), če jih pa ti poznaš si pa kandidat za nobelovo nagrado. Glede na to, da praviš, da si že pisal o tem, ti predlagam, da se kar prijaviš.

To da se norčujete iz debeline knjige ja pa tolk otročje, da sploh ne vem kaj naj vam rečem. A je premalo debela al kaj :D? Itak, da debelina knjige ne odraža kvalitete, ampak je pa lahko grobo merilo kompleksnosti/obsežnosti posamezne tematike. Vaša reakcija mi pove le to, da te ali podobne knjige sigurno še iste prebrali - LOL.

Thomas ::

AtaStrumf ...

Zdej boš ti predpisoval, koliko pameten je kdo? Kdaj se sme oglasiti kdo in kdaj ne?

Zato boš moral iz sebe dati kaj bolj konkretnega. Recimo kakšen link, ki ta tvoj "skepticizem" podpira. Kako je "še vse precej neraziskano".

Dax ::

Zanimivo, da obenem govoriš o nobelovih nagradah, ki so bile podeljene desetletja nazaj, po drugi strani pa priznavaš, da ti "3cm debela knjiga" o imunologiji vzbuja strahospoštovanje.


Če bi se delal pametnega, bi ti rekel, da poznaš izredno malo stvari iz ozadja, glede na to, da trdiš, da si že "leta v zdravstveni smeri". Morda ne bi bilo slabo obnoviti svoje znanje. Lahko ti priporočim tudi kakšno knjigo...


Zato sem poizkusil na kratek in preprost način pojasniti tvojo zmoto o neraziskanosti področja imunologije. Ne vem točno, s katero izjavo sem te prepričal, da bi mi podelil nobelovo nagrado... Še enkrat, vsa biološka debata, ki se odvija tukaj, je na tem nivoju razjasnjena že desetletja.

Seveda vem, da področje ni raziskano do konca. Katero pa je? Vprašanje je, če sploh kadarkoli bo. Ampak to je debata ljudi s precej večjim in precej bolj usmerjenim znanjem, kot ga ima kdorkoli (najverjetneje) tukaj.

Ključni problem moderne imunologije je lepo zaslediti med vrsticami v novici. Kar tiče neživih patologij, npr. nekatere vrste sladkorne bolezeni. Vedno v telesu manjka insulin in vedno ga lahko dodamo in s tem odpravimo težave. Celoten mehanizem je nespremenjiv, čeprav ne nujno tudi nesmrtonosen.
Pri "malih zelenih" je drugače...Težava ni v tem, da ne bi mogli prilagoditi obrambe našim malim, a živim sovražnikom. Smrtonosno je dejstvo, da imajo oni sposobnost modificiranja napada glede na našo obrambo.

AtaStrumf ::

Ne jaz ne bom nobenemu "predpisoval" koliko je pameten, samo iz postov vidim (pa jih ne bom šel zdaj sicirati, ker sem že prerasel tako početje al pa sem mal prelen za kaj takega al pa me ne gane dovolj al pa ... skratka ne čutim potrebe po tem, tako kot marsikdo tu, da se duva, pa čeprav nima dovolj dobre podlage za kaj takega) da folk nekaj debatira o stvareh o katerih nima kaj dosti pojma.

Tudi sam nisem noben expert, ampak še vedno stvar razumem bolj kot povprečen Slo-Tech-ovec (vključno s tabo Thomas, ki si malo bos na tem področju, kar dokazuješ z linki, ker podatkov pač nimaš v glavi -- zato se tudi tako agresivno vedeš, ker si na neznanem teritoriju, kjer veš, da me ne moreš z znanjem premagat, ampak se raje posmehuješ) in če bi imel zdele knjigo pri roki bi iz vseh vas naredil budale (ne da čutim potrebo po tem, ampak če izzivate >:D), samo jo pač nimam in se, priznam, ne spomnim točno kakšni so problemi razumevanja delovanja IS, vem pa (iz predavanj in knjige) da so in da so kar veliki, zato se mi tudi zdi sama novica zanimiva, kar sem tudi napisal, vaši komentarji (kar se tiče imunskega sistema) so pa več ali manj neizobražena ugibanja, zato sem tudi podal svoj komentar. Točno veste da imam prav pa si niti sami sebi ne upate priznati tega, ampak ste se raje name spravili, kar je pa posmeha vredno, hence smeški in LOL.

Vse kar hočem reči je, da se kregajte raje o stvareh o katerih dovolj veste, da sploh lahko debatirate. Povprečen računalničar pač ni expert v imunologiji in to ni nič slabega, moti me bolj to otročje duvanje in prepiranje brez prave podlage.

Dax zdravstvena smer je zelo široko interdisciplinarno področje in noben ni expert v vsem. Seveda tudi jaz ne, ampak razlika je, da se jaz ne pretvarjam kot da sem, pa čeprav še vedno vem več kot 99% folka tukaj.

Bodi to dovolj.

Thomas ::

Tole od Strumfa je primer, kako naj post NE zgleda:

"Nič ne vem, vi veste pa še manj!"

Heh ..

Dax ::

Predpostavljaš, da govorim o stvareh, o katerih nimam pojma.
Predpostavljaš, da sem računalničar.
Predpostavljaš, da nimam pojma o imunologiji.
Predpostavljaš, da bi lahko s pomočjo knjig naredil "budalo iz mene".
Predpostavljaš, da pišem "neizobražena ugibanja".

Kaj sploh zagotovo veš?

Morda sem upal na kakšno malce bolj plodno debato o zadevi, še posebej iz biološkega stališča, ne toliko tehnološko-računalniškega.

njok ::

... jaz ne bom nobenemu "predpisoval" koliko je pameten ...


... folk nekaj debatira o stvareh o katerih nima kaj dosti pojma.

... vaši komentarji (kar se tiče imunskega sistema) so pa več ali manj neizobražena ugibanja ...

... vem več kot 99% folka tukaj.

AtaStrumf ::

Nisi slabo povzel Thomas - LOL. Malo bolj točno bi bilo "Jaz vem bolj malo, vi (minus Dax pa mogoče še kdo) pa ne veste nič!"

Dax, zagotovo vem, da si moje predpostavke o tebi čist falil. Redko kaj kar sem napisal je letelo na tebe. Tisto kar je ima tvoje ime zraven, tako da ne bo težko ugotovit kaj to je.

njok, and your point is ...?

Thomas ::

Po moje ti je njok samo hotel ponazoriti, kako si zgubil štreno skozi svoj post.

AtaStrumf ::

Jaz vidim, samo moje izjave vzete iz konteksta s čemer zgubijo svoj pravi pomen. Kljub vsemu mislim, da se ne kontradiktiram.

njok pamet iz znanje ni isto. To opažam, da folk na veliko govori drugim kolk so neumni, ker se pač ne spoznajo na neke stvari na katere se oni sami malo bolj spoznajo, pri tem pa pozabljajo, da če jim ne bi v tolk in tolk letih šole tega nekdo DRUG povedal bi bili tudi oni sami, še daleč bolj "neumni".

Kratkovidnost če mene vprašate.

njok ::

Kakorkoli obračaš, s tvojiimi posti v tej temi nisi kaj dosti povedal. Moj algoritem za kompres je to napovedal že, ko si v debato vstopil s "poleg tega, da nimate pojma ne bom kaj dosti povedal". Ne zanima nas podatek, kolikokrat je tvoje znanje večje od našega. Raje povej kaj konkretno te v katerem postu moti. Predstavi nam tvoje stališče. Ali pa se umakni iz debate.

AtaStrumf ::

Moje stališče sem predstavil, vivisecirati vaših postov se mi ne da, tako da mislim, da se bom kar umaknil iz te debate, ker saj veš kaj pravijo: pametnejši popusti :D. Nočem, da se celotna debata spremeni v flame war proti meni, ker nekatere resnica očitno tako boli, da pač pride do takšnih stvari pol. Če želite še naprej živeti v zanikanju resnice pač izvolite in nadaljujte s strokovno sfaljeno debato, konec koncev je to vaša pravica ane - LOL.

Si pa pridružujem pravico, da se na kak meni slab dan vrnem in vseeno zviviseciram vaše poste >:D.

OwcA ::

Prosim držite se teme (ne, obdelovanje drugdrugega to ni).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

> Si pa pridružujem pravico, da se na kak meni slab dan vrnem in vseeno zviviseciram vaše poste

Sej za to gre. Da odkrijemo napako v razmišljanju, poznavanju in tako naprej in da jo nadomestimo z bolj kvalitetnimi podatki. To bi bilo zelo dobrodošlo.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gripa pred vrati (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5410253 (8503) harvey
»

Cepivo proti raku?

Oddelek: Znanost in tehnologija
453646 (2722) DarwiN
»

Kompres proti virusu HIV (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
858003 (6697) Thomas

Več podobnih tem