» »

router/switch/hub?

router/switch/hub?

Hair ::

Situacija:
-ADSL 100Mbps
-En račuanlnik v kleti, drug računalnik in modem za ADSL pa v 1. nadstropju
-Noben od računalnikov ni prižgan/povezan 24h.
-kabli od računalnikov do modema so že napeljani

Želja:
Da bi računalnik, ki je povezan na internet, dobil najvišjo možno hitrost; če sta povezana oba, imata vsak na rezpolago pol hitrosti, če pa je povezan le eden, ima ta zase celotno (100 Mb) povezavo.

Vprašanje:
Kaj uporabiti za deljenje povezave?
Router, switch, hub ali kaj drugega?

Kolikor mi je znano, to omogoče le router, vendar ne poznam dobro nobenega od navedenih.

Že vnaprej Hvala za odgovore!

Lp!
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

r5r ::

ce se hoces iz vsakega posebaj logirat na adsl, potem switch.
ce se noces konektat iz vsakega potem router, ki skrbi, da je povezava ves cas aktivna.
na tvojem mestu bi vzel router, ki ima integriran se switch, tako da se kasneje odlocis za varianto, ki ti je ljubsa.
And it makes me wonder.

Hair ::

:8) Ne razumem te čisto dobro;

?Če uporabim switch, potem se bom moral z vsakim računalnikom, vsakič ko ga zaženem povezati, tako kot to počnem do sedaj.?

Če pa uporabim router, se bom z enim računalnikom povezal, z drugim pa....?
se mi sploh ni treba povezati, ampak.....?

Z besedo "povezati" mislim na tole.

sash ::

-ADSL 100Mbps

Kje si pa njado ponudnika za 100Mbps ADSL ? >:D
--------------------
Think different...
TOROiD Group

[BeN] ::

preko ruterja se oba računalnika že avtomatsko na liniji ko zaženeš nekaj kar rabi splet...

z switchom pa se moreš z vsakim povezat tako kot ti misliš ja :)
--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---

r5r ::

ce uporabis switch, se moras z vsakim povezat kot kaze tista slikca
ce pa imas router pravilno skonfigururan(vnest mu moras username+pass) pa se ti on poveze sam, tako da imas adsl povezavo aktivno, tudi ce sta oba racunalnika off ali pa oba on.
And it makes me wonder.

Hair ::

Obema najlepša hvala za odgovore.

sash: če ne verjameš - dokaz!;)

sash ::

ha ha ha :D , kaj ti pomaga 100Mbps povezava med računalnikom in modemom, če je od modema dalje v najboljšem primeru 8Mbps če si na ADSL-u :D
--------------------
Think different...
TOROiD Group

Hair ::

Še eno vprašanje, na katerega nisem dobil potrdila.

Ali oba (router in switch) povezanemu računalniku data celo linijo, če drugi ni povezan?

sash: Že razumem. Mi ni bilo nikoli jasno!:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Hair ()

sash ::

oba nudita polno linijo, pa čeprav ta ni 100Mbps ;)
--------------------
Think different...
TOROiD Group

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sash ()

Hair ::

Še enkrat hvala vsem!

gismo ::

Nek tak primer sem mel tud jest, sem se odlocu za router, ki je z nekaj tezavami zacel delat. Se mi je pa pojavu se en problem pri P2P programih. Na routerju mam zal moznost samo to, da na en dodeljen IP od serverja (siola) lahko da router samo eno aktivno povezavo na enega izmed obeh racunalnikov. Rezultat je torej sledec. Internet dela na obeh normalno, s polovicno hitrostjo, P2P programi pa samo na enem racunalniku (DC++ dela na drugem v pasivnem stanju).
Prasam pa vas mojstre, ce dam za routerjem se en switch, kako to vpliva naprej. Oz kaj je najboljsa resitev,da bo na obeh rac delal.
Hvala

SasoS ::

Switch ti ne koristi prav nič (razen če imaš premalo priključkov na routerju). Poigraj se s port forwardingom oz. virtual server nastavitvami.

legend ::

Jest mam tud eno vprašanje v zvezo s tem. Torej, če ima router firewall,a pol na nobenem od računalnikov ne rabim zone alarma?:8)

poweroff ::

Ne. Ceprav, ce se hoces zascititi pred drugo masino za routerjem, ga rabis. In mogoce je vseeno bolje imeti dva firewalla - security-in-depth pač...
sudo poweroff

SasoS ::

hehe...nekdo mi je nekoč povedal da imet 2 firewalla je tako kot bi si nataknil 2 kondoma - zaščita je ista, samo tišči bolj :D

Hair ::

Pozdravljeni!

Sem nabavil router in imam še eno vprašanje.

Na moji kišti tečejo P2P, Messenger in internet (vse hkrati) - hitrost interneta je razumljivo mnogo počasnejša kot brez P2P.

Na spodnjem računalniku, pa istočasno teče SAMO internet, ampak prav tako počasi kot meni!

A naj nebi router razdelil povezave na pol, če jo oba rabiva?
...Ali pa jo razdeli po potrebi?

A se da stalno razdelit povezavo (na pol, 40:60%, 30:70%, itd.)?

Vse kaže, da bo spodaj kmalu server, in zato bi res rabil alternativno rešitev glede deljenja povezave.

Router: XRT-401D (Planet)

Lp!

Ziga Dolhar ::

Prej kot enakovredno med računala ruter porazdeli širino enakovredno med posamezne "procese"; bolje rečeno, med posamezne zahtevke.

Težava pa je, da lahko p2p hkrati pošlje več 100 zahtevkov, medtem ko spletni brskalnik recimo enega, dva, tri.

Laično obrazloženo, seveda :).

--

Ti bi potreboval kakšen QoS/traffic shaper. Če tega v svojem ruterju nimaš, poglej malo po 3rd party firmwarih. (wrt54g ima že sam neko simple zadevo, ampak s tretjimi firmwari stvar bolj pride do izraza.)
https://dolhar.si/

Hair ::

Sem malo poguglov, pa sem tole našel.
A je to to? - da si ne bom kaj takega gor inštalirov, za kar bi bil potreen format!

In ČE je zadeva OK; a si morm to na oba rač. naložit?

Ziga Dolhar ::

Lahko si na vsaki kišti posebej fizično omejiš pipico, ampak to _NI_ enako QoS/traffic shapingu.

To se mora izvajat na samem _ruterju_.
https://dolhar.si/

Hair ::

Se pravi, če na routerju nimam opcije QoS/traffic shaper (sem dokaj prepričan da je nimam), je moja edina možnost, da si s prej omenjenim programom omejim up/download?

Kaj naj vpišem sem?

Ziga Dolhar ::

Ja, ampak ne pričakuj enake učinkovitosti.
https://dolhar.si/

Hair ::

A mi lahko prosim še poveš, kaj naj vpišem sem.

Hair ::

anyone?

ToniT ::

Po navodilih sodeč, ničesar!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ToniT ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave (strani: 1 2 3 433 34 35 36 )

Oddelek: Omrežja in internet
1774548667 (858) Lonsarg
»

Spreminjanje delitve hitrosti v routerju

Oddelek: Pomoč in nasveti
101961 (1806) Invictus
»

Nov paket optike pri T-2 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
18422444 (12001) amigo_no1
»

Omejitev dl/ul

Oddelek: Omrežja in internet
61224 (1109) MTm2H37rqt7B
»

Nadgradnja - pohitritev omrežja

Oddelek: Omrežja in internet
101038 (910) Gandalfar

Več podobnih tem