» »

Kateri operacijski sistem na notebooku?

Kateri operacijski sistem na notebooku?

1
2
»

Phil ::

Poldi, TribesMan ni nikjer napisal da Suse ni plačljiv (četudi so eni zastonj). V zadnjem postu je govoril o Linuxu na splošno.
Je bilo pa zanimivo na faksu zanimivo opazovti kako so na prenosnikih vsi počasi migrirali na winXP.
LP

bradek ::

Meni se linux zboota na laptopu isto hitro kot wXP. Pa nisem nic optimiziral posebej, nic se trudil zmanjsat boot time. Ocitno sem carovnik, ane? Verjetno.

Nauk? Ne posplosuj/te.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bradek ()

Poldi112 ::

Ja, TribesMan je videl en Suse, ki je pocasen, in je zakljucil, da je linux zanic. Nato je sel z busom domov, in opazoval, kako ga je yugo prehitel. In je zakljucil, da je mercedesov bus zanic. Potem je na poti videl volvota, ki je stal ob cesti, ker mu je spustila guma. In si je rekel da volvota pa res nikoli ne sme kupiti. Saj avto imas pa ja zato, da se vozis, ne zato da stoji ob cesti.
Pac, enim ene stravi niso jasne, ampak to jih ne odvrne od tega, da pametujejo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

CaqKa ::

mah.. suse personal dobiš zastonj. zdaj pa mi povej kak veš če je mel personal ali pa pro?

Poldi112 ::

Intuicija

Hint: Dej posvecaj se bistvu, ne nekim obrobnim zadevam. Bistvo je da je Tribesman govoril velike bedarije, ne da je suse zastonj.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Azrael ::

Potem pa še toliko slabše, za Suse namreč, če nima niti avtomatizacije pri instalu na določen HW (npr.za strežnik, desktop, prenosnik) in je še vedno vse v ročnih nastavitvah, kjer se hitro da zabrkati marsikaj. Če pa ima optimalizacije in se stvar kljub temu zaganja 4 minute, potem pa je tak OS podn od podna in ni vreden prebite pare.

Vedno bolj ugotavljam, da MS izdelki res nekaj stanejo ali pa imajo omejen rok trajanja - preizkusne verzije DL z uradne strani (rožice variante pustimo pri miru), ampak delajo iz škatle, brez da postaneš hard core g33k.

Razen za routerje, mogoče še za strežnike in recimo namenske aplikacije npr. Movix ne vidim, kje bi bil Linux OS boljši od MS rešitev.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

CaqKa ::

bistvo je to da se na stju preveč forsira linux, in da se začetniku ki vpraša kateri os naj sploh naloži na laptopa ne priporoča linuxa. dejstva so zgoraj našteta.
če je boot-up time zate pri notesniku obrobna zadeva potem ti jaz ne morem pomagat.

aja pa še eno dejstvo: zelo se razširja wlan omrežje BIO, če se zadevo da skonfigurirat na linuxu nevem, vem pa da je vse več študetnov ki z xpji lahko dostopajo s svojimi notesniki do tega omrežja.

bradek ::

Za BIO so clienti za avtentikacijo v tem omrezju za linux se v testni fazi, nazalost.

Caqka si spregledal da se meni linux boota enako hitro kot winxp? Z default nastavitvami. Me bos obtozil carovnistva?

Se enkrat, nehite ze posplosevat no.

lp

Poldi112 ::

Azrael, ti vedno bolj ugotavljas, da nisi sposoben uporabljati nic drugega od tistega, s cimer si se prvic srecal.

In tist ki zna instalirat windoze zna tudi suse. Ampak ce ne poiskusis ne ves, ce pa samo pametujes pa izpades neumno...

Caqka, clovek ni vprasal kateri MS os naj da gor, 2k ali XP. Kar ocitno kaze na to, da se ni omejil na joke-OS.
Logicno da je vedno vec studentov na XP. Saj vsak nov notebook pride s tem, ali pa ljudje nadgradijo. Ce vecina doma uporablja XP, ga bo tudi vecina na notebooku.
Glede wlan pa ne vem, zakaj ne bi deloval. Razen ce ima res bedasto implementacijo (v stilu zabavaj.se)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

bradek ::

Poldi, za BIO rabis posebn avtentikacijski softver ki deluje na principu certifikatov: http://www.arnes.si/bio/

lp

BigWhale ::

Jaz nikjer v tem threadu nikogar ne forsiram in posiljujem s cim. Morda samo s tem, da tistega, ki upa trditi, da Linux ni za na notesnika imenujem tepca. Pa imam vso pravico. Tako kot lahko imenujem za tepca vse tiste, ki na pol preberejo moja sporocila in hitijo odgovarjat.

Zaradi mene lahko vi na vasih kavnih mlinckih CP/M in LOGO laufate, samo izjav, da Linux ni za na notesnike se dajte vdrzat, ker prevec povedo o vasem (ne)znanju...

Poldi112 ::

bradek, na tistem url-ju so tudi navodila za linux. Sicer me prida ne zanima, ker nisem vec student, ampak tnx anyway.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

CaqKa ::

sj tak kriptano omrežje lahko imaš bilokje.. ni nujno da si študent da boš imel tako omrežje :>

Poldi112 ::

Ja, ampak stane, tako da se ga izogibas oz. isces rj45
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

ShowDown ::

Another day @S-T.....
Men se zdai da se vsak dan odpre ena tema kjer se kregajo WIN userji in Linux userji. Vprasanje ki ga je zastavil pokec niti priblizno ni odgovorjeno napisani pa sta ze 2 stani. WTF

CaqKa ::

vprašanje je bilo odgovorjeno že v prvem odgovoru.

Poldi112 ::

Ja, je odgovorjeno ce si nepismen...
Sploh je pa tezko dajati odgovore, ce ne ves kaj zna, koliko se je pripravljen uciti, zakaj bo rabil notebook, kaksnega sploh ima,..
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

CaqKa ::

ja in kdo je to prvi reko v tem threadu?

Poldi112 ::

Ves Caqka, cist vsega pa le ne pisem tebi. ;)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Azrael ::

Poldi, tisto kar sem napisal zgoraj se nanaša na tale tvoj odgovor

Poldi112 registriran: 18.06.2002 Poslano: 15.01.2005 09:59:37 | odgovori
Suse je placljiv...

V glavnem pozabil sem, da je še ena stran, my bad...

Moje mnenje, če nekdo napiše kateri OS na nek mlinček, potem vsekakor ni nek ekspert v teh zadevah, sicer pa izgleda, da je pokec že obupal nad nami.

Nazaj na tole kreganje, stvar je že itak sfalila...

Vem da podatkov v topicu praktično ni, samo jih s 99% gotovostjo lahko ugibamo, standardne zahteve pač: net, filmi, office in obvezno igre. Kateri OS potem? IMO Win OS, samo kateri, je odvisno samo od konfiguracije.

Osnovno vprašanje tega kreganja je: Ali se bo očiten začetnik hotel in zmogel zabavati z neko Linux distribucijo in od tega početja pričakovati uspeh, ko je praktično vse okoli njega na Windows OS? Da ali Ne ? Jest mislim, da (še dolgo) ne.

Pa veselo kreganje še naprej...
Nekoč je bil Slo-tech.

Poldi112 ::

Obvezno igre? Cist zakaj pa to???
Ravno igre so tisto, kar na notebooku navadno nimas. Razen ce ga kupis zato, da bos med predavanji nabijal quake.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

borchi ::

vsak dan dobim na mizo ponudbe za notesnike in je pri vseh v prvi alineji:

- poganjajte doom3 hitreje

v drugi pa:

- uporabljajte vaš drag notesnik za nekaj popolno neproduktivnega, igrajte doom3


adijo pamet, kako nekaterim na tem forumu žvižga po glavi! ane, azrael!?
l'jga

Nerdor ::

Tele Igrice bojo še pokopale (v komercialnem smislu) tale Linux. >:D Linuxsaši bi pa lahko nazaj udraili: DId your really paid all that money to M$ Windows and to game publisher for Video Game for your Own e Copy ?? Ha??

Gandalfar ::

Niti ne. Igre se tudi pri nas pocasi selijo na konzole in racunalnik se uporablja za resno delo.

CaqKa ::

to bi blo zelo kul. samo nismo malo offtopic s tem?


sej ne da me razjezi ko se avtor teme ne oglasi po nekaj dni...

Phil ::

Ravno igre so tisto, kar na notebooku navadno nimas.

Zakaj pa potem razne Mobility kartice na dražjih prenosnikih?
Meni se recimo za fax prenosnik zdi neuporabna stvar. Ampak če bi si ga kupil, bi prodal home kišto in bi potem igral igre na prenosniku.
LP

Poldi112 ::

A ne pise lepo? Kar navadno nimas. Delajo note tudi za ljudi, ki na njem igrajo igrice. Ampak velika vecina notebookov ne spada v to kategorijo, niti njih uporabniki ne spadajo v kategorijo igralcev igric.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BigBoss ::

Moje mnenje - kar komu paše.
Jaz imam gor XP SP2 & Fedora Core2 v double bootu. Pa mi je čisto vseeno v kaj se gor butnem.

Doma pa mi na IBM ThinkPad T20 starem juhuhu let (noja, 5 pa res, če se ne motim), kjer je bil prvotno W2k, potem upgrade na XP RC1, pa na XP Final, pa SP1, pa SP2, ... mulc špila Age of Empires pa še kaj brez problema .....

Jaz bi rekel XP SP2, če je le več kot 128 M RAM-a not, sicer pa W2k.

Za IBM-e ja pa lahko tudi katerikoli Linux, ker ima IBM HW tako porihtan, da po navadi ni nobenih problemov. Lastne izkušnje :
- SLO-Tech linux
- Redhat 9
- RHEL 3 (Red hat enterprise Linux 3)
- SuSe 9
- Mandrake 9
delajo OK

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigBoss ()

ajagodnik ::

btw, suse je plačljiv, ampak samo v kompletu s knjigami, cdji, dvdji in nevem koliko dnevno podporo pri inštalaciji itd..

drugače so pa izdali zastonj dvd iso-te, npr. tu:

ftp://ftp.uni-erlangen.de/pub/Linux/MIRROR.suse/pub/suse/i386/9.2/iso/SUSE-Linux-9.2-FTP-DVD.iso

9.2 ima precej pošlihtane stvari za prenosnike

zee ::

Na Toshibi Satellite imam nameščen samo Gentoo.

Vse dela bp in tekoče. Brezžična mrežna in IR vrata še ne delajo, ker moram prevesti jedro.

Skratka: Linux + prenosnik = :D

PS: Je pa to bolj stvar za sladokusce. Osebno bi tipu priporočil WinXP Pro SP1 (SP2 ima težave z določeno strojno opremo)

zee
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

CaqKa ::

>>> (SP2 ima težave z določeno strojno opremo)


boš podal kakšen kredibilen link?

Poldi112 ::

Ze na slo tech je bila tema o sp2, kjer je veliko ljudem kaj nehalo delat po namestitvi. Res pa da od sw, ne od hw.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

zee ::

Pardon. SP2 ima tezave s softverom (sem narobe napisal)

Podam lahko opazanja nekaterih svojih kolegov in sebe. Namrec: po instalaciji SP2 se sistem zaganja precej dlje. Stabilnost je manjsa. Pri prenosniku Toshiba Satellite M30 (trenutno v uporabi) SP2 povzroci sesutje sistema. Preverjeno, zato tudi uporabljam Gentoo. :D
Desktop masina je SP2 sprejela brez pripomb, res pa je, da je ne uporabljam veliko.

Kakor pa sem napisal v PS v prejsnjem postu. Gentoo je izbira za sladokusce, Win XP Pro pa za veliko vecino ljudi, ki se jim ne ljubi dva tedna nastavljati sistema. Priznam pa, da sem sam potreboval ravno toliko casa tudi za nastavitev XPjev (rocno, brez kakrsnihkoli carovnikov in pomoznih programckov, seveda).

zee
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Advanced user anketa [REZULTATI OBJAVLJENI] (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
16214988 (10070) Eru
»

ThinkPad-i od sedaj naprej tudi z Linuxom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
627530 (6051) MrStein
»

Windows Vista se bo nalagala hitreje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
12511298 (8378) ripmork
»

Prestigio prenosnik (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
19517424 (9600) Utk
»

Prenosniki HP z Linuxom

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
242739 (2739) kilergas

Več podobnih tem