» »

freon

freon

stoki ::

Zdravo

Ta teden sem bil nekako prisiljen sneti hladnjak z cpu-ja. Trije dnevi brez termalne paste so me prisilili v razmisljanje. Seveda sem prisel na dan z zanimivimi resitvami glede tega hlajenja s freonom. Zanima me koliko folka je zainteresiranega v tako stvar (v bodoce morda)? Koliko bi bil kdo pripravljen odsteti za tako hlajenje? Ima kdo na forumu tako stvar ze postavljeno?

LP

Boki_ ::

Mislim da se freon ne uporablja več za tako hlajenje, v uporabi je r404 se mi zdi, se mi ne da zdej brskat. Sharp je delu eno zadevo pa frenk jo ma tut, nej ti ona dva kej povesta o phasechange-ju, sicer pa pobrski po forumu.
I'm back

stoki ::

Freon je splosno ime za CFC-je. Kit kompleti se prodajajo po bajnih cenah. Doma pa se da stvar narediti razmeroma poceni. Koliko bi kdo dal za proc na -40°C?

Boki_ ::

Ene 100k stroškow pride use skupi...
I'm back

stoki ::

Ja pr tebi. Js ciljam bl tm 20kSIT.

Dr_M ::

20k sit??

eeeeeeeekekekekeke :) optimist. za tok se vodnega ne spedenas tko posteno.:)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

AlesZ ::

20K bos ponucal ravno za kopresor in kondenzator, eprovator sam naredis, potem rabis pa se cevi, kapilaro,..

stoki ::

OK K kar recete. Pridem povedat ko bo.

HyperKiller ::

Sej, a niso zdej not ozonu neškodljivi plini?
Za test razdreš skrinjo, vzameš vse ven, ukriviš, odžagaš cevi in to. Nardiš še bakren blok, in neseš sosedu da ti ti zalota. Skočiš še do gospoda monterja klim (se mi zdi) in ti nafila sistem s plinom.
Sicer zadeva konec koncev sploh ni preprosta, ampak ker sem že začel pisati post ga bom pa še oddal. Evo me.
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

ZaFo ::

Skrinje men se zdi niso narjene za 24/7. Vklopi se vsako uro npr, ko je temp. naraste na npr. 15°C

HyperKiller ::

Ja, šibka točka bi bil vsekakor kompresor. Ampak glede na to da zadevo pobereš iz odpada, potem ni glih problema.
Mmm, pa 15 je le malo preveč.
Pa a e kdo lahko potrdi da so notr ozonu neškodljivi plini?
Ker tega se zdej že ful uporablja, klime, hladnilniki, skrinje, klime v avtih, pa še bi se kaj našlo.
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

AlesZ ::

In zakaj ne bi bilo gut +15°C konstantne temperature?

Ce je kompresor novejsi ima nov plin notri, kateri ne skoduje ozonu.

Ce hoces imeti hlajenje gut, bos ze reskiral 15K za nov kompresor, ne pa dajal notri eno svinjo z odpada, ki je obtolcena in pomoznosti ima ze vse vrste mesanice olja notri.

antonija ::

CFCji skodujejo ozonu... Sam se jih zdej izogibajo. Vrjetno pa se zmeri niso tisti plini povsem zeleni... (kar je vbistvu vseen, ker toplega pira noce noben pit:\)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

lakotnyk ::

isto jst pomislu ko je freon omenu... pizda to unicuje ozon... ze tko ga povsod umikajo ti ga bos pa tlacu v racunalo da ti bo mal hladneje delaw... prosm te lepo.

sploh pa. tole cist tko vprasam, a imajo procesorji tud svojo "delovno" temperaturo, tko k recimo motorji etc. To se namrec zadn cajt sprasujem na kolk je smiselno hladit procesor sploh, ce je recimo narejen da optimalno dela na 30°C poj je nesmiselno hladit na 20, kaj sele -40... no ne vem vprasam samo. tnx za odgovor
les grandes hommes font des grandes erreurs.

HyperKiller ::

15°C za CPU je gud, za čevapčiče pa ne.
Jasno bi to počel z ne CFC in in "prijaznimi" plini. Čeprav nisem prepričan da to obstaja.
Lakotnyk, avomobilsi motor tud dela optimalno pri 3000 obratih na minuto, ampak če voziš rally, potem bo optimalno delovanje neznan pojem. Čim več moči, čeprav bo motor 100x prej pobralo, in bo požgal 2x več bencina.
Moje mnenje.
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

lakotnyk ::

za razliko od nekaterih avto vozim več ali manj pri optimalnih obratih in tako dalje.... se drzim predpisov etc...

enako velja tudi za procesorje, še nobenga nisem navil, nisem imel potrebe etc... zato sprasujem, kaksna je optimalna delovna temperatura procesorja... pa ne mi rect pri -40 je cist dobr al pa pri 15 je cist dobr... vprasam kolk nej bi blo... neki najbrz je... ne morjo rect vse med -40 do +75 je ok... ker ni isto...
les grandes hommes font des grandes erreurs.

DominusSLO ::

bolj mrzlo kot je boljša je prevodnost....that's all

lakotnyk ::

se pravi cim bolj mrzlo tem bolje... 8-O
les grandes hommes font des grandes erreurs.

madviper ::

Ja nižja je temperatura, boljša je prevodnost. Pol pa pridemo do meje, ko polprevodnik grata superprevoden, in procesor ne služi veš svojemu namenu :( ! Tak da ne velja nižja je temperatura bolše je.

Ja vem, da sem gledal preveč ekstremno, ampak navajam sam dejstva, ki so splošno znana! Po mojem je optimalna temperatura tam nekje okrog sobne temperature (ne pod), predvsem zaradi kondenza! Razen če nameravaš izolirat celo plato, da je ne bo voda uničla!
I'd like to do something crazy!

DominusSLO ::

madviper
Mi poveš tako informativno kje je ta meja temp. med polprevodnostjo in superprevodnostjo?

lakotnyk ::

to tud mene zanima, ker zadnjic sem gledal en test ko so eni modeli s tekocim dusikom hladili enga PIV navitga na 6ghz :P tekoč dušik je pa bliz absolutne nule okol -210°C

edit
eh sorry tam zmrzne... :P
pri 197°C se utekočini...
les grandes hommes font des grandes erreurs.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lakotnyk ()

antonija ::

@lakotnyk: Dej vsaj se minus napisat, no... :\
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

frenk ::

idealno je nekje pri minus 100°C...dušik ima sicer loh minus 190°C, ampak na procesorju pa sigurno ni blo tolk...drgač so bli ozonu škodljivi freoni R11, R22, R12 itd, zdej maš pa večinoma R600, ki je propan oz. butan(sm že pozabu:D) in pa r134a, ki je najbolj pogost, pa seveda r404a in podobne, ki so zmogljivejši, oz. za nižje temperature

teoretično te hlajenje lahko pride tud zastonj, ampak tle gre pol lahko velik stvari narobe...pa tud največji problem pri tem hlajenju je poraba, zato se to uporablja bolj za benche:)

5er--> ::

Khm, khm... kakor jaz vem rata pri preniskih temperaturah silicij (+primesi), ki je sicer polprevodnik, izolator -> procesor dela sploh ne.

DominusSLO ::

5er
To smo že izvedeli, ne poznamo pa konkretne meje;)

Glede na nam dane zmožnosti hlajenja pa bom kr vztrajal, da manj ° kot je, boljše je za proc(kondenz je pa drugo vprašanje). :P

lakotnyk ::

antonija... dlakocepit zdej... mislm ko sem govoril o tekocem stanju dusika so vsi vedl da je to globoko pod nulo, še sploh če blizu ABSOLUTNE NIČLE :\ :\ :\ :\
les grandes hommes font des grandes erreurs.

antonija ::

Med +190 in -190 je kar nekaj razlike, do absolutne nicle pa tekocemu dusiku manjka se veliiiiiiiko stopinj... Se zmrzisce dusika je pri 63.14K, kar je se vedno dalec od nicle... :\
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

madviper ::

Tu se moram opravičit, ampak ne vem točne cifre, je pa nad absolutno ničlo, ker absolutne ničle taknotak ne moreš doseč.

Vem pa da kondenz vsekakor ne spada pod dlakocepenje! Je po moje kar velik problem. Torej neke razumne meje so po moje tam do -100°C, več skor nima smisla (vsaj po mojem mnenju)!
I'd like to do something crazy!

lakotnyk ::

@antonija...
ja itaq, dusik je drgac pri sobni temperaturi v plinastem stanju, ampak kondenzira se pa pri +190 an.... :\

da ne omenjam da do absolutne nule manjka samo se 77 stopinju, toj pa blazn velik an, ker v minuse se vse exponira...:\ :\ :\
les grandes hommes font des grandes erreurs.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lakotnyk ()

pingec ::

Ce fajn izoliras vse skupaj s kaksno peno v spreju pol nema kondenza >:D
Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.

DominusSLO ::

Pa kaj se vidva kregata neki brezzveze(lakotnyk & antonija)....:O
Vprašanje je bilo koliko naj bi bila optimalna temp. proca, kondenz nima veze(sej vemo da je problem že pri nekaj stopinj nižji temp. od okolice...)
Frenk je reku okoli -100°C, upam pa da bo še kdo to potrdil.

antonija ::

Ja, v minus se vse xponira, ker je veliko tezje pridet iz 100K na 90K, kot ja pa iz 300K na 290K. Seveda velja to za zemeljske razmere, ker je okolica veliko toplejsa od 100K.

Su bi pa stavit da se ga kondenzira pri sobni temperaturi, sam tlak se mal dvigne pol se pa destilira...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

lakotnyk ::

@antonija...
pazi da ti pamet ne uide k jo mas zgleda preveč....

drgač pa... kondenz rata sele ko humidity preseze 99% ... torej ne mal pod sobno... drgac pa sploh kondenz ni nbena pretirana ovira, ker imas povno delujocih zadev ki resujejo ta problem... samo se mi zdi da je predrago hladit vseskupaj na -100°C.... nekje mora biti razmerje med smiselnim in najnizjim... to bo potem optimalno nasplosno... ceprav bi procesor bolje delal na nizji temp. A kdo ve kolk ke stanejo taka hlajenja ki spustijo temp do in pod -50°C
les grandes hommes font des grandes erreurs.

Nejc Pintar ::

najbol aktualen za negatuvne stopinje je mislim da direct die, kjer pa je cena lahko od 20k-300k sit, odvisno od tega koliko materiala ze imas, kje ga lahko dobis etc.
Lahko je biti prvi, če si edini!

HyperKiller ::

Procesor lahko teče dokajnormalno pri 50°C , če nam ga uspe shladit na 30° ga lahko toliko bolj navijemo.
In če ga shladimo na -100°C a ni potem brihtno še malo pivišat voltažo? (no jasno pridemo nekje do absolutne meje)
Torej je pametno govoriti o optimalni temperaturi?
Nižja hladilnih teles - večja razlika med procom in hladilom, hitrejši prenos toplote.

No, to se meni dozdeva, amapk nisem glih enciklopedija.
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

frenk ::

večja razlika med procom in hladilom, hitrejši prenos toplote.


to je sicer res, ampak v primeru hlajenja s kompresorjem poizkušamo na procesorju zagotovit temperaturo čimbližjo tisti v uparjalniku, tko da namesto velike temperaturne razlike za dober prenos toplote tukaj izkoriščamo dobro toplotno prevodnost uparjalnika(baker) in čimbolj toplotno prevoden stik med cpu-jem in evapom(pritisk in dobra termalna pasta)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sharpova kaskada (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
15826171 (12716) drejdrej
»

LittleDevil's PhaseChange (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
27622756 (13629) LittleDevil
»

Water chiller!!! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
23419376 (13013) steev
»

Ekstremno hlajenje

Oddelek: Novice / Hlajenje in navijanje
282655 (2655) Tic
»

Superprevodnost

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
202250 (2066) TESKAn

Več podobnih tem