» »

Prihod Socket 939 Athlon 64 procesorjev

Prihod Socket 939 Athlon 64 procesorjev

X-Bit Labs - Na X-bit labs so si med prvimi ogledali nove Socket 939 Athlon 64 procesorje z oznakami 3800+ (2.4 GHz) in 3500+ (2.2GHz). 64 bitne verzije AMD-jevih procesorjev imajo burno zgodovino, saj so zamenjali že 3 vrste socketov (najprej 754 pinski in 940-pinski zdaj pa so se ustavili pri 939-pinski verziji) in imajo že 3. vrsto jedra (najprej ClawHammer in NewCastle, zdaj pa imajo 64 bitni procesorji jedra SledgeHammer). Od 'zgoraj' se različni procesorji skoraj ne razlikujejo, toda če si pogledamo kaj se skriva 'spodaj': Levi procesor je Socket 939, srednji Socket 940, desni pa Socket 754. Enako je pri obeh slikah, tako pri zgornji, kot spodnji. Ti procesorji imajo tudi vgrajeno podporo dvokonalnemu pomnilniku. Zdajšnji podpirajo do 4 module dvostranskega pomnilnika, medtem ko prejšnje verzije podpirale le 2 modula, ker so imele vgrajeno le podporo za en kanal. Ker naj bi se Socket 939 uporabljal vsaj do leta 2006 bo to primerno za potrošnike, saj jim ne bo treba ob menjavi procesorja menjati še matične plošče. Vsaj do leta 2006 seveda. Ti procesorji se morda res ne morejo kosati z najboljšim, kar lahko ponudi Intel, toda za domace uporabnike so v vecini primerov prav tako dobri, če ne celo boljši v določenih opravilih. Toda AMD ima trenutno še dodatnega asa v rokavu - podporo 64 bitnim aplikacijam. Intel procesorja, ki bil namenjen domačim uporabnikom, s podporo 64-bitnim aplikacijam trenutno sploh nima. Toda zelo kmalu bodo splavili novo vezno čipovje in nov procesor zgrajen na jedru Prescott. Ta kombinacija bi lahko zopet premaknila tehtnico proti Intelu. Toda kdo ve kaj pripravljajo pri AMD-ju.

32 komentarjev

Dr_M ::

a nimajo racunalniki pomnilnik in NE spomin?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

gabl136 ::

Kako smo dlakocepski:O

ČIP 008 ::

939 je prava zadeva, to mi delaj AMD!

Brane2 ::


The performance level of today’s Athlon 64 processors is astonishing. I won’t claim that top-end Athlon 64s are always faster than top-end Pentium 4s, as the NetBurst architecture is very good in some applications. However, across a majority of tasks, including games, the Athlon 64 provides an excellent performance.


Narobe prevajaš. Tipi pravijo, da novi Athloni gate trgajo. čeprav niso čisto povsod hitrejši od Intla.

Ti pa prevajaš zadevo, kot da je bistvo Athlona v ceni in ne performansah. Ravno obratno.

Dr_M ::

Kako smo dlakocepski

a ma to sploh veze?? samo opozoril sm na napako. me je treba lincat?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Gandalfar ::

Hvala za vsa opozorila. Sem popravil :)

Dr_M ::

Zdajšnji podpirajo do 4 module dvostranskega spomina,


ccc...;)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

hruske ::

lepo zgledajo. glih za u izlozbo. :)

AtaStrumf ::

Socket 939 je bruh! Zakaj? Zaradi cene! Kar obdrži jih AMD! Škoda, da nima Intel kaj pametnega za ponudit, da naredim ultimativen protest in prestopim v Intelov krožek.

Dr_M ::

a je treba met zmeri latest hardware??
:\ :\
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

VASkO ::

glede na ceno in na razliko v performansah med s939 in s754, je s754 se vedno zmagovalec. no, asrock pa ponuja ze plato z obema socketoma, ce se bo komu tezko odlociti kateri socket vzeti.

CCfly ::

Socket 939 je bruh! Zakaj? Zaradi cene!

Saj zato boš pa imel Socket 754. Cena je res najslabši argument za utemeljitev tvoje jeze nad AMD.

AtaStrumf ::

A je treba met zmeri najnovejši hardware?

JA :D!

Cena je tvoj najslabši argument za jezo.

A daj nehi no? 500$ za vstop v nekaj kar je bilo ves čas obljubljano - Dual Channel, Socket, ki ne bo zastarel preden dam pridem, 1 MB Cache-a - nekaj kar mi Intel nudi at no extra charge. Ne bi rekel. Itak je AMD do nezavesti zavlačeval z S939, pol pa še postavi take cene. Pa saj niso to diamanti jebemti.

Socket 754 je pa edino kar mi ostane, samo to ni to kar jaz hočem in pričakujem. 1 kanal, pol MB cache-a, stari steppingi, malo MHz za tist denar, negotovo navijanje. Ne hvala. Bom še mal počakal. Če bo bodo kakšni hudi CG-ji prilezli do 2800+, pol bom pa mal bolj vesel.

Peezda, že let pa pol sem na istem. Ne mi rečt, da vi niste še naveličani teh 2,X MHz Athlonov XP!

MrStein ::

"s hitrostjo 3800+"
To ni hitrost ampak oznaka oz. ime.
To je isto, kot če bi rekel " kupil sem BMW-ja s hitrosjo 535 ..." :\

"saj so zamenjali že 3 vrste socketov"
Niso nič zamenjali. socket-940 se uporablja od začetka, se uporablja danes in se bo še en čas uporabljal. 754 tudi ni bil zamenjan.

pingec ::

mmmm....kasni lepotci :D
Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.

CCfly ::

Dej umir se. Plošča je šele ven prišla, pa že tuki kričiš da je predraga. Socket 940 je 55k SIT, 939 bo pa 500$ ? Kje pa žviš.

Dr_M ::

ubistvu bo najcenejsi s939 procesor na zacetu cca $400...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

AtaStrumf ::

Eh za en folk je škoda vseh besed, ampak naj vam bo en quick history lesson.

2001 --> svet zve za Hammerje in se slinijo
Oct 01 --> AMD napove izid za Oct 02
Oct 02 --> nič se ne zgodi
April 03 --> Končno izide Hammer ampak samo v zelo omejeni količini iz le za strežnike in z norimi cenami
Sept 03 ---> A64 in A64 FX (a.k.a. preimenovan Opteron) končno izideta, ampak v zelo omejenem merilu z norimi cenami, neke vrste paper launch
Jun 04 --> Socket 939 izide a v zelo omejeni količini in z norimi cenami.

Pa dober, kolk dolg nas še mislijo nategovat. Če odgovorim na svoje vprašanje. VSAJ še eno leto.

/me not liking it
/you bitching at me for it
/shame on you

Sorči, ampak AMD uporabniki smo navajeni na malo bolj normalne cene, en socket, 2 PCU-ja. Tole zdaj je kaos.

Da ne bo kdo rekel, da hočem, da AMD tala proce zastonj. Sploh ne. Za Athlona 1600+ palominota sem plačal 45k in bi tudi za Athlona 64, samo kolk hudičevo dolg bom pa mogal čakat, na nekaj pametnega od AMD-ja za tak denar.

Očitno je v 2002 z Jerry-jem Sandersom odšel tudi tisti AMD, ki smo ga imeli radi. Ruiz je zakomplicira že življenje z Tbredi B, s Hammerji je pa totalno poludeo. Edin izgovor, ki bi ga sprejel bi bil, če bi imel Dresden orenk težave pri proizvodnji teh kladiv, samo baje še zdaleč ni tako.

CCfly ::

Procesorji so pa na začetku dragi ja. Ampak saj ne moreš pričakovati da boš dobil najnovejšega Athlona v pralnem prašku zraven. Samo jaz sem dobil občutek da AtaŠtrumfa motijo trije različni Socketi, ne sama cena procesorja.

Dr_M ::

AtaStrumf: kok casa je pa tko Intel vleku z p4...pa kasne cene... Se bl te je na suho od zadi nasopu...:\ :)

btw...pa pustite ze s940 ze enkrat pri miru...to je tko kot ce si se sel kurcit cez s603/604...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

CCfly ::

Od AMD-ja smo bili navajeni poceni procesorjev ja. Samo problem je da to ne prinaša kakšnega posebnega dobička. Kar omeni, da če si želiš hitrejšega razvoja procesorjev, bo tole kar prava zadeva. Cene se pač vse bolj bližajo Intelu, če ne upoštevaš, da so Athloni XP še kar precej ugodni proti konkurenci in da so Athloni 64 / FX v bistvu tržno precej sveža zadeva.

A je čakanje tako mukotrpno ? Jaz se ne obremenjujem ravno z mislijo da moram nujno imeti Socket 20000. Namreč že dolgo nisem zamenjal procesorja, ne da bi zamenjal tudi ploščo. Izberi pač tisto, kar najbolj paše tvoji denarnici.

Poldi112 ::

Atastrumf, Athloni na socket 949 imajo 512K cache. Nekateri (stari) na s754 pa 1M.

Dr_M ::

ubistvu je tole bolj komplicirano kot si misls :)
s754 majo clawhammer jedro z 1mb oz kastriran z 512kb L2 in newcastle jedro z 512kb.
s939 so pa Athlon 64 z newcastle in 512kb L2 in Athlon64 FX z clawhammer in 1mb L2....

upam, da sm prov povedu :)

no nism cist prov napisu... s939 nimajo clawhammer ampak majo sledgehammer jedro ;) :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Poldi112 ::

s939 imajo Newcastle jedro (Athlon 64) in Sledgehammer jedro (FX).

Zheegec ::

Dual Channel, Socket, ki ne bo zastarel preden dam pridem, 1 MB Cache-a

Dual channel ni nič posebnega, AMD arhitekturi ne pomaga veliko, ker AMD nima arhitekture z globokimi cevovodi, Intel pa dejansko potrebuje veliko cacha in dual channel.
Socket je pa druga stvar, Intel socket bo s prihodom SocketT res zastarel, tako kot je sedaj "zastarel" socket754 s prihodom socket939.
Kar se tiče cene - meni ni popolnoma nič všeč, AMPAK cene so se že malo znižale, ko je več trgovin dobilo zaloge procesorjev, problem je pa da AMD še nima konkurence 3700+ in 3800+ s strani Intela, tako da držijo visoko ceno ker imajo pač nekaj precej boljšega kot Intel. Vsi pa seveda upamo na vsaj kakšen 3100+ na socket939, ampak ko bodo prišli FX-55 (menda naslednji mesec) in pa A64 4000+ bo tudi cena sedanjim socket939 čipom padla, prav tako bi jim morala pasti cena ko jih AMD dejansko naredi več, ker Newcastli so cenejši za proizvodnjo kot Claw/Sledge Hammer.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zheegec ::

Ti procesorji se morda res ne morejo kosati z najboljšim, kar lahko ponudi Intel, toda za domace uporabnike so v vecini primerov prav tako dobri, če ne celo boljši v določenih opravilih.

Pa tole popravite, Intel se ne more kosati z najboljšim kar nudi AMD, ne pa obratno.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

AtaStrumf ::

Mene motijo:

1. Cene
2. Cene
3. ................ Cene
4. Trije Socketi
5. Dve količine Cache, ki
6. nista niti jasno omejena na socket
7. Cene, OK to ni več smešn :D, bom nehal

Intel ga sere, ampak ne po svoji krivdi. Pri njih vsaj ni take zmešnjave z milijon modeli -- za zdaj--, čeprav ko pride LGA 775 in ko uvedejo une čudne oznake, boš rabil najmanj diplomo iz kombinatorike, da boš sploh vedel kateri socket, kolk cache-a, katera frekvenca, kateri FSB...

A ni to "mal" zoprno no?

NE vem kako vam gre kaj botanika, ampak vsi ste sigurno že slišali za eno in dvokaličnice. Veste kam spadajo razne trave in kam recimo orhideje? Orhideja je dvokaličnica, torej so trave enokaličnice.

Morda veste, katere so višje razvite?

Enokaličnice.

Poanta?

Enostavneje je bolje. Vsaj ultimativna učiteljica narava tako pravi.

In tole kamor rine AMD, v manjši meri pa tudi Intel definitivno ni bolj enostavno!

Se mi je pa nekaj posvetilo, kar sem v vsej tej zmešnjavi nekako spregledal. Ni nov samo socket, ampak smo verjetno končno dobili tudi PRAVE Newcastle, torej če mal počakamo, da se razprodajo stari, bojo novi vsi narejeni na novem jedru, torej zelo verjetno super navijaški čipi. O ja, to mi deli. Pol tudi S754 in en kanal in sam pol keša ne bo tolk hudo, ker je res, da hamerjev to ne prizadane tako hudo. Super sem že boljš volje.

Dr_M ::

kot sm ze prej reku....
NEHITE SE ZE SPOTIKAT OB S940!!!!
hudica....:\ :\ :\
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

CCfly ::

1. Cene
2. Cene
3. ................ Cene


Za vsako novo stvar moraš skeširat denar. Meni se na primer čisto nič ne mudi menjat 1800+.

4. Trije Socketi

S9540 je za navadne uporabnike tako nepomemben. Kar se tiče pa S939 in S754 je pa moje mnenje tako, da bo S754 počasi umrl in bomo imeli samo S939. Razen seveda če bi imeli proizvajalci matičnih plošč in AMD občutno manj stroškov z njimi.

5. Dve količine Cache, ki
6. nista niti jasno omejena na socket


Kot na primer Duron in Athlon XP ? Ali pa Celeron, P4 in P4EE ? Ali pa Athlon XP TB in Barton ?
Saj po mojem boš imel kmalu razmejeno količino cache-a glede na Socket, ko bojo na 754 samo še jedra slabše kakovosti.

7. Cene, OK to ni več smešn , bom nehal

...
9. Profit !!!

AtaStrumf ::

6. nista niti jasno omejena na socket

Kot na primer Duron in Athlon XP ? Ali pa Celeron, P4 in P4EE ? Ali pa Athlon XP TB in Barton ?
Saj po mojem boš imel kmalu razmejeno količino cache-a glede na Socket, ko bojo na 754 samo še jedra slabše kakovosti.


Duron ima uradno samo eno količino keša, isto Celi, isto P4, isto P4 EE, edino Athlon XP ima pa res dve količini, samo ne prekrivata tako hudo kot je to pri hemerjih. Celiji in P4-ka sta evolucijsko dobila več keša, ampak ni bilo kakega hujšega prekrivanja, ne modelno, ne časovno.

Glede socketov 754, da bojo samo še slabša jedra pa mislim, da nisi prebral tistga mojga zadnjega odstavka, ki sem ga dodal. Tam kjer se celo ne pritožujem.

Mavrik ::

Hmm... a ni P4 stal ob izidu krepko prek 120k? ;)
The truth is rarely pure and never simple.

CCfly ::

Saj količino cache-a lahko uganeš po ceni procesorja :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

K8: Athlon64, AthlonFX, Opteron (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Strojna oprema
76745435 (23304) RC14
»

opteron vs p4

Oddelek: Strojna oprema
241970 (1678) TribesMan
»

Prihod Socket 939 Athlon 64 procesorjev

Oddelek: Novice / Procesorji
323468 (3468) AtaStrumf
»

Athlon 64 DA ali NE? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
1317013 (4536) Jeronimo
»

Za vse potrebne -- Opterona kakopak :)

Oddelek: Novice / Matične plošče
192524 (2524) Samuel

Več podobnih tem