» »

Abit NF7 ne kaže znakov življenja - kaj mi je storiti?

Abit NF7 ne kaže znakov življenja - kaj mi je storiti?

Alexius Heristalski ::

V petek sem na moji matični hotel izmeriti Vdd napetost. Računalnik je bil seveda vžgan in ko sem se s težavo dotaknil merilnega mesta (pod grafično), se je pokazala majčkena iskrica, računalnik pa se je ugasnil. Nič se ni prismodilo. Od takrat naprej računalnik ne dela več oz. dela takole:
-Diodi (zelena in rdeča) na matični svetita.
-Slike ni, vendar na monitorju gori lučka, kot da bi bil signal (če ga ni, ponavadi utripa).
-Vsi ventilatorji delajo.
-Disk dela.
-Tipkovnica ostane mrtva, saj se lučke ne prižgejo.
-Nič ne piska (vendar nisem prepričan, če PC speaker sploh dela, ker ga že kako leto nisem imel v računalniku - edino zdaj sem ga priklopil).
Napajalnik in grafično sem preveril v drugem računalniku in delata. Zamenjal sem ram in procesor, pa nič nič drugače. Ostalih stvari takrat sploh nisem imel priklopljenih.
Kaj menite, je šla Abitka v večna lovišča, rakom žvižgat ali je spustila dušo? Je mogoče še kaj storiti?
Še konfiguracija:
Abit NF7 rev.1.2, Barton 2500+, Volcano 7+, 2x256MB Kingston HyperX3500, Radeon7500, WD800JB, Ati TV Wonder, Motorola SM56.

lp
:(
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

ru7 ::

..glede na to, da ostalo očitno dela, je verjetno res šla plata. :'(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ru7 ()

Alexius Heristalski ::

Vraga. Ampak fizično plošča izgleda odlično, nič ni videti skurjeno? Je možno, da je šel k vragu le bios? Se ne da nič storiti?
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Highlag ::

Napajalnik si potem preveril? Mislim vse možne napetosti, ki jih dobiš ven? +5 +12 +3,3 ...

Če si imel "srečo" si naredil stik vnapajalnem delu AGP vodila. Če grafična kartica in napajalnik delata, je verjetno odletelo napajanje AGP vodila.
Never trust a computer you can't throw out a window

Brilko ::

Poglej na zadnjo stran plate, kjer si se dotaknil, ker sem sam naredil s končkom kovine isto, je bla tud iskrca, sam da je na drugi strani se vidl, da se je plata skurla na tem mestu. Tak da verjetno je šla plata. Pri moji je potem še delal, vendar ko je hotl začet brat iz diska, je pa se ustavla.

Ampak se je vidl, da je bla zažgana. :D

Alexius Heristalski ::

Napajalnik si potem preveril? Mislim vse možne napetosti, ki jih dobiš ven? +5 +12 +3,3 ...
A z multimetrom ali kako? Jaz sem ga priklopil na drug računalnik in je vse delalo.
Če je odletelo napajanje AGP vodila, kako to, da se ventilator na grafični vrti? Saj R7500 nima napajanja iz molexa.

Brilko: Vso plato sem še enkrat natančno pregledal z obeh strani in ni nič zažgano, prav nikjer.

Kaj zdaj?
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Azrael ::

Če je napajalnik res OK, potem vzemi ploščo iz škatle in si pod dobro osvetlitvijo in z lupo oglej mesto in okolico nesreče (obe strani). Mogoče imaš srečo v nesreči in si uspel "samo" odžgati del neke prevezave na plošči, kar je včasih možno popraviti in bo plošča po krpanju poškodbe mogoče še delala, drugače pa moje sožalje.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Azrael ::

Sem pisal post in sedaj berem, da si naredil že vse to.

Po vsem, kar sedaj vem, bi rekel, da je šel po gobe NB, se pravi adijo plata. Edino še ali je procesor OK? Ostalo pa si tudi že preveril (Clear BIOS, samo matična, cpu, zvočnik in napajanje in poslušanje piskov...) ?

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Alexius Heristalski ::

Sem si ogledal kakor praviš in še vedno izgleda BP. :|
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Alexius Heristalski ::

Hm, procesor je v redu (sem dal drugega in ni bilo razlike), ClearCmos sem tudi že naredil. Piska tudi ne. Mimogrede, NB se greje kot običajno in vent na njem se vrti.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Moonman ::

Točno tako je crknila moja plata. Med merjenjem VDD napetosti.
Moje sožalje za plato.:'(


rkb2 ::

Po mojem si kakšen regulator napetosti skuril. Tega sicer ne boš videl (poškodba v čipu) ampak kakšen mojster elektronike bi ti verjetno znal pomagat.

Alexius Heristalski ::

Moonman: A res? Prosim te, če podrobno opišeš (če se še spomniš), da primerjam s sabo. Namreč meni nikakor ni hotelo pokazati napetosti, potem sem se pač poskušal čim bolje dotakniti merilnega mesta in očitno sem naredil napako. Začetnik pač.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Zgodovina sprememb…

Alexius Heristalski ::

rkb2: Hja, mogoče se ni še noben mojster oglasil, kaj pa vem. Še vedno upam, da ni vsega konec.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Azrael ::

V praksi velja pravilo: tranzistor je najhitrejša varovalka, pregori mnogo prej kot varovalka, ki naj bi ga varovala in tako obvaruje varovalko... V integriranih vezjih pa je tranzistorjev veliko in prav vsi morajo delovati pravilno, da chip deluje, tako kot se od njega pričakuje.

Ko si naredil kratek stik, možnosti je precej (med napajanjem (+12 , +5V, 3.3V) ali maso in Vdd ali sploh nekje čisto drugje), je očitno nekaj odpovedalo, ker pa poškodba ni vidna, obenem pa je znano, da NB nima rad kakšnih čudnih napetosti (ima pa zvezo z Vdd in AGP), zato mislim, da je šel NB. Gretja pa ni nujno več. če je nek chip pokvarjen.

Glede ventilatorjev, ti imajo napajanje iz 12V ali 5V . Napajalne vezi in vezi mase pa so zelo robustne in praktično zadnje, kar na plošči ali kartici odpove.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Alexius Heristalski ::

Mah, tisto pripombo glede gretja odmisli. Sem razmišljal takole: če je NB mrtev, se ne bo bogvekaj grel, torej se bo manj kot običajno. Verjetno sem precej zgrešil, kaj praviš?
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Alexius Heristalski ::

Mi lahko nekdo točno razloži (v smislu: črno daj tja, rdečo daj tjale, na multimetru nastavi x), kako se merijo napetosti na matični - da bom vedel za drugič. Ali pa pojasnite, kako se obvarovati (s)kurjenja.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

DarwiN ::

In točno tako je šla tudi moja, tudi moje sožalje..!
Nesi nazaj ,saj imaš garancijo?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Alexius Heristalski ::

Ne, nimam - plato sem kupil maja lani.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Azrael ::

Regulator, možno, posebej če je bolj tako,tako, sedaj ko pač ni več kaj izgubiti in imaš ploščo zunaj jo priklopi na napajalnik in vklopi (brez CPU, RAM in ostalega in izmeri to nesrečno napetost. Če napetost je in si prepričan, da je bil res nekje tam kratek stk, potem plošči ni več pomoči.

Je pa res, da so vse meritve v prenatrpanih vezjih delikatne (krtatek stik narediš mimogrede), bi svetoval za bodoče, da se na merilno mesto pricini žička, dobro preveri, da je stik samo tam kjer mora biti in nikje drugje in se potem V-meter priklopi na tisto žičko in meri.

LP, Azrael

p.s. Za inštrument, nastavi na V metersko območje; na primerno vrednost (pri digitalnih na 20V istosmerno), črno vez priklopi na inštrumentu na pušo pznačeno z GND, drugi konec vezi na ohišje ali eno od črnih žic v prostem molexu, rdečo merilno vezjo na inštrument v pušo označeno V, z drugim koncem pa se dotikaš ustreznih pinov ali prej pripravljenih žičk, če gre pa samo za eno meritev pa vse lahko zvežeš še pred vklopom in potem apet izklopiš preden odstraniš vezi.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

Moonman ::

Alexius Heristalski: Bilo je točno tako kot si sam opisal. Malo iskric, Gorita rdeča in zelena ledica, disk in ventilatorji oživijo ... Nobenih vidnih znakov kurjenja.
Za naslednjič: Črno daj na neko maso (jaz dam ponavadi kar na pleh od ohišja). Rdečo daš na tisto nožico, s katere se pač meri.
Multimeter pa nastaviš na enosmerno napetost (DC).

lp


Alexius Heristalski ::

Spoštovani!
Obveščam vas, da je v nesrečnih okoliščinah tragično preminula matična plošča Abit NF7, revizija 1.2., :'( :'( :'( kajti zdravnik Alexius Heristalski je pravkar uradno ugotovil in potrdil njeno smrt (poslednja meritev Vdd je pokazala 0.09V na obeh merilnih mestih). Hvala vsem, ki ste mi v težkih trenutkih negotovosti stali ob strani. Namesto cvetja za pokojno lahko pustite denarne darove lastniku. Namenil jih bo v dobrodelne namene (za novo matično) in s tem posledično zmanjšal mnoge duševne bolečine (npr. udarec po žepu).
:'( :'( :'( VSI ŽALUJOČI (torej eden) :'( :'( :'(
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

TribesMan ::

Alexius Heristalski:

Če imaš možnost plato dostaviti v Ljubljano, mi jo prinesi in bom probal popraviti... malo se mi svetlika kaj bi lahko bilo... sam bi mogu malo sam preveriti z voltmetrom po plati da bi bil siguren v mojo teorijo...

Tak da če imaš čas prinesi pa bomo probal kaj sčarati. Mogoče navsezadnje zadeve le niso tako črne (sežgane) kot zgleda. >:D

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

ru7 ::

Čene se pa zmenta naj ti proda plato, da si nardiš 4fazno napajanje :D >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ru7 ()

Alexius Heristalski ::

Huh, v Ljubljano? Hmmm, težka bo, ker sem iz okolice Ribnice in nimam lastnega prevoza. Ti živiš v Lj.? Kaj bi bilo potem, če se je ne bi dalo popraviti?
(Zagotovo bom v Ljubljani od 23. do 27. avgusta, ker se bom udeležil delavnice o telekomunikacijah in informacijskih tehnologijah, samo do takrat je še dolga.)
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Zgodovina sprememb…

TribesMan ::

Alexius, jest sem iz Dobrepolja (sam čez hrib od tebe)... če kej pomaga... včasih tudi kolesarim v vaših koncih... tako dabi se dalo kej zmenit.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Alexius Heristalski ::

Juhej! To je pa super! Jaz sem pa mislil, da si ti iz Lj. ali gorenjskega konca. Če bi vedel, da si iz Dobrepolja, bi te bil prosil za prevoz na Nest :). Iz Dobrepolja sem imel nekaj gimnazijskih sošolcev, npr. sina od vašega župana Jakopiča. Pa moja mama dela v pekarni Blatnik ... tako da ni problema, samo povej kje in kdaj (kakor tebi paše, jaz imam časa na pretek), lahko tudi na ZS.

lp
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Skankulja ::

mimogrede... abitove plate majo 2 (dve) leti garancije.

Alexius Heristalski ::

Plošča je mrtva, je potrdil TribesMan. Zdaj bom poskusil uveljaviti garancijo, čeprav sem prej mislil, da je le eno leto.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

korenje_ver2 ::

ocitno si narobe meril.
sicer glede na to da si se spravil posegati v strojno opremo, verjamem da imas dovolj denarja za novo.

ShowDown ::

Meni dela čisto isto samo da lučka utripa (na monitorju).....mater pa sem vse probal. Ma kdo kaki predlog.

P.S.: Moja plata je čisto nova. DAnes zjutraj sem dobil cel komp 8po komponentah) iz mimovrste.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ShowDown ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Epox 8RDA+ prenizek VDD

Oddelek: Strojna oprema
302600 (2327) Pyr0Beast
»

Popotovanje nekega odsluženega čipa (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
795747 (2913) Geo
»

Shema za uklop pumpe s PCjem

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
334248 (3508) DimmniBurek
»

Antec NeoPower 480 W vs. Tagan 480 W (mini test)

Oddelek: Strojna oprema
322141 (1605) DjTonic
»

Iščem dobre - res dobre RAMe (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
1308808 (6536) WhiteWolf

Več podobnih tem