Dean Kamen na predstavitvi Segwayja
vir: FastCompanyLeta 2001 se je ameriški izumitelj Dean Kamen domislil, da bi izkušnje, pridobljene ob razvoju naprednega invalidskega vozička iBOT, lahko uporabil tudi za zasnovo splošne osebne transportne naprave. Nastal je ikonični dvokolesnik Segway, ki samodejno ohranja ravnotežje, za nameček pa ga uporabnik usmerja z nagibanjem telesa. Naprava je bila ob nastopu eden daleč najbolj razvpitih gadgetov v zgodovini, saj je Kamen vehementno napovedoval, da bo imela podoben učinek kot nastop osebnega avtomobila. To se seveda ni zgodilo - v glavnem zaradi odločno previsoke cene, ki se je gibala v okolici 5000 ameriških dolarjev. To je onemogočilo množično prodajo, tako da je v dveh desetletjih kupce našlo zgolj 140.000 segwayjev. Kljub posmehu pa so ti stroji našli svoje delovne niše v policiji, varovanju in turizmu ter postali statusni simbol japijevskega prečenja centrov velemest.
Firma je imela zaradi slabšega prometa od načrtovanega stalne težave z rdečimi številkami in je bila trikrat prodana. Najprej leta 2009 poslovnežu Jimiju Heseldenu, ki je nepolno leto zatem umrl v bizarni nesreči, ko je padel s svojega terenskega segwayja. Tudi drugi kupec, investicijsko podjetje Summit Strategic Investments, ni uspelo izvesti potrebnega prestrukturiranja in naposled je leta 2015 podjetje pohrustal kitajski konkurent Ninebot. Ta ga je uspel spraviti na zeleno vejo - tako, da se je usmeril stran od segwayjev, na hitro rastoče področje električnih osebnih prevoznih sredstev, kot so električni skiroji in skuterji. Tako so segwayji v preteklem letu pravzaprav predstavljali le še poldrugi odstotek Segwayjeve bilance in končanje proizvodnje ni več presenetljiva novica.
Razlogi za zaton so tako v bistvu dobro poznani. Segwayji so pedantno in kvalitetno napravljena vozilca, kar je - ironično - tudi njihova slabost. Najprej zaradi zvišanja cene, pa tudi dejstva, da se malo kvarijo in mnogi od prvotnih delujejo še danes, kar je posledično zmanjšalo povpraševanje, priznavajo vodilni. Žebelj v krsto pa je seveda zabila eksplozija drugih električnih osebnih prevoznih sredstev, ki so običajno tudi lažje vodljiva in ne potrebujejo privajanja vožnje z nagibanjem kot segwayji. Prav razmeroma zahtevno upravljanje je botrovalo raznim incidentom, kot je poleg zgoraj omenjene nesreče lastnika na primer trk kamermana s tekačem Usainom Boltom pred petimi leti.
Ninebot bo podjetje in znamko ohranil, saj je z njo dobro utrjen na tržišču e-vozilc in na tej tehnološki osnovi razvija nove modele, kot je voziček S-Pod. Prav tako ne bo zaprl tovarne v New Hampshiru, čeprav bo na cesto vseeno odšlo 21 delavcev. Snovalcem dvokolesnika pa je kljub trnovi poti njihove stvaritve lahko v uteho, da so bistveno sodelovali pri razvoju novodobnega področja osebnih prevoznih sredstev, kar nenazadnje lahko vidimo vsakič, ko se mimo nas prisvaljka otročad na dvokolesnih "howerboardih".