vir: Nature
Kemoterapija in obsevanje, ki sta najbolj razširjeni metodi za zdravljenje rakavih obolenj, paciente mnogokrat sterilizirata. Če hoče bolnik še imeti biološke otroke, mora pred terapijami shraniti svoje spolne celice za uporabo v prihodnosti. To pa je resen problem pri otrocih, kjer se tkiva za njihovo izdelavo sploh še niso razvila, terapije pa z uničenjem matičnih celic dostikrat prekinejo njihov nastanek - približno trideset odstotkov dečkov, ki preživijo zdravljenje raka, je neplodnih. Pri ženskah smo pred leti imeli prvi primer rojstva, do katerega je prišlo s presaditvijo tkiva jajčnikov, ki je bilo odvzeto in zamrznjeno v predpubertetni dobi. Pri moških smo še daleč od tega in doslej smo uspehe videli le pri miših ter prašičih.
Na Medicinski fakulteti Univerze v Pittsburghu poročajo o prvem tovrstnem dosežku na primatih: rodila se je opica vrste makak, ki so jo dobili s pomočjo spermijev, pridobljenih iz tkiva, ki je bilo očetu odvzeto v otroški dobi, zamrznjeno in nato presajeno nazaj vanj v puberteti. Samička, imenovana Grady (za "graft-derived baby") se je skotila lanskega aprila in je torej stara že skoraj eno leto, dotlej pa niso opazili, da bi trpela za kakršnimikoli obolenji.
Postopek je bil sicer vse prej kot premočrten: tkivo iz testisov so odvzeli petim samčkom, ga zamrznili, opice pa sterilizirali. Ko so samci dosegli puberteto, so tkivo odmrznili in ga presadili nazaj v testise ter tudi pod kožo na hrbtu. Po slabem letu je presajeno tkivo na vseh mestih sproščalo testosteron in spermije. S semenom so nato v laboratoriju oplodili 138 jajčec, iz katerih se je razvilo 16 zarodkov. 11 so jih vsadili šestim samicam, od katerih je zanosila le ena. To kaže, da je metoda še vedno precej majava, saj gre v bistvu za prvega uspešnega po več propadlih poskusih, raziskovalci pa še ne vedo natančno, zakaj jim je ravno tokrat uspelo. Kljub temu upajo, da je to že vstopnica za klinične poskuse na ljudeh.