Rockstarovi 'laboratoriji' v Ottawi.
vir: Wired NewsZdaj je, kot kaže, prišel čas, da se ta investicija povrne. Člani konzorcija patentov niso prevzeli nase osebno, ampak so jih pustili na ločeni firmi z imenom Rockstar Consortium in domeno ip-rockstar.com. Gre seveda za patentnega trola, tj. podjetje, ki samo po sebi nič ne proizvaja, zato pa drži veliko patentnov in potem toži vse, kar leze in gre, zaradi kršitve teh patentov. Kot je že lani poročal Wired, ima ta konkretni outfit nekaj čez trideset zaposlenih, večinoma iz vrst nekdanjega Nortela, zadnji dve leti pa so v glavnem analizirali Android telefone in iskali kršitve svojih patentov. Ne brez uspehaa: identificirali naj bi šest ali sedem patentov, ki so posebej veliko v rabi znotraj Androida. Vsi so programski (seveda), zadevajo pa integracijo spletnega iskalnika in oglasov v mobilni telefon, beri, točno to, kar s platformo Android počne Google.
Zatem so najeli dve dobro uveljavljeni teksaški odvetniški pisarni (vzhodno sodno okrožje Teksasa je zaradi določenih okoliščin posebej prijazno za patentne trole) in sprožili tožbe zoper Google in njegove Android partnerje: Samsung, HTC, LG, Asustek, Huawei, Pantech in ZTE. Cilj naj bi bil še povečati zneske licenčnin, ki jih Android OEM-i že zdaj plačujejo Microsoftu zavoljo rabe njihovega patentnega svežnja. Po nekaterih ocenah naj bi Microsoft že zdaj samo od Samsunga in HTC dobival med dvema in tremi milijardami letno. Povedano malo drugače: z Androidi zasluži več kot z lastnimi WP napravami. Morda jim prav zato gre tako dobro. Iz podobnih razlogov se najbrž nasmihajo v Cupertinu. Apple, je, kot vemo, mnenja, da je Android banda vse dobre ideje preprosto prekopirala od njihovega iPhona.
Zanimivo bo videti Googlov odziv. Verjetno se jim sicer še smeje od marčevske potegavščine, ko so z dobro stempirano prijavo uspešno prepričali Evropsko komisijo, da je Microsoft oglobila še za dodanih 500 in nekaj milijona evrov posredi minornih kršitev zavez o nefavoriziranju IE-ja v Windows 7 (skupna kazen: 2.2 milijarde evrov). Microsoft jih je potem poskušal zašpecati nazaj, ker mu z dumpinško ceno $0 na kopijo onemogočajo prodajo WP licenc, za zdaj zdaj brez uspeha. So pa predprejšnji mesec dobili nazaj nekaj milijonov za pravne stroške nemškega spora okoli h.264 patentov, ter posledične selitve evropskega distribucijskega centra iz Nemčije v Nizozemsko.