Slashdot - Zadnja posodobitev starih Sonyjevih konzol PlayStation 3 je odstranila možnost poganjanja alternativnega operacijskega sistema, kar je onemogočilo poganjanje Linuxa na tej konzoli. Ker je bila ta možnost intenzivno reklamirana pred izidom konzole, so bili uporabniki besni. Hekerji so celo obljubili, da bodo kmalu izdali popravek, ki bo funkcionalnost vrnil. Moderator iapetus na forumu NeoGAF, ki je bil konzolo kupil prek Amazona, pa je od prodajalca zahteval vrnitev kupnine in njen sorazmerni delež dobil vrnjen.
Ker izdelek sedaj ne omogoča vseh ob nakupu oglaševanih možnosti, se je nezadovoljni kupec obrnil na Amazon. Skliceval se je na evropsko direktivo 1999/44/EC, zaradi katere so članice EU dopolnile svojo zakonodajo tako, da med drugim terja:
da so izdelki v skladu s prodajalčevim opisom in
da so ustrezni za namen, ki ga potrošnik zahteva in ki je bil predstavljen prodajalcu.
Sony je ob izidu prodajalcem in tudi končnim kupcem jasno obljubil možnost delovanja tretjega operacijskega sistema. Amazon je zato (ta trenutek iz lastnega žepa) kupcu vrnil 20 odstotkov kupnine, a bo zahtevek verjetno izterjal od Sonyja. Ta ima sedaj dve možnosti: bodisi z novimi nadgradnjami vrne ukinjeno možnost bodisi v pravnem postopku dokaže, da ne krši potrošniške zakonodaje.
Pravilno! Upam, da bo čedalje več kupcev zahtevalo nazaj delež denarja. Potem pa bomo videli, kaj bo naredil Sony, ko bo za vrat dobil na stotine uvoznikov in prodajalcev :). Upam samo, da ne bodo rinili z glavo skozi zid in se šli tožarit. Naj vrnejo funkcionalnost pa bojo vsi srečni. "geniju", ki se je spomnil odstranjevati funkcije naj pa pokažejo vrata.
Tale direktiva je pa hudo uporabna, res nisem vedel, da obstaja. EU me občasno prav preseneti, dejansko jim uspe na vsake toliko časa narediti res dober in prijazen zakon za malega človeka.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Super pol lahko jaz od bigbanga zahtevam del kupnine
Teoretično da, je pa na tebi, da to dokažeš. Sem pa že pozabil točno, kako gre dokazovanje. Ali moraš dokazati, da je bila lastnost oglaševana, oziroma da si jo striktno navedel pri nakupu, ali ne!? Kakšen pravnik?!
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014
Sony bo sicer dal "odpustek". Podporo 3D. Na PS3 sem Linux kar nekaj časa s pridom uporabljal. V zadnjem času k sreči ne. Tako jeza ni pretirana. Na trenutnem disku ga ni. Je pa še vedno na starem. Sem pa konzolo nekje nabavil predvsem kot BD predvajalnik in zaradi možnosti Linuxa.
Je pa tole presedan in vsekakor ni v interesu potrošnikov da zadeva postane praksa. Podpiram vsakršno "akcijo", da se opcija vrne.
Nimam PS3, ga pa ima kolega in če se izkaže da se da dobit kak EUR, mu garant povem pa čeprav mu za linux ni mar niti 1% (meni niti). Kot da ti na avtu naknadno odstranijo 4x4 pogon, ker itak ni snega. Žalostno.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Prodajalec odgovarja za prodano stvar in od prodajalca naloga je da se ukvarja z proizvajalci tko, da pošiljanje ne ravno. Pač če mislite uveljavlati stvarno napako si poglejte roke in če za potrošnike predvideva zakon o pravicah potrošnika kaj drugega oz. daljši rok.
BigBang je uvoznik za PS3, nekega drugega zastopstva pri nas ni kakor tudi ni servisa, tako da BigBang ne more nikogar napotiti na Sony Slovenia, ker se s tem ne ukvarjajo.
Moj PS3 je pa na popravilu ze vec kot en mesec, en mesec, ker mora v Francijo, da BD zamenjajo ... Eh ja.
Subjektivni rok znaša 2 meseca [od takrat, ko potrošnik izve za napako], vendar ne dlje kot 2 leti od nakupa. Ker jih je večina za "napako" izvedela pred ca. 2 tednoma [točnega datume te spremembe firmwarea ne poznam] ... pohitite.
(Če niste potrošniki, so roki po OZ precej krajši.)
Zakaj bi bilo pa to pomembno. Za SLO ni bilo nikoli posebne različice SW. Še jezikovnega paketa ni. Dobrršen del kupcev informacije o izdelku pridobi iz interneta. Sam ponavadi pred nakupom tehničnega artikla snamem tudi aktualna navodila.
Zakaj bi bilo pa to pomembno. Za SLO ni bilo nikoli posebne različice SW. Še jezikovnega paketa ni. Dobrršen del kupcev informacije o izdelku pridobi iz interneta. Sam ponavadi pred nakupom tehničnega artikla snamem tudi aktualna navodila.
Če pri nas ni reklamirano, nisem prepričan, da ima kdorkoli pravico zahtevati del kupnine za nekaj, kar ni bilo obljubljeno... gledano seveda s pravnega vidika... Kako pa je s sklicevanjem na EU zakonodajo (reklame kjerkoli v EU za prodajo v Slovenijo) pa ne vem...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.
Subjektivni rok znaša 2 meseca [od takrat, ko potrošnik izve za napako], vendar ne dlje kot 2 leti od nakupa. Ker jih je večina za "napako" izvedela pred ca. 2 tednoma [točnega datume te spremembe firmwarea ne poznam] ... pohitite.
(Če niste potrošniki, so roki po OZ precej krajši.)
ja vendar v tem primeru se stvarna napaka pojavi šele čez nekaj časa, prej zanjo nisi mogel vedeti ker so jo oni šele sedaj dogradili...spet luknja v zakonu, katero bodo lahko sedaj prodajalci izkoristili?
primerjava glede 4x4 pogona je še kako primerna v tem primeru, ker ugotoviš da se zaradi 4x4 pogona, neka stvar na avtu pretirano kvari, proizvajalec vpokliče vozila in jim odstrani 4x4 pogon. verjamem da bi bili vsi izredno veseli tega.
upam da bo sonya drago stalo to, vsekakor so s to potezo izgubili kupca njihove elektronike, pri meni so bili namreč precej bolj cenjeni od konkurence in sem raje dal nekaj € več, za njihov izdelek, sedaj se bo to spremenilo.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.
Tisti ki misli da bo lahko dobil denar, lahko kar pozabite. Konzola more že ob nakupu vsebovat ta firmware (in ta je star komaj 1 tedn) in še pod reklamo more pisat da ponuja linux oz. other os.
Če ne namestim popravka ne morem dostopat do nekaterih drugih funkcij.
Kot sem že zgoraj rekel me odstranitev linuksa direktno ni ravno trešla, ker ga v tem trenutku nisem uporabljal. Je pa tudi nekaj sporočil v ta forum prišlo iz konzole. Se pa poraja vprašanje, če lahko firme po mili volji odstranjujejo funkcije v napravah. Recimo sedaj kupim 3D TV za 15* toliko kot sem dal za konzolo. Nato pa se iz nekega "razloga" spomnijo da odstranijo podporo zanjo...
No kakorkoli tega početja nikakor ne odobravam in Sony se bo znašel v drugi vrsti pri nakupih v bodoče vkolikor ostane tako kot je.
Ni bistveno kaj je bilo oglaševp. Določeni modeli PS3 imajo OtherOS kot funkcijo, če ne drugje v navodilih napisno. Da pa lahko uveljavljaš stvarno napako pa morata biti izpoljnjena dva pogoja: PS3 ne sme bit starejši od 2 leti in mora bit model, ki je podpiral OtherOS. Če te funkcije vaš PS3 ni imel, potem normalno, dane moreš nič uveljavljat.
Saj ni bistven sistem oglaševanja. Če tebi v navodili/predstavitvah piše da Ps3 podpira Linux pol to ne more zgint. Mora pa PS3 to podpirat od dneva, ko si ga dobil oziroma mora bit ta funkcija uradno dokumentirana za točno tvoj model. ČE pa si ti kupil PS3, ki te funkcije ni imel, bi jo pa teoretično lahko imel (neuraden FW, exploit) pa seveda ne moreš nič uveljavljat.
destroyer: lahko se tko gremo, po novem FWju imaš možnost izgubit online podporo (multiplayer verjetno ne dela brez novega FWja) ali pa otherOS podporo, v vsakem primeru izgubiš del funkcionalnosti, napako si pa odkril v roku dveh let
sicer pa kdo pravi da moreš ti takoj probat otheros? recimo oda sem kupil PS3 leto nazaj, danes sem pa hotel inštalirat linux, ups, ne dela...stvarna napaka
Dva meseca od ugotovljene napake oziroma dve leti od nakupa.
To ali si ti sprobal OtherOS lani ali včeraj je vseeno. Moraš pa dokazat, da je tvoj PS3 ob nakupu podpiral OtherOS! Če si naprimer lani kupil nov PS3 je bil že brez OtherOS.
Ne, ampak da je ob nakupu oglaševal podporo OtherOS.
Seveda ne rabijo oglaševat podpore. Gre se za to ali apart ima funkcijo ali ne. Če v navodilih, specifikacija, priročniku piše, da naprava neko funkcijo ima, potem jo mora imet neodvisno od tega ali je bilo nekaj oglaševano ali ne.
Kupiš nov avto, ki ima rezervar velik 1 liter, kljub temu, da v navodilih in v tehničnih specifikacija piše, da je 40l, potem ti pa v zavrnejo reklamacijo, ker nikjer niso oglaševal kako velik rezervar v resnici je...
Zakon o varnosti potrošnikov 37. člen, 3 točka 3. če stvar nima lastnosti in odlik, ki so bile izrecno ali molče dogovorjene oziroma predpisane;
Lakotnik: se sicer načeloma strinjam s teboj, a ne popolnoma: sploh v primeru, ko so navedbe iz oglaševanja in navodil oz. tehničnih specifikacij v nasprotju.
Za presojo bo pomemben predvsem trenutek, ko je določena informacija prišla do kupca in se je ta nanjo lahko zanesel - to pa je po logiki lahko zgolj PRED trenutkom nakupa. Lastnosti, ki so morda omenjene v navodilih, in jih kupec opazi šele po nakupu (ker je npr. šele po nakupu dobil v roke navodila), ne morejo šteti pod lastnosti oz. odlike, ki so bile "dogovorjene", če kot takšne niso bile pričakovane oz. dogovorjene že pred trenutkom nakupa.
Pomemben je tudi vir - ali podatek pride od prodajalca oz. drugega člena v verigi, ali iz tretjega vira (npr. iz ekskluzivnega first-preview early-beta članka iz revije).
Obratno, ti moraš dokazati, da ti je prodajalec to rekel
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
Lakotnik: se sicer načeloma strinjam s teboj, a ne popolnoma: sploh v primeru, ko so navedbe iz oglaševanja in navodil oz. tehničnih specifikacij v nasprotju.
Za presojo bo pomemben predvsem trenutek, ko je določena informacija prišla do kupca in se je ta nanjo lahko zanesel - to pa je po logiki lahko zgolj PRED trenutkom nakupa. Lastnosti, ki so morda omenjene v navodilih, in jih kupec opazi šele po nakupu (ker je npr. šele po nakupu dobil v roke navodila), ne morejo šteti pod lastnosti oz. odlike, ki so bile "dogovorjene", če kot takšne niso bile pričakovane oz. dogovorjene že pred trenutkom nakupa.
Pomemben je tudi vir - ali podatek pride od prodajalca oz. drugega člena v verigi, ali iz tretjega vira (npr. iz ekskluzivnega first-preview early-beta članka iz revije).
Tukaj se pač ne bova strinjala. Izdelek ima po specifikacijah določene funkcije, te funkcije so dokumentirane. Če ti za njih izveš pred nakupom (internet, prijatelji, trgovec) ali po nakupu(navodila) je to popolnoma irelavantno. Seveda ne moreš zahtevat ugotovitve stvarne napake, ker si na internetu prebral, da Playstation nekaj podpira kar v resnici ne. Če pa si se pozanimal in izvedel, da določena funkcija obstaja, ter si nato takšen izdelek kupil in ima izdelek tudi dokumentirano, da določeno funkcijo popira pa je seveda druga zgodba. Predvsem pa so danes vsi priročniki za uporabo in tehnične specifikacije prosto dostopni na uradnih straneh proizvajalcev in jih seveda lahko prej prebereš. Ravno tako lahko prodajalca pred nakupom prosiš, če ti pokaže navodila. Dokazno breme je na strani potrošnika in sicer do te mere, da dokaže, da je naprava to funkcijo imela. Ne pa tudi, da je bila funkcija oglaševana in da si iz preverjenih in uradnih virov izvedel za funkcijo in, da si se samo na podlagi tega odločil za nakup. Ne rabiš nikakršnega letaka od bigbanga ali karkoli podobnega. Tudi če malo pogledaš ostele psote boš videl, da nihče ne zanika, da je funkcionalnost izginila. BB se naprimer zgovarja, da gre za softwarsko zadevo za katero ni možno uveljavljat stvarne napake, ne pa ali je funkcija izginila ali ne.
Če pa si se pozanimal in izvedel, da določena funkcija obstaja, ter si nato takšen izdelek kupil in ima izdelek tudi dokumentirano, da določeno funkcijo popira pa je seveda druga zgodba.
Predvsem pa so danes vsi priročniki za uporabo in tehnične specifikacije prosto dostopni na uradnih straneh proizvajalcev in jih seveda lahko prej prebereš.