vir: Nature
Z novim postopkom so dosegli, da polietilen dobro prevaja toploto v eni smeri (za razliko od kovin, ki jo odvajajo v vse smeri), pri čemer ohranja električno neprevodnost. To obeta uporabo na področjih, kjer je potrebno odvajati veliko toplote stran od nekega objekta, denimo pri hlajenju računalniških čipov. Ključ za razvoj take vrste polietilena je bila usmeritev vseh polimernih makromolekul v isto smer. V običajnih polimerih molekule zavzamejo naključne lege v amorfni strukturi, kar se kaže v izotropnih lastnostih. Da so se vse molekule postavile v vrsto, so dosegli s počasnim vlekom polietilenskega vlakna iz raztopine (podobno v mnogo večjem merilu gojijo tudi ogromne silicijeve kristale za čipe) in naknadnim segrevanju za še en razvlek.
Tako napravljeni polimer prevaja toploto v izbrani smeri tristokrat bolje od običajnega (torej okrog 150 Wm-1K-1, kar je bolje od železa, a še vedno več kot dvakrat slabše od bakra, zlata ali aluminija). Doslej so se znanstveniki izboljševanje toplotne prevodnosti plastike lotevali z dopiranjem z drugimi materiali, kot so na primer ogljikove nanocevke, kar ni prineslo opaznejših rezultatov.
Vodja raziskovalne ekipe Gang Chen pravi, da se bo z razvojem tehnologije dalo izdelati polimere še z dosti večjimi toplotnimi koeficienti. Njihova visoka toplotna prevodnost, nizka teža in električna izolacija bodo lastnosti, ki jih bomo s pridom izkoriščali marsikje. Inženir pri Intelu Ravi Prasher je nad odkritjem navdušeni in dodaja, da je pomembno vprašanje sedaj, kako je moč to tehnologijo prenesti v masovno izdelavo in industrijsko okolje. O odkritju poroča tudi Nature.