» »

Radiatorska pamet

Radiatorska pamet

«
1
2 3

Thomas ::

Zakaj so skoraj vsi radiatorji (centralnega ogrevanja) tako svetlih barv? Povečeni beli? Če bi pa črni bistveno bolje greli. Tudi pri nižjih tempereaturah ogrevalne vode. Tako bi bilo prihranjenega precej premoga, mazuta in plina in tolarjev?

a) ker nihče (od proizvajalcev) ni pomislil

b) ker so temni totalno neestetski

c) Thomas (spet) bluzi

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

LuiIII ::

Ker so stene pač večinoma bolj bele in črn radiator pritegne preveč pozornosti. Bleda stena nato iz besa ali pa samo sramu pordeči. Rdeče stene pa mara malokdo. Aja moja soba je bila včasih rdeča in radiator bel. Ni kaj izjema potrjuje pravilo.
Ni kaj dokaz in pol.:D
Lui

Tomi ::

Verjami, da so gotovo naredili preizkus, kakšni morajo biti, da je delovanje optimnalno.. Čeprav imaš kar prav, vsaj kar se tiče segrevanja, res je pa tudi, da je barva bolj pomembna pri svetlobnem segrevanju, kot pa pri navadnem stiku medijev.. Pa še ena stvar je.. Če bi bili črni, in bi imela barva pomemben vpliv na temperaturo, bi se hitreje ohlajali.. Kar pa zaradi termičnih ( izolacijskih ) lastnosti zraka ni najblolj primerno, rajt?
metrodusa.blogspot.com

Tomi ::

Ups, dvakrat sem poslal post.. Tako da bo treba nekaj tu napisati..
Aja, če te zanima, verjetno ima na IJS kakšne podatke od teh stvareh, glede na to, kaj vse delajo..
metrodusa.blogspot.com

asteroidk ::

hmm..
a) mogoce pa je?
b) neestetski so v svetlih prostorih... kaj pa temnejsi prostori (nekateri imajo radi crno >:D)
c) tudi to je mozno ...

>:D:D>:D
Vse se da, le potruditi se je potrebno!

Thomas ::

Tomi

Ni rajt. :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sergio ::

Thomas: barva ni pomena. ker radiator je premazan s tako snovjo ki SEVA kot crno telo.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Zipper ::

Mislim, da pri oddajanju toplote barva radiatorja ni pomembna. Barva radiatorja je pomebna, ce radiator sprejema toploto, kar pa ni POGOST slucaj kajne?? Radiator( kolektor) sprejema toploto-soncne zarke-sevanje samo na strehi stavbe in jo oddaja v akumulacijski bojler in posledicno v radiatorje. Se morda motim?
---------------------------------------
Type Win to enter Windows ME
---------------------------------------

Thomas ::

Zipper

Seveda se motiš Zipper. Ker za sevanje in absorbpcijo - je odgovoren isti albedo.

Dejstvo je, da grejejo črni radiatorji bistveno bolje. Tudi sonce jih prej segreje, če posije nanje.

To je odkril en Slovenec, ki se je pisal Štefan (Jožef). Potem je pa rekel, da se pise Josef Stefan in da je Nemec. To pa zato, ker je Levstik napisal Popotovanje od Litije do Čateža in Martina Krpana - z intenco: Takele zgodbe so primerne za slovenskega kmeta - ne pa odvečno učenjaško pametovanje.


:)

Majke mi! ;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zipper ::

Bo ze res, ce to reces ti Thomas.
---------------------------------------
Type Win to enter Windows ME
---------------------------------------

wintermute ::

@Thomas: kolikor vem, obstajata poleg sevanja (vsaj) se dva nacina prenosa toplote (in nobeden od teh dveh nima veze z barvo).

Si se kdaj vprasal, zakaj je pomembna cim vecja povrsina radiatorja? :| Vsekakor ne zaradi sevanja.

Marjan ::

ma ne winter, ti si cist mem useku!
večja je površina...več toplote oddaja!
a veš to je una formula...kwa že....

DoBri ::

formu la je prbližn: 3 x žnj + 17.5 x pjsncfdjfh = X:))
Več nas je, manj nas ni.

Thomas ::

DoBri

Tega še niso odkrili. To še ne okrog razlagat!
:D

wintermute

Kar ni res - ni res. :(

Teorija.

Praksa.

In seveda se obe lepo skladata. Samo mi imamo še zmeraj bele radiatorje. Luksuz, ki se ga niti ne zavedamo - si ga pa privoščimo.

To ni fizikalno vprašanje. Tu je odgovor nedvoumen.

To je bolj kot tisto - zakaj 2000 let niso prešteli muhi nog? :):D8-);)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sfinga ::

Mar ni razlika med barvami, ki toploto sprejemajo, jo oddajajo ali hranijo? Ni črna med tistimi ki jo sprejemajo?:)

Thomas ::

Sfinga

Citat s teoretične strani:

A material with high emissivity is efficient in both absorbing radiation energy as well as emitting it. Therefore a good absorber is also a good emitter.

Vaja: Najdi ta stavek prav tam.
:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Uporabnik ::

Ekhm, če bi radiatorje pobarvali na črno ne bi greli bolje temveč bolje oddajali toploto, kar pa je manjša razlika. Bi še kdo pomislu da lahko s tem prišpara...

Thomas ::

Uporabnik

Bi še pomislil - če ne zameriš.:D Vodo v radiatorju segreješ naprimer na 57 stopinj Celzija namesto na 60 stopinj. Za enak efekt gretja. Naprimer.

Pozna se pa na položnici. Ker gre manjši del mazuta skozi dimnik.

Hudič v peklu ima manjšo potico.

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tomi ::

Ker vidim, da se nikomur ne da napisati Štefanovega zakona, P=(1-a)(sigma)T4.. Kjer je a tako imenovani albedo, ki je za črno telo 0, za popolnoma belo pa 1, sigma pa Štefanova konstanta..
Seveda lahko zapišemo tudi j=P/s, kjer pa nastopi površina..
Ampak še vedno sem mnenja, da toplotni tok nima vpliva na efektivnost radiatorja..
Thomas: če je radiator bel, bo slabše oddajal toploto, kar pomeni, da se bo medij v sobi grel počasneje.. In da bo tudi grel dlje.. Kar pomeni, da bo peč delovala manj..
Če pa je radiator črn, bo prej oddal toploto, in zrak se bo ogrel hitreje.. Ampak se bo pa radiator ohladil hitreje..
No, sedaj pa nastopi ključni stvar.. termostat.. Pomembno je, ali termostat meri temperaturo zraka v sobi ali temperaturo vode v ceveh.. To je pa edina stvar, kjer bi barva mogoče lahko vplivala..
metrodusa.blogspot.com

Thomas ::

Tomi

Pozabil si, da je bolj ekonomično greti vodo na 57 kot na 60 stopinj.

Pri višji operativni temperaturi vode gre nujno več toplote v izgubo. V dimnik, v tla kurilnice, v zrak okrog cevi toplovoda ...

Izgube sploh niso malenkostne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tomi ::

Ja, je..
Celih 12600 kJ/kg.. Glede na količino vode v ceveh.. No, ja..
Čeprav imaš mogoče celo deloma prav..
metrodusa.blogspot.com

Thomas ::

Ne .. ni samo to, da je treba (enkrat) segreti to vodo za nekaj stopinj več. Gre za to, da je to treba početi ob vsakem vračanju vode v peč. Tam gre toplota iz vročih plinov v jeklo. Iz jekla pa v vodo. Iz vročih plinov pa tudi v dimnik. Če bi voda "odšla" že pri 57 stopinjah - bi bilo pametneje. Vsaka nadaljna stopinja gre težje in rabi več časa in s tem več izgube.

Predstavljaj si ekstrem, da jo je treba greti na 1200 stopinj. Potem je zadeva jasna. Izgube fantastične. Občutne pa že dosti prej.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zipper ::

Ekstrem: Kuris drva, premog in druga trda goriva. Mislim, da je v tem slucaju temperatura dimnih plinov, barva radiatorjev in temperatura kotlovne vode drugotnega pomena. Pomebno je samo, da gorivo optimalno gori, da so problemi kondenzacije kotla cim manjsi. Regulacija temperature primarnega in sekundarnega kroga vode pa samo nujno zlo zaradi varnosti sistema.
---------------------------------------
Type Win to enter Windows ME
---------------------------------------

Thomas ::


Še zlasti pri trdih gorivih, je težje (=več goriva gre) segrevat na višjo - kot na nižjo temperaturo. Če vzameš ekstrem - segrevanje na 1000 stopinj - gredo vsa drva v nič.

;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

wintermute ::

Thomas, tvoja prvotna ugotovitev bi bila docela pravilna, ce bi radiator grel evakuirano sobo (brez zraka).

Se enkrat: poznamo vec nacinov prenosa toplote, in sevanje je le eden izmed njih. Radiatorji /
hladilniki (npr. tisti na procesorjih) o katerih tece razprava grejejo/hladijo okolico na principu
KONVEKCIJE. Zatorej je pomemben zgolj material, ne pa barva (in seveda dobro krozenje zraka ... poglej radiator in se vprasaj zakaj je tako oblikovan). Seveda radiatorji tudi sevajo, ampak to v tem primeru ni prevladujoc pojav.

Ce bi radiatorji greli s sevanjem, ne bi bil problem samo v barvi. Dosti vecja neumnost bi bila oblikovati jih na taksen nacin in postaviti ob steno sobe ... bolje bi bilo, ce bi bili krogelne oblike (ali morda cilindricne, ce ne bi hotel greti tudi stropa) in postavljeni na sredino prostora.

Predstavljaj si radiator, ki oddaja toploto samo s sevanjem, in je oblikovan takole, ter postavljen ob steno:

----------------------------
/\/\/\/\/\

Skoraj polovica oddane energije bi sla v steno. Vprasaj se ce je to pametno.


@Marjan: Ce se pogovarjas o sevanju, povrsina telesa nima veze s celotno oddano energijo/toploto, ta je odvisna od moci. Drugace pa je seveda pri konvekciji. Tu je pomembna cim vecja sticna povrsina med grelnim telesom in okolico.

Rott-von-weiler ::

estetski al neestetski vseeno zakaj so tak dragi pa zakaj ne delajo nekih vesoljskih oblik če pa je finta samo v ceveh in pretakanju vode če pa že nardijo kakega izven serijskega pa je spet petkrat dražji od navadnega.
Mehanik sem nisem pa vodoinštalater da nebo kdo mislo.:(

Thomas ::

Wintermute

"Ce se pogovarjas o sevanju, povrsina telesa nima veze s celotno oddano energijo/toploto"

Nekdo od naju - nima pojma!

:D;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BlackHole ::

Za vas ne vem, ampak jaz imam resnično temne radiatorje in sicer temno rjave.

MRB0rYS ::

sihurno C
b0rys

Thomas ::

markoj

Niti nisem preveč presenečen da to ti maš.

MRBORIS

heh ... heh .. spet nisem presenečen.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

wintermute ::

@Thomas: mea culpa, tisto s povrsino je bilo malo prevec poenostavljeno (in predvsem narobe:D). Hotel sem namrec povedati tole:

Ce imas dva sevajoca radiatorja (z enako temperaturo), oblikovana takole (gledano s pticje perspektive):

/\/\/\/\/\ in ----------

bo pri obeh energijski tok v smeri od spodaj navzgor (na sliki) enak, ne glede na povrsino radiatorjev. Torej: radiatorji niso oblikovani tako zaradi sevanja ampak zaradi konvekcije.

Thomas ::

wintermute

Ja, to se seveda strinjam, da je s konvekcijo tako. Toda tudi radiacija je. Celo bolj zaželjena - in kar opazna, če imaš temne radiatorje. In prihranek zato - kar je bil moj glavni point. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BlackHole ::

Tomas, zakaj pa nisi presenečen?

Thomas ::

markoj

Fits in (your profile).

:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BlackHole ::

Tomas, samo jaz mam res temne radiatorje, brez zajebancije. Cel naš blok jih ima

Thomas ::

Markoj, sej ti verjamem. Znanost le počasi zmaguje.

Ker pa nismo fizike upoštevali že vsaj 50 let nazaj .. smo zapravili mnogo milijonov dolarjev. In jih v večini še zapravljamo.

Neverjetno! :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Opkow ::

Mnogo milijonov dolarjev ... hm pol bi blo bols ce bi meli radiatorje vsj iz bakra ce ne iz srebra (nism ziher sm mislim, da je platina se bolsa od srebra)....

Je pa res, da so zlo dragi materiali ... sm ce pravis milijone, pa dolarji ...

Thomas ::


6*105 gospodinjstev * 3*10 let * 103$/na leto na gospodinjstvo = 1,8*1010 dolarjev.

18 milijard dolarjev. 10 odstotni prihranek, ki ga ni bilo, bi bil skoraj 2 milijardi dolarjev.

Če bi jih pa zmetali za srebrne radiatorje - je pa drugo vprašanje. :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

andro ::

Bakreni rabiator!? Ti bi blo še bolj neekonomično saj izkop, predelava rude, in obdelava je dosti dražja od železa (3X). Kaj je manj okolju škodlivo da reciklirajo staro železo ali da zravnajo en breg za rudnik.
To have no errors, woud be life without meaning . No strugle no joy!

ahac ::

Zrak iz računalnika usmeriš v dnevno sobo in ne rabiš radiatorja. :D
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Nemenej ::

Tole bi lahko imenovali tudi Thomasova pamet. Kaj ma veze barva radiatorja, ce ne gre za absorbiranje svetlobe temvec samo tok toplote. Zatorej so radiatorji tako bele kot tudi crne barve.

TESKAn ::

Najboli bi bli ALU črni radiatorji, k bi tko najvč toplote oddal, posledica bi pa bla, da vode ne bi blo treba preveč ogrevat, se prav bi manj pokuril, se prav bi manj dal za kurivo, torej bi nam vč ostalo za rač. komponente. Torej: če si računalničar, si nabavi črne radiatorje.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

TESKAn ::

Aja, še to sm pozabu: zarad elektrokorozije bi blo najboli, da bi meu radiator bakrene cevi, čez njih pa plast aluminija. Matr, sm car:).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

Nemenej

Poglej tiste linke, ki sem jih dal!

[Ker tale topic je moj trik. Tukaj mam prav - pa naj bo še tako čudno videti na prvi pogled. Potem naj bi se pa človek vprašal: "Je tako tudi s PROTOKOLOM?"]

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Nemenej ::

In ta trik je samodokazovanje oz. ponos na lastno inteligenco, ki si je nisi sam izdelal? Res nisem strokovnjak iz podrocja termike, vendar poznam fizikalni zakon, ki pravi, da se energije ne unicijo. Torej ce dovajamo energijo v nek prostor, se bo iz kineticne, potencialne in proznostne prej ko slej pretvorila v toplotno, ne glede na barvo, velikost in trenutno temperaturo. In ce morda zato crni radiatorji najprej sevajo vec energije, zato beli radiatorji sevajo dalj casa. Pa tudi ce to ni res, energija mora nekje ostati.

Mi najdes stran, kjer je ta zakon odvisen od barve?

Thomas ::


Dal sem dva linka zgoraj. Tam piše kako in zakaj. S teoretičnega in praktičnega vidika.

Moj namen je bil pa predvsem pokazati na nezanesljivost tistega, kar večina - ne da verjame - ampak tudi živi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Yohan del Sud ::

Bravo Thomas. Sijajno. Odprl si mi oči. Razširil znanje. Že laufam po črno farbo pa en penzl u štacuno... :D


Bis, Bis...

|klemen|(c) ::

V načelu je to res, praktično pa je razlika pri izkoristku ogrevalnih sistemov pri različnih barvah radiatorjev zanemarljivo majhna. Razlog za to je v načinu prenosa toplote od radiatorja v prostor: radiatorji veliko večino toplote ne oddajajo s sevanjem (kar bi morda kdo sodil po imenu naprave) temveč s konvekcijo. Pri tej odločilno vlogo igra neposredno prevajanje toplote skozi radiatorski material in tanka plast barve toplotnega toka praktično ne zmanjša; barva plasti pa na prevajanje ne vpliva.

Thomas, ti pa če že postaš različne ideje in trike tujih avtorjev, prej malce premisli o smiselnosti omenjenih trditev. V praksi bi pri barvanju radiatorjev porabili kar nekaj denarja, finančno pa bi se taka investicija obrestovala čez xy let... skratka neumnost! :\

Thomas ::


Ena takale kolektivna zabloda se ohranja tudi s pomočjo takelih modrin kot je Klemen.

"radiatorji veliko večino toplote ne oddajajo s sevanjem (kar bi morda kdo sodil po imenu naprave) temveč s konvekcijo"

Seveda, če so zelo svetli. Pri zelo temnih, pa bilo ravno obratno.

A bi ti šu mogoče kej stavit? A si upaš? A le igraš tisto igrico skrivanja za avoriteto?





:(;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

|klemen|(c) ::

Thomas trditev, da radiatorji oddajo večino toplote s konvekcijo in ne s sevanjem, je dejstvo in ne tvoja t.i. kolektivna zabloda. 8-)

Torej količina toplote, ki jo radiator s konvekcijo odda v okolico je odvisna od toplotnega toka - torej od samega materiala iz katerega je le ta narejen. Barva oz. zaščitna plast, ki radiator prekriva, pa zanemarljivo vpliva na toplotni tok. Seveda oddaja radiator toploto tudi s sevanjem, vendar je količina le te izjemno majhna v primerjavi z toploto oddano s konvekcijo.

Strinjam pa se s tvojo trditvijo: "Tudi sonce jih prej segreje, če posije nanje." Ampak računat na občutno povečanje izkoristkka na ta račun je absurdno. :\

Odgovor na tvoje vprašanje o skrivanju za avtoriteto je pritrdilen, ker tega sam nisem odkril, ampak sem v procesu izobraževanja spoznal določena dejstva iz termodinamike, ki pač potrjujejo našo dotično stvar.

Thomas, zanima pa me zakaj misliš, da v vsej zgodovini izdelave radiatorjev strokovnjaki ne bi pomislili na tvojo teorijo, če bi seveda bila pravilna. Meniš, da so kratko malo bebčki? :D
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vgradnja zemeljskega plina za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
609171 (6356) Invictus
»

Izkušnje s toplotno črpalko regija, moč, delovanje, vrsta izolacije etc. - samo eno m (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8733486 (30379) konspirator
»

odbojna folija za radiatorjem

Oddelek: Loža
428059 (6440) SplitCookie
»

Ogrevanje na kalorifer ali plin (radiator) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7516473 (15483) Vajenc
»

električni radiator

Oddelek: Loža
3916385 (13995) Pyr0Beast

Več podobnih tem