Slashdot - Möbiusov trak je leta 1858 odkril nemški matematik in astronom Augustu Ferdinandu Möbius. Möbiusov trak si ponazorimo s papirnatim trakom, ki ga obrnemo za 180° in zlepimo skupaj, kakor kaže spodnja slika. Zanimivo pri Möbiusovem traku je, da gre za dvorasežno neorientabilno ploskev z enim robom, kar pomeni, da se objekt pri obhodu traku prezrcali. Zapišemo ga lahko v parametrični obliki ali v cilindričnih polarnih koordinatah. Vse to je znano že desetletja. Zgolj tri dni pa je znano, kako Möbiusov trak zapisati v obliki algebraične enačbe. To je uspelo strokovnjakoma za nelinearno dinamiko Gertu van der Heijdenu in Eugenu Starostinu z University College London, ki sta svoj prispevek objavila v nedeljo. Klik!
Tukaj pa je enačba. Zadnjič v eni oddaji so hodili po ulici in ponujali 1000€ tistemu, ki pobarva vsako stran traka druge barve... navdušencev ni manjkalo...
Se ne strinjam s tabo. ;) ker ce bi dobil ravno tak trak bi moral imeti ta iste lastosti kot prvotni torej da ce ga prerezem dobim enak trak. Pa jih nima
se ne strinjam s tabo. ;) ker ce bi dobil ravno tak trak bi moral imeti ta iste lastosti kot prvotni torej da ce ga prerezem dobim enak trak. pa jih nima
Probaj pa bos videl.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.
Kaj pa če trak prerežemo na pol ene, recimo, 17-krat? Looney, demo please
Ko to prvic naredis se pa prikaze dobri duh in ti 3 sekunde izpolnjuje zelje (kolicina ni omejena). Ko pa to naredis vsakic naslednjic, se prikaze zapohana Rdeca Kapica, ki ti stisne dva samara.
Pithlit, sajmonmofo in se kdo: A tud tisti, ki so odkrili principe, na katerih temelijo tranzistorji, jedrski reaktorji, plastiko, itd. niso imel kaj za delat in so zapravljali cas? Mogoce tole res ne bo nikoli tolk uporabno, ampak sej ni vazno. Ljudje to pocnejo, zato ker jih stvar zanima, in tocno taki ljudje so gonilo cloveskega napredka! Ce bi vedno bili taki "zakaj-bos-to-rabu-dej-rajs-kej-koristnega-pocni", bi se vedno nagi okrog skakal in tekali pred divjimi zvermi. Na sreco so na tem svetu tudi drugacni. In ne zasmehujte jih, vsaj dokler s pridom uporabljate sadeze njihovega dela!
Pithlit: Kateri trak pa boš 17x prerezal? Že po dveh rezanjih dobiš dva. Boš nadaljeval z enim ali obema? In, če boš z obema, ali boš to štel za eno ali dve rezanji? In kako potem naprej? Najprej je treba razjasniti, kaj sploh hočeš.
Oven-2k je štekal foro. Hvala za dobrega duha. Mi je sicer izpolnil le eno željo, ker zaradi smeha nisem utegnil izraziti še kakšne
Highlander: "Mogoce tole res ne bo nikoli tolk uporabno, ampak sej ni vazno.". Hmm... in jaz sem napisal kaj? Da to nikoli ne bo uporabno? V mojem postu puščam možnost uporabe te zadeve povsem odprto... povsem edprto pa sem tudi izrazil svoj (povsem osebni, v stilu "imho") dvom o uporabnosti zadeve. Strinjanje s tem dvomom ni potrebno, niti ni zaželjeno. Enako ni zaželjeno tudi podtikanje v stilu "Ce bi vedno bili taki "zakaj-bos-to-rabu-dej-rajs-kej-koristnega-pocni", bi se vedno nagi okrog skakal in tekali pred divjimi zvermi. Na sreco so na tem svetu tudi drugacni. In ne zasmehujte jih, vsaj dokler s pridom uporabljate sadeze njihovega dela!". Zasmehoval nisem nikogar.
sammy73: "Še zmeraj koristnejše od pametovanja po forumih." Right back at ya, buddy...
Ko so si matematiki 200 let razbijali glavo, zakaj je Euklid pri svoji geometriji postavil svoj 5. postulat, se je verjetno kar nekaj učenih ljudi zmrdovalo nad smiselnostjo tega početja. No, kasneje se je ugotovilo, da celotni prostor-čas oz. kar celo vesolje ne upošteva tega 5. postulata in je zgolj iluzija majhnih razsežnosti, v katerih živimo.
Se strinjam. Temeljne raziskave se res delajo ne glede na uporabno vrednost, vseeno pa se nikoli ne ve, kdaj pridejo prav. Brez njih pogosto tudi uporabnega raziskovanja ne more biti.