Slo-Tech - Danes bo na Radiu Slovenija v oddaji Studio ob 17. uri pogovor o televiziji visoke ločljivosti, tako imenovani High definition TV (HDTV).
Gre za nov standard slike, ki bo v prihodnosti nadomestil zdajšnjega, ta je namreč že relativno zastarel. Kaj pomeni visoka ločljivost za domače uporabnike in filmofile? Na pohodu so videoigrice v tem formatu, ki jih analitiki nekako kar nočejo opaziti. Ali je danes proizvode za visoko ločljivost sploh že mogoče izkoristiti? Kako jih proizvajalci prodajajo in ali jih pošteno predstavljajo?
Gostje v oddaji bodo Sergej Berišaj s Slo-Techa, Nikolaj Pečenko iz revije Monitor ter Radivoj Pavlin, sistemski vodja razvoja na Radioteleviziji Slovenija.
>> Na pohodu so videoigrice v tem formatu, ki jih analitiki nekako kar nočejo opaziti
??? Ne razumem Vsaka boljša igra ima (že nekaj časa) nastavljivo resolucijo tja do 2048 x 1536, in to neprepleteno, kar je še enkrat več kot ponuja HDTV
a z tebe so igrce za TV še kr v kvadratkih , btw zj mi je pa kapnl, zka je na ps2 kao bolša grafika kt na compu , ker zaslon od compa bol podrobno prikazuje
Mati božja, tale Sergej ga pa pihne. Bolj čiste ljubljanščine še nisem slišal na radiu. O razlagah prepletanja in progresivnega prikazovanja pa raje ne bi. Kako se je fant zapletal in kompliciral, da ga res ni bilo več moč razumeti. Pa dovolj bi bili štirje pravilno sestavljeni stavki za vsako staro mamo.
Sicer pa zanimiva oddaja. Glede na izrečeno bomo rabili imeti optiko do vsake bajte, če bomo hoteli imeti udoben HDTV. Žal se mi zdi (še posebej na trenutno monopolno stanje, ko še T2-ju ne dajo dihat) to še zelo oddaljeno.
Ljubljanščina zato, ker je iz (okolice) Ljubljane. Ljubljanščine je sicer čisto OK narečje. Mnogo lepše, kot naprimer, razna štajerska in dolenjska zavijanja in podobno :P
Ljubljanščine je sicer čisto OK narečje. Mnogo lepše, kot naprimer, razna štajerska in dolenjska zavijanja in podobno :P
To je zelo subjektivno. Ljubljanščina je zame tudi eno zavijanje... Vsak se mora potrudit kolkor toliko ’pravilno‘ slovensko govorit da komunikacija teče med ljudmi iz različnih okolic.
Glede Sergeja in ljubljanščine: jaz bi se isto pritoževal tudi, če bi on lapal v kaki ortodoksni štajerščini ali pa primorščini. Da pa ne zmore vsaj približno slovensko govorit, je pa to najmanj sramota. Prav videlo - pardon, slišalo - se je, da hoče bit ful pameten s svojimi izjavami, kar mu je gotovo uspelo, saj ga povprečna raja zagotovo ni zastopila (pa ne zaradi ljubljanščine).
Sicer pa vidim v novici, da je HDTV že v igricah - kolikor vem, že lep čas, samo od grafične kartice je to odvisno. Ampak primerjat visokoločljivostno igrico in visokoločljivosten film - hm hm hm
Pameten s svojimi izjavami v kakšnem načinu? Imel sem strašne težave s predstavljanjem tehnologije splošni publiki, ker enostavno ne vem, kako nekomu, ki ne razume koncepta ločljivosti, razložiti, kako bo HDTV boljši. Priznam, pri interlacingu sem se zaštrikal, je pa res, da mi je prijateljica rekla, da na podlagi moje razlage sedaj razume, kako zadeva deluje.
Prepletanje si pa še vedno lahko najbolje predstavljamo le s predloženo sliko, kjer lahko _VIDIMO_, v čem je poanta.
Glede naglasa -- sem Dolenjec. To, da ne zmorem vsaj prbližno slovensko govorit, se mi zdi pa hudo pretiravanje, če ne žalitev. Kako bi pa moral govorit, da bi ustrezal tvojim visokim standardom?
Glede pametovanja -- Mi lahko poveš, kje si dobil občutek, da govorim v mikrofon per se? Ker če sem pa kaj res hotel doseči, je bila pa precejšnja poenostavitev in posledično boljše razumevanje iz strani splošne populacije.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.
Sergio: Da se popreprostit tudi interlacing in progresivnost, da te razume vsaka stara mama, brez nazorne slike. Danes je treba v tehniki za razumevanje pojmov uporabiti prispodobe (zaradi tega povprečni tečajnik na tečajih računalništva ni-po-bogu ne razume "strokovnjakov", ki jim razlagajo tako, kod da je vse skupaj čisto samoumevno).
Sicer pa sem poslušal samo drugi del oddaje, med 5 in 5:30 uro je bil čas rezerviran za fičkote (Telstar ). Kar sem slišal, je bilo za mene čisto solidno objasneno (čeprav moj fotr ne bi razumel 0,5 %), ampak sory tako ali drugače, tvoja ljubljanščina me je krepko motila (pa jest sem tud dolenc - hej, saj je slično [:D ), ker je bila preizrazita. Ne vem, probaj se še enkrat poslušat, mogoče boš pogruntal.
Glede pametovanja - sory, samo tak občutek sem dobil sem pa tja. Mogoče si hotel samo preveč povedat, Pečenko je bil nasproti tebe bistveno bolj umirjen.
No razlagat o temu nekomu k nima pojma? Ja zna bit zelo teško Sicer pa če mu samo o tem razlagaš in mu ne pokažeš kako naj si to predstavlja, z recimo neko zadevo za katero misliš da ve? Pač recimo da večina moških ve nekaj o avtih. Meni se dostikrat zaletijo češ da je pri računalniku pomemben samo procesor itd...!!! Pa ga recimo uprašam, kako se bo avto peljal z 3.0 mašino 250km in gumami 155/70/13 pa še ročno mu zategni Šele nato ugotovi zakaj so pomembni tisti deli katere mu opišeš. Take zadeve so mi do sedaj pomagale 100%
Enako velja za HDTV, TV proti plasmi, plasma proti Lcd-ju itd... Lp
>>> zelo bi bil vesel vsaj primera kako to razložiš na preprost način.
"Teta Marjeta, lejte takule gre tule: Vidte unele žaluzije? Ravno tkule zgleda slika na vašem teveju, če od bliz pugledate ... In potlej se najprej pržge prva vrstica, pol pa za njo pa tadruga, pa potlej dalje do konca. pa se to naredi kar 25x na sekundo. Sam hudič je u tem, de se najprej skus pržiga ena pol pa ena čisto druga vrstica, pol pa slika nej taku faj. Če bi se pa pržigale skupej, pol bi pa blu precej bulj. No tanova televizija bo pa to mela."
Bi prosil, da ne omenjate kmete kar naprej v nekem nespoštljivem tonu. Sam ravnokar kančujem že drugi faks (manjka mi še diploma) in živim na kmetiji in sem torej kmet. Zatorej me to žali. Verjamem, da so tudi v drugih poklicih neizobraženi in kako drugače izstopajoči osebki... Pa jih ne žalim vse povprek. Hvala. Drugače pa je primerjava z žaluzijami res dobra. Povprečen SLOVENEC bi tako razumel.
[edit by perci: vzeto na znanje - neprimerna primerjava odstranjena]
Jaz bi samo to rekel, da je intelacing čista bedarija.
Kaj naredi interlacing je to, da poveča fps iz 25 na 50 ampak pri tem pa zgubimo polovico resolucije. Torej primer če imamo normalen PAL signal v resoluciji 720x576 in je zadeva (prepletena) intelace-ana potem dobimo 50 fps kajti v eni sliki (frame-u) sta shranjeni dve sliki in sicer: 1. Slika v prejšnem trenutku 2. Slika v nasljednem trenutku
Obe sliki sta ločeni z linijami in sicer (odvisno kateri field je prvi): 1. parna števila linij za prejšno sliko 2. neparna števila linij za nasljedno sliko
Iz tega se lepo vidi, da naenkrat odpade ločljivost in nimamo več 720x576 ampak še samo polovičko 360x288 imamo pa zato res 50fps .. ampak teh več sličic na sekundo tako ne opazimo (sem sam testiral).
Torej sedaj pa eno dobro vprašanje... Kaj je najboljše naredit pri interlaceani sliki ? a. Pustiš tako kot je 720x576i b. daš v 360x288p in pustiš v progressive (z tem zgubiš navideznih 25fps)
Če mene vprašate je najboljše zadevo pretvorit v 360x288p ker lahko vsaj normalno gledaš to na pcju ali kakšni progressive scan televiziji ki jih bo vedno več.
Plus tega še nekaj malega o RTVSlo. Skoraj vsi evropski programi podpirajo PALPlus signale to pomeni, da: 1. Če je film sneman v WideScreen formatu potem pustimo sliko čez celi 4:3 ekran (720x576) in dodamo zastavico PALPlus-a, ki se ji reče 16:9 Wide. Ko to naredimo naprava, ki podpira PALPlus oz. PAL 2.0 sama doda množilnik za wide screen in sicer: 720x 1.4222 po vertikalni liniji. Potem dobimo sliko, ki je velika 1024x576. 2. Če je film sneman v 720x576 potem pa pustimo tako kot je.
Tukaj dela RTVSlo in vse druge slovenske televizijske hiše eno veliko napako kajti recimo, da grem kupit najnovejšo plazmo, ki je widescreen potem imam film, ki je sneman v widescreen formatu velik točno 768x576 pikic in strani plazme (ker je widescreen) so črne. Obtem pa tudi spodaj in zgoraj še dve črti tako, da na koncu mi služi vsa ta widescreen plazma kot neke vrste okvir za sliko kajti ima črni okvir okol in okol.
Primer (Siva: Slika Plava: Okvir 768x576):
Torej vidim to na plazmi:
Moral bi pa videt to:
In namesto, da bi slovenske televizijske hiše podpirale PALPlus odrežejo normalno sliko (768x576) odzgoraj in odspodaj ter dodajo črne črte kar pa za današnjo generacijo wide screen plazm sploh ni dobro .. zato mislim, da nimajo pojma. Če pa jih bo kdo vprašal kaj je to PAL 2.0 oz. PALplus pa sploh vedeli nebojo.
Drugače obstaja cela gora različnih algoritmov deinterlacanja za progresivne zaslone, med katerimi so tudi taki, ki deinterlacajo samo tisti del slike, ki to potrebuje in tako ohraniš visok fps in resolucijo. 50 proti 25 fps se bi definitivno moralo opaziti. Recimo te nove mehiške limonade so skoraj vse snemane interlaced, hollywoodski filmi pa progressive. Zanimivo je tudi to dejstvo, da večja kot je resolucija, več fps potrebujemo za tekočo sliko.
Hec je tudi v tem, da morajo biti podnapisi na drugem mestu pri wide ali letterbox načinu. Če imamo en signal in je primarni cilj widescreen slika, potem bodo v letterbox načinu podnapisi nekje na sredini zaslona, zato je recimo na DVDjih več naborov podnapisov odvisno kakšen izhod je nastavljen na DVD playerju (letterbox, widescreen, pan-scan). Možno je to reč rešiti tako, da se podnapisi izpisujejo s pomočjo teletexta, ampak to je že višja znanost in RTVSLO se ne ljubi ubadati s takimi rečmi.
Hec je v tem da bi potem tistim ljudem, ki nimajo teleteksta popolnoma onemogočil gledanja filma brez podnapisov, ker bi morala biti slika v osnovi brez podnapisov, sicer bi drugače imel dvojne podnapise po zaslonu. RTVSLO mora to zagotoviti tako, da bo stvar lahko uporabljal sleherni naročnik in to ni lahko. Podnapisi, ki so zdaj preko telexta niso ključni večini za gledanje TV, zato so se lahko poslužili tega.
Koneckoncev pa, a je javna RTV namenjena za gledanje widescreen filmov na nevemkaksnih zaslonih, ali je njen primarni namen kaj drugega?
Glede na to da moraš zanjo plačevati vsakomesečno položnico če imaš v gospodinjstvu le eno napravo, ki lahko nekako sprejema RTV (ali radio ali TV), bi se jim to MORALO ljubiti
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell
Ne, ne bo. Večina materijala (splot te-ve materijal) bo prepleten. (ja aparat bo podpiral 'p' , samo takih oddaj bo bolj malo)
In ja, interlace sux.
Glede oddaje pa : Nisem mogel do konca poslušat. (To so zgleda sproti govorili, brez poprejšnje priprave, v smislu na papir napisanega besedila). Laik itak nič ni razumel, poznavalci pa so se križali nad "poenostavitvami". Pa retorika je tudi šepala. Sicer je vmes bilo kaj pametnega za izvedet, samo "z muko".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
hm, takole mimogrede, če si kdaj delal divx-e, si gotovo kje opazil ukaz deinterlace, ki iz prepletenega videa naredi neprepleten. In ne vidim težave, zakaj to ne bi bilo možno uvesti tudi pri prenosih starejših oddaj na novejše sisteme.
Glede kmetov: jaz sem tudi s kmetov, pa menda vem, kaj sem napisal. Povprečen stric s kmetov, star 60 let, ne bo razumel drugačne razlage kot po kmečko. Če pa je to za ene žalitev, potem pa res ne vem, v kaki zabačeni vasi živi.
Spc: ločljivost PAL je 525 vrstic, s tem, da se izrisujejo najprej lihe, potem sode vrstice. Horizontalna ločljivost je (če se prav spomnim) 706,25 pike, tako da ima eno polje ločljivost 706,25x262 (525 je vidnih vrstic, preostalih 51 se jih uporablja za stvari, kot je teletext).
Glede tvojega jamranja o 16:9 filmih: naše televizije ne morejo oddajati v anamorphičnem formatu, ker verjetno več kot polovica televizorjev ne zmore take slike zožat na 16:9. V dnevnih sobah še vedno kraljujejo 4:3 televizorji. Bodi srečen, da sploh kakšen film oddajajo v 16:9, preden sem praktično nehal gledat TV so bili vsi filmi obrezani na 4:3 (razen špic). Če tvoja plazma ne zna razširit 16:9 filma s črnimi robovi na cel zaslon, je to problem tvoje plazme.
keber: pri deinterlacingu je cel kup problemov: - večina ameriških (NTSC) oddaj je snemana s filmskimi kamerami (tudi za TV), ki zmorejo 24 slik na sekundo. potem te stvari pretvorijo v NTSC format (29,97 FPS [če smo natančni 30/1,001 FPS]), in gredo v nadalnjo obdelavo. Dokler je bila stvar samo pretvorjena iz 24 progressive v 29,97 interlaced, se še da nazaj dobiti progresivni video skoraj brez izgub. Ko pa tako stvar obdelajo, dobiš mešanico 24 in 30 FPS, kjer je potrebnega precej ročnega dela, če želiš dobiti nazaj neprepleten posnetek (ki ne izgleda obupno) - pri stvareh, ki so posnete s TV kamerami, sta polji med sabo zamaknjeni, zato lahko postane gibanje bolj sunkovito če vržeš eno polje stran, hkrati pa izgubiš polovico ločljivosti.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.
Sem včeraj poslušal oddajo, vendar imel sem občutek, kot, da so vse tri udeležence privlekli na oddajo zelo na hitro, brez pravih priprav. Vsaj za Sergej, tukaj piše poste, kot se šika, v oddaji pa se je zapletal, druga dva pa nista bila bistveno boljša.
@keber Še dobro, da bi pa vsi ostali 60 letni strici (ki niso s kmetov) razumeli bolj strokovno razlago... Ti skozi enačiš kmečko z nečim butastim, preprostim. To me moti, nič drugega. Sicer pa nisi edini, ki to počne.
Že od zmeraj. Brez žalitev. In hecno, to se niso izmislili samovšečni meščani. Če pa se v vaših krajih drugače cenite, potem pa sory. Tlele se ne bi prav nobeden sekiral.
Časi se spreminjajo. Tudi kmečka pamet ni več preprosta. Ker si dandanes to ne more več privoščiti. Če bi vedel koliko znanja je potrebo imeti danes za uspešno kmetovanje... Še več pa za birokracijo. Sicer pa to ne sodi več v temo o HDTV.
sicer ste off: drugače pa preprosta pamet != neumna pamet to pomeni da pač ne zakompliciraš stvari na 100 načinov, ampak takoj vidiš neposredno povezavo. Prej kompliment koz žaljivka