Dan's DATA - Če si preberete tale članek, objavljen na Dan's Data, boste na zavestno ohranjevanje starejšega računalnika pri življenju čez noč, gledali drugače. Dan je razmišljal o nekem podjetju, ki ima na stotih računalnikih nameščen operacijski sistem Windows NT 4, ki še nimajo vgrajene podpore standardu APM (Advanced Power Management). To posledično pomeni, da računala nimajo zmožnosti ugašati ekrana, diska, pošiljati sistem v stanje pripravljenosti ali bognedaj hibernacijo. Kaj to pomeni? Če vsak od računalnikov porabi z ekranom vred povprečno 100 vatov, ter če delavci računalnikov čez noč ne ugašajo, ... no, zadevo si preberite kar sami. Je zanimiva [:D].
1kW/h (povprecje) = 10 SIT comp = 200W od 18-6 ure (12 ur) cena: 24 SIT <= tolko dejansko porabi 200W comp v 12 urah (ce ne verjamete poglejte svoj racuna za strom in ceno za enoto)
Zakaj bi jaz investiral v nekaj, od česar ima koneckoncev korist Elektrodistribucija ?
Če jaz začnem šparat, da ne bo revežem treba razširjat kapacitet tako kmalu, a ne bom izpadel osel ob recimo železarjih, ki porabijo milijonkrat več in so sploh rekordno potratni s starimi pečmi ?
Mi bo cesar primanil kak tolar ob nakupu varčne opreme ? Saj ne zahtevam kakih kreditov in ostalih oblik pomoči, tko kot železarji, kaka davčna olajšava bi pa prav prišla...
Sploh ne razumete glavnega pointa clanka. On NE govori o ceni in denarju, Dan govori enostavno o tem, da smo potretni in da gre veliko energije v nič s tem.
Sem do pred kratkim imel comp z NT4 SP6. Pri meni JE zadeva izvajala energy managemet za monitor (Lahko pa da je to funkcija display driverjev, jaz sem uporabljal ATI rageII+ ali nekaj tageka), torej je najprej skočla na screen saver, nato disablala signal, na koncu pa še vrgla monitor v stand-by, pač, kot sem nastavil v screen property (De facto izklopila kurjavo katodne cevi ipd...), kar je lepo bilo vidno na treh ledicah na monitorju (14"GVC iz leta 1996, že pozna MRPII ). Je pa res, da zadeva ne podpira hibernacije...
ja tak pac je - smo potrosna druzba. 1) Pridobivanje in poraba elektricne energije je tukaj se nekaj najmanj skodljivega- dosti vec je elektrarn na vodno energijo kot pa drugi izvori (termo, nukle.) 2) poraba elktricne enegrije ni skodljiva (vsaj vecina) 3) brez veze nima noben racunalnika vklopljenega - ce ga ima pa kaj downloada ali kaj obdeluje (vsaj vecina) 4) dosti bolj potrosni smo pri porabi drugih surovin..npr. nafta, hrana, drugi materiali - ali kdo od vas ohrani ostali krompir od kosila za vecerjo :)
ja to pa je zato ker električno energijo zelo težko shraniš efektivno... v tisto o 150 jedrskih elektrarnah pa spet dvomim... potem takem jih more bit po par miljonov čez cel svet... stedilnik bojler fen porabijo neprimerljivo več... treba je ločit med špico električne porabe in dejanskim stanjem..