» »

Nenavadna težava: obešanje sistema

Nenavadna težava: obešanje sistema

para! ::

Kot že naslov pove imam en zelo čuden oziroma nenavaden problem z novim sistemom, ki je do danes v uporabi kakšna 2 tedna.

Prvo moja konfiguracija:

Epox nForce4 4x S939 osnovna plošča
AMD Athlon 64 3200+ S939 Venice
512MB DDR400 RAM TwinMos
HDD Maxtor 40GB 7200rpm
Leadtek Geforce 6800GT 256MB DDR3 PCIe
LC Power Silent Giant 550W (140mm vent, 24pin priključek)

LG Flatron 1730P LCD 17"

Pa gremo lepo po vrsti: ko sem prvič nameščal sistem, sem namestil Windows XP (brez integriranega SP2). Ko se je sistem namestil, sem želel namestiti še SP2, pa je računalnik večkrat med namestitvijo SP2 zamrznil, se restiral, event viewer pa je povedal tole: "The problem for the instability was probably caused by Leadtek Geforce 6800 GT". Potem sem namestil Windows XP z integriranim SP2, naložil najnovejše uradne gonilnike za grafično kartico in chipset (iz www.nvidia.com). Tu je šlo vse brez problema.

Potem sem namestil še Prime95 in vse tri 3DMarke (2001, 2003, 2005), da malo potestiram sistem. Prime95 lahko pustim lavfat kolikor dolgo hočem pa se ne obesi (pustil sem jih čez noč, vsak test eno noč - opravi vse brez problema). Vse 3Dmarke sem poganjal nekaj dni, in niti enkrat samkrat se sistem ni obesil.

Zatem sem namestil še igro Quake4, ki jo igram online. Igram več ur na dan, vsak dan in niti enkrat se še ni zgodilo, da bi sistem zamrznil ali se resetiral itd.

Problem se pojavi pri čisto normalnem delu s katerimkoli okenskim programom (kot npr, ko brskam po internetu, urejam datoteke, gledam pošto, tipkam,...). Takrat se sistem čisto naključno obesi. LCD zaslon gre v standby mode in napiše, da ni signala. Sistem se ne resetira takoj sam od sebe, ampak ga moram ročno. Če se to zgodi, ko me ni ob računalniku (čez noč, v idle mode), se resetira sam (pričaka me welcome screen), ampak očitno ne takoj. Stvar je popolnoma naključna in se ne dogaja ob točno določenem programu/času. Zanimivo je le to, da se to NIKOLI IN NIKOLI ne zgodi, ko igram Quake4 ali poganjam 3Dmark.

Ko se napaka zgodi, mi VČASIH windows v event viewerju pokaže error log, ampak nič konkretnega. Samo neki znaki, ki pa jih bom, če so pomembni, prilepil naslednjič, ko se to pojavi.

Kaj sem torej naredil, da bi rešil problem:

-Prvo sem sumil poceni napajalnik in zato odklopil CDRW in vse ostale porabnike, ki niso nujno potrebni.
-Izklopil sem vse opcije v "power options", tako da se nič ne ugasne (disk, monitor,...always-on).
-Posodobil sem BIOS matične plošče.
-ponovno namestil Windows XP SP2 in vse nujne popravke
-V BIOSu izklopil vse možne Power saving itd funkcije, ki obstajajo
-Probal z drugim monitorjem (CRT)

Nič od zgoraj naštetega ni odpravilo težave.

Glede hlajenja: sistem je v odprtem ohišju, na procesorju so original AMD rebra z močnejšim TT ventilatorjem na 4500RPM. Spredaj piha navznoter z vso močjo Zalman F2 92mm. Leadtek grafična ima original (ogromna) hladilna rebra. Tako CPU kot GPU rebra so na otip hladna.

Stvari, ki me begajo:

- če bi bil problem v napajalniku: ali se ne bi sistem podrl ravno takrat, ko je obremenitev največja, ne pa med povsem običajnim delom v 2D okolju?

- Leadtek problemi: zasledil sem ogromno problemov z Leadtek 6800GT kartico, ampak vse so imele težave z artefakti, moja jih nima.

- NF4 4x: ali ta oznaka pomeni, da imam jaz PCIe slot 4x, namesto 16x za grafiko? Ali lahko to vpliva na težavo, ki jo imam?

Zdaj pa res več ne vem kaj naj naredim. Preostane mi le še memtest, ampak dvomim, da je RAM vzrok za težavo. In pa namestitev drugih gonilnikov, kar spet dvomim, da je vzrok.

Če rabite še kakršnekoli podatke o čemerkoli, samo napišite, takoj jih prilepim.

Prosim za pomoč

LP
Death before dishonor!
  • spremenil: para! ()

para! ::

No, to noč sem pustil čez še memtest, ki je pokazal, da je z RAMom vse ok. Naredil je 56 passov v eni noči, potem sem ga izklopil.

lp
Death before dishonor!

para! ::

A se res nobenmu ne da prebrat, sm preveč napisu? :)

lp
Death before dishonor!

para! ::

Napetosti in linije, prebrane iz BIOSa:

+5V 5.20V
DIMM(V) 2.75V
5VSB 5.00V
+12V 12.14V
CHIPSET(V) 1.55V
CPU(V) 1.47V
3VSB 3.36V
BATT 3.10V

Error log v event viewerju ne vrne nič drugega kot tole:

"Error code 000000ea, parameter1 82255130, parameter2 823db240, parameter3 823d9ec0, parameter4 00000001."

LP
Death before dishonor!

mkonci ::

A si morda v biosu kej navijal, al pa kaksne voltaze spreminjal?
Dej za foro bios na default sprav.

para! ::

Na začetku nisem nič navijal, zdaj sem sicer mal dvignil frekvence grafične in CPUja, ampak problem ostane isti. Tud na default nastavitvah vseeno pride do omenjenega problema.

Enostavno mi ni jasno kaj naj.

lp
Death before dishonor!

Dr Evil ::

Maš javo inštalirano?

para! ::

Ne, Jave nisem namestil. Zakaj?

lp
Death before dishonor!

beks ::

tist nf 4x je neki z sata nastavitvami PCI-E je 16 x

beks ::

pa sprobi kako drugo grafo al pa tvojo kje drugje

AMD64 ::

Vem da nisi navijal ampak probi za foro zmanjsat delilnil ramov...pa pusti delovati kaksen dan...sem imael iste probleme pa sem samo zvisal case ramov







Lp ales
Velikemu mojstru ni nič neuporabnega.

para! ::

AMD64 sem probal tudi to, a ne dela.

Zdaj imam PC sestavljen na mizi in sem ugotovil sledeče:

- PC dela nekaj časa, nakar se zacikla, ugasne se LCD, ugasne se grafična kartica (ustavi se vent)
- ventilatorji za CPU, chipset delajo naprej
- včasih se restira sam, včasih ga moram ročno

Čudno?

lp
Death before dishonor!

Duke Nukem ::

js sem zadnjič inštaliral framework 2.0 pa se mi je vsake toliko ugašal comp 8-O pomoje ga grafa nekaj mede :\

para! ::

Misliš, v povezavi s frameworkom? Sicer, dvomim, ampak vseeno, povej :>

lp
Death before dishonor!

para! ::

No, zdaj sem 6800GT dal ven in vgradil Voodoo2 na navaden PCI slot. Zadeva dela OK.

Zdaj moram samo še nekomu podtaknit tole 6800GT na test...

lp
Death before dishonor!

para! ::

Zdaj sem zamenjal napajalnik, in sicer za Tagana 530W, problem ostaja enak s 6800GT, s PCI kartico dela vse ok.

Očitno je grafična kartica :\
Death before dishonor!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ugašanje računalnika za cca. 2 sek. po resetu & problem pri high load (3dmark)

Oddelek: Pomoč in nasveti
141282 (1094) PlayTheGame
»

AGP onemogočen - asrock dual939 (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
784354 (3425) Veron
»

Naključno resetiranje sistema

Oddelek: Pomoč in nasveti
9952 (885) delfinus
»

graficna do 80.000 sit

Oddelek: Strojna oprema
321619 (1079) kopriwa
»

GF 6800 voltmod

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
382532 (1264) Tilen

Več podobnih tem