»

Evropska komisija Meti izrekla 800-milijonsko globo

Slo-Tech - Evropska komisija je v četrtek sporočila, da je Meti izrekla 797,72 milijona evrov visoko globo zaradi kršitev evropske protimonopolne zakonodaje. Meta je nezakonito povezovala svojo storitev za male oglase Facebook Marketplace z družbenim omrežjem Facebook, s čimer ji je zagotovila nepošteno prednost pred konkurenčnimi storitvami. Poleg globe so ji naložili tudi spremembo nezakonite prakse.

Komisarka za konkurenco Margrethe Vestager je dejala, da je Meta omogočila storitvi Facebook Marketplace pogoje in prednosti, ki jih konkurenca ne more doseči. Marketplace je namreč tesno povezan s Facebookom, uporabniki pa lahko z istim profilom in prijavnimi podatki uporabljajo oboje. To vključuje tako objavljanje oglasov kakor tudi njihov ogled. Komisija ocenjuje, da to lahko vodi v propad konkurence. Prav tako je problematično enostransko postavljanje pogojev za druge ponudnike storitev malih oglasov, ki želijo oglaševati na Metinih platformah Facebooku in Instagramu. Meta tako podatke, ki...

4 komentarji

WhatsApp in Messenger bosta sprejela tudi zunanje odjemalce

Slo-Tech - Meta je včeraj sporočila, da bo zavoljo evropskega akta o digitalnih trgih (DMA) uvedla nekaj sprememb na platformah WhatsApp in Facebook Messenger, ki bosta s tem postali odprti za druge odjemalce. Ponudili bodo možnost, da se tudi drugi programi za sporočanje povežejo v omrežje in omogočajo izmenjavo sporočil z uporabniki, četudi ti uporabljajo uradnega ali kakšnega drugega klienta. Še več, ko se bo pojavil kakšen nov odjemalec, bosta WhatsApp in Messenger uporabnike nanj opozorila. A ni vse zlato, kar se sveti.

Uporabniki bodo imeli dve možnosti. Bodisi bodo lahko pogovore z drugimi odjemalci videli ločeno, tako imenovane Third-party chats, ali pa v skupni mapi Prejeto. Za zdaj bodo to le pogovori, in še ti zelo primitivni. Prihodnje leto bodo platformo odprli tudi za skupinske pogovore, leta 2027 pa še za navadne in videoklice. Seveda ni tehničnih ovir, ki bi preprečevale hitrejšo implementacijo, a Meta se bo držala skrajnih rokov po DMA.

Tudi pri integraciji besedilnih...

12 komentarjev

IMessage, Edge in Bing v Evropi ne bodo deležni strožjih pogojev delovanja

Evropska komisija - Iz Evropske komisije so v torek sporočili, da storitve iMessage, Edge, Bing in Microsoftovo oglaševanje niso platforme, ki bi si po sveži uredbi DMA zaslužile strožjo obravnavo.

Ko je Evropska komisija lanskega septembra obelodanila spisek tako imenovanih vratarjev interneta (gatekeepers), je bila na njem šesterica velikanov, za katere se smatra, da ključno oblikujejo našo rabo spleta: Alphabet, Apple, Amazon, ByteDance, Meta in Microsoft. Njihove storitve, ki spadajo v skupino "ključnih" (Core Platform Service), so po novi uredbi Digital Markets Act (DMA) podvržene strožjim pravilom delovanja; med drugim bodo morale zagotavljati več odprtosti in sodelovati s konkurenčnimi storitvami. V primeru pogovornih aplikacij to denimo pomeni, da se bodo morale na nek način povezati z drugimi in v Meti so na začetku meseca pričeli razkrivati, kako bomo lahko v WhatsAppu sprejemali sporočila od zunaj. Toda ni nujno, da vse aplikacije omenjene šesterice zapadejo pod ključne. Osnovna kriterija...

3 komentarji

V Evropi bomo lahko ločili računa za Facebook ter Instagram

vir: Meta
Meta - Spletni velikani se pospešeno pripravljajo na marčevsko uveljavitev evropske uredbe DMA, ki jim utegne bistveno pristriči peruti. V Meti tako napovedujejo skorajšnjo uvedbo možnosti za ločitev računov za Facebook, Instagram, Messenger, Markets in Facebook Gaming.

6. marca stopi v veljavo evropska uredba Digital Markets Act (DMA), ki omejuje svobodo največjih skrbnikov spletnih platform na področjih Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora (EEA) in Švice. Natančneje, Evropska komisija je lani določila šesterico "vratarjev", oziroma družb, ki imajo ključen vpliv na evropske uporabnike spleta. Med njimi je tudi Meta, kjer so se kmalu zatem pritožili na sklep komisije v nekaterih postavkah, toda vzporedno vseeno pripravljajo rešitve, saj se rok nezadržno bliža. Tako naj bi uporabniki njihovih storitev "v naslednjih tednih" dobili možnost ločitve računov za Facebook, Instagram, Messenger, Marketplace in Facebook Gaming. Tako se bodo lahko računi odtlej upravljali ločeno, kar...

25 komentarjev

Meta in TikTok trdita, da nista velikana po DMA

Slo-Tech - Meta se je v sredo kot prvo podjetje uradno pritožila zaradi uvrstitve na seznam vratarjev interneta, ki ga Evropska komisija oblikuje v skladu z novo uredbo o digitalnih trgih (DMA). Septembra je Komisija objavila seznam 22 spletišč oziroma storitev šestih največjih tehnoloških gigantov, ki po tolmačenju zakona predstavljajo vratarje zaradi svojega nesorazmernega vpliva. Zanje veljajo strožja pravila.

Na seznamu so tudi Metine storitve Facebook, Instagram, Marketplace in WhatApp. Uradna pritožba se nanaša na Messenger (del Facebooka) in Marketplace, za katera Meta meni, da uvrstitev na seznam ni utemeljena. Dodajajo, da bodo še naprej upoštevali DMA - kaj drugega jim seveda tudi ne preostane, saj gre za uredbo. O uvrstitvi Facebooka kot družbenega omrežja, Instagrama in WhatsAppa pomislekov nimajo.

Microsoft in Google se nista pritožila, se je pa TikTok. Kmalu za Meto je namreč tudi TikTok oddal pritožbo, v kateri trdijo, da TikTok v Evropi posluje le pet let in da v resnici...

0 komentarjev

Znani so vratarji interneta po DMA

Slo-Tech - Po pričakovanjih je Evropska komisija danes objavila seznam platform, ki se štejejo za vratarje (gatekeepers) na internetu, zato zanje velja strožja regulacija po DMA (Digital Markets Act). To so Alphabet (Google), Amazon, Apple, ByteDance (TikTok), Meta (Facebook) in Microsoft. Ti imajo sedaj šest mesecev časa, da izvedejo ustrezne prilagoditve svojih platform.

Podjetij je torej šest, njihovih platform pa dvaindvajset. Razdeljene so v več skupin: družbena omrežja, komunikacijska orodja, deljenje videovsebin, iskalniki, operacijski sistemi, brskalniki, oglaševalske platforme in druge storitve. ByteDance ima na seznamu samo TikTok, Google pa poleg iskalnika še Maps, Play, Shopping, Chrome, YouTube in Android. Metini produkti so Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger, Meta Marketplace in Meta (oglaševanje). Microsoft ima LinkedIn in Windows, Apple pa App Store in Safari.

Za štiri storitve Komisija še preverja, ali bodo uvrščene na seznam: Microsoft Bing, Edge, Microsoft...

8 komentarjev

Uradnikom Evropske komisije zapovedana odstranitev TikToka

Politico - Evropska komisija in Svet Evrope sta prejšnji teden vsem svojim uslužbencem naložila, da morajo s službenih telefonov v roku dveh tednov odstraniti aplikacijo družbenega omrežja TikTok. Odločitev sledi podobnim ukrepom v ZDA.

Prejšnji četrtek zjutraj so uslužbenci urada Evropske komisije prejeli elektronsko pošto z navodili, naj najkasneje do 15. marca s svojih službenih telefonov odstranijo TikTok. Prav tako ga morajo odstraniti z osebnih naprav, na katerih imajo nameščene službene aplikacije, ali pa odstraniti te aplikacije, če želijo TikTok obdržati. Po roku bodo namreč vse naprave s TikTokom označene kot neprimerne za službeno rabo, oziroma v nasprotju s pravilnikom urada Komisije. Gre sicer za širše osebje Komisije, ki šteje okoli 32.000 ljudi. Pozneje isti dan je enak ukaz svoji, približno 3100-glavi ekipi, dal tudi Svet Evrope. Tiskovni predstavniki EK so povedali, da želijo z ukrepom zaščititi svoje uslužbence, preprečiti pobege podatkov in zmanjšati možnost kibernetskih...

76 komentarjev

Trump potrdil TikTokov prisilni prevzem

vir: Pixabay

vir: Reuters
Reuters - Ameriški predsednik Donald Trump je včeraj izrazil podporo dogovoru, po katerem bo TikTok prevzelo podjetje TikTok Global s sedežem v ZDA. V njem bo 12,5 odstotni delež dobil Oracle, 7,5 odstotnega Walmart in 80 odstotnega Bytedance, dosedanji lastnik TikToka. Ker imajo v slednjem že sedaj približno 40 odstotni delež ameriški vlagatelji, bo lastništvo TikToka Global v posredni 53 odstotni lasti Američanov, s čimer bodo zadostili Trumpovi avgustovski odredbi. ByteDance bo ostal lastnik izvorne kode TikToka, Oracle pa bo dobil pravico, da jo pregleduje, prav tako bodo uporabniški podatki državljanov ZDA shranjeni v njihovem oblaku. V petčlanski upravi bodo večino dobili ameriški direktorji, Walmart je že napovedal, da bo sedež v njihovem imenu zasedel CEO Doug McMillon.

ByteDance se je še zavezal v TikToku ustvariti 25.000 novih delovnih mest (sedaj jih je 1000), Donald Trump pa je omenil tudi donacijo v višini 5 milijard ameriških dolarjev, ki naj bi jo vsa tri podjetja prispevala...

17 komentarjev

Bodo Američani v nedeljo ostali brez TikToka in WeChata?

vir: Pixabay

TechCrunch - Še eno tragikomično, a še kar napeto poglavje zgodbe o trgovinski vojni med Kitajsko in ZDA, ki poteka na plečih uporabnikov dveh aplikacij, se bo kot kaže odvrtelo že ta konec tedna. Kot so sporočili iz ameriškega Ministrstva za trgovino, bosta obe aplikaciji, TikTok in WeChat prihajajočo nedeljo odstranjeni iz ameriških spletnih tržnic (ne pa tudi za preostali svet). Prav tako bo od tega dne dalje prek WeChata prepovedano opravljati oz. sprejemati kakršnakoli plačila ali prenašati denarna sredstva na ozemlju ZDA ter aplikaciji nuditi kakršnekoli spletne storitve.

TikTok bo - razen nedeljskega prisilnega izbrisa s tržnic - za razliko od WeChata vsaj do 12. novembra nekoliko manj kaznovan. Do takrat je namreč podaljšan rok, ko mora podjetje najti partnerja, ki bo prevzel njihov ameriški del poslovanja. Prvi kandidat za to je bil Microsoft, ki je nato odstopil, v igri še vedno ostaja Oracle, nekoliko bolj v ozadju pa še Walmart. Skratka, tisti Američani, ki si bodo TikTok...

42 komentarjev

Medtem ko Trumpi grozi z blokado TikToka, ga je Microsoft želel kupiti

Slo-Tech - Že pred mesecem dni smo pisali, da ameriško administracijo resnično jezi kitajska platforma TikTok, saj bi jo najraje blokirali. Obtožbe so kakopak predvidljive: Kitajska aplikacija naj bi bila v resnici orodje kitajske države, s katerim vohuni za Zahodnjaki, kar seveda razvijalec še bolj predvidljivo ostro zanika. Po Mikeu Pompeu se je tokrat oglasil še sam Trump in dejal, da bodo aplikacijo morda blokirali. V Beli hiši trdijo tudi, da je TikTok grožnja ameriški nacionalni varnosti.

Kaj bo Trump storil, še ni jasno. Z izvršnim ukazom bi lahko prepovedal distribuiranje TikToka prek ameriških spletnih trgovin, kar vključuje tudi Googlov Play Store in Applov App Store. Medtem ko bi uporabniki Androidov aplikacijo še vedno naložili iz neuradnih virov, na Applovih napravah brez jailbreaka to ne bi šlo. V vsakem primeru pa bi to močno zmanjšalo število uporabnikov po celem svetu, brez česar aplikacija ni uporabna. TikTok lahko uvrstijo tudi na seznam podjetij, ki ne smejo kupovati...

15 komentarjev

TikTok v vse večji nemilosti Američanov

Technology Review - Po tem, ko so prejšnji mesec v ZDA proti lastniku popularne aplikacije TikTok, kitajskemu podjetju ByteDance, sprožili preiskavo zaradi suma grožnje nacionalni varnosti, je zdaj postalo še tarča tožb, ki trdijo, da Kitajcem prodaja zasebne podatke Američanov.

Na internetu, kjer čas teče hitreje, mladina zadnje leto uprizarja množičen prehod na video aplikacijo TikTok. Ta hip je drugi največkrat pretočeni app na svetu - za WhatsAppom - in torej pred YouTubom, SnapChatom ter Instagramom. Uspeh gre v mnogočem na račun polnjenja luknje, ki jo je za seboj pustil leta 2016 ugasnjeni Vine: tudi TikTok je osrediščen okrog kratkih (do 15-sekundnih) video posnetkov, na katere je mogoče s priloženimi orodji prilepiti glasbo, filtre in druge dodatke. Zadeva je pri najstnikih noro priljubljena in tiska instantne medijske zvezde kot po tekočem traku, kar je v zadnjem času privabilo še denar ... pa tudi pozornost zaskrbljene javnosti in regulatorjev.

Problem je v lastniku - pekinški firmi...

22 komentarjev