»

Kalifornijsko prizivno sodišče: vozniki za Uber niso zaposleni

vir: Flickr

vir: Reuters
Slo-Tech - Kalifornijsko prizivno sodišče je razveljavilo sodbo na prvi stopnji iz leta 2021 in odločilo, da so vozniki za Uber in Lyft pogodbeni podizvajalci in ne zaposleni. Sodišče je ocenilo, da je velika večina Predloga 22 v skladu z ustavo, medtem ko je bil na prvi stopnji zakon spoznan za protiustavnega. So pa nekatere določbe Predloga 22 vendarle neustavne, denimo omejitev sindikalnega združevanja.

Predlog 22 je bil sprejet na referendumu leta 2020 in je uvajal izjemo od zakona AB5 za podjetja, kakršno je Uber. AB5 namreč otežuje opredelitev izvajalcev v priložnostnih storitvah (gig economy) kot pogodbenih sodelavcev in podjetja napotuje na obravnavo kot zaposlenih. Po izjemi, ki jo uvaja s 60 odstotki podpore izglasovan Predlog 22, pa podjetja svojih voznikov ne bi štela kot zaposlenih, bi bili pa še vedno upravičeni do nekaterih socialnih pravic (minimalna plača), medtem ko povračila za uporabo lastnih sredstev, plačane bolniške odsotnosti ali zdravstvenega zavarovanja ne bi imeli....

0 komentarjev

Evropska komisija za več pravic delavcev v digitalnem gospodarstvu na poziv

Evropska komisija - Evropska komisija je včeraj predstavila predlog zakonodajnega svežnja, ki bi v EU rigorozno uredil pravice delavcev v tako imenovanem gospodarstvu na poziv (gig economy), kamor uvrščamo voznike pri Uberju in dostavljavce hrane pri Woltu. Komisija želi tudi tem ljudem zagotoviti enake delavske pravice in ugodnosti kakor zaposlenim, vključno z varovalkami pred odpovedjo, z minimalno plačo in socialno varnostjo. Zato so pripravili sporočilo Komisije (communication), predlog nove direktive (sprejete direktive morajo države članice v dveh letih prenesti v nacionalno pravo) in osnutek smernic.

Komisija ocenjuje, da bi spremembe neposredno vplivale na 4,1 milijona Evropejcev, ki opravljajo tovrstna dela. Ti ljudje, ki dostikrat zaslužijo manj kot minimalno plačo, bi samo zaradi zvišanja prejemkov na raven minimalne plače letno zaslužili dodatnih 484 milijonov evrov. Ponudniki teh del pa bi imeli letno 4,5 milijarde evrov več stroškov, saj bi poleg plačila morali urediti še številne druge...

2 komentarja

Študija: opustitev lastništva vozil in prehod na Uber ali Lyft bi negativno vplivala na okolje

Slo-Tech - Raziskovalci s prestižne Carneige Mellon Univeristy v Pittsburghu so pod drobnogled vzeli navedbe ponudnikov prevozov na zahtevo, kakršna sta Uber in Lyft, da njihove storitve zmanjšujejo gnečo na cestah in s tem tudi onesnaževanje. Podrobna analiza je pokazala, da je situacija precej kompleksnejša. Onesnaženje zraka zaradi ene vožnje je na ta način res nižje, a so eksternalije bistveno večje. Namesto uporabnika prevoza jih plača družba.

Avtomobili imajo takoj po zagonu, ko so motor še ni ogrel, slabše obratovalne karakteristike. Takrat porabijo več goriva in predvsem izpuščajo bistveno več dušikovih oksidov (NOx), trdnih delcev (PM2.5) in hlapnih ogljikovodikov (VOC), kar so vse problematična onesnažila mestnega zraka. Če bi vsi opustili uporabo osebnih vozil in se prevažali z Uberjem, bi bile emisije navedenih onesnažil 50-60 odstotkov nižje. Stroški onesnaževanja iz tega naslova bi se znižali za 9-13 centov na vožnjo.

Toda po drugi strani odpoved lastništvu avtomobila prinese...

35 komentarjev

Sodišče v Amsterdamu: Uberjevi vozniki so zaposleni

Slo-Tech - Nizozemsko sodišče je v ponedeljek razsodilo, da so vozniki pri Uberju zaposleni in pogodbeniki. Zaradi tega jim pripadajo vse enake pravice, zavarovanja in bonitete kakor redno zaposlenim. Zanje velja tudi panožna kolektivna pogodba. Uber je že napovedal pritožbo na nizozemsko razsodbo.

Na Nizozemskem je Zveza sindikatov (FNV) dokazovala, da je 4000 voznikov Uberja v prestolnici v resnici zaposlenih, zato so zahtevali enake pravice, kot jih imajo zaposleni v taksislužbah. Uber se s tem seveda ni strinjal. Vodja za severno Evropo Maurits Schönfeld trdi, da večina voznikov želi ostati samozaposlenih pogodbenikov, saj imajo svobodo, kdaj, kje in koliko delati.

Sodišče se s tem ni strinjalo. V odnosu med vozniki in Uberjem obstojijo vsi elementi delovnega razmerja, je ugotovilo sodišče. V FVN pojasnjujejo, da so vozniki sedaj avtomatično postali zaposleni pri Uberju. V nekaterih primerih jim pripadajo tudi poračuni za nazaj, predvsem pa imajo pravico do bolniškega staleža in...

9 komentarjev

Uber v sodnem boju z britanskimi delavci dokončno potegnil kratko

James Farrar in Yaseen Aslam

vir: BBC
BBC - Vrhovno sodišče Velike Britanije je z zavrnitvijo Uberjeve pritožbe potrdilo tri predhodne razsodbe nižjih sodišč, da morajo imeti Uberjevi vozniki polnopraven status delavca in da niso samozaposleni, kakor trdi ameriška firma. Ker višje inštance za pritožbe ni več, je to konec šest let trajajočega sodnega postopka, toda boja za pravice gig delavcev še zdaleč ni konec.

Podobno kot drugod v razvitem svetu, tudi v Združenem kraljestvu poteka žolčna polemika o delavskem statusu voznikov Uberja in začasnih delavcev za novodobne digitalne platforme nasploh (gig economy). Dilemo je v mnogočem karakteriziral sodni proces, ki sta ga v imenu dveh ducatov Uberjevih voznikov leta 2015 pričela voznika James Farrar in Yaseen Aslam. Od takrat so jima tri sodne inštance pritrdile, da bi morali vozniki uživati status zaposlenega in s tem povezane pravice, kot so minimalna plača, plačan dopust, odmori in podobno. V Uberju se s tem niso strinjali in so vložili pritožbo še na vrhovno sodišče, s...

5 komentarjev

Uber podkuril Bruslju glede urejanja položaja prekarnih delavcev

Protest proti prihodu Uberja v Budimpešto leta 2016

vir: Wikipedia
Bloomberg - Dara Khosrowshahi, izvršni direktor podjetja Uber Technologies, je evropski komisarki za konkurenčnost Margrethe Vestager in komisarju za delo Nicolasu Schmitu poslal predlog bele knjige, v kateri je zapisana Uberjeva vizija bodoče ureditve položaja prekarnih delavcev v EU. S to iniciativo je Khosrowshahi nekoliko prehitel Evropsko komsijo (EK), ki bo svoj predlog predstavila šele čez nekaj tednov, samega zakonodajnega osnutka pa ni pričakovati pred koncem leta.

Khosrowshahi je EK ob tem še pozval, naj čimprej poskrbi za zakonodajni okvir tega področja, saj bo podjetje v tem primeru pripravljeno napraviti še kak korak več, da bi izboljšali socialni položaj takih delavcev v EU. In dodal, da trenutna zakonska negotovost podjetjem, kot je njegovo, onemogoča poskrbeti za dostop do prilagodljivega dela svojih zaposlenih na eni ter do delavskih pravic na drugi strani.

Uber, Lyft in druga novodobna podjetja, za katere storitve pretežno izvajajo zunanji, pogodbeni sodelavci, so se...

1 komentar

Kalifornijsko sodišče: Uberjevi in Lyftovi vozniki so zaposleni

vir: Flickr

vir: Reuters
Slo-Tech - Sodišče v Kaliforniji je v tožbi zoper Uber in Lyft, ki so jo vložili kalifornijski državni tožilec in tožilci iz Los Angelesa, San Francisca in San Diega, na prvi stopnji odločilo, da so vozniki za Uber in Lyft zaposleni v skladu z zakonodajo AB5, ki je začela veljati januarja letos. Uber in Lyft, ki sta nastala v Kaliforniji, ves čas poudarjata, da si vozniki sami izbirajo delovni čas in osnovna sredstva, zato so samozaposleni. Zakonodaja, ki jo je Kalifornija sprejela lani, uvaja preprost test za to predpostavko, imenovan test ABC: podjetje ne sme neposredno nadzorovati delavčevega dela (A), delavec mora opravljati posel, ki ni osnovna dejavnost podjetja (B), kar delavec počne za podjetje, mora biti njegova vsakdanja poslovna dejavnost (C). Šele kdor izpolni vse tri pogoje, je resnično samozaposlen. Sodišče je ugotovilo, da sta Uber in Lyft "napak" razvrstila svoje voznike med samozaposlene.

Sodnik Ethan Schulman je v razsodbi zapisal, da delavci ne izvajajo dela, ki bi bilo...

0 komentarjev

Francosko vrhovno sodišče: Uberjevi vozniki so zaposleni

Bloomberg - Najvišje francosko sodišče je včeraj razsodilo, da Uber ne more trditi, da so vozniki zanj samozaposleni pogodbeniki, temveč da je njihov status bliže redno zaposlenim. Sodišče se je oprlo na argumentacijo, da vozniki za Uber ne morejo samo določati pogojev dela, pravil in cen, da jim urnike in lokacijo določa Uber ter da ne morejo sami izbirati svojih strank (Uber razkrije cilj šele, ko voznik sprejme vožnjo, preveč zavrnjenih voženj pa vpliva na boniteto). Ker je razmerje med Uberjem in vozniki izrazito neenakovredno, in sicer so vozniki v podrejenem položaju, je njihov status samozaposlenih zgolj fiktiven.

Medtem Uber pravi, da gre za sodbo glede enega konkretnega voznika, ki aplikacije od leta 2017 ni več uporabljal, zato ne pričakujejo sprememb v pogodbenih pogojih z vozniki. Dodajajo, da sodba ne spremeni razlogov, zakaj se vozniki odločajo za Uber, kar je po mnenju podjetja svoboda glede časa in kraja opravljanja dela. Odvetniki tožnikov pa pravijo, da gre za zelo pomembno...

0 komentarjev

Uberjevi delavci v Veliki Britaniji vnovič zmagali na sodišču

vir: Flickr

vir: BBC
BBC - Voznika James Farrar in Yaseen Aslam sta leta 2016 dobila tožbo proti Uberju, in sicer je delovno sodišče odločilo, da obema, tako kot drugim zaposlenim v državi, pripadajo plačan dopust, premor med delom in minimalna plača. Uber se je na odločitev pritožil in pritožbeni tribunal istega sodišča je leto dni pozneje odločilo enako. Podjetje se je pritožilo še tretjič, na pritožbeno sodišče in tročlanski senat je te dni odločil, da sta bili prejšnji razsodbi pravilni.

Sodišče je v razsodbi med drugim zapisalo: "Uber na eni strani zatrjuje, da posluje kot storitev za najemanje zasebnih voznikov v Londonu in da za to izpolnjuje vse pogoje, na drugi strani pa se podjetje v postopku zagovarja, da so samo podružnica na...

3 komentarji

Uberjevi vozniki v Veliki Britaniji stavkali

vir: BBC
BBC - Danes od 13. ure je v več britanskih mestih potekala precej nenavadna stavka, saj so za 24 ur delo prekinili Uberjevi vozniki. Uporabnike Uberjeve aplikacije so pozvali k solidarnosti in neuporabi Uberjeve aplikacije v tem času, medtem pa so vozniki v Londonu, Birminghamu in Nottinghamu ugasnili svojo aplikacijo in namesto v avtomobile odšli na proteste. Sindikat IWGB (Independent Workers Union of Great Britain) oziroma njegova veja UPHD (United Private Hire Drivers) je javnost pozval, naj ne bodo stavkokazi in naj se vzdržijo prečkanja digitalne stavkovne straže, torej uporabe aplikacije.

Sindikat je od Uberja zahteval zvišanje prevoznine na dva funta na miljo (1,4 evra na kilometer), ki trenutno znaša 1,25 funta na miljo, znižanje Uberjevih provizij za 10...

0 komentarjev