»

Intelovi novi procesorji prožajo alarme za goljufanje

Slo-Tech - Nova, 12. generacija Intelovih procesorjev Core prinaša pomembne novosti v dizajnu, ki vključujejo dve vrsti jeder (hitra jedra P in učinkovitejša počasnejša jedra E), kar je običajen pristop v pametnih telefonih, in dodatne nivoje abstrakcije. S tem ni nič narobe, povzroča pa to nemalo težav programom, ki tega ne pričakujejo in imajo po drugi strani zelo jasna pričakovanja, kakšna naj bodo procesorska jedra. Tak primer so programi proti goljufanju ali protipiratska zaščita.

V ZDA imajo težave diplomanti prava, ki se pripravljajo na pravosodni izpit. Ta poteka računalniško in uporablja programsko opremo Examplify podjetja ExamSoft, ki ima vgrajeno zaščito pred goljufanjem. To med drugim vključuje preverjanje, ali program teče v navideznem stroju, kar ni dovoljeno, zato se zapre. Težava pa nastopi, ko program poženemo na najnovejših Intelovih procesorjih, kjer se primeri enaka težava.

Proizvajalec je težavo priznal in mirno zapisal, da novi procesorji trenutno pač niso podprti....

8 komentarjev

Kitajski SMIC pognal komercialno proizvodnjo čipov FinFET

AnandTech - Največji kitajski izdelovalec polprevodnikov SMIC je po testnem obdobju na polnih obratih pognal proizvodno linijo čipov s tranzistorji FinFET v 14 nanometrih. Dogodek nam veliko pove o tem, koliko kitajska domača industrija polprevodniških vezij še zaostaja za svetovno konkurenco.

Aktualen trgovinski spopad med ZDA in Kitajsko je za slednjo boleče pokazal odvisnost od tujih kapacitet pri oblikovanju ter proizvodnji čipov. Kje je ta država na poti do vsaj okvirne samozadostnosti na drugem od teh dveh področij, nam oriše zagon nove proizvodne linije v največjem tamkajšnjem podjetju za izdelavo čipov, Smicu (Semiconductor Manufacturing International Corporation). Pred dnevi so objavili, da po avgusta pognanem omejenem testu sedaj s polno paro proizvajajo 14-nanometrska vezja v tehnologiji FinFET. Se pravi, s tranzistorji najmodernejšega tipa, katerih kanal ima tridimenzionalno obliko in ga zato vrata objemajo; pred slabim desetletjem jih je Intel denimo propagiral pod imenom...

13 komentarjev

AMD napovedal družino Polaris v 14-nm FinFET

AMD - AMD je predstavil novo družino grafičnih procesorjev z imenom Polaris, ki so prvikrat izdelani v 14-nm tehnologiji FinFET. Doslej so uporabljali 28 nm, zato bo preskok prinesel precejšnje znižanje porabe električne energije. Zato tudi ni presenetljivo, da AMD meri na mobilni trg, kjer se moramo še vedno odločati med prenosnostjo in zmogljivostjo grafičnih čipov. Prve čipe lahko pričakujemo že v drugem četrtletju tega leta, do tedaj pa se bomo morali zadovoljiti z res skopimi detajli in eno (verjetno nekoliko pristransko izbrano) primerjavo.

Pokazali so, da sistem z grafičnim čipom Polaris poganja Star Wars Battlefront enako dobro (s 60 fps) kot sistem z Nvidio GeForce GTX 950, le da je prvi porabil 86 W, drugo pa 140 W. To pa pomeni kar 62 odstotkov nižjo...

54 komentarjev

Samsung predstavil Galaxy Note 5 in Galaxy S6 Edge+

Slo-Tech - Samsung je včeraj na novinarski konferenci predstavil težko pričakovana telefona Galaxy Note 5 in Galaxy S6 Edge+, ki bosta v naslednjih mesecih igrala vlogo njegove prve violine. Galaxy Note 5 je še najbliže križancu med lanskim Note 4 in letošnjim Galaxy S6. Drobovje imata podobno, saj ima tudi Note 5 isti osemjedrni procesor Exynos 7420, ki je Samsungova verzija ARM-jevih procesorjev CortexA57 in A53 (64-bitna 2,1 GHz in 1,5 GHz v 14-nm litografiji). Poleg najdemo še 4 GB pomnilnika, 32 ali 64 GB prostora, kamero s 16 milijoni točk (f/1.9, video 4K, slow-motion) ter pomožno kamero spredaj s petimi...

55 komentarjev

Exynos 7 Octa prvi Samsungov čip v 14 nm FinFET

Samsung - Samsung je začel proizvajati novo različico Exynosa 7 Octa v tehnologiji 14 nm FinFET, medtem ko je bila dosedanja verzija, ki so jo predstavili oktobra, izdelana v 20 nm HKMG. FinFET pa pomeni, da so čipe začeli graditi v treh dimenzijah. Za zdaj še niso zloženi eden na drugim, ampak kvišku molí del tranzistorja (gate).

Prva naprava s čipom v novi tehnologiji bo seveda Samsungov Galaxy S6, ki izide kmalu. Starejše 64-bitne Exynose v 20 nm tehnologiji pa najdemo na primer v Galaxy Note Edge in Galaxy Note 4. Običajno Samsung kombinira - nekateri telefoni istega modela imajo Exynose, drugi pa Qualcommove čipe, a prav S6 utegne imeti izključno Exynose, ker ima Snapdragon 810 težave. Qualcomm še vedno načrtuje z 20 nm, medtem ko bodo...

3 komentarji

ARM predstavil Cortex A72

Ars Technica - ARM je napovedal trojico novosti, ki bodo h končnim uporabnikom prispeli konec leta ali prihodnje leto, proizvajalci čipov pa lahko licence za dizajn odkupijo že sedaj. Glavni novosti sta kakopak nižja poraba energije in višja hitrost.

ARM Cortex-A72 je nov procesor na dizajnu 64-bitni ARM v8-A. Namestnik direktorja marketinga v ARM Nandan Nayampally je povedal, da je novinec 3,5-krat hitrejši od trenutnega Cortex A15 ter dvakrat hitrejši od A57. Grafični čip Mali-T880 GPU je 80 odstotkov hitrejši od trenutnega Mali-T760 GPU ter tako omogoča izris grafike v ločljivosti 4K s 120 fps, medtem ko ima Corelink CCI-500 30 odstotkov večjo propustnost od CoreLink CCI-400. A-72 je zgrajen v 16 nm tehnologiji FinFET in bo dosegal...

23 komentarjev

Samsung ostaja glavni dobavitelj procesorjev za Apple

Reuters - Po pričakovanjih bosta Samsung in Apple vztrajala v grenko-sladkem zavezništvu, ki navkljub občasno drugačnim predstavam v javnosti obema podjetjema izdatno koristi. Samsung bo ostal glavni proizvajalec čipov za prihajajoč Applov pametni telefon iPhone, kar smo napovedovali že decembra.

Samsung naj bi bil odgovoren za proizvodnjo približno treh četrtin vseh dobavljenih čipov, piše Reuters, sklicujoč se na južnokorejske časnike. Samsung bo čipe za Apple proizvajal v tovarni v Austinu v Texasu, ki je ena izmed dveh, ki so ju opremili za proizvodnjo v 14 nm-FinFET tehnologiji. Apple bo tako dobil čipe, na katerih se bo svetil dragocen napis Izdelano v ZDA.

Podatkov o teži pogodbe ni, a zagotovo ne gre za malo denarja. V letu 2013 naj bi Apple za...

47 komentarjev

CES 2015: Novi čipi Broadwell-U iz Intela

Ars Technica - Na CES-u je Intel predstavil podrobnosti o novih procesorjih iz družine Broadwell-U, ki so spričo porabe 15 do 28 W električne energije namenjeni varčnim napravam (ultrabookom, prenosnikom, mini-PC). Peta generacija procesorjev Core, novih je kar 17 predstavnikov (modele si lahko pogledate v tabeli), bo na voljo sredi leta, so zatrdili.

Čipi Broadwell-U predstavljajo peto generacijo in tako nasledijo četrto generacijo Haswell. Zgrajeni so v 14 nm tehnologiji s tranzistorji FinFET, kar pomeni, da gre za generacijo tik. Intel namreč novosti predstavlja v ritmu izmeničnih tik-tok, kjer je tik nov proces (manjša litografija), tok pa nova arhitektura. Novo jedro meri 82 kvadratnih milimetrov (staro 131) ter vsebuje 1,3 milijarde tranzistorjev (+30 odstotkov). Broadwell je...

76 komentarjev

Samsung za Apple že začel proizvajati A9

Slo-Tech - Medtem ko sta iPhone 6 in iPhone 6 Plus s procesorskim čipom A8 še vedno velik hit, je Samsung že začel proizvajati njegovega naslednika A9; za zdaj gre za preizkusne primerke.

Proizvodni proces se še vedno manjša, pa čeprav se približujemo skrajnim fizikalnim mejam miniaturizacije. A7 je bil zgrajen v 28 nm, A8 v 20 nm, medtem ko bo A9 v 14 nm FinFET. Gre torej za primitivne, a vendarle prve korake v svet 3D-čipov. Samsung ima trenutno dve tovarni, v katerih lahko proizvaja v tem postopku: v Austinu v ZDA in v Giheungu v Južni Koreji. Čipe A9 za zdaj izdelujejo le v Austinu, kar je bila bojda Applova zahteva, saj bodo imeli tako čipi naziv Made in USA. V tovarno so vložili skoraj štiri milijarde dolarjev, da so jo pripravili na novo tehnologijo.

Zgodovina se...

14 komentarjev

Intel predstavil Silvermont

Slo-Tech - Intel je uradno predstavil novo arhitekturo mobilnih procesorjev z imenom Silvermont, ki bo sčasoma nadomestila Atome. Slednji so na trg privekali pred dobrimi petimi leti in od tedaj se je spremenilo marsikaj. Atomi pa so obstali, čeprav jih je Intel sproti pilil. V glavnem so postali manj energijsko požrešni, medtem ko so njihove sposobnosti le počasi lezle naprej. Ko sta jih po desni začela prehitevati AMD s Kabinijem in ARM s prihajajočim Cortex-A15, je Intel udaril po mizi in predstavil novo generacijo.

Silvermont je tako centralni procesor, ki bo predstavljal osrednje jedro prihajajočega zvarka čipov (SoC) Avoton. Silvermont bo zgrajen v 22 nm-tehnologiji FinFET in s 3D-tranzistorji, na voljo pa bo izvedenkah z...

26 komentarjev