»

Prva obsodba zaradi hekerskega vdora in terorizma

Slo-Tech - Kosovski heker Ardit Ferizi je bil včeraj v ZDA obsojen na 20 let zapora, ker je vdrl v računalniški sistem manjše ameriške trgovske verige in izročil pridobljene podatke teroristični organizaciji Islamska država (ISIS). Dvajsetletni kosovski državljan je vdor izvedel lani, potem pa dobljene podatke prefiltriral in izločil tiste, ki so se nanašali na ameriške vojake in zvezne uslužbence. Skupno je šlo za več kot 1300 imen, elektronskih naslovov, domačih naslovov in telefonskih številk. Te je potem predal britanskemu hekerju Junaidu Hussainu, ki je bil vodja hekerskega oddelka ISIS-a in pomemben člen te organizacije. Hussaina je ameriška vojska zaradi tega lani v napadu z brezpilotnimi letali ubila.

Ferizija so aretirali...

30 komentarjev

Nova aretacija v primeru Silk Road 2.0

Slo-Tech - Medtem ko v primeru Silk Road prav te dni teče sodna obravnava na newyorškem sodišču, so v Seattlu aretirali domnevno desno roko upravljavca Silk Road 2.0.

Druga inkarnacija strani Silk Road je vzniknila kmalu po zaprtju originalne strani. Nekaj časa ni bilo jasno, ali gre za policijsko vabo ali dejansko stran, zaprtje tudi druge verzije in aretacija domnevnega kolovodje Blaka Benthalla pa sta prinesla odgovor na to vprašanje. Včeraj pa so v Seattlu aretirali še 26. letnega Briana Richarda Farrella z vzdevkom DoctorClu, ki naj bi bil Benthallova desna roka. Farrell je obtožen storitve kaznivega dejanja pomoči pri distribuciji kokaina, heroina in metamfetamina.

Farrella so odkrili prek IP-naslova, saj je do...

57 komentarjev

Začelo se je sojenje v primeru Silk Road, obtoženi priznal postavitev strani

Slo-Tech - V New Yorku se je začelo sojenje 30-letnemu Rossu Ulbrichtu, ki ga bremenijo več hudih kaznivih dejanj v zvezi s preprodajo prepovedanih mamil, izsiljevanja, vodenja hudodelske združbe in naročanja umorov, ki naj bi zagrešil kot ustanovitelj in skrbnik spletne strani Silk Road. Ulbricht, ki so ga aretirali oktobra 2013 ob zaprtju spletne strani, vse obtožbe zavrača, ne zanika pa vzpostavitve spletne strani. Trdi, da so mu vse skupaj podtaknili resnični storilci. Pred stavbo sodišča je bila tudi manjša skupina Ulbrichtovih podpornikov.

Spomnimo, da so Ulbrichta aretirali oktobra 2013 v javni knjižnici med klepetom po internetu na svojem prenosniku. Kmalu je FBI povedal, da gre za osumljenca v primeru spletne strani Silk...

0 komentarjev

Silk Road 3.0 namesto na Toru na I2P

Slo-Tech - Spletna stran Silk Road, kjer je (bilo) možno kupiti najrazličnejše nezakonite stvari, je po zaprtju prve in druge različice dosegljiva še v tretje. To pot je ne najdemo na omrežju Tor, temveč na sorazmerno manj znanem omrežju I2P.

FBI je prvi Silk Road onesposobil oktobra 2013, ko so aretirali tudi domnevnega upravljavca strani, kasneje pa še nekaj drugih sodelujočih. Le dober mesec pozneje na internetu vzniknila stran Silk Road 2.0, za katero so se najprej spraševali, ali gre morebiti za FBI-jevo past. Izkazalo se je, da ne, in FBI je stran lani zaprl ter aretiral tudi njenega skrbnika. Stran je bila pod budnim nadzorom tajnih agentov od samega začetka.

Očitno je pred nami nov krog igre mačke z mišjo. Tu je Silk Road Reloaded, ki ima enako poslanstvo kot prvi verziji...

30 komentarjev

Poleg Silk Roada zaprli še 414 strani, Benthall ujet zaradi površnosti

Wired News - Silk Road 2.0, ki ga je FBI zaprl in v četrtek pred sodnika pripeljal njegovega najpomembnejšega moža, je bil pod budnim očesom organov pregona že od same ustanovitve. Hkrati to ni bila edina stran, ki jo je FBI minuli teden ugasnil; skupno naj bi jih bilo več kot 400.

Včeraj so Europol, FBI in ameriški Oddelek za domovinsko varnost povedali, da je šlo za večjo operacijo z imenom Onymous, v okviru katere so ugasnili 414 domen .onion na Toru in aretirali 17 oseb v več državah ter zasegli za milijon dolarjev bitcoinov, 250.000 dolarjev gotovine in več računalnikov ter večje količine mamil,...

12 komentarjev

Aretiran soustanovitelj Silk Roada 2.0

FBI - Skoraj točno leto dni po aretaciji Rossa Ulbrichta, ki je vodil spletno stran Silk Road za prodajo in nakup prepovedanih predmetov in snovi na internet, so aretirali tudi 26-letnega skrbnika naslednice Silk Road 2.0. Slednja se je na internetu pojavila že dober mesec po zaprtju originalne strani in tedaj smo se spraševali, ali gre za limanice ali resnično stran. Očitno je šlo za resen poizkus.

FBI je aretiral Blaka Benthalla, ki je bil na internetu poznal z vzdevkom Defcon, in je skušal (ter v veliki meri) uspel ponovno aktivirati stran Silk Road. Obtožen je prekupčevanja z mamili, vdora v računalniški sistem, ponarejanja osebnih dokumentov in pranja denarja. Grozi mu dosmrtna ječa, a če bo obsojen, bo dosojena kazen bržkone krajša.

Benthall naj bi se strani pridružil decembra lani,...

8 komentarjev

Nove aretacije v primeru Silk Road

The New York Times - V primeru Silk Road, kjer je FBI omenjeno spletno stran zaprl oktobra in aretiral njenega domnevnega ustanovitelja in upravljavca Rossa Williama Ulbrichta in največjega preprodajalca Stevena Lloyda Sadlerja (ki je nekaj časa celo sodeloval s policijo), se nadaljujejo aretacije sodelujočih. FBI je tako vložil obtožnico zoper tri moderatorje na forumu in administratorje strani, ki so jih aretirali v ZDA, Avstraliji in na Irskem (ali so tretjega obtoženega res aretirali na Irskem, so poročila trenutno nasprotujoča).

Peter Phillip Nash kot glavni moderator na forumih in Andrew Michael Jones ter Gary Davis so obtoženi sodelovanja pri prekupčevanju z mamili, vdiranja v računalniške sisteme in pranja denarja. Naloga...

1 komentar

Silk Road 2.0 - limanice ali ne?

Forbes - Po zaprtju Silk Roada in aretaciji njegovega kolovodje je na internetnem črnem trgu zazijala velika praznina. Vodenje strani, kjer je mogoče iz domačega naslonjača kupiti raznorazne prepovedane snovi in predmete, je pač izjemno dobičkonosno početje, zato ni čudno, da so nasledniki kar planili pokonci. Sedaj pa je pred nami Silk Road 2.0, ki naj bi bila zaresna stvar. A vsi se sprašujejo, ali gre za prevaro, FBI-jevo past ali pa resnično stran.

Začetna stran je primerno zajedljiva, saj je oblikovana v enaki maniri kakor generično FBI-jevo obvestilo o zasegu domene in ukinitvi strani. Dostop do nje je enako zamotan kakor do stare strani, saj je dosegljiva le prek omrežja...

13 komentarjev

Aretacije zaradi Silk Roada se nadaljujejo, nova stran pa že skoraj nared

Slo-Tech - Policijsko delo pri preiskavi strani Silk Road in njenih uporabnikov, ki so prekupčevali s predmeti, katerih promet in posest sta prepovedana z zakonom, se nadaljuje. Po aretaciji lastnika in ustanovitelja in zasegu premoženja nekaterih uporabnikov je imel FBI sicer težav z zasegom premoženja lastnika, saj je bilo v bitcoinih, ki jih brez dostopa do ustrezne datoteke-denarnice ni mogoče pleniti, a to ni ustavilo nadaljnjih aretacij. Policija je v ZDA, Veliki Britaniji in na Švedskem aretirala še osem oseb, ki so delovale na Silk Roadu.

FBI je tako že aretiral 40-letnega Stevena Lloyda Sadlerja iz zvezne države Washington, ki je sodil med najbolj aktivne prodajalce drog na Silk Roadu. Pod vzdevkom NOD je na strani končnim uporabnikom prodajal kokain, heroin in...

12 komentarjev

FBI aretiral ustanovitelja Silk Roada in zasegel tri milijone evrov

BBC - Ameriški FBI je včeraj aretiral 29-letnega Rossa Williama Ulbrichta iz San Francisca. Diplomant fizike si je današnjo omembo na vseh medijih zaslužil s svojo spletno stranjo, ki jo je FBI prav tako zaprl. Ulbricht je vodil zloglasno Silk Road.

Silk Road je bila spletna stran, ki je kot Ebay za snovi, katerih promet in posest sta z zakonom prepovedana, delovala od februarja 2011. V Silk Road se je bilo mogoče povezati le prek anonimnega omrežja Tor ob poznavanju natančnega naslova strani, zaradi česar stran ni bila dostopna običajnim uporabnikom interneta. Pravimo, da je pripadala tako imenovanemu globokem spletu (deep web), kjer so strani, ki jih ni mogoče doseči z običajnimi iskalniki. Gre za ogromno omrežje, saj raziskovalci ocenjujejo, da je za...

71 komentarjev