»

Foxconn vendarle kupil Sharp

Terry Gou, direktor Foxconna

Slo-Tech - Po nepričakovanem zastoju v pogajanjih se je Foxconn naposled vendarle odločil, da prevzame Sharp. Za večinski delež v podjetju bodo odšteli 3,5 milijarde dolarjev, kar je za približno milijardo dolarjev manj, kot so ponujali februarja. Razlog je isti, kot je tudi povzročil skorajšnji odstop do pogajanj - Sharp je v slabši kondiciji, kot je kazalo na prvi, grozi pa mu 3,1 milijarde dolarjev dodatnih obveznosti, za katere pred tem niso imeli oblikovanih ustreznih rezervacij. Foxconn je zato konec februarja sporočil, da bodo podjetje še enkrat natančno pregledali (due diligence) in se nato odločili, ali bodo nadaljevali.

Foxconn bo dobil 66-odstotni delež Sharpa, so se dogovorili v končni verziji sporazuma. Poleg tega bo...

2 komentarja

Pri Foxconnovem prevzemu Sharpa v zadnjem hipu rumena luč

Slo-Tech - Čeprav smo v začetku meseca pisali, da je dogovor med Foxconnom in Sharpom o prevzemu slednjega praktično dokončan, in čeprav je danes zjutraj Sharp na svojih straneh tudi uradno potrdil podpis pogodbe o prevzemu, je zaškripalo. Foxconn je še enkrat premislil in sporočil, da dogovora še ne bodo podpisali, ker imajo pomisleke o Sharpovi prihodnosti.

Foxconn je povedal, da so danes dopoldne še pred zasedanjem Sharpovega upravnega odbora temu sporočili, da morajo razjasniti vsebino dogovora in nekaj podrobnosti še urediti. Sharp naj bi bil nekaj ključnih informacij razkril šele včeraj, zato Foxconn potrebuje dodaten čas za analizo. Gre za 3,1 milijarde dolarjev, ki bi jih Sharp lahko v prihodnosti dolgoval (contingent...

4 komentarji

Foxconn kupuje Sharp

The Wall Street Journal - Največji proizvajalec elektronike na svetu, tajvansko-kitajsko podjetje Foxconn bo najverjetneje prevzelo Sharp. Za eno najstarejših japonskih podjetij s področja elektronike ponuja 5,5 milijarde dolarjev, s čimer je presegel ponudbo japonskega državnega investicijskega sklada INCJ (Innovation Network Corp. of Japan), ki po neuradnih podatkih znaša 2,5 milijarde dolarjev. Sharp nujno potrebuje novega strateškega lastnika, saj podjetje posluje z izgubo. Prevzem naj bi bil dokončno dogovorjen do konca meseca, saj so večino podrobnosti že dorekli.

Uradne informacije iz Sharpa sicer v diplomatskem slogu ne dajejo prednosti nobenemu izmed obeh ponudnikov, dokler izbor ni končan, kar se bo zgodilo do 29. februarja. Po drugi...

9 komentarjev

Google in Foxconn sodelujeta v robotiki

The Wall Street Journal - Google se resno podaja v robotiko, kažejo njegovi nedavni nakupi in partnerske povezave. Lani smo pisali o nakupu podjetja Boston Dynamics, a to ni bil edini primer, le najbolj odmeven. Sicer pa je Google lani kupil kar osem podjetij, ki se ukvarjajo z razvojem robotov in robotiko.

Idealni poligon za preizkus robotov je proizvodnja računalniške opreme in nihče ni večji proizvajalec kot kitajski Foxconn. Wall Street Journal je izvedel, da se je Googlov Andy Rubin sestal z direktorjem Foxconna Terryjem Gouom, s katerim sta se pogovarjala o nadaljnjem sodelovanju podjetij na področju robotike. Povejmo, da je Rubin do lani vodil projekt Android v Googlu, odslej pa vodi enoto za robotiko.

Na sestanku je Gou izrazil...

177 komentarjev

Foxconn pripravlja pametno ročno uro

CNet - Foxconn čedalje bolj ugotavlja, da v izdelovanju sestavnih delov za zahodno elektroniko in njenem sestavljanju ni velikih dobičkov, ko začno delavci zahtevati višje (dostojne) plače. Zato preizkušajo vrsto potez, kako se te odvisnosti otresti. V Foxconn prihajajo roboti, ki sicer malo zamujajo, a bodo znižali stroške dela. Podjetje pa se trudi tudi na drugi strani, in sicer si prizadevajo za izdelavo proizvodov z višjo dodano vrednostjo. Zato je Foxconn napovedal pametne ure in tablične računalnike.

Nekaj podobnega je v začetku leta začel testirati že Apple, a iz vsega skupaj ni nastalo še nič. Prejšnji mesec naj bi jih sicer Foxconnu že poslali nekaj v poizkusno proizvodnjo - šlo naj bi za tisoč 1,5-palčnih OLED-zaslonov...

4 komentarji

Foxconn bo vitkejši

Reuters - Kitajski Foxconn, pravzaprav gre za znamko tajvanskega konglomerata Hon Hai Precision Industry, bo izgubil del podjetja, ki mu je dal ime. Zloglasni proizvajalec strojne opreme za zahodne naročnike, med katerimi je največji Apple, bo namreč s 1. julijem izločil eno izmed 13 enot v lastno podjetje. Network Interconnection Business Group (NWinG) bo moral na svoje.

Ko je bil Foxconn ustanovljen leta 1974, je bila proizvodnja konektorjev, priključkov in kablov, kar je počel NWinG, tako pomembna, da je dala podjetju del imena (-conn). Toda sčasoma je pomembnost in zlasti dobičkonosnost tega oddelka kopnela. Proizvaja namreč poceni dele, ki se uporabljajo v PC-jih, ki so tako ali tako zrel trg. NWing ustvari 2,5 odstotka...

0 komentarjev

Izboljšanje razmer v Foxconnu

Slo-Tech - Lani je precej prahu dvignilo razkritje, kakšne so dejanske razmere za delavce v tajvanskem podjetju Foxconn, ki na Kitajskem izdeluje elektroniko za zahodna podjetja. Vmešal se je tudi Apple kot eden največjih Foxconnovih naročnikov, FLA (Fair Labour Association) pa je izvedla pregled tovarn in odkrila kopico nepravilnosti. Apple in Foxconn sta se jih lotila odpravljati, čeprav smo še celo leto brali o različnih ekscesih v podjetju (prisilno delo študentov, izkoriščanje, stavke itn.). Leto je naokoli in FLA se je ponovno mudil na Kitajskem, kjer so preverjali napredek. Ta je opazen, a Foxconn še vedno ne posluje povsem v skladu z zakonodajo, ugotavljajo v poročilu.

Delovni teden je na...

10 komentarjev

Foxconn še ne gre v ZDA, gredo pa ameriški študentje tja

CNet - Foxconn se je odzval na navedbe, da naj bi se širili v ZDA, kar so ta teden poročali vsi večji mediji. Tiskovna predstavnica podjetja je v elektronskem sporočilu za Cnet zanikala, da bi se Foxconn zanimal za širitev svojih operacij v ZDA (kjer so že prisotni). Toda precej resnice v zgodbi vseeno ostaja.

Program izobraževanja za ameriške študente inženirskih ved, ki bodo na Kitajskem dobili možnosti sodelovanja pri dizajniranju in proizvodnji ter se bodo hkrati lahko učili tudi kitajščine, je resničen. Terry Guo ga je napovedal pretekli teden, podjetje pa se trenutno pogaja z MIT.

Prav tako je zelo realen zaključek, da Kitajska počasi postaja predraga. Stroški dela tam rastejo (povprečen delavec zasluži 300-400...

19 komentarjev

Foxconn bi se širil v ZDA

Foxconnov šef Terry Guo

Forbes - Kitajski Foxconn je največji proizvajalec elektronike na svetu, ki zaposluje blizu milijona ljudi. V njegovih obratih se sestavljajo iphoni, galaxyji in vrsta drugih naprav, katerih proizvodnjo zahodne multinacionalke oddajo Foxconnu. V zadnjem času je Foxconn deležen precejšnje publicitete, saj so delovni pogoji v podjetju zelo slabi, pojavljajo se očitki o izkoriščanju, delavci pa so že večkrat stavkali. Kljub temu se v Foxconnu počasi dvigujejo plače in izboljšujejo pogoji za delo, kar počasi načenja glavno prednost, ki jo ima Foxconn na Kitajskem - armado poceni delavcev, ki za nizko plačilo sestavljajo elektroniko.

Zato je precej presenetljiva novica, da Foxconn resno razmišlja o selitvi dela proizvodnje iz...

76 komentarjev

Delavci v Foxconnu stavkajo

CNet - Med 3000 in 4000 delavci v kitajskem podjetju Foxconn, ki je znan kot največji pogodbeni proizvajalec in sestavljavec elektronike, je včeraj začelo stavkati. Povod za stavko so strožja merila za nadzor kakovosti (quality control) pri izdelavi iPhona 5.

Kot poroča neprofitna organizacija China Labor Watch (CLW), se je stavka začela včeraj okoli 13.00 po pekinškem času v Foxconnovi tovarni v mestu Žengžou na severu države in do tega trenutka še ni končana. Delavci protestirajo proti zvišanju zahtev za končno kakovost izdelka, ki jih je Foxconn enostransko vzpostavil, ne da bi delavcem spustil norme, zagotovil ustrezno izobraževanje ali dvignil plačilo. Novi standardi so tako strogi, da...

46 komentarjev

Foxconn zavrnil očitke o prisilni praksi študentov, reportaža kaže grozljive razmere

Proizvodna linija

The New York Times - Pravzaprav ni bilo pričakovati nikakršne drugačne izjave, pa vendarle. Foxconn je uradno zavrnil očitke, da za proizvodnjo novega iPhona 5 izkoriščajo študente lokalnih kolidžev in univerz na slabo plačani obvezni praksi. Javnost je na te očitke pretekli teden opozoril Shanghai Daily, ki so ga hitro povzeli vsi svetovni mediji. Zgodba je odmevala zato, ker je Foxconn znan po kršitvah delovne zakonodaje in izkoriščanju slabo plačane delovne sile v nečloveških pogojih. To je potrdila tudi preiskava FLA, zato je Foxconn nekoliko izboljšal pogoje dela in obljubil nadaljevanje v prihodnosti.

Zadnji očitki o prisilni praksi pa prihajajo iz dvojih grl. Oglasili so se tako v tajvanski nevladni organizaciji Students and Scholars...

6 komentarjev