» »

LINUX za windows

LINUX za windows

propeler ::

Začel se je tko, da sem z neta potegnu eno live distribucijo Linux (knopix mislom da je bla) iz firbca. Image sem zapekel na CD. Pol mi je neki cajta ležal v predalu, še napisal nisem kaj je gor. Pred nekaj dnevi sem ta CD vsatavil v pogon in autorun mi zagnal tole
besedilo "why are you still useing windows". Saj res, zakaj?

No pa sem si inštaliral Mandrake. Po netu sem gledal kako se dela v linuxu, najdu sem pa čist neki drugega. Namreč kaj se da vse delat v ali z (kakorkoli že) linuxom. Tko da bom widows CD-je vrgel skozi okno:))

Tako kot sem začel pred leti z win. maram zdaj začet z linux, pojama nimam zakaj gre (skoraj).

Zdaj mam pa problem:
A bi mi kdo svetoval kakšno in katero literaturo naj preberem, da bi čim prej dojel in vsaj delno obvladal linux. Ma kdo knjigo, ki bi jo posodil ali prodal za simbolično ceno.

Hvala v naprej.

propeler ::

aja pa še to. kateri linux mi priporočate. a je mandrake good

root987 ::

http://www.tldp.org/ - "uradna" stran za dokumentacijo
http://www.google.com/ - zelo dober "vir", po navadi najdeš vse v neki minutah
http://www.icon.co.za/~psheer/book/node1.html.gz - knigica o linuxu
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: root987 ()

primo~1 ::

http://oko.edus.si/ < - Poslovenjen Red Hat 9

ghaefb ::

Kako v Linuxu - KDE z namizjem
...če ti ni težko dolgo gledat v monitor in brat pdf :)
Lahko pa tud mene vprašaš kaj na hitro. ghaefb.r8.org

BSD-jas ::

Lani so v Monitorju začeli s serijo "Kako sem namestil Linux in preživel" (ali nekaj takega). V februarskem je bil priložen DVD z arhivi do lanskega decembra, letošnji pa bi se še morali dobiti v kakšni knjižnici.

ghaefb ::

Knjiga: Moj prvi LINUX, kako sem presedlal na Linux in preživel (Nikolaj Pečenko)

To knjigo popolnoma odsvetujem vsem, ki bi kdaj radi znali resno uporabljat Linux. (knjigo sem imel doma)
Knjiga opisuje Linux popolnoma površinsko, kje se kaj klika in kako je kaj podobno kot v windowsih.
V knjigi nisem našel niti ene shell komande, če boš imel kdaj kak problem, tam ne boš našel odgovora.
Takšna knjiga (z mojim podnaslovom"Linux za popolne telebane") je primerna le za stare mame.
Če bi kdaj rad znal uporabljati in razumeti Linux, to ni prava knjiga.

BigWhale ::

Linux z Namizjem KDE druga izdaja ima zraven prilozen Pingo Linux 2.0 in ga opisuje, tako povrsinsko, kot globinsko :)

MasterMind ::

Men se zdi, d je najbol d začneš z Debianom. (ker RH je podobn Winsom...). Pol končni cilj je pa Gentoo :D

hruske ::

če hočeš res hitro past noter, potem ti svetujem debiana. V oddelku operacijski sitemi imas gandalfovo temo debian gnu/linux kot workstation in na prvi strani zveš večino kar rabiš, kar pa ne, ti pa svetujem da pametno(!) uporabiš google. Pametno mislim tako, da dovolj natančno opredeliš svoj problem. Ko spoznas osnove, imas se tldp.org, kjer si preberi kak security-howto, za res osnove imas pa tu knjigo o unixu.

moj_nick ::

Ne ga srat z Debiani in Gentooji in kajjazvemkajše. Najprej se mora človek navdušit za Linux in potem mora ugotovit, da so MDK/RH/SuSE grozne distribucije, če hočeš nekaj delat po svoje. Potem mu rečeš, da naj proba kaj drugega in bo dejansko uspel, ker mu bo prejšnja distro šla na živce, Winsi bojo pa itak pase.
110111001001010001010000

Dr Evil ::

A mi lahko kdo pove,zakaj mi pri drugem boot-u v linux mandrake 10.0 sprašuje po username in passwordu čeprav ga nisem nastavil?

moj_nick ::

Pa bi ga moral ;)

Lahko se prijaviš kot root in potem nekje v nastavitvah dodaš navadnega userja.
110111001001010001010000

Dr Evil ::

Kak pa to narediš.Nimam pojma o tem.

blaz ::

pasworde nastavljas s komando passwd
passwd user

Dr Evil ::

A to pomeni,da ko me prvič vpraša,moram samo vpisat passw , nato napišem svoj password in me potem pusti na desktop?

moj_nick ::

Ko te v grafičnem načinu vpraša po passwordu, ga vpiši. Če "ga nisi med setupom določil" si sam kriv in verjetno spal med inštalacijo.

Če hočeš imet root account (administrator), pod username vpiši root in pod geslo svoje root geslo.
110111001001010001010000

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()

Dr Evil ::

Samo a se ne da brez passworda?

CCfly ::

Knjiga: Moj prvi LINUX, kako sem presedlal na Linux in preživel (Nikolaj Pečenko)

To knjigo popolnoma odsvetujem vsem, ki bi kdaj radi znali resno uporabljat Linux. (knjigo sem imel doma)
Knjiga opisuje Linux popolnoma površinsko, kje se kaj klika in kako je kaj podobno kot v windowsih.


Tako kot vsaka knjiga izpod peresa dotičnega avtorja.

Aja kar se tiče pa prejšnjega problema z uporabniki. Na mašini imaš določenega root uporabnika (administrator) in pa ostale uporabnike. Pri inštalaciji ponavadi nastaviš geslo za root in pa narediš enega uporabnika. Če takrat nisi naredil nobenega uporabnika ni panike ker to lahko narediš pozneje. Torej prijavi se kot root, potem pa naredi tole:

V KDE imaš grafično orodje:
Najdi User Manager (KUser) program v meniju ali pa pritisni Alt+F2 in vpiši kuser

Drugače pa v lupini naredi tole:
1. useradd toSemPaJaz
2. passwd toSemPaJaz
3. vpisi svoje novo geslo (doh)

Dr Evil ::

cool:)

propeler ::

JA HVALA VSEM, KI STE MI DAL ODGOVORE. TA VIKEN SE BOM POGLOBIL IN PREBRAL TE E-KNJIGE. Nekam jih moran dat sprintat, ker ne mislim pred monitorjem sedet. Se lepo v kavč namestit pa počas preštudirat. Ah, al bom pa kar sam sprintal saj je sam tekst.

Jaz bi rad konzolo uporabljal za namizje mi ni tok. Saj še enga (oprostite izrazu) kurčevga driverja al pa naprimer Mplayerja neznam instalirat.

MasterMind ::

Če pogledaš recimo Gentoo. Tm sam napišeš emerge mplayer, počakaš d ti skompajla (čas je odvisen od hitrosti tvojga CPU-ja) in pol v konzoli (al pa K -> RunCommand) napišeš gmplayer. (grafični mplayer) U Debianu je pa apt-get install mplayer. (Po pravilih bi mogl ta postopek tut v Debianu delat...) Tko, d se mi zdi še Gento in Debian najbolj user-frendly :D. Ker ti praktično vse programe posname ON! Seveda je večina ljudi preveč lenih d bi odprl konzolo in napisal emerge ime-programa in raje lovijo in klikajo ikonce v IE-ju kakor v vrtcih>:D.

Zgodovina sprememb…

BadB0y ::

Tudi RedHat ima oz. ni vec RH Fedora je. Ima tudi zanimljivo yum. Pol pa samo yum install mplayer ali kaj pac bi rad in to je to :)

MasterMind ::

Sej res. Pa RH 9 ma tut apt-get. (sam d uporablja .rpm namesto .deb :D). Tko, d kaže d bo Linux kaj kmalu postal User-frendly kar se tiče inštaliranja programov :D. (k zdej morš za windows kaj presneto iskat ;))

Sims ::

jaz uporabljam slackware 9.1 in imam za update in installe "swaret"

Lp,

Sims

SleepLess ::

jaz pa uporabljam 2dni suse9.0 in sem super zadovoljen. Celo internet mi z isdn-om dela 8-O 8-O , to mi ni uspelo v nobenem linuxu. Res priporocam jih ker so zakon, samo igrice se treba zacet pisat za linux in winse vrzem z TAAAKSNIM veseljem dol. Imam pa en majhen (oz velik) problem, po instalaciji drivejrev iz ati-jeve strani me vec ne spusti v linuxe, ampak me vrze v shell in ce napisem startx in startkde mi napise unable to load display al nekaj takega. Mogoce ve kdo to resit ? (oprostite za majhen off-topic :)

CCfly ::

Pošlji nam datoteko /etc/X11/XF86Config. Nekdo tukaj že mora imeti ATI-jevo grafično, da ti bo lahko pomagal.

jlpktnst ::

aw:) to je problem
ko instaliras rpm mors zagnat fglrxconfig v konzoli
finta pa je da bo fglrxconfig zajebal nastavitve miske in tipkovnice torej fajl /etc/X11/XF86Config ali /etc/X11/XF86Config-4 (odvisno katerega imas) backupaj, po zagonu fglrxconfig pa nastavitve shekaj tk da bojo tipkovnica pa miska pa podobno prav nastavleni v novem cfg fajlu. ja bedno. (delalo bo tudi brez tega, samo ni nujno da ravno ok)

MasterMind ::

Jst k sm si posnel driverje (emerge ati-drivers :D). Sem uporabil fglrxconfig ukaz. Naredil mi je /etc/X11/XF86Config-4. V tem novem konfu, miška in tipkovnica sploh ni bla pravilno naštelana. Sploh ni blo slovenske tipkovnice itd. Tako, da sem vzel vse potrebno iz že delujoče /etc/X11/XF86Config in dal v ta nov, ki ga je naredil fglrxconfig. Preimenoval (original konf sem shranil za vsak slučaj). Ob nasljednem zagonu mi je TuxKart delu brez šteka! (ampak vseen je kdaj štekal, ampak to zarad SETI-ja, ker ga moj brat fura. Sam to je že druga zgodba ;)). Aja, Gentoo mi je pa zato všeč, ker te pripravi na vse hudo. (že sa samo inštalacijo se morš mal potrudt, tko če kej zaserješ veš kam pogledat, ker si vse bistvene fajle ti naredil :D. Ker ko snemaš RH al pa drug User-frendly Linux ti sploh ne slišiš za fstab itd.)

SleepLess ::

bootal sem iz slo-tech cd-ja in res upazil, da sta dva konfig fajla en "normalen" z saxsave koncino in en s koncinco old. Tale tanovi ma vse nastavitve spremenjene,tisti .old pa je tastari preden sem instaliral driverje, samo skoda je ker iz slotech linuxa nemorem nic tam spreminjat, no pa saj bo ze :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu - par vprašanj

Oddelek: Operacijski sistemi
252426 (1844) 64202
»

linux install

Oddelek: Operacijski sistemi
381685 (1268) CCfly
»

2 linux vprašanji (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
523867 (3429) ShowDown
»

Suse 9.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
665032 (4318) moj_nick
»

prilagajanje rad hat 9.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1395863 (4458) TICKO

Več podobnih tem