» »

2 linux vprašanji

2 linux vprašanji

«
1
2

ShowDown ::

namestiti nameravam mandrake 10 linux. Vpašal pa bi sledeče:

-so kaki problemi z WLAN-om in WLAN karticami?
-bom v omrežju videl drugi računalnik ki dela na Win XP?

jype ::

Preveri, katere WLAN kartice so podprte. Niso vse, ker nekateri proizvajalci nocejo izdat specifikacij, ki so potrebne za napisat gonilnik. Podprtih je veliko, ampak vse niso.

Racunalnik z Windows lahko normalno vidis prek omrezja IP. Za dostopanje do diskov in tiskalnikov na Windows racunalniku potrebujes sambo, prek katere lahko potem tudi na linux sistemu dajes prostor na diskih in lokalne tiskalnike v skupno rabo.

ShowDown ::

mogoče kakšen link?

Kaj pa P2P programi? Kateri delujejo na linux in kateri ne?
Kaj pa irc?

Prosil bi čimveč linkov za različne programe. Bilokakakšne....

jype ::

link: www.google.com

irc: xchat
p2p: xmule, ampak to ti bo ziher kak drug znal vec povedat, jaz se s tem ze dooolgo ne ukvarjam vec

ShowDown ::

ni ma kdo kakšne izkušnje z belkin karticami na Linux-u? Baje da so neki irc klienti že vključeni v Linux. Je to res???


daj pomagajte mi :D

trillian ::

mislim, da je xchat ze avtomaticno notri, kak ksirc se se najde...

p2p ipd. mas pa dcgui-gt pa amule.

belkin delujejo pod linuxom. ampak niso pa ravno vrhunska kvaliteta, zato se pripravi na precejsen packetloss na slabe dneve.
"The generation of random numbers is too important to be left to chance"

ShowDown ::

Hvala človek. Saj itaq rabim net samo za naprimer na ircu bit. Za DL-janje mam drugi komp.TNX:))

CCfly ::

Brez skrbi. Ko boš prišel v KDE boš hitro našel programje. Samo za P2P ga boš moral gor dati.

cryptozaver ::

Da bi videl XP na LX ne rabis met nujno Sambe. Lahko enostavno mountas disk XP preko LAN.

Da bi se to zgodilo ob vsakem zagonu, v zadnjo vrstico datoteke
/etc/fstab dodaj tole:

//ip_racunala/c$ /mnt/ntfs_c smbfs defaults 0 0

pri cemer c$ pomeni c:\ pred tem pa moras narest se folder v /mnt recimo ntfs_c. Tocno tu notri potem najdes VSE!!! kar je v c:\

CCfly ::

//ip_racunala/c$ /mnt/ntfs_c smbfs defaults 0 0
Za tole definitvno rabiš Sambo.

roscha ::

@cryptozaver: aha, c$ je default share pod winkrepom, ki pa pali le če si admin (alias root). sicer večina (l)ooserjev na winšmornu NIMA pwd za admina in tvoj nasvet deluje, načeloma pa ne bi smel..

Samo v opozorilo.


Aja. Slučajno kdo ve kako izključiti default share pod win? ( c$, d$ etc...) Se sploh da????! Andej help!

ShowDown ::

hvala!!!!:D :D

hmmm....katere igre pa bom lahko igral v linux?

vem da gre ut2004,ET,.....našel tudi tribes 2 za linux....še kaj drugega?


P.S.:1 ura še pa bom mel linux. I'm a lucky guy.

cryptozaver ::

Ja seveda za c$ share rabis admin geslo. Ce mas home LAN ga pa ze mors vedet a ne? Sicer pa kolkor vem je c$, d$... sistemski share ali kot jest razumem "mount". Ce se motim naj me kdo popravi prosim.

Zgodovina sprememb…

CCfly ::

Soldier of Fortune, Sims, Quake 3, Kohan + vse kar deluje pod WineX

ShowDown ::

Simsi delujejo? Moja sestra ma simse gor pa noče dat linux gor ker misli da nebo delalo na linux-u....nice

Pa to kar z istim cd-jem kot za windows?

pa še nekaj. Je tudi kaki program za linux že integriran za e-mail? kot naprimer outlook pri win?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ShowDown ()

moj_nick ::

Kakopak!

Evolution (Gnome), KMail (KDE)
110111001001010001010000

CCfly ::

Očitno prek WineX-a.
http://www.simsbox.com/sims_linux.htm
http://www.transgaming.com/

Problem je da si boš moral kodo pobrat dol s CVS-ja in jo prevesti.

cryptozaver ::

Ce si se mal Win nostalgik bo tole kot naroceno zate.

CCfly ::

Hotel si reči, če je Netscape nostalgik.

cryptozaver ::

Hotel sem rec da je Thunderbird GUI na moc podoben OutlookEkspresu katerega je verjetno uporabljal v M$ :)

ShowDown ::

kaj je WineX?:8) :8)

cryptozaver ::

Win emulator v LX

ShowDown ::

ufff tega pa že nebom namestil:D

PARTyZAN ::

Gandalfar ::

Obstaja posebna verzija Simsov za linux kjer ne rabis winex uspostabljat..

CCfly ::

Škoda da je šel Loki pod vodo. Drugače bi težko govorili o kakšem hudem pomanjkanju iger.

Bakunin ::

xmule je :(
uporabi aMule

ShowDown ::

se nekaj vprasanj. Sem ze na linuxu in me par stvari moti:

-kako usposobit kolescek na miski?
-kako namestiti gonilnike za ATI karico?
-se kaksni drugi P2P programi?
-je mogoce usposobiti sumnike v suse 9.1?

moj_nick ::

kako usposobit kolescek na miski?


Odpri /etc/X11/XF86Config in poglej moj post v tej temi

se kaksni drugi P2P programi?


aMule, mldonkey, bittorrent, giFT (podpora fasttrack), en kup DC klonov... Dost mas :D

je mogoce usposobiti sumnike v suse 9.1?


Seveda, v KDE control centru poisci moznost vkljucitve slovenske tipkovnice.

p.s. S konqueror-jem vseeno ne bos mogel postat na s-tju s sumniki (kot tudi jaz in se marsikdo drug ne more ;))
110111001001010001010000

CCfly ::

Šumniki bolj natančno: Nadzorno središče -> Regionalnost in dostopnost -> Razporeditev tipk

ShowDown ::

to kar si napisal mi je vse bolj ali manj uspelo usposobiti. Zdaj ?e mi naj ne??e pove kako nastaviti WLAN omre?je in kako dostopati do ra?unalikov v Win omre?ju, ter kako usposobiti ATI 9600 mobile.

hvala vnaprej

pa ?e nekaj. Ura. Ka?e mi da je 21:04 pa sem naredil svoj ?asovni pas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ShowDown ()

moj_nick ::

A nima SuSE v YaST-u kak lep graficen GUI-cek s katerim bi lahko vse preprosto poklikal?

p.s. nehaj s konquerorjem v forumu uporabljat sumnike
110111001001010001010000

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()

ShowDown ::

ja saj skoraj vse gre nastavit. Graficna ne gre oz. nima 3d podpore brez pravih gonilnikov, zdaj pa se zvocna. Pri prvi namestitivi mi je zvocna delala BP zdaj pa ne.


P.S.:Sorry za sumnike

moj_nick ::

110111001001010001010000

ShowDown ::

verjetno sam ne uporabljas ati-ja na linux-u?right?

moj_nick ::

Tocno tako ;)
110111001001010001010000

PARTyZAN ::

ShowDown ::

Anybody kaksna enostavnejsa instalacija? Sem slisal da se da iz susejevega ftp-ja DL-at driverje ki delajo brez nekih fint

jype ::

Ja, za NVidia chipsete. In downloadajo se z NVidia sajta. ATI tega ni pozegnal, zato SuSE tega ne more podpirat.

BigWhale ::

Najbolje, da pises svojemu proizvajalcu graficnih kartic. Vec vas bo tezilo, bolje bo...

jype ::

Jaz vsak dan pisem na sales@matrox.com, ce so ze razvili kvaliteten driver za Linux/X11, ker imam P650 ki je odlicna kartica, stane samo 50 jurjev in mi vozi dva monitorja na 2048x1536@85Hz in daje kristalno jasno sliko. Tega ne zna nobena druga kartica za 50 jurjev. Njihov driver zdaj podpira Xvideo s hardware scaling, ampak je se vedno premalo stabilen za resno delo (gledanje filmov vmes ko cakas da ti oracle kaj pametnega izpljune, na primer).

ShowDown ::

zdaj pa mi ni vec nic jasno:
prvic ko sem namestil suse-je mi je zvocna delala zdaj pa ne??!?!?!? ;(


pa ?e kdo slu?ajno ve zakaj v integriranemu KMLDonkey-u napi?e connection refused mi naj pove.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ShowDown ()

CCfly ::

Daj več informacij o zvočni in nastavitvah.

ShowDown ::

ok,
-za mano je 4. namestitev linux-a. (4-krat se mi je sesul celi graficni sistem, zaradi nepopolnega namescanja driverov za grafo)
-delal sem po vseh navodilih-zagotovo vse 100% prav (v naslednjem postu bom opisal kaj sumim da je narobe)
-ko hocem namestiti zvocno napise da se stevilo delujocih kartic ne ujema s stevilo nastavljenih kartic !?!??!?! ob tem mam namesceno le 1 zvocno (v glavnem na razumem)
-zvocna kartica je VIA VT8233 a'k'a' AC 97 audio controler
-ce ho?em zvocno namestiti rocno mi napise 'modul jedra snd via82xx se ni nalozil'


v naslednjem postu opisem problem z grafo ker morem poiskati se dokaze in vire:D

CCfly ::

Saj veš da ti ni treba na novo nameščati Linux-a, zato ker ti X-i ne delajo.

Okej prvo odpri konzolo in napiši lsmod. Poglej če imaš že naložen via82xx.

Za grafično ti ne morem direktno povedati za kaj gre, ker se nisem z Radeoni nič ukvarjal. Lahko pa namesto da ponovno nameščaš Linux (sicer če ti paše), pošlješ izpis napake, ki ti jo javi pri zakonu X-ov. Stvar pa preizkušaj takole. V /etc/X11/XF86Config imaš konfiguracijo grafičnega sistema. Preden se začneš igrati z ATI-jevimi gonilniki si jo skopiraj nekam na varno. Če ti stvar ne dela jo pa samo nazaj prekopiraj.
npr.:
cp /etc/X11/XF86Config /home/
...
cp /home/XF86Config /etc/X11
(uporabi Tab da ti ne bodo tipke odpadle)

Aja tukaj maš rpm-ja za SuSe:
http://www.suse.com/us/private/download/x11/index.html

ShowDown ::

da vam opisem mojo situacijo: (povejte ce sem kje zalomil)

-Before you install
Make sure the following software is already installed on your system:
-glibc version 2.2 or 2.3
-XFree86 version 4.1.0, 4.2.0, or 4.3.0

Evo DL-jam XFree86 in sklepam da je gilbc 2.2 ze na mojem raunalniku in tega ne povlecem dol (prva vprasljiva situacija)

-Installation using RPM
For each of these steps you will have to be logged on as the root user.
cd to the directory containing the ATI Driver rpm package


Issue the following command:
rpm -Uh --force ati.rpm

Note any error messages that may occur while installing (see below)

To vse dela ko naredim logout in pridem ven v konzolo (ali je treba to narediti iz shell-a?) (druga vprasljiva situacija)


No O.K potem javi nek error za katero ima ati svojo temo:

no kernel module build environment" Error message during RPM install

-Creating a symbolic link /usr/src/linux

It is also possible that the kernel source code is installed, but the /usr/src/linux symlink has not been created.
Proceed as follows to make sure this link exists (you may need to be logged in as root):
NOTE: "kernel-source-x.x.x" is an example only - the name of your own kernel source tree should be used instead. Yours may be named "linux-x.x.x" or something else entirely. Check your kernel documentation if you're not sure.
1. cd /usr/src
2. ls -l
The following (or similar) should appear in the directory listing
(where x.x.x is your kernel version):
linux -> kernel-source-x.x.x
If so you may disregard the remaining step
3. If "linux" (just "linux") is not in the listing, then create a symbolic link as follows:
ln -s kernel-source-x.x.x linux

Nad tem pa je se nekaj kar pa zahteva malo znanja C++:

Creating a symbolic link /usr/src/linux

-However, if your system does not match any of these configurations, then the installer will try to build a custom module for you from scratch. This process will require the following software to be installed:
Kernel source code
Kernel header (include) files
GCC compiler
Make Utility


Pomoc prosim!!!:'( :'( :'(

jype ::

Pridi na net, pojdi na IRC pa spusti enga kolega ki obvlada linux na masino, pa ti bo vse zrihtal kar skoz internet.

ShowDown ::

1.Kateri kanal?
2.Preko kerega programa???
3.Koga?:D ....
..... ce se kdo prostovoljno javi naj pove

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ShowDown ()

jlpktnst ::

zvok -> zalaufaj alsamixer (včasih se sam nastavi na MUTE)
grafična -> muka, glej linux forume na www.rage3d.com, na vrhu so vse pomembne teme :)

ali od mene:
preveri katero verzijo xfree imaš, to je verjetno 4.3.x (upam da ni 4.4.x, pa tudi to bi naj delalo)
driver downloadaj za pravi xfree (torej 4.3.x)
kot piše moraš imet inštaliran kernel source (oz header), inštaliraj to prek yast-a (ok. 150 mb bo)
potem pa ponovno inštaliraj driver in bi moglo samo prevest modul

iz tega kar si napisal sklepam da znaš brat navodila in opozorila z zaslona... torej sledi navodilom (za vse ostalo)
pa priporočam ti, da si narediš backup fajla /etc/X11/XF86Config (oz. če tega ni, podobno datoteko s pripono -4) preden zaženeš fglrxconfig (to je ko imaš driver inštaliran)

ShowDown ::

najboljsi se se mi zdi jype-ov predlog......samo najprej mi odgovorite na vprasanja.

No bi bil kdo pripravljen pomagati preko interneta?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux vprašanja

Oddelek: Operacijski sistemi
312474 (1707) BigWhale
»

Igre na linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Igre
503533 (2855) CCfly
»

Suse 9.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
664768 (4054) moj_nick
»

Linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
504596 (3985) moj_nick
»

mandrake9.1 in nforce2(mrezna)

Oddelek: Operacijski sistemi
201512 (1222) iso2000

Več podobnih tem