» »

linux install

linux install

gobec ::

Narediu sem si eno particijo z16gb prostora,kamor sem hoteu namestiti linux(red hat 9).Pri instalaciji je prišlo do problemov.Ko me je uprašalo na kako particijo hočem dat sem označu i:(tam u nastavitvah sem dal /home).Ko sem hotel it naprej mi je napisalo da nimam "/root partition".Kaj naj naredim??

moj_nick ::

Mislim, da bi namesto /home moral vpisati /
110111001001010001010000

ješ ::

linux rabi vsaj dve particiji - ena za swap in en root ("/"). Ostale (/home ,....) potrebuješ samo, če želiš datoteke imeti na drugi particiji, kot root. Najbolje da namesto da pred inštalacijo kreiraš prazno particijo, pustiš prazen prostor.

MasterMind ::

Naredi dve particiji... eno veliko (za /) in majhno (2x od velikosti RAM-a do 1GB) za swap. To bi mogl bit v redu...

CCfly ::

Mislim da RH inštalacije vse sama naredi samo pusti prazen neparticioniran prostor.

gobec ::

sem si dal dol divx player za linux, kako ga instaliram?
Red bi spremenil resolucijo na 1280 by 1024 pa mi napiše da morem ponovno zagnat nek x server al neki podobnega.Kaj naj naredim da mi bo delalo?

MasterMind ::

Hmmm. Kje si pa spremeni? V Kontrol center? (če si tam, bi mogl delat :D). V kakšni obliki je DivX player? tar? rpm?

ql000 ::

@gobec: če si loadal z divx.com, pol si zloadal sam kodeke, ne veiwerja za linux. zdej si inštaliral (upam, da z ./ime_install_skripte) kode, zdej moraš pa še mplayer, xine, totem,... naložit, če hočeš gledat filme. mau preberi kak readme.txt v fajlih, ki si jih zloadal.

ja pa še rezolucija: po mojem boš moral v configuracijski datoteki spremenit horizontalno ali/in vertikalno frekvenco osveževanja (moja praksa kaže, da 90% vseh problemov z rezolucijo monitorja izhaja iz tukaj).

upam, da je kaj pomagalo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ql000 ()

Gapi ::

gobec: Postavi se v konzolo in napiši init 3 potem pa še init 5 tko boš ponovno zagnav X-e. Lahko jih tudi malo bolj brutalno ubiješ z kombinacijo tipk Control + Alt + Backspace.
No person is rich enough,to buy back his past.

gobec ::

@mastermind-spremenil sem v display settings.Player ma končnico tar.gz
@gapi nevem kaj je konzola,probal sem pa z alt,ctrl in backspace,me je vrglo vn ma se resolucija ni spremenila?

Gapi ::

V kozolo prideš z kombinacijo tipk Control + Alt + (F1 do F6) z Alt +F7 pa nazaj v X-e
No person is rich enough,to buy back his past.

CCfly ::

Pritisni Alt, Ctrl + F1 pa boš prišel do lupine.

gobec ::

sm napisu pa mi je napisalo command not found

CCfly ::

Prijaviti se moraš kot root, ker kot uporabnik nimaš pravice šariti po sistemu ali celo spreminjati run level.
Če želiš popraviti frekvence za monitor (ima morda ST Linux ?) poskusi takole:

- odpri lupino v KDE-ju (konsole)

- vtipkaj kdesu kwrite /etc/X11/XF86Config (lahko da je XF86Config-4)

- popravi ustrezne vrstice
Kot primer (najdi specifikacije za tvoj monitor; za LCD-je ponavadi sam zazna vse podatke):
Section "Monitor"
Identifier "Monitor0"
VendorName "Monitor Vendor"
ModelName "Monitor Model"
HorizSync 27-96
VertRefresh 50-160
Option "dpms"
EndSection
in pa:
Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Card0"
Monitor "Monitor0"
Defaultdepth 24
SubSection "Display"
Viewport 0 0
Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
Depth 24
EndSubSection
EndSection

- ko shraniš spremebe pritisni Ctrl, Alt + Backscape

Če ti slučajno še vedno ne bi delovalo pa prilepi sem izpisek iz /var/log/XFree.0.log. Za ime datoteke nisem čisto prepričan ker že nekaj časa uporabljam drug X strežnik ampak saj jo boš našel.

gobec ::

če utipkam tisto mi napiše command not found.Imam samo /var/log/XFree86.0.log

moj_nick ::

Kaj točno si napisal? Si bil prijavljen kot root ali user?

Brez teh informacij ti lahko pomaga samo BigWhale, če so mu že popravili kristalno kroglo ;)
110111001001010001010000

gobec ::

ma kako se prijavim kot root?

CCfly ::

Tole ti ni delalo ?
kdesu kwrite /etc/X11/XF86Config

Kot root se prijaviš, če v lupino napišeš su, ali pa če se že na začetku namesto kot uporabnik prijaviš kot root.

ql000 ::

v konzoli vtipkaj: su
pol te pa vpraša za geslo

BigWhale ::

Niso...

gobec ::

ma mi lahko poveste malo bujši.Jst sem se prijavu sm napisu su in moj passwors, ma je napisalo login incorrect?

Daedalus ::

Ne uporabniški password. Napisat morš root password, pa bo...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

CCfly ::

Kot ti je Deadalus povedal. root je v bistvu skrbnik sistema. Ti si ponavadi prijavljen kot uporabnik zaradi varnosti in seveda da česa napačnega ne pobrišeš. Ko napišeš su v lupini in potem geslo, postaneš superuser oz. imaš enake pravice kot root.

Poskusi ponovno in sporoči kot ti bo uspelo postati root.

gobec ::

ma nevem al sem jst mon* al nvem kej.Pritisnem alt+f1,prijem v konzolo.Za localhost login:su,password:root in mi napiše login incorrect

moj_nick ::

Če se na novo prijaviš, vpišeš root in root geslo.

Če si že prijavljen kot katerikoli user, vpišeš su in root geslo.
110111001001010001010000

CCfly ::

root = skrbnik sistema
navaden uporabnik + su = superuser ~= root

moj_nick ::

A ni su "switch user"? Ker lahko bi naredil tudi su tvojuser.
110111001001010001010000

CCfly ::

NAME
su - change user ID or become super-user

SYNOPSIS
su [-] [username [args]]

gobec ::

jst če napišem za user:root in passw:root mi ne dela(napiše login incorrect)in če napišem su in root mi tud to napiše????

moj_nick ::

Poskusi še enkrat in se osredotoči na frazo "login incorrect"
110111001001010001010000

Gapi ::

gobec: ti si mogu dat pri instalaciji nek password za root uporabi tega!!!! Će si pa pozabil tega ali pa da ga nisi nastavil potem pa ponovi vajo z instalacijo in pozorno glej in beri kaj kam pišeš in vnašaš. Mislim da gre pri tebi za napako med stolom in tipkovnico: Se pravi da si nekako nesposobn in stalirat linux. Razn če ni napaka v softwerju in te pozabi vprašat neko pomembno stvar v tem primeru se pa obrni na razvijalca te programske opreme naj odpravijo ta bug. JA če si v X-ih pazi na razpored tipk ki je lahko ameriški lahko je pa slovenski in že tuki lahko pride do napake
No person is rich enough,to buy back his past.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gapi ()

CCfly ::

jst če napišem za user:root in passw:root mi ne dela(napiše login incorrect)in če napišem su in root mi tud to napiše????

Se pravi ali si vpisal napače username ali pa napačno geslo. Obstaja sicer še možnost, da je naštimano, da se uporabniki ne morejo logirati s sujem.
Zelo verjetno si nekje med inštalacijo določil geslo za root, drugače pa si ga morda celo pustil praznega. V tem primeru poskusi pri password: samo pritisniti Enter.

gobec ::

nekako sm se prijavu in mi napiše root@localhost root #
ko vpišem tisto mi pa napiše
-bash:kdesu:command not found???

moj_nick ::

Ko si prijavljen kot root, ti ni treba pisat kdesu, ker si že vpisal "su". Izpusti besedico in nadaljuj z ukazom.
110111001001010001010000

CCfly ::

kdesu je en tak lep wrapper v KDE da ti ni treba konzole odpirati. Lahko ga na primer vpišeš v Run.program ..., ki nehaja v glavnem meniju.

gobec ::

tudi tako ne dela!!;(( ;((
Sm si pobrau mplayer,kako ga instaliram(in kako instaliram vse druge programe)?Kje dobim kodeke?

hruske ::

Samo da ves, linux > red hat, sploh od red hat 9.

Ko se že tako srborito jeziš.


Vabljen v kiberpipo na linux vecere, k bojo to akademsko leto.

moj_nick ::

gobec, jaz te ne bom za rokco peljal na mplayer-jovo internetno stran.
110111001001010001010000

CCfly ::

Pritisni Alt+F2 in vpiši:
kdesu kwrite /etc/X11/XF86Config
ter pritisni Enter.

Kar se tiče mplayerja ima na tej strani vse npaketke, ki jih rabiš:
http://luna.cs.ccsu.edu/dominik/mplayer/downloads-optional.html
Namesti tiste, ki jih potrebuješ. Essential in mogoče še gui ter dodatne kodeke + en standarden font, da bojo podnapisi delal.
Odpreš root konzolo:
rpm -Uvh lista_vseh_paketkov (uporabi tipko TAB da ne boš tipkal kot nor)
ldconfig
ter poskusi mplayer (teče v konzoli) oz. gmplayer (grafični vmesnik).
Če imaš še kakšne probleme napiši, samo prosim ne tistih ikonc zraven limat, ker se trudimo, da bi ti pomagali. Da ne omenjam tega, da očitno tukaj samo Debianovci in Gentoojevci delamo. Kaj so vsi RedHatovci poniknili ?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako naj naložim program v linux-u (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programska oprema
1456001 (4930) CCfly
»

LINUX za windows

Oddelek: Operacijski sistemi
291580 (1128) SleepLess
»

Suse 9.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
664792 (4078) moj_nick
»

PINGO 2.0 & FX5600 MEGA problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
795310 (4536) marsovec gugu
»

Linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
504622 (4011) moj_nick

Več podobnih tem