» »

L I N U X

L I N U X

Heisenberg ::

Zakaj naj bi si jaz omislil Linux..:\

ker ze celo zivljenje uporavljam Windowse oz. dos...sem se odlocil, da bi rad preizkusil tudi druga okolja...
torej:

-kaj je dobrega na linuxu
-kaj je slabega
-za kaj je koristen-
-kateri je najboljsi oz. najprimernejsi
-kje ga dobiti
-vase pripombe


hvala za vaso pomoc in menja


LP

dr.J ::

Uh, si pa nasul vprašanj!
Za začetek si poglej spletne strani društva Lugos.
Dobro: dela hitro, izredno stabilno, je zastonj in 100% legalen, pa še veliko se naučiš.
Slabo: kakšen eksotičen hardver ni tako podprt kot v Winsih, npr. razni softverski modemi, USB skenerji. Pa prav vseh M$ Office datotek ne boš mogel odpreti.
Kje dobiti: glej Lugos
Kateri je najboljši: nima veze, vzemi pa zadnjo distribucijo. (SuSE, RedHat, Mandrake (ta ti utegne še najbolj 'sesti', Debian, Slackware...). Pomemben je kernel (jedro), in pa grafični vmesnik (npr KDE - je poslovenjen ).
Izkušnje: odlične in dolgoletne

Heisenberg ::

hvala, toda ta stran je mlace zastarela...najnovejsi clanski za zacetnike so iz leta 97...

prosil bi nekoga ce mi pove ZA KAJ JE LINUX KORISTEN ??!?!
oz. KAJ SE LAHKO Z NJIM pocene....igrice ipd.,..me ne zanimajo.
zanimajo me internet aplikacije,urejevalniki besedila,graficni programi ipd...

dr.J ::

Sicer ne vem, kam si gledal, da si našelnovice iz leta 97, ko pa je na lugosu toliko novejšega gradiva.

Izposodi si knjigo z naslovom: "Linux z namizjem KDE"
(http://www.lugos.si/arhiv/prispevki/lkd...
On-line, up-to-date dokumentacija pa je tule:
http:/www.linuxdoc.org

Z linuxom lahko počneš vse in še več kot z Windowsi, in to od interneta do razvoja lastnih programov, saj imaš na voljo vsa ustrezna orodja in prosto programsko opremo. Pisarniški paketi so tudi na voljo.

Pa malo bolj konkretno napiši, kaj te zanima in katera opravila bi rad počel pod linuxom. 'Vse' je nekam širok pojem.

cekr ::

Poizkusi:
Krava

Heisenberg ::

hvala za Kravo :))

kaj menite ali je Red Hat 7.2 dobera distribucija linuxa .. predvsem za zacetnika ?
prebral sem,da lahko obstajata na sistemu win in linux....kako, na kaksen nacin ??? konkretno: kako namestim na en disk Win XP in RedHat ?

Hvala vsem za prispevke !

Viper Neo ::

Normalno instaliraš winse pol pa not daš bootable linux cd.V bistvu je vse ful enostavno. Če ne boš vzel preveč stare distribucije boš imel vse v grafičnem načinu ( ni velik težje k pr winsih)! Enkrat med namestitvijo te bo vprašu kam želiš namestit lilo boot. To pomen da boš na začetku zbiral ker sistem hočeš zagnat. Priporočam ti iz lastnih izkušenj da namestiš lilo na disketo ker, če ga boš namestu na master boot record se ti ne bo več zagnal če boš windowse kej zaje**l!

P.S. drugač nisem kakšn expert v linuxu ampak mislm da ti bo to pomagal.
How is your faith these day's ?

DMouse ::

za: Ni treba restartat mašine za vsako malenkost
proti: Mene je najbolj motilo, da nisem mogel (znal) inštalirat nekaj programov ali pa je bilo treba za inštalacijo enega majhnega programčka prej potrebno inštalirat še 10 drugih programov ali knjižnic od katerih je bil odvisen. Preden vse to poiščeš na netu pa zdownloadaš te že vse mine... (je že kdo poskusil zripat DVD na linuxu?).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DMouse ()

Gh0st ::

ZA: prosto programje; veliko se nucis o samem delovanju racunalnika; pristop do racunalnika je bolj direkten; skalabilnost sistema; povezljivost; moznost serverja, workstationa, routerja, razvojne postaje; ogromno zastonj dokumentacije (za windows je treba vsako knigo kupit); moznosti uporabe..............

PROTI: malo podprtih iger; tezji za ucenje, posebej ce prehajas iz windows platforme; nekateri hardware ni 100% izkoriscen,...

Jst ga priporocam kot alternativo windowsu, se pravi multi-boot racunalnik...
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Brane2 ::

Suse 7.3 rastura.

Ce lahko, dobi zadnjo verzijo (7.3).

To je lahko pomembno zarad kojekakvih knjižnic in predvsem kernela...

Resda stvari se vedno malo disijo na tajvansko plastiko, ampak zadeva dela razumno dobro...

Reku bi, da je zadeva trenutno nekje na Win95 look& feel nivoju, sam zelo hitro napreduje...

Kar se tiče uporabnosti, pa ji verjetno nobeni Winsi nikoli ne bodo prisli blizu...





Jux ::

Tudi meni je Suse najbolj vsec izmed vseh distribucij (sprobal sem caldero, red hat, turbo linux).

Brane: uprasanje ce res lahko vec stvari pocnes z linuxom - po eni strani, ce si sam svoj mojster lahko res nardis vse - sam mene kot end userja Quarka ne zanima kako bi si sprogramiru Quarka ampak da pritnsnem instal in zadeva ze dela (to je bil primer - sam sem se prav zabavam z Linuxom - sam kaj ko ga moja mati ne zna uporabljat - ker enostavno ni worda in ni MyDocuments folderja - upam da bodo to Lindowz spremenili :) - najdaljsi oklepaj v mojem zivljenju).
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Brane2 ::

Za Quark verjetno bolj slabo kaze, vsaj kar se tiče native Linux Quarka v manj ko dveh letih :(

Bo pa verjetno kaka alternativa.

Kar se "click& install" tiče, to rahlo škriplje.
Glavni razlog so IMHO različne verzije glibc in velika raznolikost strojev, na kerih mora vse delat.

Zato je najboljse zmeraj met frishno instalacijo, ki ma najnovejse knjižnice in milijon drugih programov.
Tako je velka verjetnost, da je program, ki ga iščeš, že na distribucijskem CDju in ga lahko inštaliraš mimogrede.
Poleg tega pa tako ob "install sources" dobiš najnovejše drobovje in tako bistveno manjšo možnost, da bo kaka nova stvar ob inštalaciji hotela imet kako novo knjižnico...

Kar se Suse 7.3 tiče, nisem hotel začenjat kakih svetih vojn. Hotu sem sam reč, da je narejen bistven korak naprej, glede na prejšnje verzije Suse.
Suse 7.3 je super, sam 8-ka bo verjetno tolk plug&play kot so recimo Winsi 2K...

Brane2 ::

DM:

Kokr vidim, Linux še najbolj rastura na področju programskih orodij:
Take gcc, for example.

Gre za ultrakomplesno orodje, ki lahko izpljune kodo na osnovi sourceov za recimo C, C++, Forth, Java- pa še kar ene par verzij, ki se jih zdaj ne spomnim.
To kodo lahko izpljune za ZELO različne procesorje, kot recimo razni Intlix86, PPC, 68000, SPARC itd.
Čis tko za štos, poglej okrog, kok stane soliden C++ za recimo PPC.

Gcc pa je ob mnogih dodatnih orodjih ZASTONJ.

Pri teh stvareh Linux enostavno nima konkurence.

Druga pozitivna stvar pri Linuxu je, da je tako prekleto podoben Unixu in da je večinoma predelava programa iz Unix v Linux okolja stvar minornih predelav ali še teh ne.
Na Unixu pa dobiš strupeno dobra profi orodja za marsikaj-jasno v glavnem ne zastonj, ampak profi bo pa ja plačal za svoje orodje...






Brane2 ::

BTW: A je kdo probu DOS emulator na Linuxu ?

Tale XDOS (v okvirih SUse 7.3) Suva, vsaj tko je videt.
takoj bom nainštaliru Tango (edini PROGRAM, narejen za PC-DOS, ostalo so vse napake) in vidu, če stvar dela...

DOS na Linux particiji- zanimivo...

nsignific ::

DOS na linuxu? =) to je najvec kar zmore vasa domisljija? js sm spilu Unreal Tournament u Wine-u....

scorpy ::

Hehe jaz pa quaka pa še marsikaj...

Brane2 ::

DOS na Linuxu je zame pomemben zato, ker mi kar nekaj nepogrešljivih stvari dela na DOSu.

Na primer, Tango, pa recimo programator za čiperaj, pa recimo kar nekaj programov za CPLDje....

Za ostalo se ne sekiram tolk (Wine itd.)...

Gh0st ::

Sej DOS v Linuxu ni nobena znanost.
Pac mas program DOSEMU in potem stvaru laufas sicer mal pocasneje in manj zanesljivo a vendar...
Drgac pa je WINE Windows Emulator in ne DOS, kar je razlicno.
Nekdo je omenu da je Quake spilal na Linuxu...
No to je drgac prva igra, ki je bila prenesena na Linux platformo in jo je zelo lahko prenesti. Sej use skupi ni tok fgrozn kukr zgleda, sam mal volje moras met...
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

nsignific ::

ghost sam si pa cist faliu vse ej =)

nisem sploh reku da je wine dos emulator. kakopak UT ne tece v DOS okolju ;)

oni drugi je pa verjetno tudi isto mislil. govora je seveda o emulaciji.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Advanced user anketa [REZULTATI OBJAVLJENI] (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
16214963 (10045) Eru
»

ima kdo linux?

Oddelek: Operacijski sistemi
251437 (1002) CaqKa
»

SERVER za FULL DENARJA

Oddelek: Kaj kupiti
482117 (1451) Brane2
»

Imeti svoj server....

Oddelek: Omrežja in internet
171386 (1121) simon
»

Kater paket Linuxa mi priporocate?

Oddelek: Operacijski sistemi
372342 (1821) Cr00k

Več podobnih tem