» »

Postavljanje strežnika

Postavljanje strežnika

«
1
2

tx-z ::

no enkrat v roku 6mescev bi pač rad postavu server, pa mam par vprašanj
zaenkrat nimam ne hw ne sw..ampak to bo že
na serverju bi bil zagnan apache server (za http), ftp server, mail server, irc bot (eggdrop/windrop), server bi bil namenjen tut za shranjevanje podatkov pa prenašanje ..pa še za kej

torej ker OS bi bil najbl primern zanga, linux(če, ker?) ali windowsi (w2k, w2k3) ?

no, po tem pa pride na vrsto hardware...nekak se mi zdi bolš če bi kr linuxa dl gor, da bi bil računalnik cenejši(problem je moje neznanje linuxa..sam to bi lahko mogoče kdo pomagu inštalirat itd...pa seveda slo-tech :) ), torej kakšne rablene stvari, recimo ene 500-800MHz procesor, 128mb...pa nov disk recimo 40GB 7200rpm...tko da bi vseskp z novim "serverskim" ohišjem pa dobrim hlajenjem pršlo tm nekje okol 50k....

kakšni predlogi??

btw: vem ja..50k bo pomojm premal pa vseen..
tx-z

Trubadur ::

debian linux
Berite Thomasa!

Poldi112 ::

http://www.clarkconnect.org/

Distribucija, narejena za tebe. In mene. Samo jaz je se nisem probal, jo pa bom.

Poldi112 ::

Zakaj rabis serversko ohisje in 800MHz ohisje. Jaz imam za router/server p1 200 za 10.000 sit. Edino disk je bil se 10k rabljen 40k.
Sploh pa zakaj 7200 rpm ??? Kaksno linijo pa imas da to rabis za server ?

tx-z ::

linijo ? :\ 1024/256 adsl....sam 7200 obratov sm mislu pač zato kr bi bli gor razni podatki..daljši..pa recimo da na server skopiram...pa pol nekdo iz lokalnga omrežja pobere dol...serversko ohišje sm mislu kakšnga chiefteca BX-01B-B-B , da zgleda kao da je nek ful dobr server :) ..ne sj to mogoče..
tx-z

tx-z ::

aja..server bi bil za ruterjem..torej
internet ----->ruter---->(server+3je računalniki)
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

tx-z ::

drgač doma mam eno matično pa 200MHz procesor...sam a bi blo to dost da bi vse uredu delal...+pozabu si eggdropa za bota...bi to delal na tem os-u?

drgač pa tnx za tale clarcconnect..bom pogledu
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

fRiK0 ::

Jaz ti priporocam Slackware ker je nekoliko lazji za instalacijo kod Debian. 200Mhz je dovolj za server, jaz imam 133Mhz in mu nic ne manjka :D

Pa namesto kakega uh in ah ohisja kupi raje malo vec rama;)
Hvala

LP Tadej

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fRiK0 ()

tx-z ::

jah sj..sam tko sm mislu :) ..če bi pocen pršu skos..sam a bi šlo tisto BX ohišje pa AT matična plošča?
tx-z

Skrat ::

Jest mam doma za podoben namen P1 80Mhz@100Mhz, 16mb RAM, 800Mb+1,2Gb diska, Debian, Apache, php, mySql, Curier, ClamAV, Horde (Webmail)... skratka router+firewall za 4 notranje masine, priklopljen na kablu, web server, mail server... in mi dela vse b.p.

Skratka - katerakoli stara kista vsaj P1 bi ti mogla zadostovat za tvoje potrebe. Sicer zadeva ni super hitra, ampak vseeno zelo solidno opravlja svojo funkcijo :D
Free software is a matter of liberty, not price.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Skrat ()

tx-z ::

pol bo tko pomojm
matična+200MHz
64MB rama (mogoče samo 32 al pa celo 128)
512kB grafična
disk..pomojm vsaj 4GB

in ker linux bi gor deloval..suse, mandrake, redhat?
tx-z

Poldi112 ::

Vsak. Verjetno. Jaz imam KDE na p200 256 mb ram, samo ni se server. In dela. Pocasi, ampak dela. Ker pa grafike verjetno ne rabis je pa vseeno kaj das gor.
Clarkconnect ? (me zanima kaj bi si mislil o njem, ker ga mislim tudi sam enkrat preiskusiti:)

CCfly ::

Priporocam Slackware. Instaliraj brez vse tiste graficne navlake in se nauci delati s konzolo. 200 tka je za vse kar rabis ze luksuz. Lahko laufas vse streznike in P2P na njej ce ti pase.

tx-z ::

hmm..a ni baje slackware en izmed težje za nastavt itd..linuxov?
tale clarc connect se mi zdi zlo dobr..sam edina pomankljivost je, kr bi rabu server tut za irc bota pa bnc...na tem linuxu pa ne morš prit v konzolo..vsaj men še ni ratal pridt..da bi inštaliru tist..drgač pa bom dal win95 gor pa bo :)
tx-z

Law_Enforcer ::

Zigam: Kako ne moreš priti v konzolo v Clarkconnectu?

Do konzole lahko dostopaš preko SSH-ja ali pa kar preko Clarkconnectovega web-admina (pod Configuration imaš v tabeli na levi link do "Command line").

Iztok Smolic ::

Tale clarcconnect je takole na 1. pogled res ql. Kaj to ga lahk potem nadzorujem na daljavo? Sm vidim da je pa ml bol pozresen, a bo 120 - 200mhz dost, za rame sploh se ne vem kok bom lahk mel ...
Pa se ga da uporablat tut kot router ne ?

LP Iztok

Poldi112 ::

The ClarkConnect software transforms a standard PC into a full-featured Internet server/gateway. In other words, it connects your local area network (LAN) to a DSL or cable modem Internet connection. The software is based on Red Hat, so you can install thousands of software packages (RPMs) on your server!

Processor Pentium class
Memory 64 MB for basic setup, 128 MB for more than 10 users
Hard Drive 1 GB
Network Cards You will need 2 of these
Monitor Only required for the installation
Video Card Any old video card will do
CD-ROM Optional if you install over the Internet
Floppy Drive Optional if you have a bootable CD-ROM drive
Modem Optional - for caller ID feature
Connection Broadband only!

tx-z ::

no to sm probavu v vmware...tko da se nism nč povezval..a prek ssh lahko pridm gor..pa da bi pol ircbota dl gor?
tx-z

Packač ::

Lahko si upedenaš tud RH 9.0 pa ziher brez grafičnega umesnika, kr je nepotreben. Apache, PHP, mysql, ... si lahko upedenaš sigurno v enem dnevu (kompajlanje traja mal dlje časa na takem računlaniku). Preber si vodiče npr. pa ne boš mev nobenih problemov. Use maš povsod lepo razložen tako, da ne rabš met nobenga strahu.

no to sm probavu v vmware...tko da se nism nč povezval..a prek ssh lahko pridm gor..pa da bi pol ircbota dl gor?

Seveda, samo morš odpret port 22 => za remonte access mislš vrjetn.

Če rabš kak eggdrop pa to mi pošl PM.

arch5 ::

@zigam: če ti prikazuje admin console la kaj že, preklopi na drug screen alt+f2 če se ne motim. Porta za ssh ti na CC-ju ni potrebno dodatno odpirati, ker je na notranji mrežni karti vse odprto (če ga zaganjaš v gatevay načinu)

tx-z ::

no sm pršu v konzolo pa pršu not kot root..torej ne bo problema pr inštalaciji kerih kol drugih programov?..kr pol bom kr to dl gor..k se mi zdi najbl enostavno..pol pa še zravn eggdropa pa bnc ..
tx-z

arch5 ::

pomojem boš moral namestiti še razvojna orodja, če boš hotel kako stvar kompajlirat to pa narediš nekako tkole
apt-get update
apt-get install cc-devel
apt-get install make

fRiK0 ::

zigam slackware ni tezko instalirat, debian je pa za mazohiste :D
Hvala

LP Tadej

Gapi ::

ClarkConnect je narejen na osnovi RH9 tako da go ahead. Ga uporabljam kot router in kot ftp server rad bi pa mel gor še mail server. Rad bi vedel kaj vse rabm zrihtat da bi mi ta mail server bil viden tudi na netu kot webmail. Vem sem zakompliciral vprašanje.Verjetno rabim domeno in vpis v dns.
No person is rich enough,to buy back his past.

tx-z ::

a si probu poslat mail na imeuporabnika@tvojip
recimo uporabnik@192.99.99.99
tx-z

tx-z ::

hmm..nekak najbolša varianta bo, da bo server nekje na omari..problem pa je da je nemogoče do tja napelat mrežni kabl..torej, v poštev pride brezžično omrežje v tem primeru..

a tole bi pršlo v poštev..to dam v server, pol pa še tole k bi šlo na ruter..

a pozna kdo še kakšno možnost..brezžično, pa pocen? vsaj 11MBitov al kok so ta omrežja

aja..je pa tko..ruter je v eni sobi, server bi pa bil ene5metrov stran od ruterja..s tem da bi bil eno nadstropje nižje pa eno steno stran..
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

fRiK0 ::

zakaj pa v omaro?? Da se ti kaj pregreje alpa zazge? Fukn ga v kuhnopod mizoalpa na hladilnik, tam ne bo nobenga motu :)
Hvala

LP Tadej

tx-z ::

reku sm NA omaro.. :)
tx-z

fRiK0 ::

pardon :D
Hvala

LP Tadej

Lio ::

ker mi doma leži neki podobnga temu:
200Mhz MMX
matična
1,7Gb disk
....
...
..
.

Sm se odloču da še jst neki ustvarm. Stvarca nej bi mi služila kot mail server, http server, pa ftp server((pogojno) Ampak stvar je ta, da je blo najbliže linkxu kr sm kdaj bil na Infosu, na slo-techovih štantih:D Tko da o linuxu nimam pojma. PA točno kaj bi nucu da bi zrihtu vse zgoraj naštet.

tx-z ::

hmm..sm mal pregledu pa sm opazu da bi mogoče celo šlo, da bi bil server prvi pa pol ruter drugi...
torej

internet--->server--->ruter--->trije računalniki

zdj me pa zanima če je to sploh možno...mislm, če bom lahko dostopu na server prek mojga računalnika..pa na internet..itd
tx-z

Gapi ::

Router je lahko tudi server. Men kle ClarkConnect dela BP. Samp prave porte morš odpret zunanjemu svetu in to je to.
Zigam: Če pošljem mail user@mojm IP dela Če pa pošlje kolega ki pa ima kabl pa ne dela. Sem pa dobil en naključni mail od enga tipa iz volje. Prejemnik naj bi bil gost@moj IP ki ga na moji mašini ni. Jasno z priponko virusa. Mail server se že polni z spamom. Zato bo treba dobro skonfigurerat mail server in šele potem na net z njim.
No person is rich enough,to buy back his past.

HerrBaron ::

Ne rabiš imeti routerja in serverja. Na eno mašino si lahko namestiš vse. Jaz sem imel D-link router in FTP v LANu, pa mi je ful počas delal. Pol sem si pa debiana naštimal z shorewall (firewall) + proftpd + apache + postfix + amavis + clamav + spamassassin Stvar res deluje super.

tx-z ::

jah..sam štos je da jst že mam ruter..tko da..samo zanima me, če se bo dal dostopat do serverja prek ruterja(iz navadnga računalnika)..pa pol še na internet..
tx-z

HerrBaron ::

Ja da se. Na routerju forwardaš porte, ki jih potrebuješ: tcp 80 za http, tcp 20 in 21 za ftp, tcp 25 za mail,...
Iz notanjega omrežja pa itak lahko dostopaš do vsega, razen če boš nastavljal požarni zid

Poldi112 ::

Zigam, tvoja shema je napacna.
internet--->ruter--->server
---->trije računalniki
In z domacega racunalnika brez problema dostopas do serverja.

Poldi112 ::

Ok, tale moja shema se je popacila. Ampak za internetom in routerjem pridejo vzporedno server in racunalniki.

tx-z ::

jah..sam..server dat za ruter..ruter je premal dobr da lahko tok portov forwardiru...
mene zanima če sa tist nardit kr sm reku

server--->ruter--->računalniki

to me zanima če se da..če bi blo možno..
tx-z

HerrBaron ::

Kakšen router pa imaš da ne more toliko portov forwardat?

Točno to pa sem naredil jaz. Postavil sem linux router z 2 mrežnima, na eno priklopil adsl, na drugo pa router (na tisti port, ki je za računalnik v notranjem omrežju), nato pa sem še priklopil ostale 3 računalnike (moj, od sestre pa od fotra) na router. Sedaj mi router deluje le kot switch, na port za adsl na routerju pa nimam priklopljeneno nič.

V kratkem sicer planiram router prodat in kupit navaden switch...

Zgodovina sprememb…

tx-z ::

aha..no sj to sm mislu če se da..kr se mi nekak ne zdi smiselno menjavat zdj ruterja s switchom..kr je skor čist nov..no, ene 5 mescev..

aja..a internet ti dela na vseh računalnikih?
tx-z

HerrBaron ::

Ja, dela povsod

Če imaš na routerju 4 porte za priklopit računalnike gor, pol to ni problem.
Ker adsl modem daš v 1. mrežno v server, v drugo mrežno pa router (ki zdaj ni več ruter, ampak le switch).

Ko ti vse dela dobro pač lahko prodaš router in za pol te cene kupiš switch :D

tx-z ::

aha..kako bi pa pol naštelu, da bo ruter kot DMZ server(al kaj je že tist da on dodeli ipje..al server.? -al da ma vsak na svoji mašini narjen svoj ip)
tx-z

HerrBaron ::

Zunanji ip ti da siol.
na drugi mrežni, ki je prikljopljena v notranje omrežje pa daš ip 192.168.0.1,
ostalim mašinam pa daš ip naslove 192.168.0.x (x=2-254) ali pa na strežniku nastaviš DHCP server (ne pa DMZ)

Če bi rad forwardal porte (npr za emule) je bolje imeti statične ipje

Zgodovina sprememb…

fRiK0 ::

zigam ce mislis dat router za serverjem ga bos uporabljal samo kor switch al kaj??
Hvala

LP Tadej

tx-z ::

ja..v bistvu..
tx-z

Trubadur ::

ampak še zmer deluje isto kt firewall rajt?

kaj pa če daš strežnik in ostale računalnike za router?
Berite Thomasa!

HerrBaron ::

Ne moreš imeti 2 routerjev naenkrat. Ali imaš strežnik za routerjem ali pa je tvoj strežnik router in firewall

Gapi ::

HerrBaron: Sej on bo ponucal router le kot switch. Sam upam da bo na tem routerju izklopu dhcp in ga naštimal na software routerju (linux).
No person is rich enough,to buy back his past.

HerrBaron ::

@Gapi:
To jaz vem, ampač če prav razumem, on hoče meti Server med routerjem in adsl modemom, router pa vseeno uporabljati kot router.
Trenutno pa jaz svoj router uporabljam le kot switch:D

Trubadur ::

nope jst sam sprasujm:D
Berite Thomasa!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

clarkconnect rabim poomoč pri inštaliranju! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Operacijski sistemi
23015944 (7483) Gapi
»

Postavitev lastnega strežnika!

Oddelek: Omrežja in internet
62864 (2583) Gwanaroth
»

Kako postaviti domači usmerjevalnik(router) oz. server?

Oddelek: Omrežja in internet
192985 (2633) tx-z
»

star kompjuter --> najboljši ruter?

Oddelek: Pomoč in nasveti
151599 (1245) sidd
»

Izdelava Firewall-a iz starega računalnika

Oddelek: Omrežja in internet
341756 (1163) Gapi

Več podobnih tem