» »

star kompjuter --> najboljši ruter?

star kompjuter --> najboljši ruter?

kihc ::

Nekako sem se sprijaznil z dejstvom da če hočem imeti več računalnikov povezanih na adsl potrebujem ruter.
Že v drugih temah po tem forumu so mnogi uporabniki izjavili da je najbolje imeti eno staro kišto za ruter, vendar se meni ta ideja nekako ni dopadla zaradi potrebe po še enem monitorju tipkovnici itd... na splošno pa je problem kam vse to postavit.

Vendar sem nakako ugotovil, da tudi te težave niso nerešljive -- za monitor in pereferijo se dobi "hub", glede same kište pa sem prišel na idejo, da jo lahko vse komponente zbašem v kakšno lepo majhno kovinsko škatlo in je končni izgled podoben ruterju.

No kakor hitro sem se ogrel za to idejo, pa je nastalo kup vprašanj ...

1. Hardwear

- V mislih sem imel nekaj v stilu p100-200 mhz, zanima me kako je z priklopom računalnikov - rabil bi nekako 4 mesta za priklop rač.
Najprej sem mislil da bi v kišto zbasal 5 mrežnih kartic pa sem ugotovil da nekako ne bo šlo. :D
Potem sem dobil nasvet naj uporabim 2 mrežni kartici in hub - s hubi nimam izkušenj vendar nekako se mi zdi da hub samo razdeli eno mrežno na x vhodov, kar se pravi da je ql. True?
- Druga stvar je disk. Če bi imel tole samo kot ruter potem diska baje sploh ne rabim ker se da stvar furati iz diskete. Vendar nakako razmišljam da bi na ta "ruter" nekako še postavil kakšno malenkost kot recimo kakšen bnc ali bota za IRC, morda celo kakšen mail in mini http server, no nevem še točno...Tako da mislim vse skupaj dat na kakšen 1giga disk...
-koliko rama rabim za vse to? sicer vem da takšna šara ni draga vendar vseeno nevem koliko rama to pokuri - 256mb? 512mb? več???

2. Softwear

- Kot prvo kakšen OS naj sploh uporabim - ugotovil sem da obstaja poleg linuxa še cel kup šare, zanima me kaj je najboljše?
- Kako je z zaščito (firewallom). "Trgovinski" ruterji imajo tole nakako vgrajeno hardwearsko, kako je s tem tukaj? Nisem kakšen zahtevni uporabnik a vseeni ni zdravo biti brez firewalla sploh če imaš 24/7 prižgano kišto. Ker uporabljam emulo ne bi rad da se firewall in mula kako "kregata".
- Zadnji 2 stvari, ki me zanimata bolj informativno;

× kako je z temi priavtoritetami paketkov (če imam recimo ne enem rač. http server in emulo potem pa hočem igrat igre prek neta nebi rad astronomskih pingov itd) - se da to kako poštimati?
× Quality of Service - razmišljal sem o tem da bi do sestrične (cca 30m), potegnil kabel in jo 'dodelil' recimo 256k downloada in 64k uploada in tako bi imela neomejen dostop do interneta in ji bi recimo računal jurja/mesec (uporablja skoraj samo irc, tako da ne rabi strašnih hitrosti) - se to da kako narediti?

Ufff:D :( Opravičujem se za tako zakomplicirano temo a ne znam bolj nakratko postaviti toliko vprašanj.
Zelo bom hvaležen za vsakršen odgovor. :)
x

OmegaBlue ::

Glede hardwara:
- V kišto daj 2 mrežni, 1 za modem 2 v hub ali switch.

- kake 2-3GB disk bo več kot dovolj

- pokuri izredno malo rama laufa že na 64MB

Glede Softwara:

Prava rešitev nekako po opisu je ClarkConnect.

- Temelji na RedHat linux-u,
- ima vgrajen firewall (iptables)
- podpira tudi QoS
- in omejevanje hitrosti

Na izbiro imaš tudi module kot so mail in http server. Tako če te še kaj zanima prašaj.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Zgodovina sprememb…

kihc ::

@.::OmegaBlue::. Thnx:D, zgleda da je ta ClarkConnect točno to kar potrebujem.

Samo še nekaj glede switcha - ja kakšna razlika med tem za 5 tisočakov in tem za 17 tisočakov ? Najbrž samo kvaliteta izdelave, ker dražji ima doživljensko garancijo, cenejši pa 2 leti. Samo vseeno lahko za ceno dražjega kupim 3 druge. :D
x

2nemesis ::

Drug izdelovalec, drug uvoznik, drugačna marža ---> drugačna cena.
Kupi cenejšega!

bmen ::

Da je tukaj hec večji oba switcha dela ena in ista firma - Allied Telesyn - svoje "profi" zadeve prodaja pod svojim imenom - one namenjene "za doma" pa pod imenom Corega.

Največkrat gre za popolnoma istew izdelke (ok škatle so drugačne), razlika je v podpori in priloženih dobrotah, ki jih peri coregi ponavadi ni. Baje so celo navodila za uporabo samo na njihovi domači strani.

OmegaBlue ::

Kar tistega za 5 tisočakov uzami je čisto dober.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

sidd ::

Zdravo!
sem prebral tole temo, in me je kar zamikalo, da bi si jaz tud tole postavil(kot zaščito in za mrežo)...prav doma mam še eno tako staro mašinco:D
kihc, sporoči kak se bo obneslo tole, prosim!

lp
sidd

kihc ::

Najprej naj povem da sem imel namen narediti tole nekje v roku 1-2 meseca, vendar sem si premislil.:D
Ubistvu so tukaj stroški minimalni, tako da se bom zadeve lotil kakor hitro se bo dalo, samo moram dobit mašino kar lahko traja.

Vsekakor bom poročal ko bo. :)
x

sidd ::

ok, mene zanima, če morš disk prej formatirat in podobno, al lahko kaj gor ostane?
pa kero je bolše home al office?
lp
sidd

Azrael ::

home = zastonj/free
office = za plačat, ima pa nekaj dodatkov (virus scan), več varnosti, podpora...

Če denar ni problem office, drugače boš tudi s home lepo shajal.

Za formatiranje pa mislim, da inštalacijski CD sformatira disk in gredo podatki, ki so gor papa.
Nekoč je bil Slo-tech.

SasoS ::

1. Kot hardware je P100-200 idealno...32MB rama, 64 ali 128 imaš že čez glavo zadosti, 2 mrežni pa v switch (ista cena kot hub, pa dosti bolje). Disk...načeloma je par GB dovolj (ali celo brez če si z disketo). Jaz osebno imam not 80GB, zadeva pa služi ponoči za download ko jaz spim. Sem še staknil zadnji 5400 disk, tako da je tudi primerno tih! Monitorja, tastature in podobne šare ne rabiš nič..vse delaš potem preko ssh-ja.

2. Linux :D. Sam prisegam na Slacka. Lepo inštaliraš brez XWindows sistema, furaš samo konzolo, laufa ko urca. Seveda si sam kompajlaš kernel, daš notr QoS in ostalo kar rabiš...dela ko urca. Ako te zanimajo še alternative, poglej za FreeBSD..jaz ga pa na žalost ne poznam :(

lp

sidd ::

Zdravo!
aha, hvala. no, zdaj mam home verzijo doma, pa bom z tem probal...ju3 grem še po kabl, pa bomo vidli, kak laufa.
disk je 3.2 Gb, tak da bo zadostovalo, rama je 64, pa proc je 166 Mh...mislim, da bo ok:))
SasoS bom probal tud slacka, samo zdaj se komaj uvajam, tak da vse postopoma:8)
thnx

lp
sidd

balocom ::

Coyote Linux je buls ce rabs samo router.
Pa za mail in http server men se zdi da rabs domen ($$$$$$$$$$$$$$$$$$$)

sidd ::

hm......trenutno mi tak gre samo za router pa zaščito/firewall in podobno...sn ugotovil da lahko na arnesovem strežniku prav tako stran postavim, tak da nebi blo treba doma tega
te praviš da je coyote bolše za tako varjanto??

lp
sidd

Azrael ::

Coyote Linux je zelo dober in nudi osnovno varnost Linux routerja. Kar se tiče nastavitev je zelo enostaven, vedeti moraš samo katere mrežne kartice in kakšno povezavo na net imaš, disketo lahko kreiraš s čarovnikom v Windows okolju... Dela hitro in zanesljivo.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

sidd ::

Azrael, hvala še enkrat! no bom jaz to sprobal, samo ne tak hitro, trenutno nimam časa.
lp
sidd


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Doma narejen router!

Oddelek: Omrežja in internet
212321 (1303) sidd
»

Kako postaviti domači usmerjevalnik(router) oz. server?

Oddelek: Omrežja in internet
192967 (2615) tx-z
»

WLAN rešitev

Oddelek: Strojna oprema
201481 (1188) CCfly
»

Postavljanje strežnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
504708 (3657) tx-z
»

Katero ohišje do 30000Sit

Oddelek: Kaj kupiti
201972 (1709) Xgeneration

Več podobnih tem