» »

Lahko človeškemu življenju določimo denarno vrednost?

Lahko človeškemu življenju določimo denarno vrednost?

1
2
»

poweroff ::

Problem je rangiranje na splošno.
sudo poweroff

marijancek ::

perci je izjavil:

>Če letno umre zaradi take spremembe zakona 1 človek manj, se je tak zakon izplačal ali ne?

Seveda se je splacal! Ves svet ve da je clovesko zivljenje neprecenljivo, vredno veliko vec kokr bi pa vsi tisti vozniki skupaj spil piva v 1 letu...


Tole je rekel crook v tej TEMI, jaz pa se z njim ne strinjam, utemeljitev bom dal malo kasneje.

Kaksno je vase mnenje - argumentirano prosim.



Moje je neprecenljivo, tvoje pa vredno toliko kot mi koristiš. Ti mi nič ne koristiš torej je ničvredno.

@nny ::

Človeško življenje v Z Evropi je ocenjeno na milijon (1.000.000,00 €). Tako so izračunali "ekonomsko" izgubo v primeru smrti v prometni nesreči.

marijancek ::

kr1ženska je izjavil:

Men gredo kocine po konc ko slišim, kako se ljudje vneto borijo za nedovžne pse in mačke in nevem kva še vse, medtem ko gredo mimo klošarja (človeka!!) pa ga ignorirajo. Ali je življenje ene živali res vredno več kot življenje enega brezdomca?

meni se ljudje izjemno težko smilijo. lahko gledam ko nekomu režejo glavo z motorko pa me ne gane. nasprotno pa se mi živali zlahka smilijo. na splošno mi gredo ljudje na živce če povem po pravici. :)

@nny je izjavil:

Človeško življenje v Z Evropi je ocenjeno na milijon (1.000.000,00 €). Tako so izračunali "ekonomsko" izgubo v primeru smrti v prometni nesreči.

hja če umre novopečeni upokojenec pa je ekonomski plus za državo.

Zgodovina sprememb…

jype ::

kr1ženska> Ljudje resno. Ali je življenje enega pomembneža vredno več kot življenje enega klošarja?

S čigave perspektive?

marijancek ::

povprečne

Shegevara ::

Glede na to da je odkup člov. življenja prepovedan, me zanima sploh kaj ima smisel ovrednotit člov. življenje? Če predpostavimo sužnjelastništvo, bi ceno postavila ekonomija in svobodni trg, sicer pa je brezvezno vprašanje.

poweroff ::

Še enkrat bom rekel: napaka pri tej debati je rangiranje. Pri življenjih rangiranja ne sme biti.
sudo poweroff

Gray_Warden ::

seveda je življenje lahko ovrednoteno.

Življenje pisatelja,znanstvenika ali kateregakoli izobraženca ki je kaj doprinesel človeštvu je veliko več vredno kot življenje narkomana ali pijanca.


Življenje nekoga ki pomaga drugim je prav tako vrendo več kot življenje morilca ali posiljevalca.
Why so serious?

Zgodovina sprememb…

jype ::

Pa je res?

Življenje tvojega brata narkomana je torej vredno manj kot življenje Dostojevskega?

Gray_Warden ::

realno gledano...vsekakor.

Če zanemariš čustva. Sicer pa brata narkomana ne bi imel pretirano rad. Sploh. Sramoval bi se ga.

Pa ti? Če bi imel brata ki je narkoman in je enkrat ko je bil zadet posilil žensko. Kdo bi bil zate vreden več? Dostojevski ali tvoj brat? Ne mi rečt da bi bil ponosn na brata. To bi bilo možno le če bi bil isti izmeček kot on.

hipotetično vprašanje seveda.
Why so serious?

Zgodovina sprememb…

jype ::

Gray_Warden> realno gledano

Ampak na vrednost življenja lahko realno gledajo le zavarovalnice.

Gray_Warden> Pa ti? Če bi imel brata ki je narkoman in je enkrat ko je bil zadet posilil žensko. Kdo bi bil zate vreden več? Dostojevski ali tvoj brat? Ne mi rečt da bi bil ponosn na brata. To bi bilo možno le če bi bil isti izmeček kot on.

Komplicirano vprašanje. Glede na to, koliko življenj je uničil Dostojevski (Cankarja vsaj ni treba brat več kot polovici sveta) nisem prepričan, če ni narkomanovo življenje dejansko vredno več.

Gray_Warden ::

Pa spremeniva vprašanje, da ti bo lažje.

na eni strani imaš Toma Križnarja ki se na vse pretege trudi pomagati ljudem v Afriki. Na vsak način hoče svetu pokazati kakšne krivice se godijo ljudem v Afriki, samo da bi spremenil situacijo, ki je izjemno klavrna.

Na drugi strani imaš narkomana ki krade karkoli je možno samo da bi dobil denar da si kupi sranje za naslednji fix.

Katero življenje je po tvojem mnenju vredno več? Narkoman ali Križnar?

Sicer pa je to le....bom rekel namišljena vrednost človeka. Težko pa je opredeliti zakaj bi bil katerikoli od njiju iz denarnega vidika vreden več. Za zavarovalnice sta oba vredna enako. narkoman lahko jutr umre zaradi predoziranja, Križnar pa se lahko znajde sredi kakšnega spopada in ga slučajno ubijejo. Kako bi torej lahko sploh določili kakšna je denarna vrednost posameznika?

hm...dokaj nemogoče. Edini sistem ki bi vsekakor deloval je recimo ta, da bi moral v realnem življenju nabirati experience točke. Le te bi nabiral najprej s šolanjem, nato pa z različnimi dosežki. Več točk kot bi nabral, več bi bil vreden. Sistem ki ga imamo trenutno pa vlada tako, da smatra da je človek vreden točno toliko kolikor ima denarja na bančnem računu.
Why so serious?

Zgodovina sprememb…

Gray_Warden ::

sem na 9gag.com ravnokar našel odlično sliko ki lepo pove točno to kar sem pisal zgoraj. Več kot imaš na bančnem računu, bolj te ima država rada in bolj se država trudi da bi ti olajšala življenje. Večinoma so tudi ljudje prijaznejši do bogatejših ljudi kot do klošarjev na cesti.

http://9gag.com/gag/3358790
Why so serious?

Zgodovina sprememb…

jype ::

Gray_Warden> Katero življenje je po tvojem mnenju vredno več? Narkoman ali Križnar?

Pa dodajmo hipotetičen zaplet: A si to vprašanje postavil pred objavo posnetka, na katerem Križnar posiljuje afriške otroke, ali po tem?

Gray_Warden> Več kot imaš na bančnem računu, bolj te ima država rada

Absolutno, ampak vrednosti tvojega življenja za mojo babico to ne spremeni.

DragonHeart ::

ni treba dodajati prav nobenega zapleta, saj tema ne govori o čustveni vrednosti...o kateri govoriš ti...ampak o denarni vrednosti.

Kdo doprinese svetu več. Ali je možno človeku določiti DENARNO vrednost. Ne čustveno ampak denarno.

In čeprav je križnar vsekakor vreden več kot lokaln narkoman....kako bi mu bilo možno recimo določiti denarno vrednost?

Edini način, ki ga jaz vidim, da nekomu določiš denarno vrednost, je recimo ta da gledamo koliko je nekdo svetu doprinesel. kakršnokoli drugo gledanje na denarno vrednost človeštva je po mojem mnenju le dobičkarstvo (zavarovalnice) ali suženjstvo...ki pa je v končni fazi spet dobičkarstvo.

Zgodovina sprememb…

jype ::

DragonHeart> ampak o denarni vrednosti.

O tej lahko govori zavarovalnica. A ni nenavadno, da te praviloma ne zanima "morilski potencial" ?

DragonHeart> Edini način, ki ga jaz vidim, da nekomu določiš denarno vrednost, je recimo ta da gledamo koliko je nekdo svetu doprinesel. kakršnokoli drugo gledanje na denarno vrednost človeštva je po mojem mnenju le dobičkarstvo (zavarovalnice) ali suženjstvo...ki pa je v končni fazi spet dobičkarstvo.

Kaj je pa smisel določanja takšne vrednosti?

DragonHeart ::

nevem. Smisla ni. Vendar je avtor te teme spraševal po tem...ali lahko človeškemu življenju določimo denarno vrednost.

Če ne gledamo na dosežke nekega človeka ampak gledamo le na.....njegovo namišljeno denarno vrednost je to izključno le dobičkarstvo....ki ga trenutno vsi sprejemamo ker nas je vse strah kaj bo če se slučajno poškodujemo ali hudo zbolimo.

Zgodovina sprememb…

jype ::

Torej bo najbolje, če rečemo, da je pet evrov kila.

Pa je določeno!

DragonHeart ::

potem bi bili največ vredni američani. spet. kot ponavadi. Bogi afričani pa bi zopet bili vredni najmanj..kot so že zdaj.

Zgodovina sprememb…

Gray_Warden ::

jype je izjavil:

Torej bo najbolje, če rečemo, da je pet evrov kila.

Pa je določeno!



5 eur kila? Na podlagi česa pa si to določil?
In ja, kot vidim sem jaz narobe razumel temo, dejasnko govori o denarni vrednosti človeka in ne mentalni kot sem najprej mislil jaz.
Why so serious?

Zgodovina sprememb…

jype ::

DragonHeart> potem bi bili največ vredni američani. spet. kot ponavadi. Bogi afričani pa bi zopet bili vredni najmanj..kot so že zdaj.

Če te to moti, pa lahko rečeš, da je vrednost 100 evrov deljeno z maso v kilah.

Gray_Warden> 5 eur kila? Na podlagi česa pa si to določil?

Arbitrarno.

DragonHeart ::

jype je izjavil:

DragonHeart> potem bi bili največ vredni američani. spet. kot ponavadi. Bogi afričani pa bi zopet bili vredni najmanj..kot so že zdaj.

Če te to moti, pa lahko rečeš, da je vrednost 100 evrov deljeno z maso v kilah.


spet not valid saj zdaj trdiš da so debelejši ljudje vredni manj kot suhi.

Kar pa te jaz sprašujem pa je...kako pravično določiti vrednost življenja?

Isto se zdaj po razmisleku sprašujem za živali.....zakaj je neka žival vredna toliko in toliko eurov?!? Očitno so živali za ljudi izključno samo artikli v izložbi s ceno prilepleno na polico kjer sedijo.
V končni fazi pride potem vprašanje.... kaj je iz denarnega vidika vredno več? Človeško življenje ali življenje sibirskega tigra recimo?

Zgodovina sprememb…

jype ::

DragonHeart> kako pravično določiti vrednost življenja?

Pravim, da to vprašanje nima nikakršnega smisla, dokler se ne odločiš o kriterijih. Če rečeš, da je življenje vsota vseh bolečin, ki se bodo pretrpele ob izgubi, bo Perelman vreden manj kot Britney Spears ali Justin Bieber.

DragonHeart> Isto se zdaj po razmisleku sprašujem za živali.....zakaj je neka žival vredna toliko in toliko eurov?!? Očitno so živali za ljudi izključno samo artikli v izložbi s ceno prilepleno na polico kjer sedijo.

Ja, tako je. Saj v resnici je z ljudmi enako, samo da se moramo delat, da ni, ker če bi s tem vedenjem operirali, bi bil življenski standard totalno v podnu.

DragonHeart> V končni fazi pride potem vprašanje.... kaj je iz denarnega vidika vredno več? Človeško življenje ali življenje sibirskega tigra recimo?

Odvisn kok kil ma sibirski tiger, ane?

DragonHeart ::

sodeč po tem da je tik pred izumrtjem bi rekel da je zelo lahek. Pa vendar je sibirski tiger kar težka žival...njeno življenje pa je vredno bistveno manj kot smrt očitno.

določanje vrednsoti življenja nekoga je en velik fail.

Za konec bom rekel da je nemogoče smiselno določiti denarno vrednost nekega bitja glede na kriterije ki trenutno veljajo.

Trenutno velja nekako takole:

bogati ljudje > ostali ljudje v razvitih delih sveta > ljudje v zaostalih delih sveta > živali

Zgodovina sprememb…

jype ::

DragonHeart> sodeč po tem da je tik pred izumrtjem bi rekel da je zelo lahek. Pa vendar je sibirski tiger kar težka žival...njeno življenje pa je vredno bistveno manj kot smrt očitno.

Glede na to da je že skoraj izumrl, očitno.

Poleg težavnosti pri določanju vrednosti življenja si tudi ni pametno delat preveč romantičnih utvar glede narave - tiger se nič ne sprašuje, preden zlomi vrat zadnjega pripadnika določene vrste, tudi če bi to morebiti bil človek ali njegov bližnji sorodnik.

DragonHeart> bogati ljudje > ostali ljudje v razvitih delih sveta > ljudje v zaostalih delih sveta > živali

Jaz nisem prepričan, da to velja kar univerzalno. Življenje domače živali bogatega človeka je komot vredno precej več kot življenja nekaterih drugih bogatih ljudi, na primer.

DragonHeart ::

jype je izjavil:


Jaz nisem prepričan, da to velja kar univerzalno. Življenje domače živali bogatega človeka je komot vredno precej več kot življenja nekaterih drugih bogatih ljudi, na primer.



Če jo ima rad, vsekakor. Če pa jo muči, se za njo ne zmeni, je ne hrani ali karkoli drugega pa temu ni tako. Nikoli ne veš kakšen psihopat je lahko bogat člvoek.

Ampak ti spet govoriš o čustveni vrednosti in ne denarni. Nauči se ločiti to dvoje.

Jaz ne govorim o čustveni navezanosti na nekoga. Niti ne o tem, koliko nekdo vlaga v nekega človeka ali žival. Ampak koliko je dejanska denarna vrednost tega bitja.

Seveda je najin pogovor povsem hipotetičen, saj je verjetno obema jasno da trenutno v svetu velja preprosto pravilo. Vrednost nekega artikla je toliko kolikor je nekdo pripravljen plačati zanj....in tako je tudi s trenutno denarno vrednostjo živega bitja. vse stane točno toliko kolikor je pripravljen nekdo plačati. Tudi zavarovanje.

Zgodovina sprememb…

jype ::

DragonHeart> Ampak ti spet govoriš o čustveni vrednosti in ne denarni. Nauči se ločiti to dvoje.

Ne moreš, ker z denarjem upravljajo čustveni ljudje, vedno.

DragonHeart> dejanska denarna vrednost

Saj si si odgovoril, koliko je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Shegevara ::

To kar sem pa jaz omenil pa nobenega ne zanima. Predvsem to, da je težko na pamet govorit o vrednosti ljudi, če pa jih je težko ovrednotit?

Ena caka, če me ne razumete:


Recimo Dragonheart omenja, da na vrednost človeka ne smemo gledati čustveno. Vredu.

Kam bi uvrstil morlica, ki je ubil nekega kriminalca? Za nečustvenega je storil prav, za normalne ljudi, bi pa lahko trdil, da ga imajo za nevarnega.

DragonHeart ::

o tem pa je gray_warden omenil nekaj uporabnega. nabiranje točk..več točk kot nabereš, več si denarno vreden. Umor te vrž na 0 eur.

Jype...z denarjem vedno ravnajo čustveni ljudje? torej trdiš da so prekupčevalci s sužnji čustveni ljudje?

Shegevara je izjavil:

Glede na to da je odkup člov. življenja prepovedan, me zanima sploh kaj ima smisel ovrednotit člov. življenje? Če predpostavimo sužnjelastništvo, bi ceno postavila ekonomija in svobodni trg, sicer pa je brezvezno vprašanje.



da odgovorim še na to vprašanje...to se je nekoč dogajalo s črnskimi sužnji in se verjetno marsikje dogaja še danes. Prekupčevalci so postavili ceno, stranke pa so sužnje kupile.

Zgodovina sprememb…

jype ::

DragonHeart> Jype...z denarjem vedno ravnajo čustveni ljudje? torej trdiš da so prekupčevalci s sužnji čustveni ljudje?

Ja, so, sicer bi prodali tudi svoje otroke.

DragonHeart ::

na žalost so bili njihovi otroci večinoma belci...za sužnje pa so veljali črnci.

Poleg tega svojih otrok včasih ni bilo smiselno prodajat. Namreč...smisel imeti otroka je bil ravno v tem, da je otrok pomagal starejšemu človeku živeti, ko je bil ta že star in ni bil sposoben skrbeti zase. Zato je bilo življenje otrok za starše še toliko bolj...denarno vredno. Brez otrok bi starejši ljudje umirali še prej saj ne bi bili sposobni skrbeti zase. veš, niso imeli penzije.

your answer is invalid.

Zgodovina sprememb…

jype ::

DragonHeart> na žalost so bili njihovi otroci večinoma belci...za sužnje pa so veljali črnci.

No? To ne more biti racionalno. Če prodajaš ljudi, potem prodajaš vse.

DragonHeart ::

razloži to njim, ne meni.

za njihove pojme, iz čustvenega vidika, so bili belci veliko več vredni kot črnci. Iz denarnega vidika pa so bili za njih črnci vsekakor vredni več.

Kot recimo takole:
Če tvoj 3 letni sin nariše neko slikco, je zate ta slikca vredna ogromno. Dejanska tržna vrednost te slikce pa je zanemarljiva.

Zato vsi pravijo da je bil Yugo zakon, čeprav je bil navaden šrot. Čustvena navezanost pač, čeprav je bila dejanska tržna vrednost tega avta izjemno smešno nizka.
določanje cene artikla s svojimi čustvi je smešno. Artikel je vreden toliko kot je nekdo drug pripravljen plačati zanj. Tako je tudi s človeškim življenjem.

na žalost. Kakorkoli pogledaš, še vedno nismo praktično nič boljši od divjakov.

Zgodovina sprememb…

jype ::

DragonHeart> še vedno nismo praktično nič boljši od divjakov.

Smo. Znamo analizo.

donfilipo ::

Kdo jo zna?

Znamo tudi sekiro in nož.

Pa še vedno ni jasno, ali bo to za dobro vrste (in ker smo krona carstva življenja, za vse vrste:), ali potop za večino;((

Nekaterih lastnosti zdravega seštevanja 1+1 ne premoremo več, če smo kdaj seveda sploh jih;((
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

Manu ::

Na vprašanje 'kdo je cinik?' je Oscar Wilde odgovoril:

"A man who knows the price of everything and the value of nothing."
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

VelikiTun ::

Takole se vrednoti človeško življenje na vojnem območju: http://www.reuters.com/article/2012/03/...

donfilipo ::

Tudi na navidez čisto varnih območjih ni dosti drugače, če kliker satanu dela in proradi!

Pripravt desperado junkija v karkoli hočeš in v obsegu zmožnosti takega obupanca, lahko eventuelno kjerkoli, pospravi ne ravno varovano osebo, za 50-100g horsa. Ko misli, da s tem pa dejansko lahko začne kariero al capone-ja...zopet. No in koliko je 100g horsa v afganistanu?

7kg opija zadošča za 1kg heroina je cca 1000$. Tam.
Vse razlike so mastni zaslužki tihotapcev in mafije, in na tem koncu včasih povsem pobudaljenih zombijev, ki, ....če ne bi dejansko nekdo, ali več njih, tudi napol od governmenta skbel za njih, bi tudi morili za 300EUR kot v krimi nadaljevankah in na srečo zaenkrat še redkih poročilih.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

para! ::

Seveda lahko. Življenja bližnjih so neprecenljiva, življenja drugih pa brez kakršnekoli vrednosti (0 EUR). Z vidika posameznika.

lp
Death before dishonor!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: para! ()

LordTado ::

Saj so cene organov na črnem trgu:)
Samo seštet je treba,pamet pa itak nič ne vaga:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LordTado ()

Yugos ::

Seveda nima vrednost, v Sloveniji imajo delavci nižjo vrednost ker niso državljani te države in so sploh južnega porekla.

Tukaj pustijo svoje zdravje, ne dobijo plačila, nekateri pustijo celo svoja življenja, vendar potem gledaš kako se na portalih ljudje norčujejo in jih pošiljajo v tri p ****

Vse države vrednotijo druge ljudi drugače in jim znižajo vrednost, samo v javnosti si tega ne upajo povedati.

Vem pa da se to ne bo spremenilo, sam moraš predsodit ali te druga oseba spoštuje.

jype ::

LordTado> Samo seštet je treba,pamet pa itak nič ne vaga:)

Zadnjič sem v trgovini videl nekoga, ki je težkal baterije in se odločil, da niso dovolj polne, ter jih vrnil na obešalnik.

Zdaj tudi za pamet nisem več prepričan.

figula ::

Prevzetno je takole na hitro sklepati in predvidevati kaj si misli neznanec, ki težka baterije.

Morda ni preverjal njihove polnosti, ampak težo, ki bi zadoščala, da se ubrani nekoga, ki bi njegovo življenje smatral kot nevredno.

jype ::

figula> Prevzetno je takole na hitro sklepati in predvidevati kaj si misli neznanec, ki težka baterije.

Glasno je komentiral, sicer si nikakor ne bi domišljal česa tako zanimivega.

figula ::

o fletno, potem je bil pa res hec :)

jype ::

Ja. Do vrtenja ključavnice na biciklu sem zdržal, preden sem se začel hihitat.

Pozimi bi morali daljnovode preklopit na 12V, da ne bi žled potrgal toliko žic!

LordTado ::

jype je izjavil:

figula> Prevzetno je takole na hitro sklepati in predvidevati kaj si misli neznanec, ki težka baterije.

Glasno je komentiral, sicer si nikakor ne bi domišljal česa tako zanimivega.


Mogoče je gledal na to, da ne bo aparat z baterijami težek in neokreten:)
Lahko se spozna na ergonomijo:)
Ali pa je bil neodvisen tester:)
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prosim za pomoč pri priklopu gramofona

Oddelek: Zvok in slika
436763 (6479) 2x'=2
»

Kako na računalniku preveriti če ima USB3

Oddelek: Pomoč in nasveti
344781 (4214) guererro

Kaj bi vi storili če bi vas partner varal? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17527683 (23151) Gandalfar
»

Za koga imate avto? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10613935 (11331) Pithlit
»

Nevrjetne sex lutke! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14133330 (28463) jype

Več podobnih tem