» »

Pancerke

Pancerke

1
2
3 4 5

Utk ::

In kako to prepreči 10A varovalka namesto 16?

joez7 ::

A trolaš?
10A varovalka prej izklopi - napram 16A je 2x manjša moč kratkega stika. P=I*I*R*t
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Utk ::

Če bo zarad 15A toka namesto 9 nastal požar, potem je problem nekje drugje, se ti ne zdi?
Pri kratkem stiku bo vsako vrglo ven.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

joez7 ::

Fizika ti nije jaka stvar?
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

mirator ::

Utk je izjavil:

Z varovalko ali inštalacijskim odklopnikom ščitimo kable. S selektivnostjo pa zagotovimo, da bo najprej pregorela varovalka oz izklopil, porabniku najbližji zaščitni element. Za taljive varovalke velja, da je selektivnost zagotovljena pri razmerju 1:1,6. Torej drži, da bi pri 20 A pancerkah morale biti naslednje varovalke maksimalno 10A.

Kaj to pomeni "morale biti"? Imamo kak pravilnik, zakon, se ga kdo drži in kako se potem v nekem normalnem stanovanju priključi bojler, sušilni stroj ali kaj drugega kar zahteva 16A varovalko?

Pravilnike so ti že našteli, poleg tega pa so še standardi, ki pa so plačljivi. Vsi projektanti in izvajalci, ki delajo po projektih, se teh predpisov držijo.
Očitno pojma selektivnost ne razumeš, ker če bi ga, potem bi razumel, zakaj morajo biti za 20 A varovalkami največ 1o A inštalacijski odklopniki (imaš zapisano v citatu, ki si ga priložil).
Če bi moj post v celoti prebral, potem bi prebral, da sem pisal tudi o pogojni selektivnosti. Ta pa je tudi razlog, da so vseeno pod določenimi pogoji (impedanca okvarne zanke) lahko tudi 16 A odklopniki. Samo to ve projektant, ne pa inštalater.
Sicer pa forum ni namenjen učenju foha ampak pomoči za konkretne probleme, kot ga ima OP.

DamijanD ::

Saj tega tudi jaz ne razumem povsem. Če imaš pancerke 20A, zakaj ne bi smel v sobi 1 vlečt občasno 15A (in zaradi tega imeti 16A varovalko za ta prostor) in posledično enako za sobo 2 itd... Pride kakšen mojster z mašino in mu bo z 10A stalno ven metalo...

Utk ::

DamijanD je izjavil:

Saj tega tudi jaz ne razumem povsem. Če imaš pancerke 20A, zakaj ne bi smel v sobi 1 vlečt občasno 15A (in zaradi tega imeti 16A varovalko za ta prostor) in posledično enako za sobo 2 itd... Pride kakšen mojster z mašino in mu bo z 10A stalno ven metalo...

50 let je bilo to normalno, niti enega požara ni bilo zarad tega, zdaj pa kao več ne smeš...

joez7 je izjavil:

Fizika ti nije jaka stvar?

Tolk mi je, da še zmeraj ne razumem kako 20A ali 25A pancerka vpliva na možnost požara znotraj 16A kroga. Tega še zmeraj ni nihče razložil, niti ne bo. Ker vpliva pač ni.

Če je 16A na nekem krogu nevarna pri 20A pancerki, je tudi pri 25A.

Sploh zdaj ko se montira električne polnilnice. Ponoči ni druge porabe na primer in hočeš imet na polnilnici čim večjo moč. Zdaj pa pravite, da bi pri 3x20A smel polnit z največ s 6,9 kw namesto 11. Če pa dvigneš pancerke, je pa pri istih kablih naenkrat 11 kw v redu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

starfotr ::

Prosim te, še piši da lahko vidimo vso to globino oziroma prepad v tvojem (ne)znanju.

Če bi ti rekel, da ne piši več in se ne sramoti, bi bil prikrajšan za to zabavo. Zato prosim še.

Hvala.

Utk ::

Tvoje znanje se konča v nekem pravilniku, ki je zdaj tak, pred 20 leti je bil drugačen, in čez 10 let bo spet drugačen.
Za razumet kaj na kaj vpliva in kako je treba pa stvar razumet. In ti je ne. Če jo bi, bi jo znal razložit zakaj je tako kot je. Pa ne znaš.
Morda tudi je to smiselno zarad nekih robnih primerov, ampak tudi če je, ti tega ne veš niti ne razumeš. Ker če bi, bi razložil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

starfotr ::

doktorproof je izjavil:

Je v omarici za varovalke kaj osmojeno? Pri meni je bil razlog za kurjenje pancerk kondenz, ki je kapljal iz požirke na letev za povezavo varovalk (trifazna).


Zato je zelo pametno na inštalacijske odklopnike pritrdit bakreno zbiralko na zgodnjo stran in ne na spodnjo. Ker v primeru kondenzator ti nato voda ne zastaja v zbiralki

In še, smiselno je, da so cevi izključno spodaj, če je objekt kritičen za kondenz.

floyd1 ::

Najprej hvala za odgovore. Ko sem pred leti (ca. 2014 se mi zdi) tu spraševal o odklopnikih v hiši mi tega (pri (3*20A priklopu hiše največ 10A odklopniki za posamezne veje) ni nihče omenil, spet vem nekaj več.

Morebiti bo spet butasto vprašanje, pa vseeno.

Imamo enofazno Bosch pečico (s pirolizo), ki ima 3600W deklarirane porabe. Te pečice torej ob upoštevanju tistega zgoraj sploh ne bi mogel priklopiti v naši hiši?

Ob montaži toplotne (Estia 11kW) so zahtevali 3x16A varovalko. Tudi to ne bi šlo po teh pravilih...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

joez7 ::

Utk je izjavil:

DamijanD je izjavil:

Saj tega tudi jaz ne razumem povsem. Če imaš pancerke 20A, zakaj ne bi smel v sobi 1 vlečt občasno 15A (in zaradi tega imeti 16A varovalko za ta prostor) in posledično enako za sobo 2 itd... Pride kakšen mojster z mašino in mu bo z 10A stalno ven metalo...

50 let je bilo to normalno, niti enega požara ni bilo zarad tega, zdaj pa kao več ne smeš...

joez7 je izjavil:

Fizika ti nije jaka stvar?

Tolk mi je, da še zmeraj ne razumem kako 20A ali 25A pancerka vpliva na možnost požara znotraj 16A kroga. Tega še zmeraj ni nihče razložil, niti ne bo. Ker vpliva pač ni.

Če je 16A na nekem krogu nevarna pri 20A pancerki, je tudi pri 25A.

Sploh zdaj ko se montira električne polnilnice. Ponoči ni druge porabe na primer in hočeš imet na polnilnici čim večjo moč. Zdaj pa pravite, da bi pri 3x20A smel polnit z največ s 6,9 kw namesto 11. Če pa dvigneš pancerke, je pa pri istih kablih naenkrat 11 kw v redu.


Ti bom počasi razložil.
C10A varovalka lepo zdrži 15A 60min. Majstri majo sedaj mašine z mehkim zagonom - ali pa lepo akumolatorske. Starih Fleksov ni več.
Pri gl20A, 16A varovalka ne nudi selektivnosti (predpogoj za 16A je 2.5mm2 ali 4mm2)

Če gledaš zahteve in izvedbe za polnilnice, je za 11kW (23kW-10mm2) 6mm2 in direkten priklop za glavnimi varovalkami. Pa še pameten polnilec moraš met - da izrablja - modulira polnjenje, glede na razpoložjivo moč (odšteje porabo ostalih porabnikov)
11kW = 3x16A 4 ali 6mm2
13kW = 3x20A 6mm2
16kW = 3x25A 6mm2
23kW = 3x32A 10mm2
Tu ni nobenega štrikanja preko notranjega razdelilca.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

starfotr ::

Gre. Ampak ne naenkrat. Zato so to pogojno sprejemljive zadeve.

Če ne bi želel težav, bi moral imeti glavne varovalke 25 A, da si na varni strani.

Če se zgodi odklop in okvare ni, je to laičen znak da nekaj ni ok.

Profesionalci pa to vidijo iz dokumentacije. In dokumentacija mora biti dostopna na objektu ter nekdo mora stari za tem.

https://www.izs.si/strokovni-nadzor/nal...

Vse mora biti narejeno strokovno.
V nasprotnem se ga ustrezno kaznuje.

joez7 ::

floyd1 je izjavil:

Najprej hvala za odgovore. Ko sem pred leti (ca. 2014 se mi zdi) tu spraševal o odklopnikih v hiši mi tega (pri (3*20A priklopu hiše največ 10A odklopniki za posamezne veje) ni nihče omenil, spet vem nekaj več.

Morebiti bo spet butasto vprašanje, pa vseeno.

Imamo enofazno Bosch pečico (s pirolizo), ki ima 3600W deklarirane porabe. Te pečice torej ob upoštevanju tistega zgoraj sploh ne bi mogel priklopiti v naši hiši?

Ob montaži toplotne (Estia 11kW) so zahtevali 3x16A varovalko. Tudi to ne bi šlo po teh pravilih...


Eno je kaj proizvajalec napiše na nalepko, drugo pa dejanska poraba. Mam Indukcijo - na nalepki 6kW - dejanska poraba pa med 500W in 2kW.
Estia 11kW - ma kompresor moči 3kW - dejanskega toka 3x5A in mehki zagon - inverter. Ne vem pa če imaš model z dodatnimi elektro grelci.
To ko ti je monter rekel 3x16A, je blo verjetno mišljeno za max vrednost varovalk?
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

User12 ::

Danas testirano, hiso smo odklopil, se pravi ostal je samo dovodni kabel, noter potisnili varovalko(pancerko) nazaj in je varovalko skuril. V prvem poskusu je bla hisna instalacija povezana, fid in vse varovalke dol in je pancerko skuril takoj. V drugem poskusu pa smo totalno locili instalacijo iz hise in dovodni kabel in je pancerko spet skuril, samo da takrat po 5 minutah.

Se pravi dovodni kabel je zagotovo v stiku.

Hvala vsem za odgovore, bo treba vsen se malo preveriti instalacijo in potem zamenjati kabel.

Utk ::

Če prav razumem, certificiran štromar trdi, da ni treba upoštevat proizvajalca pečice, ki zahteva 16A varovalko?
Moja indukcija zlahka potegne 5 kw na 2 fazi pa še pečica 2, ampak pustimo to, ker je na 3. fazi. Tudi če vse dela cel dan ne sme prit do požara, se strinjamo? In kako to lahko dela če ni 16A varovalk. 2 plošči na eni fazi in vsaka lahko vleče 1,5 kw (res pa ne moreta obe delat na boostu istočasno) Če je 60 min tega varno, zakaj ne 65?


Če gledaš zahteve in izvedbe za polnilnice, je za 11kW (23kW-10mm2) 6mm2 in direkten priklop za glavnimi varovalkami

In kaj to pomaga, če spet ne smeš dat več kot 10A varovalk na konec polnilnice?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

starfotr ::

Če želiš imeti močnejše porabnike, moraš imeti dovolj visoko jakost glavnih varovalk.

In seveda moraš upoštevat navodila proizvajalca naprave, kot tudi projektanta ki ti določi kakšni vodi morajo biti kje in kako morajo biti ščiteni.

Torej, ti bi upošteval navodila proizvajalca, medtem ko se na projektanta in vse predpise gladko požvižgaš.

Utk ::

Moje hiše so zgrajene po predpisih, ki so takrat veljali. Samo še kak fid se je dodal.
Če je bilo to varno tam nekje od 50ih naprej, ko se je začelo delat 10/16 itd., ne vem zakaj bi zdaj menjal varovalke na ne vem kaj. Še manj pa da bi večal pancerke, ker bi s tem tudi obstoječe varovalke čudežno postale bolj varne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

floyd1 ::

Pečica na 10A odklopniku gotovo ne bi delala, vsaj pirolize gotovo ne. Da bi kdo imel tako pečico na 10A varovalki tudi še nisem videl, težko da bi to šlo...

Pri toplotni na 3F pa bi brez grelcev mogoče res delovalo, bi bilo treba probat. Ampak jih včasih rabi, ker preklopi na njih ob ekstremno nizkih zunanjih temp., ko COP že tako pade, da grelec porabi enako, kot bi kompresor.
Vcasih dela tudi toplotna + grelci za sanitarno vodo hkrati, sicer bi ob natakanju bane ostali s čisto mrzlo vodo...

joez7 ::

Utk je izjavil:

Če prav razumem, certificiran štromar trdi, da ni treba upoštevat proizvajalca pečice, ki zahteva 16A varovalko?
Moja indukcija zlahka potegne 5 kw na 2 fazi pa še pečica 2, ampak pustimo to, ker je na 3. fazi. Tudi če vse dela cel dan ne sme prit do požara, se strinjamo? In kako to lahko dela če ni 16A varovalk. 2 plošči na eni fazi in vsaka lahko vleče 1,5 kw (res pa ne moreta obe delat na boostu istočasno) Če je 60 min tega varno, zakaj ne 65?


Če gledaš zahteve in izvedbe za polnilnice, je za 11kW (23kW-10mm2) 6mm2 in direkten priklop za glavnimi varovalkami

In kaj to pomaga, če spet ne smeš dat več kot 10A varovalk na konec polnilnice?


Zgleda da mal kuhaš :)
Faktor istočasnosti - na štedilniku uporabljaš eno ali dve plošči - pa nikdar na polni moči.
Vse indukcije lepo lavfajo na 2xC10A. Sem ti zgoraj lepo navedel - lahko pa si pogledaš v katalogu varovalk C10A lepo fura 15A do 60min.
PA gdo pravi "če spet ne smeš dat več kot 10A varovalk na konec polnilnice?" ?
Drgač pa nočeš nič razumet - se obešaš na dlake in kompliciraš.

User12 je izjavil:

Danas testirano, hiso smo odklopil, se pravi ostal je samo dovodni kabel, noter potisnili varovalko(pancerko) nazaj in je varovalko skuril. V prvem poskusu je bla hisna instalacija povezana, fid in vse varovalke dol in je pancerko skuril takoj. V drugem poskusu pa smo totalno locili instalacijo iz hise in dovodni kabel in je pancerko spet skuril, samo da takrat po 5 minutah.

Se pravi dovodni kabel je zagotovo v stiku.

Hvala vsem za odgovore, bo treba vsen se malo preveriti instalacijo in potem zamenjati kabel.


Vzam FID ven (fizično)- daj sponke na kabel in zmeri, včasih je preboj v samem stikalu.
Maš katodnike v omarici?
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

Utk ::

Zgleda da ti ne kuhaš...soka, marmelad itd, ko se kuha več 5 litrskih loncev do vrenja, zlije v flaše in natoči novih 5 litrov.

joez7 ::

Si mi namesto kave, lp :)
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Utk ::

Jaz kompliciram...vi komplicirate z 10A varovalkami, ki itak dovolijo 15A. Namesto da bi dali hitrejšo 16A varovalko.
Ki je naenkrat v redu, če imamo večjo pancerko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

floyd1 ::

starfotr je izjavil:

doktorproof je izjavil:

Je v omarici za varovalke kaj osmojeno? Pri meni je bil razlog za kurjenje pancerk kondenz, ki je kapljal iz požirke na letev za povezavo varovalk (trifazna).


Zato je zelo pametno na inštalacijske odklopnike pritrdit bakreno zbiralko na zgodnjo stran in ne na spodnjo. Ker v primeru kondenzator ti nato voda ne zastaja v zbiralki

In še, smiselno je, da so cevi izključno spodaj, če je objekt kritičen za kondenz.

Dobri nasveti. Ob tem še moj nasvet, da je pri vsej moderni današnji zunanji razsvetljavi pametno narediti v hiši še eno posebno omarico samo za "zunanje" kable. Majhen strošek glede na ves prihranek časa, ko začne zunaj kaj kondenzirat in ti posledicno celo pritličje (ali klet) občasno ven meče. Zunaj se to dogaja še bostveno pogosteje, odkrivanje napake pa je lahko nočna mora. Poznam že 2 taka primera pri znancih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

DamijanD ::

User12 je izjavil:

Danas testirano, hiso smo odklopil, se pravi ostal je samo dovodni kabel, noter potisnili varovalko(pancerko) nazaj in je varovalko skuril. V prvem poskusu je bla hisna instalacija povezana, fid in vse varovalke dol in je pancerko skuril takoj. V drugem poskusu pa smo totalno locili instalacijo iz hise in dovodni kabel in je pancerko spet skuril, samo da takrat po 5 minutah.

Se pravi dovodni kabel je zagotovo v stiku.

Hvala vsem za odgovore, bo treba vsen se malo preveriti instalacijo in potem zamenjati kabel.

Kdo je lastnik/skrbnik dovodnega kabla? če je to elektro ali si potem upravičen do povračila vseh stroškov, ki si jih imel s tem problemom?

User12 ::

DamijanD je izjavil:

User12 je izjavil:

Danas testirano, hiso smo odklopil, se pravi ostal je samo dovodni kabel, noter potisnili varovalko(pancerko) nazaj in je varovalko skuril. V prvem poskusu je bla hisna instalacija povezana, fid in vse varovalke dol in je pancerko skuril takoj. V drugem poskusu pa smo totalno locili instalacijo iz hise in dovodni kabel in je pancerko spet skuril, samo da takrat po 5 minutah.

Se pravi dovodni kabel je zagotovo v stiku.

Hvala vsem za odgovore, bo treba vsen se malo preveriti instalacijo in potem zamenjati kabel.

Kdo je lastnik/skrbnik dovodnega kabla? če je to elektro ali si potem upravičen do povračila vseh stroškov, ki si jih imel s tem problemom?


Pogovarjamo se o dovodnem kablu do hise, se pravi od stevca do moje hise. Mislim da ta linija nima nic z elektrom.

fikus_ ::

Od števca naprej je instalacija od lastnika objekta.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

tony1 ::

Pojdimo zdaj stran od UTKjevega sklicevanja na lastno avtoriteto, ki se ga kar ne more in ne more naveličati.

Moje vprašanje je:
"Samo za porabnike z velikim zagonskim tokom (sesalec itd...) se da C6A ali C10A.
Vsaka C6A zdrži pralni stroj brez problema. Tud steklo keramika ali indukcija ma polno kapo C10A."

Je sploh kakšen gospodinjski stroj, ki zares rabi varovalke razreda C?

Pred časom je tle gor nekdo pisal, kako je v vrteče namizno orodje predelal centrifugo 50+ let starega pralnega stroja, in ta b.p. dela na varovalki razreda B...

Po tej logiki rabiš C varovalko v delavnici/garaži, če uporabljaš cirkular (električno motorno žago?) ali pa orenk industrijski sesalec (pa še te je gotovo zgrabil Bruselj, in ga je morda novega že kar težko kupiti?)... Ampak v stanovanjskem delu hiše pa?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Utk ::

Čak malo, jaz se nisem nič skliceval na lastno avtoriteto, samo spraševal po logiki 10A na 20A pancerke, in kaj smo narobe delali zadnjih 50 let, da ni več to pravilno. Lahko pogledamo tudi par let stare teme tu o 10/16A varovalkah, in se ne spomnem, da bi kdorkoli začel trdit, da se za štekarje daje 10A. Eno je rečt, da je tako po standardih, drugo pa da je to nevarno - če je, je nevarno tudi s 25A pancerko.
Pa tudi spomnem se, da so se zmeraj svetovale B varovalke, C samo če imaš prekleto dober razlog. Zdaj so pa naenkrat C standard, in to za številko manjše, ker itak spuščajo 15A dovolj dolgo.

mirator ::

V stanovanju C karakteristike inštalacijskega odklopnika ne potrebuješ. V bistvu lahko z B10 amperskim odklopnikom pokriješ vse potrebe. Enofazna bremena so lahko do 2 kW trifazna pa do 6,5 kW. Vsa razsvetljava je lahko na 6 amperskih odklopnikih.
Za štedilnike pa lahko daš tudi 13 amperske odklopnike (presek vodnikov je še vedno lahko 1,5 mm2) obremeniš pa lahko z enofaznimi porabniki 2,8 kW oz. trifaznimi 8,6 kW. Za res kakšen močnejši porabnik pač daš 16 amperski inšt. odklopnik. S tem sicer pri 20A glavni varovalki ne boš imel absolutne selektivnosti, vendar če bo šlo za fiksni priključek je možnost kratkega stika zelo majhna, tako da če že kdaj pride do tega, da bo pregorela tudi glavna varovalka bo pač strošek zamenjave glavne varovalke.
In štalacijski odklopnik C karakteristike v bistvu pride v poštev samo v kakšni garaži ali hišni delavnici, kjer mogoče priključiš kakšen močnejši stroj z večjim zagonskim tokom ali pa kakšen varilni aparat.
Da električarji v stanovanjih montirajo inšt. odklopnike s C karakteristiko, je povsem njihova samovolja.

Pa še nekaj o požarni nevarnosti, ki tako muči UTK-ja. Sama jakost varovalke ali inštalacijskega odklopnika ne povzroča požarne nevarnosti, če je dimenzionirana za pravi presek. Požarno nevarna je pri majhnem preseku kabla, varovalka prevelike jakosti (npr. presek 1,5mm2,varovalka pa 20 A). Druga zelo pogosta nevarnost so slabi kontakti, kjer prihaja do parcialnih oblokov itd.

starfotr ::

Inštalacijske odklopnike se izdeluje v
treh izvedbah:
oB: za zaščito inštalacijskih vodov,
oC: za zaščito porabnikov z velikimi
vklopnimi toki,
oD: za zaščito naprav z zelo velikimi
vklopnimi toki.

Za 99,9 % primerov v stanovanjih in hišah zadostuje B. Vse ostalo pa obrt in industrija.

Utk ::

Požarno nevarnost je začenjal omenjat starifotr. Mene pa seveda tudi to muči. Ker point vseh teh varovalk in stikal je, da kaj ne zgori. Če kdaj na 20 let vrže ven pancerko, čeprav bi se to dalo preprečit, je manj pomembno.

Ne strašit ljudi, da jim bo bajta zgorela, če imajo po hiši 16A varovalke, ali pa celo 20, na 20 pancerkah. Lahko da jim bo, ampak ne zarad varovalk, bo že kak drug razlog. Kot si napisal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Utk ::

starfotr je izjavil:

Inštalacijske odklopnike se izdeluje v
treh izvedbah:
oB: za zaščito inštalacijskih vodov,
oC: za zaščito porabnikov z velikimi
vklopnimi toki,
oD: za zaščito naprav z zelo velikimi
vklopnimi toki.

Za 99,9 % primerov v stanovanjih in hišah zadostuje B. Vse ostalo pa obrt in industrija.

Ce pravi je C10A izigravanje predpisov, ker B16A bo odklopla hitro pri 50A, cca enako kot C10A. Ker razloga za C v stanovanju ni, bi pa B metalo ven, zato da certificiran štromar z izkušnjami C, da je volk sit (stranki dela) in koza cela (pravilnik štima). Sami sebe goljufate...

Daniel ::

Meni je profi Karcher B varovalke vztrajno metal ven, zato sem sedaj zmontiral C enake moči. Nobenih problemov več. Je pa to že bolj pod industrijsko.

tony1 ::

Zelo zanimivo. Lahko poveš, kaj pomeni "profi"? Koliko boljši, močnejši je? Je stal večkratnik najcenejšega?

UTK: Ne zmoreš videti, kaj počneš. Tole je sklicevanje na lastno avtoriteto:
"in kaj smo narobe delali zadnjih 50 let, da ni več to pravilno." (Nimaš znanja, da bi upošteval, da se je včasih vodnike zidalo v omet, ki jih bolje ohlaja kot danes, ko so zaprte v cevi.)
"Sami sebe goljufate... " (Štromarji dajejo po stanovanjih varovalke razreda C, ker tako za kak pir več zaslužijo. Praktične koristi od varovalke tipa C v blokovskem stanovanju z enofaznim priklopom ne bo.)

Vse to posmehovanje iz standardov in ljudi, ki imajo domensko znanje pa ni na mestu in kaže na tvoje neznanje, pretirano vero vase in brezbrižnost.

Standardi so tu za to, da zagotovijo največjo možno stopnjo varnosti, ki jo je mogoče zagotoviti z razumnimi ukrepi in za razumen strošek. Niso sami sebi namen, nikoli. Ker ko gre pri štromu nekaj narobe, je lahko zelo hudo. Osebno poznam osebo, ki je umrla zaradi električnega udara in za seboj zapustila otroke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Utk ::

Nimaš znanja, da bi upošteval, da se je včasih vodnike zidalo v omet, ki jih bolje ohlaja kot danes, ko so zaprte v cevi

Jaz samo izzivam vaše nelogičnosti. Danes se še zmeraj varuje 2,5 mm2 kable s 16A varovalkami kot se je prej. Zdaj si pa tu navrgel kot da zdaj kabli, zarad cevi, zahtevajo nižje varovalke. Kar je čista laž.

(Štromarji dajejo po stanovanjih varovalke razreda C, ker tako za kak pir več zaslužijo

C dajajo zato, ker bi B10A ven metalo in jih bi stranke nazaj klicale. Če ni tako, potem zakaj ne dajo B? Ker v stanovanju nimaš mašine, ki bi zahtevala C.

tony1 ::

""in kaj smo narobe delali zadnjih 50 let, da ni več to pravilno."

In še: standardi vseh vrst, tudi varnostni, se ves čas spreminjajo, na bolje, postajajo vedno bolj zahtevni. Običajno zato, ker smo se skozi desetletja zgrda naučili, koliko požarov, poškodb in smrti je nastalo zaradi določil starega standarda. In zato se ga je spremenilo, ker smo kot družba vedno manj pripravljeni sprejemati požare, poškodbe in smrti ljudi.

Utk ::

Vse to posmehovanje iz standardov in ljudi, ki imajo domensko znanje pa ni na mestu in kaže na tvoje neznanje, pretirano vero vase in brezbrižnost.

Ne, jaz bi rad da štromar, ki mi pride nekaj naredit, res ve zakaj je nekaj tako kot je. Vi tu tega niste pokazali.

. Osebno poznam osebo, ki je umrla zaradi električnega udara in za seboj zapustila otroke

Kaj točno je bilo narobe? 16A varovalka na 20A pancerki?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

tony1 ::

Utk je izjavil:

Nimaš znanja, da bi upošteval, da se je včasih vodnike zidalo v omet, ki jih bolje ohlaja kot danes, ko so zaprte v cevi

Jaz samo izzivam vaše nelogičnosti. Danes se še zmeraj varuje 2,5 mm2 kable s 16A varovalkami kot se je prej. Zdaj si pa tu navrgel kot da zdaj kabli, zarad cevi, zahtevajo nižje varovalke. Kar je čista laž.

(Štromarji dajejo po stanovanjih varovalke razreda C, ker tako za kak pir več zaslužijo

C dajajo zato, ker bi B10A ven metalo in jih bi stranke nazaj klicale. Če ni tako, potem zakaj ne dajo B? Ker v stanovanju nimaš mašine, ki bi zahtevala C.


a) Spet sklicevanje na lastno avtoriteto. Ne.

b) Ne. V bloku imam zmontiranih 20 varovalk tipa C zato, ker je štromar tako investitorja bolj solidno ocuril, kot bi ga z razredom B. 20+ varovalk x 32 stanovanj = $$$.

"Vi tu tega niste pokazali."

LOL.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Utk ::

Spet sklicevanje na lastno avtoriteto. Ne.

Kaj ne? Niso več 16A varovalke dobre za 2,5 mm2 kable? Kaj se izmotavaš?

b) Ne. V bloku imam zmontiranih 20 varovalk tipa C zato, ker je štromar tako investitorja bolj solidno ocuril, kot bi ga z razredom B. 20+ varovalk x 32 stanovanj = $$$.

Dvomim da je neka razlika v ceni, tako da mora bit drug razlog.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

tony1 ::

Dejansko si z elektrotehniko naletel na področje, kjer si očitno spal pri osnovnišolski fiziki. To ni moj problem.

" Dvomim da je neka razlika v ceni, tako da mora bit drug razlog."

Razlika je minimalna, ampak, pomembna je razlika, ki jo prikažeš na računu investotorju. Kot mi je razložil Š. zidar: "veš, sami sebi be se zdel budalo, če te ne bi poskušal malo nategniti". Gre za princip... natega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Utk ::

Če se kdo tu sklicuje na lastno avtoriteto, ste to vi. No, ti ne, ker ti je itak nimaš.

Še zmeraj je kar nekaj mojih vprašanj neodgovorjenih, in globje gremo, slabše je.
Bi pa rad videl te vaše hiše zgrajene po vseh teh predpisih. Bi plačal dober denar za eno turo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

tony1 ::

Edina avtoriteta na katero so se sklicevali tisti, ki imajo domensko znanje, je bil link, ki ga nisi niti odprl.

Utk ::

Sem, pa tam ni odgovorov na vse, niti ni videt, da ga bi starfoter in ti razumela.

starfotr ::

floyd1 je izjavil:

starfotr je izjavil:

Poglej si odklopne karakteristike enih in drugih in potem vprašaj ponovno.

https://eti.si/produkti-storitve/instal...
https://eti.si/produkti-storitve/taliln...

OK, hvala. Nisem štromar, ampak G verjetno odklopi (pregori) kasneje od B (ali C), ki se običajno uporabljajo v hišah. Sicer pa naj bi se pri nas pred pancerko izklopila še tista avtomatska varovalka na števcu, ki jo potem spet vklopiš z dolgim pritiskom na gumb na glavni omarici. 2x smo pozimi že imeli tak primer (v 9-ih letih).


Odklopnik v števcu odklopi navadno hitreje, kot varovalka. Odklopi programsko, po definiranih kriterijih.

V primeru kratkega stika varovalka hitreje odklopi od oklopnika.

V primeru preobremenitve (kar se je zgodilo pri tebi, ker ste imeli preveč zadev na enkrat prižganih - faktor sočasnosti), je pa odklopil odklopnik in ne varovalka.

Torej imate preveliko sočasno moč oziroma imate prenizko jakost varovalk.

Pri tem je treba izhajati iz dejstva,
da so ukrepi za zagotavljanje varnosti električnih inštalacij praviloma medsebojno povezani in njihovega
končnega učinka ni mogoče obravnavati izključno na
podlagi analize vsakega ukrepa posebej, torej brez
upoštevanja rezultatov celotnega izbrane zasnove
zagotavljanja varnosti.


Za seronjo te teme Utk samo še tole.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

Utk ::

Jaz sem seronja, ker pravim, da ima 90% stanovanj s 20A pancerkami vsaj kakšno 16A varovalko, ki jo jim je vgradil pravi poklicni štromar, in zarad tega ne kar pogorijo?

Pa naj bom.

Samo upam da ni tony med temi nesrečneži, ker ne vem kako bo mirno spal s tem na vesti...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

japapajade ::

Sem prebral celo debato in se mi utk-jevi argumenti zdijo bolj logični... normalno pa profi štromarji nebojo popustil za mm, raj bojo hodl okol in govoril: kdo vam je pa to delu :)

tony1 ::

"pravi poklicni štromar"

LOL.

" Samo upam da ni tony med temi nesrečneži, ker ne vem kako bo mirno spal s tem na vesti... "

Jadran Krt je nekoč napisal: "Zdi se mi, da se Barry Kent naslaja nad lastno nevednostjo."

Utk ::

Sej če ne bi bilo mene, bi se "pravi štromarji" tu že zdavnaj udarili med seboj. Kot na vseh drugih forumih ko je en bolj pameten od drugega. Tu imajo pa na srečo skupno tarčo.
Starfotr je napisal katera hitrost varovalk se uporablja za kaj. Ali je to spet nek standard ali je to nepisano pravilo, ne vem, ampak drug pravi štromar od prej ga očitno ne upošteva.
Tu se bi komot sfajtali. Ampak zdaj nočejo, ker nočejo pokazat, da se tudi med seboj kregajo kaj je (bolj) prav in kaj ne.

feryz ::

Take probleme sem imel jaz pozimi.
Ležim en večer na kavču, gledam tv, kar naenkrat, puff, tema.
Grem do omarice, fid je dol, ga fliknem nazaj gor.
Glih dobro se namestim na kavču, puff, ista zgodba.
Še enkrat ponovnim postopek, grem na kavč in tokrat zadeva drži.
Kmalu zatem se začne zgoraj dreti tamala, da pol luči ne gori in likalnik ne dela.
Grem do omarice, odprem, snamem pokrov, ena dovodna faza je mrtva. Jej.
Kličem elektro da je šla ena pancerka. Ne mine 15 minut, ko prileti dežurni, odpre omarico, pomeri in res eno menja. Jaz ga ta cajt zaslišujem, zakaj bi to bilo, v upanju, da bo še malo preveril po bajti. Lažno upanje, tip nekaj zamomlja o iztrošenosti in jo na hitro ucvre drugam.
Nazaj na kavč. Par minut, puff, fid, ena faza mrtva. Piz... Spet odprem omarico, snamem pokrov in grem po baterijo. Svetim, zgoraj za nekaj zabliska. Tipam, kabli so mokri. Grem nižje, mokri, fid zadaj moker.
Wtf!? Grem štuk višje, tam se nahaja omarica za talno. Odprem in vidim, da je spustila še zadnja piz... od merilnega lončka in počasi kaplje dol. Skozi plato, po zidu, v elektro omarico ... grrr.
Zaprem vodo, grem po en čep, menjam tista jajca in čudežno preneha kapljati voda.
Kličem kolega štromarja naj prileti z eno pancerko, omaro so itak že razdevičili danes. Ta čas ko ga čakam, še malo fenam omarico, ki se tako presuši. Preventivno sva menjala najprej fid, ker je sumljivo dišal, vstavila pancerko in odtistihmal spet vse normalno dela.
1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fid stikalo-nova razdelilna omara

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
253028 (2014) Sabljak
»

Priklop kuhinjskih aparatov

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383751 (2850) TheBlueOne
»

Težave z glavnimi varovalkami zaradi preobremenitve

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
329436 (8458) anzy4
»

Priklop štedilnika - kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11944643 (31236) borut_p
»

Varovalke v stanovanju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4017973 (16804) imagodei

Več podobnih tem