» »

Medved - luštkana živalca

Medved - luštkana živalca

«
1
2

AgJ1 ::

Ena tema o medekih, ki so take cortkane živalce in jih imamo tako radi v naših gozdovih. A si ga želite srečati v živo recimo jeseni, ko žre vse kar more, da si nabere zalogo za spanje? Ali recimo sredi zime, če se prebudi iz spanja in išče hrano? Ali sestradanega spomladi?
Ali bi se v primeru takšnega srečanja boljše počutili s kakšnim bear sprejem za pasom ali s kakšnim močnejšim orožjem ali zgolj z jedijevskimi sposobnostmi meditacije in samokontrole?



https://siol.net/novice/svet/dramaticen...

Kakšno je mnenje o stopnji zaščitenosti medveda v Sloveniji?
  • spremenil: AgJ1 ()

TheBlueOne ::

Kar se tiče zaščitenosti je zadeva stvar stroke. Če jih je pol manj je pač dosti manjša verjetnost srečanja, nikoli pa ni nič. Vedno se najde kdo, ki bo versko proti njihovem obstoju, ker je imel slabo izkušnjo.

Jaz bi priporočal sprej, če se giblješ na območju medvedov, ker orožje je treba znati uporabljati, posebej močnejše kjer ni dosti nabojev. Medveda tudi slišiš. Jaz sem pred leti na območju Postojne od enega bežal, ko me je na srečo začel zasledovati na koncu ture in sem bil zelo blizu civilizacije. Morda me je zasledoval iz radovednosti, samo nikoli ne veš. On je lomastil ob poti po gozdu jaz pa sem imel turbo boost po poti.

Od takrat nisem tekel na območju medveda, če pa bi pa nujno sprej.

Machete ::

Jaz sem jih srečal že velikokrat, v vseh možnih oblikah in 'ekipah'. Malo se userjem, ampak gre hitro vse mimo. Zadnje čase pogosto v gozdu nosim pištolo s solzilcem in živčnim plinom.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

eVro ::

Živčni plini, nova realnost slovenskih gozdov. A ko gre živčni plin ven si poskusil še malo bolj pritisnit, da boš še manj živčen?

IgorCardanof ::

Meni so realno zelo luštni mali medvedki. Škoda da ne morejo taki ostat. Bi ga takoj imel za domačo žival. :|

Velikega medveda pa na srečo še nisem videl v živo v naravi.
Retail investor, Simp, Crypto analyst, Cardano hejtr
Ne odgovarjam na DM.

Zgodovina sprememb…

iso2000 ::

Jaz sem na področju, kjer medvedov ni dosti, vendar si ga ne želim srečati. Sem pa skoraj dnevno v hosti. Če bi živel na območju medvedov, bi si vsekakor omislil kakšen sprej, pa jajca namakal v šnops, da bi se malo opogumil.
Kar se tiče odstrela, po mojem mnenju je medvedov preveč v sloveniji, bi jih bilo treba razredčit - zdaj pa kar udarite s kritiko...

Pat_MaGroin ::

Jaz sem ga na kolesu letos srečal dvakrat, pa nisem prepričan kdo je bolj bežal, jaz ali medved. Oba sva jo ucrvla vsak svojo pot na polno :).

Machete ::

eVro je izjavil:

Živčni plini, nova realnost slovenskih gozdov. A ko gre živčni plin ven si poskusil še malo bolj pritisnit, da boš še manj živčen?


Ne razumem tvojega vprašanja, niti posta? Če te je zmotil 'poljuden izraz' zavoljo forumske poenostavitve, gre za CS-chlorobenzalmondonitrile.
CS gas @ Wikipedia
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

nejc_nejc ::

parkrat videl sveže stopinje mal pred nami......
so pa lokacije zanimive:

Machete ::

Machete je izjavil:

eVro je izjavil:

Živčni plini, nova realnost slovenskih gozdov. A ko gre živčni plin ven si poskusil še malo bolj pritisnit, da boš še manj živčen?


Ne razumem tvojega vprašanja, niti posta? Če te je zmotil 'poljuden izraz' zavoljo forumske poenostavitve, gre za CS-chlorobenzalmondonitrile.
CS gas @ Wikipedia


+ dodam v nabojnik miks teh:
https://zarimex.eu/en/anti-animal-cartr...
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Scorpy84 ::

Srečal sem ga maja, na kolesu, na poti v službo, makadam okolica Lj., kjer pogosto zganjajo paniko, če ga srečajo in pošiljajo lovce. Sva se srečala za ovinkom, on je bil malo bolj v gozdu, tako da sva se samo pogledala, jaz svojo pot naprej, on pa nič. Ko je popustil tisti šok, sem ga pa še bolj gonil, ker mi je ves čas šlo po glavi, da teče za mano. Si pa še vedno upam, dostkrat kolesarim, na njihovem območju, ponavadi samo sledi tačk najdem.

mailer ::

No, se vidi, da na štajerskem in prekmurju medvedov ni..., so vsi za šankom ;)
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Bud_Bundy ::

nejc_nejc je izjavil:

parkrat videl sveže stopinje mal pred nami......
so pa lokacije zanimive:



A na Krk plava, ali gre čez most?

MIHAc27 ::

Sploh v avtu se sam bolj bojim srne, kot medveda. Srna mi je že skočila pred avto, medved še nikoli.

Pa lisice so zanimive, vsakič ko jo vidim, samo sedi ob cesti, pa te gleda ko greš mimo.

no comment ::

Scorpy84 je izjavil:

Srečal sem ga maja, na kolesu, na poti v službo...

Kako veš, da je šel v službo?

Machete ::

Ve, ker ga ni nazaj pogledal. 8-)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

chort ::

Živim sredi državnega lovišča, 10 km od najbližje vasi, v krogu 5 km po podatkih lokalnega lovskega čuvaja živi približno 100 medvedov. Pred hišo ga vidim nekajkrat na leto, na dovozu so stopinje vsake nekaj tednov. V naravi ga peš praktično ne srečam (v 8 letih morda 4x), je pa res da sem namenoma glasen in opozarjam na svojo prisotnost s klicanjem psa (ki ga lahko tudi ni z menoj ;) ).
Moj zaključek je, da se medvedje mnogo bolj bojijo človeka, kot človek njih. Orožja ali solzivca nimam, ob srečanjih se pač trudim ostati miren.

feryz ::

Jaz ga srečam 2x letno, recimo, rajši večkrat. Fajn je, da je dovolj pameten, da gre svojo pot. Ko pa enkrat ne bo ...
Hodim pa ponoči po gozdu, sam, vsak dan vsaj 45 minut. Takrat ga, seveda, ne vidiš. Se pa vsake kvatre, pri takem sprehodu, spomnim nanj in potem se trudim, da mi gre čim hitreje iz glave. Ker če ga imaš v glavi, potem nočni zvoki gozda dobijo popolnoma drugačno luč.

Alfa Dog ::

Ko sem bil s kolesom v gozdu sem že parkrat srečal medveda, dvakrat tudi medvedko z mladičem. Do sedaj je bilo tako da smo se samo spogledali in zbežali vsak na svojo stran.
Kakih pripomočkov za take primere nimam, se zanašam na srečo.

Shait ::

Machete je izjavil:

Machete je izjavil:

eVro je izjavil:

Živčni plini, nova realnost slovenskih gozdov. A ko gre živčni plin ven si poskusil še malo bolj pritisnit, da boš še manj živčen?


Ne razumem tvojega vprašanja, niti posta? Če te je zmotil 'poljuden izraz' zavoljo forumske poenostavitve, gre za CS-chlorobenzalmondonitrile.
CS gas @ Wikipedia


+ dodam v nabojnik miks teh:
https://zarimex.eu/en/anti-animal-cartr...


Oh brez zamere samo bolj kot ne dokazuješ lastno nerazvitost pa brez zamere. Medved se ti bo pa smejal ko te srečal. Večinoma takčni madelci z raznimi igračkami in spreji prej sebe v paniki poškodujejo.

denabiker ::

Pri meni je bil en hecen dogodek, sem bajkal z MTB po gozdu, ko slišim nekaj v grmovju in skoči tam srednje velik medved na to gozdno cesto, težko rečem rečem koliko metrov je bilo ene 10-20 metrov recimo, jaz sem se tako ustrašil, da sem se ornk zadrl med zaviranjem, obrnem bicikl in na polno moč nazaj - stran od medveda. Vmes ko gonim kot norc in sem že dosti stran se obrnem nazaj in vidim, da medved pa kontra beži - stran od mene. Očitno se me je tako ustrašil, verjetno, ker sem zakričal. Tak da, če bi lahko ta dogodek ujel na kamero bi bilo tako smešno za crknit:D

feryz ::

Koga bi pa ujel na kamero, da bi bilo smešno?
Sebe ali njega?

Naša stara mat je pri devetdesetih letih prešprintala kakih 500 metrov ob bližnjem srečanju z njim. Ko že misliš, da je človek samo še za v trugo, ker se komaj premika, te vseeno zna še presenetiti. Samo vzgib mora biti dovolj močan.

kamiKaZaA ::

denabiker je izjavil:

Pri meni je bil en hecen dogodek, sem bajkal z MTB po gozdu, ko slišim nekaj v grmovju in skoči tam srednje velik medved na to gozdno cesto, težko rečem rečem koliko metrov je bilo ene 10-20 metrov recimo, jaz sem se tako ustrašil, da sem se ornk zadrl med zaviranjem, obrnem bicikl in na polno moč nazaj - stran od medveda. Vmes ko gonim kot norc in sem že dosti stran se obrnem nazaj in vidim, da medved pa kontra beži - stran od mene. Očitno se me je tako ustrašil, verjetno, ker sem zakričal. Tak da, če bi lahko ta dogodek ujel na kamero bi bilo tako smešno za crknit:D

Dokaj podobna situacija z video posnetkom in srečnim koncem :):

Iz šolskega smetnjaka skočil medved in prestrašil ravnatelja
https://www.24ur.com/novice/tujina/iz-s...

Machete ::

Shait je izjavil:

Machete je izjavil:

Machete je izjavil:

eVro je izjavil:

Živčni plini, nova realnost slovenskih gozdov. A ko gre živčni plin ven si poskusil še malo bolj pritisnit, da boš še manj živčen?


Ne razumem tvojega vprašanja, niti posta? Če te je zmotil 'poljuden izraz' zavoljo forumske poenostavitve, gre za CS-chlorobenzalmondonitrile.
CS gas @ Wikipedia


+ dodam v nabojnik miks teh:
https://zarimex.eu/en/anti-animal-cartr...


Oh brez zamere samo bolj kot ne dokazuješ lastno nerazvitost pa brez zamere. Medved se ti bo pa smejal ko te srečal. Večinoma takčni madelci z raznimi igračkami in spreji prej sebe v paniki poškodujejo.


Srce mi bo počilo. Verjetno, ga ti nisi videl niti v živalskem vrtu, jaz živim med njimi. Če imam nekaj sabo, je neskončno bolje kot nič, v primeru, da bi situacija postala nevarna. Velikokrat imam tudi otroke zraven. Ti ga kar počakaj z rožicami in petjem harekrišna napevov, jaz pa bom nekaj minimalnega vseeno naredil, da brezveze ne ostanem na invalidskem vozičku ali celo mrtev. Da ne govorim o otroku.
Dejansko pa niti ne vem kaj te bremeni. Teoretična možnost samoobrambe z nesmrtonosnim sredstvom? Možnost, da medo med napadom sliši pok in povoha poper? Srce-parajoč scenarij. Smejal se mi bo, ko me bo srečal? Še noben se ni in srečanj je že za skoraj 2 mestno število. O poškodovanju v paniki, pa se mi zdi, da si primernejši kandidat za kaj takega, plus težko se resno poškoduješ s plinskimi naboji.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

Shait ::

Machete je izjavil:

Shait je izjavil:

Machete je izjavil:

Machete je izjavil:

eVro je izjavil:

Živčni plini, nova realnost slovenskih gozdov. A ko gre živčni plin ven si poskusil še malo bolj pritisnit, da boš še manj živčen?


Ne razumem tvojega vprašanja, niti posta? Če te je zmotil 'poljuden izraz' zavoljo forumske poenostavitve, gre za CS-chlorobenzalmondonitrile.
CS gas @ Wikipedia


+ dodam v nabojnik miks teh:
https://zarimex.eu/en/anti-animal-cartr...


Oh brez zamere samo bolj kot ne dokazuješ lastno nerazvitost pa brez zamere. Medved se ti bo pa smejal ko te srečal. Večinoma takčni madelci z raznimi igračkami in spreji prej sebe v paniki poškodujejo.


Srce mi bo počilo. Verjetno, ga ti nisi videl niti v živalskem vrtu, jaz živim med njimi. Če imam nekaj sabo, je neskončno bolje kot nič, v primeru, da bi situacija postala nevarna. Velikokrat imam tudi otroke zraven. Ti ga kar počakaj z rožicami in petjem harekrišna napevov, jaz pa bom nekaj minimalnega vseeno naredil, da brezveze ne ostanem na invalidskem vozičku ali celo mrtev. Da ne govorim o otroku.
Dejansko pa niti ne vem kaj te bremeni. Teoretična možnost samoobrambe z nesmrtonosnim sredstvom? Možnost, da medo med napadom sliši pok in povoha poper? Srce-parajoč scenarij. Smejal se mi bo, ko me bo srečal? Še noben se ni in srečanj je že za skoraj 2 mestno število. O poškodovanju v paniki, pa se mi zdi, da si primernejši kandidat za kaj takega, plus težko se resno poškoduješ s plinskimi naboji.


Kot sem ti rekel ne biti tako užaljen. Kot član LZS ti lahko povem, da si smešen s temi tvojimi predpostavkami. Ravno lani novembra smo z GARSom reševali junaka nabunkanega s spreji, ker se je poškodoval saj se je delal Rambota v hosti. Po njegovih besedah je bežal pred medvedi. Na koncu pa realnost je bila takšna da so medvedu so ti spreji pičkin dim, ki se je ustrašil tega klovna, ki je komično slep letal v hosti in se med junaškim dejanjem v bojni odpravi pškodoval pri skakanju čez podrta debla.

Machete ::

Sure. Ne vidim korelacije v tvoji basni in ne vidim niti dokaza lastne nerazvitosti, tako, da niti ne razumem tvojega prispevka, mogoče iz njega lahko z izjemnim trudom izvlečem le opozoriilo, da se s spreji (ali signalno pištolo) lahko samopoškoduješ, če si rambo v bojni opravi, ki po hosti skače čez podrta debla in beži pred medvedi (kar je skoraj nemogoče, ker ni tropna žival). Glede na tvoj nenavaden in precej nejasen protest proti moji občasni začiti, pa močno dvomim v tvojo pravljico in članstvu v LZS, niti še zdaj ne vem (po 2. tvojih odgovorih) kaj te moti in kje je problem. Še imaginarni človek v pravljici, kot praviš je padel in se ni poškodoval s spreji. To pa lahko padeš tudi. če bežiš brez 'spreja'.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

AgJ1 ::

Jaz imam vedno bear sprej s seboj v gozdu. Sicer bi trajalo nekaj dolgih sekund, da bi ga imel pripravljenega v rokah, ampak mislim da medvedi v Sloveniji niso ravno grizliji, ki bi zelo na hitro predatorsko napadli (čeprav v ZDA menda črni medvedi večkrat napadejo predatorsko kot grizliji - slednji bolj v samoobrambi, vendar zaradi svoje moči in velikosti pogosto zadajo res hude poškodbe).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AgJ1 ()

Machete ::

Fora je da so povsod in ne veš kaj mu dogaja v glavi. Tudi žival je lahko 'motena' oz. nima enakega nagona ali glave kot 99,9% njegove vrste. Lahko je samo nesrečna situacija, ko pride do 'nesporazuma'.. V glavnem statisika je res pomirjajoča, ni pa garant za nič.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

cvalsr ::

krogu 5 km po podatkih lokalnega lovskega čuvaja živi približno 100 medvedov.

Tale tvoj čuvaj najbrž poha kaj močnejšega od navadne trave.
Če zračunam, je to 5 medvedov na kvadratni kilometer - od česa pa živijo? Toliko jih je kvečjemu na Aljaski ob reki v času lova na losose.
Skratka - spet bobnenje praznega soda.

chort ::

cvalsr je izjavil:

krogu 5 km po podatkih lokalnega lovskega čuvaja živi približno 100 medvedov.

Tale tvoj čuvaj najbrž poha kaj močnejšega od navadne trave.
Če zračunam, je to 5 medvedov na kvadratni kilometer - od česa pa živijo? Toliko jih je kvečjemu na Aljaski ob reki v času lova na losose.
Skratka - spet bobnenje praznega soda.

No worries, kot ekspert ziher veš eno več od lovskega čuvaja... :|
Živijo od koruze (sedaj, ko ni več mrhovišč), s katero jih futrajo lovci, da jih držijo na krmiščih in stran od naselij (pa pred cevmi lovskih gostov in objektivi fotolovcev, za kar seveda mastno zaračunavajo). Precej zanesljivejši vir hrane od enkrat letne migracije lososa, dovolj zanesljiv, da ne hibernirajo več in imajo medvedke po dva do tri mladiče.

eVro ::

Machete je izjavil:

eVro je izjavil:

Živčni plini, nova realnost slovenskih gozdov. A ko gre živčni plin ven si poskusil še malo bolj pritisnit, da boš še manj živčen?


Ne razumem tvojega vprašanja, niti posta? Če te je zmotil 'poljuden izraz' zavoljo forumske poenostavitve, gre za CS-chlorobenzalmondonitrile.
CS gas @ Wikipedia


Mogoče že poljuden izraz, ampak pričakovano napačen :) Živčni plin je nekaj malo močnejšega. V tem kontekstu je tvoj post izgledal kot trolanje. Očitno pa si govoril o solzilnem plinu (po domače solzilcu).

Machete ::

Drži, že med pisanjem sem vedel, da bom zabluzil s kemijo in sem pisal po spominu, kar sem bral leta nazaj in si zapomnil, da ena vrsta deluje na sluznico, oči, dihalna pot (solzilec) in druga vrsta na živčni sistem, z rahlo paralizo itd.
Bolj točno, mešam sledeča polnjenja in oboje je podobno dražilo, torej prej solzivec po domače in ne živčni plin :)

Z nekega YT videa na kratko:
CS (tear gas) - yellow tip - active compound is Chlorobenzalmalononitrile - usable against humans and some animals. No effect on drunk and people under the effect of narcotics.
CN (tear gas) - blue tip - active compound is Chloroacetophenon - usable against humans, not effective against animals. Not usable against animals, or people under the influence of alcohol and narcotics.
PV/INN (technical pepper) - brown, orange, or red tip - active compound is Nonivamide - usable against people and animals. Effective against both people under the effect of narcotics and alcohol and dangerous animals.

[NV], [PV] - Aktivna substanca: Nonivamid (tehnični poper) - Nonivamide is found in herbs and spices. It is an alkaloid from the Capsicum species. The structures of [DB06774] and nonivamide differ only slightly with respect to the fatty acid moiety of the side chain (8-methyl nonenoic acid versus nonanoic acid). Nonivamide is a flavoring ingredient. Nonivamide is an organic compound and a capsaicinoid. It is an amide of pelargonic acid and vanillylamine. It is naturally found in chili peppers but manufactured to produce a synthetic form for various pharmacologic preparations. This drug has been studied in combination with Nicarboxil in the treatment of lower back pain. Nonivamide has also been studied for its anti-inflammatory properties, as well as in fat loss therapies and has demonstrated promising results.

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compou...


[CS] - Aktivna substanca: Chlorbenzalmalondinitril - O-chlorobenzylidene malononitrile appears as white crystalline solid or light beige powder. Odor of pepper. The compound 2-chlorobenzylidene malononitrile (also called o-chlorobenzylidene malononitrile) (chemical formula: C10H5ClN2), acyanocarbon, is the defining component of a tear gas commonly referred to as CS gas, which is used as a riot control agent. CS gas is an aerosol of avolatile solvent (a substance that dissolves other active substances and that easily evaporates) and 2-chlorobenzalmalononitrile, which is a solid compound at room temperature.

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compou...

Possible effects on persons when using Irritant Cartridges CS: Uncomfortable, acute and invcoluntary effects such as stinging of eyes and nose, extreme flow of tears, sneezing, nausea, difficulty of breathing, irritation and burning sensation of skinThe irritation effects depend exclusively on the concetration of the irritant.

[CN] - Aktivna substanca: 2-Chloroacetophenon - 2-chloroacetophenone appears as a white crystalline solid. Denser than water and insoluble in water. Hence sinks in water. A lachrymator: vapors are very irritating to the eyes. Has a floral odor. Used as a riot control agent.The main uses for 2-chloroacetophenone are in tear gas and in chemical Mace. It is a potent eye, throat, and skin irritant. Acute (short-term) inhalation exposure of humans causes burning of the eyes with lacrimation, some degree of blurred vision, possible corneal damage, irritation and burning of the nose, throat, and skin, and burning in the chest with dyspnea. Acute dermal exposure is irritating and can result in first, second, and third degree chemical burns in humans. Squamous hyperplasia of the nasal respiratory epithelium was reported in rats chronically exposed (long-term) via inhalation. EPA has not classified 2-chloroacetophenone with respect to potential carcinogenicity.

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compou...
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

cvalsr ::

No worries, kot ekspert ziher veš eno več od lovskega čuvaja... :|

Uuuauuu!
:))
Torej ti resno verjameš, da v krogu 5 km okoli tvoje bajte živi 100 medvedov oziroma 5 na km2 ???
Celo 5 zajcev najbrž ne.
In lovci jih ravno tam okoli pridno krmijo? Veš, koliko požre 100 medvedov? Jagri vsak dan pripeljejo en orn'k kombi koruze in mrhovine?
1) Nisem ekspert, le ZKP uporabljam.
2) Ta tvoj lovski čuvaj je gobcač, (ki je mogoče (ugibam) izjavil tudi, da je te medvede "že milijonkrat" preštel)?
3) Mama je gotovo ponosna nate.

Machete ::

Ta s 100 medvedi na 5km radija je res kosmata.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

chort ::

cvalsr je izjavil:

Torej ti resno verjameš, da v krogu 5 km okoli tvoje bajte živi 100 medvedov oziroma 5 na km2 ???
Celo 5 zajcev najbrž ne.
In lovci jih ravno tam okoli pridno krmijo? Veš, koliko požre 100 medvedov? Jagri vsak dan pripeljejo en orn'k kombi koruze in mrhovine?
1) Nisem ekspert, le ZKP uporabljam.
2) Ta tvoj lovski čuvaj je gobcač, (ki je mogoče (ugibam) izjavil tudi, da je te medvede "že milijonkrat" preštel)?
3) Mama je gotovo ponosna nate.


Dej no, ne smeši se, osnovnošolska geometrija ti štrika za faktor 4, bi pa vseeno pametoval o temu koliko medvedov je v moji okolici :) Ampak naj ti bo, za še en odgovor imam čas, PC ravno nekaj melje.

0.) Katerega dela od "Živim sredi državnega lovišča" nisi razumel? In ne, ni bil "orn'k kombi", do pred enim letom se je na glavno mrhovišče vsak dan pripeljal 3.5t tovornjak hladilnik (res, da ne zvrhan) klavniških odpadkov. V omenjenem radiju je krmišč po hitrem štetju vsaj 8 (ne mrhovišč, na krmišča vozijo samo koruzo, silažo, lom frutabele in povoženo divjad).

1.) Ne samo da nisi ekspert, tudi ZKP ti šepa.

2.) Lahko mu prideš povedat v faco, ampak prej pokliči, da se pridem malo nasmejat. FYI, populacije divjadi se ne šteje, ocenjuje se na podlagi opažanj na terenu in krmiščih, slik s foto-pasti na gozdnih prometnicah in stečinah, genetske analize iztrebkov itd.

3.) Seveda.


Naj povzamem, tudi če bi se lovski čuvaj motil za faktor 3 (pa se skoraj zagotovo ne), je še vedno manjši gobcač od tebe. Predvsem pa se ne pizdaka o zadevah, o katerih res nima pojma - toliko o bobnenju praznega soda.

Še vedno nam sicer nisi povedal nič na temo, kako se ti obnašaš pri srečanju z medvedi.

DamijanD ::

A je možno, da je lovec mislil, da čez to območje pride 100 različnih medvedov v nekem časovnem obdobju (kot da je to nek presek njihovih teritorijev). Ampak tudi ta razlaga mi daje bistveno preveliko gostoto.

WizzardOfOZ ::

Bud_Bundy je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

parkrat videl sveže stopinje mal pred nami......
so pa lokacije zanimive:



A na Krk plava, ali gre čez most?


Plava. Samo medven na Krku ni problem. Divje svinje so problem, ker jih je ogromno.

Se pa dosti vozim po makadamskih gozdnih poteh, pa je že parkrat skočil pred avto in potem bežal pred avtom kakih 50m in zavil nazaj v hosto.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

chort ::

DamijanD je izjavil:

A je možno, da je lovec mislil, da čez to območje pride 100 različnih medvedov v nekem časovnem obdobju (kot da je to nek presek njihovih teritorijev). Ampak tudi ta razlaga mi daje bistveno preveliko gostoto.


Možno ampak zelo dvomim, gostota bi bila v tem primeru mnogo prenizka. Če pogledamo Strategijo upravljanja rjavega medveda 2020-2030, je na strani 10 - Slika 3: Karta območja razširjenosti in gostote medveda. Sem sredi največjega in najmanj poseljenega območja visoke gostote, za katere je ocenjena povprečna gostota 0.5 medveda na km2 (stran 11).

Čuvajeva ocena gostote je 100 medvedov na 78.5 km2, kar znese cca 1.27 medveda na km2 (in ne 5 medvedov na km2, kot je zgoraj pisal cvalsr). Dopuščam tudi malo umetniške svobode, ker se 100 le bolje sliši kot 84 ali 96.

Glede na visoko koncentracijo redno oskrbovanih krmišč zaradi statusa lovišča (torej zagotovljene hrane skozi celo leto) in dejstvo, da je večina gozda v moji neposredni okolici državna (torej poredko obiskana), večina gozdnih prometnic pa zaprtih z zapornicami, se mi ne zdi nenavadno, da bi lokalna koncentracija povprečno številko lahko presegla za faktor 2 (nikakor pa ne za velikostni razred).

Anyway, bodi dovolj aritmeDike :)

kuall ::

prekolesaril na tisoče km makadamskih gozdnih cest območja največje gostote poseljenosti pa ga še nikoli videl, razen mogoče 2x od zelo daleč. tak da jih ni preveč. ljudje ste zelo hecni v odnosu do živali. vse bi pobili ali podjarmili ali pozaprli. fu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

cvalsr ::

v krogu 5 km
osnovnošolska geometrija ti štrika za faktor 4

Drži, če tebi 'štrika' pisno izražanje. Krog 5 km je pač gabarit kroga, če posebej ne poveš, da je to njegov polmer.

Še vedno nam sicer nisi povedal nič na temo, kako se ti obnašaš pri srečanju z medvedi.

Ja, zakaj pa naj bi? Nihče me ni tega vprašal, tudi naslov ni "srečanja z medvedi".
(Tudi jaz te ne sprašujem, zakaj živiš "sredi državnega lovišča"; nikar ne odgovori, hvala.)

gostota 0.5 medveda na km2

No, to pa je 10 medvedov v 5 km krogu; po tvoje s polmerom pa slabih 40. Še zmeraj ogromno. Medvedi so bolj samotarji in je malo verjetno, da bi jih 10 ali celo 40 imelo skupen tako majhen teritorij.
Ekspert zagotovo nisem. Najbrž zato do zdajle nisem vedel, da povožena divjad ne spada pod mrhovino. Hvala za poduk tebi, ki "imaš pojem".




Ampak tudi ta razlaga mi daje bistveno preveliko gostoto

Veš kaj, ne trudiva se. On ima prav, jasno?!!

chort ::

Drži, če tebi 'štrika' pisno izražanje. Krog 5 km je pač gabarit kroga, če posebej ne poveš, da je to njegov polmer.
Says you. Če govorim o lokaciji - svojem bivališču - in "v krogu 5 km" v istem stavku, verjetno ne mislim na nek arbitrarni krog premera 5 km sredi ničesar. Če prav razumem kaj misliš z "gabaritom kroga" seveda - malo ti štrika tudi nedvoumno pisno izražanje, saj kot termin gabarit kroga (pa tudi sicer, vprašaj SSKJ, FRAN, Google, če že moraš) ne obstaja.
Saj si v svojem naslednjem prispevku tudi ti poštekal:
Torej ti resno verjameš, da v krogu 5 km okoli tvoje bajte živi 100 medvedov...
Očitno ni bilo tako zelo nerazumljivo, razumem pa, da se po par žaljivkah na spletnem forumu počutiš bolje. Be my guest.

Nihče me ni tega vprašal, tudi naslov ni "srečanja z medvedi".
Še en nesrečnež torej, ki se je prišel kregat, ne da bi prebral prvi prispevek. Po krajšem pregledu tvojih zadnjih prispevkov mi je jasno, da je to pogost pojav.

Medvedi so bolj samotarji in je malo verjetno, da bi jih 10 ali celo 40 imelo skupen tako majhen teritorij.
Kaj je tebi verjetno ali ne nima nobene zveze z dejanskim stanjem in me res ne zanima. Pojdi se kregat z uradnimi podatki (link zgoraj).

Ekspert zagotovo nisem. Najbrž zato do zdajle nisem vedel, da povožena divjad ne spada pod mrhovino. Hvala za poduk tebi, ki "imaš pojem".
Si ekspert, a žal le v polaganju besed v usta. Povožena divjad seveda spada pod mrhovino, je pa lovci ne vozijo izključno na mrhovišča. Sem kje trdil, da ne spada pod mrhovino, ali ti dela probleme tudi bralno razumevanje?

Sredi lovišča živim ravno zaradi takih zagrenjencev, tukaj jih je precej manj. Stavim, da imajo tudi medvedi kaj s tem :)

Mod, Op, sorry za tale izdrisk, obljubim da se ne grem več.

cvalsr ::

obljubim da se ne grem več.

Uf, hvalabogu.
Pametnejši je odnehal. To mislim čisto resno, ne norčujem se.
Res sva se čisto brez veze preveč "zapinkponkala" (in se uvrstila med tiste "Jaz imam prav in ne ti!").
Lepo se imej tam v naravi in oprosti, če sem ti požrl kak živček.
;)

feryz ::

A ni vseeno, ali vidiš 100 različnih medvedov, ali istega 100x?
Lahko se strga enemu od stotih ali pa temu istemu dopizdi, ko te že stotič sreča. Efekt je na koncu isti, če se en ali drugi spravi nate.

dronyx ::

AgJ1 je izjavil:

Ali bi se v primeru takšnega srečanja boljše počutili s kakšnim bear sprejem za pasom ali s kakšnim močnejšim orožjem ali zgolj z jedijevskimi sposobnostmi meditacije in samokontrole?

Sprej mi ne bi prišel niti na misel. Bi rad videl junaka, ki bo srečal medveda in ga hladnokrvno pošprical s sprejem. Jaz sem enkrat srečal medveda v gozdu. Nekaj časa sva se gledala, potem sem pa jaz nekaj časa počasi hodil nazaj, potem sem se pa obrnil in odšel. Če bi bila medvedka z mladičem, bi vilo verjetno bolj nevarno. Če že, bi imel raje pri sebi nekaj, kar povzroča hrup. Medved se bo človeka izognil, če se le da. Problem je, če ga presenetiš, ali če imaš kakšnega psa ob sebi. Ima pa očitno medved nagon in če začneš teči, pravijo da se zapodi za tabo. Tako da tek oz. bežanje očitno ni najboljša odločitev. Sem poslušal že zgodbe, kako so ljudje pred medvedi bežali na smreke. Ni pa medved nek mesojedi plenilec, ki bi napadal človeka za prehrano. Kakor vem se večinoma prehranjuje z rastlinsko hrano, mrhovino in podobnim.

pero50 ::

if it's brown, lay down
if it's black, fight back
it it's white, good night

Nisem pa ziher če bi se imel jajca uležat dol in čakat da me medved začne ovohavat in živega malcat, ampak bi se prej poizkusil počasi umaknit :|

AgJ1 ::

Pobegnil mu ne boš, ker teče tam do 60 km/h. In tek mu sproži lovski nagon.
Na drevo spleza kot bi bil veverica.
Morda te ne bo napadel predatorsko ampak lahko te iz strahu zelo poškoduje. Ampak lahko te tudi napade za kosilo, težko vedet kaj bo naredil.
Bear sprej za imet s sabo ne škodi po mojem. Ker če bo potem, ko me bo videl, začel rinit proti meni, namesto da se umakne, ga bom pošprical.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AgJ1 ()

Machete ::

Bolje išta nego ništa. Če ti uspe uporabit je druga stvar. Bi bilo pa bedno, če bi lahko, pa nimaš sabo ane?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

AgJ1 ::

Točno to sem imel v mislih.

sreda ::





bozicek ::

Največ medvedov se pojavi kar naenkrat takrat ko je sezona gob
Sploh če je dobro leto
In ravno v tistem koncu kjer jih največ raste


PS: Tako je vsako leto v naših vaseh in koncih
PPS:ja imamo medvede
PPPS: tudi volkove in šakale
PPPPS: in celo celo kakšen divji zajec
Darila letos samo za poredne
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dobre "cost-benefit" lokacije v bližini večjih mest (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
527500 (5719) m0LN4r
»

medvedi in srnjad (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Loža
66569798 (43601) HappyPills
»

Obramba pred živalmi (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17031490 (27577) FrRoSt
»

Ste že videli medveda v naravi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7416755 (14824) Spock83
»

Zadnji človekov plenilec. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
546863 (5293) Matako

Več podobnih tem