» »

Suša ali povodenj?

Suša ali povodenj?

1
2
»

kajtimara ::

Nekoč -40 let nazaj - je vodooskrba ljubljne zgradila na savi pri črnuškem mostu tri pregrade na savi. Te so služile za polnenje podtalnega vodnega črpališča.
Danes so ostanki vidni ob nizkem vodostaju.

https://www.google.com/maps/@46.1005935...!3m6!1e1!3m4!1sxIcfRDB6LZ_veYhE6FpmTw!2e0!7i16384!8i8192

Zgodovina sprememb…

BojanOgnjeni ::

Mimogrede, če bo koga zanimalo, takole izgleda gojenje v kontejnerjih, na penzijo se bom malo poigral s tem.

https://www.freightwaves.com/news/want-...





fikus_ ::

BojanOgnjeni je izjavil:

fikus_ je izjavil:

jamaha, kje so pa argumenti?! Razloži, kaj je zate neumnost?

Argumente lahko zahteva kdo drug, nekdo, ki trola z uvozom živega goveda iz vietnama pač ni relevanten.


To si napisal "Zakaj pa ne kupujemo vietnamskega goveda? " To jaz razumem kot uvoz živih živali, to je goveda! Če pa hočeš uvažati govedino, meso, potem pa tako napiši!

PS najprej se nauči prav izražati, potem pa piši.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

BojanOgnjeni ::

fikus_ je izjavil:

BojanOgnjeni je izjavil:

fikus_ je izjavil:

jamaha, kje so pa argumenti?! Razloži, kaj je zate neumnost?

Argumente lahko zahteva kdo drug, nekdo, ki trola z uvozom živega goveda iz vietnama pač ni relevanten.


To si napisal "Zakaj pa ne kupujemo vietnamskega goveda? " To jaz razumem kot uvoz živih živali, to je goveda! Če pa hočeš uvažati govedino, meso, potem pa tako napiši!

PS najprej se nauči prav izražati, potem pa piši.

Kar nabijaj. :)

BojanOgnjeni je izjavil:

Mimogrede, če bo koga zanimalo, takole izgleda gojenje v kontejnerjih, na penzijo se bom malo poigral s tem.

https://www.freightwaves.com/news/want-...







Mimogrede:
A typical Freight Farms unit costs about $150,000, including the install, Friedman said. He noted that customers should expect a payback period of two to three years if they do not have an established business or farming experience. Those who already have established customers often sell their first harvest and hit the ground running, he added.


Friedman said the highest-earning farmers make about $140,000 in revenue annually, while average earnings are around $100,000 annually.

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

BojanOgnjeni je izjavil:

Mimogrede, če bo koga zanimalo, takole izgleda gojenje v kontejnerjih, na penzijo se bom malo poigral s tem.

https://www.freightwaves.com/news/want-...








Vidim da nasedaš novodobnim hipsterskim zadevam. To ni poceni niti eko, ker gre veliko energije za zgraditi takšno okolje in potem za vzdrževanje okolja, kjer rastline rastejo. Pri tem uporabljajo dosti kemije, da vzdržujejo dovolj "čisto" okolje, da uničujejo škodljivce. In še to, kar si pokazal je bolj butična proizvodnja hrane.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

BojanOgnjeni ::

fikus_ je izjavil:

BojanOgnjeni je izjavil:

Mimogrede, če bo koga zanimalo, takole izgleda gojenje v kontejnerjih, na penzijo se bom malo poigral s tem.

https://www.freightwaves.com/news/want-...








Vidim da nasedaš novodobnim hipsterskim zadevam. To ni poceni niti eko, ker gre veliko energije za zgraditi takšno okolje in potem za vzdrževanje okolja, kjer rastline rastejo. Pri tem uporabljajo dosti kemije, da vzdržujejo dovolj "čisto" okolje, da uničujejo škodljivce. In še to, kar si pokazal je bolj butična proizvodnja hrane.


BojanOgnjeni je izjavil:


Mimogrede:
A typical Freight Farms unit costs about $150,000, including the install, Friedman said. He noted that customers should expect a payback period of two to three years if they do not have an established business or farming experience. Those who already have established customers often sell their first harvest and hit the ground running, he added.


Friedman said the highest-earning farmers make about $140,000 in revenue annually, while average earnings are around $100,000 annually.

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

.

PS nič nisi napisal, koliko pa pridobijo hrane uz teh kontejnerjev, kakšna je finančna računica?!

Saj jaz tudi lahko napišem, da bom pridelal hrane za 1.000.000EUR, realnost te pa tepe.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

BojanOgnjeni ::

No za ostale, ki jih to zanima, imate en post nad trolovim postom računico proizvajalca. Ali pa če si preprosto link preberete.

Zgodovina sprememb…

BojanOgnjeni ::

Tole je stran od proizvajalca, sicer me ne zanima, ker mi je bolj zanimivo tak sistem postaviti, kot dejansko gojiti, je pa vredu za nastaviti pričakovanja:

https://www.freightfarms.com/greenery-s

Farm Dimensions: 40' x 8' x 9.5'
Cost: $149,000
Annual Output: 2-6 tons
Power Usage: 168-231 kWh/day (avg.)
Equivalent Land Yield: 2-4 acres annually
Water Usage: 5 gallons/day (avg.)

Magic1 ::

Malo vode in veliko elektrike. Kaj ko bi ti mal manj marketing brošurce bral? InžInirček... zavohaš ga na kilometer. Ta hudi eko fašist.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

fikus_ ::

jamaho, 2 dni nazaj prijavljen in propagira svojo agendo. Me spominjaš na "električnega" inženirja.

Človek, šteje to "put your money where your mouth is", ostalo so samo blodnje.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

BojanOgnjeni ::

Magic1 je izjavil:

Malo vode in veliko elektrike. Kaj ko bi ti mal manj marketing brošurce bral? InžInirček... zavohaš ga na kilometer. Ta hudi eko fašist.


Daj pripelji še Daniela v temo, da bom puf, pa še bebca od MrSteina, da bom egrusnekaj :)):)):)) Bebčki.

Raje raziščite material, ki sem vam ga dal, da ne boste potem jokali, kako je krivična EU, ker se niste prilagodili.

Pa ne rabite gledat samo proizvajalcev, če smo kot mulci gojili konopljo v omarah, za odraslega ne bi smela biti to nobena težava.

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Kaj ko bi ti prvo napisal rešitev za električno situacijo, preden vse pošlješ na elektriko? Jaz z veseljem presedlam iz vseh drugih virov na elektriko, v kolikor bo le ta dovolj ugodna.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

BojanOgnjeni ::

Magic1 je izjavil:

Kaj ko bi ti prvo napisal rešitev za električno situacijo, preden vse pošlješ na elektriko?

Nimam blage. Se nisem ukvarjal s tem, pač prvi zadetek na googlu. Verjetno je tole tudi edin razlog, pri katerem so solarni paneli smiselni/opravičljivi. Sicer so nateg.

Bistvo vsega je, da govedorejci nabijajo kako se v Sloveniji ne da gojiti nič razen goveda, Lušt je dokazal, da se da, hidroponika pa je dokaz, da teren sploh ni pomemben.

Avtomobile bomo pa itak ukinili za mestne prevoze, pa lahko potem zaradi mene tudi dizel brez filtra goniš.

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Ne da se ne da, to je najceneje, saj govedo lahko je zelo lahko pridelane poljščine/travo. Paradižnik je pa zelo delikatna zadeva. In prodaš lahko le omejeno količino dragega paradajza. Če si naredil preveliko farmo in ne uspeš vsega prodat po premium ceni, boš šel hitro pod zemljo.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

BojanOgnjeni ::

Magic1 je izjavil:

Ne da se ne da, to je najceneje, saj govedo lahko je zelo lahko pridelane poljščine/travo.


Seveda, ampak kuri tudi precej več vode. Za pitje + za pridelane rastline, ki jih jedo. Skratka, ni vzdržna (tudi, če zanemarimo metan).

Je pa res, da dokler imajo govedorejo subvencionirano, delujejo pa enako kot so v 18 stoletju, ni nobenega načina, da to izboljšajo.

Bo treba izvleči glavo iz riti in malo pogledati naokrog, hidroponika pa je absolutno smer, ki lahko deluje kjerkoli - tudi v Sloveniji, kjer se nič ne da.

Pač ne kupiš največjega in najdražjega traktorja (ker ne boš obdeloval polja) in raje kupiš nekaj kontejnerjev.

Še en proizvajalcev: https://www.mobilemodularcontainers.com...

Zgodovina sprememb…

Malidelničar ::

To o pomanjkanju zbiralnikov pri nas me je vedno fasciniralo. Ker pogoje imamo in izkušnje.
No kaj mislite, kako bi se vi lotili tega - postavitev zbiralnikov? Se lahko učimo na izkušnjah: zbiralnik Vogršček v Vipavski Dolini (ok ta sicer trenutno pušča in ga bi bilo potrebno popraviti). Recimi po vaseh, manjših krajih bi se lahko naredilo cel kup posamičnih ali pa skupnih zbiralnikov, strešne površine je dovolj. Je bolje bazirati na protipoplavnih nasipih in bi zadevo financirale firme ala Evrosad, Panvita itd.?

Kar se južne Evrope tipe (Špa, Por, Ita, Fra): ali ne bi bila primerna rešitev razsoljevalni sistemi? Nekaj takšnega kot ima Izrael naprimer?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Miki N ::

sbawe64 je izjavil:

Hidroponika je prihodnost,



Jaz pa menim, da je prihodnost reja nutrij. Imamo že kar lepo čredo v "starter packu".

DamijanD ::

Kar se pa ne bi, ker je preprosto predrag za vse sloje...

Magic1 ::

Malidelničar je izjavil:

To o pomanjkanju zbiralnikov pri nas me je vedno fasciniralo. Ker pogoje imamo in izkušnje.
No kaj mislite, kako bi se vi lotili tega - postavitev zbiralnikov? Se lahko učimo na izkušnjah: zbiralnik Vogršček v Vipavski Dolini (ok ta sicer trenutno pušča in ga bi bilo potrebno popraviti). Recimi po vaseh, manjših krajih bi se lahko naredilo cel kup posamičnih ali pa skupnih zbiralnikov, strešne površine je dovolj. Je bolje bazirati na protipoplavnih nasipih in bi zadevo financirale firme ala Evrosad, Panvita itd.?

Kar se južne Evrope tipe (Špa, Por, Ita, Fra): ali ne bi bila primerna rešitev razsoljevalni sistemi? Nekaj takšnega kot ima Izrael naprimer?

Ker je lažje plačat letno premijo za zavarovanje, kot it v večjo investicijo. Občine zapravijo denar za druge zadeve in to bi bil dolgoletni plan. Torej bi profitiral naslednji župan. Država pa tudi ne planira pretirano na kmetijstvo. Tam ni denarja, je samo "samooskrba", ki je pa na koncu prazna beseda.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

gruntfürmich ::

zbiralnik vode je celotna ljubljanska kotilina. ampak ker je je veliko prevlečene z betonom in asfaltom, voda ne pronica v notranjost ampak po ceveh takoj odteče v Savo in naprej...
kako se bo to rešilo...? s posameznimi jezeri/zbiralniki?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

fulk ::

gruntfürmich je izjavil:

starfotr je izjavil:

twom je izjavil:

rtvslo.si Evropa bi potrebovala deset zelo mokrih let, da bi se podzemni zbiralniki vode napolnili


Saj smo imeli odlične zbiralnike. Npr. Ljubljansko barje. Pa smo ga načrtno izsušili.

ne samo barje, ampak čisto vsako močvirje okoli vsakega potoka je skrbelo, da je zemlja namočena in mikroklima v tistem predelu ugodna.

sedaj pa imamo povsod kanale da voda čimprej odteče v črno morje, potem pa se čudimo da je zemlja takoj suha, pod zemljo ni vode, in celotno področje ostaja dolgo brez dežja ker ni vlage iz namočene prsti da bi oblaki nastali.

totalni idioti!

ampak kriv pa je seveda CO2...


No saj to je čar vsega skupaj. Ko smo zavozili vse, enostavno elita reče, da je kriv en nepomemben delček in na bazi tega te obdavči in diktira življenje, ti pa se ne moreš pritožit ker "suše in poplave vidiš, sem ti rekel, sedaj pa ubogaj!"

sbawe64 je izjavil:

Hidroponika je prihodnost, Japonci (možno da gre za Singapur, nisem 100%) gojijo zelenjavo v stolpnicah po nadstropjih.
Kitajci začenjajo podobno, samo da bodo notri živali.


Ponovno Španija, kdaj je bila znana kot dežela z veliko padavinami ?
1000 let nazaj ?


Tu te moram malce popravit. Hidroponika je prihodnost, ampak ne zaprta hidroponika (torej tista pod svetili). V bistvu dokaj klasična hidroponika v rastlinjakih je kar močno konkurenčna od klasičnih načinov.

eriCartman ::

Malidelničar je izjavil:

To o pomanjkanju zbiralnikov pri nas me je vedno fasciniralo. Ker pogoje imamo in izkušnje.
No kaj mislite, kako bi se vi lotili tega - postavitev zbiralnikov? Se lahko učimo na izkušnjah: zbiralnik Vogršček v Vipavski Dolini (ok ta sicer trenutno pušča in ga bi bilo potrebno popraviti). Recimi po vaseh, manjših krajih bi se lahko naredilo cel kup posamičnih ali pa skupnih zbiralnikov, strešne površine je dovolj. Je bolje bazirati na protipoplavnih nasipih in bi zadevo financirale firme ala Evrosad, Panvita itd.?

Kar se južne Evrope tipe (Špa, Por, Ita, Fra): ali ne bi bila primerna rešitev razsoljevalni sistemi? Nekaj takšnega kot ima Izrael naprimer?


Ko sem bi nazadnje okrog Vogrščka mislim da so ga sedaj "zaflikal" in se je že kar precej nabralo vode noter. Potekajo še neka zaključna dela kakor vem...
Vprašanje pa je sedaj kako draga bo sedaj voda za kmete, ki bodo reševali svoje pridelke pred sušo...in komu bo denar tekel v žep...ampak to je že za kako drugo temo.

fikus_ ::

fulk je izjavil:

Hidroponika je prihodnost, ampak ne zaprta hidroponika (torej tista pod svetili). V bistvu dokaj klasična hidroponika v rastlinjakih je kar močno konkurenčna od klasičnih načinov.


To imajo v Prekmurju, kjer gojijo paradižnik Lušt. To je cenovno sprejemljivo.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

BojanOgnjeni ::

gruntfürmich je izjavil:

zbiralnik vode je celotna ljubljanska kotilina. ampak ker je je veliko prevlečene z betonom in asfaltom, voda ne pronica v notranjost ampak po ceveh takoj odteče v Savo in naprej...
kako se bo to rešilo...? s posameznimi jezeri/zbiralniki?


Neumnost, od Karavank do Vrhnike je v podzemlju nepropustna plast, na kateri se nabira podtalnica, in to ne 2m globoko ampak recimo pod Bežigradom na 100m, njena gladina pa na 15m.

Kompletna kotlina je zbirališče vode iz Karavank, tako, da prej bo cela preostala Slovenija suha kot Ljubljana.

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

btw, naslov teme suša ali povodenj... kmetje pravijo da si suša vzame pol pridelka, moča pa vsega.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Magic1 ::

V Ljubljani kar izdatno kasirajo meteorne vode na m2. Tako, da večina v hišah naredi drenažo in not spelje žlebove in kanale. Vsaj vzhodni in severni del, na barju pa itak nima smisla.
Magic

trancer01 ::

Kdaj bojo pa še zrak začeli zaračunavati? Izdihan zrak (CO2) že pridno vse bolj zaračunavajo, zdaj bi lahko še zrak začeli.:))

Oberyn ::

BojanOgnjeni je izjavil:

Tole je stran od proizvajalca, sicer me ne zanima, ker mi je bolj zanimivo tak sistem postaviti, kot dejansko gojiti, je pa vredu za nastaviti pričakovanja:
https://www.freightfarms.com/greenery-s
Farm Dimensions: 40' x 8' x 9.5'
Cost: $149,000
Annual Output: 2-6 tons
Power Usage: 168-231 kWh/day (avg.)
Equivalent Land Yield: 2-4 acres annually
Water Usage: 5 gallons/day (avg.)

A mi mogoče lahko razložiš tole, ker ne štekam. Piše na strani proizvajalca, da se vložek povrne v 3 letih za neizkušenega proizvajalca, za izkušenega pa prej.
Stane 150.000, torej 50.000 na leto. Bom samo za grob izračun izenačil evro z dolarjem. Troši 230 kWh na dan, to je cirka 84.000 kWh na leto, kar je po mojem tomesečnem računu za elektriko nekje 12.000 €. Pridela 2-6, recimo 5 ton nečesa na leto. Letni strošek delovanja je torej 62.000 € in da ga pokriješ s 5 tonami pridelka, moraš pridelek prodati za 62.000/5 = 12.400 € na tono ali 12 € na kg po obdavčitvi. Kaj lahko prodaš za 12 €/kg? Odkupna cena krompirja je bila lani 25-35 centov za kg, solata in zelje bi rekel da še manj glede na cene v marketih. Jagode, borovnice, regrad, tartufe, ikre od jesetra?
Se pravi, nekaj sem sfalil. Kaj sem sfalil?

DamijanD ::

pa če piše, da se povrne - zakaj računaš :D /s

Mato989 ::

Oberyn je izjavil:

BojanOgnjeni je izjavil:

Tole je stran od proizvajalca, sicer me ne zanima, ker mi je bolj zanimivo tak sistem postaviti, kot dejansko gojiti, je pa vredu za nastaviti pričakovanja:
https://www.freightfarms.com/greenery-s
Farm Dimensions: 40' x 8' x 9.5'
Cost: $149,000
Annual Output: 2-6 tons
Power Usage: 168-231 kWh/day (avg.)
Equivalent Land Yield: 2-4 acres annually
Water Usage: 5 gallons/day (avg.)

A mi mogoče lahko razložiš tole, ker ne štekam. Piše na strani proizvajalca, da se vložek povrne v 3 letih za neizkušenega proizvajalca, za izkušenega pa prej.
Stane 150.000, torej 50.000 na leto. Bom samo za grob izračun izenačil evro z dolarjem. Troši 230 kWh na dan, to je cirka 84.000 kWh na leto, kar je po mojem tomesečnem računu za elektriko nekje 12.000 €. Pridela 2-6, recimo 5 ton nečesa na leto. Letni strošek delovanja je torej 62.000 € in da ga pokriješ s 5 tonami pridelka, moraš pridelek prodati za 62.000/5 = 12.400 € na tono ali 12 € na kg po obdavčitvi. Kaj lahko prodaš za 12 €/kg? Odkupna cena krompirja je bila lani 25-35 centov za kg, solata in zelje bi rekel da še manj glede na cene v marketih. Jagode, borovnice, regrad, tartufe, ikre od jesetra?
Se pravi, nekaj sem sfalil. Kaj sem sfalil?



Ja tole res ne razumem, razen če marihuano gojiš .P
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

MisterR ::

Oberyn je izjavil:

BojanOgnjeni je izjavil:

Tole je stran od proizvajalca, sicer me ne zanima, ker mi je bolj zanimivo tak sistem postaviti, kot dejansko gojiti, je pa vredu za nastaviti pričakovanja:
https://www.freightfarms.com/greenery-s
Farm Dimensions: 40' x 8' x 9.5'
Cost: $149,000
Annual Output: 2-6 tons
Power Usage: 168-231 kWh/day (avg.)
Equivalent Land Yield: 2-4 acres annually
Water Usage: 5 gallons/day (avg.)

A mi mogoče lahko razložiš tole, ker ne štekam. Piše na strani proizvajalca, da se vložek povrne v 3 letih za neizkušenega proizvajalca, za izkušenega pa prej.
Stane 150.000, torej 50.000 na leto. Bom samo za grob izračun izenačil evro z dolarjem. Troši 230 kWh na dan, to je cirka 84.000 kWh na leto, kar je po mojem tomesečnem računu za elektriko nekje 12.000 €. Pridela 2-6, recimo 5 ton nečesa na leto. Letni strošek delovanja je torej 62.000 € in da ga pokriješ s 5 tonami pridelka, moraš pridelek prodati za 62.000/5 = 12.400 € na tono ali 12 € na kg po obdavčitvi. Kaj lahko prodaš za 12 €/kg? Odkupna cena krompirja je bila lani 25-35 centov za kg, solata in zelje bi rekel da še manj glede na cene v marketih. Jagode, borovnice, regrad, tartufe, ikre od jesetra?
Se pravi, nekaj sem sfalil. Kaj sem sfalil?


Peteršilj.

kajtimara ::

Motovilec.
1€=100g.
Pridelava 24/7

Žafran
8€=1g
Pridelava 24/7

WhiteAngel ::

Za vse, ki nimate še praktičnih izkušenj: Rastline ne rabijo samo vode in sonca (kot smo se učilv šoli), rabijo tudi dobro zemljo z veliko hranljivimi snovmi. V naravi za to poskrbi med drugim npr. odpadno listje. S čim boš gnojil v kontejnerju? To ni zanemarljiv strošek.

fikus_ ::

"S čim boš gnojil v kontejnerju?"

Vodi dodaš hranila. To je že rešeno, npr. Lušt, v trgovinah sem videl tudi solato z golimi koreninami, ...
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izkoriščenje deževnice (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10217706 (5134) BorutO
»

Ali vrtičkate? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11010598 (8423) m0LN4r
»

Hidroelektrarne na vzhodu

Oddelek: Znanost in tehnologija
493754 (2401) mertseger
»

Kvaliteta zelenjave v trgovini (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
527456 (6087) m0LN4r

Več podobnih tem