» »

Izkoriščenje deževnice

Izkoriščenje deževnice

«
1
2 3

mirch ::

Razmišljamo o vgradnji cisterne in ostale opreme za zbiranje deževnice in poznejšo koriščenje le te. Trenutno me stane 1m3 ca. 0,8551 € + vzdrževanje priključka 2,16€ + omrežnina 2,88€ (vse našteto z DDV). Torej finančno ne bi pridobili nič, kvečjemu izgubili z investicijo (investicija bi se mogoče povrnila v 40h letih pri trenutnih cena ali še pozneje (če ne bi nič crknilo)). Vendar sem prebral kar nekaj dobrih strani uporabe deževnice v gospodinjstvu (mehka voda, idealna za pranje,...). Uporablja kdo deževnico v gospodinjstvu? Se splača vgradnja cisterne, kljub stroškom?

Hvala in LP

Aston_11 ::

Smrdi pa tudi, se pa hitro splača.

mtosev ::

ne vem, če ti je deževnica čista. mi smo se v šoli učili, da je deževnica umazana
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

mirch ::

Sodeč po tej spletni strani in še marsikateri drugi baje da ne smrdi in jo uporabljajo za vse po hiši (kot ločeno inštalacijo) razen za kuhat in pit

Aston_11 ::

Tast jo ima, nič baje, smrdi tako, da hodijo po vodo za pitje k nekemu izviru. Imajo pa tudi vodo iz vodovoda, samo da se uporabi, ko gnojnice od deževnice zmanjka. Sem jo enkrat pomotoma popil,.... bljak.

konspirator ::

Smrdi lahko samo 1 teden postana deževnica v rezervoarju, ki je iz X razloga poln alg ostalih plemenitih kultur.

čiščenje deževnice
http://pasivna-zidana.blogspot.de/2011/...
http://gcs.gi-zrmk.si/Svetovanje/Clanki...
http://www.deloindom.si/dezevnica-le-ul...
--

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Deževnico moraš pravilno zbirat! Prva voda, ki priteče s strehe je umazana (prah na strehi, v žlebovih).
Zato jo moraš voditi mimo zbiralnika. Potem so potrebni še ustrezni filtri. Občasno se tudi potrebno klorirati vodo v zbiralniku. Zbiralnik približno enkrat na leto čistiti, . . .

Aston_11 ::

Po strehah serjejo ptiči. Nabirajo se saje in ostala svinjarija. To da bi pil?

krneki0001 ::

Jaz imam na vikendu šterno za 96 kubikov vode. Voda iz strehe gre skozi 2 velika 3m dolga filtra (kamenje, pesek, oglje). Vodo za kuhat imamo iz vodovoda, za pranje, splakovanje wc-ja, pomivalne stroje,... je pa deževnica (dvojna inštalacija).

V primeru primanjkovanja vode iz vodovoda pa z enim samim dvojnim ventilom preklopim da gre deževnica v sistem in jo uporabljam tudi za kuhanje. Seveda imam na tej cevi še en filter vmes, da vodo ta filter dodatno dobro prečisti.

konspirator ::

Imaš kemični/biološki/mehanski filter ?
--

krneki0001 ::

konspirator je izjavil:

Imaš kemični/biološki/mehanski filter ?

Ja, vse troje (trojni filer, ki res očisti vodo) , ampak samo med šterno in sistemom za pitje in kuhanje, za ostalo pa samo osnoven iz kamenja, peska in oglja.

Na zelo podobno varianto, samo malo večji (predvsem je bil pa orenk dražji)
http://www.vodni-filter.si/filter-za-hi...

Zgodovina sprememb…

mancini ::

Smrdi zaradi nepravilnega shranjevanja

včasih, ko še ni bilo vodovodno omrežje tako razvejano, so imeli studence (izvire) ali deževnico v cisternah, očitno danes ne znamo niti vode več hraniti

Vice ::

Aston_11 je izjavil:

Po strehah serjejo ptiči. Nabirajo se saje in ostala svinjarija. To da bi pil?


Misliš da voda, ki priteče iz pipe je od boga dana? Če bi se tebi sanjalo skozi koliko "dreka" gre šele ta pitna voda bi dehidriral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vice ()

chort ::

Lahko povem iz prve roke, pravilno zbrana in hranjena deževnica nič ne smrdi in je načeloma pitna brez posebnih sistemov.

Živim v 3pm, vodovod so le mokre (pun intended) sanje, tako da je edina alternativa deževnica. Strehe je cca 80m^2, na žlebovih so mrežice za listje, v vertikali žlebov so izpusti za prvo vodo (tisto ki odplakne ptičje dreke in ostalo skorjo), nato grobi filter ki vodi v 13m^3 betonsko cisterno v tleh.
Leto in pol sva tako pridobljeno vodo samo še enkrat grobo filtrirala (50 mikronov) in jo pila, brez posledic. Bistvo je čist rezervoar, z dovolj dobrim zračenjem.

Pred enim mesecem sem zamenjal hidrofor za tišjega s konstantnim tlakom in dodal filtrirni sistem z 80, 25 in 5 mikronskim filtrom, zadnji je kombiniran z ogljenim, nato pa se voda pretoči še skozi UV sterilizator. Takšna voda je primerna za pitje po vseh regolah, problem je le pomanjkanje mineralov. Pač, spiješ kako radensko za presekat ;)

pulstar ::

Mirch, lahko kaj vec poves o izpustu prve vode (first flush)? Doma pijemo dezevnico in moram redno paziti, da pred dezjem rocno umikam zleb, da prve pol ure voda iz strehe ne tece v rezervoar...

connel ::

Naprimer -
Ni tako težko kot se mogoče sprva sliši.

Aston_11 ::

V vasi Petkovec pri Logatcu pravi možak, da nima vodovoda, da pa ima deževnico. Tudi on pravi, da smrdi in da je neuporabna za pitje.

chort ::

Naša ne smrdi niti malo, je pa res da redno čistim žlebove in štirno, ter da pred dežjem odprem izpuste za prvo vodo. 200m^3 italijanske štirne, ki so bile zgrajene po snežniških gozdovih prav tako ne smrdijo in nimajo alg, čeprav jih že kar nekaj desetletij nihče ne vzdržuje.

krneki0001 ::

Tudi pri meni nič ne smrdi voda v štirni.

D3m ::

mirch je izjavil:

Razmišljamo o vgradnji cisterne in ostale opreme za zbiranje deževnice in poznejšo koriščenje le te. Trenutno me stane 1m3 ca. 0,8551 € + vzdrževanje priključka 2,16€ + omrežnina 2,88€ (vse našteto z DDV). Torej finančno ne bi pridobili nič, kvečjemu izgubili z investicijo (investicija bi se mogoče povrnila v 40h letih pri trenutnih cena ali še pozneje (če ne bi nič crknilo)). Vendar sem prebral kar nekaj dobrih strani uporabe deževnice v gospodinjstvu (mehka voda, idealna za pranje,...). Uporablja kdo deževnico v gospodinjstvu? Se splača vgradnja cisterne, kljub stroškom?

Hvala in LP


Imam.

40 kubikov armirano betonsko (uporaba bosank in vibracijske igle).

Hidrofor za njemu pa dvojni filter (bombažni in oglje).

Uporaba pomivalni stroj, pralni stroj, WC, bide, tuširanje, zalivanje....

Lp.
|HP EliteBook|R5 6650U|

mirch ::

@D3m ... koliko te pridejo filtri? Ter kako pogosto pride do menjave le teh?

Hvala VSEM za vse odgovore!

mtosev ::

a mamo v sloveniji probleme s kislim dežjem?

Kisli dež so kisle padavine, ki jih povzročajo predvsem emisije žveplovega dioksida (S02) in dušikovih oksidov v atmosferi. Omenjeni plini se raztapljajo v deževnici in jo naredijo kislo. Žveplov dioksid nastaja pri gorenju fosilnih goriv, kot je premog, ki vsebuje veliko žvepla. Dušikove okside pa dodajajo zraku industrija in izpušni plini avtomobilov.

o tem smo se učili v oš.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

D3m ::

mirch je izjavil:

@D3m ... koliko te pridejo filtri? Ter kako pogosto pride do menjave le teh?

Hvala VSEM za vse odgovore!


Filtri me pridejo cca. 12 eur. S tem, da oglje zdrži dlje, ker ga dobim 1kg.

Torej na letni ravni cca. 30 eur.
|HP EliteBook|R5 6650U|

mirch ::

Koliko literni rezervoar pa bi moral biti (Stajerska okolica)? Nekaj sem si racunal pa bi mi kar zadoscal 5000l cisterna. Sem prav naracunal? Kaksne so izkusnje? Ima kdo cisterno za dezevnico vgrajeno na stajerskem?

RockyS ::

5000 je več kot dovolj za normalno uporabo. Torej zalivanje vrta, pranje avtomobila itd. Za vrt imamo 2000L, dnevno gre v vrt cca 100L tako da je to za 20 dnevno sušno obdobje.

mirch ::

V primeru da bom gor povezal še pralni in pomivalni stroj, ter kotičke. Kakšno cisterno pa bi moral imeti v tem primeru?

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Mi imamo (v Mb) 5000l cisterno za deževnico firme Roto. Smo jo pa vgradili, ko smo obnavljali hišo in je bil ravno denar na voljo, Roto pa je imel ravno akcijo :)). Neke ekonomske računice ravno ni (voda je še vedno dokaj poceni), bolj se nam je šlo zato, ker se ob sušnih obdobjih zna zgoditi, da se prepove zalivanje vrtov in pranje avtomobilov. Pa enkrat bom zadevo še povezal z WC-ji in pralnimi stroji (cevi so pripravljene, samo je lenoba premočna. Moram pa filtre dodat). V sedmih letih se nam je eno leto zgodilo, da smo porabili vso vodo, drugače pa mislim, da je 5000l dovolj...

LP

Jože

fosil ::

Ali eni res kar naprej perete avto?
Se mi zdi neverjetno, da je prva skrb nekaterih Slovencev ob suši, kako bodo pa sedaj oprali avto.
Tako je!

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Če leti replika name, sem samo napisal, kako nekako običajno piše v uradni objavi, ko pride prepoved.... Avta pa doma nisem pral že leta, medtem ko vrt pa zalivam vsak dan....

LP

Jože

billy ::

Da si sposodim temo...

V planu je novogradnja, katere sistem odvajanja meteornih voda že predvidevam vgradnjo 3000L zbiralnika vode, potem pa naprej do naravno urejenega ponikavnega polja.

Do zdaj nisem niti pomislil na to, ampak zdaj sem pa res že not padel, zakaj pač teh 3000L ne bi uporabil za hišno oskrbo.

Sem pa zasledil, da se mora vseeno v tem primeru plačevati pavšalni znesek komunali, ker se na koncu vseeno ta voda odvaja v kanalizacijo in števec porabe niti ni možen.
Ampak ne najdem podatka, koliko se to zaračuna sploh? Ker voda sama po sebi nima baš cene, vrta ne bomo imeli, avtov se tudi ne bo pralo doma, zalivat trate pa tudi ne mislim, nisem tak norc :) In na koncu nas lahko to še več stane, če je pavšal preračunan po "normalne porabniku" (kar pa mi ne bomo?)

otago ::

Odvodnjavanje se placa glede na dobavljeno kolicino. Temu se ne mores izogniti.

Vodo dezevnico se da kljub temu porabiti za zalivanje vrta, sadovnjaka. Morebiti za wc in drugo uporabo, ce imas taksno napeljavo. Uporabno predvsem ce je susa, da imas zalogo vodo za prehodno obdobje. Otroci imajo radi jagode poleti :D

Ce ne bos imel vrta, ne mislis iti v investicijo dodatne vodovodne napeljave, potem ni smiselno.

D3m ::

Mi izkoriščamo deževnico za vrt, wc, prho, pralni, pomivalni stroj.

Se pozna pri računu za vodovod samo smeti so dražje.
|HP EliteBook|R5 6650U|

fosil ::

billy je izjavil:

Sem pa zasledil, da se mora vseeno v tem primeru plačevati pavšalni znesek komunali, ker se na koncu vseeno ta voda odvaja v kanalizacijo in števec porabe niti ni možen.
Ampak ne najdem podatka, koliko se to zaračuna sploh? Ker voda sama po sebi nima baš cene, vrta ne bomo imeli, avtov se tudi ne bo pralo doma, zalivat trate pa tudi ne mislim, nisem tak norc :) In na koncu nas lahko to še več stane, če je pavšal preračunan po "normalne porabniku" (kar pa mi ne bomo?)

Če se ne motim se zadeva plačuje glede na površino strehe, ampak to plačuješ v vsakem primeru, razen če nekako dokažeš da deževnice s strehe ne spuščaš v kanalizacijo.
Je pa to urejeno v vsaki občini drugače.
Tako je!

billy ::

Ja, samo pri nas se bo zadevo odvajala v ponikalnico, je tako v projektni dokumentaciji in dvomim da rabijo druge dokaze.

Drugače pa se plačuje nigradu (trenutno, v bloku) tudi odvajanje in čiščenje odpadnih voda, torej javna kanalizacija, ki se obračuna na podlagi porabljene vode, odčitane in števca, vodovodnega.
Če pa gremo v porabljanje deževnice, pa bo odčitek iz števca nerealen in baje moraš to tudi prijaviti (porabo deževnice za kaj drugo kot zalivanje vrta) in potem ruknejo gor pavšal.

Evo našel: http://www.deloindom.si/energija-okolje...

Po drugi strani je treba rabo deževnice za sanitarne namene v gospodinjstvu prijaviti na komunalno podjetje in plačevati takso za obremenitev odpadnih voda. Deževnica, razen tiste, ki jo porabimo za zalivanje vrta, namreč po uporabi prav tako steče v kanalizacijo oz. z njo obremenimo sistem za odvajanje odpadnih voda.


D3m je izjavil:

Mi izkoriščamo deževnico za vrt, wc, prho, pralni, pomivalni stroj.

Se pozna pri računu za vodovod samo smeti so dražje.


Kakšen sistem imate? zalogovnik, napeljavo, pumpe, filtracije...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: billy ()

D3m ::

Betonirana štirna cca. 4 x 3 x 2m (DxŠxV)

Speljana plastična cev z filtrom trdih delcev na konici cevi.

Nato cev speljana na hidrofor črpalko za črpalko je 120 l železni zbirnik s termostatom na vrhu za prikaz pritiska. Nastavljen je na dobre 4 bar, ko pritisk pade pod 2 bar se hidriofor avtomatsko vklopi.

Naprej od zbirnika je dvojni hišni filter (fini filter trdih delcev do 25 mikronov ter aktivno oglje za bakterije in alge) s priklopom 1" cole.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

billy ::

Skupen strošek brez zalogovnika?

D3m ::

Sedaj si me pa dobil. Od tega je že ene 15 let.

Filtri + inštalacija je bila cca. 300 eur (brez računa). Filtre menjamo na 6 mesecev:

Mehanski oz. polypropylen je cca. 10 eur. Oglje 1 kg za 3 polnjenja je cca. 5 eur.
|HP EliteBook|R5 6650U|

IL_DIAVOLO ::

Kupiš si tisto 1000l plastično cisterno in nastaviš pod žleb. Za zalivanje je super, ostalo pač ne. Če imaš vrt, se zagotovo splača.

D3m ::

Billy si v bloku?

Ker pri meni je drugače, ker imamo hišo.

In pri Prodniku pridejo odčitati števec 2x na leto in od tega plačujemo pavšal. Za deževnico jih ne zanima.
|HP EliteBook|R5 6650U|

billy ::

Ja, ampak počasi začnemo z gradnjo hiše. In da se izognemu prispevku za deževnico: http://www.anro.si/dejavnosti/2-uncateg...

Vsak, ki bo imel padavinsko odpadno vodo speljano v ponikanje v zemljo, pri čemer voda posredno ali neposredno ne bo odtekla v kanalizacijo, s plačilom odvajanja ne bo obremenjen," so nam odgovorili iz Nigrada. To pomeni, da če boste deževnico speljali v cisterno in jo denimo uporabljali za zalivanje ali pa v ponikovalnik, stroška ne boste imeli.


Torej že imamo zbiralnik 3000L planiran, zato sem mislil, če bi se pač uporabilo vodo v njem še za kaj drugega.

Še vedno pa je problem okoljska taksa, sem kar vprašal na nigrad, upam da kaj odgovorijo.
Da bi verjeli podatkom iz števca pa malo dvomim, ker če vržemo vse velike porabnike vode na deževnico, potem dejansko ostane samo za kuhanje in pitje, kar pomeni nekaj 100L mesečno vs 6000L mesečno in bo vsak rekel hopla, to pa premalo plačujete :)

Po drugi strani pa gledam avtomatizirane sistema za dovajanje deževnice v obstoječ sanitarni sistem in stroški so 1000 za napravo in še 1000 za filtre.

Malce dvomim, da se splača...

D3m ::

Smo imeli tudi 1 kubik porabe v 6 mesecih pa niso nič težili.
|HP EliteBook|R5 6650U|

billy ::

Huh...

Padavinsko odpadno vodo, ki odteka s strehe objekta, mora lastnik objekta odvajati neposredno ali posredno v vode, kadar je to tehnično izvedljivo, razen če to vodo uporabi kot dodatni vir vode za namene, pri katerih ni treba zagotoviti kakovosti za pitno vodo, na primer splakovanje stranišč, pranje perila ali zalivanje, in se za tako uporabljeno padavinsko odpadno vodo zagotovi izvedba ukrepov iz prejšnjega člena.

Uredba o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja (Uradni list RS, št. 87/12, 109/12 in 76/17) določa plačilo samo za komunalno vodo za padavinsko vodo pa napotuje na 21. člen 13. odstavka ter 31. člen 5. odstavka, ki govori:

(13) Za količino padavinske odpadne vode se šteje povprečna letna količina padavin v obdobju zadnjih petih let, ki je izmerjena pri meritvah državne mreže meteoroloških postaj, preračunana na površino strehe, s katere se padavinska odpadna voda odvaja v javno kanalizacijo ali čisti na čistilni napravi.

(5) Dokler izvajalec nima vzpostavljene evidence uporabnikov javne službe v skladu s predpisom, ki ureja odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode, za storitev iz druge in pete alineje prvega odstavka 19. člena te uredbe, cen za te storitve ne sme oblikovati in zaračunavati, stroški teh storitev pa niso upravičen kalkulativni element cene storitve javne službe.


Torej zdaj so vrgli trnek, da bomo navalili vsi na to, ker bomo na letni ravni prihranili kar nekaj denarja, potem pa prileti "obdavčenje" še tega :)

Invictus ::

billy je izjavil:


Torej zdaj so vrgli trnek, da bomo navalili vsi na to, ker bomo na letni ravni prihranili kar nekaj denarja, potem pa prileti "obdavčenje" še tega :)

Ja, tako najprej spodbudiš industrijo za izkoriščenje nečesa, ko pa to vsi imajo (in plačajo), pa to obdavčiš, ker je investicija v predelavo predraga.

Pa ovce ostrižeš 2x :)).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

billy ::

Torej še en števec za obračun porabljene deževnice za karkoli drugega, kot zalivanje vrta? Potem pa enaka tarifna obremenitev, kot če bi porabljal vodo iz pipe.

Pa ne bo več nobenega prihranka.

Zajec123 ::

Ali je kdo zakopal plastično 1000L cisterno v zemljo? Bi bilo to vredu ali bi kasneje počla? Navaril bi okoli cisterne takšen okvir

Invictus ::

mirch je izjavil:

Sodeč po tej spletni strani in še marsikateri drugi baje da ne smrdi in jo uporabljajo za vse po hiši (kot ločeno inštalacijo) razen za kuhat in pit

Vračunaj ceno ločene inštalacije...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kuglvinkl ::

Če boš našvasal okoli okvir, gotovo ne bi počila.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Zajec, počila ti ne bo, je pa precejšnja verjetnost, da ti jo bo okoliška zemlja stisnila in bo precej manjši volumen. Varjen okvir bo verjetno nekoliko ublažil to. Znanec je zakopal dve in prej kot v enem letu vrgel ven.
S tem razlogom imajo zbiralniki rebraste stene.

kuglvinkl ::

ma jest bi se s tem hecal, sam potem rabiš potopno črpalko, kar pomeni štrom, ki gatudi moraš potegnit.
Your focus determines your reallity

starfotr ::

Če že zasuvate cisterne, morajo biti pred zasutjem polne vode.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

mala čistilna naprava - izkušnje

Oddelek: Loža
3612446 (653) kriptobog
»

čiščenje deževnice (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5324625 (14604) Apple
»

Filtriranje deževnice

Oddelek: Loža
3710543 (9396) torres8
»

Zaračunavati bodo začeli dež!! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
569306 (6879) ...:TOMI:...
»

Poraba vode v gospodinjstvu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6914418 (12520) Okapi

Več podobnih tem