» »

Izkoriščenje deževnice

Izkoriščenje deževnice

1
2
3

fikus_ ::

Ampak še vedno ni dovolj, ker dež namoči zemljino in ta stiska cisterno. Naenkrat bo človek ugotovil, da manjka polovica volumna.
To pišem o tej cisterni, ki ima velike ravne površine.
https://lh6.googleusercontent.com/proxy...

Takšna kovinska konstrukcija okrog bolj malo pomaga.

DePalmo ::

Ja, imamo "kapnico" oz. zbiramo deževnico. Iz začetka smo bili v to prisiljeni ker nismo imeli vodovoda, sedaj pa najraje uporabljam to kljub temu da imamo tudi vodovod. Vodo se uporablja za vse razen za pitje. To pa kupujemo v Hoferju ali Lidlu. Amapk bodimo pošteni, tudi vodovodne vode ne pijem ker smrdi po kloru.

Osebno imam precej raje vodo iz kapnice ker:
- ni vodnega kamna in se nikjer ne nabira (vodovodna je obupna, vse pipe in lijaki so takoj lisasti)
- ko operem avto ga pustim čez noč da se posuši in je naslednji dan kot nov. Na vodovodu je ves lisast in siv zaradi vodnega kamna, edino če ga obrišem do suhega
- voda je precej mehkejša in bolje izpira ko se tuširam. Pri vodovodni imam občutek kot da je voda mastna in je porabim 3x več da se normalno stuširam
- po novem jo sedaj že cca. dve leti uporabljamo za kuhanje kjer se seveda dobro prekuha in ni težav

Imamo cca. 200m2 strehe, kapnica vkopana, betonirana in je cca. 2,5x2.5x2m, iz nje gre vkopana plastična cev z protipovratnim ventilom in filtrom v vodi (se še pripravljam da bom en dan naredil plavajoči odvzem, trenutno pobira vodo cca. 10 cm od tal). Trojni filtri ( https://moja-voda.si/vodni-filtri-za-hi... ), cene filtrov so malo nižje na strani jih pa ponavadi vzamem na zalogo da imam mir nekaj časa. Menjavam po potrebi ampak nekje med 3 in 6 meseci.

Voda občasno smrdi ampak zaradi tega ker sem prelen da bi ob vsakem dežju odklapljal žlebove (hvala za ideje o izpusti prve vode, bom pregledal!) in se notri spirajo saje od ukurjenja na drva in cvetni prah. Ko tega ni, voda NE smrdi in je dejansko brez vonja, okusa in barve. Tudi če voda smrdi po sajah, se dokaj hitro tudi razsmradi sama od sebe, klora ne dodajam.

Cenovno se ne splača, ampak sem že odločen da ko se s punco seliva na svoje, hočem vsaj 25m2 kapnico oz. raje več! Me ne zanima kako kvaliteten bo vodovod, deževnica je čisto druga zgodba in jo hočem, pa čeprav se nebo nikoli "izplačala".

Sem pa zasledil da nekateri omenjate števce porabe vode. A to govorite za deževnico? Ker mi nekako ni logično da bi za to vodo plačeval komurkoli ... In smo že imeli kontrolo iz komunale da porabljamo premalo vode. Sem gospodu lepo razložil da imamo kapnico in raje uporabljamo tisto, števec za vodovod in povezavo si pa lahko ogleduje kolikor želi. Po hitri kontroli je omenil da si bojo zabeležili da imamo kapnico da nebo ponovnih kontrol in to je bilo to. Nobenih pavšalov, doplačil, kazni ali karkoli podobnega, pa je tega sedaj že vsaj tri leta.

Moje mnenje za kapnico: JA. Če le imaš prostor in si jo lahko privoščiš. Hkrati pa ne računat koliko litrov potrebujete, naredite čim večjo. Ko so hudi nalivi bo polna, nato pa imate zaloge za vsa sušna obdobja.

IL_DIAVOLO ::

Nasa voda ne smrdi, v mb-ju pa imajo zelo neokusno vodo, za moje pojme nepitno.

Dezevnico tako samo uporabljamo za zalivanje, pa mackam se dopade postana voda :)

mulc007 ::

Nisem šel brat kaj vse je napisano.
Deževnica je dobra za zalivat vrt, rože, WC, likalnik. Za pitje pa mehka voda ni dobra.

;-) ::

Za zalivanje je ok za vse ostalo pa se ne splaca. Dezevnica ima nizji ph od vode spodpipe, zato rastline bolje absorbirajo elemente ki jih potrebujejo,...za vse ostalo pa je megla dokler dobim poracun za 100 kubikov 30€

brodul ::

Jaz sem nekaj casa zivel z vodo, ki je bila zbrana iz strehe, ker nismo imeli vodovoda.
Potem ga je oce financiral in sedaj ima tekoco vodo iz vodovoda.
Ni bilo fino, za pitno vodo (pitje, kuhanje, umivanje zob ...) smo vodo kupovali.

Ostale stvari smo delali z dezevnico. Enkrat na leto se je zamenjalo doma narejeni filter iz proda, peska, kremencevega peska, oglja in nejavecih mrez.
Odvisno od padavin se je v zbiralnik dajalo Izosan G.

Z veseljem placam za vodo, ki jo imamo v Sloveniji. Ne vem koliko ste po tujini hodili, nasa voda je odlicna.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

FoxKnox ::

Lovljenje in Hramba deževnice se edino splača tam kjer ni drugega vira- vodovod, potok, to je na odročnih vrtovih.Drugače ni računice, pa vedeti je treba, da je stoječa voda vir raznih mikroorganizmov, plesni, alg.

kuglvinkl ::

FoxKnox je izjavil:

Lovljenje in Hramba deževnice se edino splača tam kjer ni drugega vira- vodovod, potok, to je na odročnih vrtovih.Drugače ni računice, pa vedeti je treba, da je stoječa voda vir raznih mikroorganizmov, plesni, alg.


jaz si bom speljal vodo za vrt in rože v 1 m3 cisterno direkt iz žleba. Splača al pa ne. Ene 200e bo vložka po mojem, če ne bom sam delal žlebov.
Your focus determines your reallity

FoxKnox ::

kuglvinkl je izjavil:

FoxKnox je izjavil:

Lovljenje in Hramba deževnice se edino splača tam kjer ni drugega vira- vodovod, potok, to je na odročnih vrtovih.Drugače ni računice, pa vedeti je treba, da je stoječa voda vir raznih mikroorganizmov, plesni, alg.


jaz si bom speljal vodo za vrt in rože v 1 m3 cisterno direkt iz žleba. Splača al pa ne. Ene 200e bo vložka po mojem, če ne bom sam delal žlebov.


Pri ceni iz vodovoda 2€/m3 z dajatvami, ne vem no.

IL_DIAVOLO ::

FoxKnox je izjavil:

Lovljenje in Hramba deževnice se edino splača tam kjer ni drugega vira- vodovod, potok, to je na odročnih vrtovih.Drugače ni računice, pa vedeti je treba, da je stoječa voda vir raznih mikroorganizmov, plesni, alg.


Splača se vsepovsod, kjer ni potrebe po neoporečnosti, pa še precej funkcionalno je. Je zastonj in pri roki.

Mi imamo 2 cisterni + 2 soda pri nadstreških in se še vedno zgodi da kdaj zmanjka. Neumen je tisti, ki ne uporabi odpadne vode. Jaz bi jo še za wc imel.

kandelabr ::

Zanimam se, ali je možnost dobiti kvadraten zbiralnik vode 3x2x2.

Žal zaradi same postavitve okrogel ne pride v poštev, v ponudbi sem zasledil le okrogle.


V primeru, da teh zbiralnikov ne izdelujete bi se projekta lotil sam.
Pri tem pa bi vas prosil za pomoč - ali bi pri izdelavi bila dovolj le ena mreža na stranico, ali se je boljše držati gradbenih pravil in na vsako stranico postaviti mrežo ter njen negativ (2 mreži), za vogale pa zvezati železno konstrukcijo za temelj.

Katero mrežo priporočate za izdelavo?
kandelabrštanga

borutz ::

ravno eden mesec nazaj naredil, zabetoniral vodni jasek
1,5(S)x1,3(d)x1(v). uporabil enojno mrezo ker je stena bila 12mm. za dvojno skoraj ni bilo placa. mreza Q 283
v tvojem primeru bi dal mrezo Q335.
te pa kar nekaj dela caka, predvsem z opažem

red_baron ::

Zdravo,

V hiši uporabljamo deževnico za pranje v pralnem stroju in wc kotlički. Zunaj imam zakopan 6m3 velik rezervoar. V hiši je potegnjena dvojna napeljava in lahko pri manjku deževnice samo preklopim na "pitno" vodo.

iz vseh streh se steka deževnica čez filter v ta rezervoar. V rezervoarju je potopna črpalka, ki črpa vodo nazaj v hišo za kotličke in pralni stroj. V hiši je filter, ki ga na eno leto očistim.

vse skupaj uporabljamo 4,5 let in glavnega rezervoarja še nisem nikoli čistil. To vodo uporabljam tudi za zalivanje vrta in pranje vozil (ni apnenca)

V 4,5 letih nisem opazil NIKAKRŠNEGA SMRADA. ROI za tak sistem je kar precejšen, če gledaš finančno, če pa gledaš, da take vode s katero splakneš svoj drekec nima 1/3 Sveta je pa druga pesem.

barakus ::

Kateri tip vkopne cisterne pa je najboljši? Na internetu prodajajo vkopne betonske, ali je to ceneje ali drazje od betoniranja na mestu?

WaterBoy ::

red_baron je izjavil:

Zdravo,

V hiši uporabljamo deževnico za pranje v pralnem stroju in wc kotlički. Zunaj imam zakopan 6m3 velik rezervoar. V hiši je potegnjena dvojna napeljava in lahko pri manjku deževnice samo preklopim na "pitno" vodo.

iz vseh streh se steka deževnica čez filter v ta rezervoar. V rezervoarju je potopna črpalka, ki črpa vodo nazaj v hišo za kotličke in pralni stroj. V hiši je filter, ki ga na eno leto očistim.

vse skupaj uporabljamo 4,5 let in glavnega rezervoarja še nisem nikoli čistil. To vodo uporabljam tudi za zalivanje vrta in pranje vozil (ni apnenca)

V 4,5 letih nisem opazil NIKAKRŠNEGA SMRADA. ROI za tak sistem je kar precejšen, če gledaš finančno, če pa gledaš, da take vode s katero splakneš svoj drekec nima 1/3 Sveta je pa druga pesem.

Lahko zaupaš koliko te je približno prišel ta sistem? Ker sam isto razmišljam, ko (če) bom zidal se mi to zdi dobra zadeve. Vem da se to nikoli ne povrne cenovno.

Sc0ut ::

2500eur betonska 18m3 gorec, pol pa 800 pumpa pa priklopni material itd plus izkop. 18m3 zahteva kaki 4m izkop, širine od oka 5-6m. Konkretna jama nastane. Pol pa imas peskolove ki je betonski z vgradnjo 110 eur... Se pol kar nekaj nabere.

Pa peskolove je dobro zadihtat in da ti jih gradbinc ne poskoduje kot je meni, ker me ni bilo zraven. Pride hitro kalna voda v sistem.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sc0ut ()

red_baron ::

WaterBoy je izjavil:

red_baron je izjavil:

Zdravo,

V hiši uporabljamo deževnico za pranje v pralnem stroju in wc kotlički. Zunaj imam zakopan 6m3 velik rezervoar. V hiši je potegnjena dvojna napeljava in lahko pri manjku deževnice samo preklopim na "pitno" vodo.

iz vseh streh se steka deževnica čez filter v ta rezervoar. V rezervoarju je potopna črpalka, ki črpa vodo nazaj v hišo za kotličke in pralni stroj. V hiši je filter, ki ga na eno leto očistim.

vse skupaj uporabljamo 4,5 let in glavnega rezervoarja še nisem nikoli čistil. To vodo uporabljam tudi za zalivanje vrta in pranje vozil (ni apnenca)

V 4,5 letih nisem opazil NIKAKRŠNEGA SMRADA. ROI za tak sistem je kar precejšen, če gledaš finančno, če pa gledaš, da take vode s katero splakneš svoj drekec nima 1/3 Sveta je pa druga pesem.

Lahko zaupaš koliko te je približno prišel ta sistem? Ker sam isto razmišljam, ko (če) bom zidal se mi to zdi dobra zadeve. Vem da se to nikoli ne povrne cenovno.


Zdravo to sem vgradil v novogradnjo leta 2018 takrat je bila cisterna in potopna črpalka okoli 2200€ in potem še vodovodarji kar pa ne vem več...

Invictus ::

To izkoriščanje deževnice je kao zelena zadeva, sam ni.

Cel kup energije gre za proizvodnjo dodatnega rezervoarja, cevi, čiščenje (kemikalije), prevoz, in na koncu tudi denarja.

Če je to eko, da potem mečeš noter kemikalije, in za izgradnjo porabiš cel kup CO2 kuponov, no ne vem...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kuall ::

Mi imamo štirno pa je nismo uporabljali že 20 plus let. Še med letošnjo sušo se je bolj splačalo zalivat iz pipe. Še črpalke se mi ne splača kupit, da bi iz štirne zalival vrt kaj šele da bi jo šel na novo delat.

fun fact: včasih so samomore babe delale tako, da so skočile v štirno.

hbgqzR ::

To se je dobro menit s proizvajalci in prodajalci, mogoče še inšpektorji, kupci pač kupijo-kupimo, kar rabimo in je 'nekako zakonita' ponudba. Meni se ne ljubi betonirat tega, smo raje večjo plastično cisterno kupili in plačali vgradnjo. Vso poletno sezono smo ponujali, če kdo rabi vodo, bi prečrpavali (aja, tudi črpalka je poleg) v kubične kocke. Ni, da rabimo zdaj, čez X let pa kdo ve ampak potem bo dražje, že sedaj je :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

Invictus ::

kuall je izjavil:


fun fact: včasih so samomore babe delale tako, da so skočile v štirno.

Evo razloga za zbiranje deževnice :))
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Sc0ut ::

hbgqzR je izjavil:

To se je dobro menit s proizvajalci in prodajalci, mogoče še inšpektorji, kupci pač kupijo-kupimo, kar rabimo in je 'nekako zakonita' ponudba. Meni se ne ljubi betonirat tega, smo raje večjo plastično cisterno kupili in plačali vgradnjo. Vso poletno sezono smo ponujali, če kdo rabi vodo, bi prečrpavali (aja, tudi črpalka je poleg) v kubične kocke. Ni, da rabimo zdaj, čez X let pa kdo ve ampak potem bo dražje, že sedaj je :-)


Rabis pa po novem kao gradbeno za enostaven objekt. Odvisno od mer. V teoriji.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

hbgqzR ::

To je original ulita cisterna na peskasti posteljici z vaservago in obsipan s koruzo, nič gradbenega, samo zasipalno dovoljenje, na vrhu gleda ven samo pohodni pokrov za 200 ali koliko kg :-)

Montaža stala skoraj toliko kot cisterna :-(

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

Akira_ ::

Je kdo v zadnjem času montiral zbiralnik za deževnico ?
Sam zbiralnik pride relativno poceni, koliko te potem oberejo za montažo ? V mislih imam 5 ali 7m^3 velik zbiralnik.

Kaj je potrebno ali priporočljivo še kupit poleg zbiralnika, je dovolj samo lovilec listja ali je bolje dodati še kak peščeni morda celo ogleni filter?
Kako spraviš vodo ven iz cisterne, imaš to električno črpalko za vodo ? Lahko to povežeš z pipo na način, da ko odpreš pipo se črpalka vklopi in voda začne tečt ?

Namen rabe je pa zalivanje vrta, pranje avtomobilov in polnjenje manjših otroških bazenčkov.

Akira_ ::

Sc0ut je izjavil:

2500eur betonska 18m3 gorec, pol pa 800 pumpa pa priklopni material itd plus izkop. 18m3 zahteva kaki 4m izkop, širine od oka 5-6m. Konkretna jama nastane. Pol pa imas peskolove ki je betonski z vgradnjo 110 eur... Se pol kar nekaj nabere.

Pa peskolove je dobro zadihtat in da ti jih gradbinc ne poskoduje kot je meni, ker me ni bilo zraven. Pride hitro kalna voda v sistem.


Lahko poveš kaj več, kje si to vzel ?
Sliši se bolje kot plastične okrogle?

Sc0ut ::

Betonski je le betonski. Plastičen je sodelavcu počil. Vzel sem pri Vodateh v Šentjerneju. Peskolove in priklope itd pa je delal gradbinc ki je tud temeljno ploščo delal. Je dober občutek ko spußčaš vodo za wc, pereš perilo, umivaš avto in zalivaš s to vodo.

Ampak drugače, ekonomsko, pa se sicer povrne glih v 50 letih.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Akira_ ::

Kako pa je z vzdrževanjem ?

Razni ljudje so mi pravili, da je treba te zbiralnike vode tako kot štirne nekoč, redno vzdrževati.
Sicer potem nihče ni vedel kaj točno naj bi bilo to vzdrževanje in zakaj.

Po mojem mnenju če gre vstopna voda skozi neko osnovno filtriranje in glede na to da je potem hranjeno pod zemljo na relativno nizki temperaturi in brez svetlobe, potem se notri ne bi smele razmoževati alge in bakterije. Ali pač ?

Sc0ut je izjavil:

Betonski je le betonski. Plastičen je sodelavcu počil. Vzel sem pri Vodateh v Šentjerneju. Peskolove in priklope itd pa je delal gradbinc ki je tud temeljno ploščo delal. Je dober občutek ko spußčaš vodo za wc, pereš perilo, umivaš avto in zalivaš s to vodo.

Ampak drugače, ekonomsko, pa se sicer povrne glih v 50 letih.


Koliko si plačal vse skupaj ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Akira_ ()

Sc0ut ::

Nočem vedet kolko je bil izkop in vse cevi. Je blo v sklopu drenaže in ureditve meteornih vod.

Vzdrževanje pa je tako da na recimo na 3 leta ko je prazen al pa sprazniš, greš not, s kerherom opereš, drug vleče vedro z blatom ven in pazi da ne padeš skup. Al pa ce se zasmradi vrzes klorove tablete.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Bostjan_321 ::



Tole mi ne zgleda kot da bi bilo predvideno da nekdo leze notr in pere.
In ne vidim razloga zakaj bi bil betonski kaj drugačen?

Hm, zdej berem da je odprtina premer 62,5cm. To ni tako malo...
Nikjer pa nič ne piše o potrebnem čiščenju, verjetno drobni tisk :)

Zdaj vem, da ne bom nikoli vgrjeval tega, da bi se še s čiščenjem ukvarjal. Hvala ampak ne hvala.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Računice ni, poleg tega brez filtrov dobiš noter cel kup sranja.

Folk ima potem zaradi umazane vode svinjske WC školjke, umazano perilo, če pere z deževnico, ali pa zmeče cel kup denarja za filtre. Da ne govorim o tem, kako se ti zamašijo filtri povsod kjer se ta voda uporablja. Že iz vodovoda je voda problematična, tukaj je pa deževnica kar kristalno čista.

Rabiš filter preden voda pride v zbiralnik, pa še potem preden voda ven iz njega. Ki jih noraš menjat...

Na koncu pa še čiščenje zbiralnika zaradi usedlin. Ne, hvala. Pa še lahko se ti zgodi, da noter pride alge in usmradijo cel zbiralnik. Mojemu kolegu se je že...

Računice ni, stane precej, ampak to je pač cena, da lahko rečeš da si eko. Čeprav si za igradnjo tega porabil več CO2 in ostalih eko kuponov, kot jih boš prihranil s tem v nadaljnih 500 letih...

Zbiralnik ja, ampak samo če si na območju, kjer vode zmanjka, ponavadi poleti. Vse ostalo je navaden modern bullshit...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Akira_ ::

Mi razmišljamo o tem, ker lani je bila huda suša in je bilo tudi prepovedano zalivanje vrtov. Dolgoročno bo verjetno šlo na slabše in pač bi imeli nek backup.
Ne bo povezano s hišo, pač pa za zalivanje vrta, pranje avtomobilov, polnjenje malih otroških bazenov.

Torej ali se ti svinjarija nabira notri v vsakem primeru, tudi če vhodno vodo spuščaš čez filtre ?
Kako spraviš vodo ven iz cisterne, imaš to električno črpalko za vodo ? Lahko to povežeš z pipo na način, da ko odpreš pipo se črpalka vklopi in voda začne tečt ?

telexdell ::

Akira_ je izjavil:

Mi razmišljamo o tem, ker lani je bila huda suša in je bilo tudi prepovedano zalivanje vrtov. Dolgoročno bo verjetno šlo na slabše in pač bi imeli nek backup.
Ne bo povezano s hišo, pač pa za zalivanje vrta, pranje avtomobilov, polnjenje malih otroških bazenov.

Torej ali se ti svinjarija nabira notri v vsakem primeru, tudi če vhodno vodo spuščaš čez filtre ?
Kako spraviš vodo ven iz cisterne, imaš to električno črpalko za vodo ? Lahko to povežeš z pipo na način, da ko odpreš pipo se črpalka vklopi in voda začne tečt ?

Voda se običajno zbira na strehi in potem odteče v zbiralnik deževnice. Poglej malce na streho pa boš videl, kaj lahko potem pričakuješ v zbiralniku. Če ven nosijo vedra umazanije kljub filtrom pred zbiralnikom potem verjetno vsake tri leta menjajo strešno kritino, ker jo dež spere. Za primerjavo-sam imam Bramac kritino že 30+let na strehi pa ima še vedno glazuro in je videti kot nova.
Če imaš v bližini strehe kakšno visoko drevo, katero bi ti lahko spuščalo listje na streho potem v žleb montiraj filter za grobe delce. Pred vstopom v rezervoar postavi peščeni filter. Vtok v rezervoar deževnice naredi tako, da bo cev segala do dna. Na ta način boš dosegel mešanje vsebine in pripeljal kisik v cel volumen rezervoarja, kar bo preprečilo vonjave, če ti slučajno v rezervoar pridejo kakšne organske stvari. Obstajajo tudi sistemi, kateri ti prve litre vode s strehe, kateri bi lahko vsebovali ptičje iztrebke odvedejo v odtok, namesto v rezervoar.
Če imaš dovolj vode jo tudi več porabljaš. Sam za zalivanje trate, rož in vrta porabim tam 200 l/dan ali 30 m3/sezono. Nekaj jo gre še za razna pranja (zelenjave z vrta, kosilnice, avta...). Skupaj mogoče 50 m3/leto. Ob ceni (voda+čiščenje odpadnih vod) tam 2,7EUR/m3 to nanese 135 EUR/leto. Ni ne vem kaj, je pa neprecenljivo, ko je zaradi suše prepoved zalivanja. In tega je vsako leto več.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

Akira_ ::

telexdell je izjavil:

Akira_ je izjavil:

Mi razmišljamo o tem, ker lani je bila huda suša in je bilo tudi prepovedano zalivanje vrtov. Dolgoročno bo verjetno šlo na slabše in pač bi imeli nek backup.
Ne bo povezano s hišo, pač pa za zalivanje vrta, pranje avtomobilov, polnjenje malih otroških bazenov.

Torej ali se ti svinjarija nabira notri v vsakem primeru, tudi če vhodno vodo spuščaš čez filtre ?
Kako spraviš vodo ven iz cisterne, imaš to električno črpalko za vodo ? Lahko to povežeš z pipo na način, da ko odpreš pipo se črpalka vklopi in voda začne tečt ?

Voda se običajno zbira na strehi in potem odteče v zbiralnik deževnice. Poglej malce na streho pa boš videl, kaj lahko potem pričakuješ v zbiralniku. Če ven nosijo vedra umazanije kljub filtrom pred zbiralnikom potem verjetno vsake tri leta menjajo strešno kritino, ker jo dež spere. Za primerjavo-sam imam Bramac kritino že 30+let na strehi pa ima še vedno glazuro in je videti kot nova.
Če imaš v bližini strehe kakšno visoko drevo, katero bi ti lahko spuščalo listje na streho potem v žleb montiraj filter za grobe delce. Pred vstopom v rezervoar postavi peščeni filter. Vtok v rezervoar deževnice naredi tako, da bo cev segala do dna. Na ta način boš dosegel mešanje vsebine in pripeljal kisik v cel volumen rezervoarja, kar bo preprečilo vonjave, če ti slučajno v rezervoar pridejo kakšne organske stvari. Obstajajo tudi sistemi, kateri ti prve litre vode s strehe, kateri bi lahko vsebovali ptičje iztrebke odvedejo v odtok, namesto v rezervoar.
Če imaš dovolj vode jo tudi več porabljaš. Sam za zalivanje trate, rož in vrta porabim tam 200 l/dan ali 30 m3/sezono. Nekaj jo gre še za razna pranja (zelenjave z vrta, kosilnice, avta...). Skupaj mogoče 50 m3/leto. Ob ceni (voda+čiščenje odpadnih vod) tam 2,7EUR/m3 to nanese 135 EUR/leto. Ni ne vem kaj, je pa neprecenljivo, ko je zaradi suše prepoved zalivanja. In tega je vsako leto več.


Imaš ti zbiralnik ? Plastični ali betonski ?
Torej po čiščenju še ni bilo potrebe ?

WizzardOfOZ ::

Imam šterno (meter premera in 9m globine), kamor se steka voda s strehe (deževnica), s potopno pumpo preko filtrov pobiram vodo za v WC kotličke (dodatne cevi do kotličkov). Za čiščenje WC-ja pač ni potrebna pitna voda.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Likalnik ::

Akira_ je izjavil:

Mi razmišljamo o tem, ker lani je bila huda suša in je bilo tudi prepovedano zalivanje vrtov. Dolgoročno bo verjetno šlo na slabše in pač bi imeli nek backup.
Ne bo povezano s hišo, pač pa za zalivanje vrta, pranje avtomobilov, polnjenje malih otroških bazenov.

Torej ali se ti svinjarija nabira notri v vsakem primeru, tudi če vhodno vodo spuščaš čez filtre ?
Kako spraviš vodo ven iz cisterne, imaš to električno črpalko za vodo ? Lahko to povežeš z pipo na način, da ko odpreš pipo se črpalka vklopi in voda začne tečt ?


sicer kdo sem jaz, da bi ti govoril o smotrnosti nakupa....ampak, če boste to rabili zato ker je kratek čas poleti prepovedano točenje vode (beri pranje avtomobilov, zalivanje tiste dve glavi solate) potem res ni tu ekonomske računice.

pač našteti razlogi niso življensko pomembni, da bi se moral s temu izogniti suši....če bi s to vodo rešila še wc, pranje perila in ostalo...potem je že lažja odločitev....da boš pa ti otrokom napolnila lavor s to vodo, da bodo imeli poleti kvazi "bazen" je pa čisto mimo.

ampak glej, kot sem uvodoma napisal...kdo sem jaz, da bi sodil...vsakemu svoje....več kot očitno je res to kar pravijo, da ima trenutno folk preveč denarja in ne ve kam z njim.

Akira_ ::

Potem pa zadrži zase.

Gre se za cca 60m^2 zelenjevnega vrta in če si že vse posadil, ti pač ni vseeno da ti bo zdej crknilo zaradi suše.
Potem so tu še šparglji, borovnice, maline, ribez,... Vse to je bilo lani treba zalivat in smo potem nekajkrat pripeljali vodo v tisti kvadratni cisterni od znancev. Kar je spet sitnost in še tako ali tako je zadoščalo ravno toliko da ni crknilo, kaj šele da bi optimalno rastlo.

Cisterno se vgraujej za 50 let, torej efektivno za zmeraj. Vreme pa dvomim da bo šlo na boljše v prihodnosti.

Invictus ::

60m2 vrta ne porabi 50m3 vode letno.

Poleg tega sam ne jebem teh prepovedi, zraven so pa vse faking avto pralnice odprte...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Likalnik ::

tudi jaz mislim, da ni težava, če vzameš nekaj vode in zaliješ vrt (ne travo..samo vrt)....kar se pa tiče pranja avtomobilov in namakanja v bazenu...vse to ni nujno in lahko počaka.

lahko pa postaviš IBC cisterno 1000l katera pride rabljena par 10€ v kateri zbiraš deževnico....in s tem zalivaš vrt (napelješ vrtno cev in je zadeva rešena) => tako ima tast narejeno...pa mu ni še nobena glava solate "crknila"....
pa sem ti s to idejo prihranil par tisoč €

Akira_ ::

Kaj ste trmasti ko biki.

Že v prvem postu sem napisala da vem, da ni ekonomske računice. Ekonomske računice ni niti za imet vrt, sploh če upoštevaš vrednost zazidljive zemlje.
Tako da ekonomika me sploh ne briga, niti malo ne.

Zanima me samo koliko je stvar komplicirana za vzdrževanje, kako se obnese v praksi, če so kake sitnosti, ... Samo to.

Likalnik je izjavil:


lahko pa postaviš IBC cisterno 1000l katera pride rabljena par 10€ v kateri zbiraš deževnico....in s tem zalivaš vrt (napelješ vrtno cev in je zadeva rešena) => tako ima tast narejeno...pa mu ni še nobena glava solate "crknila"....
pa sem ti s to idejo prihranil par tisoč €


Tiste cisterne so
- grde in kazijo okolico hiše, ampak če hočeš imet ko pri ciganih pa imej
- večinoma so bele in zaradi svetlobe se notri zaredijo alge in je potem še bolj grdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Akira_ ()

l0g1t3ch ::

Invictus je izjavil:

60m2 vrta ne porabi 50m3 vode letno.

Poleg tega sam ne jebem teh prepovedi, zraven so pa vse faking avto pralnice odprte...



Opa, čist zajeban model. Upornik proti sistemu!

Kolikor se spomnim so lani v Kranju na petrolu in tam pr mercator centru zaprli avtopralnici, ko je bila suša. Tako da laži kje drugje.

Invictus ::

Nič jih niso, cela Gorenjska z Ljubljano vred je imela pralnice na pumpah odprte non stop.

Zaprte so bile tiste, kjer je šel folk na dopust.

Poleg tega je država prepovedala zalivanje vrta, ne pa avto pralnic.

Naj gredo v 3 PM...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

l0g1t3ch ::

Akira_ je izjavil:

Potem pa zadrži zase.

Gre se za cca 60m^2 zelenjevnega vrta in če si že vse posadil, ti pač ni vseeno da ti bo zdej crknilo zaradi suše.
Potem so tu še šparglji, borovnice, maline, ribez,... Vse to je bilo lani treba zalivat in smo potem nekajkrat pripeljali vodo v tisti kvadratni cisterni od znancev. Kar je spet sitnost in še tako ali tako je zadoščalo ravno toliko da ni crknilo, kaj šele da bi optimalno rastlo.

Cisterno se vgraujej za 50 let, torej efektivno za zmeraj. Vreme pa dvomim da bo šlo na boljše v prihodnosti.


Kolega, ki je gradil hišo je naredil še opcijo, da na hišni vodovod preklopi zbiralnik deževnice namesto dovoda iz javnega vodovoda, če bi bilo potrebno.
Namesto ločenega voda za pralne stroje in kotličke, lahko celo hišo preklopi na deževnico. Vmes pa ima še neke dodatne filtre.

PrimoZ_ ::

Invictus je izjavil:


Poleg tega je država prepovedala zalivanje vrta, ne pa avto pralnic.

Naj gredo v 3 PM...



Avtopralnica zbira odpadno vodo, jo čisti in ponovno uporabi.
Potem pa peri s tistim :)

Sicer pa za manjši vrt, kakih 40m^2 gre 100L vode za zalivanje vsak dan kot nič. Vem ker sem zalival in sem porabil vsak dan 10 onih 10L kangel.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Sem že v začetku teme zapisal, da imam vkopano Roto cisterno za deževnico s kapaciteto ~ 5000 litrov. Deževnica se trenutno (še vedno) uporablja za zalivanje vrta poleti. Zadevo imam v uporabi od leta 2012 in je do danes še nisem čistil. Nimam nobenih filtrov ne na vhodu v cisterno ne pred črpalko. Je na dnu kar nekaj vsedline, saj dež spere s strehe ves prah, ki se ima potem čas vsedat na dno v cisterni. Vode pa ne črpam z dna ali blizu dna, temveč imam plavajočo sesalno cev. Čisto enostavno sem sesalni koš privezal na prazno plastenko tako, da plava kakšnih 10 - 15 cm pod gladino. Za črpanje pa uprabljam hidrofor, ker imam vodo napeljano do dveh pip na vrtu.

Poleti porabnim dnevno za zalivanje vrta nekje 13 do 15 "kangel" s prostornino 13l, torej bi 1000l cisterno spraznil v petih dneh. Se je pa že eno poletje zgodilo, da sem spraznil tudi to 5000 litrsko cisterno...

Mislim, da zadeva z vsedlino ni tako problematična saj v obdobjih intenzivnega dežja vsa deževnica teče skozi cisterno v kanalizacijo in takrat nekaj nečistoč tudi odnese.

To vodo bi si upal brez filtracije uporabiti za WC-je (to je tudi v kratko - srednje - dolgoročnem planu :P), če bi jo pa uporabljal za pranje bi pa moral prigraditi filtre...

Lp

Jože

Zgodovina sprememb…

Akira_ ::

Hvala za koristne informacije.

Če bi imel sistem, da ti prvih X litrov steče v kanalizacijo namesto v zbiralnik, potem bi se rešil tudi problema usedlin ?

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Bi ga omili, to sigurno, ne bi ga pa povsem odpravil. Dež "spira" prašne delce tudi iz ozračja, ne samo s strehe...

Lp

Jože

l0g1t3ch ::

Pa je kdo že videl ta famozni sistem ? Tako mislim da ga kupiš in vgradiš, hitr google ni obrodil sadov.

phnj90 ::

Tako to recimo izgleda, nekaj zagotovo je usedlin, samo se ne vidi, ker je polno... Vse steče čez zamašan inox filter, ki ga čistiš 1x na tri mesece, če češ... To vodo koristimo za zalivanje in za sosede, če bi naneslo... Ne bi pil prekuhane, ne bi nalil v fačuzi, za splakovanja samo z dodatnim filtrom. Voda je sicer v temi, prav veliko organizmov se menda ne razvije. Izpiranje morda enkrat na nekaj let, ni nujno, je pa verjetno dobro gospodarjenje. Črpaš s potopko; to je bilo vse nakupljeno in montirano leta 1 pvch (pvch = pred veliko covid hiperinflacijo).

l0g1t3ch ::

DIY sistem bi bil da imaš cev/žleb vpeto na sredini, kot ona otroška gugalnica.
Na eno stran daš 50L posodo na drugo pa cev, ki pelje v zbiralnik. Tam kjer je posoda imaš še plovec in ko se tistih 50L nabere, gladina zraste in počasi preverne žleb na drugo stran.

Je pa polavtomatski sistem in moreš sam potem spraznit tisto posodo z "umazano" vodo.

Magic1 ::

Najlažje je da kupiš nastavek za dotok v rezervar. Ko je poln, gre voda naprej po alternativni poti v odtok. Ni treba nobenih gugalnic delat. Imaš tudi nastavek za na žleb. Fajn je da pa imaš tudi opcijo, da lahko ročno nastaviš, da gre mimo cisterne. Sej je zoprno, ker se moraš to sam naredit po doljšem obdobju brez dežja. Samo bi morala biti avtomatika že kar pametna +kak senzor.
Magic
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

mala čistilna naprava - izkušnje

Oddelek: Loža
3612446 (653) kriptobog
»

čiščenje deževnice (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5324625 (14604) Apple
»

Filtriranje deževnice

Oddelek: Loža
3710543 (9396) torres8
»

Zaračunavati bodo začeli dež!! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
569305 (6878) ...:TOMI:...
»

Poraba vode v gospodinjstvu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6914417 (12519) Okapi

Več podobnih tem