» »

Izkoriščenje deževnice

Izkoriščenje deževnice

1
2
»

fikus_ ::

Ampak še vedno ni dovolj, ker dež namoči zemljino in ta stiska cisterno. Naenkrat bo človek ugotovil, da manjka polovica volumna.
To pišem o tej cisterni, ki ima velike ravne površine.
https://lh6.googleusercontent.com/proxy...

Takšna kovinska konstrukcija okrog bolj malo pomaga.

DePalmo ::

Ja, imamo "kapnico" oz. zbiramo deževnico. Iz začetka smo bili v to prisiljeni ker nismo imeli vodovoda, sedaj pa najraje uporabljam to kljub temu da imamo tudi vodovod. Vodo se uporablja za vse razen za pitje. To pa kupujemo v Hoferju ali Lidlu. Amapk bodimo pošteni, tudi vodovodne vode ne pijem ker smrdi po kloru.

Osebno imam precej raje vodo iz kapnice ker:
- ni vodnega kamna in se nikjer ne nabira (vodovodna je obupna, vse pipe in lijaki so takoj lisasti)
- ko operem avto ga pustim čez noč da se posuši in je naslednji dan kot nov. Na vodovodu je ves lisast in siv zaradi vodnega kamna, edino če ga obrišem do suhega
- voda je precej mehkejša in bolje izpira ko se tuširam. Pri vodovodni imam občutek kot da je voda mastna in je porabim 3x več da se normalno stuširam
- po novem jo sedaj že cca. dve leti uporabljamo za kuhanje kjer se seveda dobro prekuha in ni težav

Imamo cca. 200m2 strehe, kapnica vkopana, betonirana in je cca. 2,5x2.5x2m, iz nje gre vkopana plastična cev z protipovratnim ventilom in filtrom v vodi (se še pripravljam da bom en dan naredil plavajoči odvzem, trenutno pobira vodo cca. 10 cm od tal). Trojni filtri ( https://moja-voda.si/vodni-filtri-za-hi... ), cene filtrov so malo nižje na strani jih pa ponavadi vzamem na zalogo da imam mir nekaj časa. Menjavam po potrebi ampak nekje med 3 in 6 meseci.

Voda občasno smrdi ampak zaradi tega ker sem prelen da bi ob vsakem dežju odklapljal žlebove (hvala za ideje o izpusti prve vode, bom pregledal!) in se notri spirajo saje od ukurjenja na drva in cvetni prah. Ko tega ni, voda NE smrdi in je dejansko brez vonja, okusa in barve. Tudi če voda smrdi po sajah, se dokaj hitro tudi razsmradi sama od sebe, klora ne dodajam.

Cenovno se ne splača, ampak sem že odločen da ko se s punco seliva na svoje, hočem vsaj 25m2 kapnico oz. raje več! Me ne zanima kako kvaliteten bo vodovod, deževnica je čisto druga zgodba in jo hočem, pa čeprav se nebo nikoli "izplačala".

Sem pa zasledil da nekateri omenjate števce porabe vode. A to govorite za deževnico? Ker mi nekako ni logično da bi za to vodo plačeval komurkoli ... In smo že imeli kontrolo iz komunale da porabljamo premalo vode. Sem gospodu lepo razložil da imamo kapnico in raje uporabljamo tisto, števec za vodovod in povezavo si pa lahko ogleduje kolikor želi. Po hitri kontroli je omenil da si bojo zabeležili da imamo kapnico da nebo ponovnih kontrol in to je bilo to. Nobenih pavšalov, doplačil, kazni ali karkoli podobnega, pa je tega sedaj že vsaj tri leta.

Moje mnenje za kapnico: JA. Če le imaš prostor in si jo lahko privoščiš. Hkrati pa ne računat koliko litrov potrebujete, naredite čim večjo. Ko so hudi nalivi bo polna, nato pa imate zaloge za vsa sušna obdobja.

IL_DIAVOLO ::

Nasa voda ne smrdi, v mb-ju pa imajo zelo neokusno vodo, za moje pojme nepitno.

Dezevnico tako samo uporabljamo za zalivanje, pa mackam se dopade postana voda :)

mulc007 ::

Nisem šel brat kaj vse je napisano.
Deževnica je dobra za zalivat vrt, rože, WC, likalnik. Za pitje pa mehka voda ni dobra.

;-) ::

Za zalivanje je ok za vse ostalo pa se ne splaca. Dezevnica ima nizji ph od vode spodpipe, zato rastline bolje absorbirajo elemente ki jih potrebujejo,...za vse ostalo pa je megla dokler dobim poracun za 100 kubikov 30€

brodul ::

Jaz sem nekaj casa zivel z vodo, ki je bila zbrana iz strehe, ker nismo imeli vodovoda.
Potem ga je oce financiral in sedaj ima tekoco vodo iz vodovoda.
Ni bilo fino, za pitno vodo (pitje, kuhanje, umivanje zob ...) smo vodo kupovali.

Ostale stvari smo delali z dezevnico. Enkrat na leto se je zamenjalo doma narejeni filter iz proda, peska, kremencevega peska, oglja in nejavecih mrez.
Odvisno od padavin se je v zbiralnik dajalo Izosan G.

Z veseljem placam za vodo, ki jo imamo v Sloveniji. Ne vem koliko ste po tujini hodili, nasa voda je odlicna.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

FoxKnox ::

Lovljenje in Hramba deževnice se edino splača tam kjer ni drugega vira- vodovod, potok, to je na odročnih vrtovih.Drugače ni računice, pa vedeti je treba, da je stoječa voda vir raznih mikroorganizmov, plesni, alg.

kuglvinkl ::

FoxKnox je izjavil:

Lovljenje in Hramba deževnice se edino splača tam kjer ni drugega vira- vodovod, potok, to je na odročnih vrtovih.Drugače ni računice, pa vedeti je treba, da je stoječa voda vir raznih mikroorganizmov, plesni, alg.

jaz si bom speljal vodo za vrt in rože v 1 m3 cisterno direkt iz žleba. Splača al pa ne. Ene 200e bo vložka po mojem, če ne bom sam delal žlebov.
Your focus determines your reallity

FoxKnox ::

kuglvinkl je izjavil:

FoxKnox je izjavil:

jaz si bom speljal vodo za vrt in rože v 1 m3 cisterno direkt iz žleba. Splača al pa ne. Ene 200e bo vložka po mojem, če ne bom sam delal žlebov.

Pri ceni iz vodovoda 2€/m3 z dajatvami, ne vem no.

IL_DIAVOLO ::

FoxKnox je izjavil:

Splača se vsepovsod, kjer ni potrebe po neoporečnosti, pa še precej funkcionalno je. Je zastonj in pri roki.

Mi imamo 2 cisterni + 2 soda pri nadstreških in se še vedno zgodi da kdaj zmanjka. Neumen je tisti, ki ne uporabi odpadne vode. Jaz bi jo še za wc imel.
1
2
»

Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

mala čistilna naprava - izkušnje

Oddelek: Loža
278841 (4622) billy
»

čiščenje deževnice (strani: 1 2 )

5318465 (8444) Apple
»

Filtriranje deževnice

377799 (6652) torres8
»

Zaračunavati bodo začeli dež!! (strani: 1 2 )

566836 (4409) ...:TOMI:...
»

Poraba vode v gospodinjstvu (strani: 1 2 )

6910741 (8843) Okapi

Več podobnih tem