» »

Kam s prihranki?

Kam s prihranki?

«
1
2 3

johnnyy ::

Na banki imam našparano 70k EUR. Nimam nobene vezave. Kam priporočate, da denar vložim, glede na to da gre vse v kur.. in ker EUR vedno bolj izgublja vrednost? Lepo prosim za ideje.
  • spremenil: johnnyy ()

c3p0 ::

Kripto če si gambler, za kako nepremičnino je zdaj to premalo, mogoče fizično zlato če na dolgi rok.

Miki N ::

Kupi slotech in ga ukini!

OracleDev ::

trenutno nikamor po mojem mnenju. Ko bo šlo vse v k.... pa lepo začni kupovati. To je moj plan.

TheBlueOne ::

Verjetno bodo katere delnice radikalno padle. Pocakaj na razprodaje, bodo verjetno kar kmalu.

c3p0 ::

To je bil tudi moj plan, ampak bo inflacija skrbela, da bo vedno manj vreden €.

TheBlueOne ::

c3p0 je izjavil:

To je bil tudi moj plan, ampak bo inflacija skrbela, da bo vedno manj vreden €.


Priporocas pa kripto, ki se izkazuje najbolj ranljiv, ko ni preseznega denarja? Naceloma lahko kupis USD in potem z USD vlagas v EU. Dokler bo vojna na stari celini je kar velika verjetnost, da bo USD pridobival.

tku009 ::

Kdor je prepričan, da bo delniški trg še padel, lahko poskusi z inverznim ETF, ki stavi na padec.
Npr.:Lyxor Daily ShortDAX x2 UCITS ETF - Acc

Samo zavedati se je treba, da je to bolj špekulacija, kot investiranje.

Bezukhoff ::

Spend it all.

On kokainum and putas.

styrian ::

Pridruži se nam na reddit skupini: https://www.reddit.com/r/Bogleheads/

Ne vlagamo v posamezne delnice, sampak smo dolgoročni vlagatelji in vlagamo v CELOTEN delniški trg (total market index funds).

gruntfürmich ::

johnnyy je izjavil:

Na banki imam našparano 70k EUR. Nimam nobene vezave. Kam priporočate, da denar vložim, glede na to da gre vse v kur.. in ker EUR vedno bolj izgublja vrednost? Lepo prosim za ideje.

kaj bi pa rad?
delnice/indexe ki se potapljajo? zlato, srebro tiščijo dol. kripto gre dol. dollar/rubelj je edino močan, ampak do kdaj? delnice naftašev in hrane? morda obveznice za par %?
zaenkrat še imaš vedno 70k. drugače pa če želiš stavit, menim da se je treba držati nečesa česar ni mogoče kar 'naprintati'...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Senzor ::

Vprašanje je, ali želiš kratkoročno nekam parkirati ta denar, da ti ga ne bo požirala inflacija, ali dolgoročno vlagati.

Na kratek rok trenutno ni neke pametne (varne) izbire. Na dolgi rok (7+, še raje 10+ let) pa imaš sklade, ETF-je, nepremičnine ... Zgodovinsko gledano vrednost tega na dolgi rok vedno raste.

Če greš v vrednostne papirje, je v tem času smiselno, da ne vložiš vsega naenkrat. Vlagaš postopoma po strategiji DCA, 5-10k vsak mesec.

shadeX ::

gruntfürmich je izjavil:


zaenkrat še imaš vedno 70k. drugače pa če želiš stavit, menim da se je treba držati nečesa česar ni mogoče kar 'naprintati'...


Ima 70k ampak samo na monitorju. Teh 70k je 60k v primerjavi z lanskim letom.

TheBlueOne ::

Odvisno kaj kupis. Ce kupis recimo BC ali kaj drugega kar se je pocenilo si se vedno na boljsem. Ni pametno, ce te inflacijska panika prevec prevzame.

PacificBlue ::

Eth cloud mining

WhiteAngel ::

bitcoin

Magic1 ::

Zakaj folk misli, da če ne investira, mu bo pa inflacija pobrala denar?!? Če investiraš v nekaj po x ceni in čez eno leto ima zadeva isto vrednost, si tudi izgubil zaradi inflacije... Ne izgubiš le v primeru, da se vrednost investicije poveča za vsaj inflacijo. Sam pri investicijah greš komot v nižjo vrednost (pa še inflacija), sploh v trenutnih časih. Tako da po pometi, ne brezglavo v "investicije".
Magic

carovnik1900 ::

Senzor je izjavil:



Na kratek rok trenutno ni neke pametne (varne) izbire. Na dolgi rok (7+, še raje 10+ let) pa imaš sklade, ETF-je, nepremičnine ... Zgodovinsko gledano vrednost tega na dolgi rok vedno raste.



nič ne zraste. kvečjem ti imaš občutek, da zraste, ker je denar čezdalje manj vreden (govorim zgodovinsko, ne govorim o trenutni inflaciji).

https://ibb.co/S38RrFX

Zgodovina sprememb…

3p ::

carovnik1900 je izjavil:

nič ne zraste. kvečjem ti imaš občutek, da zraste, ker je denar čezdalje manj vreden (govorim zgodovinsko, ne govorim o trenutni inflaciji).


Rast delniških trgov v povprečju, v časih konjunkture pa še posebej, prehiteva inflacijo. Tako da, seveda, zraste, seveda pa realno ne tolko, kolikor je številka po enem letu višja.

carovnik1900 ::

3p je izjavil:

carovnik1900 je izjavil:

nič ne zraste. kvečjem ti imaš občutek, da zraste, ker je denar čezdalje manj vreden (govorim zgodovinsko, ne govorim o trenutni inflaciji).


Rast delniških trgov v povprečju, v časih konjunkture pa še posebej, prehiteva inflacijo. Tako da, seveda, zraste, seveda pa realno ne tolko, kolikor je številka po enem letu višja.


poglej slikco zakaj temu ni tako (banalni primer).

Zgodovina sprememb…

Utk ::

3p je izjavil:


Rast delniških trgov v povprečju, v časih konjunkture pa še posebej, prehiteva inflacijo. Tako da, seveda, zraste, seveda pa realno ne tolko, kolikor je številka po enem letu višja.

Ja, vzrok je pa v temu:

Ne vlagamo v posamezne delnice, sampak smo dolgoročni vlagatelji in vlagamo v CELOTEN delniški trg (total market index funds).


Če vsi damo vsak mesec pol plače v nekaj, pa tudi če so to smrekova drva, bo cena rastla in rastla, s tem tudi naša "investicija", "bogastvo" in vsi bomo strašno pametni in bogati, ampak...mislim da ne rabim nadaljevat kam to pelje, niti ne vem kam to pelje, vem pa da ne bi rad imel vsega not ko se to zruši. Ne ČE, ampak KO.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

kow ::

Dokler gre ta kapital v nekaj produktivnega, ni noben problem. Problem je, ker ponavadi ne gre.

Utk ::

V nekaj produktivnega gre samo pri kakih IPOih in podobno. Če jaz pa ti med seboj prodajamo in kupujemo tesline delnice, gre cena gor, nima pa nihče nič od tega. Razen brokerjev.
Recimo delnica appla je na cca 150$, profit na delnico pa 5,5$. To ne pokrije niti inflacije. Sej vem, da so v ceni delnice tudi pričakovanja itd., ampak ta pričakovanja se morajo slej ko prej izpolnit. Po moje se pričakovanja samo prelagajo naprej v prihodnost...
Pa apple je še ok, obstaja veliko veliko slabših primerov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

permit ::

PacificBlue je izjavil:

Eth cloud mining


A resno?

Ker pred nekaj časa ste tu pislali, da je cloud mining (npr Pi) nateg..

3p ::

Utk je izjavil:

V nekaj produktivnega gre samo pri kakih IPOih in podobno. Če jaz pa ti med seboj prodajamo in kupujemo tesline delnice, gre cena gor, nima pa nihče nič od tega.


No, to ni čisto res. Če ti lahko delnico prodaš "Janezu", s tem dobiš nazaj vložen denar (z dobičkom ali izgubo, seveda). Če bi lahko kot lastnik delnic le čakal na dividende, bi bilo bistveno manj denarja za investiranje v podjetja.

Se pa strinjam, da je problem, kadar postane tudi delnica "iskanje naslednjega, večjega idiota", nepovezana z donosi in dejanskim od firme ustvarjenim dobičkom (danes, ne leta 2222).

Utk ::

Če ti jaz prodam delnico po 10% več kot sem je kupil, si lahko nekaj več kupim, ampak s tem nismo ustvarili nobene nove vrednosti. To je iskanje večjega idiota, normalno, kaj pa drugega. Razen ko za delnicami stoji dividenda ali pa dobiček, ki se nabira v firmi. Kar je pa bolj redko v nekih omembe vrednih zneskih, glede na cene delnic.
Mato pravi, da imamo mi ponzi shemo za pokojninski sistem. Ampak Američani, ki kupujejo delnice, sklade, imajo "individualni" račun, imajo glih tako ponzija. Samo da njihov ne garantira donosa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

hipertija ::

70.000€ na računu in na Slo tech piše kam jih dat... filing imam, da jih nisi privarčeval, ampak od nekod dobil, ali pa trolaš. Od razgledanosti ga nisi dobil, od fizičnega dela pa tudi ne.
Prekle za kurnk

LeQuack ::

NFT opice.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

FrRoSt ::

Jaz imam tudi pri investiranju etične in moralne zadržke. Samo domači blue cipi! 8-)

Ni mi žal! :)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

fikus_ ::

hipertija je izjavil:

70.000€ na računu in na Slo tech piše kam jih dat... filing imam, da jih nisi privarčeval, ampak od nekod dobil, ali pa trolaš. Od razgledanosti ga nisi dobil, od fizičnega dela pa tudi ne.


V desetih letih se da to prihranit. In do tega skoka inflacije denar v nogavici ali na bančnem računu ni dosti izgubljal. Sedaj se je pa marsikdo zamislil, ker v enem letu zgubi dosti realne vrednost.
In marsikateri, če ne večina Slovencev ni denarno toliko pismenih, da bi denar solidno/uspešno plemenitili. Višek investicij je že nakup nepremičnin.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

maticb492 ::

Ta moralizacija glede "ni dodane vrednosti" je tako kot "nice guys finish last". Vi lahko moralizirate in ne investirate "ker ni moralno", medtem pa vsi ostali "bad guysi" bojo, zraven bojo pa še centralne banke naprintale denar, in potem boste vi imeli manj kot prej.

Sistem je pač takšen kot je, to da boste vi "nice guy", ne bo nobenemu pomagalo.

Drugače pa ja.. poznam ljudi z povprečnimi službami, ki imajo podobne zneske dobesedno "v štumfih" (gotovine).
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

zobnik ::

Nikamor ker je povsod riziko, razen če 70 jurjev daš za 3 strani, mal kripto, mal tja in še tja....za 70 jurjev pri nas ne dobiš niti parcele na eni normalni lokaciji razen v bregu.

kow ::

Utk je izjavil:

V nekaj produktivnega gre samo pri kakih IPOih in podobno. Če jaz pa ti med seboj prodajamo in kupujemo tesline delnice, gre cena gor, nima pa nihče nič od tega. Razen brokerjev.


Ne drzi. Pri visji ceni delnice, ima Tesla dostop do izjemno poceni kapitala, zaposleni so dobro nagrajeni itd. Vse to naceloma povecuje Teslino produktivnost itd. Vprasanje seveda do kaksnega nivoja cene delnice, se to dovolj pozna. Pri neki visini, dobis t.i. diminishing return.
Ne delaj si pa utvar, da lahko to v praksi kdo objektivno naracuna.

Kapitalizem je kompliciran. Zato imas tudi toliko ljudi, ki ga podcenjuje in pljuva po njem. Ker niso nikoli zivel v drzavi, kjer je premikanje kapitala mocno omejeno oz. centralizirano.

AtaŠtumf ::

Daj ga v dobrodelne namene.

Vloži v pokojninski oz. vzajemni sklad.

Podari pasjemu zavetišču.

Vloži v NFT.

Vloži v kripto.

Vloži v delnice.

Kupi gozd ali njivo.

Kupi vikend.

Zapravi za kurbe.

...


Pametnega nasvet tukaj ne boš našel, realno pa ga verjetno niti ne pričakuješ, ker je troll tema!

maticb492 ::

zobnik je izjavil:

Nikamor ker je povsod riziko, razen če 70 jurjev daš za 3 strani, mal kripto, mal tja in še tja....za 70 jurjev pri nas ne dobiš niti parcele na eni normalni lokaciji razen v bregu.


Z 70 jurji se ne investira v stanovanje za 70 jurjev... ampak recimo 50k pologa + kredit (150-200k) (20k ti ostane rezerve). Potem pa daš najemnike notri, da ti krijejo sprotne stroške in imaš cashflow vsaj pozitivno nulo.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

IL_DIAVOLO ::

Kupiš avto za 70k, potem pa opazujes kako hitro izgubljas kes. Kar dobra investicija.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Telbanc ::

Počakaš 14 dni in v tem času nekej stuhtaš. Potrebno je tud skrbno spremljanje trga nepremičnin......

Za menjavo v švicarske franke je morda že prepozno. To so nekateri nardili, ko se je začela vojna v UK , ....
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Utk ::

maticb492 je izjavil:

Ta moralizacija glede "ni dodane vrednosti" je tako kot "nice guys finish last". Vi lahko moralizirate in ne investirate "ker ni moralno", medtem pa vsi ostali "bad guysi" bojo, zraven bojo pa še centralne banke naprintale denar, in potem boste vi imeli manj kot prej.

Sistem je pač takšen kot je, to da boste vi "nice guy", ne bo nobenemu pomagalo.

Drugače pa ja.. poznam ljudi z povprečnimi službami, ki imajo podobne zneske dobesedno "v štumfih" (gotovine).

Ne gre za moraliziranje, ampak za čisto resničen strah, da bo to slej ko prej oreng krešnilo. Pa če ne bi bilo nič boljšega za vtaknit denar, tudi v redu. Jaz dam večje zneske samo v nepremičnine, z manjšimi se pa lahko igra tudi kaj drugega.

maticb492 ::

Utk je izjavil:


Ne gre za moraliziranje, ampak za čisto resničen strah, da bo to slej ko prej oreng krešnilo. Pa če ne bi bilo nič boljšega za vtaknit denar, tudi v redu. Jaz dam večje zneske samo v nepremičnine, z manjšimi se pa lahko igra tudi kaj drugega.


Zato pa itak:
- človek, ki je šparal 70k več kot nekaj let, je preveč ziheraški, da bo karkoli investiral, ker bo vedno nek izgovor našel, da ni vredu čas.
- nikoli ni pravi čas za investirat, če denarja ne rabiš, potem narediš DCA, in boljšega časa za to kot bear market/recesija ni. Čez 10 let bo vseeno če je zadel danes dno ali ne, ker se ne bo več poznalo toliko.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

CopiumRovte ::

Bolj je problem kam parkirat denar, da ti ga inflacija ne žre v krajšem obdobju. Mogoče kakšne surovine. Kaj pa če imaš na banki danes 500k in boš lahko gradil bajto šele drugo leto jeseni ? Lahko ti odbije 50k ali še več kupne moči.

Naj mi kdo da formulo za tako situacijo.

Zgodovina sprememb…

janez09 ::

@johnyy jaz bi vecino kar obdrzal na racunu (vsaj ne delas minusa (razen zal inflacije:/ )).
par jurjev bi dal v slo delnice, ki nosijo ~5% dividend letno (dolgorocno).
pa kakega jurja npr v mintos p2p (donos 10-15% letno). za kaj vec info pobrskaj po forumu oz kar zs za ref.

@ copium das na borzo pa ti odbije se dodatnih -10 -20% kupne moci. trenutno je tricky. js sm kar vecino v denarju, zal

CopiumRovte ::

janez09 je izjavil:

@johnyy jaz bi vecino kar obdrzal na racunu (vsaj ne delas minusa (razen zal inflacije:/ )).
par jurjev bi dal v slo delnice, ki nosijo ~5% dividend letno (dolgorocno).
pa kakega jurja npr v mintos p2p (donos 10-15% letno). za kaj vec info pobrskaj po forumu oz kar zs za ref.

@ copium das na borzo pa ti odbije se dodatnih -10 -20% kupne moci. trenutno je tricky. js sm kar vecino v denarju, zal


Kaj pa iz EUR raj v $ ? Ok inflacija bo še vedno... ma ja, jeba je.

Zgodovina sprememb…

shadeX ::

hipertija je izjavil:

70.000EUR na računu in na Slo tech piše kam jih dat... filing imam, da jih nisi privarčeval, ampak od nekod dobil, ali pa trolaš. Od razgledanosti ga nisi dobil, od fizičnega dela pa tudi ne.



En "poba" se mi je zadnjič hvalil da ima 120k na računu (pri 35 letih), z 900EUR plače. Pa poglejmo njegov status oz. izdatke:

1. Živi pri starših
2. Mama kuha, pere oz. dela vse kar je potrebno
3. Vozi avto za 3k EUR (za toliko ga je kupil)
4. Nič si ne kupi
5. Nima partnerke, otrok
5. Mami na mesec da 50EUR
6. Dela od 22 leta


900 - 50 - nepredvideni izdatki (na mesec), recimo da je to 800EUR na mesec za na stran. 800EUR * 12 *13 = 124k.

Očitno se da. Drgač 70k EUR prišparat je joke. Še shintaro to prišpara v 1 letu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

CopiumRovte ::

ampak tako šparanje je butasto. To bi moral poba vlagati v sklade/delnice/kripto. Bi imel danes pol miljončka na računu.

kriptobog ::

CopiumRovte je izjavil:

ampak tako šparanje je butasto. To bi moral poba vlagati v sklade/delnice/kripto. Bi imel danes pol miljončka na računu.



Ce bi bil sposoben investiranja bi verjetno tudi kaj boljsega delal kot pa za minimalko.

gruntfürmich ::

shadeX je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:


zaenkrat še imaš vedno 70k. drugače pa če želiš stavit, menim da se je treba držati nečesa česar ni mogoče kar 'naprintati'...


Ima 70k ampak samo na monitorju. Teh 70k je 60k v primerjavi z lanskim letom.

vsi imate polna usta te inflacije, nobeden pa ni povedal v kaj je vložil svoj keš, da mu je ohranil vrenost.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

c3p0 ::

TheBlueOne je izjavil:

c3p0 je izjavil:

To je bil tudi moj plan, ampak bo inflacija skrbela, da bo vedno manj vreden €.


Priporocas pa kripto, ki se izkazuje najbolj ranljiv, ko ni preseznega denarja? Naceloma lahko kupis USD in potem z USD vlagas v EU. Dokler bo vojna na stari celini je kar velika verjetnost, da bo USD pridobival.


Saj sem napisal "kripto če si gambler".

kriptobog ::

gruntfürmich je izjavil:

shadeX je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:


zaenkrat še imaš vedno 70k. drugače pa če želiš stavit, menim da se je treba držati nečesa česar ni mogoče kar 'naprintati'...


Ima 70k ampak samo na monitorju. Teh 70k je 60k v primerjavi z lanskim letom.

vsi imate polna usta te inflacije, nobeden pa ni povedal v kaj je vložil svoj keš, da mu je ohranil vrenost.


Jaz sem ze pred casom v eni temi napisal, da imam prihranke v USD, ampak to je bolj posledica tega, ker imam trgovalni racun v USD, ampak glede na trenutno ceno evra je bila kar kul izbira :))

shadeX ::

gruntfürmich je izjavil:

shadeX je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:


zaenkrat še imaš vedno 70k. drugače pa če želiš stavit, menim da se je treba držati nečesa česar ni mogoče kar 'naprintati'...


Ima 70k ampak samo na monitorju. Teh 70k je 60k v primerjavi z lanskim letom.

vsi imate polna usta te inflacije, nobeden pa ni povedal v kaj je vložil svoj keš, da mu je ohranil vrenost.


70% mam v USD, 20% Crypto, 10% EUR. Je pa zadeva taka da tudi USD zna do konca leta past. Kriza je globalna, ne samo evropska. Bo treba pretvorit v CHF, to je partnerka naredila 2 leti nazaj, sedaj se ji pa smeje.

Goran's Blog ::

Kupi recimo če imaš plac 20 Tomos pomedov APN 4, Tomos 15 SLC...
Že danes dosegajo visoke cene črez 15 let bodo še bolj saj jih je zmiraj manj in zmeraj bolj se išče te mopede in jih boš prodaj za večjo ceno kot danes.
To je samo za en del invisticije :D

Mogoče stanovanje v Italiji Trst, Gorica...dobiš za veliko manj kot pri nas vsaj pred 1 letom je bilo tako samo ne vem kakšni so postopki in to in ali se na koncu res to izplača.

Zgodovina sprememb…

«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kam investirati 50 000€ (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15234017 (4492) redtech
»

Kako razpršiti investicije?

Oddelek: Loža
273505 (2461) Machete

Več podobnih tem