» »

Kam s prihranki?

Kam s prihranki?

1 2
3
»

krucymucy ::

FrRoSt je izjavil:


Letno te cca 100k€ slo delnic, vodenje računa, hramba in ostale zadeve, vključno z nakazili dividend nebi smela priti več kot nekih 200€!

Pbstaja tudi neka banka, kjer ti menda račun in ostalo vodijo zastonj oz. res za minimalo...


Lahko priporocis kaksno posrednisko hiso?

johnnyyy je izjavil:


Moja trenutna strategija je, da sem se večinoma umaknil v USD in čakam. Sicer mi inflacija žre denar, a vseeno manj, kot če bi ga imel kjer koli drugje. Trenutno inflacijo vidim kot pred letom BTC ki se je dvigal in so vsi vpili, kako je treba investirat, da boš obogatel. No podobno stanje je sedaj, ko vsi vpijejo da je treba vse prihranke zagonit, ker ne bodo čez eno leto nič vredni. Prej ko slej bo prišlo do situacije, ko bo ljudem začelo primanjkovati denarja za trošenje in takrat bo nastala kriza. No takrat je plan da grem nazaj v investicije.


V krizi je gotovina kralj ja, to je res.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krucymucy ()

FrRoSt ::

krucymucy je izjavil:


Lahko priporocis kaksno posrednisko hiso


Potrebuješ samo trgovalni račun in hrambo, pa seveda, da ti nakazuje dividende...

To imaš lahko tudi na banki, če omogočajo te storitve! Morda je za začetek najbolje, da vprašaš na svoji banki, kako imajo urejeno s tem.

Pred časom so hvalili banko BKS, če se ne motim. Se pa lahko te zadeve sčasoma spreminja....

Jaz sem imel odprt račun na banki, potem pa so se temu odpovedali in zadevo predali posredniški hiši... Ker imam praktično dovolj stalen portfelj, me to toliko ne moti, včasih kaj dokupim, če imam kakšne viške, za enkrat, to pa je to.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

FrRoSt ::

johnnyyy je izjavil:


Itak potegnejo gor malce prej, a trenutno še nismo tam kjer bi se na obzorju videlo izboljšanje. Drugače pa mislim od delnic, nepremičnin, kripta, zlata, itd.


Vse je odvisno od tvojih namenov, potreb in okoliščin!

70k ni ravno kakšen denar, da bi vlagal v neprimičnino! Razen morda, če imaš kakšno posebno ugodno ponudbo od kakšnih sorodnikov!? Poleg tega se cene nepremičnin sedaj že tako na maksimumu!!

Za zlato sem tudi malo skeptičen, da bo ravno eksplodiralo, ker tam so tudi Rusi in jim verjetno tega ne bodo ravno pustili!?

Nokoli nisem bil kripto navdušenec in veliko jih je v kriptu tudi izgubilo, tako da vprašanje, kdaj in kako, če sploh si bo opomogel!?

Kaksne eksotične delnice mi ravno niso po volji, je precej špekulacije, vključno z azijskimi! Razne usa, Tesle in Appli tudi ne in so že tudi precej navite, vsaj pred korekcijo so bile...

Potem ti ostanejo še skladi, taki in drugačni. Tudi s svojimi stroški... poglej malo donosnosti, če te zanima...

Če tega denarja ne boš potreboval kakih 5 ali 7 let, potem ga lahko naložiš v delnic. Domače ne nihajo tako močno in tako hitro, kakor tuje. Imajo pa sorazmerno zdrave bilance in dobiš tudi dividende, ki so vendarle tudi neki pasivni prihodek, ki ga lahko vlagaš naprej... Včasih je morda problem z likvidnostjo na lj. borzi, to pa je tudi vse. Malo spremljaj in opazuj situacijo...

Zdaj se bližajo tudi dividendni presečni datumi in delnicce bodo po tem padle, vsaj za višino dividende, včasih pa tudi malce več! Vendar je to (vstopno) okno ponavadi kratko in če nisi ravno pripravljen in odločen, se ti lahko izmuzne.

Zna biti pa to dobra podlaga, da si morda čez 5 ali več let lahko privoščiš kakšno primerno nepremičnino, če jo boš potreboval...
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

borut_p ::

Bistveno je, da se vlozi tako, da ne izgublja na vrednosti.
Zlato, drzavne obveznice

GregiB ::

krucymucy je izjavil:

V krizi je gotovina kralj ja, to je res.


Ja... definitivno drži

borut_p je izjavil:

Bistveno je, da se vlozi tako, da ne izgublja na vrednosti.
Zlato, drzavne obveznice


Zlato je trenutno 40% višje, kot je bil pred 4 leti... Daš roko v ogenj, da v naslednjih 4 ne bo padel (pa ne trdim, da bo)

Obveznice? Nemške, rečmo najbolj "ziher" evropske obveznice zdajle za 30-letno ponujajo 1,13% letni yield... Ohranja vrednost? Dvomim...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

dronyx ::

GregiB je izjavil:

Zlato je trenutno 40% višje, kot je bil pred 4 leti... Daš roko v ogenj, da v naslednjih 4 ne bo padel (pa ne trdim, da bo)

Zlato ni za kratkoročne špekulacije, ker s ceno zlata manipulirajo predvsem velike ameriške investicijske banke in veliki investicijski skladi prek derivatov. Na dolgi rok pa nima fiat proti zlatu prav nobene možnosti. Poišči po spletu članke iz začetka 2000, ko so razni Financial Times in podobni pisali, kako je z zlatom konec, da je relikt preteklosti in podobno. Pa poglej kakšna je bila cena zlata v USD takrat in kakšna je danes. USD-jev lahko natiskajo kolikor hočejo, količino zlata pa ne moreš letno povečati nikdar za 30%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

GregiB ::

dronyx je izjavil:

Zlato ni za kratkoročne špekulacije, ker s ceno zlata manipulirajo predvsem velike ameriške investicijske banke in veliki investicijski skladi prek derivatov. Na dolgi rok pa nima fiat proti zlatu prav nobene možnosti. Poišči po spletu članke iz začetka 2000...
Cherry picking... Leta 2000 je bilo zlato (adjusted for inflation) na all time low za obdobje zadnjih 50 let (1970 do danes). Če si to ubodel, congrats... Če si se zaletel noter leta 1980, še dvajset let nazaj od tvojih 2000, pa imaš danes manj, kot si imel takrat, za cca. 25%. Seveda je v tem obdobju inflacija fiatu požrla precej več... sam ohranil pa tudi nisi praktično nič... Če si se zadnjih 50 let šel DCA z zlatom, si glih nekje na... ohranitvi vrednosti.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Smrekar1 ::

johnnyy je izjavil:

Na banki imam našparano 70k EUR. Nimam nobene vezave. Kam priporočate, da denar vložim, glede na to da gre vse v kur.. in ker EUR vedno bolj izgublja vrednost? Lepo prosim za ideje.


Indeksni skladi, po 20k FTSE, DAX, S&P500 in 10k na Ljubljansko borzo in je. Na dolgi rok je praktično zagarantirano, da boš zaslužil več kot bo inflacije. Ja, tudi če bo vojna ali gospodarski kolaps.

GregiB ::

Smrekar1 je izjavil:

Indeksni skladi, po 20k FTSE, DAX, S&P500 in 10k na Ljubljansko borzo in je. Na dolgi rok je praktično zagarantirano, da boš zaslužil več kot bo inflacije. Ja, tudi če bo vojna ali gospodarski kolaps.


Dober nasvet, čeprav bi sam priporočal, da se gre DCA z 2K - 5K na mesec, da ublaži rizik, da vpade na vrhu borze...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

redtech ::

A. Smith je izjavil:



Se kar strinjam s tem. Zlato trenutno še umetno držijo dol, večno ga pa ne bodo mogli.

Prilagam zanimv članek na to temo. Ki marsikaj zadane, z izjemo mnenja o kriptu.
https://goldswitzerland.com/beware-of-m...


Zlato se shorta s pozicijami za katere Barrick potrebuje 3-5 let proizvodnje.. sedaj to vidiš na vsakih par dni...

S člankom in končnim izidom se popolnoma strinjam. Skrbi me samo časovni okvir, če bom ta scenarij doživel, ker so CB umetniki kreativnega računovodstva :)

redtech ::

Če pa vlagaš v surovine sem od modrecov pobral dva dobra nasveta:

Vlagaj v tisto surovino, ki je pod proizvodno ceno in je esencialna za gospodarstvo.

Delnice minerjev kupi takrat, ko ne služijo in prodaj takrat, ko dobro služijo (low P/E).

Da jaz vem je to trenutno uran, povečanje proizvodnje se ne bo zgodilo pred $70/pound.

Druga je platina AISC $900, ampak platina ni toliko pomembna za gospodarstvo.

Zlato je pri $1000, srebro $12-14...

Nazadnje se je to zgodilo pri nafti in si lahko zaslužil z minimalnim rizikom.

Ali gre cena surovine gor ali pa je ne bo. :)

sk8moviezz ::

kupi flet v abu dhabiju in oddajaj

FrRoSt ::

TheBlueOne je izjavil:

CopiumRovte je izjavil:

Bolj je problem kam parkirat denar, da ti ga inflacija ne žre v krajšem obdobju. Mogoče kakšne surovine. Kaj pa če imaš na banki danes 500k in boš lahko gradil bajto šele drugo leto jeseni ? Lahko ti odbije 50k ali še več kupne moči.

Naj mi kdo da formulo za tako situacijo.


Jaz bi spekuliral obratno. Glede na to koliko drazja so financiranja bo pri gradnji skoraj sigurno naslednjo leto prej kriza kot kaj drugega. To pravilom pomeni nizje cene.


No nujno, da bodo nožje cene!! To je samo tvoja teorija!!

Cene lqhko ostanejo iste, prodaja pa se drastično zmanjša!

To NE pomeni, da bodo razprodaje!! Bodp stanovanka na lagerju, če hoče kdo kupoti. Bodo lahko pač čakala.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

stroj66684 ::

redtech je izjavil:

A. Smith je izjavil:



Se kar strinjam s tem. Zlato trenutno še umetno držijo dol, večno ga pa ne bodo mogli.

Prilagam zanimv članek na to temo. Ki marsikaj zadane, z izjemo mnenja o kriptu.
https://goldswitzerland.com/beware-of-m...


Zlato se shorta s pozicijami za katere Barrick potrebuje 3-5 let proizvodnje.. sedaj to vidiš na vsakih par dni...

S člankom in končnim izidom se popolnoma strinjam. Skrbi me samo časovni okvir, če bom ta scenarij doživel, ker so CB umetniki kreativnega računovodstva :)


Zanimiv članek pa je prav tako od goldswitzerland je tale - https://goldswitzerland.com/paper-gold-... oz od bullionstar - https://www.bullionstar.com/blogs/ronan.... V glavnem goljufajo na ceno zlata preko LBM v Londonu. Mislim da je zlato ˝poceni˝ sedaj.
Fiat valuta počasi ampak hkrati hitro propada.

murrieta ::

johnnyy je izjavil:

Na banki imam našparano 70k EUR. Nimam nobene vezave. Kam priporočate, da denar vložim, glede na to da gre vse v kur.. in ker EUR vedno bolj izgublja vrednost? Lepo prosim za ideje.


V kripto, to je veliki vecini resilo problem prihrankov, jih kmalu niso imeli vec.

mr_chai ::

dronyx je izjavil:

GregiB je izjavil:

Zlato je trenutno 40% višje, kot je bil pred 4 leti... Daš roko v ogenj, da v naslednjih 4 ne bo padel (pa ne trdim, da bo)

Zlato ni za kratkoročne špekulacije, ker s ceno zlata manipulirajo predvsem velike ameriške investicijske banke in veliki investicijski skladi prek derivatov. Na dolgi rok pa nima fiat proti zlatu prav nobene možnosti. Poišči po spletu članke iz začetka 2000, ko so razni Financial Times in podobni pisali, kako je z zlatom konec, da je relikt preteklosti in podobno. Pa poglej kakšna je bila cena zlata v USD takrat in kakšna je danes. USD-jev lahko natiskajo kolikor hočejo, količino zlata pa ne moreš letno povečati nikdar za 30%.


pa smo ga našli, slovenskega Petra Šifa

mr_chai ::

Diverzifikacija v tuje delnice. Japonska jeklarna ? je opcija.

Buggy ::

kje so cajti, ko so na banki letne obresti letele proti 5% pa je bilo potrebno prizhranke delit na dva racuna da obresti niso presegale 1KEUR LOL

Zdej se pocasi obrestna mera spet vraca ni pa to, kar je bilo pred 20-timi leti.

Jaz drzim cca 50K se vseeno na racunu zena isto. Cez leto mi iz delnic po trenutni ceni pritece s firme se cca. dodatnih 60K, ce bo cena delnice ostala ista. V kriptu imam (zal trenutno) tud nekaj podobnega a to ostaja na dolgi rok oz ko bom crknil.

Denarja ne rabim. Hiso stran od bebastih ljudi na 2000m2 sem poplacal, avte si kupujem brez kreditov...cakata me morda dve hise po dedovanju. Denar in vse ostalo bo za otroke, ce si ga bosta zasluzila.

Osebno imam vse kar rabim za hedonisticno in profesionalno zanimivo zivljenje ter svoje hobije, zakaj bi rabil se vec? Srecen sem. Denarja ne rabim!

Zelje so seveda neskoncne, stroski in obveznosti z novimi materialnimi stvarmi pa se vecje. Srece denar ne prinasa! Vedno bo imel nekdo vec kot ti. Srecen bos pa zgolj, ko bos zadovoljen s tem kar imas in bos cenil malenkosti in trenutke v zivljenju, ki si jih naredis sam s svojo druzino ali pravimi prijatelji okoli sebe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

Kapitan Jack ::

Buggy je izjavil:


Osebno imam vse kar rabim za hedonisticno in profesionalno zanimivo zivljenje ter svoje hobije, zakaj bi rabil se vec? Srecen sem. Denarja ne rabim!

A obenem imas 50k, 50k zena na racunu. Denarja torej imas. Povej to enmu, ki se prezivlja iz meseca v mesec. Nekdo mora biti cistilka na koncu dneva.

Buggy ::

Kapitan Jack je izjavil:

Buggy je izjavil:


Osebno imam vse kar rabim za hedonisticno in profesionalno zanimivo zivljenje ter svoje hobije, zakaj bi rabil se vec? Srecen sem. Denarja ne rabim!

A obenem imas 50k, 50k zena na racunu. Denarja torej imas. Povej to enmu, ki se prezivlja iz meseca v mesec. Nekdo mora biti cistilka na koncu dneva.


a zdej se moram pocutit krivega, ker sem pred 20-timi leti isto gledal na druge tako in sem sam drgnil okna, ker jih nihce drug ni hotel?
Zacel sem iz popolne nule, pa se starsev nisem imel ko bi jih rabil, sta imela svojo festo z locitvijo!

Vcasih je streznitev, ki jo opazujes blizu sebe neprecenljiva lekcija...ce se seveda znas iz tega kaj nauciti!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

Kapitan Jack ::

Buggy je izjavil:

Kapitan Jack je izjavil:

Buggy je izjavil:


Osebno imam vse kar rabim za hedonisticno in profesionalno zanimivo zivljenje ter svoje hobije, zakaj bi rabil se vec? Srecen sem. Denarja ne rabim!

A obenem imas 50k, 50k zena na racunu. Denarja torej imas. Povej to enmu, ki se prezivlja iz meseca v mesec. Nekdo mora biti cistilka na koncu dneva.


a zdej se moram pocutit krivega, ker sem pred 20-timi leti isto gledal na druge tako in sem sam drgnil okna, ker jih nihce drug ni hotel?
Zacel sem iz popolne nule, pa se starsev nisem imel ko bi jih rabil, sta imela svojo festo z locitvijo!

Vcasih je streznitev, ki jo opazujes blizu sebe neprecenljiva lekcija...ce se seveda znas iz tega kaj nauciti!

Pa se podedoval bos morda 2 hisi. Malo kontradiktorno vse skupaj.

Nisi edini, ki je / gre skozi zivljenje s problemi, ampak pisati da denarja ne rabis, pred tem pa pises da imas tok pa tok kesa (kar lep zajeten kupcek), spet v drugem stavku pises da bos morda podedoval dve hisi.

Denarja ne rabis?

Buggy ::

Koliko bom podedoval je se vprasanje...posteno povedano si jih niti ne zelim, sam nekam bo moralo it, casa s tem ne bom zgubljal. Jih ne rabim.
Sam zase in svojo druzino sem ustvaril svoj milje, ki je samozadosten, vse kar pride dodatno je bolj meh in ne vem kako bom reagiral takrat, ker to ni v mojem planu.

Zakaj bi rabil denar, ce imam vse kar rabim, ambicij kot jih imajo snobi, ki se zelijo postavljat pa nimam?

OK priznam...imam namen kupi eno veliko domacijo v vukojebini z izvirom vode, sam se lastniki ne znajo zment..cista jeba ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

mr_chai ::

Kapitan Jack je izjavil:

Buggy je izjavil:


Osebno imam vse kar rabim za hedonisticno in profesionalno zanimivo zivljenje ter svoje hobije, zakaj bi rabil se vec? Srecen sem. Denarja ne rabim!

A obenem imas 50k, 50k zena na racunu. Denarja torej imas. Povej to enmu, ki se prezivlja iz meseca v mesec. Nekdo mora biti cistilka na koncu dneva.


Seveda, da denarja ne rabi, če je pa profi dedič. Kar dve bajti ga čakata. Tak itak, da ne rabi denarja :D

Buggy je izjavil:

Kapitan Jack je izjavil:

Buggy je izjavil:


Osebno imam vse kar rabim za hedonisticno in profesionalno zanimivo zivljenje ter svoje hobije, zakaj bi rabil se vec? Srecen sem. Denarja ne rabim!

A obenem imas 50k, 50k zena na racunu. Denarja torej imas. Povej to enmu, ki se prezivlja iz meseca v mesec. Nekdo mora biti cistilka na koncu dneva.


a zdej se moram pocutit krivega, ker sem pred 20-timi leti isto gledal na druge tako in sem sam drgnil okna, ker jih nihce drug ni hotel?
Zacel sem iz popolne nule, pa se starsev nisem imel ko bi jih rabil, sta imela svojo festo z locitvijo!

Vcasih je streznitev, ki jo opazujes blizu sebe neprecenljiva lekcija...ce se seveda znas iz tega kaj nauciti!


To pa itak, ne rabiš se nbenmu opravičevat. Si naredu kar si, s svojim delom. Pohvalno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mr_chai ()

hipertija ::

Končno ponedeljek in imam čas spet brati, kako vsi po 70.000€ prihranite in NO TIME. Kolega je čez vikend razlagu, da je vodja IT področja v enem startup podjetju v zasavju... seveda zasluži manj, ampak vsaj pove po resnici... medtem ko SLO-TECH mojstri to čez vikend zaslužijo. Prav pogrešal sem vas - bumbarje
Prekle za kurnk

Kapitan Jack ::

hipertija je izjavil:

Končno ponedeljek in imam čas spet brati, kako vsi po 70.000€ prihranite in NO TIME. Kolega je čez vikend razlagu, da je vodja IT področja v enem startup podjetju v zasavju... seveda zasluži manj, ampak vsaj pove po resnici... medtem ko SLO-TECH mojstri to čez vikend zaslužijo. Prav pogrešal sem vas - bumbarje

Troli pac. Jaz ne verjamem nobenmu.

Invictus ::

hipertija je izjavil:

Končno ponedeljek in imam čas spet brati, kako vsi po 70.000€ prihranite in NO TIME. Kolega je čez vikend razlagu, da je vodja IT področja v enem startup podjetju v zasavju... seveda zasluži manj, ampak vsaj pove po resnici... medtem ko SLO-TECH mojstri to čez vikend zaslužijo. Prav pogrešal sem vas - bumbarje

Kaj pa dela v Zagorju? Kdo pri zdravi paemti tam dela, kjer se firmo s 100k na leto in 10 zaposleni okliče za uspešno.

Uspešen sam pokasira 100k na leto in prihranek 70k je čisto dosegljiv...

Startup podjetje in vodje IT področja smrdi na lepe, umetno napihnjene nazive za plačo čistilke in bodoče dobičke. Tvoj kolega je še mlad... :)) ali pa prekleto naiven... >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

FrRoSt ::

hipertija je izjavil:

Končno ponedeljek in imam čas spet brati, kako vsi po 70.000€ prihranite in NO TIME. Kolega je čez vikend razlagu, da je vodja IT področja v enem startup podjetju v zasavju... seveda zasluži manj, ampak vsaj pove po resnici... medtem ko SLO-TECH mojstri to čez vikend zaslužijo. Prav pogrešal sem vas - bumbarje


:)):)):))

Saj NI vprašanje, ali prihraniš 70k € v enem letu, ampak je vprašanje: kam in kako investirati/ vložiti 70k €, da bodo vsaj malo in približno ohranili vrednost!!? ;) Ker inflacija bo naredila svoje, beri: razvrednotila denar! ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

c3p0 ::

Jaz v enem letu ne, ker se ne ženem za denarjem, v dveh pa komot.

Alfa Dog ::

A vlaga kdo v ETFe ki izplačujejo dividende? Res me zanimajo izkušnje in priporočila iz prve roke.
Zanimam se za SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF, ali priporočate še kakega drugega?

Gregor P ::

Tega se načeloma izogibamo, ker imamo več dela z davčno potem, ko moraš prijaviti 0,13 evra dividend v letu:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Steinkauz ::

Skladi, ki ne izplačujejo dividend, dajo to nazaj v sklad in gre cena delnice gor.
Tako da dobiš isto ven, sam boljše za nas iz davčnega stališča.

V določenih državah pa so dividende neobdavčene in so taki skladi bolš pol.

Alfa Dog ::

To vem da je treba prijaviti kapitalske dobičke in plačati davke. Saj bi vlagal malo višje zneske, tako da ne bi bilo ravno 0,13EUR dividend:D
Meni se gre za to da že sedaj dobim neke prilive iz tega, ne pa šele po 20 letih ko bom prodajal delnice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Alfa Dog ()

user4683 ::

Saj ne rabis cakat 20 let. Ce prodas sedaj bos pac placal ~25%, cez 5 let pa samo se 20. Pri dividendah pa vedno ~25%. Dividendni skladi pri nas se ne izplacajo.

Machete ::

Gregor P je izjavil:

Tega se načeloma izogibamo, ker imamo več dela z davčno potem, ko moraš prijaviti 0,13 evra dividend v letu:P


To je zato, ker imaš pač za drobiž pozicij. Razumem problem, sem ga imel tudi sam, potem sem vse skupaj pojačal na količino, da se ti ne zdi škoda časa to prijavljat.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Gregor P ::

Jaz sem sicer bolj mislil na ta "rdeči" čas vseh trgov, ampak ok:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Alfa Dog ::

Recimo da je v planu znesek 500-1.000€ mesečno, za obdobje naslednjih 5-10 let. Potem tudi v "rdečih" časih dividenda ne bi bila ravno zanemarljiva.

energetik ::

FrRoSt je izjavil:

Saj NI vprašanje, ali prihraniš 70k EUR v enem letu, ampak je vprašanje: kam in kako investirati/ vložiti 70k EUR, da bodo vsaj malo in približno ohranili vrednost!!? ;) Ker inflacija bo naredila svoje, beri: razvrednotila denar! ;)
Investira se v dipe. Dipe delnic, zlata, kriptota. V glavnem razpršeno in po DCA. V vsak večji dip mali delček. 70k vložiti v enem trenutku nekam se mi sliši kot zelo slaba ideja. Razen če je to The dip, najglobji v desetletjih in da to veš :-)

vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

user4683 ::

Alfa Dog je izjavil:

Recimo da je v planu znesek 500-1.000€ mesečno, za obdobje naslednjih 5-10 let. Potem tudi v "rdečih" časih dividenda ne bi bila ravno zanemarljiva.

Po petih letih boš recimo ven potegnil (hipotetično) cca 3000 bruto/leto. Na to boš plačal 27.5% davka (če ne bodo vmes še kaj spreminjali) in ti bo na račun padlo 2175€. Če bi to naložil v ekvivalenten sklad, ki dividende akumulira in bi izplačal (prodal) enako bruto vsoto, bi ven dobil 2400eur. Po 20 letih pa ko ti bo iz dividendnega sklada kapljalo teh 3000/eur bruto, boš po davkih še vedno dobival 2175€, pri akumulirajočem pa bi ti ostalo celotnih 3000eur.

Kot rečeno, pri skladu, ki distributira boš *vedno* plačal 27.5%, pri akumulirajočem pa max 27.5% (prva leta). + Pri akumulirajočem lahko nadzoruješ kdaj si boš izplačeval in kdaj ne, recimo da prvih nekaj let ne rabiš tega denarja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Sparkxl ::

energetik je izjavil:

FrRoSt je izjavil:

Saj NI vprašanje, ali prihraniš 70k EUR v enem letu, ampak je vprašanje: kam in kako investirati/ vložiti 70k EUR, da bodo vsaj malo in približno ohranili vrednost!!? ;) Ker inflacija bo naredila svoje, beri: razvrednotila denar! ;)
Investira se v dipe. Dipe delnic, zlata, kriptota. V glavnem razpršeno in po DCA. V vsak večji dip mali delček. 70k vložiti v enem trenutku nekam se mi sliši kot zelo slaba ideja. Razen če je to The dip, najglobji v desetletjih in da to veš :-)



Ne vem zakaj svojo filozofijo prodajaš kot edino pravilno in vklesano v kamen. Če bi se jaz držal tega nasveta, bi zdaj imel minus da bi glava pekla. Tako pa sem se odločil da je pravi čas za kripto in sem not zmetal vse kar je bilo na razpolago. Ko se mi je zazdelo da je zabave konec, sem vse naenkrat potegnil ven, s konkretnim dobičkom.
Potem se mi je zazdelo da je pravi čas za delnice. Zmetal not v obdobju 2 mesecev vse. Danes sem YTD gor za okrog 20%, ko vse okrog nas tone. Te delnice držim, dokler se ne pojavi Cathie Woods in podobni in začnejo zganjati hype okrog njih. To je znak za prodajo.

Če bi ta denar not šopal malo po malo, bi te neverjetne rasti delnic letos gladko zamudil, tako kot 3/4 bullruna v kriptu.

energetik ::

Poanta je, da se ti je zdelo oz. si vedel kdaj to naredit. Bo povprečnež to vedel? Komot bo zadel tudi vrh in potem let čakal, da vsaj na nulo pride.
Če bi jaz v nulo vedel, kdaj bo kakšen poden ali vrh, bi bil zdajle v penziji.
vires in numeris

gruntfürmich ::

energetik je izjavil:

Poanta je, da se ti je zdelo oz. si vedel kdaj to naredit. Bo povprečnež to vedel? Komot bo zadel tudi vrh in potem let čakal, da vsaj na nulo pride.
Če bi jaz v nulo vedel, kdaj bo kakšen poden ali vrh, bi bil zdajle v penziji.

na napakah se učimo.
in pa če cel svet govori da ni mogoče delati, da se denar printa kot pri norcih, da dobavne verige ne funkcionirajo, da še kar traja covid, da določene stvari gredo v parabolo, je čas da začneš ustavljat konje.

in da ne kupuješ ob prvem malem dipu, kot si to ti počel...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Poanta je, da se ti to enkrat lahko vserje, dvakrat, ampak slej ko prej boš naredil izgubo in blo šel v nič velik del plusa. 20-30 let je strašno dolga doba, slej ko prej se nekje opečeš. Zdej lahko rečeš, da itak investiraš samo majhen del tistega, kar imaš...če investiram samo majhen del vsega, potem tudi če zraste za 2x, še zmeraj ne bo to velik del vsega. Tako da spet...why bother?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

energetik ::

Kera pumpa zlata, v zadnjih 2h skoraj 2% gor. 8-O
Za kripto to sicer ni nič, za zlato pa kar zanimivo.
vires in numeris

kriptobog ::

energetik je izjavil:

Kera pumpa zlata, v zadnjih 2h skoraj 2% gor. 8-O
Za kripto to sicer ni nič, za zlato pa kar zanimivo.


Odziv na dvig OM. Tudi na eurusd lep premik, pa hitra streznitev :))

redtech ::

It was the euro zone central bank's first rate hike for 11 years

0,5%, še vedno so za FEDom 3. Bomo videli septembra kaj bo naslednji korak :)

FrRoSt ::

energetik je izjavil:

FrRoSt je izjavil:

Saj NI vprašanje, ali prihraniš 70k EUR v enem letu, ampak je vprašanje: kam in kako investirati/ vložiti 70k EUR, da bodo vsaj malo in približno ohranili vrednost!!? ;) Ker inflacija bo naredila svoje, beri: razvrednotila denar! ;)
Investira se v dipe. Dipe delnic, zlata, kriptota. V glavnem razpršeno in po DCA. V vsak večji dip mali delček. 70k vložiti v enem trenutku nekam se mi sliši kot zelo slaba ideja. Razen če je to The dip, najglobji v desetletjih in da to veš :-)



AHA!!? 8-)

Sem moral prav pogledati v slovar, kaj pomenijo tele dipi!!?

https://dictionary.cambridge.org/dictio...

Ne vem, na koliko dip filetov lahko razdeliš/razdrobiš tehle 70k!?? :)

Jaz imam tri, malce večje dip filete, vsi so slo blue chipi! :)

Nekateri pač lovijo sardelce, drugi brancine, nekateri pa tune!!? ;)

V kripto vodah in drugje pač ne ribarim. 8-)

Se je pa menda ponovno začela sezona, vsaj po indeksih sodeč!? :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kam investirati 50 000€ (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15235478 (5953) redtech
»

Kako razpršiti investicije?

Oddelek: Loža
273728 (2684) Machete

Več podobnih tem