» »

Finančna kriza 2023

Finančna kriza 2023

««
5 / 17
»»

Spura ::

Jst sm v petek dodal za 1/8 portfelja US banking pozicij. Zdej pa kar bo bog dal, ane...

PacificBlue ::

Russia to use Chinese yuan instead of US dollars to settle trade with Asia, Africa, and Latin America.

https://twitter.com/watcherguru/status/...
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

fikus_ ::

Kaže da bo Yuan alternativa $, vsaj za polovico sveta. Kitajci se počasi in zanesljivo širijo po svetu.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

A. Smith ::

Ampak Rusi pa kar mirno prevzemajo juane za uporabo. Je bilo že napovedano, da bodo postali China's little b*tch. Se moram kar strinjat z napovedjo.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

PacificBlue ::

A. Smith je izjavil:

Ampak Rusi pa kar mirno prevzemajo juane za uporabo. Je bilo že napovedano, da bodo postali China's little b*tch. Se moram kar strinjat z napovedjo.


Res je. China word domination as planned.

Po drugi strani pa lahk tudi vidimo zakaj Usa(in Ukrajina) zavlacujeta vojno in so vsaki mirovni pogovori izkljuceni.
V zanimivih časih živimo, kjer se dogajajo tektonski premiki.
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

myriad ::

Spura je izjavil:

Jst sm v petek dodal za 1/8 portfelja US banking pozicij. Zdej pa kar bo bog dal, ane...

The lord giveth and the lord taketh away.

Mato989 ::

A. Smith je izjavil:

Ampak Rusi pa kar mirno prevzemajo juane za uporabo. Je bilo že napovedano, da bodo postali China's little b*tch. Se moram kar strinjat z napovedjo.


Saj to smo sami krivi... Če bi EU napadla Ukrajino razdelili z Rusi pola pola bi Rusi uporabljali EUR... zdaj pa YUAN...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Če bi namesto 50 miljard pomoči dali 500 miljard bi bilo vojne že konec in Ukrajina z zračnim ščitom na nivoju Izraela in bi že tekla gradbena dela za obnovo s strani EU podjetij in ostali biznis. Tak da ja, je EU sama kriva da vojna še traja. Ampak to je vse del kalkulacije, kako čim ceneje profitirat v tej vojni, izbrali so cenejšo pot ki je bolj boleča za Ukrajino in cenejša za EU. Pot z Rusijo pa je bila na mizi zgolj do 2014, potem več poti nazaj ni bilo. Takrat bi v teoriji EU lahko izbrala Rusko stran ko so Krim vzeli, ampak to je zgolj v teoriji, v praksi bi to geopolitično bilo šibko dejanje ki bi nas pokopalo.

Sicer pa finančna kriza je precej neodvisna od te vojne, ta vojna je kaplja v morje. Tektonski premiki odmika Kitajske se dogajajo že desetletja, tiskanje denarja tudi že desetletje, vse bi se zgodilo bolj ali manj podobno neodvisno od te vojne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

TheBlueOne ::

Lahko je govoriti za nazaj. B.p. bi lahko dali poln pritisk in bi morda bila jederska vojna. Potem bi pametnjakovici za nazaj ugotovili, da pol pritisk ni bil dobra ideja. Lahko bi Rusiji pustili kar je zasedla, s tem zrusili principe ZN, verjetno globalno presli v anarhijo, pametnjakovici, ki bi trenutno popustili Rusiji, pa bi potem za nazaj tezili kako smo bili butasti, da smo popustili, ko bi se sesuval cel svet, red katerega smo postavili ravno zaradi najbolj grozljivih izkusenj.

Prav fascinantno, da kdo predvideva, da ne bi vse slo popolnoma drugace, ce bi na zahodu drugace reagirali. Kako lahko kdo z malo pameti v enacbi spremeni samo odziv zahoda in na novo kalkulira, popolnoma ignorira pa morebitne spremembe na drugi strani?

FrRoSt ::

A. Smith je izjavil:

Ampak Rusi pa kar mirno prevzemajo juane za uporabo. Je bilo že napovedano, da bodo postali China's little b*tch. Se moram kar strinjat z napovedjo.


Očitno se bo nafta prodajala tudi za juane, kitajska bo lahko odprla borzo za nafto!? 8-)

Seveda se mora zahod in seveda mi z njim nad tem ZGRAŽATI!! :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

TheBlueOne ::

FrRoSt je izjavil:



Seveda se mora zahod in seveda mi z njim nad tem ZGRAŽATI!! :)):)):))


Lahko linkas kaj tocno imas v mislih? Kdo se zgraza in kje?

Mato989 ::

TheBlueOne je izjavil:

Lahko je govoriti za nazaj. B.p. bi lahko dali poln pritisk in bi morda bila jederska vojna. Potem bi pametnjakovici za nazaj ugotovili, da pol pritisk ni bil dobra ideja. Lahko bi Rusiji pustili kar je zasedla, s tem zrusili principe ZN, verjetno globalno presli v anarhijo, pametnjakovici, ki bi trenutno popustili Rusiji, pa bi potem za nazaj tezili kako smo bili butasti, da smo popustili, ko bi se sesuval cel svet, red katerega smo postavili ravno zaradi najbolj grozljivih izkusenj.

Prav fascinantno, da kdo predvideva, da ne bi vse slo popolnoma drugace, ce bi na zahodu drugace reagirali. Kako lahko kdo z malo pameti v enacbi spremeni samo odziv zahoda in na novo kalkulira, popolnoma ignorira pa morebitne spremembe na drugi strani?



Saj odgovor je easy eu mora naredit to kar se financno splaca eu drzavljanom ne pa usa sleparjem

Tu je generalni problem ker mi delamo to kar pase usa ki od tega profitira namesto da bi mi poceli to kar bi nam prineslo gratis energente
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

TheBlueOne ::

Mato989 je izjavil:



Saj odgovor je easy eu mora naredit to kar se financno splaca eu drzavljanom ne pa usa sleparjem

Tu je generalni problem ker mi delamo to kar pase usa ki od tega profitira namesto da bi mi poceli to kar bi nam prineslo gratis energente


Razen, da je sodelovati z ZDA zelo lukrativno. Torej ZDA:Rusija GDP (23,5):(1,8). Si pa verjetno poracunal pluse in minuse, ce si tako preprican, da bi se bolj izplacalo biti z Rusi. Ker potem, ko bi lahko kuril poceni energente, da proizvajas pa bi prodajal kam tocno?

Enako si verjetno naredil projekcije kako bi v globalnem smislu delovalo, ce se drzavam dopusti skozi vojne pridobivati ozemlje. Ali je to zate banalen riziko? Verjetno si tudi prisel do nekega razumnega zakljucka, da bi potem pa Putin res bil zadovoljen in ne bi se bolj silil proti EU.

Ali pac predvidevas, da bi ZDA bile "Super, vi kar z Rusi, mi pa vse ostalo ohranimo kakor je. Je to OK za vas gospod Mato?".

TESKAn ::

Predvideva 'deal z rusi -> poceni plin zame', drugo ga ne briga.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

FrRoSt ::

TheBlueOne je izjavil:

FrRoSt je izjavil:



Seveda se mora zahod in seveda mi z njim nad tem ZGRAŽATI!! :)):)):))


Lahko linkas kaj tocno imas v mislih? Kdo se zgraza in kje?


:)):)):))

Si že kdaj slišal za pertodolarje!??? :))

Irak in Sadama Huseina so napadli, ko je objavil, da nafto ne bo več prodajal za dolarje!! ;)

Zdaj bodo pa Kitajci lahko prodajali nafto naokoli im to za juane!?? :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

gruntfürmich ::

TESKAn je izjavil:

Predvideva 'deal z rusi -> poceni plin zame', drugo ga ne briga.

ja ampak vodilne in njihove vazale pri koritu pa briga kaj drugega?

že res da nam prodajajo floskule kako ne smemo popuščati pred vojnimi zločinci, ki jih potem 'modri' tu ponavljajo, ampak glede na nezaupanje v politike kot ta leta vlada po svetu, se ne bi čudil da je temu tako: za rajo floskule, za posvečene pa deal.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

FrRoSt je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

FrRoSt je izjavil:



Seveda se mora zahod in seveda mi z njim nad tem ZGRAŽATI!! :)):)):))


Lahko linkas kaj tocno imas v mislih? Kdo se zgraza in kje?


:)):)):))

Si že kdaj slišal za pertodolarje!??? :))

Irak in Sadama Huseina so napadli, ko je objavil, da nafto ne bo več prodajal za dolarje!! ;)

Zdaj bodo pa Kitajci lahko prodajali nafto naokoli im to za juane!?? :)):)):))


Seveda sem slisal za petrodolar, samo se nisem slisal koga, ki bi se zgrazal pri trenutni situaciji. Glede trenutne situacije se niti nisem zasledil kaksnih ukrepov. Zato pa te sprasujem kdo se zgraza.

Pa mimogrede to sploh ni tako vazno v danasnjem casu v tem kontekstu. Je bolj kljucno kaj razmisljajo Savdiji.

Kot tretje pa se trguje v dolarjih z razlogom, kaj planira v tem smislu recimo Brics, ki bi trgovanje vezal na kaj tretjega je bolj problematicno za dolar.

Mi pa ni jasno kaj ti je tako smesno? Kaj to je fora kjer predvidevas, da sogovornik nima pojma kaj sprasuje in se potem pocutis odlicno? Ceprav sploh ne odgovarjas, ko te sprasuje kako lahko nekaj trdis, medtem pa tisti kateremu se smejes nic ne trdi?

TheBlueOne ::

gruntfürmich je izjavil:


že res da nam prodajajo floskule kako ne smemo popuščati pred vojnimi zločinci, ki jih potem 'modri' tu ponavljajo, ampak glede na nezaupanje v politike kot ta leta vlada po svetu, se ne bi čudil da je temu tako: za rajo floskule, za posvečene pa deal.


Kdo ti pravi kaj smes ali ne smes? Samo pravim, da se je treba zavedati rizika.

Kar se tice nezaupanja v politiko pa je smesno, ce potem zaupas Putinu. Smo vseeno svetlobna leta pred takimi sistemi. Ni pa popolnega sistema, s tem bo pac treba ziveti. Vedno se kaj najde in ce imas na voljo tri stavke, da poves kako je nek sistem slab, jih imas lahko za zahod 100, za Rusijo 1000, pa do v diskusiji delovalo kot pariteta.

Unilseptij ::

Moramo upostevati, da Rusija in Kitajska skupaj imata vec prebivalcev in obvladujeta vecje ozemlje, kot cel NATO skupaj + kar je se ostalega "zahodnega" sveta. Postajamo pac nepomembni, to, da smo Ruse po domace odpisali in za nas vec ne obstajajo, razen kot nepotrebna nadloga (enako pa so storili tudi oni), je najvecja strateska napaka Evrope po drugi svetovni vojni... to, kar bi drugace trajalo se desetletja (=pocasen zaton zahodne prevlade), bo zdaj prislo v nekaj letih. Kitajska in Rusija skupaj pa lahko vsemu preostalemu svetu mirno pokazeta sredinec, pa nihce ne more cisto nic.

Zgodovina sprememb…

Sc0ut ::

Xi vidi zase samekoristi in bo to exploital do konca. Mu je vseeno za RU, EU, verjetno pa malo manj USA. USA so toliko močne da jih spoštuje,kar pa ne pomeni da se ne upa spopasti z njimi. V glavnem putika zdaj tako pleše kot igra Xi.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

FrRoSt ::

TheBlueOne je izjavil:


Seveda sem slisal za petrodolar, samo se nisem slisal koga, ki bi se zgrazal pri trenutni situaciji. Glede trenutne situacije se niti nisem zasledil kaksnih ukrepov. Zato pa te sprasujem kdo se zgraza.

Pa mimogrede to sploh ni tako vazno v danasnjem casu v tem kontekstu. Je bolj kljucno kaj razmisljajo Savdiji.

Kot tretje pa se trguje v dolarjih z razlogom, kaj planira v tem smislu recimo Brics, ki bi trgovanje vezal na kaj tretjega je bolj problematicno za dolar.

Mi pa ni jasno kaj ti je tako smesno? Kaj to je fora kjer predvidevas, da sogovornik nima pojma kaj sprasuje in se potem pocutis odlicno? Ceprav sploh ne odgovarjas, ko te sprasuje kako lahko nekaj trdis, medtem pa tisti kateremu se smejes nic ne trdi?


:)):)):))

Seveda nič ne trdijo! ;) Samo zgražati se je pa potrebno!? Treba je biti poenoten!! 8-) Poenotena Evropa, pa to! Če ne bomo poenoteni, nas bodo ti grdi Rusi pohrustali!! ;)

Zato se poenoteno zgražajte, kako lahko nafto prodajajo za jene!! 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

TheBlueOne ::

Unilseptij je izjavil:

Kitajska in Rusija skupaj pa lahko vsemu preostalemu svetu mirno pokazeta sredinec, pa nihce ne more cisto nic.


Od kod ti to? Ce bi lahko bi ze zdavnaj. Kot drugo, ce poznas kaj zgodovine, bos ugotovil, da imata kar konflikten odnos, da Rusija sedi tudi na ozemlju, ki ga kitajski nacionalisti smatrajo za kitajskega itn.

Drugace verjetno gledas samo probleme zahoda, sploh pa ne sledis problemom in ekonomski sliki Kitajske in Rusije. Demografski problemi niso zahodna specifika.

Kot tretje pa biti od Kitajske ni ravno fino. Na zahodu lahko vsaj protestiras, ce pa bo Kitajska dalec najbolj pomembna za Rusijo, pa lahko pocne kar hoce, niti ne bo koga zares zanimalo.

PacificBlue ::

Tudi Kitajska pa Indija nista ravno v najboljsih odnosih pa vseeno tvorita skupek drzav z nazivom BRICS.
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

TheBlueOne ::

FrRoSt je izjavil:



:)):)):))

Seveda nič ne trdijo! ;) Samo zgražati se je pa potrebno!? Treba je biti poenoten!! 8-) Poenotena Evropa, pa to! Če ne bomo poenoteni, nas bodo ti grdi Rusi pohrustali!! ;)

Zato se poenoteno zgražajte, kako lahko nafto prodajajo za jene!! 8-)


Caki potem pravis, da se zgrazajo, ampak se ne zgrazajo, ker nic ne trdijo? Jaz se vedno ne vem kdo se kaj zgraza?

Oziroma kaj potem predvidevas, da se bomo (ne vem kdo) zgrazali, zato pa si napisal, da se nekdo zgraza? Pac ti si nekaj predstavljas, potem reces, da je tako, ko pa ni tako, pa poves, da bo tako?

Kaj pa, ce se ne bomo zgrazali? Kaj si bos predstavljal potem?

Mato989 ::

TheBlueOne je izjavil:

Mato989 je izjavil:



Saj odgovor je easy eu mora naredit to kar se financno splaca eu drzavljanom ne pa usa sleparjem

Tu je generalni problem ker mi delamo to kar pase usa ki od tega profitira namesto da bi mi poceli to kar bi nam prineslo gratis energente


Razen, da je sodelovati z ZDA zelo lukrativno. Torej ZDA:Rusija GDP (23,5):(1,8). Si pa verjetno poracunal pluse in minuse, ce si tako preprican, da bi se bolj izplacalo biti z Rusi. Ker potem, ko bi lahko kuril poceni energente, da proizvajas pa bi prodajal kam tocno?

Enako si verjetno naredil projekcije kako bi v globalnem smislu delovalo, ce se drzavam dopusti skozi vojne pridobivati ozemlje. Ali je to zate banalen riziko? Verjetno si tudi prisel do nekega razumnega zakljucka, da bi potem pa Putin res bil zadovoljen in ne bi se bolj silil proti EU.

Ali pac predvidevas, da bi ZDA bile "Super, vi kar z Rusi, mi pa vse ostalo ohranimo kakor je. Je to OK za vas gospod Mato?".


Poglej... nam USA poizkuša ukrast industrijo v zadnjem času ali Rusi?

Če se nam tako splača biti z USA potem nam razloži zakaj nam danes ni bolje kot preden smo nehali odkupovat poceni energijo od Rusije... zakaj je danes vse dražje če je z USA tako fajn in se cedi med in mleko.

Še bolje, kako hinavsko in dvolično je to da pozdravljamo odločitev ICCja medtem pa so naši prijatelji imuni pred tem istim sodiščem in mu grozijo z vojaškimi akcijami če bo posadil na zatožno klop kakega Američana... a to se tebi zdi OK koristno sodelovanje?

Meni se zdi namreč višek dvoličnosti.

Putin in Rusija se nista nikoli pretvarjali nekaj takega.... Kaj je že bila za ena obletnica napada na Irak, ki je bil popolnoma legitimen kajne? Požegnan od OZNa in EU se je strinjala, in dala zato nobene sankcije kajne?

TheBlueOne je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:


že res da nam prodajajo floskule kako ne smemo popuščati pred vojnimi zločinci, ki jih potem 'modri' tu ponavljajo, ampak glede na nezaupanje v politike kot ta leta vlada po svetu, se ne bi čudil da je temu tako: za rajo floskule, za posvečene pa deal.


Kdo ti pravi kaj smes ali ne smes? Samo pravim, da se je treba zavedati rizika.

Kar se tice nezaupanja v politiko pa je smesno, ce potem zaupas Putinu. Smo vseeno svetlobna leta pred takimi sistemi. Ni pa popolnega sistema, s tem bo pac treba ziveti. Vedno se kaj najde in ce imas na voljo tri stavke, da poves kako je nek sistem slab, jih imas lahko za zahod 100, za Rusijo 1000, pa do v diskusiji delovalo kot pariteta.


Nihče ne zaupa Putinu, samo Putin je z nami delal dober biznis in smo obojni profitirali, zdaj pa smo zaradi neke NON EU in non NATO države šli prekinit sodelovanje z največjim izvoznikom plina in nafte v naši bližini...

IN TO BREZ DA BI LJUDJE TO NA REFERENDUMU POTRDILI, kot tudi noben referendum ni potrdil da dajemo NAŠ DENAR za oboroževanje druge najbolj skorumpirane države v Evropi (takoj za Rusijo btw)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

fikus_ ::

Gospodarsko moč ima tisti, ki obvladuje večji trg v finančnem smislu. Ne pomaga večji trg po št. revnih potrošnikov, ali majhen trg s premožnimi potrošniki.
Do sedaj je gospodarsko bil "zahod" tisti,ki je obvladoval svet, če bo pa BRICS uspel združiti trg z enotno "valuto", potem bodo pa oni narekovali gospodarski tempo.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Lonsarg ::

Mato989 je izjavil:

Nihče ne zaupa Putinu, samo Putin je z nami delal dober biznis in smo obojni profitirali, zdaj pa smo zaradi neke NON EU in non NATO države šli prekinit sodelovanje z največjim izvoznikom plina in nafte v naši bližini...
Dejansko nam je Putin zgolj minimalen popust dajal na plin gledano na globalne cene, ker je pač tudi globalno bil poceni (in tudi je spet). Tak da profit od tega Putinovega popusta je zanemarljiv ko gledaš širšo sliko, US za 1% poveča carino na EU izvoz pa to že poje ta popust.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

TezkoDihanje ::

zakaj je danes vse dražje če je z USA tako fajn in se cedi med in mleko.

Zaradi koronskega tiskanja denarja. Mato, to ti je bilo povedano tisočkrat. Nehaj nabijat.
Ko se porabijo zaloge nabavljenih energentov, bodo cene padle (in že padajo).

fikus_ je izjavil:

Gospodarsko moč ima tisti, ki obvladuje večji trg v finančnem smislu. Ne pomaga večji trg po št. revnih potrošnikov, ali majhen trg s premožnimi potrošniki.
Do sedaj je gospodarsko bil "zahod" tisti,ki je obvladoval svet, če bo pa BRICS uspel združiti trg z enotno "valuto", potem bodo pa oni narekovali gospodarski tempo.


BRICS še zdaleč nima takšnega investicijskega powerja, kot ga ima Zahod. Če Zahod pobere svoje investicije iz BRICSa, se bodo tele države med seboj teple.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Nihče ne zaupa Putinu, samo Putin je z nami delal dober biznis in smo obojni profitirali, zdaj pa smo zaradi neke NON EU in non NATO države šli prekinit sodelovanje z največjim izvoznikom plina in nafte v naši bližini...
Dejansko nam je Putin zgolj minimalen popust dajal na plin gledano na globalne cene, ker je pač tudi globalno bil poceni (in tudi je spet). Tak da profit od tega Putinovega popusta je zanemarljiv ko gledaš širšo sliko, US za 1% poveča carino na EU izvoz pa to že poje ta popust.


Če je tako, zakaj je potem cena vsega šla več kot 1% gor po tem ko nam je Putin nehal dobavljat... zakaj nam ni USA po tako nizkih cenah dobavljal?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

TezkoDihanje ::

Vsi trije najpomembnejši energenti so trenutno ceneje, kot so bili pred vojno in sankcijami do Rusije.





Cene energentov so se dvignile že v letu 2021, skratka pred vojno.

D3m ::

|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: nejcek74 ()

Lonsarg ::

Mato989 je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Nihče ne zaupa Putinu, samo Putin je z nami delal dober biznis in smo obojni profitirali, zdaj pa smo zaradi neke NON EU in non NATO države šli prekinit sodelovanje z največjim izvoznikom plina in nafte v naši bližini...
Dejansko nam je Putin zgolj minimalen popust dajal na plin gledano na globalne cene, ker je pač tudi globalno bil poceni (in tudi je spet). Tak da profit od tega Putinovega popusta je zanemarljiv ko gledaš širšo sliko, US za 1% poveča carino na EU izvoz pa to že poje ta popust.


Če je tako, zakaj je potem cena vsega šla več kot 1% gor po tem ko nam je Putin nehal dobavljat... zakaj nam ni USA po tako nizkih cenah dobavljal?
Odgovor je da začasno je seveda bila zaradi enkratnega šoka razlika velika.

V širši zgodovinski sliki je tak enkratni šok seveda zanemarljiv. Pa še šok bi bil itak tudi če bi v teoriji EU šla na drugo stran v vojni, ker se je začel že pred vojno. V praksi bi seveda US, če bi mi potegnili z Rusijo, uvedla konkretne carine na EU in bi mi tanko piskali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

TezkoDihanje ::

D3m je izjavil:



It's even better! It's not a story, it's a fact!

Malidelničar ::

A kaj spremljate evropski bančni sektor? Španija (Banco Santander), Francija (Credit Agricole itd.), Italija (IntesaSanpaolo, Unicredit, itd.). Katere so najbolje in katere najslabše pozicionirane? O španskih se nič ne sliši, nekako je Španija izven teh pogovorov, preseneljivo, glede na to, da je bila včasih del PIGS-ov. Francozi tudi se zdi, da so se finančno okrepili po Brexitu. Kako kaj stojijo Italijani - nazadnje je pred leti crashala Monte Dei Paschi di Siena .... Ok v Nemčiji je težava Deutsche Bank. Ostale Skandinavija, Avstrija, Vzhodna Evopa, mislim, da so ok.

Američani so zadnjič hvalili Evropo, ker je po krizi 2008 pustila strožje zahteve kot v ZDA in to jim sedaj gre v plus. Takšne zadeve kot Silicon Valley Bank se v Evropi ne bi mogle zgoditi.

Torej, verjetno sedaj ko bančni sektor v Evropi leti dol, se da dobiti dobre deale?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Unilseptij ::

TezkoDihanje je izjavil:

Vsi trije najpomembnejši energenti so trenutno ceneje, kot so bili pred vojno in sankcijami do Rusije.





Cene energentov so se dvignile že v letu 2021, skratka pred vojno.


Tako preprosto to ni. Cene so trenutno res nižje kot tik pred vojno, ampak to je samo zato, ker prihaja oziroma je že tu, kar resna kriza. Ne vem sicer, kako računajo ekonomisti, ampak že precej več kot 2 četrtletji gospodarska rast precej zaostaja za inflacijo, torej bi lahko rekli, da smo v recesiji... pa ne samo mi. Nižje cene energentov kažejo le to, da se nam ne obeta nič dobrega. Prav tako je za referenco treba vzeti vsaj eno leto pred vojno, saj je Rusija že precej prej omejevala dobavo (ker je hotela izsiliti odprtje Severnega toka 2), ker smo jo silili, da plin prodaja na evropskih borzah na kratkoročni bazi, oni pa so hoteli dolgoročne pogodbe za 10+ let in več. Glede na konec 2020 so cene plina še vedno tri do štirikrat višje, kar ni malo.

redtech ::

Največje krize so povezane z nepremičninskim kolapsom, sedaj pa vprašanje:

https://tradingeconomics.com/united-sta...

Podobno kot pri nas, ponudbe enastavno ni, to ni recept za kolaps?

Sheteentz ::

Saj je na začetku vsakega leta jasen drop, sezonska nihanja pač.

kow ::

redtech je izjavil:


Podobno kot pri nas, ponudbe enastavno ni, to ni recept za kolaps?


https://tradingeconomics.com/united-sta...

Ameri tudi hise zgradijo hitreje, kot se pri nas. Ce gledas graf, bo dotok his na trg se nekaj casa visok. Ker gredo obresti gor, bodo cene his padale, verjetno tudi nominalno, ne samo realno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

TezkoDihanje ::

Unilseptij je izjavil:

Tako preprosto to ni. Cene so trenutno res nižje kot tik pred vojno, ampak to je samo zato, ker prihaja oziroma je že tu, kar resna kriza.

Cene so že nižje od onih v zadnjih mesecih leta 2021.

Ne vem sicer, kako računajo ekonomisti, ampak že precej več kot 2 četrtletji gospodarska rast precej zaostaja za inflacijo, torej bi lahko rekli, da smo v recesiji.

Gospodarska rast se VEDNO nanaša na realno rast, ne na nominalno. Inflacija nima nobene veze s tem kazalcem. To so osnove.

Nižje cene energentov kažejo le to, da se nam ne obeta nič dobrega...

... za one, ki proizvajajo te energente. Predvsem za te.

Sheteentz ::

Treba je gledat housing starts, ki je dejansko leading indicator.

https://tradingeconomics.com/united-sta...

fikus_ ::

Če smo že pri amerikancih

https://www.cnbc.com/2023/03/22/fed-rat...

Sicer pa Švicarji tudi malo "švicajo"

https://www.cnbc.com/2023/03/23/swiss-r...
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

dronyx ::

fikus_ je izjavil:

Sicer pa Švicarji tudi malo "švicajo"

Te odpisane AT1 obveznice niso imeli samo Švicarji, tako da švica še kdo drug. Sicer so obresti teh obveznic zelo visoke, menda so bile čez 9%, je pa tveganje višje.

Sheteentz ::

Da odpišejo obveznice, je kar precedens. So pa res to bile bolj psevdo obveznice.

dronyx ::

Sheteentz je izjavil:

Da odpišejo obveznice, je kar precedens. So pa res to bile bolj psevdo obveznice.

Te AT1 obveznice so bile menda uveljavljene po finančni krizi leta 2008 in se štejejo kot tvegana naložba, kar piše tudi v prospektih. Mislim da zaradi tega teh obveznic ne morejo kupovati fizične osebe, ker "ne bi razumele, kaj kupujejo". Gre v bistvu za nekakšen kapitalski buffer. Če se banka znajde v težavah, se lahko te obveznice odpišejo in se tako poveča kapitalska ustreznost banke, ker se zmanjša njene obveznosti oz. njen dolg.

FrRoSt ::

AT1 oziroma Co-Co obveznice ....

Nova bančna pravila in nizki donosi na običajne obveznice so med vlagatelji vzbudili velik apetit po obveznicah Co-Co, ki jih izdajajo banke. V prvih nekaj mesecih so jih izdale že za več kot 10 milijard evrov, kar je trikrat več kot v enakem obdobju lani.

FINANČNI TRG
Jan Bratanič

Obveznice Co-Co so nova modna muha na finančnih trgih. Bančni velikani, kot so Barclays, Société Générale, Banco Santander in drugi, so jih v prvih letošnjih mesecih izdali za dobrih 10 milijard evrov ali trikrat več kot v enakem obdobju lani. A prava zabava se šele začenja, mrzlici naj bi se kmalu pridružile nemške banke, ki želijo z izdajo obveznic Co-Co okrepiti svoje bilance. Rastoči trend bo s tem dobil dodaten pospešek, analitiki britanske banke Barclays pa ocenjujejo, da bo na evropskem finančnem trgu v prihodnjih petih letih izdanih za kar 240 milijard evrov obveznic Co-Co. Med vsemi finančnimi instrumenti na voljo bankam za zbiranje sredstev namreč najbolj posnemajo duha direktive za reševanje bank, ki želi obvarovati davkoplačevalce pred bremeni sanacije bank.

Spremenljive obveznice Co-Co imajo lastnosti obveznic in delnic. Tako kot pri običajnih obveznicah mora izdajatelj vlagateljem vsako leto plačevati obresti (običajno precej visoke) in ob dospetju vrniti glavnico, vendar lahko določeni dogodki sprožijo njihovo preobrazbo v delnice oziroma kapital. Običajno pride do tega v trenutku, ko se količnik temeljnega kapitala (Core Tier 1) zniža pod določeno mejo. V ekstremnih primerih - nad tem so regulatorji najbolj navdušeni - pa lahko banka obveznice Co-Co uporabi tudi za absorbiranje izgub, pri čemer ostanejo vlagatelji brez vsega, saj se glavnice porabijo za kritje kapitalske luknje. Ta vgrajena lastnost obveznic Co-Co pomeni, da so vlagatelji neposredno vpleteni pri reševanju bank, zaradi česar ni več potrebno posredovanje davkoplačevalcev ali tako imenovani bail-out.

....

https://www.dnevnik.si/1042657153 12. maj 2014 11:00
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Unilseptij ::

TezkoDihanje je izjavil:

Unilseptij je izjavil:

Tako preprosto to ni. Cene so trenutno res nižje kot tik pred vojno, ampak to je samo zato, ker prihaja oziroma je že tu, kar resna kriza.

Cene so že nižje od onih v zadnjih mesecih leta 2021.

Saj sem razlozil, da moras vzeti konec leta 2020 za neke smiselne primerjave.

TezkoDihanje je izjavil:


Ne vem sicer, kako računajo ekonomisti, ampak že precej več kot 2 četrtletji gospodarska rast precej zaostaja za inflacijo, torej bi lahko rekli, da smo v recesiji.

Gospodarska rast se VEDNO nanaša na realno rast, ne na nominalno. Inflacija nima nobene veze s tem kazalcem. To so osnove.

Mah, saj to je res v teoriji... v praksi pa vemo, da inflacijo merimo z zelo restriktivno metodo, ki je bolj nek statisticni indikator, kot pa realna inflacija... vsi vemo, da so se cene energentov podrazile za nekajkrat!, prav tako so se cene hrane prakticno podvojile od leta 2020, da o nepremicninah ne govorimo. Dejstvo, da morda nov avto ni tako zelo drazji, kot je bil 2 leti nazaj, je sicer dobrodoslo, ampak relativno nepomembno. V luci take inflacije je seveda govoriti o gospodarski rasti samo akademski hobi, zato da vsi ti analitiki in institucije imajo kaj poceti... seveda vsi racunajo s predpostavko, da ne bo nobenih hudih pretresov na globalnih trgih (recimo 3. sv. vojna ali podobno :D ), kar je po mojem ze samo po sebi iluzija ali bolje receno utopija.

Zgodovina sprememb…

dronyx ::

SVB je moral zaradi bank runa poslovnih strank (v povprečju so imeli na računih menda po 10 MIO USD, tako da to niso mali varčevalci) prodati na hitro za 21 MRD USD obveznic in pri tem so naredili za 2 MRD izgube, kar jih je pokopalo. In kdo je te obveznica kupil? Big cat Goldman Sacks. Oni so pa po moje naredili dober posel. Obveznice lahko držijo dlje časa in obresti ne bodo šle bistveno višje. Ko bodo (čez nekaj let) obresti padle, bo cena teh obveznic precej višja, tako da bodo samo iz tega naslova lahko zelo lepi bonusi. Za big cats so tole lepi časi. Raja pa seveda čuti pain (bolečino po naše) zaradi desetletja monetarnega razvrata. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

pangro ::

Vauv odziv financnih trgov je pa optimističen, trg verjame v soft landing, bomo videli kje bodo trgi ko se bodo donosi obveznic normaliziral.

dronyx je izjavil:

SVB je moral zaradi bank runa poslovnih strank (v povprečju so imeli na računih menda po 10 MIO USD, tako da to niso mali varčevalci) prodati na hitro za 21 MRD USD obveznic in pri tem so naredili za 2 MRD izgube, kar jih je pokopalo. In kdo je te obveznica kupil? Big cat Goldman Sacks. Oni so pa po moje naredili dober posel. Obveznice lahko držijo dlje časa in obresti ne bodo šle bistveno višje. Ko bodo (čez nekaj let) obresti padle, bo cena teh obveznic precej višja, tako da bodo samo iz tega naslova lahko zelo lepi bonusi. Za big cats so tole lepi časi. Raja pa seveda čuti pain (bolečino po naše) zaradi desetletja monetarnega razvrata. :))


Goldman verjetno kroti tveganja in ja lahko si privošči če ga bo pa zakantal mu bo pa fed priskočil na pomoč win win.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pangro ()

pangro ::

PacificBlue je izjavil:

A. Smith je izjavil:

Ampak Rusi pa kar mirno prevzemajo juane za uporabo. Je bilo že napovedano, da bodo postali China's little b*tch. Se moram kar strinjat z napovedjo.


Res je. China word domination as planned.

Po drugi strani pa lahk tudi vidimo zakaj Usa(in Ukrajina) zavlacujeta vojno in so vsaki mirovni pogovori izkljuceni.
V zanimivih časih živimo, kjer se dogajajo tektonski premiki.


Kakšen world domination neki, rub/yuan bo bogi promet napram evru in dolarju če pa še dodamo da je kitajska odvisna od mednarodne trgovine ki laufa po morju morje pa američani dominirajo ne vem tale kitajska gre po poti ruske kante.

Maxlos ::

pangro je izjavil:

PacificBlue je izjavil:

A. Smith je izjavil:

Ampak Rusi pa kar mirno prevzemajo juane za uporabo. Je bilo že napovedano, da bodo postali China's little b*tch. Se moram kar strinjat z napovedjo.


Res je. China word domination as planned.

Po drugi strani pa lahk tudi vidimo zakaj Usa(in Ukrajina) zavlacujeta vojno in so vsaki mirovni pogovori izkljuceni.
V zanimivih časih živimo, kjer se dogajajo tektonski premiki.


Kakšen world domination neki, rub/yuan bo bogi promet napram evru in dolarju če pa še dodamo da je kitajska odvisna od mednarodne trgovine ki laufa po morju morje pa američani dominirajo ne vem tale kitajska gre po poti ruske kante.

Prvih 10 zadetkov googla, piše, kako se moramo rešiti kitajske odvisnosti. Kaj boš začel delat ?
Barking up the wrong tree
««
5 / 17
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Besede, kot je recesija, so se umaknile z dnevnega reda (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
45643774 (455) Malidelničar
»

Inflacija 2021/2022 (strani: 1 2 3 4207 208 209 210 )

Oddelek: Problemi človeštva
10474904362 (6424) Mr.B

Več podobnih tem