» »

Finančna kriza 2023

Finančna kriza 2023

««
6 / 17
»»

mtosev ::

Mi v Sloveniji smo zavarovani do 100K €. Mene osebno ne skrbi. Denarčke pa hranimo na banki.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

LeQuack ::

mtosev je izjavil:

Mi v Sloveniji smo zavarovani do 100K €. Mene osebno ne skrbi. Denarčke pa hranimo na banki.


To je samo če verjemeš obljubam vlade. Koliko verjameš vladi da ti garantika za 100k? Jaz nič. Če bo kriza in naval na banke ti ne bodo nič garantiral. Bodo rekli da je podržavljeno in da gre za dober namen.
Quack !

mtosev ::

Jaz kr verjamem.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

redtech ::

https://fred.stlouisfed.org/series/TLVA...

0,8B za USA

A depository institution is required to satisfy its reserve requirement in the form of vault cash

$242,24 na vsakega US državljana preveri, če sem prav izračunal ;((

Masayoshi ::

Doom and gloom idioti in paničarji, ni kaj drugega za pričakovati na slo-tech...

Malidelničar ::

Masayoshi je izjavil:

Doom and gloom idioti in paničarji, ni kaj drugega za pričakovati na slo-tech...


Imam kontra razmišljanje in vprašanje:

Ima kdo za podeliti nasvete, kako se finančno pretolči skozi hipotetično finančno (posledično gospodarsko) krizo, tako da si na koncu ko pride do odboja navzgor, v plusu?

Recimo kriza kot tista 2008, ki je bila po številnih metrikah večletna. Pri nas celo z dvojnim (W) dnom. In z psihičnimi posladicami črnogledja v javnosti, ki so se vlekle vse tam cca. do 2016.
Sicer nobena kriza ni enaka drugi (naftna kriza 1973 vs kriza 1987 vs. kriza 1997 vs. kriza 2000 vs. kriza 2008 vs kriza 2020). Ampak če pogledamo različne stopnje potencialne prihodnje krize in primerjamo z razvojem tiste iz 2008 (o borzi in vlaganjih bomo na koncu, ker tu na začetku ni faktor):

1. BDP je padal že leto prej, crashnil oktober 2008 - januar 2009 in potem ostal na depresirani ravni do cca marec 2010.
2. brezposelnost je rasla navipčno januar 2009 - marec 2010, nato konstantno navzgor marec 2010 - začetek 2015. To je 6 let pretresa na trgu dela.
3. potem imaš prizadete panoge, kjer je gradbeništvo klecnilo totalno tam konec 2012, torej se je pacalo v 'smrtnih krčih' 4 leta.
4. potem imaš outlier zmagovalne panoge, kot je izvoz, ki je po enoletnem šoku ki je trajal celotno 2009 strmo začel rasti januarja 2010 in nato presegel rekordno raven iz 2008 že v 2012 in nato samo še rastel in rastel z različno stopnjo rasti do januarja 2020.
5. potem imaš nepremičninski trg, ki je rahlo padal že 2007-2008, potem prvi res hud dip 2008-2010, lažni rebound 2010, in nato drugi isto močan dip 2010-2012 kjer so vsi dokončno 'wiped out' in depresirane cene 2012-2014. Rahlo okrevanje 2015-2016 potem pa 'rocket fuel to the moon navzgor' po tem.

Kako se torej obnašati v podobni krizi z elementi krize iz 2008:
1. Ohraniti službo za vsako ceno oz. ob izgubi takoj nekaj najti, samo da nisi brez prihodka (tudi če je slabše, drugo delovno mesto, kvazi prekariat)
2. Mentalno se pripraviti na prvo ruker obdobje, ki ponavadi traja max 2 leti. Torej da takrat res zdržiš, obdržiš službo (oz prihodek iz redne zaposlitve), full 100% frugal lifestyle.
3. Tudi če prvo leto, dve, menjaš službe za določen čas in iščeš in je težje (kar se resnici na ljubo velikokrat zgodi), se karierno pripravljaš na ustalitev po prvem rukerju
4. Obkrožiti se z pozitivno mislečimi ljudmi in ne doomsdayerji, ki te lahko v teh časih potegnejo še globlje (v Sloveniji se sploh razpasejo kakšni MLM-ji in 'get rich quick' sheme v takšnih časih)
5. Vedno imeti v mislih, da NE (!) bo konec sveta (konzerve, njiva, kepa zlata in kalašnikovke) in spremljati z enim očesom priložnosti ampak na začetku max na pol leta.
6. Premisliti ali je kriza PRILOŽNOST za karierno preusmeritev (recimo 1989-1991 je folk odhajal iz TOZD-a Iskre in šel na svoje v svoja lastna podjetja), morda kakšno večjo investicijo (nekateri ljudje so 2008-2014 pametno zadeli nakupe nepremičnin, eni so ko je bilo najhuje vstopili na borzo), drugačen lifestyle (veliko mladih je 2008 šlo na kmetije recimo)

Kakšne ideje ter nasveti z vaše strani?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

strawman ::

@Malidelničar

Verjetno je odgovor precej odvisen od starosti in življenjske situacije posameznika.
Svež diplomiranec iz perspektivne panoge ki živi v najemu s tremi prijatelji in 50-letnik z dvema otrokoma ter kreditom s spremenljivo obrestno mero bosta do tega pristopila popolnoma drugače.

Sem premlad, da bi krizo iz 2008 takrat občutil na svoji koži, zato težko primerjam. Poizkušal sem diverzificirati svoje naložbe, saj lahko v takih obdobjih nepredvideni dogodki pokopljejo precejšnje deleže celotnih panog - v mojem primeru je to pomenilo zmanjšanje izpostavljenosti pretežno visokotehnološkim podjetjem v prid skladom, ki pokrivajo bolj konzervativne panoge. Kriza je, vsaj zaenkrat, zgleda selektivno prizadela specifična področja napram celotnemu gospodarstvu kot 15 let nazaj.
Poizkušam tudi izkoristiti ugodne pogoje zaposlovanja, saj kadra primanjkuje povsod (še ena razlika med to in prejšnjo krizo) in je pogajanje za plačo že samo za usklajevanje z inflacijo precej lažje.
V tem letu imam tudi cilj povečati svoj osebni krizni fond iz 6 na 12 mesecev plače za primer da se recesija poglobi in ostane do konca desetletja. Ne vidim pa tega kot zelo verjetno opcijo, saj se mi zdi da se z vedno hitrejšim življenjskim slogom hitrijo tudi ta ekonomska nihanja.
Pozitiven pogled na življenje se pa, kot si omenil, splača držati v vsakem primeru.

nevone ::

LeQuack je izjavil:

mtosev je izjavil:

Mi v Sloveniji smo zavarovani do 100K €. Mene osebno ne skrbi. Denarčke pa hranimo na banki.


To je samo če verjemeš obljubam vlade. Koliko verjameš vladi da ti garantika za 100k? Jaz nič. Če bo kriza in naval na banke ti ne bodo nič garantiral. Bodo rekli da je podržavljeno in da gre za dober namen.


Saj ziher itak ni nič. Tudi če imaš doma v štumfu. Mogoče pa ni preveč zgrešeno, če imaš en del v štumfu en del pa na banki. Čeprav pred visoko inflacijo ti denarja ne reši nič, razen to, da ga znaš na novo zaslužiti.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

dronyx ::

Ali je morda kdo zasledil kakšne so nerealizirane izgube v bančnem sektorju evro območja zaradi padca vrednosti obveznic? Za ZDA je podatek da je bilo konec leta 2022 tega za 620 MRD USD, nisem pa nikjer zasledil kakšna je številka za evro območje. Mogoče ima ta podatek oznako zaupnosti, če je številka previsoka? :D

Maxlos ::

strawman je izjavil:

@Malidelničar

Verjetno je odgovor precej odvisen od starosti in življenjske situacije posameznika.
Svež diplomiranec iz perspektivne panoge ki živi v najemu s tremi prijatelji in 50-letnik z dvema otrokoma ter kreditom s spremenljivo obrestno mero bosta do tega pristopila popolnoma drugače.

Sem premlad, da bi krizo iz 2008 takrat občutil na svoji koži, zato težko primerjam. Poizkušal sem diverzificirati svoje naložbe, saj lahko v takih obdobjih nepredvideni dogodki pokopljejo precejšnje deleže celotnih panog - v mojem primeru je to pomenilo zmanjšanje izpostavljenosti pretežno visokotehnološkim podjetjem v prid skladom, ki pokrivajo bolj konzervativne panoge. Kriza je, vsaj zaenkrat, zgleda selektivno prizadela specifična področja napram celotnemu gospodarstvu kot 15 let nazaj.
Poizkušam tudi izkoristiti ugodne pogoje zaposlovanja, saj kadra primanjkuje povsod (še ena razlika med to in prejšnjo krizo) in je pogajanje za plačo že samo za usklajevanje z inflacijo precej lažje.
V tem letu imam tudi cilj povečati svoj osebni krizni fond iz 6 na 12 mesecev plače za primer da se recesija poglobi in ostane do konca desetletja. Ne vidim pa tega kot zelo verjetno opcijo, saj se mi zdi da se z vedno hitrejšim življenjskim slogom hitrijo tudi ta ekonomska nihanja.
Pozitiven pogled na življenje se pa, kot si omenil, splača držati v vsakem primeru.


Si tudi upošteval :
- Delati samo 4ure na dan, ostali del dneva boš imel za kvalitetno življenja
- Misliš da se boš upokojil pri 65 letu… no misli raje pri 70 tih če še ne več
Barking up the wrong tree

strawman ::

Maxlos je izjavil:


Si tudi upošteval :
- Delati samo 4ure na dan, ostali del dneva boš imel za kvalitetno življenja
- Misliš da se boš upokojil pri 65 letu… no misli raje pri 70 tih če še ne več


Se mi zdi da obdobja padanja gospodarske rasti ravno niso primeren čas za prostovoljen preklop na polovični delovni čas.
V penzijo pa račuinam da grem že prej. Nabrat minimalno dobo zaporednih let delovne dobe (24 trenutno) za dobro pokojninsko osnovo, potem pa na SP, sam vlagat denar do željene starosti, in doplačat prispevke do zahtevane upokojitvene dobe.

FrRoSt ::

dronyx je izjavil:

Ali je morda kdo zasledil kakšne so nerealizirane izgube v bančnem sektorju evro območja zaradi padca vrednosti obveznic? Za ZDA je podatek da je bilo konec leta 2022 tega za 620 MRD USD, nisem pa nikjer zasledil kakšna je številka za evro območje. Mogoče ima ta podatek oznako zaupnosti, če je številka previsoka? :D


Nekje sem zasledil, da je bilo izbrisanih 16 miljard co-co obveznic iz Credit Suise, od tega naj bi jih 11 miljard imela DB.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

dronyx ::

FrRoSt je izjavil:

Nekje sem zasledil, da je bilo izbrisanih 16 miljard co-co obveznic iz Credit Suise, od tega naj bi jih 11 miljard imela DB.

To s credit suisse so realizirane izgube. :D

Sedaj na ražnju vrtijo še Deutsche Bank. Ta banka pa sodi pod ECB, tako da je verjetno nekaj nervoze tudi v tiskarni denarja v Frankfurtu.

Maxlos ::

strawman je izjavil:

Maxlos je izjavil:


Si tudi upošteval :
- Delati samo 4ure na dan, ostali del dneva boš imel za kvalitetno življenja
- Misliš da se boš upokojil pri 65 letu… no misli raje pri 70 tih če še ne več


Se mi zdi da obdobja padanja gospodarske rasti ravno niso primeren čas za prostovoljen preklop na polovični delovni čas.
V penzijo pa račuinam da grem že prej. Nabrat minimalno dobo zaporednih let delovne dobe (24 trenutno) za dobro pokojninsko osnovo, potem pa na SP, sam vlagat denar do željene starosti, in doplačat prispevke do zahtevane upokojitvene dobe.

Lepe sanje.
4/6 urni delavniki je aktualen več kot nekaj let…
Pokojnina nad 65let je dejstvo. Morda bo vlada Franciji odletela, spremenilo se ne bo nič in v Ameriki priporočajo da delaš dlje. No vsaj po izjavah Senatorjev.
Sedaj pa bonus, koliko vplačnikov v pokojninski sklad je pri 66letih še živih ? 90% 80% 70% kaj pa pri 70tih ? No vsaj zdravstveni sistem je vedno boljši in priporočajo vedno bolj destruktivno prehranjevanje in način življenja.
Barking up the wrong tree

NoFear85 ::

A je Deutsche Bank naslednja?

Malidelničar ::

NoFear85 je izjavil:

A je Deutsche Bank naslednja?

Deutsche Bank naj bi imela že nekaj časa težave.

Deutsche Bank leads sell-off in European bank shares
https://www.theguardian.com/business/20...

"Germany’s Deutsche Bank has led a sell-off in European banking shares amid mounting fears another bank could slip into trouble after the emergency merger of UBS and Credit Suisse last week.
However, some strategists and investors cautioned that it might be a fear-induced sell-off, rather than having been triggered by concerns over liquidity at Deutsche.
Shares in the German bank fell as much as 14% before recovering some ground to end Friday down 8.6%. They have lost 28% since the start of the month. Europe’s Stoxx 600 banks index fell 4%, and the UK’s banking index fell more than 3%."


What’s Happening With Deutsche Bank As Shares Slide 7%
https://www.forbes.com/sites/dereksaul/...

"The collapse in share prices came as investors holding Deutsche Bank-issued debt securities stoked panic, with the rate of Deutsche Bank’s five-year credit default swaps surging to its highest level since 2019 (credit default swaps serve as a proxy for bond holders’ belief in the health of the issuing institutions).
"We are still on edge waiting for another domino to fall, and Deutsche is clearly the next one on everyone's minds (fairly or unfairly),” IG Group analyst Chris Beauchamp told Reuters."


What’s Going On at Deutsche Bank?: German bank’s stock comes under pressure as investors worry about sector’s health
https://www.wsj.com/articles/deutsche-b...

"The bank is Germany’s largest lender, with total assets of about 1.337 trillion euros, or about $1.448 trillion, at the end of last year. It employs nearly 85,000 staff across 58 countries and is one of 30 global systemically important banks that regulators monitor more closely, in order to safeguard financial stability. "
"Deutsche Bank is far more advanced in its turnaround than Credit Suisse was when confidence evaporated.

Since 2018, Deutsche Bank has been led by Chief Executive Christian Sewing, a man with a deep background in auditing, risk control and retail banking. Under Mr. Sewing, the bank appears to have become more profitable and less accident-prone.
Last year, it earned €5.66 billion in profit, the highest haul since 2007. Return on tangible equity, a key measure of profitability, was a forecast-beating 9.4%. The bank has also built up hefty capital buffers, with its core equity tier 1, or CET1, ratio at a robust 13.4%.
“To be crystal clear—Deutsche is NOT the next Credit Suisse,” Autonomous Research analysts Stuart Graham and Leona Li wrote in a note Friday. The bank is solidly profitable, has the strongest capital ratios since the late 1990s, and has lower interest-rate risk than some U.S. regional banks, the team said."
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

fikus_ ::

DB ima tezave ze vec kot 10 let. Ampak ker je to DE banka, se ji gleda skozi prste.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

PacificBlue ::

Something is cooking:

https://twitter.com/watcherguru/status/...

Pa tudi:
Saudi Aramco recently signed an agreement with Chinese partners to work on an oil refinery and petrochemical project. The refinery will be based in northeast China and it is expected to become fully operational in 2026. The refinery will be able to house around 300,000 barrels a day. This initiative is set to empower the nation’s growing demand for chemicals and fuel. Partner Panjin Xicheng Industrial Group reportedly revealed in a statement on WeChat that the project will cost about 83.7 billion yuan [$12.2 billion].

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Očitno je odgovor na vprašanje malegadelničarja kaj naredit v tokratni krizi na dlani: all in v orožarsko industrijo. Če ga bojo Arabci srali, bojo dobili po pi*ki, direkt na Kitajce se pa menda ne bojo spravli.

Maxlos ::

Utk je izjavil:

Očitno je odgovor na vprašanje malegadelničarja kaj naredit v tokratni krizi na dlani: all in v orožarsko industrijo. Če ga bojo Arabci srali, bojo dobili po pi*ki, direkt na Kitajce se pa menda ne bojo spravli.

A niso kitajsci ravn sklenili Pakt z Rusi.
A niso Indijci ravn sklenili Pakt z Rusi.
Bližnji vzhod ni zadovoljen z novo izraelsko vlado.
Iran in SA sta po novem best frend, če poslušaš Kitajsko, Na zahodu je bilo o tem pisano bore malo.
V okinavi so začeli z vajami, kako prebivalce spraviti v zaklonišča.


Rekel bi, da so Kitajci ravno pokazali finger Petro$. In vemo kako se je to obneslo.
Barking up the wrong tree

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Maxlos ()

Utk ::

Ja, ampak direktno na kitajce ne morjo it. Lahko grejo pa na njihove prijatlje, tokrat Arabce, Iran, pa še koga po potrebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Maxlos ::

Utk je izjavil:

Ja, ampak direktno na kitajce ne morjo it. Lahko grejo pa na njihove prijatlje, tokrat Arabce, Iran, pa še koga po potrebi.

Preveri koliko lastne nafte je SA prodala Ameriki, da je Amerika primorana sprazniti strateške rezerve na 1/3.
Kitajska je Nr.1 destinacija ameriškega plina. Kaj misliš kaj se bo zgodilo ko kitajska reče, mehh mi kupujemo v ne dolarjih. Verjetno bo potem strošek dobave plina EU, glavni del cene dostavljenega plina.
Indiji je itak vseeno v kateri valuti kupuje nafto, važno da pri preprodaji dobro zasluži.
Barking up the wrong tree

Sheteentz ::

Kdo bo šel nad koga? Fantje, ne sanjajte o nekih vojnah, to so samo dimne bombe. Kapital ne mara vojn, kjer so dobički v miru večji kot v vojni. Ukrajina in Rusija sta itak majhni v globalnem merilu, in se vojna splača, Kitajska je pa malo jača.

svecka ::

orožarski industriji diši vojna. To je pa predvsem vzrok za večino vojn (USA). Poglejte si zadnje zahteve v njihovem parlamentu, povečati morajo budžet za vojno proti Kitajski, tako da bodo lahko šli proti Kitajski in rusiji istočasno.

Maxlos ::

svecka je izjavil:

orožarski industriji diši vojna. To je pa predvsem vzrok za večino vojn (USA). Poglejte si zadnje zahteve v njihovem parlamentu, povečati morajo budžet za vojno proti Kitajski, tako da bodo lahko šli proti Kitajski in rusiji istočasno.

1 Trilnonček za vojsko ob 3+Trijončkih letnega budgeta minusa in verjetno več kot miliardo $ na dan samo plačevanje obresti.
Barking up the wrong tree

Utk ::

Če pol sveta neha kupovat nafto v dolarjih, je to vsaj tako resno kot če bi nekdo vrgel nukico. Tega ne bojo kar tako sprejeli. Ni nujno, da se bojo šli direkt vojno, ampak _nekaj_ pa bojo naredili. Jaz bi pa vseeno kupil kakšno orožarsko delnico...

Vanich ::

Sheteentz je izjavil:

Kdo bo šel nad koga? Fantje, ne sanjajte o nekih vojnah, to so samo dimne bombe. Kapital ne mara vojn, kjer so dobički v miru večji kot v vojni. Ukrajina in Rusija sta itak majhni v globalnem merilu, in se vojna splača, Kitajska je pa malo jača.


Ta vojna se splača, sploh Estoniji. Oni donirajo Ukrajini škart in odpad, EU pa plačuje njim za novo opremo. Win-Win. Razen za EU davkoplačevalce in Ukrajino, ampak, kaj nas briga za njih?

Spura ::

PacificBlue je izjavil:

Something is cooking:

https://twitter.com/watcherguru/status/...

Pa tudi:
Saudi Aramco recently signed an agreement with Chinese partners to work on an oil refinery and petrochemical project. The refinery will be based in northeast China and it is expected to become fully operational in 2026. The refinery will be able to house around 300,000 barrels a day. This initiative is set to empower the nation’s growing demand for chemicals and fuel. Partner Panjin Xicheng Industrial Group reportedly revealed in a statement on WeChat that the project will cost about 83.7 billion yuan [$12.2 billion].
Kaj je pa tukaj cudnega?

Sheteentz ::

Win-Win tudi za Ukrajino, saj dobijo orožje. S čim pa naj se branijo pred imperialističnimi vzgibi Rusije? S kamenjem in mirovniškimi sporazumi, ki so namenjeni zgolj konsolitaciji ruskih sil? Estonci se bodo tudi znebili starega sovjetskega orožja in dobili Nato-standard orožje. Mi smo tudi dali proč te nesrečne tanke, ki so itak brezveze.

Ampak spet plavamo mimo. Finančni trgi se poščijejo na tole lokalno zamejeno vojno, ki je navaden pljunek v primerjavi s svetovnim gospodarstvom. Bistveno bo, kaj se bo dogajalo z bančnim sektorjem.

Malidelničar ::

Kakšno bo pa kaj gibanje zlata v teh negotovih časih? Na dolgi rok zlato ne dosega donosa delnic ali indeksov to vsi vemo. Ampak recimo ali lahko pričakumemo kratek skok zlata navzgor? Ali pričakujete, da bodo države povečale svoje zlate zaloge, ali je to bolj brezveze - Rusom zlate zaloge ne pomagajo, Venezueli tudi ne (ker jih je itak baje morala prodati)?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

Sheteentz ::

Kaj bi povzročilo veliko povpraševanje zlata v kratkoročni prihodnosti? Nek surplus trgovinske izmenjave neke države, ki ne bi vedela kam s kešom, in bi ga parkirala v zlato? Sj vem, butasta ideja. Ampak recimo, da čez dve leti res pride do krča gospodarstva, kot to napoveduje 10y minus 2y yield, potem se nihče ne bo upal it nekih hudih projektov, in bo gnar treba nekam parkirat. No, treba je še pogledati trend indeksov PMI in SMI, če se res nakazuje zmanjšanje proizvodnje, housing market pri jenkijih... Dolar in zlato bi lahko šla v luft, če sta še vedno safe haven v obdobju gospodarske stagnacije ali krčenja.

Na kratko, nimam pojma, sori :D

Sheteentz ::

Bajdvej, Malidelničar, a kaj delničuješ? Slovenski trg, Evropa, Amerika?

Sparkxl ::

Tudi Brazilija se odreka usd v poslih s kitajci.
https://www.zerohedge.com/markets/china...

Kar me sicer čudi, ker trenutni predsednik je usa ritoliznik

Vsaka taka poteza je en dodaten mali žebelj v krsto usd in s tem moči ussa, da kaznuje s sankcijami neposlušne in predvsem da izvaža inflacijo

Curve Ball ::

Sparkxl je izjavil:


Kar me sicer čudi, ker trenutni predsednik je usa ritoliznik


Socialist/komunist Lula je USA ritoliznik?! Ok ;)

Sparkxl ::

Kaj točno pa je biden in kot podaljšek eu vazali? Socialisti/komunisti

redtech ::

@MD seveda jim pomaga pri USD/RUB 150 je vrednost zlatih rezerv pri 80 gold&reserves.

***

Schwab.

TezkoDihanje ::

FrRoSt ::

Sheteentz je izjavil:

Bajdvej, Malidelničar, a kaj delničuješ? Slovenski trg, Evropa, Amerika?


Seveda delničuje! Kupuje predvsem ukrajinske delnice. :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Malidelničar ::

Sheteentz je izjavil:

Bajdvej, Malidelničar, a kaj delničuješ? Slovenski trg, Evropa, Amerika?

:) "Delničujem" kolikor lahko :), verjetno imam bolj omejena finančna sredstva kot normiranska elita na Slo-Tech-u.
Nekaj ameriških dividendnih delnic sem kupil za začetek. Iščem bolj, takšne non-conventional firme z moat-om, verjetno bolj dolgočasno robo. V prihodnosti bi rad imel malce bolj koncentriran portfelj iz ameriških delnic tam max enih 10-12 pozicij in jih povečeval.
Planiram tudi kakšen dokup na LJSE (lani sem veliko dal tja, predvsem KRKG). Nasploh sem malce contratian, sam pogledam zadeve in se odločim in nasploh nočem iti v isto smer kot čreda - ker je v SLO veliko hate-a glede SLO delnic grem kontra in jih kupujem. Zdaj mi predstavljajo dobro dividendno bazo. :)
Bi pa rad dolgoročno dosegel bolj drugačno razmerje med tujimi delnicami in LJSE, ker večinoma sem imel do sedaj samo slovenske. Pri tujih gledam trenutno samo ZDA, zaradi tistih sporazumov o izogibanju dvojnega obdavčevanja. Me pa zanimajo ene švicarske ampak pri evropskih delnicah nekaj naš FURS bolj komplicira.
Ne grem se market timinga in ne kalkuliram, gledam dolgoročno. Cilj mi je, da tudi če bo gospodarska ohladitev, obdržim službo, to je prvi predpogoj in investiram naprej. Žal sem dip takrat marca 2020 zamudil oz. nisem imel prostih sredstev, ker sem zbiral na kup za polog za stanovanje, če ne bi vrgel veliko noter že poleti 2020 ...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

kriptobog ::

Malidelničar je izjavil:

Sheteentz je izjavil:

Bajdvej, Malidelničar, a kaj delničuješ? Slovenski trg, Evropa, Amerika?

:) "Delničujem" kolikor lahko :), verjetno imam bolj omejena finančna sredstva kot normiranska elita na Slo-Tech-u.
Nekaj ameriških dividendnih delnic sem kupil za začetek. Iščem bolj, takšne non-conventional firme z moat-om, verjetno bolj dolgočasno robo. V prihodnosti bi rad imel malce bolj koncentriran portfelj iz ameriških delnic tam max enih 10-12 pozicij in jih povečeval.
Planiram tudi kakšen dokup na LJSE (lani sem veliko dal tja, predvsem KRKG). Nasploh sem malce contratian, sam pogledam zadeve in se odločim in nasploh nočem iti v isto smer kot čreda - ker je v SLO veliko hate-a glede SLO delnic grem kontra in jih kupujem. Zdaj mi predstavljajo dobro dividendno bazo. :)
Bi pa rad dolgoročno dosegel bolj drugačno razmerje med tujimi delnicami in LJSE, ker večinoma sem imel do sedaj samo slovenske. Pri tujih gledam trenutno samo ZDA, zaradi tistih sporazumov o izogibanju dvojnega obdavčevanja. Me pa zanimajo ene švicarske ampak pri evropskih delnicah nekaj naš FURS bolj komplicira.
Ne grem se market timinga in ne kalkuliram, gledam dolgoročno. Cilj mi je, da tudi če bo gospodarska ohladitev, obdržim službo, to je prvi predpogoj in investiram naprej. Žal sem dip takrat marca 2020 zamudil oz. nisem imel prostih sredstev, ker sem zbiral na kup za polog za stanovanje, če ne bi vrgel veliko noter že poleti 2020 ...


Glede na to, da se ukvarjas z investiranjem in zadeve recimo da kar dobro poznas, kapital lahko naberes prego aktivnega trgovanja preko prop firm ;)

redtech ::

White House Responds After OPEC+ Makes Surprise 1 Million-Barrel Oil Production Cut

A spokesperson for the National Security Council at the White House has responded to OPEC+'s decision to cut crude production by 1 million barrels/day by saying that "output cuts aren't advisable right now given market uncertainty,";((

Predvidevam, da OPEC+ vidi dovolj naprej. Sporoča, da gremo nižje.

pangro ::

Kaj potem coast is clear? Bo opec spet sekal proizvodnjo he he če jo sploh res,kako bo človek to preveril, ne more, nafto petardirajo zdaj je na vrsti spet putin s kao sekanjem proizvodnje:)) opec putin opec putin

TezkoDihanje ::

oh, nafta -5% v enem dnevu.. jap, že spet bomo imeli "urgent session" pa cut of production

Malidelničar ::

A ima nafta res takšen vpliv na potencialno krizo? Ali je samo s strani vseh sprejemljiv indikator?
Še več: je nafta še vedno zanesljiv recesijski infikator? ;);)
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

TezkoDihanje ::

Malidelničar je izjavil:

A ima nafta res takšen vpliv na potencialno krizo? Ali je samo s strani vseh sprejemljiv indikator?
Še več: je nafta še vedno zanesljiv recesijski infikator? ;);)


Nafta ni zanesljiv recesijski indikator, ker se manipulira s količino načrpane nafte.
Ob enakem pumpanju nafte kot recimo leto nazaj ali dve, bi bila zdaj cena izpod $50/barrel.

D3m ::

Pri naših levičarjih ni videti pocenitev na pumpah. ;)

P.S.

5 Oil Producing Nations Ask To Join BRICS Alliance

- Saudi Arabia, the UAE, Algeria, Egypt, Bahrain, and Iran have formally asked to join the BRICS group of nations.

- BRICS will hold its annual summit in Cape Town during the first week of June.

- Bloomberg: BRICS is expected to soon surpass the US-led G7 states in economic growth expectations.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

TezkoDihanje ::

D3m je izjavil:

BRICS is expected to soon surpass the US-led G7 states in economic growth expectations.


Evo, Novina... Južna Afrika že kliče. Kaj še čakaš? Pakiraj.

D3m ::

Zakaj bi vedno rad pošiljal ljudi stran?

A te je mama pošiljala nekam kadar je imela moško družbo?
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

aviator ::

BRICS ima za sabo resurse, tudi kar lep del tehnologije, pa se demografsko so zaenkrat dokaj močni.

Če kinezom uspe Afriko spremenit v delavnico sveta, kaj bomo Evropejci sploh še počeli?

Znanja vec ne bomo imeli, mladih ljudi tudi ne, resursov pa tudi nimamo. Brez assetov.

Bogastvo so delovni ljudje in resursi, ne prefenjeni cegli in seniorji, ki jih čuvajo za oni svet in spadrajo na vsakem koraku, zahtevajo pa max oskrbo.

Evropa je en velik dom za ostarele brez prihrankov.

redtech ::

Malidelničar je izjavil:

A ima nafta res takšen vpliv na potencialno krizo? Ali je samo s strani vseh sprejemljiv indikator?
Še več: je nafta še vedno zanesljiv recesijski infikator? ;);)


Pri nafti se lahko naredi, da poraba ne bo padla, kot se pričakuje, proizvodnja bo.

Afrika ne bo delavnica sveta, ker je tam problem v ljudeh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()
««
6 / 17
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Besede, kot je recesija, so se umaknile z dnevnega reda (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
48650402 (610) Mr.B
»

Inflacija 2021/2022 (strani: 1 2 3 4210 211 212 213 )

Oddelek: Problemi človeštva
10603943846 (3741) Mr.B

Več podobnih tem