» »

3 routerji zaporedno

3 routerji zaporedno

Simon32 ::

Pozdravljeni,
V hiši imamo 3 nadstropja in v vsaki imamo en router povezan zaporedno. Prvi je od telemacha Ubee Wi-Fi modem, drugi je TP-Link TL-WR1043N in tretji je Linksys WRT 54GL na katerem teče ddwrt firmware. Povezani so zaporedno, ker tretji nima direkt kabla do prvega routerja. Če jih postavim v isto omrežje in je DHCP server vključen samo na prvem sicer na prvi pogled vse deluje. Težava je v tem, da na tretjem ni pričakovane hitrosti. Internetna hitrost je 200/20 in jo dosegata prvi in drugi. Če pa računalnik s kablom seveda priklopim na tretji router dobim hitrosti samo cca 30/20. Tretji router ima 100Mbit stikalo, torej bi pričakoval 100/20.
Ima kdo kakšno idejo zakaj ni pričakovane hitrosti na tretjem routerju?

BlaY0 ::

Ne razumem kaj imaš v mislih pod "zaporedno"? A dejankso delaš routing tudi na drugem in tretjem, in če ja, zakaj?

pixelzgaming ::

Menjaj router, star je 20 let...
Komp: 2600X | 16GB DDR4 | 500GB NVMe | 10 + 10 + 6 + 4 TB HDD | GTX 1060 6GB
Telefon: S23 Ultra
Avto: Megane MK4 GTLine

Simon32 ::

BlaY0 je izjavil:

Ne razumem kaj imaš v mislih pod "zaporedno"? A dejankso delaš routing tudi na drugem in tretjem, in če ja, zakaj?


Ne ne delam routinga na drugem in tretjem. Postavljeni so tako, kot je opisano v tem videu.

DeeJay ::

Lahko je težava v kablu.
DHCP server more bit vklopljen samo na enem. Ostala dva nej delujeta kot AP in Switch.
Don't f with me.

BlaY0 ::

Kaj pa če WRT54GL priklopiš na Telemach modem samo za test in potem nanj comp in probaš hitrost?

pixelzgaming je izjavil:

Menjaj router, star je 20 let...

Nima veze ker ga uporablja samo kot switch.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Simon32 ::

Če ga priklopim direkt na Telemach modem dela s polno hitrostjo. Torej 100/20. Poskusil sem različne kable in različne porte ampak ne zgleda da bi bilo kaj narobe.

pviran3 ::

vse tri ruterje testno poveži s kratkimi kablčki en zraven drugega in preveri hitrost. Tako bi eliminiral slabe kable

starfotr ::

Kupi si npr. tplink deco x20 ali x50 in tam vežeš zaporedno vse. Ker tam je to tako narejeno, da moraš vezati zaporedno.

https://www.tp-link.com/us/support/faq/...

BlaY0 ::

Simon32 je izjavil:

Če ga priklopim direkt na Telemach modem dela s polno hitrostjo. Torej 100/20. Poskusil sem različne kable in različne porte ampak ne zgleda da bi bilo kaj narobe.

Kaj pa če povežeš WRT54GL na modem in na WRT54GL potem TL-WR1043 ter nanj comp? A je tudi v tem primeru speed na compu 100/20?

DeeJay ::

Ti lahko v teoriji neomejeno switchov vežeš zaporedno. In če se routerja obnašata kot AP/switch pol nima veze.

Najlažje bo testirat tko kot je pviran3 rekel. Tko lahko probaš tud tretji switch dat kot drugi in vidš, če je kej drugač.
Don't f with me.

starfotr ::

OP ima staro opremo in neumno vezavo.

Rad bi imel eno omrežje in pokrito celo hišo s polno hitrostjo.

Rešitev je mesh in ethernet povezava med njimi. Linksys ne bo dal nobene pametne hitrosti od sebe.

Naj proda tisto kar je še kaj vredno ostalo pa vrže v kanto.

Škoda odkrivat toplo vodo in nekaj čarat.

BlaY0 ::

DeeJay je izjavil:

Ti lahko v teoriji neomejeno switchov vežeš zaporedno. In če se routerja obnašata kot AP/switch pol nima veze.

To je res, samo včasih se kakšni switchi med sabo "ne marajo" ravno in se kakšen od portov postavi v napačen način. V tem primeru recimo pomaga, da zadevo ročno "fiksiraš". Je pa jasno najprej treba ugotoviti kje je težava.

starfotr je izjavil:

OP ima staro opremo in neumno vezavo.

Neumnost. Meni dela na stari opremi vse kot mora. In vezava ni nič neumna ampak najbolj enostavna možna, ki se jo uporablja že "100" let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

DeeJay ::

Ena od težav je lahko tud, da imata dva routerja enak IP. Defaulti so vedno nekje 192.168.0.1 ali 192.168.1.1 in če ni nič spreminjal se lahko tud to kej tepe.
Don't f with me.

Simon32 ::

Preveril in zamenjal sem kable. Tu ni težav, rezultati so isti.

Zanimivo je, da če obrnem vrstni red, da se spremenijo rezultati. In sicer, če je Linksys drugi in TP-Link tretji imata oba hitrost 100/20. Torej bolje za uporabnike, ki so vezani na 3. router, slabše za tiste vezane na 2. router. Rezultat je seveda pričakovani, saj ima Linksys stikalo 100Mbit. V tem primeru internetna linija 200/20 ni izkoriščena nikjer v celoti, razen če se direktno povežem na glavni Telemachov router.

IP conflikta ni. Routerji so 192.168.1.1, 192.168.1.2 in 192.168.1.3. DHCP deli naslove od 10 do 254.

Vem, da z zamenjavo opreme lahko najbrž hitro rešim problem, smatram pa, da bi tudi tako moralo delati, zato pa iščem nasvete. Torej hvala vsem za predloge.

hojnikb ::

si sigurn, da na linksysu slucajno ne rines bridge kabla v njegov WAN port? Ker v tem primeru delas NAT tudi na linksysu in bi pojasnal zakaj so taksne hitrosti (WRTGL zmore sam kaksnih 20-30Mbit WAN prepustnosti).

Torej preveri, da imas linksysa iz tplinka priklopljenga v enga od LAN portov (tako na linksysu kot na tplinku).
Ker če bi blo kaj čudnega z samo mrezo, bi kvecjemu defaultal na 10Mbit ali kaj taksnega. Ethernet ne pozna padca hitrosti zarad slabga kabla ali česar takega, če imas v switch portih. Al dela z eno izmed 10/100/1000 hitrosti al pa ne dela sploh.

Lahko se se tudi poskusis poigrat z FreshTomato firmware-om, ker je le ta najnovejsa zadeva kar se tiče WRT54 platforme.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Simon32 ::

Kabel je v LAN portu in ne WAN. Poskusil sem več različnih portov, ni razlike.

Bom poskusil še z drugim FW, če ne bo pomagalo bom šel v hardware rešitev.
Hvala

BlaY0 ::

Kateri speed test pa poganjaš? A je enako če poskusiš recimo download kakšnega iso imiđa (recimo Ubuntu) s kakšnega EU mirrorja? Se pravi ista konfiguracija... oba switcha med sabo povezana, na WRT54GL priklopljen še klient/comp s katerim meriš (statično skonfiguriran IP + Google DNS-ji), potem pa modem priklopiš enkrat v WRT54GL, drugič v TL-WR1043N (vse prek LAN portov se razume).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

beta1 ::

To sem jaz sedaj na hitro prebral. Lahko bom čisto mimo pihnil...

To je tipična napaka v skoraj vseh TP-LINKih, da tudi če so samo kot AP, da dela lokalni mrežni promet, zraven pa seveda posledično internet, na max 20/20.

Jaz sem to probaval na večih cenejših TI-LINKih, predvsem 741 in 841. Žal nisem prišel gor. Poskušal vse živo, tudi z dd-wrtji.

Vse skup sem vrgel v legacy in si umislil ASUS Mesh. Sicer me je kar koštalo, ampak dela po raketa in stabilno že več mesecev.


Na forumih eni pravijo, da je neki čip problem med LAN in WLAN. Eni pa pravijo, da je zanalašč omejeno, da ljudem to ne dela in da kupujejo njihove Mesh in repeater artikle.

Lej, tak če je to -to, potem je to -to.
Huawei LTE CPE master.

Simon32 ::

Poganjam akostest.net

Bom poskusil jutri še Ubuntu na način, kot si opisal.
Zamenjal sem še verzijo ddwrt firmware ampak se ni nič spremenilo.

beta1 ::

Je mislim, da je kar to-to, ki sem ti napisal.

No, javi, če je kaj z ubuntojem kaj drugače.
Huawei LTE CPE master.

BlaY0 ::

Z Ubuntujem sem imel v mislih samo to, da poskusiš HTTP download iso imiđa, da vidiš hitrost prenosa, ker je zadeva dosti velika, ne zato da bi ga kam nameščal. Lahko poskusiš download česarkoli.

Lahko pa da se samo compov eth interface ne zastopi najbolje z WRT54GL switchem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Simon32 ::

Poskusil sem s statičnimi IPji in google DNSje. Ni razlike.

Pri downloadu Ubuntuja so hitrosti cca 25-28Mbit.
Idejo mi je pa dalo, ko si vprašal kateri test uporabljam. Pri speedtest.net je hitrost med 55-59 MBit.

Ne razumem. Sumim zdaj že tudi jaz TP-Link, ampak tam sem izklopil vse kar se je dalo izklopiti. Žal nimam pri roki "navadnega" stikala, da bi vmes dal, da vidim, če to spremeni stvar. Očitno bo mogla biti rešitev v hardware.

Hvala vsem za nasvete.

Matko ::

paketki se ti izgubljajo
rešitev: zamenjaj WRT54GL s prvim gigabitnim switchem, ki ti pride pod roke


V kolikor se želiš igrati, preveri, kaj se zgodi:
54GL kot zadnji switch in
na PC, eth port lan kartice ročno nastavi na 100mbit full.

BlaY0 ::

Simon32 je izjavil:


Ne razumem. Sumim zdaj že tudi jaz TP-Link, ampak tam sem izklopil vse kar se je dalo izklopiti. Žal nimam pri roki "navadnega" stikala, da bi vmes dal, da vidim, če to spremeni stvar. Očitno bo mogla biti rešitev v hardware.

Katero verzijo TL-WR1043N pa imaš in kateri FW teče gor? Sprašujem, ker sem v preteklosti sam imel par teh routerjev in nisem imel nobenih problemov z njimi. Res pa da sem vedno gor takoj naložil OpenWrt.

beta1 ::

Ni problem tp-linkov, da delujejo kot router.

Problem je da so samo konfigurirani kot access point. Kot npr. zicni repeater
Huawei LTE CPE master.

Simon32 ::

Firmware je: 1.0.3 Build 20161118 rel.64282(4555)
Hardware je: TL-WR1043N v5.0

Tako je. Ko je bil konfiguriran kot router, ni bilo težav. Hitrosti so bile maximalne.

BlaY0 ::

Težko govorim o stock FW-ju, ker ga ne poznam ravno. A ga lahko konfiguriraš kot router ter izklopiš DHCP/DNS in potem uporabljaš samo njegov switch? Na OpenWrt/DD-WRT to gre. Jaz konkretno sem ga v enem primeru uporabljal samo kot switch + AP in je delal BP. Celo WAN port sem brez problema uporabljal kot LAN port. Imel sem verzijo 1, tvoj je v bistvu 2x močnejši in ima bistveno novejši SoC. Jaz bi na tvojem mestu dal gor OpenWrt (ne rabiš nujno najnovejšega, 18.06.9 je zadosti, samo toliko da imaš osnovno switch funkcionalnost in WLAN AP).

hojnikb ::

ja, namesti tazadnji openwrt na tplinka, in freshtomato na wrt54gl. Tako imas vsaj fw izhodisce, k ni 10 let staro
#brezpodpisa

Simon32 ::

Bom poskusil z OpenWrt.
Hvala.

Matko ::

Včeraj sem ti dal en nasvet, si preveril?

Simon32 ::

Stikala nimam trenutno nobenega, da bi s tem zamenjal eno izmed komponent v verigi.

Drugi del sem testiral danes. Žal ni prineslo razlike.

Hvala.

Simon32 ::

Zdravo,

rad bi samo sporočil, da je menjava ISPjevega modema rešila težavo. Zdaj na vseh vmesnih napravah dobim skoraj maksimalno hitrost.
Hvala vsem za pomoč.

BlaY0 ::

Zanimivo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako vzpostaviti omrežje z več ruterji in enim modemom? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8727067 (7933) fpopla87
»

Nov router (optika 20/20) - že spet

Oddelek: Pomoč in nasveti
499035 (2459) Han
»

TP-Link TL-WR1043ND (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Omrežja in internet
813170144 (35037) hojnikb
»

Kateri ROUTER za cim večjo hitrostjo prenosa (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7021733 (15934) broken/link
»

Kateri router? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6318219 (13702) Poldy

Več podobnih tem