» »

Trenutna situacija pri Zidani vs. Montažni hiši?

Trenutna situacija pri Zidani vs. Montažni hiši?

«
1
2 3

Netrunner ::

A kdo ve kakšne so razlike v ceni danes, če recimo si sestaviš montažno bajto ali pa jo greš zidat z podobnimi specifikacijami? Kar sledim po netu se govori, da je cena zelo podobna. Marsikdo pa pravi da je zidana občutno cenejša.

Gledam sem montažne bajte enega ponudnika in njihove cene. Z enakimi specifikacijami sem šel do drugih ponudnikov montažnih in so mi dali relativno enake ponudbe. Potem sem šel do enega znanca gradbinca in pravi da mi za tisto ceno montažnih hiš postavi on enako + temeljno ploščo + uredi okolico.

V bistvu se gre za konkretno razliko in sedaj mi ni jasno v čem je past :) ... v vseh primerih pa govorimo o vseljivi hiši na ključ.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Invictus ::

V Nemciji so sle cene montaznih gor za 3x. Ker so bili poceni krediti, pa je folk zacel zidati.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kriptobog ::

Jaz sem delal v 2020 in so bile ponudbe tam tam. Potem se je pa les kar konkretno zacel draziti in so montazne postale drazje, plus povprasevanje je dodatno dvignilo ceno.

PrimoZ_ ::

Zidana je "poceni" ker ljudje pozabijo kup stroškov ker grednjo vlečejo na daljši rok.

Montažna je veliko bolj pogosto na ključ in so tudi stroški posledično jasno vidni.

Netrunner ::

PrimoZ_ je izjavil:

Zidana je "poceni" ker ljudje pozabijo kup stroškov ker grednjo vlečejo na daljši rok.

Ni bistvene razlike če daš delati na ključ. Je par mesecev več vendar stroški so jasni kot pri montažni s tem da se pred začetkom spremenijo na osnovi gradbenega indexa.

PrimoZ_ je izjavil:

Montažna je veliko bolj pogosto na ključ in so tudi stroški posledično jasno vidni.

Kar sem se do sedaj zanimal je zadeva jasna v obeh primerih. Govorim pa seveda da se gre z enim izvajalcem od začetka do konca in ne da nekaj sam delaš vmes in iščeš sam podizvajalce ipd..
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Mithrandir ::

Netrunner je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Zidana je "poceni" ker ljudje pozabijo kup stroškov ker grednjo vlečejo na daljši rok.

Ni bistvene razlike če daš delati na ključ. Je par mesecev več vendar stroški so jasni kot pri montažni s tem da se pred začetkom spremenijo na osnovi gradbenega indexa.

PrimoZ_ je izjavil:

Montažna je veliko bolj pogosto na ključ in so tudi stroški posledično jasno vidni.

Kar sem se do sedaj zanimal je zadeva jasna v obeh primerih. Govorim pa seveda da se gre z enim izvajalcem od začetka do konca in ne da nekaj sam delaš vmes in iščeš sam podizvajalce ipd..


Zgrešil si poanto.
Zidanih hiš na ključ je malo. Sploh tisti, ki delajo zidano in pišejo kako pocni jih je prišla ti garantiram da ni na ključ.

Če imaš pa že ponudbe za zidano ali montažno na ključ, in veš da boš delal po tem sistemu, no potem pa imaš vse informacije in je tema brez veze.

Tody ::

Pri zidani ni lih samoumevno, da so ravne stene, da je konstrukcija taka kot more bit, da ni toplotnih mostov, da so okna narejena tako kot treba. Montažne imajo nek postopek zadaj, se vedno jo lahko zajebejo ampak je manj vrjetno sploh ce vzames tipsko.

Ce mas kolega ki zna to in kolega ki zna ono in ce mas dobrega nadzornika pa kako uro vsak dan odveč zna bit zidana dosti cenejsa.

Ce pa bos slepo zaupal gradbincu, se bos pa vrjetno ustreil v oba kolena.

Netrunner ::

@Mithrandir => Za tiste ki pišejo nevem, sem pa pogledal konkreten primer pri omenjenem gradbeniku in hiša je bila na ključ konkretno cenejša.

@Tody => V bistvu nimam pojma o teh zadevah zato bom slepo zaupal :) ... Glede na to, da je ta gradbenik sorodnik od kolega s katerim se dobro poznamo in imamo dobre odnose upam da me ne bo zaj... :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Sc0ut ::

Montažne so se noro podražile. Od januarja 2021 do danes tipska Primus recimo za za cca 40k eur. Tako preko palca, plus minus par jurijev.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Tody ::

@nbsp to je najslabše kar lahko narediš. Ko sem jaz zidal se mi je en prodajal da zida hiše energetskega razreda B ampak ker se je skregal z nekom mu dajo samo certifikat za C. Kar je v prevodu pomenilo, malce smo preveč šlampasti pa se nam ne da ukvarajt z vso to novodobno tehnologijo. Glede na to da gre za projekt razreda 200.000 eur naj ti pokaže kak svoj izdelek, če je dobro naredil ti ne bo težko spit piva oz kave z lastniki te nepremičnine. Če kar na enkrat ne bo imel časa in mu lastniki ne bodo vračali klicev...

Za vzorec, Lumar je celo hišo (recimo da se da vselit v njo) postavil v 4 mesecih. Ta naš znanec, ki je sicer korektno zrihtal vsa zemljska dela itd itd, da je Lumar sploh lahko naredil zadevo, je pa za kvadratasto garažo potreboval 6 mesecev. Pa še to brez fasade. Ko mu je nadzorni rekel da naj poreže stiropor tako da bo voda odtekala iz ravne strehe garaže, ga je čukasto gledal da kako naj on to naredi. Izkazalo se je da samo pokličeš v Fragmat in ti naredijo vse potrebno, ti samo potem zalepiš stiropor.

Point je da so vsi hoteli samo najboljše zame in zase ampak, ker jih je malce povozil čas, ti lahko prodajo neoptimalne rešitve, pa ne zato ker so zlobni ampak zato ker preprosto ne vedo da se da bolje. Ena takih so tudi oknske police iz kateri ne teče voda po fasadi in ne pušča rjave sledi. Teh zadev je v hiši še vsaj 100.

Po zakonu moreš imeti svojega nadzornega, že zdaj si ga poišči in mogoče malce več za njega zapravi ampak na začetku si lahko privoščiš največ napak... potem ko bo treba na novo delat streho te tistih par 100 eur ki si jih dal nadzornemu še najmanj bolel... :)

Netrunner ::

@Tody => Zakaj je nekaj najslabšega zaupati izkušenemu gradbincu ki ni kar en ampak sem do njega prišel preko poznanstva? Omenjen gradbinec ni kar eden ki dela malo tu malo tam ampak ima za sabo že precej postavljenih hiš. Kmalu grem na ogled dveh takih hiš, da vidim pri čem sem.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

bauci ::

Vsak ima svojo izkušnjo. Marles hiša na ključ. Od podpisa pogodbe do začetka gradnje se je podražila cca 10% (drag les). Po pogodbi vselitev avgust v realnosti konec novembra. Obrtniki obup. Pridejo, ne pridejo. Malarji prišli 3x popravljat še sedaj ni ok, ploščičar dela dva mesece dve majhni kopalnici, na koncu ga nismo več pustili v hišo in je moral priti drug, da je rešil kar se je rešiti dalo, fasado čakali tri mesece, da so nekoga dobili, da je bil pripravljen prit delat za denar, ki ga je Marles ponujal, ko so montirali pohištvo se je izkazalo, da so stene krive, vtičnice in stikala niso vgrajena po projektu in še bi lahko našteval. K sreči ni moja hiša ampak od žlahte, ker drugače bi jih ... Ne priznajo pa nobenih napak, ker hiša je vseljiva in lepotne napake ne vplivajo na kakovost bivanja - besede zastopnika Marlesa. Pa še to, da bi bila vseljiva avgusta so plačali hitro sušeči estrih dodatno cca 1.500€ in sedaj Marles kljub zamudi noče nič slišati, da bi jim ta denar povrnil.
V glavnem, ko boš zidal montažno ali klasično hišo ne šparaj pri nadzorniku, ki se večini zdi nepotreben a ti lahko prišpara denar in živce ali bodi pa ti vsak dan na gradbišču. Srečno.

Sc0ut ::

Z Lumarjem tehbtežav nisem imel. Končali cca 3 tedne pred rokom. Na srečo sem se še ravno izognil podražitvam. Zdaj pa mi je kar grozno ko slišim kake anekse pošiljajo tik preden se gre v gradnjo.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Netrunner ::

@bauci => OD marlesa tega ne bi pričakoval oz. od nobenega ponudnika montažnih hiš. To je zrelo za tožbo. Vtičnice in stikala naj bi bile do milimetra natančno vgrajena po PZI-ju v sami tovarni ko se stene delajo. V pogodbi je navedeno da če zamujajo imajo oni penale, tako da če ni izvajalcev mora biti njihov problem ne tvoj.

@Sc0ut => Največji problem je ker ko enkrat podpišeš pogodbo se zavežeš k njim in če ti kakšen poračun ni všeč lahko oni odstopijo od pogodbe in ti še vedno moraš kriti narejen del + nek % celote ipd.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Cupakabra123 ::

Razlika je predvsem v kvaliteti. Zidana hisa bo prezivela tebe in se par generacij za tabo. Montazna bo morda tebe prezivela (odvisno koliko si star). Bos pa ze vmes imel en kup problemov z njo.

x3ca ::

To je mogoce vcasih veljalo, danes pa sploh ne.

Sicer pa, a pozna kdo kaksno kvalitetno podjetje, ki zida klasicne hise na kljuc?

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: x3ca ()

bauci ::

V teoriji je res tako, v praksi pa ne. Ker žlahat ni hotela podpisati prevzema dokler se vse stvari ne zrihtajo so mrtvo hladni izjavili, da je hiša primerna za vselitev in da če ne bojo podpisali prevzema bojo zapisnik poslali priporočeno pošti in po 15 dneh je prvzem potrjen, ker tako piše v pogodbi. Da za napake naj pa pošljejo pisno in bojo dobili pisni odgovor.

mr_chai ::

Jaz vsakemu, ki se loteva gradnje - v lastni režiji ali ne, svetujem da si pogleda vse posnetke na temu YT kanalu
https://www.youtube.com/@GradnjaHiseTV

Vsak laik bo dobil dovolj znanja, da bo sam videl napake, ki jih delajo delavci. Seveda pa svetujem tudi obvezno dobrega nadzornika in to ne za par sto eur, kot je nekdo zgoraj omenil, ampak par jurjev, da se razumemo.

Tody ::

Nbps ne zanasaj se na prijateljstvo ampak na profesionalnost. Kakorkoli ze meni marles razen ponudbe ni namenil niti klica več. Tudi lumar ma trda pogajanja po podpisu pogodbe.

bauci ::

Tako je. Cena dobrega nadzornika je 3% do 5% investicije.

Tody ::

O kakovosti nisem slisal iz prve roke ampak baje so cool https://www.mphisa.si/

kriptobog ::

Cupakabra123 je izjavil:

Razlika je predvsem v kvaliteti. Zidana hisa bo prezivela tebe in se par generacij za tabo. Montazna bo morda tebe prezivela (odvisno koliko si star). Bos pa ze vmes imel en kup problemov z njo.


To govorijo ljudje, ki nimajo pojma. Lahko pogledas samo prve MArles in Jelovica hise recimo. Stojijo ze od 70ih. Znanec je kupil staro Marlesko, ena prvih postavljenih. Se danes stoji. Kar je obnovil je bila notranjost, kar je pa tudi pri zidani takega letnika za obnovit... Aja, pa streho je menjal. In hisi nic ne manjka.

Stikalo ::

Odgovor ni enostaven. So plusi in minusi. Sam se sedaj zanimam za gradnjo in grem gladko klasiko kar je najceneje. Hiša na kjuč je cca 40k€ dražja, toliko pač stane režija. Sedaj za kaj se boš odločil, klasika, montažna, skeletna je pa odvisno od veliko faktorjev.

Osebno sem se odločil v celoti zidano, tudi steha bo zabetonirana. To pa zato, da ne bom imel še enega dodatnega izvajalca za knauf + večja požarna varnost. Sam poznam super izvajalca z ugodno ceno za zidane hiše. To poznam in v to grem. Nekdo drug pa se spozna na lesene hiše in pozna super izvajalca za lesene hiše in naj gre v to.

Najbolj butasto se mi pa zdi, če nekdo zida v bregu in naredi do prve plate zidano, naprej se pa sili z neko leseno hišo. Če imaš parcelo ravno, naredi vse iz lesa in to je to. Pri montažnih hišah je tudi odvisna kvaliteta izvedbe. Nekdo ti bo naredil nekaj na pol, dal bo notri nek slab les, lahko je narejeno nenetančno. Nek drug izvajalec ti pa lahko naredi hišo kot se šika. Kolega je naredil skeletno, hiša je super. Samo sam imam nekaj bregu in bo pač zidana. Da bo pa neka izvedba občutno ceneje pa ni.

Netrunner ::

Življenske dobe montažnih in zidanih so primerljive oz. bodo preživele mene in moje potomce. V kratkem se bom še enkrat dobil s tem gradbincem in grem malo natančneje skozi malo bolj podrobno. Predvsem debeline sten in izolacije ter tip strehe, notranje stene ipd...

Ponujena cene je bistveno cenejša kot montažna in moram razčistiti zakaj je taka razlika ali je kaj ključno slabšega da toliko zniža ceno.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

bemfa ::

Stikalo je izjavil:

Sam poznam super izvajalca z ugodno ceno za zidane hiše.

Care to share?

fikus_ ::

Montazne hise so bolj občutljive za puscanje strehe in posledicno trohnenje lesa oz. zamakanje kje drugje.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

kriptobog ::

fikus_ je izjavil:

Montazne hise so bolj občutljive za puscanje strehe in posledicno trohnenje lesa oz. zamakanje kje drugje.


Pri montazni imas streho isto kot pri zidani... Problem imas mogoce edino, ce voda pride v steno spodaj, kar pa itak hitro opazis in se lahko tudi hitro sanira. ISti k kot pri zidani, tudi tam moras sanirati, ce ti voda spusti. Ce kje zamaka od zunaj je pa slaba izvedba. Moras pa tudi pri zidani ustrezno resiti hidroizolacijo, ne gre brez, kot so vcasih delali, danes pa vgajujejo Lunose, da se zraci, ker imajo probleme z vlagoo.

nejc_nejc ::

Moras pa tudi pri zidani ustrezno resiti hidroizolacijo, ne gre brez, kot so vcasih delali, danes pa vgajujejo Lunose, da se zraci, ker imajo probleme z vlagoo.

Kdaj vcasih, v 50ih in prej...

kriptobog ::

Se marsikatera yugobajtura ima probleme z vlago. Predvsem po menjavi oken, ko kar naenkrat vse dihta in je prevec. Da o kleteh ne govorimo. So vecinoma katastrofa.

fikus_ ::

Kot je bilo napisano, pri montaznih je kriticno zamakanje strehe ali kje drugje in zaradi tega trohnenje lesa v nosilni konstrukciji. To se opazi ali pa ne in ce je hisa še slabo vzdrževana je taksna hisa po eni generaciji samo za podret. Ne velja pa to za vzdrževane montažne hise.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

kriptobog ::

Zamakanje strehe je kriticno pri vsaki gradnji. Tudi zidana ima leseno ostresje... Bajto moras pa vzdrzevati pa ni vazno al je lesena al zidana.

Netrunner ::

Vsako hišo je potrebno vzdrževati, je pa res da če zamaka je manj posledic pri zidani.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

zcetrt ::

Glede odnosa med gradnjo in po prevzemu montažne hiše imam dobro izkušnjo z Rihterjem. To ne pomeni, da ne bo šlo nič narobe in da ne bo nobene živčnosti - v vse skupaj sem se precej vpletal in namenil temu veliko časa. Ampak nikdar nisem imel občutka, da bi kaj namenoma naredili narobe - da bi te poskusili "nategnit". Dogovori so držali, vse smo se menili korektno, pomanjkljivosti so bile odpravljene v brez vsakršnih "zaostrovanj".

Doživeli smo podražitve, a se je vse skupaj odvilo še znosno. Današnje situacije s cenami ne poznam.

Ko smo se odločali za gradnjo, smo si ustvarili vtis, da je težko dobiti ponudnika klasično zidanih hiš na ključ. Izdelava na ključ pa je bila moj pogoj in še enkrat bi se odločil enako.
4.

Invictus ::

kriptobog je izjavil:


To govorijo ljudje, ki nimajo pojma. Lahko pogledas samo prve MArles in Jelovica hise recimo. Stojijo ze od 70ih. Znanec je kupil staro Marlesko, ena prvih postavljenih. Se danes stoji. Kar je obnovil je bila notranjost, kar je pa tudi pri zidani takega letnika za obnovit... Aja, pa streho je menjal. In hisi nic ne manjka.

Stoji ze, sam so poponoma nefunkcionalne, zastarele.

Pa cel kup problemov, ki so jih lastniki skrili z tapetami, lesom, ali knaufom. Nikoli ne bi kupil rabljene montazne hise...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kriptobog ::

Invictus je izjavil:

kriptobog je izjavil:


To govorijo ljudje, ki nimajo pojma. Lahko pogledas samo prve MArles in Jelovica hise recimo. Stojijo ze od 70ih. Znanec je kupil staro Marlesko, ena prvih postavljenih. Se danes stoji. Kar je obnovil je bila notranjost, kar je pa tudi pri zidani takega letnika za obnovit... Aja, pa streho je menjal. In hisi nic ne manjka.

Stoji ze, sam so poponoma nefunkcionalne, zastarele.

Pa cel kup problemov, ki so jih lastniki skrili z tapetami, lesom, ali knaufom. Nikoli ne bi kupil rabljene montazne hise...


Jaz tudi zidane rabljene ne bi kupil. Sem eno obnavljal pa sem se samo krizal ko sem videl kako je bilo vse skupaj narejeno. Saj hisa stoji in bo stala se dolgo, ampak instalacije so bile recimo katastrofalne. Klet brez hidroizolacije, itd.
Ce zelis imeti vse v piko narejeno moras novo postavit, imeti dobrega nadzornika, pa se sam moras sproti cekirati, da ja vse stima.
Skratka, izberes kar ti je ljubse, montazna/zidana, oz. ce je faktor cena vzames cenejso in je reseno. Ce se ti zelo mudi, vzames montazno, ker ti jo lahko skockajo skupaj v 4 mesecih.

Stikalo ::

Ne moremo tukaj govoriti v prid zidane ali montažne hiše. Pri montažni se mi zdi resnična prednost samo to, da se mi zdi, da je bivalno odobje nekoliko večje, ker so stene toplejše. Zidana hiša ima pač toplotno kapaciteto.

Montažna hiša lahko hitro gnije, sem videl pri novi montažni hiši, je neka cev rahlo puščala, so mogli žagati strop in ne vem kaj še vse da so dobili cev in jo popravili. Seveda je bilo že vse črno. No tudi pri zidani je problem, če ti pušča cev. Se mi zdi, da nekje in ob nekaterih situaciijah je boljša zidana spet nekje montažna. Če imaš hrib, potem ja zagotovo zidana. Če imaš dobre izvajalce za zidano potem zidano. Če imaš res dobre informacije za montažno, potem pojdi v montažno. Samo ne moreš reči, sedaj je pa edina hiša, ki je za graditi montažna :D


Rabljene hiše so problem, zadnja leta se je tehnologija tako zidanih kot motažnih hiš tako izboljšala, da pač starejše hiše ne morejo imeti več dobre cene. Za neko novo hišo imaš mogoče 2000€ manj letnih stroškov za ogrevanje, s prezračevanjem je udobje bistveno večje, ni problema z vlago itd.. Če pa kupiš neko hišo iz recimo 80 let, pa ne veš, a bi obnovil pa dal 150k€ pa ti še vedno potem vlago vleče iz tal, za podret niti ni za imeti tudi ne.

Mogoče če kupiš hišo iz kakšnega letnika 95 naprej in če ni dobro izoliran narediš ogrevanje na geosondo.

Netrunner ::

@Invictus => To mogoče velja za montažne hiše narejene 20+ let nazaj vendar moraš upoštevati, da se je izdelava precej spremenila in ni za primerjati nove montažne hiše z tistimi izpred 20+ let.

@kriptobog => Če se tu mudi potem je najbolje da kupiš že končano ker montažne ne dobniš v 4 mesecih :) Ja jo, samo pred tem potrebuješ še gradbeno dovoljenje ki traja 2-4 mesece preden ga dobiš in nato moraš še ploščo postaviti ker spet kak mesec prinese in šele potem začneš šteti tiste 4 mesece postavitve montažne.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Invictus ::

kriptobog je izjavil:


Jaz tudi zidane rabljene ne bi kupil. Sem eno obnavljal pa sem se samo krizal ko sem videl kako je bilo vse skupaj narejeno. Saj hisa stoji in bo stala se dolgo, ampak instalacije so bile recimo katastrofalne. Klet brez hidroizolacije, itd.

Sam to tudi stara montazna nima :D. In te fore vem, ker sem ravno eno obnovil. Pa ne vem, ce bi se 1x, razen ce bi bila lokacija resa top...

kriptobog je izjavil:

Ce zelis imeti vse v piko narejeno moras novo postavit, imeti dobrega nadzornika, pa se sam moras sproti cekirati, da ja vse stima.

JA, samo nadzornik ni dovolj. Ti siptar/bosanci delavci so sicer pridni, ampak butasti in povrsni za znoret.

kriptobog je izjavil:

Skratka, izberes kar ti je ljubse, montazna/zidana, oz. ce je faktor cena vzames cenejso in je reseno. Ce se ti zelo mudi, vzames montazno, ker ti jo lahko skockajo skupaj v 4 mesecih.

Saj zidano ti lahko tudi hitro postavijo. Tiste stare modrosti o susenju pac ne veljajo vec. Ko imas zidano 1x pod streho, lahko znotraj naredis vse...

Netrunner je izjavil:

@Invictus => To mogoče velja za montažne hiše narejene 20+ let nazaj vendar moraš upoštevati, da se je izdelava precej spremenila in ni za primerjati nove montažne hiše z tistimi izpred 20+ let.

@kriptobog => Če se tu mudi potem je najbolje da kupiš že končano ker montažne ne dobniš v 4 mesecih :) Ja jo, samo pred tem potrebuješ še gradbeno dovoljenje ki traja 2-4 mesece preden ga dobiš in nato moraš še ploščo postaviti ker spet kak mesec prinese in šele potem začneš šteti tiste 4 mesece postavitve montažne.

Saj sem govoril o rabljenih montaznih... So ponavadi starejse kot 30 let :)).

Kje dobis GD v 2-4 mesecih? Pri Bozicku?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

kriptobog ::

Netrunner je izjavil:

@Invictus => To mogoče velja za montažne hiše narejene 20+ let nazaj vendar moraš upoštevati, da se je izdelava precej spremenila in ni za primerjati nove montažne hiše z tistimi izpred 20+ let.

@kriptobog => Če se tu mudi potem je najbolje da kupiš že končano ker montažne ne dobniš v 4 mesecih :) Ja jo, samo pred tem potrebuješ še gradbeno dovoljenje ki traja 2-4 mesece preden ga dobiš in nato moraš še ploščo postaviti ker spet kak mesec prinese in šele potem začneš šteti tiste 4 mesece postavitve montažne.


Ce se gres gradnjo itak ves okoli papirjev kako in kaj. Od ideje v glavi do vselitve v 4 mesecih pac ne gre. Gradnja je se najhitreje. papirji trajajo, pa se to si dober ce v 6 mesecih dobis vse. Jaz sem imel GD v dobre pol leta od idejne zasnova. Jaz sem dobil GD yadnji teden v juniju, 14 julija je bila plosca vlita, 8 avgust pricetek montaze.

Netrunner ::

@Invictus => Odvisno od občine do občine, nekje se čaka več nekje manj časa.
@kriptobog => Kar sem se zanimal ne rabiš vedet kaj dosti okoli papirjev če greš v gradnjo :) Gradbeno dovoljenje ti zrihta arhitekt, ostala dovoljenja pa tisti ki ti dela hišo na ključ. Vsekakor moraš še sam kaj posegati vmes vendar nič kaj ekstra.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

kriptobog ::

Netrunner je izjavil:

@Invictus => Odvisno od občine do občine, nekje se čaka več nekje manj časa.
@kriptobog => Kar sem se zanimal ne rabiš vedet kaj dosti okoli papirjev če greš v gradnjo :) Gradbeno dovoljenje ti zrihta arhitekt, ostala dovoljenja pa tisti ki ti dela hišo na ključ. Vsekakor moraš še sam kaj posegati vmes vendar nič kaj ekstra.


Boilje je, ce kar vse papirje projektant ureja. Sosedu firma na kljuc ni dokoncala, papirjev nima, ker so vse oni zadrzali in se zdaj tozari. Jaz sem delal na kljuc montazno pa je vse papirje urejal moj projektant. Vsem izvajalcem recimo ideja ni bila vsec, predvsem vecjim "priznanim", ker so na vsak nacin zeleli prodati tipkso hiso s tipskim projektom.

fikus_ ::

kriptobog je izjavil:

Zamakanje strehe je kriticno pri vsaki gradnji. Tudi zidana ima leseno ostresje... Bajto moras pa vzdrzevati pa ni vazno al je lesena al zidana.


S tem da pri montažni zamakanje poškoduje tudi nosilno konstrukcijo, s tem da zamakanja lahko niti ne opaziš, preden ni že tolikšna škoda, da je potrebno zamenjati del le te.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

l0g1t3ch ::

Ne vem kako je pri montažnih, ampak recimo pri američanih ki gradijo hiše iz lesa, mi je kazal en lokalec kako je obnavljal 60 let staro leseno hišo.
Dobesedno zamenja kose konstrukcije, žaga in gasa.

Je pa njihova gradnja ubistvu to čemur mi pravimo skeletna. Tam nosilan konstrukcija ni par močnih stebrov ampak je mnogo relativno švoh elementov. Mislim da je nek tak standardni kos za hišo 5" by 2".

Skratka zanimivo in bistveno bolj prilagodljivo kot zidana hiša. Če bodo naslednje generacije še 2x tako prenovile hišo bo to tehnično ista hiša ampak ne bo ista :))

fikus_ ::

Kroži mit, da je zidana za večno, montažna pa za eno generacijo. Na koncu je odvisno od vzdrževanja za en in za drug tip hiše.
Poznam par ljudi, ki živijo v naselju montažnih Marlesovih (večina podkletene) grajenih okrog leta 1980-85 in pravijo, da so hiše v zelo različnem stanju. Tiste v slabem stanju so v glavnem poškodovane zaradi vlage, puščanje strehe, cevi, odtokov, . .. ker lastniki niso pravočasno sanirali/opazili zamakanja, niso menjali strehe, . . . .
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Invictus ::

Kam pol spada hisa iz siporexa, med montazne ali med zidane.

Se mi zdi, da je nekje vmes...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kriptobog ::

l0g1t3ch je izjavil:

Ne vem kako je pri montažnih, ampak recimo pri američanih ki gradijo hiše iz lesa, mi je kazal en lokalec kako je obnavljal 60 let staro leseno hišo.
Dobesedno zamenja kose konstrukcije, žaga in gasa.

Je pa njihova gradnja ubistvu to čemur mi pravimo skeletna. Tam nosilan konstrukcija ni par močnih stebrov ampak je mnogo relativno švoh elementov. Mislim da je nek tak standardni kos za hišo 5" by 2".

Skratka zanimivo in bistveno bolj prilagodljivo kot zidana hiša. Če bodo naslednje generacije še 2x tako prenovile hišo bo to tehnično ista hiša ampak ne bo ista :))


In tam take hise stojijo 100+ let, pa so grajene veliko slabse kot pri nas skeletne. Konstrukcije in tipi sten pri nasih skeletnah je cisto nekaj drugega, kot pri amerih, in seveda toliko drazje, kot pri amerih. Za prenovo so pa itak super Odpres steno, pomenjas instalacije its. Pri nas delajo se posebej instalacjsko ravnino, tako da niti ne odpiras konstrukcije, ce zelis urejati instalacije.

Netrunner ::

kriptobog je izjavil:

In tam take hise stojijo 100+ let,


oz. do prvega tornadota
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

l0g1t3ch ::

Invictus je izjavil:

Kam pol spada hisa iz siporexa, med montazne ali med zidane.

Se mi zdi, da je nekje vmes...


Jaz bi rekel da je bolj zidana. Imaš pa prednost to, da so stene bolj ravne in manj je svinjarije.

Netrunner je izjavil:

kriptobog je izjavil:

In tam take hise stojijo 100+ let,


oz. do prvega tornadota


Tornado tam je tako močan da bi bilo tudi polovico zidanih hiš samo še za podret. Ko po zraku letijo debla in avtomobili, to niti zidaki ne ustavijo.
Lahko pa hišo vliješ iz betona.

Ravno letos sem gledal eno hišo, so celo zabetoniral od pritličja do drugega nadstropja, dost zanimiv dizajn in verjetno s takimi previsi je bil beton še najbolj optimalna izbira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

Sc0ut ::

Netrunner je izjavil:

@Invictus => To mogoče velja za montažne hiše narejene 20+ let nazaj vendar moraš upoštevati, da se je izdelava precej spremenila in ni za primerjati nove montažne hiše z tistimi izpred 20+ let.

@kriptobog => Če se tu mudi potem je najbolje da kupiš že končano ker montažne ne dobniš v 4 mesecih :) Ja jo, samo pred tem potrebuješ še gradbeno dovoljenje ki traja 2-4 mesece preden ga dobiš in nato moraš še ploščo postaviti ker spet kak mesec prinese in šele potem začneš šteti tiste 4 mesece postavitve montažne.


Apr sem podpisal pogodbo, novembra dobil gradbeno, potem plata, marec zacetek postavljanja, septembra podpisan prevzem. Torej cca 1.5 let.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Gambino ::

Pri montažnih hišah nikoli ne bomo imeli toliko oblikovalskih možnosti in izbire kot pri zidani hiši, ki jo lahko oblikujemo natanko v skladu s svojimi željami.
Plačilo pri montažnih hišah se zahteva vnaprej, pri zidani hiši ni potrebno vsega plačati takoj, saj se plačilo izvede glede na gradbene faze. Za večino uporabnikov je prav največja prednost zidane hiše v tem, da je taka hiša na začetku bistveno cenejša in da lahko počaka na nadaljnja gradbena dela oz. faze. Na ta način lastnik izvede plačilo po posameznih gradbenih fazah.
Med prednosti zidane hiše se uvršča tudi dejstvo, da hiša te vrste velja za dobro naložbo v prihodnosti, če jo boste hoteli prodati. Vse zidane hiše dosegajo na nepremičninskem trgu višjo vrednost v primerjavi z montažnimi hišami.
Pri načinu gradnje montažne hiše je dobro omeniti dejstvo, da moraš vnaprej določiti vse pozicije instalacij, katerih sprememba je kasneje praktično nemogoča, saj so vsi razvodi instalacij že integrirani v konstrukcijske sklope montažnih sistemov.
Pozablja se podatek, ki vam ga ponudniki oz. proizvajalci montažnih hiš pred podpisom pogodbe najverjetneje ne bodo zaupali. To je čakalna vrsta za pričetek izdelave konstrukcijskih elementov montažne hiše v proizvodnji za vašo hišo, ki lahko traja tudi do 6 mesecev.
Zunanja stena zidane hiše je zaradi akumulacije toplote v zidovih pozimi topla tudi, ko se prostori več ne segrevajo, v poletnem času pa je nasprotno hladna.
Zidana opečna hiša je hiša z masivnimi zidovi, ki ponuja edinstveno ugodje bivanja ter zdravo notranjo klimo; to je predvsem posledica faznih zamikov toplote, ki jih omogoča debelina zidu ter sposobnosti opeke, da na naraven način regulira vlago v prostoru. Hiša se tako poleti veliko počasneje segreje oz. se ne pregreva, pozimi pa tudi zidovi akumulirajo toploto iz bivalnih prostorov ter tako zagotavljajo prijetnejši občutek. Zagotovo je taka gradnja tudi bolj ugodna z vidika sanacije oz. kasnejše renovacije in sprememb, saj dopušča več možnosti kot npr. montažna gradnja.
Zidana gradnja sama po sebi nima izrazito negativnega vpliva na okolje. Opečen zidak je naraven gradbeni material, ki za proces izdelave resda potrebuje nekaj vode in energije, a vseeno manj obremenjuje okolje kot npr. beton. Ne potrebuje premazov, velikih količin lepil ali impregnacijskih sredstev; lahko se pa nanj aplicirajo naravni ometi.
če nimate časa in imate denar, je prava odločitev za vas montažna hiša. Če pa imate čas in želite netipsko, unikatno rešitev za vaš bodoči objekt, pa se raje odločite za klasično, zidano hišo.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšen način gradnje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10410017 (667) Ales
»

Montažne hiše - pogajanje o ceni (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7625867 (20725) UganiKdo
»

Montažna vs. klasično grajena hiša (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13245166 (27312) Aston_11
»

Montažna hiša- dvojček: help needed! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8019734 (15810) nejcek74

Več podobnih tem