» »

Montažna vs. klasično grajena hiša

Montažna vs. klasično grajena hiša

«
1
2 3

Stepni Volk ::

V severni sosedi Avstriji že dolgo časa rastejo povečini montažne hiše. Razlogov zato je kar nekaj.
Seveda slovenska suša koprni po opeki in malti, zato vsi vihajo nos nad omembo montažna. A se krepko motijo. State-of-the-art hiše so zadnje čase, beri in piši: montažne.

Montažne hiše se tako, kot klasično grajene lahko prilagodijo željam bodočega lastnika. Pri potencialnem preurejanju v prihodnosti si vezan na nosilne stene, prav tako kot pri klasično grajeni.
Požarna varnost in varnost pred insekti je priperljiva... saj mravlje jedo stiropor, če ni dobro zaščiten tako pri enem, kot drugem načinu gradnje. Montažna gradnja ima tu spet malenkotno prednost, saj delo poteka po ustaljenih normah in pod nadziranimi pogoji. Posamezni prednarejeni elementi se kasneje na gradbišču poveže skupaj.

Prednosti montažnih hiš:
Izolativnost - gledano cenovno primerljivo klasično grajeno hišo, je montažna 3 do 4x bolj izolativna. Še več t.i. pasivne hiše so vse montažne.
Pasivna hiša je hiša, ki ne potrebuje dodatnega ogrevanja/hlajenja oz. je le ta minimalen. Te hiše so absolutno tesna (door blow test) in potrebujejo aktivno zračenje, ki hkrati skrbi za rekuperacijo toplote v hiši.
Eden izmed konceptov gretja pasivnih hiš je postavitev velikih kamnov (ni vsaka kamnina primerna) na sončno stran, kjer jih čez dan segreje sonce, ponoči oddajajo prejeto toploto.
Montažne hiše imajo posledično manjše toplotne izgube in so tudi bolj primerne za nizko temperaturne ogrevalne sisteme. To seveda naravnost kliče po toplotni črpalki (zrak, zemlja ali voda).

Hitrost postavitve - je stvar nekaj dni, pod pogojem, da že imamo betonsko ploščo oz. temelje zanjo. V primeru prodaje stare nepremičnine in selitev v novo, je to še kako pomembno, saj lahko računaš na zastavljeni rok.

Potresna varnost - zdržijo potres do 9 stopnje po Mercarijevi lestvici, kar omogoča lesena konstrukcija. Pri potresih gre tako za dva različna pristopa k varnosti. Enaga so ubrali japonci, ki verjamejo v toge konstrukcije, drugega ubira zahod.

Cena - je nižja od klasično grajene, gledano za primer hiše na ključ. Torej brez vložkov lastnega dela, prijateljev, znancev in raznih "fušarjev". Gledano na izolativne lastnosti in bodočo porabo energije za ogrevanje v zimskih mesecih, se izračun še toliko bolj nagne v smer montažnih hiš.

Akustika - isti materiali, ki ugodno vplivajo na toplotno izolativnost in dobro počutje ljudi (naravni materiali), so tudi izjemno ugodni za akustiko. Poleg tega je možno v stene montažnih hiš vgraditi t.i. vgradne zvočnike. Velik plus za HI-FI freak-e (vključno z mano).

Egoizem - ne bo vam potrebno v vaši nepremičnini "prenašati" naraščaja.

Slabe lastnosti:
Vrednost - vrednost montažne nepremičnine pada z leti. Ljudje pač verjamejo v klasično grajene, plus dejanski obstojni rok (glej nižje).

Obstojni rok - garantirano zdrži eno generacijo ljudi, čeprav so tudi takšne, ki so zdržale že več. Navkljub temu se tu ne morejo kosati z zidanimi. A je tu spet hakeljc... tudi zidane je potrebno obnoviti, da bi zdržale več. Streha, fasada, okna, pod, instalacije, je pač potrebno zamenjati. Glede na hitro spreminjajoč se svet, tudi prehajanje enake hiše iz roda v rod posledično odpade.

Fleskibilnost, nosilnost - bodoče nadgradnje niso tako enostavne oz. možne. Glede na pobožne želje naših politikov, jim v montažni ne boste mogli ustreči s 7 ali 8 otroci, če ste predvideli le 2 otroški sobi. Tudi bodoči naraščaj se ne bo mogel priseliti k vam.
Prav tako je omejena montaža stenskih polic z nosilnostjo posebnih vijakov (od 50-100kg), ter nosilnost stropov. A nosilnost je enako omejena pri klasično grajeni. Povedano enostavnejše: jakuzi za 8 ljudi je lažje postaviti v nadstropje klasično grajene hiše, pod pogojem, da se to vnaprej ve in ustrezno armira strop.

V Hollywoodskih filmih seveda razni junaki in antijunaki padajo skozi stene takšnih montažnih hiš. A se morate pri tem spomniti, da to počno tudi s stekli, stoli in ostalim pohištvom. Ne prav veliko povezave z realnostjo. Predelna stena tudi v klasično grajeni hiši (npr. siporeks) ne bo zdržala drvečega motorista.
In še roko na srce, če se vam že ravno zahoče ženo zabrisati v steno (vsaka 7 naj bi bila pri nas pretepena), tega v montažni hiši vseeno ne boste počeli. Pravzaprav plus za montažno hišo :)

Naravne nesreče - Tornado in hurikani pač pometejo z montažnimi hišami, kot hišami iz kart. A da ne bo pomote, direktni udarec obeh bo zmlel tudi klasičn grajeno. Vprašajte primorce kaj se dogaja s hišami ob močnejših vetrovih (posebej s streho). BTW hurikanov in tornadov pri nas še ni... zaenkrat. Kjotski nesporzum, el-ninjo in ostali jih bodo morda še pripeljali do nas, kdo ve...
Za ostale naravne nesreče: povodenj, plazovi... je približno isto. Pri potresni varnosti je ob enaki ceni montažna varnejša.

Kako boste gradili hišo, če jo boste, je stvar odločitve. Klasično grajene so stvar tradicije in vere prebivalstva.. a svet se spreminja. Hitro spreminja in montažne hiše so bolj fleksibilne v smislu postavitve in cene. Zato ne čudi, da ZDA bazira samo in zgolj na njih.
V mislih imejte tudi dejstvo, da obstajajo različna klimatska področja... zato montažna hiša v Vermont-u ne bo enaka Floridski... in prva bo beliko bolj ustrezala našim pogojem.

kopernik ::

Vprašajte primorce kaj se dogaja s hišami ob močnejših vetrovih (posebej s streho).


Hmmm, le kaj ? Vsake toliko komu odnese streho :-), povečini pa ni panike. Montažnih hiš pa dejansko ne vidiš, vsaj ne na vipavskem. No, že nekaj let živim v LJ, tako da je možno, da se situacija spreminja.

kopernik ::

Aja, kako pa kaj montažne prenesejo vodo oz. poplave ?

Jackal ::

Predelna stena tudi v klasično grajeni hiši (npr. siporeks) ne bo zdržala drvečega motorista.


Hiša, ki ima stene iz siporeksa, zame ni klasično grajena hiša, ampak nekaj, kar je bilo skupaj spacano v naglici.
Me prav zanima kaj bi rekel tisti motorist, če bi priletel v dobrih 60cm debelo granitno steno?

perci ::

Kokr jst vem se stene iz siporeksa delajo kot nosilne oz. zunanje stene. Predelne stene se delajo is tanjšega modularca ali pa iz KNAUF-a.

In IMO en motorist ne bi penetriral niti siporeks stene, KNAUF pa zagotovo...

Jackal: Granitna stena? 60 cm debela? Taka bajta pa ne more bit pocen...A v kamnolomu delaš al od kje tok kamna dobite? :)

barbarpapa1 ::

Zdravo

Sam sem pred tem, da bom temeljito renoviral klasično grajeno hišo (tako temeljito, da bom ostrešje in pa prvo nadstropje kar dol podrl pa na novo postavil).

Sva z ženo premlevala tudi novogradnjo in sva prišla do zaključka, da je danes montažna gradnja ugodnejša varianta, če se odločiš za izvedbo na ključ, ali pa do četrte gradbene faze. Da pa pri nas še vedno večinoma prisegajo na klasiko, je pa vzrok verjetno v tem, da ljudje pogosto zaradi predsodkov pri odločitvi za gradnjo montažne izvedbe sploh ne vzamejo v obzir in pa da montažna gradnja ne omogoča zidarije "po slovensko". S tem mislim na to, da po končanem šihtu odletiš na parcelo in do večera še hitro pozidaš šaro ali dve opeke, ko pa je treba kaj na hitro narest (npr plošče), pa zbobnaš skupaj žlahto ino kolege, pa čez vikend to vkup ruknete. Tega pri montažni gradnji ni. Na ta način lahko še narediš klet s ploščo, potem pa je potrebno kar cekine imet, da pridejo fantje iz Marlesa in ti v dveh delovnih dneh spravijo bajto pod streho. Potem pa lahko naprej bastlaš po notranjosti.

Glede fleksibilnosti me zanima, ali so proizvajalci montažnih hiš pripravljeni narediti hišo po meri in koliko to stane. S tem mislim to, da se ne oziraš na njihov asortiman, temveč jim daš svoje ideje, nato pa naj dečki lepo izvedejo zadevo.

Prav tako me zanima, ali proizvajalci montažnih hiš les nosilnih konstrukcij in ostrešja dajo globinsko impregnirati, ali je pa samo kako drugače zaščiten (če sploh....)

Kar se potresne varnosti hiš tiče je le-ta toliko dobra, kolikor so dobri spoji med stenami. Če ti popustijo, se zloži kot hišica iz kart. Dugače pa je dobro postavljena montažna hiša potresno absolutno varnejša od klasične gradnje (S tem mislim takšne, kjer ni železobetonske okvirne konstrukcije, v kateros e pozidajo stene)....

P.S. Vgradni zvočniki - kako se to kaj obnese? Ali si že poslušal kak "resen" tako izveden sistem? Kako "iščeš" oprtimalno lego zvočnikov? Kaj je z vibracijami sten?

Pa da bi Vam lepe hiške dolgo stale....

LP

Jože

Jackal ::

Granitna stena? 60 cm debela? Taka bajta pa ne more bit pocen...A v kamnolomu delaš al od kje tok kamna dobite?


Ne, ne delam v kamnolomu. Je pa hiša že stara več kot 20 let in na naših koncih se je takrat dobilo granitne bloke dokaj poceni in je veliko hiš, ki so se takrat gradile pri nas, zgrajenih podobno. So pa iz teh blokov narejene samo zunanje stene v pritličju. Notranje so klasične opečne.

perci ::

Me zanima kolk je taka bajta protipotresno varna....najbrz kar.

Tr0n ::

Sestra dela pri Marlesu (Gorenje) in opaza, da se trend pocasi pomika proti montazni gradnji.

Glavni razlog je predvsem ta, da otroci ponavadi ne zelijo ostati v hisi starsev in se zato v bistvu ne splaca gradit za ne vem koliko generacij vnaprej. Seveda moras vedno tudi kaj prenavljat, zamenjat, popravljat etc... in zato dolgorocno gledano klasicna gradnja ni najbolj ugodna resitev.

Buggy ::

barbarpapa:Meni so postavili montazno od Marlesa in lahko ti povem da je les tako v ostresju kot v stenah globinsko imregniran in tako zasciten pred insekti ter vlago.
Kar pa se tice fleksibilnosti, pa je Jelovica pred kaksnim letom ponujala resitev, ko si prinesel svoj nacrt in so ti hiso postavili po njem (seveda z kaksnimi omejitvami). Ko sva z zeno sprasevala pri njih, je bilo receno da imajo sicer tipske hise, naceloma pa delajo tako da imajo priblizno ceno na m2 in izvedbo hise po nacrtu ki ga prilozis.
Se pa cisto strinjam z tvojo ugotovitvijo glede zidave klasicne gradnje ali postavitve montazne. Naceloma das lahko graditi klasicno hiso tudi na kljuc (ce nimas casa ali pa velikega kroga sorodnikov), a se v tem primeru cena konkretno zvisa, cas vselitve pa ostaja se vedno dosti daljsi kot pri montazni.

za montazno smo se pri nas odlocili zaradi vec argumentov. Bom nastel najpomembnejse:

-Montazna je cenovno primerljiva isto izgrajeni/izolirani klasicni hisi oz. za nianso cenejsa.
-Izvajalec (hisa na kljuc) je samo en in iz tega naslova je tudi naslov kamor se pritozic ce kaj ni v redu tudi samo en (2 leti garancije na skrite napake, 30 let na konstrukcijo)
-Casovno (izgradnja do vselitve) je doba neprimerljivo krajsa (cca 4 mesece) - tehten razlog ( otroci zacnejo z vrtcem, vsak dodatni mesec manj v najemu = manjsi kredit)
-Toplotna izolacija in s tem povezani fiksni stroski za ogrevanje so dosti manjsi kot pri klasicni hisi (pricakujem cca 100Ksit na leto za ogrevanje / peleti)
-Nic iskanja/dogovarjanja raznoraznih obrtnikov ter njihovega izgovarjanja na druge ter poskodovanje ze narejenih stvari = tona resenih zivcev :) + casovno se lahko bolj posvetim druzini ali sluzbi
-Hisica je bila v akciji (cca 3Msit ceneje kot redna cena) pa se tloris je bil pisan za naso parcelo
-in se bi se kaj naslo :)

Boeing ::

V sobotnem delu (3.9.) si na zadnji strani preberi kratek "intervju" z nekim nemškim arhitektom, in sicer kaj človek pravi o klasiki vs. montažni gradnji....


Klasika all the way. Konec koncev - armiran beton je le armiran beton, les in stiropor pa nekaj povsem drugega, čeprav ne dvomim, da v normalnih okoliščinah ni nekih bistvenih razlik.

Po drugi strani pa, v "normalnih" okoliščinah lahko poleti spiš zunaj...

In tudi, premišljeno (ne po liniji najmanjših stroškov) zgrajeno klasično gradnjo se da z uporabo toplotnih črpalk, solarne energije ipd in dobre toplotne izolacije ogrevati z minimalnimi stroški (oz. primerljivimi z montažno).
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Phoebus ::

Razlika med klasiko in montažnimi hišami na eni sliki:

Slika

Vikking ::

In tudi, premišljeno (ne po liniji najmanjših stroškov) zgrajeno klasično gradnjo se da z uporabo toplotnih črpalk, solarne energije ipd in dobre toplotne izolacije ogrevati z minimalnimi stroški (oz. primerljivimi z montažno)

Samo toliko za info. Če želiš imeti dobro izolcaijo pri klasično grajeni hiši, moraš vedet da stane ogromno denarja. Pa da sploh ne govorimo o fasadi, oknih, strehi... Pri klasični ponavadi že prej zmanjka denarja oz. si že kr zafilan s krediti tko da malo teško razmišljaš o nevem kako strašni toplotni izolaciji o kateri ti tukaj praviš.


BTW pri vseh prednostih montažne hiše, bi se vedno odločil za klasično gradnjo. Pa mi ni glih jasno zakaj, čeprav je očitno montažna boljša.

mercutio ::

Samo toliko za info. Če želiš imeti dobro izolcaijo pri klasično grajeni hiši, moraš vedet da stane ogromno denarja. Pa da sploh ne govorimo o fasadi, oknih, strehi... Pri klasični ponavadi že prej zmanjka denarja oz. si že kr zafilan s krediti tko da malo teško razmišljaš o nevem kako strašni toplotni izolaciji o kateri ti tukaj praviš.

A lahko postrežeš s kakšnimi boljšimi argumenti in podatki?
A ve slučajno kdo za kakšno realno primerjavo glede izolacije - kakšen link bi bil dobr.

Poleg tega me zanima, če pri montažnih gradnjah podjetja upoštevajo kraj gradnje (če recimo ponujajo kakšne alternative za primorsko, kjer piha močna burja).
Pa še nekaj - koliko lahko pri montažni narediš sam - ali drugače, a lahko kaj prišparaš, če si pripravljen vložit nekaj svojega dela in truda?

Go-ahead ::

Pred par leti sem tudi sam bil v dilemi kakšno hišo graditi. Kot ste že navedli tudi meni, kot večini Slovencem montažne hiše nekako ne grejo, vendar sem se vseeno nekako sam sebe skušal prepričati v nasprotno. Pa ni šlo zaradi:
- slabših možnosti predelave instalacij v montažnih hišah.
- krajše življenske dobe montažne hiše
- stroški izdelave temelnje plošče še posebej v primeru, ko je hiša podkletena
- dvom v zdravo živlejnsko okolje v montažni hiši (hlapi iz izolacijskih materialv, insekticidi, ....
- poglejte si prerez zunanje stene montažne hiše-(barake).
- v življenski dobi montažne hiše, katera je sicer res enaka življenski dobi lastnika se vrednost take hiše izniči. Kar si ustvaril boš tudi zapravil.

Menim, da bi morale biti montažne hiše vsaj 50% cenejše od klasično grajenih.

sparklyslo ::

Kar se tiče izolacije: sem tik pred izdelavo fasade na klasično grajeni novogradnji.
Cene fasade - izolacija bo kamena volna - cca 10000 sit/m2.

Zakaj sem se jaz odločil za klasično gradnjo? Eden izmed glavnih razlogov so bile finance,
saj je pri nakupu montažne gradnje treba finančne obveznosti poravnati takoj (kot ob nakupu stanovanja),
pri klasični gradnji pa lahko ta mesec okna, drug mesec rolete, pol čez dva meseca ogrevanje,...vmes pa še sam kaj postoriš,
pri montažni gradnji pa tega ni.

Prodajalci montažnih hiš ponavadi ne povedo, da so velik del stroškov tudi izkop,temelji,temeljna plošča, elektrika, voda, kanalizacija,
ki pa v ceni montažne hiše niso zajeti. Tako ,da če vidiš montažno hišo za 20 milj.SIT temu prištej še lepo nekaj miljončkov za pripravljalna dela.

Pa da ne bo kdo mislil, da kritiziram montažne hiše - nekatere so videti zares lepe, in se jih nebi branil, potresno so pomoje zelo trpežne saj se les ne zruši kar tako...

Kar pa se tiče izolacije: pri klasični gradnji je vseeno lahko bistveno boljša kot pri montažni npr: gradnja s porothermom in primerno debelo izolacijo (kar seveda tudi stane nekaj)

Zgodovina sprememb…

Buggy ::

GO-AHEAD:Moj namen nikakor ni, da bi te prepriceval v nasprotno, se pa v vecini ne morem strinjati z tvojimi ugotovitvami.

- slabših možnosti predelave instalacij v montažnih hišah.


Kolikokrat pa gres premikati instalacije v klasicni zidavi? Naceloma pa je predelava izvedljiva povsem isto , le da v klasicni steni stemas, pri montazni pa rezes :)

- krajše življenske dobe montažne hiše


Tukaj imas delno prav, saj so montazne hise na trgu v SLO cca 30 let (tako da se se ne da ocenit), pa tudi tistim hisam nic ne manjka (poznam zadovoljnega uporabnika le-te) s tem da moras upostaveti nacin gradnje (malostenski vs velikostenski) ter materiale pri gradnji takrat in danes.
Poleg tega pa vsaka hisa po dolocenem casu (cca 50 let) izgubi na svoji funkcionalnosti (zelje novih stanovalcev, trendi, pravilniki...). Poglej hise stare 30 let in vec pa bos videl o cem govorim (trinadstropni "bloki" z veliko nefunkcionalnimi sobami ter velikim stopniscem na sredi hise in neizdelanim/neizoliranim podstresjem)

- stroški izdelave temelnje plošče še posebej v primeru, ko je hiša podkletena


A tega pa pri klasicni gradnji ni? Se celo bolj mogocni temelji (dimenzije + zelezo) morajo biti zaradi tezjih zidov klasicne hise.

- dvom v zdravo živlejnsko okolje v montažni hiši (hlapi iz izolacijskih materialv, insekticidi, ....


Ne vem od kje tebi te informacije, vseeno pa se mi zdi da ogromna kolicina cementa in pa vlaga ki jo klasicna hisa ima se par let po izgradnji ne vpliva prevec ugodno na pocutje in zdravje.
O gradbenih elementih ter njih obdelavi si lahko preberes TUKAJ

- poglejte si prerez zunanje stene montažne hiše-(barake).


Ne vem cisto kaj si mislil s tem? Ce je hisa toplotno bolj izolativna od klasicne me prav nic ne zanima sendvic konstrukcija. Je pa res da nekoga to lahko moti saj mu miselnost ne daje takega obcutka varnosti kot pri 40cm zidu. Tudi prav - mene ne moti.

- v življenski dobi montažne hiše, katera je sicer res enaka življenski dobi lastnika se vrednost take hiše izniči. Kar si ustvaril boš tudi zapravil.


To je res da na trgu nepremicnin montazne hise nimajo take vrednosti kot klasicno grajene, je pa tako da bo hisa prezivela mene kakor tudi moje otroke (ce jo bodo hoteli imeti kakrsna je) na hiso pa gledam kot na objekt, kateri mi bo nudil kvalitetno prezivljanje prostega casa s svojo druzino in ne nekaj s cem bi se obremenjeval, kako zgublja/dobiva na vrednosti.
Ne vem kako potem gledas na ljudi ki so primorani dajati mesecno za najem tujega stanovanja denar ki se lahko pribliza dobremu kreditu?
Pa se nekaj...tudi klasicna hisa ni imuna na izgubo vrednosti. Danes velja nekaj lokacija na kateri hisa stoji in ko hisa odsluzi svoje se jo podre in naredi na isti parceli novo. Poglej malo koliko staneji zazidljive parcele in koliko stanejo stare (50 let in vec) hise s parcelo - izvzami mestno sredisce.

Go-ahead ::

Buggy: Očitno bi lahko tukaj polemizirali v nedogled, še posebno če so v debato vključeni ljudje, kateri morajo zagovarjati svoje nekaj deset miljonske vložke v izgradnjo stanovanjske hiše.
Zgoraj sem navedel kaj je mene osebno motilo pri montažnih hišah, kar še ne pomeni, da je to vse.

V zvezi z instalacijami: zase vem, da bolj obvladam in bi lahko izvedel tudi sam manjše popravke na instalacijah v klasični grajeni stavbi. Pod instalacije spadaje ne samo voda, elektrika in ogrevanje,ampak tudi instalacija za klimatske naprave, ozvočenja, računalniška omrežja, itd Tega je vedno več, zato menim, da postaja možnost predelave v lastni režiji čedalje pomembnejša še posebej, če pogledamo cenik mojsterskih ur. Kako bi preuredil instalacijo v montažni hiši pa se mi še sanja ne.

Z krajšo življensko dobo se strinjava vendar se izgovarjaš na funkcionalno zastarelost. V klasični grajeni hiši lahko nanjo vplivaš, v montažni pa skoraj ne.

Stroške izdelave temeljne plošče in izvedbe ostalih del sem navedel , ker jih nekateri, posebno trgovci montažnih hiš neradi prikazujejo, znajo pa predstavljat kar veliko postavko.

Dvom v kvalitetne življenske razmere sem navedel, ker so se v prvotnih montažnih hišah pojavljali za gradnjo neustrezni materiali. Očitno so proizvajalci to spoznali in sedaj veliko vlagajo v prikazovanje zdravih življenski razmer. Ali bodo danes zdravi materiali zdravi tudi čez nekaj let??

Prerez stene montažne hiše pa je bil zame usoden. Bil sem namreč na pohištvenem sejmu in sem zagledal to čudo. Gips- les- steklena volna- les - pa še omet na zunaji strani. Verjetno nisem navedel točne sestave pa saj ni pomebno. Ko sem videl to zadevo sem dobil občutek, da gre za barako (iz nekvalitetnega lesa izdelano hiško). Potem sem pomislil, kako mora biti ta les impregniran in zaščiten in kakšne hlape to povzroča in bilo mi je dovolj.

V zvezi z izničitvijo vrednosti. Tudi sam se z njo ne obremenjujem, vendar če obstaja možnost, da do nje ne bi prišlo jo bom uporabil. Praviš da bo montažna hiša preživela tudi tvoje otroke. Sicer ne vem koliko let imaš, pa vendar v to malce dvomim.
Prav imaš, da se danes pri nad 50 let starih hišah bolj prodaja parcela kot hiša, vendar je potrebno upoštevati, da so tako stare hiše bile res nekvalitetno grajene, večina jih je še kamnitih, tako da tu ni kaj popravljati. Pri današnjem načinu gradnje pa menim, da rušenje ne bo tako hitro potrebno.

Pa še nekaj argumentov proti:
- občutljivost montažne hiše na viharne vetrove cca 120km/H (živim v tem področju)
- specifičnost parcele izdelati sem moral nov načrt in nisem mogel uporabit tipskega.
- če že moram zgraditi klet na klasičen način, bom pa še eno etažo nad njo


Pa še moje mnenje zakaj se bodo montažne hiše čedalje bolj gradile:
- Današnji graditelji bolje rečeno investitorji niso več mojstri za vse, tako da na delu ne znajo več prihraniti.
-Prišlo bo do povečane fluktuacije delovne sile in kar bo še bolj povečevalo povpraševanje po poceni stanovanjih. Pri preselitvi pa bomo itak za sabo puščali barake in nam ne bodo predstavljale več nekega življenskega dela.

Krajše kot so življenkse dobe izdelkov, večji je bruto družbeni proizvod.

sinko999 ::

Bil sem v prvi no drugi montažni hiši od marlesa zgrajeni na območju maribora, not se je čez stene lepo slišalo, potem z lastnikom sem se pogovarjal pozimi hladno poleti toplo, pa pihalo je not je rekel.

Potem lasnko leto sem na tv-ju gledal ko je prišlo neurje in je odtrgalo montažni hiši streho, tako da so ostale samo stene. Potem akumulacijska zmožnost montažne hiše, IMHO ne verjamem da ima hiša za 25 miljonov not že dovolj kamnov oz drugega materiala ki bi deloval akumulacijsko. Potem toplotna črpalka, začetna investicija je dokaj velika in pa če imaš mali prostor se ti investicija preveč dolgo vrača.

LP
Ni? ni ve?no !

Buggy ::

Go-AHEAD: Razumem, da si izrazil samo svoje stalisce in prav je tako. Situacija glede izbire je pac taka, da se je nikakor ne da ukalupiti, saj vsak vidi v dolocenem nacinu gradnje pluse in minuse. Odvisno kaksne zelje/zahteve/potrebe imas pri hisi za to se bos odlocil, hocem pa povedati, da stvari niso zgolj crno-bele.
Kar sem pa sam videl plusov pri montazni gradnji sem napisal ze par postov vise.
Vsakemu svoje.

Da ne bo nepotrebnega polemiziranja, pa lahko na to temo preberete naslednji CLANEK

Vikking ::

A lahko postrežeš s kakšnimi boljšimi argumenti in podatki?

Pojdi v trgovino pa reči da bi rad imel 2x2m veliko okno. Pa ti bo rekla jah mamo STANDARD COMFORT in ELEGANCE. Pa boš reku najcenejšega.
Ko pa vidiš podatke ugotoviš da ima tisti dražji večplastno debelejše steklo.... jah.

Pri montažni dobiš že v paketu izolacijo ko zgradiš zidano si brez fasade in kakršnekoli izolacije. Ponavadi si primoran živeti v takšni hiši kar nekaj let, saj je fasada strašanski strošek.

Poleg tega če se preseliš, sam priklopiš montažno hišo na avto pa si jo odpelješ na drugi konc.:D Vsaj občutek imam da imajo nekateri takšne predstave o montažnih hišah kot da so vrtne ute. Pa so v resnici boljše od zidanih.

ginekolog ::

montzažne hiše v splošnem sigurno niso bolše, so pa cenejše in imajo določene prednosti. V USA si izjemno popularne, ker je prebivalstvo zelo mobilno in se jim ne splača graditi nekaj za par 10let.

Jasno pa je, da je klasična hiša boljša, vendar primerno dražja in grandja/sušenje poteka dalj časa.
Divers do it deeper.

Boeing ::

Vikking: hišo ponavadi (oz. vsaj jaz si tako zamišljam) gradiš določen čas, pred tem vse dobro premisliš in preučiš finančne zmožnosti, nekaj denarja našparaš in nekaj dobiš s krediti, pa nekako gre.

Kar se tiče izolacije - osebno stremim k temu, da vsako stvar, ki se je lotim, najprej dobro premislim in naredim v nulo. Če ugotovim, da ne morem/nimam dovolj denarja/ne znam, potem se stvari ne lotevam.

Isto bo s hišo oz. karkoli bom gradil (če/ko bom). Če bom, bom naredil v nulo, s konkretno izolacijo z okolju čimprijaznejšimi materiali, poskrbel za čimvečje izkoristke naravne energije (solarna energija, toplotne črpalke) ter čimmanj onesnaževanja in poskusil vse skupaj zapakirati v neko funkcionalno celoto, ki bo kolikotoliko zgledala. Če bom ugotovil, da finančno ne bo šlo, si bom poiskal streho nad glavo na drugačen način, in pika.

Nihče ne pravi, da montažne hiše niso vredu. So, pa verjetno se da tudi konkretno ceneje priti skozi, če sprejmeš par velikih kompromisov.

Klasična gradnja, iz cigla in cementa je le zakon. Poglej si zgornjo slikco... če bi imeli Ameri hiše zgrajene po evropskem principu (in ne nek cheap shit lesene kočice), bi jim ostala streha nad glavo, sicer zmočena in zdelana, ampak bajta bi ostala. Tako pa nimajo nič.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Hevidi ::

V montažni hiši živimo že 25 let. Je Marlesova.

Do sedaj ni bilo nikakršnih problemov in komplikacij zaradi montažne gradnje. V kratkem nameravamo zamenjati edino kritino (salonitke) , medtem, ko je ostrešje tudi po četrt stoletja še v odličnem!!! stanju. Sam v teh letih nisem zasledil tudi ene negativne plati montažne gradnje in se bom tudi sam odločil zanjo.

Za ogrevanje porabimo približno 1/2 sredstev v primerjavi s sosednjimi hišami primerljive velikosti, a klasične gradnje. Kljub zvedavim pogledom mimoidočih ob gradnji hiše, ko so očeta postrani gledali, jih dandanes večina le prikimava pravilni odločitvi.

Tako da bi iz osebnih izkušenj montažno gradnjo toplo priporočil.

lp Jure
PER ASPERA AD ASTRA

Matev ::

Izolativnost - gledano cenovno primerljivo klasično grajeno hišo, je montažna 3 do 4x bolj izolativna. Še več t.i. pasivne hiše so vse montažne.



zakaj je potem pozimi tako mrzlo in poleti tako vroče v takih hišah
?

mogoče si misli da imajo večjo toplotno prevodnost

K0K0 ::

@Matev zato, ker je slabo narejena.
Recimo pri nas imamo navadne stene iz ceglov + 10cm tervola + opečna fasada (12cm). Pa je pozim še vedno full mraz, ker so zafušal izolacijo na strehi. Sicer 20cm tervola sam povsod mem piha, ker je bil površno položen.
Drugač je 10cm debela stena pri montažni hiši po izolaciji primerljiva z 1m betona.

Stara mama živi v cca 26 let stari montažni hiši pa je še vedno cist vredu edino kar me moti je da so vse stene iz ivernih plošč, kar verjetno ni glih zdravo.

jRk0 ::

nasa bajta je iz 20cm sirokega siporexa. in je foter ravno zadnjic pravil, da ce bi zdaj delal hiso, bi v vsakem primeru vzel montazno od Kagerja. Ker dosti prevaja za njega, je rekel, da je res cist super baje =)
You fuck up once, you loose two teeth.

Kilgore T ::

1cm stiropora = 4 cm siporeksa. Zato je izolacija smiselna:


Hise iz siporeksa.

Tear_DR0P ::

in ne nek cheap shit lesene kočice

fantje naši predniki so pogosto gradili čipšit lesene kočice in najstarejša v celoti ohranjena slovenska kmetija je lesena - montažna - več hlodov olupljenih in nametanih en na drugega, pa stoji že vsaj 500 let - pokažite zidano enačico.

montažna bajta je lahko precej zanič, prv tako pa zidana - jaz sam se bom ob gradnji odločal za montažno, ker želim met hišo postavljeno prej kot v pol leta - niti pod razno je ne želim zidat po socialističnem DIY sistemu, mivka iz grabna, prod iz reke, v temelje kamen in danes eno okno, čez en mesec drugo - tak bajto sezidaš, pol jo morš pa že prenovit.

pa nekdo je omenjal, da montažne hiše ne akumulirajo toplote - akumulacija toplote te stane, ni nujno najbolj pametna - pri punci imajo več kot pol metra debele stene - stara gradnja, pa stvar men osebno ni tolk všeč, kot pri njenem fotru (živi ločeno), ki ima montažno hišo.

dograjevanje montažne hiše je pa tud kot zlaganje lego kock (samo postavljaš module), za razliko od zidanih hiš, kjer morš vsako dograditev naslonit na hišo, če pa kej zajebeš, se čez par let odcepi
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

balocom ::

Živim v zidan hiš narjene po "slovensko fušarski način". Slabosti:
-ni strešne izolacije:\
-vse se čez sliš:O
-parket škripa;(
-banka ni zaslužila ob kreditu:)
-okna si zlo čudna:\
-ogromno energije se porab za ogrevanje:'(
-vlaga po enih stenah v klet (iz temeljev najbrž)
-pol fušarska frčada pušča in dela štalo po steni ko teče voda + velik vlage je na steni zrd tega. Da ne omenjam da mamo leseno stopnišče na betonski podlagi (stopnice so iz betona, ograja pa tiso po čemer se hod je iz lesa) je pa okroglo.
-prostori so mau čudni (eni premajhni, drugi prevlki)
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

profii ::

kar mene osebno moti pri gradnji montažne hiše:
- ne moreš se zadnjo minuto premislit kje bi še kakšno steno/štekar/pipo postavu.
-hišo vidiš samo na papirju in potem si že notri.
-dokaj velika investicija od 1x

vem ker smo pred kratkim sezidali hišo. nekako mi je bolj ušeč zidana vendar je z njo veliko dela.

BigWhale ::

No, da se jaz malo naftalin iz sebe stresem... ;)

Nas projekt gradnje hise se je prevesil ze v drugo polovico (torej notranje instalacije, notranji ometi in potem se okna/vrata). Sedaj je ze jasno koliko bo cel podvig kostal. Tako na uc receno z malenkost rezerve bo vse skupaj stalo 40mio SIT (od tega je slo priblizno 1/4 za zemljisce). Nakup zemljisca, izkop temeljev, temelji, nosilne stene, kritina z zlebovi in stresnimi okni.... Torej komplet gradnja 'iz nule' bi lahko temu rekel.

To so vsteti prakticno vsi stroski, ki bodo nastali, skupaj z ureditvijo okolice, ureditvijo vseh prikljuckov, res v bistvu cisto vse.

Vsega skupaj je v hisi nekje okrog 220 kvadratnih metrov uporabne povrsine. Gre za mansardno hiso.

Montazna hisa priblizno iste konfiguracije bi bila kar nekaj milijonov drazja, ce ze ne kar par deset milijonov drazja. V ceni montazne hise na kljuc ni upostevana cena izkopa temeljev in izdelava prve betonske plosce, ureditev kanalizacije, priklop vseh potrebnih prikljuckov, elektrika, voda, ... Cena montazne gradnje je za osnovni tipski sestav hise, vsaka sprememba, nanese se kar nekaj denarja. Slednje je pa kar pomembno, ker jaz sem si med gradnjo trikrat premislil koliko sob bo v hisi, kje bo garderoba in kje racunalnica in ali bomo sploh delali 'dedicated' kurilnico ali ne. Potem smo si premislili tudi kar se tice sirine notranjih vrat, pa balkonskih vrat in sirine kuhinjskega okna. ;) Pri montazni je to po tem, ko hiso naredijo zakljuceno in je stvar taka kot je. Manjkajo pa tudi zakljucna dela ureditve okolice hise., kar niti ni tako poceni, ce si omislis buldozer, ki ti bo izravnal teren (zaradi tega, ker si je 'pametni' sosed dal navoziti na svojo parcelo 1.5m materiala).

Montazne hise so poceni, ce nimas casa in volje, da bi se ukvarjal z gradnjo. Pa ceprav si samo nadzorni. Laufarije je, da se ti zmesa. :)

SkIDiver ::

BW namesto buldožerja priporočam rovokopača! Veliko bolj učinkovita zadeva;)

C_maniak ::

BW, a je res tok tezko nardit prej en solid nacrt, kjer prej vse premislis in določiš kako bo. čez dva mesca ti pa spet ne bo všeč tista soba, okno, stekar, whatever. velja in za montazno in za klasicno gradnjo...

glinik ::

Da je montažna cenejša od zidane, eeeeee to ne bo štimalo. Za 15 miljonov si z lahko to narediš zidano hišo velikosti 160kv. metrov. Medtem ko na montažno hišo te velikosti in podoben denar lahko le sanjamo...

Lp
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

zile ::

Evo bojsi, da ne boste pametoval.
Kako se pride do montažne hiše, ki stane 11mio (ni še do konca opremljena) in se je za lansko zimo pokurilo 1100 litrov kurilca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zile ()

Stepni Volk ::

Primerjaj enako z enakim. Obe hiši bosta do prve plate tako identično drage (izkop, potencialna klet, HI, ter prva AB plošča)

Arhitekt bo stal za "ročno grajeno", pri montažni ne stane nič oz. do nekaj 100k SIT (odvisno od prodajalca), v primeru, da si želiš tloris razporediti svojim potrebam.
Za ustrezno dokumentacijo spet poskrbi proizvajalec in izvajalec... če zidaš sam, je to tvoje delo.
Od tu naprej je potrebno biti nekoliko previden.Enaka izolativnost, potresna varnost, rok postavitve, finančna stabilnost...
Dilema.

Sam bi se odločil za montažno. Glavni motiv: čas, manj nevšečnosti, znani rok vselitve, znana končna cena, boljša izolativnost...

Če bi bil mojster za vse, z veseljem do dela, bi sezidal pač sam. Odvisno od tega, kje se nahajaš ane?
Osebne računalnike (razen prenosnih) sem še vse sestavil sam in ga nikoli ne mislim kupiti že "montiranega". Fiksna ideja :)

madmitch ::

Nobody is perfect, my name is Nob Ody

BigWhale ::

c_maniak:

Se tako zelo soliden nacrt ti ne pomaga prav dosti, ker, ko se enkrat sprehajas po bajti in si ogledujes prostore med nosilnimi stenami si kaj hitro premislis o vsem skupaj. Lazje si je predstavljati stvari, ko si enkrat 'na licu mesta'.

So dolocene cvetke, ki se jih kasneje spomnis in ti kasneje pridejo na misel. Recimo jasek za perilo iz kopanice v pralnico. Pa podaljsan napusc pri vhodu v hiso. Pa dva metra daljsa terasa za hiso. Tri spalnice, racunalnica in garderoba v mansardi, namesto dveh spalnic, enega kabineta in ogromnega hodnika z galerijo.

Sirina vrat in oken je nekaj, kar na papirju zgleda tako kot zgleda, ko pa vidis kako butasto majhna okna in ozka vrata imas, si hitro premislis. :)

BigWhale ::

Stepni,

Vsekakor je pri montazni hisi manj laufarije in ti je kar nekaj zivcev prihranjenih.

Rok vselitve je pa tako-tako. Ne gre vedno vse po planih in kaj hitro se ti tudi montazna hisa zna malo zavlect. Izolacijsko pa, kaj pa vem, pri zidani hisi je vse samo odlocitev price/performace faktorja. 15cm stiropor na fasadi ni tako zelo drag, pa je izolacijsko kar dobra zadeva. Ce gradis z ytongom, potem je z 40cm ytong kar dobra izolacija, na to das se nekaj cm stiroporja.

Stroskovno pa, ne vem. Montazna te pride drazje. Vsaj kar se Marles his tice, verjamem pa, da znajo biti kaksni proizvajalci cenejsi.

PS: Pri marles hisah je tako, da dobis tipsko sestavo za navedeno ceno. Vsaka sprememba kar se tlorisa tice, te stane se dodatno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

teoo ::

Mi smo v montažni hiši na krasu že 20 let. brez problemov, le streho bomo drugo leto menjali.
defying gravity

Spajky ::

Jest sem še pred enimi 7 leti mislil it v montažno in sem se direkt pogovarjal z nekdanjim glavnim Marlesovim projektantom Kager-jem, ki ima zdej že skor dve desetletji na Ptuju svojo firmo za le-te (velikostenski sistem) in je po Evropi postavil že skor 1.000 hiš /sajt je prej mel boljši kot zdej/. Šel sem na idejo o hiši na ključ (netto nettissimo 120m2, bruto dobrih cca.150m2) in sem zdej preračunal na novo zaradi inflacije, da bi me prišla manj kot 1.000€ na netto m2 za povprečno kvalitetno visokopritlično z malo mansardo total z vsem (gretje in klimatizacija, sanitarije, vrata okna, načrti etc. majkajo samo lustri in zavese, ostalo vse končano pripravljeno za takojšnjo vselitev sebe in pohištva!). Izkop ter podkletitev s ploščo ter izolacijo bi me prišla v lastni režiji še za en dober avto dodatno ter še nekaj malega za ureditev okolice, če ne štejemo parcele in papirjev.

Tip principielno ne dela tipskih hiš, vsaka je individualna pri njih zrisana po željah (tako, da lahko funkcionalnost in vse ostalo [interier/exterier] sam določaš/spreminjaš, vključno kake pipe banjo, ploščice, vratne kljuke, radiatorje, itd. želiš. Vse se da zmenit (tudi če ne želiš na ključ ali stvari na pol sam delat npr.). Lahko pa seveda (pride malce ceneje) tudi vzameš načrt kake njegove že obstoječe in malo spremeniš ... če bi mojo sedanjo hišo, ki je potrebna obnove probal zrihtat (generalka!) bi me prišlo tretjino te cene zdaj.

Bil sem v par njegovih hišah po SLO (od začete do full končane ter že vseljene) napravil turnejo takrat) in sem bil presenečen nad hitrostjo gradnje in izgledom ter občutkov njih ... če ne bi vedel, da je "montažna" ... . Če imaš financiranje zagotovljeno (ker je v par mesecih v par obrokih treba plačevat kot se hiša končuje po etapah), bi jest definitivno šel v montažno verzijo; kot sem jest videl pri lastnih starših (zidanje po slovensko, nikad kraja in nikoli končano zaprav), bi si prihranil neverjetno živcev in par let časa ...

Sem si ogledoval tudi podobne hiše drugih proizvajalcev za pol te cene ali celo manj, pa ko sem si preračunal, kaj bi bilo vse tako ali drugače na moji časovni in finančni grbi dodatno za dokončanje (ker ti ponujajo zaradi cenejšega vtisa samo proizvodno ceno bajte brez total vsega - kot da zidaš in vse ostalo rihtaš sam!), bi šel definitivno na ključ pri Kagerju raje. Ma zdej sem ugotovil, da bajte samo zase sploh ne potrebujem več! ... ja, če nimaš vsega keša na kupu (ali kreditov in fin. pomoči staršev), ni druzga, kot počasi pacat z zidanjem po domače ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

madmitch ::

Spajky, vse lepo in prav ampak strici so na žalost slabo prekopirali par idej, večinoma HufHausovih in jih prodajajo za suho zlato in lastno pamet. Kolikor vem, se z materiali in končno obdelavo ter izdelavo niti približajo ne originalom, s ceno pa.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

zaejec ::

ni lepsega kot pogled na dobro grajeno 30cm steno moje hise ;)) klasicna gradnja seveda.


p.s.: kdo pravi da klasicna hisa ni akusticna in se ne da vgraditi hifi naprav? samo malo tezje je :)

Stepni Volk ::

@ Big Whale - pri klasično grajeni hiši morajo vsi elementi gradnje biti izvedeni kakovostno, da bi se lahko kosala z montažno, pri kateri proizvodnja sestavnih delov nastaja v nadzorovanem okolju. Montaža traja manj časa in se jo tudi lažje nadzoruje.

Pri klasični si odvisen od vsakega obrtnika posebej, kako kvalitetno bo stvar spravil skupaj. Kot rečeno, če si mojster za vse in znaš oceniti, kako so ti stvari naredili, ni problema.
Drugače te bo vsak mojster lepo "našponal"... kar je že tako njihov hobi.

Gre torej za količino znanja. Brez poznavanja se ni pametno lotiti klasično zidane hiše. Čeprav prav to ljudje počno. Zato verjetno to meče nekoliko slabšo luč na klasično zidane hiše (še posebej skupaj dane v socializmu). Lahko dam slikovito primerjavo. Avtomobil, ki si ga sestaviš sam iz raznih sestavnih delov in serijsko proizveden avtomobil. A pozor imamo Toyote... in tudi druge manj zanesljive proizvajalce.
Ker smo ravno na Slo-techu, tudi notebookov nihče ne "izdeluje" sam. Enako je z montažnimi hišami.

Seveda obstaja "hiša na ključ", kar je edino primerljivo med obema načinoma gradnje. V obeh primerih sam ne znižuješ cene gotove hiše z lastnim delom. Gradbeni nadzornik bo v obeh primerih poskrbel za napake narejene med gradnjo. V primeru, da je biser svoje vrste, boste imeli tako odlično hišo, ne glede na tip. A to stane.
In primerjave hiše na ključ, klasično grajene in montažne, primerljive po kvaliteti, izolativnosti in ostalih karakteristikah materialov, bo cenovno v prid montažne hiše. Če ne zaradi drugega zaradi količine dela in delovnih ur potrebnih za izdelavo.

Zgodovina sprememb…

sidd ::

hmm, kako pa je z stropi/podi pri montažnih hišah? za klasične vem kako je zgrajena plošča, pa stene ipd. tako da vem da ni bojazni da bi lahko kje kako luknjo naredo:)) . Pa sama nosilnost montažnih? hmm, kot je zaejec povedal, ni lepšega pogleda na dobro grajeno steno, ki ti da včasih kar mogočen občutek. Pa aja, naša hiša je tudi grajena po t.i. slovensko :D lepo sami zidali, pa iz gozda sami les spravli (hvalabogu stricu za gost!!) pa rušt postavli itd.. res pa je da je veliko dela s tem.
Kakor komu, jaz sem navajen klasične gradnje, ni ga lepšega kot trdna stena v sobi, ki ne doni in ne deluje votlo:D


edit: typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sidd ()

dmok ::

Ce gradis z ytongom, potem je z 40cm ytong kar dobra izolacija, na to das se nekaj cm stiroporja.

Samo mimogrede: stiropor na ytong ni priporočljiv, milo rečeno. Ytong je namreč zelo paropropusten, stiropor pa bolj malo in to ne gre skupaj. Na Ytong gre npr. kamena volna. Vsaj kolikor je meni znano.

d.

BigWhale ::

dmok,

Ja, imas prav. Na ytong mora iti paropropustna izolacija. :)


Stepni,

No, notebooke mogoce sestavljajo v tovarnah, navadnih racunalnikov pa ne. Kaj je pa tukaj hisa, je pa stvar debate in primerjava sliv z traktorji. :)

Problem je, ker ti avtomatsko predvidevas, da te bo vsak obrnik poizkusal prinesti okrog in ti bo delo opravil samo na pol, placal bos pa prevec. No, stvari niso tako kriticne. Govoris, kot da ni nikjer sposobnega obrtnika pri nas, ki bi dela opravil dovolj kakovostno. Ja, tudi pri montazni hisi morajo biti stvari opravljene kakovostno, mar ne? Ko se tako omenjas avtomobile, spomni se na Ford/Firestone problem ali pa na famozne radarje v mercedezih... ;)

Sedaj bom govoril kako stvari potekajo pri Marlesu, ker pri njih sem se zanimal, drugje ne (so pa praviloma druge resitve, predvsem iz tujine, se drazje od marlesa). Za hiso, z enakim zunanjim tlorisom, kot ga ima hisa, ki jo gradimo mi, bi Marles racunal 20mio sit, s tem, da je hisa postavljena, do neke cetrte malo podaljsane faze. V to ceno je treba takoj pristeti se izdelavo prve plosce, ki te pride nekaj milijonov, ce hisa ni podkletena in marles racuna za tipski tloris 450.000 SIT. Ce je tloris in razpored notranjih prostorov po zelji stranke, je to 700.000 SIT.

No, cena nasega projekta se je ustavila nekje na 40mio sit, 'na kljuc'. V to ceno je vkljucen tudi nakup zemljisca, za katerega je slo priblizno 10mio sit.

Ko sem gledal ponudbo Marlesa in naso izvedbo, je kar nekaj precej velikih razlik. Marleska ima na strehi Bramac betonsko kritino, na nasi strehi je ze Creaton kritina, ki je kar nekaj drazja od Bramaca. Marles ne dobavi stresnih oken v tej ponudbi, prav tako ni vkljucena izravnava sten, ni talnih oblog, precej stvari se manjka (elektro instalacije, strojne instalacije, notranja vrata, estrihi, hidro izolacija,...) . Ce vse skupaj sestejem, bi bila Marles hisa istega zunanjega tlorisa in s tipskim razporedom prostorov vsaj 10mio SIT drazja, kot nasa, ki je klasicno zidana.

Odlicna resitev, ce imas denar. :)

kekz ::

Jaz sem zdaj nekaj let v novi montažni hiši. Prej sem bil v zidani stari ~30 let.

Kdo pravi, da je ne moreš graditi po "slovensko"? Jaz sem jo gradil sam s štirimi kolegi. Jelovica je dala le inštruktorja.

Do zdaj ugotovljene slabosti (za nekatere sem vedel že prej):
- zvočna izolacija. Kljub prepričevanju proizvajalcev se precej bolj sliši iz prostora v prostor ali od zunaj.
- inštalacije je res teže vleči. V zidani ponavadi vgradimo doze in jih povežemo s cevmi že v času gradnje. V montažni so tudi doze in cevi, ki ne peljejo nikamor (v steni navpično od tal do stropa in konec).
- imam nekaj pomislekov proti požaru, ker je zadeva lesena. Čeprav poznam 2 kolega, ki sta imela požar v montažni hiši (1. v kopalnici, 2. v kuhinji). Kljub temu, da sta prostora popolnoma zgorela škode na konstrukciji hiše ni bilo.
- prav nobena zavarovalnica noče zavarovati hiše za primer škode škodljivcev (goba, črvi, insekti).
Ostalo mi je nekaj IMPREGNIRANIH nosilcev, ki sem jih 5 let pustil na dvorišču. Ko sem zdaj rabil nekaj lesa, so bili nekateri gnili, drugi črvivi, da so kar razpadli. Upam, da ne dobim te golazni v hišo.
- nobena zavarovalnica ne da popusta na potresno zavarovanje (to je treba plačati posebej), kljub pregovorno večji odpornosti. Tako pač nimam protipotresnega zavarovanja.

Prednosti:
- hitra gradnja, manj naprezanja pri gradnji. Precej manj težkih zadev (npr. opek, betona, ometov...) je treba spraviti na višino.
- neverjetno dobra toplotna izolativnost (v zunanji steni je ~18 cm izolacije (10 cm poliuretan, 8 cm polistiren), stena je debela ~20 cm)
- ker je konstrukcija lahka, sem se kasneje zmišljeval, kje bodo stene. Pri kletni konstrukciji ni bilo treba paziti na nosilnost, podzidanost sten ...
- majhna toplotna vztrajnost. To je zame prednost. Ker sem tehnični frik, sem si naredil (še ni povsem končano) elektronsko toplotno regulacijo. Hišo ogrejem ali ohladim v trenutku. Ko ne rabim določenih prostorov (ponoči, ali ko smo zdoma), vzdržujem le toliko toplote, da ne zmrzuje. Predno se vrnemo, je hiša v pol ure segreta. Na začetku je izgledalo smešno, ker se je oljni gorilnik vklapljal in izklapljal na minuto. Zdaj je malo poredkeje, ko imamo opremo v hiši, ki doda malo vztrajnosti.
- ko sem se izmislil imeti v kopalnici malo večje okno, sem vzel motorko in v 5 minutah povečal odprtino.
- ko sem se naknadno izmislil imeti rolete, sem vzel vbodno žago in nad okni izrezal odprtine za roletne omarice.
- ostrešje je iz lepljenega lesa, ne poka, se ne krivi, je zelo vitko in kljub temu močno.

Jaz bi se ponovno odločil za montažno. Na zunaj samo strokovno oko prepozna, da ni klasično grajena hiša.

matjash ::

Mi smo nedavno zgradili hišo, načrte je delal oče, ki je gradbenik, na začetku je resno razmišljal o montažni hiši, tudi delal je takrat za nemško podjetje ki jih je gradilo (mislim da Lumar hiše). Na koncu pa se je vseeno odločil za klasično gradnjo, čeprav je iz začetnih 22MIO kolikor je bil predračun montažne bajte, prišel na 50MIO za klasično. Nekaj podjetij je vprašal za predračun (cene so varirale tudi za 10%) in se odločil za najcenejšega ponudnika s tem da je lahko celotno izgradnjo kontroliral on. Mislim da je s to razliko v ceni plačana res odlična izolacija, saj so stene mislim da 50 centimetrske, uporabil pa je YTONG cegle. Hiša je bila postavljena v mislim da 7-8 mesecih. Vselili pa smo se prej kot v enem letu. Resda ša ni popolno opremljena (manjka par stvari kot je ograja na stopnicah), vem pa da se ne bi kar tako odločil za 2x dražjo varianto če ne bi bil prepričan v skoraj tolikokratno kvaliteto. (Je pa č bolj ekonomične narave).

LP
... bolje pozno kot nikoli.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

zakaj američani, ki živijo v tornado alley še vedno gradijo enake hiše? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11421161 (10000) trancer01
»

Natisnjena hiša (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5420823 (17347) CaqKa
»

Gradnja hise

Oddelek: Loža
305586 (1647) Map
»

Montažna hiša- dvojček: help needed! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8019743 (15819) nejcek74
»

Tlorisi his

Oddelek: Loža
157226 (6927) Sodom

Več podobnih tem