» »

Najcenejši plin in elektrika jesen/zima 2022

Najcenejši plin in elektrika jesen/zima 2022

«
1
2

Ghost7 ::

Živjo!

Nekateri smo koristili ugodne vezave z energijo plus za elektriko in plin. Kmalu pa ta ugodnost poteče, zato bo treba poiskat novega ponudnika.
Tema seveda velja tudi za ostale, ki ste pri drugih operaterjih.

Kam ste presedlali oziroma kam se splača prestavit (četudi bo maksimalna cena s strani države, bo takoj ko bo ukinjena važno kje si).

Trenutno za plin primerjava cen na tabelah:
Elektrika:
https://www.zps.si/images/stories/energ...
Plin:
https://www.zps.si/images/stories/energ...

Vendar podatki niso ravno posodobljeni, ker so od 1.9 druge cene.

Tukaj je še en primerjalnik (iz 90ih, vendar dela):
http://primerjalnik.agen-rs.si/index.ph...


Kakorkoli, ko sem preveril dejanske cenike na spletnih straneh pri dobaviteljih, je za elektriko (morate gledati cenik za nove kupce) še vedno najugodnejši Gen-i:
https://gen-i.si/dom/elektricna-energij...

za plin pa Adriaplin ("preprosto po spletu"):
https://www.adriaplin.si/za-vas-dom/pre...

Se motim? Prosim za informacijo kam. Sam moram prešaltat do 1.12
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

FoxKnox ::

Ja kam le, saj se ve. Nabaviš TČ in SE pa še PB in si samooskrben .Zastonj ogrevanje pa to.

feryz ::

TČ je stran vržen denar. Kupiš dva panela več in se greješ z grelcem za 50 evrov. Zakaj bi denar metal skozi okno?

ubermensch ::

FoxKnox je izjavil:

Ja kam le, saj se ve. Nabaviš TČ in SE pa še PB in si samooskrben .Zastonj ogrevanje pa to.


Kaj je PB

NejcSSD ::

Tudi sam se na Energija Plus in do naslednjega septembra je brezveze karkoli menjat ker bomo imeli vsi enake regulirane cene.
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

PacificBlue ::

ubermensch je izjavil:

FoxKnox je izjavil:

Ja kam le, saj se ve. Nabaviš TČ in SE pa še PB in si samooskrben .Zastonj ogrevanje pa to.


Kaj je PB


Power bank.

Ghost7 ::

Za SE porabim premalo, niti nimam denarja, TČ je pa neumnost,če imam delujočo plinsko peč. Konec koncev se elektrika draži skupaj s plinom, čeprav nima nobene zveze.

Plus nisem vprašal za nasvet s čim naj se ogrevam, ampak po kakšni ceni oz. kdo bo od mene za kilowate vzel najmanj.

NejcSSD je izjavil:

Tudi sam se na Energija Plus in do naslednjega septembra je brezveze karkoli menjat ker bomo imeli vsi enake regulirane cene.


Si prepričan? Od kje ti to?
Golobnjak obljublja? Trošimo preveč, ko bo zmanjkalo, bo tako kot z nafto, šlo bo gor.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

Ghost7 ::

feryz je izjavil:

TČ je stran vržen denar. Kupiš dva panela več in se greješ z grelcem za 50 evrov. Zakaj bi denar metal skozi okno?

No ja, dva panela bosta za kaj drugega kot sanitarno vodo malo premalo, ampak ja, cilj je porabiti vso elektriko. Pozimi, kom jo ravno največ potrebuješ je proizvodnje za dve tri ure, potem pa konec. Pod pogojem, da nisi blizu žabarije (radij 20 km, ker se megla do enih ne razkadi, potem pa, če imaš srečo do treh sonce sije pod zadovoljivim kotom na panele).
TČ se pa itak ne splača, če ne delaš ravno vse na novo (novogradnja ali zastarela peč (na olje)), sploh pa, če imaš možnost priključitve na zemeljski plin (ja bla bla, plina ne bo, pa drag bo pa ja ja MSM strašijo - Plin bo! Sploh za gospodinjstva, ker če ne bo, bo Golobnjak na kolih in tega se zavedajo. Ceni plina pa parira cena elektrike, če pogledamo grafe je razmerje tam-tam kot pred letom ali tremi). Pa kriza tudi ne bo večno trajala, kot tudi ne vojna.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

FoxKnox ::

FoxKnox je izjavil:

Ja kam le, saj se ve. Nabaviš TČ in SE pa še PB in si samooskrben .Zastonj ogrevanje pa to.

Moj post je bil čisti sarkazem. Nekateri so dojeli nekateri so nasedli .
Resno, seveda ostaneš na plinu , plin bo, vendar ne poceni.Trenutno je cena za gospodinstva regulirana.Nekateri ponudniki so cenejši , vendar bodo izenačili regulirano ceno ziher.Geni ima dva cenika in ne bo dražil do konca leta, je pa za nove odjemalce skoraj še enkrat višja cena, obenem pa še vedno skoraj četrtino nižja od regulirane. Za ostale me trenutno niti ne zanima.

wcpapir ::

Ghost7 je izjavil:

feryz je izjavil:

TČ je stran vržen denar. Kupiš dva panela več in se greješ z grelcem za 50 evrov. Zakaj bi denar metal skozi okno?

No ja, dva panela bosta za kaj drugega kot sanitarno vodo malo premalo, ampak ja, cilj je porabiti vso elektriko. Pozimi, kom jo ravno največ potrebuješ je proizvodnje za dve tri ure, potem pa konec. Pod pogojem, da nisi blizu žabarije (radij 20 km, ker se megla do enih ne razkadi, potem pa, če imaš srečo do treh sonce sije pod zadovoljivim kotom na panele).
TČ se pa itak ne splača, če ne delaš ravno vse na novo (novogradnja ali zastarela peč (na olje)), sploh pa, če imaš možnost priključitve na zemeljski plin (ja bla bla, plina ne bo, pa drag bo pa ja ja MSM strašijo - Plin bo! Sploh za gospodinjstva, ker če ne bo, bo Golobnjak na kolih in tega se zavedajo. Ceni plina pa parira cena elektrike, če pogledamo grafe je razmerje tam-tam kot pred letom ali tremi). Pa kriza tudi ne bo večno trajala, kot tudi ne vojna.

Ti še nisi slišal za net metering?

FoxKnox ::

Geni ima nov cenik EE od 1.1.2023 in za plin od 1.11 2022 dalje.
https://gen-i.si/dom/zemeljski-plin/
Regulirana cena ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FoxKnox ()

Reycis ::

Danes kupiti/inštalirati plinsko peč je velika neumnost. Tisti, ki smo nabavili SE leta nazaj se nam samo smeji.
Diversity is our greatest strength

feryz ::

Dokler bo še elektrika.
Počakaj da švabom rata hladno. Boš potem videl, koliko jo bo.
Tudi na tem področju nismo samooskrbni.

FoxKnox ::

Reycis je izjavil:

Danes kupiti/inštalirati plinsko peč je velika neumnost. Tisti, ki smo nabavili SE leta nazaj se nam samo smeji.


Jaz ti svetujem, da za vsak slučaj že zdaj kupiš vsak en dizel agregat za vsak slučaj.Da boš vsaj luč mel.;((

kriptobog ::

Reycis je izjavil:

Danes kupiti/inštalirati plinsko peč je velika neumnost. Tisti, ki smo nabavili SE leta nazaj se nam samo smeji.


Cakaj, da ti net metering skenslajo :))

cias ::

A kdo uporablja tisto pipo na elektriko ki greje vodo direkt? To bi bilo zelo ekološko, ker imaš direkt toplo vodo, ne pa da stočiš 5 litrov preden pride od bojlerja in ogreje steno.

buttcrack ::

Ghost7 je izjavil:

za plin pa Adriaplin ("preprosto po spletu"):
https://www.adriaplin.si/za-vas-dom/pre...

Se motim? Prosim za informacijo kam. Sam moram prešaltat do 1.12


Adriaplin s 1.10. spet podraži plin in je za par mikro centov dražji od nove cene plina pri Petrolu.

Štrom je pa na Gen verjetno še vedno najcenejši.

kriptobog ::

cias je izjavil:

A kdo uporablja tisto pipo na elektriko ki greje vodo direkt? To bi bilo zelo ekološko, ker imaš direkt toplo vodo, ne pa da stočiš 5 litrov preden pride od bojlerja in ogreje steno.


To, da stocis 5l prej pomeni samo, da imas slab sistem. Sploh ne vem kdo si je zamislil tako instalacijo. Za toplo vodo rabis cirkulacijo s pumpo in imas na pipi vedno toplo vodo.

Utk ::

Cirkulacija je bedarija, kdo je to dal v hišo v zadnjih 30 letih?

feryz ::

Taki, ki imajo SE na strehi in viške energije.
Drugače je bolj eko počakati 5 sekund medtem ko teče voda, ko s cirkulacijo vodo hladiti.

c3p0 ::

Odvisno, lahko je tudi precej več kot 5s, če gre za hišo in bojler oz. sanitarno TČ v kleti. Za 5s si noben (upam?) ne bo delal cirkulacije.

Je pa to bolj zadeva iz starih časov, ko je bila energija poceni.

Ghost7 ::

wcpapir je izjavil:

Ghost7 je izjavil:

feryz je izjavil:

TČ je stran vržen denar. Kupiš dva panela več in se greješ z grelcem za 50 evrov. Zakaj bi denar metal skozi okno?

No ja, dva panela bosta za kaj drugega kot sanitarno vodo malo premalo, ampak ja, cilj je porabiti vso elektriko. Pozimi, kom jo ravno največ potrebuješ je proizvodnje za dve tri ure, potem pa konec. Pod pogojem, da nisi blizu žabarije (radij 20 km, ker se megla do enih ne razkadi, potem pa, če imaš srečo do treh sonce sije pod zadovoljivim kotom na panele).
TČ se pa itak ne splača, če ne delaš ravno vse na novo (novogradnja ali zastarela peč (na olje)), sploh pa, če imaš možnost priključitve na zemeljski plin (ja bla bla, plina ne bo, pa drag bo pa ja ja MSM strašijo - Plin bo! Sploh za gospodinjstva, ker če ne bo, bo Golobnjak na kolih in tega se zavedajo. Ceni plina pa parira cena elektrike, če pogledamo grafe je razmerje tam-tam kot pred letom ali tremi). Pa kriza tudi ne bo večno trajala, kot tudi ne vojna.

Ti še nisi slišal za net metering?



o sem, sem :D
Še drugo leto, mogoče naslednje se bo dalo šlepat, ampak to potem ni samooskrba. Plus do takrat ko bom jaz dobil dovoljenje, zna biti, da bo že mesečni metering. Zatorej plin (že vse imam, samo energent potrebujem)
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Natto ::

FoxKnox je izjavil:

Ja kam le, saj se ve. Nabaviš TČ in SE pa še PB in si samooskrben .Zastonj ogrevanje pa to.


Ne vem kateri del tisocakov se ti zdi tukaj zastonj.

Si preracunal, koliko casa se lahko grejes za ta denar "na strom", "na plin"? Dlje kot je zivljenska doba SE, mar ne?

Ta cela zgodba malo spominja na tiste A+++ naprave, kjer poraba med B in A+++ ne odtehta razlike v ceni za pricakovano zivljensko dobo naprave.

Ampak suckerji se vedno kupujejo A+++ naprave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Natto ()

cias ::

kriptobog je izjavil:



To, da stocis 5l prej pomeni samo, da imas slab sistem. Sploh ne vem kdo si je zamislil tako instalacijo.


Kdo si je vgradil tak sistem ne vem, sem veliko živel po različnih najemniških stanovanjih in hišah, pa ni noben imel cirkularnega sistema ali teleporterja v pipi ki prenese toplo vodo direkt iz bojlerja. Najbolj napredni so imeli v kuhinji nad koritom ekstra bojler, da ni bilo treba čakati da priteče s kopalnice.

Ampak jaz nisem ciljal na to da mi ti prideš vgraditi idealen sistem, zanima me če kdo uporablja to pipo. Poleti za pomiti posodo in eno za kratek tuš, tu bi lahko veliko prihranil?

Utk ::

Si preracunal, koliko casa se lahko grejes za ta denar "na strom"? Dlje kot je zivljenska doba SE, mar ne?

PowerBank je trenutno bedarija, ampak za vrednost SE se boš težko grel 12 let, minus poraba elektrike za ostale stvari.

Ghost7 ::

Utk je izjavil:

Cirkulacija je bedarija, kdo je to dal v hišo v zadnjih 30 letih?


Ubistvu smo jo vsi, mogoče 2% ne, ker imajo drugačne precej dražje rešitve, z precej dolgim ROI. Razen, če ti je za vodo pač vseeno, ampak ne razumem, zakaj bi točil 15 litrov vode preden priteče iz zalogovnika topla voda? Al naj bi po tvojem v vsaki kopalnici imel bojler in pod kuhinjskim pultom?
Je pa kakor se obrneš, rit zadaj. Cirkulacija prinese izgube. Pozimi in v prehodnem obdobju vseeno, ker ti pač greje stene, le poleti je odveč.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

cias ::

Ghost7 je izjavil:

Utk je izjavil:

Cirkulacija je bedarija, kdo je to dal v hišo v zadnjih 30 letih?


Ubistvu smo jo vsi, mogoče 2% ne, ker imajo drugačne precej dražje rešitve, z precej dolgim ROI.


Ne vem kje ti živiš, jaz sem živel v veliko najemih in nisem nikjer imel cirkulacije, sploh Jugo bloki. 98% jih ima en 50 let star bojler v kopalnici, to da imaš ti idealen sistem mi nič ne pomaga.

DV_cam ::

Zdaj živimo v takih časih, da se cirkulacija da nastaviti na določene termine in kako pogosto dela cirkulacija. V tem primeru ni nekih blaznih izgub. Je pa seveda takoj topla voda ko odpreš pipo:)
DV_cam

kriptobog ::

cias je izjavil:

Ghost7 je izjavil:

Utk je izjavil:

Cirkulacija je bedarija, kdo je to dal v hišo v zadnjih 30 letih?


Ubistvu smo jo vsi, mogoče 2% ne, ker imajo drugačne precej dražje rešitve, z precej dolgim ROI.


Ne vem kje ti živiš, jaz sem živel v veliko najemih in nisem nikjer imel cirkulacije, sploh Jugo bloki. 98% jih ima en 50 let star bojler v kopalnici, to da imaš ti idealen sistem mi nič ne pomaga.



Ma v bloku imas tako majhno luknjo od stanovanja, da topla voda pride od bojlerja do pip preden pri meni pride sploh ven iz kotlovnice :)) Glavna kopalnica je v mansardi, zalogovnik je pa v spodnjem stuku. Ce ugasnem pumpo cakam 3 minute preden pride topla voda naokoli... V jugi so itak bojlerje tiscali v kopalnice in kuhinje, danes tega ni vec, zato cirkulacija.

DV_cam je izjavil:

Zdaj živimo v takih časih, da se cirkulacija da nastaviti na določene termine in kako pogosto dela cirkulacija. V tem primeru ni nekih blaznih izgub. Je pa seveda takoj topla voda ko odpreš pipo:)


Jp. Vsaka pumpa ima ze timer, jaz sem pa vse skup pocil na home asistant, ker timer je kul za zjutraj in zverec, cez dan je pa bv da pumpa lavfa, ce nikogar ni. Home assistant ve, ce je hisa prazna in takrat ugasne pumpo, TVje, luci itd.

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Sej pozimi, ko se ogreva načeloma nima veze kdaj dela (če je seveda pametno speljano in ne po kakšni mrzli zunanji steni).
Magic

Utk ::

Ubistvu smo jo vsi, mogoče 2% ne, ker imajo drugačne precej dražje rešitve, z precej dolgim ROI. Razen, če ti je za vodo pač vseeno, ampak ne razumem, zakaj bi točil 15 litrov vode preden priteče iz zalogovnika topla voda?

Jaz tudi ne vem zakaj bi točil 15l vode (kakih 15l, si zmešan?). Mi smo to imeli, in zaprli, ker je brez veze. Vsaka kurjava je dražja od tistih par litrov na mesec.

kriptobog ::

Utk je izjavil:

Ubistvu smo jo vsi, mogoče 2% ne, ker imajo drugačne precej dražje rešitve, z precej dolgim ROI. Razen, če ti je za vodo pač vseeno, ampak ne razumem, zakaj bi točil 15 litrov vode preden priteče iz zalogovnika topla voda?

Jaz tudi ne vem zakaj bi točil 15l vode (kakih 15l, si zmešan?). Mi smo to imeli, in zaprli, ker je brez veze. Vsaka kurjava je dražja od tistih par litrov na mesec.


Saj ne gre samo za ceno. Zakaj bi zlival pitno vodo strn ko cakas na toplo? Skoda vode. Sploh ko imamo zdaj huda susna obdobja.

Magic1 ::

Načeloma ni le 15L, je 15L tople vode. Samo tukaj nič ne moreš, lahko le zmanjšaš pot na minimum pri izgradnji. Voda sama je veliko manj vredna, kot pa energent za segret vodo.
Magic

Utk ::

kriptobog je izjavil:


Saj ne gre samo za ceno. Zakaj bi zlival pitno vodo strn ko cakas na toplo? Skoda vode. Sploh ko imamo zdaj huda susna obdobja.

Pa res za vsako čakaš na toplo vodo? A ti drugače priteče voda z 10 stopinjami iz pipe?

energetik ::

Magic1 je izjavil:

Načeloma ni le 15L, je 15L tople vode. Samo tukaj nič ne moreš, lahko le zmanjšaš pot na minimum pri izgradnji. Voda sama je veliko manj vredna, kot pa energent za segret vodo.
Od kje si to pobral? Pri nas je voda+kanal tako draga, da je precej cenej gonit cirkulacijo magari cel dan, kot pa vsakič spušit 15L vode.
Sem izmeril, brez cirkulacije TČ skuri 3,2kWh/dan za toplo vodo, s cirkulacijo 4kWh/dan. 3EUR mesečno za cirkulacijo.
Kubik mrzle vode pa nas tudi pride okoli 3EUR. Zdj pa računaj, da spušiš npr. 5L vode da pride topla, vsaj nekje 10x dnevno, je to 50L, 1,5m3 mesečno. Dražje kot gonit cirkulacijo, da ne omenjam udobja. Pa še to samo poleti, pozimi cirkulacija ni izguba, ker greje bajto.

Cirkulacijo sem dal z namenom vgradit in jo tudi uporabljam ves čas. Seveda je pumpa pametna in na časovnik. Dela le, ko smo doma, pa še takrat le ko pade temperatura pod 40° v povratnem vodu cirkulacije.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

floyd1 ::

Mi imamo cirkulacijo zaprto že od začetka. Je preveč hladilo bojler, in TČ se je pogosteje vklapljala.
Največji problem je po mojem v tem, da ni OK narejena. Voda termosifonsko kroži tudi takrat, ko pumpa stoji. Morala bi imeti še nek ventil notri, da čisto zapre, ko cirkulacije ne potrebuješ.

Magic1 ::

energetik je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Načeloma ni le 15L, je 15L tople vode. Samo tukaj nič ne moreš, lahko le zmanjšaš pot na minimum pri izgradnji. Voda sama je veliko manj vredna, kot pa energent za segret vodo.
Od kje si to pobral? Pri nas je voda+kanal tako draga, da je precej cenej gonit cirkulacijo magari cel dan, kot pa vsakič spušit 15L vode.
Sem izmeril, brez cirkulacije TČ skuri 3,2kWh/dan za toplo vodo, s cirkulacijo 4kWh/dan. 3EUR mesečno za cirkulacijo.
Kubik mrzle vode pa nas tudi pride okoli 3EUR. Zdj pa računaj, da spušiš npr. 5L vode da pride topla, vsaj nekje 10x dnevno, je to 50L, 1,5m3 mesečno. Dražje kot gonit cirkulacijo, da ne omenjam udobja. Pa še to samo poleti, pozimi cirkulacija ni izguba, ker greje bajto.

Cirkulacijo sem dal z namenom vgradit in jo tudi uporabljam ves čas. Seveda je pumpa pametna in na časovnik. Dela le, ko smo doma, pa še takrat le ko pade temperatura pod 40° v povratnem vodu cirkulacije.

Predvidevam da si se potrudil pri izdelavi in je bilo narejeno kot je treba. Kar pa ne moreš rečt za večino ostalih izvedb, kjer naredijo po liniji najmanjšega odpora. Deluje, samo potem pride vsak mesec položnica konkretno bolj obilna. Ničkolikokrat slišano.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

energetik ::

Nisem se nič trudil, inštalaterjem sem samo rekel da hočem cirkulacijo do vseh pip v bajti. DN16 izoliran alumplast pa obtočna pumpa, nič posebnega.

floyd1 je izjavil:

Mi imamo cirkulacijo zaprto že od začetka. Je preveč hladilo bojler, in TČ se je pogosteje vklapljala.
Največji problem je po mojem v tem, da ni OK narejena. Voda termosifonsko kroži tudi takrat, ko pumpa stoji. Morala bi imeti še nek ventil notri, da čisto zapre, ko cirkulacije ne potrebuješ.
Šparanje na račun udobja in porabe pitne vode... Težko bo nek hud termosifon pri 20m+ tanki alumplast cevi, hkrati pa delta T skoraj 0K.
vires in numeris

PrimoZ_ ::

Magic1 je izjavil:

energetik je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Načeloma ni le 15L, je 15L tople vode. Samo tukaj nič ne moreš, lahko le zmanjšaš pot na minimum pri izgradnji. Voda sama je veliko manj vredna, kot pa energent za segret vodo.
Od kje si to pobral? Pri nas je voda+kanal tako draga, da je precej cenej gonit cirkulacijo magari cel dan, kot pa vsakič spušit 15L vode.
Sem izmeril, brez cirkulacije TČ skuri 3,2kWh/dan za toplo vodo, s cirkulacijo 4kWh/dan. 3EUR mesečno za cirkulacijo.
Kubik mrzle vode pa nas tudi pride okoli 3EUR. Zdj pa računaj, da spušiš npr. 5L vode da pride topla, vsaj nekje 10x dnevno, je to 50L, 1,5m3 mesečno. Dražje kot gonit cirkulacijo, da ne omenjam udobja. Pa še to samo poleti, pozimi cirkulacija ni izguba, ker greje bajto.

Cirkulacijo sem dal z namenom vgradit in jo tudi uporabljam ves čas. Seveda je pumpa pametna in na časovnik. Dela le, ko smo doma, pa še takrat le ko pade temperatura pod 40° v povratnem vodu cirkulacije.

Predvidevam da si se potrudil pri izdelavi in je bilo narejeno kot je treba. Kar pa ne moreš rečt za večino ostalih izvedb, kjer naredijo po liniji najmanjšega odpora. Deluje, samo potem pride vsak mesec položnica konkretno bolj obilna. Ničkolikokrat slišano.


Še jaz k sm obnavljal 45 let staro bajto sem uredil cirkulacijo.
Vodovode cevi danes (vsaj za toplo vodo) so oblečene v plast izolacije, da se zmanjša izgube. Dodatno pa imaš še pumpo s časovnikom, da ne goni celo noč.

Magic1 ::

Sej jaz bi si tudi uredil, če bi sedaj obnavljal. Samo vem, da bi naredil kot je treba, sej ni težko. Dokler nisi Amrikanec in imaš 5 kopalnic po celi bajti in ni nič optimalnega.
Magic

kriptobog ::

energetik je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Načeloma ni le 15L, je 15L tople vode. Samo tukaj nič ne moreš, lahko le zmanjšaš pot na minimum pri izgradnji. Voda sama je veliko manj vredna, kot pa energent za segret vodo.
Od kje si to pobral? Pri nas je voda+kanal tako draga, da je precej cenej gonit cirkulacijo magari cel dan, kot pa vsakič spušit 15L vode.
Sem izmeril, brez cirkulacije TČ skuri 3,2kWh/dan za toplo vodo, s cirkulacijo 4kWh/dan. 3EUR mesečno za cirkulacijo.
Kubik mrzle vode pa nas tudi pride okoli 3EUR. Zdj pa računaj, da spušiš npr. 5L vode da pride topla, vsaj nekje 10x dnevno, je to 50L, 1,5m3 mesečno. Dražje kot gonit cirkulacijo, da ne omenjam udobja. Pa še to samo poleti, pozimi cirkulacija ni izguba, ker greje bajto.

Cirkulacijo sem dal z namenom vgradit in jo tudi uporabljam ves čas. Seveda je pumpa pametna in na časovnik. Dela le, ko smo doma, pa še takrat le ko pade temperatura pod 40° v povratnem vodu
cirkulacije.


Meni s cirkulacijo TC pokuri 1kwh dnevno, tako, da se res ne splaca spuscati mrzle vode preden pritece topla.

Utk ::

Zdj pa računaj, da spušiš npr. 5L vode da pride topla

DN16 izoliran alumplast pa obtočna pumpa, nič posebnega.

Izračunaj kolk metrov DN16 cevi rabiš za 5 litrov vode in če imaš res toliko cevi do bojlerja.
Tako brez računanja bi reku, da v metru te cevi ni več kot 2 dcl vode. Še 1,5 vprašanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

ToniT ::

cias je izjavil:

kriptobog je izjavil:



To, da stocis 5l prej pomeni samo, da imas slab sistem. Sploh ne vem kdo si je zamislil tako instalacijo.


Kdo si je vgradil tak sistem ne vem, sem veliko živel po različnih najemniških stanovanjih in hišah, pa ni noben imel cirkularnega sistema ali teleporterja v pipi ki prenese toplo vodo direkt iz bojlerja. Najbolj napredni so imeli v kuhinji nad koritom ekstra bojler, da ni bilo treba čakati da priteče s kopalnice.

Ampak jaz nisem ciljal na to da mi ti prideš vgraditi idealen sistem, zanima me če kdo uporablja to pipo. Poleti za pomiti posodo in eno za kratek tuš, tu bi lahko veliko prihranil?


Sam uporabljam to pipo v letni kuhinji. Vroča voda takoj, malo težje je regulirat temperaturo (sam imam pipo iz Lidla). Uporabno za občasno rabo. Za prihranke pa ne vem - sam sem to pipo nabavil zaradi priročnosti.

Ghost7 ::

kriptobog je izjavil:

Utk je izjavil:

Ubistvu smo jo vsi, mogoče 2% ne, ker imajo drugačne precej dražje rešitve, z precej dolgim ROI. Razen, če ti je za vodo pač vseeno, ampak ne razumem, zakaj bi točil 15 litrov vode preden priteče iz zalogovnika topla voda?

Jaz tudi ne vem zakaj bi točil 15l vode (kakih 15l, si zmešan?). Mi smo to imeli, in zaprli, ker je brez veze. Vsaka kurjava je dražja od tistih par litrov na mesec.


Saj ne gre samo za ceno. Zakaj bi zlival pitno vodo strn ko cakas na toplo? Skoda vode. Sploh ko imamo zdaj huda susna obdobja.


this.
Plus ta kurjava je odveč samo dva meseca na leto, ostalo ti greje hišo poleg ogrevalnega sistema.

kriptobog je izjavil:

energetik je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Načeloma ni le 15L, je 15L tople vode. Samo tukaj nič ne moreš, lahko le zmanjšaš pot na minimum pri izgradnji. Voda sama je veliko manj vredna, kot pa energent za segret vodo.
Od kje si to pobral? Pri nas je voda+kanal tako draga, da je precej cenej gonit cirkulacijo magari cel dan, kot pa vsakič spušit 15L vode.
Sem izmeril, brez cirkulacije TČ skuri 3,2kWh/dan za toplo vodo, s cirkulacijo 4kWh/dan. 3EUR mesečno za cirkulacijo.
Kubik mrzle vode pa nas tudi pride okoli 3EUR. Zdj pa računaj, da spušiš npr. 5L vode da pride topla, vsaj nekje 10x dnevno, je to 50L, 1,5m3 mesečno. Dražje kot gonit cirkulacijo, da ne omenjam udobja. Pa še to samo poleti, pozimi cirkulacija ni izguba, ker greje bajto.

Cirkulacijo sem dal z namenom vgradit in jo tudi uporabljam ves čas. Seveda je pumpa pametna in na časovnik. Dela le, ko smo doma, pa še takrat le ko pade temperatura pod 40° v povratnem vodu
cirkulacije.


Meni s cirkulacijo TC pokuri 1kwh dnevno, tako, da se res ne splaca spuscati mrzle vode preden pritece topla.


Tako je, meni jo peč kar sama regulira v obdobjih ki sem jih nastavil, da smo najverjetneje doma.

cias je izjavil:

Ghost7 je izjavil:

Utk je izjavil:

Cirkulacija je bedarija, kdo je to dal v hišo v zadnjih 30 letih?


Ubistvu smo jo vsi, mogoče 2% ne, ker imajo drugačne precej dražje rešitve, z precej dolgim ROI.


Ne vem kje ti živiš, jaz sem živel v veliko najemih in nisem nikjer imel cirkulacije, sploh Jugo bloki. 98% jih ima en 50 let star bojler v kopalnici, to da imaš ti idealen sistem mi nič ne pomaga.


Nekateri imamo pač v lasti hiše, kjer so razdalje centralni bojler pipe po hiši precej večje kot v bloku, kjer cirkulacija ni smiselna in ki so ponavadi grajeni tako, da imaš vodno instalacijo za kuhinjo na drugi strani stene s kopalnico.


Vsaka investicija, da ne bi potreboval cirkulacije pred pipo bi zahtevala v mojem primeru tri bojlerje oziroma grelne pipe, sedaj pa mi povej koliko let moram ogreto vodo in pumpo za cirkulacijo laufat, da se mi povrne investicija v tri bojlerje in elektriko, ki bi jo porabli.

Poleg tega imam namen ali iti (če bom kdaj lahko) na SE, ali pa bom naštimal kolektorje, ker trenutno grejem samo polovico zalogovnika s plinom, spodnja pa še ni ogrevana, je le predpripravljeno za "nekaj".
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

Ghost7 ::

Ok, to je to, zaenkrat?

Elektrika Gen-i (navkljub regulaciji je najbolj safe lokacija)
Plin ?
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

link_up ::

Pa fantje, to je max 100e na leto, torej manj od 10e na mesec. Se vam ljubi zaradi tega drkat z menjavami?
In and Out

m0LN4r ::

Za koga kurca pa odpirate pipo za toplo vodo 100x na dan. To je sele potratnost.
A vsak kozarec posebej na roke pomivate al zakaj?
Al za juho kuhat?

Sprasujem za prijatelja.

Sicer pri men prtece topla boda po petih sekundah tak da nevem kolk deci mrzle je to.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

FoxKnox ::

link_up je izjavil:

Pa fantje, to je max 100e na leto, torej manj od 10e na mesec. Se vam ljubi zaradi tega drkat z menjavami?

Ps hiša, 3 etaže
Jaz sem za foro preračunal top porabo jan feb po ceni plina januarja in sedanji regulirani in me pride 200 EUR več na mesec.Na mesec, samo plin brez dajatev in ddv. Bo treba znižat temperaturo, tako zraka kot vode. JBG.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FoxKnox ()

Horas ::

za kuhinjske potrebe so glreniki vode in mikrovalovke.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

link_up ::

1.1.2022 je bila ze visja cena za 30%. Zdaj je se za dodatnih 60%? Bojo pa dajatve dol drzali...ma bmk, nej pride odklopit, ce ce...
In and Out
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

nova plinska peč - napaka?

Oddelek: Loža
457057 (2889) Parrko
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9029217 (15927) energetik
»

Prevelika poraba električne energije (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5712474 (10792) feryz
»

Toplotna črpalka za vodo (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7318931 (16708) mn
»

Zakaj se z radiatorjem ne da hladiti prostora ?

Oddelek: Loža
457917 (6402) Zion10

Več podobnih tem