» »

Kako prebroditi gospodarsko krizo/recesijo - vaši nasveti iz 2008 za 2022/2023 - osebne izkušnje

Kako prebroditi gospodarsko krizo/recesijo - vaši nasveti iz 2008 za 2022/2023 - osebne izkušnje

1
2
3 4 5

Blinder ::

ginekk je izjavil:

Od OPa post se sliši, kot da je kriza konec sveta. Dejansko pa vse teče dalje, samo veliki špekulantje so nenadomu v krču, ker nimajo pričakovanih donosov in potem lajajo o krizi. Svet normalno teče dalje, Fata še vedno čisti hiše, Jože zida in Borut dela na črpalki, ITjevci pa itak imajo vedno delo.

Krizi se izogneš tako, da vlagaš čas in denar v lastno znanje in ti je mar za kapitalske špekulacije. Prav tako ti mora bit vseeno za delodajalca in moraš bit pripravljen zamenjat službo kadarkoli.

Stanovanje se kupi, ko ga rabiš. Takisto vse ostalo. Če pa imaš še vedno presežek kapitala ga parkiraš v nekaj garantiranega, ne tveganega.

Pa življenje mineva, če je kriza ali ne. Če ti neka stvar v življenju ful pomeni in povzroča zadovoljstvo - recimo hobi(ji), se itak nikakor ne splača varčevat na tem.


to lahko napiše samo nekdo, ki zaradi krize ni bil brezposelen
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

energetik ::

Izkušnje so naslednje, da sem z nekaj sreče ravno 2007 diplomiral in hkrati dobil šiht, hkrati pa da sva v dipu 2014 nabavila bajto.

Velika napaka, ki sem jo naredil pa je bila, da nisem bil finančno pismen in 2009-2010 vložil nekaj vsaj v vzajemce. Da ne govorim o največji napaki - da nisem 2009 nabavil za 10$ BTC-ja. Bral o BTCju tu na slo-techu, ampak me ni nekaj pretirano zanimalo... ;((

Kako prebroditi krizo? S prihranki trenutno v fiatu in ga taprav čas zarinit v delnice in kripto. Pa imeti bajto tako dobro izolirano, da so stroški ogrevanja izjemno mali.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Magic1 ::

energetik je izjavil:

Izkušnje so naslednje, da sem z nekaj sreče ravno 2007 diplomiral in hkrati dobil šiht, hkrati pa da sva v dipu 2014 nabavila bajto.

Največja napaka, ki sem jo naredil pa je bila, da nisem bil finančno pismen in 2008-2010 vložil vsaj v vzajmce. Da ne govorim o največji napaki - da nisem 2009 nabavil za 10$ BTC-ja.

Sej loto srečke prodajajo tud danes. Verjetnost je seveda malo manjša, sam zadetek je pa v miljonih. Če že govorimo o BTCjih leta 2009.
Magic

gruntfürmich ::

energetik je izjavil:

2009-2010 vložil nekaj vsaj v vzajemce...
se bojim da bi bil v izgubi če bi to naredil.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

energetik ::

gruntfürmich je izjavil:

energetik je izjavil:

2009-2010 vložil nekaj vsaj v vzajemce...
se bojim da bi bil v izgubi če bi to naredil.

Haha, kakšni izgubi, poglej si grafe.
vires in numeris

Sparkxl ::

če bi kupil btc 2009 za 10€, bi jih prodal ko bi bilo vredno jurja par let kasneje, ker bi bil prepričan da višje pa res ne more it, hkrati pa nebi hotel jurja zgubit. Hodlal do danes definitivno nebi

gruntfürmich ::

energetik je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

energetik je izjavil:

2009-2010 vložil nekaj vsaj v vzajemce...
se bojim da bi bil v izgubi če bi to naredil.

Haha, kakšni izgubi, poglej si grafe.

katere grafe?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

energetik ::

https://www.generali-investments.si/skl...

Do letošnjega novega leta bi imel skoraj X3.
vires in numeris

Magic1 ::

Sem ravno pogledal par vzajemcev, ki so bili zelo popularni pred 2008. Če si nabavil 2009, si bil okoli nule 2014. Torej konkretno slabše, kot na banki, ko si dobival 5%.
Magic

gruntfürmich ::

energetik je izjavil:

https://www.generali-investments.si/skl...

Do letošnjega novega leta bi imel skoraj X3.

si upošteval upravljalsko provizijo, izstopne in vstopne stroške, davek na dobiček, inflacijo?
pa kako da bi ravno ta sklad vzel; si siguren da ne bi tudi tako popularnega balkana?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

energetik ::

Magic1 je izjavil:

Sem ravno pogledal par vzajemcev, ki so bili zelo popularni pred 2008. Če si nabavil 2009, si bil okoli nule 2014. Torej konkretno slabše, kot na banki, ko si dobival 5%.
Ja, to je druga stvar, jaz sem rabil denar dobit ven v 2-4 letih, tako da očitno to ni bila tako velika napaka, ker sem hkrati na banki dobival 5% obresti, to je res.
vires in numeris

Magic1 ::

No, torej si čisto pravilno ravnal, neglede na neznanje. Da pa nisi šel na loterijo pa ti ni ravno za očitat.
Magic

energetik ::

gruntfürmich je izjavil:

energetik je izjavil:

https://www.generali-investments.si/skl...

Do letošnjega novega leta bi imel skoraj X3.

si upošteval upravljalsko provizijo, izstopne in vstopne stroške, davek na dobiček, inflacijo?
pa kako da bi ravno ta sklad vzel; si siguren da ne bi tudi tako popularnega balkana?
Upravljalska je že upoštevana v VEP. So samo vstopni, davek pa itak je pri vsaki taki naložbi.

Magic1 je izjavil:

No, torej si čisto pravilno ravnal, neglede na neznanje. Da pa nisi šel na loterijo pa ti ni ravno za očitat.
Ja, ni mi bilo do loterije, ker sem moral nujno nabavit nepremičnino. Bi bilo bedno, če bi moral potem prodati z minusom.
Ampak z 10€ v BTC pa ne bi tvegal nič... :D
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Magic1 ::

Ampat kaj je bil tedaj BTC? Imaš danes tudi kakšno kripto valuto, ki bo 1000X vredna čez desetletje. Samo katera? Isto je bil BTC leta 2009. Na Fe faksu so na enih vajah rudaril BTCje, ne vem točno katerega 200x, pa se je vse pobrisalo.

Znenje pri investiranju je lahko zelo relativno. Samo eno osnovno privilo načeloma velja, več kot je pričakovan dobiček, večji je rizik. 5-7% letno je načeloma odličen rezultat za poznavalca.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Malidelničar ::

energetik je izjavil:

Izkušnje so naslednje, da sem z nekaj sreče ravno 2007 diplomiral in hkrati dobil šiht, hkrati pa da sva v dipu 2014 nabavila bajto.

Velika napaka, ki sem jo naredil pa je bila, da nisem bil finančno pismen in 2009-2010 vložil nekaj vsaj v vzajemce. Da ne govorim o največji napaki - da nisem 2009 nabavil za 10$ BTC-ja. Bral o BTCju tu na slo-techu, ampak me ni nekaj pretirano zanimalo... ;((

Kako prebroditi krizo? S prihranki trenutno v fiatu in ga taprav čas zarinit v delnice in kripto. Pa imeti bajto tako dobro izolirano, da so stroški ogrevanja izjemno mali.


Po mojem mnenju je zelo pomembno, da za vsako ceno obdržiš službo in tudi če imaš zaradi krize nižjo plačo ali si prisiljen po izgubi službe vzeti slabše plačano službo, moraš tiste minimalne presežke nekako investirati. Sploh v downturnu je to DALEČ NAJTEŽJE in realno veliko ljudem ne uspe.

Meni je takisto žal, ker bi celo 2010 - 2013 ko je bilo najhuje, vseeno en del presežkov lahko investiral pa jih nisem, ker so me starši in žlahta prepričali, da so kapitalski trgi ter borza "nateg" (nekateri so/smo namreč izgubili kar nekaj novcev v IPO-ju NKBM oz. kasnejšem izbrisu delničarjev).

Seveda se ne more posameznikovo življenje vrteti okoli vlaganja, ampak kakšna knjiga na temo osebnih financ in vlaganja je pa kul, pa da človek malo pozna te zadeve. Če zraven še živi tak 'frugal' lifestyle pa lahko kar nekaj našpara za vložke ob času 'dip-ov'.

Ja drugače pa itak, čim cenejši stroški vzdrževanja bajte, zmanjšanje stroškov na splošno (mogoče odpoved najemu in strateški umik v finančno ugoden 'mama hotel' za 2 leti, tačas pa vlagaš kar prišparaš), če se kakšno leto ali dve človek odpove počitnicam in obdrži/investira regres je tudi kul in ni konec sveta itd.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

ginekk ::

Blinder je izjavil:



To lahko napiše samo nekdo, ki zaradi krize ni bil brezposelen


Tako je. Nisem bil. Sem pa moral menjat službo in veliko je bilo nakladanja in strahu pri delodajalcu (češ kaj bo zdaj ko delnica pada). Nihče od mojih bližnjih ni zaradi krize 2008 izgubil službe, tudi od prijateljev ne.

bbbbbb2015 ::

darkolord je izjavil:

Krizo najbolj zanesljivo prebrodiš, če se nanjo prej pripraviš. Na slabe čase se lahko najbolje pripraviš takrat, ko ti gre dobro.

To ne pomeni (nujno), da manj zapravljaš, ker to samo pospeši krizo.

V normalnih časih lahko delaš na dviganju prihodkov, v krizi je to lahko zelo težko in moraš delati na optimiziranju stroškov. Če to narediš - oz. se pripraviš - prej, je precej lažje.

Čisto odvisno od situacije posameznika, kaj to obsega, ampak na primer:
- dajanje nekaj na stran
- prodaja stvari, ki jih ne rabiš (lažje jih prodaš sedaj)
- predčasno odplačilo dolgov
- energetska optimizacija (učinkovitejše naprave, ogrevanje, hlajenje ...)
- naučiš se kuhati
- itd


Čisto zares, imel sem kolega, ki je počel natanko natanko to. In ne samo, da je ostal brez vsega, tudi umrl je, po eni taki čudni bolezni, ko niti ne vem, kaj mu je bilo.
V grobem, človek poln denarja, žena, otroci, vikend. Denarne rezerve.

Ko se je kriza začela - se je najprej ločil. Zdaj da ne govorim podrobnosti, žena ni hotela razumeti, da so se časi spremenili. V redu, jaz bi ženi razložil, zakaj moramo šparati, on se je ločil. V redu.
Potem je (pričakovano) izgubil tisti luksuzni posel. Ni imel altenative, to je bil nek tak lagan zaslužek, da nisem mogel verjeti.
Potem je moral hišo prodati (pod ceno), ker je (bivša) žena hotela, da jo izplača. Čeprav bi jo lahko s kešem plačal, je prodal hišo precej pod ceno. Sam je rekel, da je prodal za pol cene.
Potem je živackal v najetem stanovanju, imel je rezerve, govoril je, da kriza ne traja večno, da se bo že obrnilo navzgor.
Ni imel posla (imel pa je doo), plačo si je plačeval, na dopust je hodil. Zajebaval se je, da bi se človek pa na tak lagan život lahko navadil.
Potem prvi resen warning sign. Pritoževal se je nad utrujenostjo, spal je do 14h popoldne, nekako se mu ni dalo do doktorja.
Potem so se stvari začele popravljati, jaz sem dobil zelo dober posel v tujini, vprašal sem ga, če gre zraven.
Postavil je (nerealno) visoko ceno, sploh ni bil več v tisti Cisco/Juniper sceni, stranka ga ni hotela imeti.
Potem je prišel v nek battle mode. Ugotovil je, da je krize konec, njegove rezerve (250.000+ EUR) so bile strošene. Avto crknil, na vsak način hotel kupiti drug črn BMW.
Kredita mu banka ni hotela dati, lizinga ni dobil. Spravil se je na bolniško, kupil neki prastar BMW za 7000EUR. Že vsaj 8 let ni počel pa res nič pametnega, v CV ni mogel nič napisati.
Potem ga je zdravje resno stisnilo, hodil okrog doktorjev, vsi odkimavali. Meni ni hotel povedati, kaj je.
Pred cca mesecem dni umrl. Premoženja nima. Ima dva otroka, 8 in 15 let. Bivša žena ga preklinja.

To je to.

Zgodovina sprememb…

ginekk ::

Zakaj ga preklinja bivša? Očitno pravilna odločitev, da se je ločil, če ga zdaj preklinja.

Magic1 ::

Ker mora zdaj sama 8 in 15 letnega mulca financirat. Ni ravno enostavno, sploh če je tudi ona tako zblojena kot pokojni. Easy money te zelo lahko uniči.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

ginekk ::

Magic1 je izjavil:

Ker mora zdaj sama 8 in 15 letnega mulca financirat. Ni ravno enostavno, sploh če je tudi ona tako zblojena kot pokojni. Easy money te zelo lahko uniči.


Aja, samo on je bistveno na slabšem - mrtev. A si predstavljaš da preklinja očeta pred otroki, ker ni več živ da bi plačeval preživnino?
A če bi pa bila ostala skupaj, pa on umre - je pa s stališča denarja druga situacija al kako? Al bi ga isto klela, ker je umrl?

Ne moreš verjet, kaj si ženska domišlja, po moje je imel čisto prav, da je šel stran on nje.

FrRoSt ::

Malidelničar je izjavil:

Telbanc, c3p0:
Ok to je sicer res, da je Slovenija v krizo 2008 vstopila s hudimi strukturnimi problemi, ki jih ima danes manj.

Ampak recimo na osebnem nivoju je meni ena zadeva ko jo gledam nazaj kot takraten frišen diplomant (iz bolj klinčevega faksa) famozna in sicer: kako mladi nis(m)o znali operativno reagirati in smo masovno nasedli na prevladujočo tezo prekariata, krivic, 'vse-gre-v-maloro' mentalitete.
Fokus politike na takratne upokojence (Erjavec anyone???) seveda overall ni pomagal, ampak mladi so bili pasivni, ni bilo osebne akcije (veliko je bilo kvazi družbene akcije proti "krivičnemu" sistemu). Torej ni bilo prekvalifikacij, ni bilo zmanjšanja osebnih izdatkov, ni bilo tega, da bi se mladi radikalno kam preusmerili (iz mestne kariere v bolj ročno-podeželsko kariero), ni bilo tudi kakšnega finančnega gibanja kot je FIRE/frugal v tujini, obenem se ni spremljalo gibanja delniškega/nepremičninskega trga in so tu mladi zamudili izjemne donose oz. nakupne priložnosti. Še največ kar je bilo proaktivnega delovanja je bila selitev v tujino (35.000 mladih od katerih se jih je nato veliko vrnilo).

Vprašamo se torej lahko: Ali mlade v Sloveniji sploh vzgajamo na realnost, da so v življenju vzponi in padci, zlata leta in težka leta itd.? Ter kako od tega profitirati, da se naredi osebni preboj? Navsezadnje je to realnost že če gledate gospodarske cikle v 20. stoletju, pri nas so bila nihanja v prejšnji državi toliko bolj očitna. Recimo eno izmed redkih, če ne celo edino Zahodno gospodarstvo, ki je imelo uradno več kot 30 let brez recesije je bila Avstralija ...


:)):)):))

Mladi povečini tudi sedaj ne bodo znali operativno reagirati. ;) Saj ne znajo niti operativno niti razmišljati!? :)

Prihajajoča kriza bo ENEGETSKA! :O

To bo pa za seboj potegnilo tudi ostale zadeve!! :8)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Reycis ::

Jaz mislim, da je potencial, da bo hujše kot karkoli do zdaj. Teater je pripravljen. Hkrati moram priznat, da nimam pojma kaj zares bo. Je pa potencial, da se lahko zgodij nekaj zares biblijskega.
Diversity is our greatest strength

bbbbbb2015 ::

ginekk je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Ker mora zdaj sama 8 in 15 letnega mulca financirat. Ni ravno enostavno, sploh če je tudi ona tako zblojena kot pokojni. Easy money te zelo lahko uniči.


Aja, samo on je bistveno na slabšem - mrtev. A si predstavljaš da preklinja očeta pred otroki, ker ni več živ da bi plačeval preživnino?
A če bi pa bila ostala skupaj, pa on umre - je pa s stališča denarja druga situacija al kako? Al bi ga isto klela, ker je umrl?

Ne moreš verjet, kaj si ženska domišlja, po moje je imel čisto prav, da je šel stran on nje.


Manjka kontekst. Ta kolega se je ukvarjal (zadnjih 10+ let) s "prodajo". Prodajal je en certificiran, drag material, ki ga je kupovala ena slovenska državna velika firma. Zdaj ne bi o materialu, ker bi se dalo hitro ugotoviti, kaj bi to bilo za ene firme.

To je bilo vse fake. Ta firma ni rabila kupovati tak drag material, zasebniki so uporabljali dobesedno 40 krat cenejši material, enako dober. V bistvu je samo gromozansko navil ceno, prodal, dobil v 15 dnevih denarčke, razdelil kuverte in to je bilo to. To je počel sigurno 10 let, pa po moje še dlje.

Njegova (kasneje bivša) žena ni vedela za ta detajl. Saj tudi jaz ne vem, tako sklepam, ker je včasih omenjal 40 kratne marže, je meni postalo jasno, da to ne more biti normalno. Poznal sem enega od kuverto jemalcev, enkrat se je nekaj zagovoril, mislil je, da sem jaz v biznisu s tem kolegom, samo pač jaz nisem imel pojma, vsaj od takrat sem vedel, da majo neko šticungo nastavljeno.

Ko je stisnila kriza, njegovi ženi ni bilo jasno, zakaj bi stranke nehale v celoti plačevati, dejansko je bila ena sama "stranka". Ne glede na kuverte, ko se je šparalo, so seveda odrezali ta "potrebni" material. To je bilo njemu jasno, to je postalo meni jasno, njegovi ženi pa to pač ni bilo jasno.

Če bi takrat preklopili na varčevalni način, s 500.000€ rezerv, hišo, vikendom, žena dobro plačana služba v JS, bi to oni speljali lagano.

On pa se je ločil, za brezveze hišo prodal pod ceno, žena je dobila sicer nekaj denarja, a premalo, zato si je vzela kredit. Imel je rezervo 250k (po moji oceni), to bi se še dalo komot živeti. Če že ni hotel nič delati, bi firmo zaprl, ter šel na delaborzo.

On je pa fural haj-stajl, dragi avti - veš da zaloge kopnijo. Računal je, po moje, da se bo tista "pipica" zopet odprla. Pa se ni. Uni kuvertarji so šli deloma drugam, eni v penzijo, ene so premestili. Tisti setup je šel po gobe.

Ob eni priliki sem se pogovarjal z njegovo (bivšo) ženo, takrat sem ugotovil, da je kasneje ugotovila za "biznis" in kuverte. Samo prepozno. Pač jezna je bila, ker je za brezveze vse zapravil. Kasneje je razumela, zakaj bi se naj šparalo, ker dejansko ta biznis sploh ni bil pošten biznis, ampak elaborirano pranje denarja bi jaz rekel.

bbbbbb2015 ::

Reycis je izjavil:

Jaz mislim, da je potencial, da bo hujše kot karkoli do zdaj. Teater je pripravljen. Hkrati moram priznat, da nimam pojma kaj zares bo. Je pa potencial, da se lahko zgodij nekaj zares biblijskega.


Zdaj če ste na službici, pa sedite na plački, kot bi rekla ena stranka, potem je brodenje krize to, da vas ne odpustijo in da vam preveč plače ne znižajo.

Če ste pa privat, sami svoj šef, potem pa... sky is the limit. Če ste znajdljivi, se vedno da ubosti evrčke. Bolj je turbulentno, bolj se da šopati.

Jemljite leto 2022 and beyond kot priliko. Za karkoli.

karafeka ::

Kriza je zaradi takih o katerih piše bbbbbb2015. Za svoj pohlep izkoriščajo kogarkoli morejo. Tiste, ki so bili vključeni v to iz javne uprave, bi jim morali sodit zarad korupcije. Pa sem prepričan, da se lahko ta primer skrije na pram drugim milijonskim krajam. Pa to se dogaja po celem svetu. Zakaj pa mislite, da si vsi tako želijo biti na vodilnih položajih? Da jih lahko potem po medijih vlačijo? To je samo ena malenkost, ki jo vzamejo v zakup, na drugi strani je (nakradena) nagrada veliko večja. Resnica je. da bi na njihovem mestu vsi isto delali, zato je pa problem v celem politično kapitalističnemu sistemu. Kaj je rešitev? Bog ve. Nek sistem brez denarja in z neomejenimi viri verjetno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

LeQuack ::

karafeka je izjavil:

Kriza je zaradi takih o katerih piše bbbbbb2015. Za svoj pohlep izkoriščajo kogarkoli morejo. Tiste, ki so bili vključeni v to iz javne uprave, bi jim morali sodit zarad korupcije. Pa sem prepričan, da se lahko ta primer skrije na pram drugim milijonskim krajam. Pa to se dogaja po celem svetu. Zakaj pa mislite, da si vsi tako želijo biti na vodilnih položajih? Da jih lahko potem po medijih vlačijo? To je samo ena malenkost, ki jo vzamejo v zakup, na drugi strani je (nakradena) nagrada veliko večja. Resnica je. da bi na njihovem mestu vsi isto delali, zato je pa problem v celem politično kapitalističnemu sistemu. Kaj je rešitev? Bog ve. Nek sistem brez denarja in z neomejenimi viri verjetno.


Rešitev je preprosta, vse vodilne položaje morajo zasedat računalniki. Tudi najslabši možni AI ne more biti dosti slabši kot povprečen manager.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

bbbbbb2015 ::

Malidelničar je izjavil:

Da malce razširim debato, ki jo je začela že zelo razvlečena tema o 'gospodarski krizi 2018'.

Vedno se špekulira o krizi, kakšen je pa recimo vaš osebni nasvet, kako reagirati?
Imate izkušnje iz krize 2008 in nato dolgoletne 'U' krivulje, kjer smo dno krize, če se ne motim, dosegli 2012/2013? Ste iz krize prišli močnejši, če seprimerjate z vašimi znanci, prijatelji, sošolci, sodelavci? Kje ste naredili kikse, kaj bi naredili drugače oz. kateri so nauki, ki bi jih uporabili v morebitni krizi 2022/2023?


Osebno bi moral pipice pripreti takoj in zaposlene takrat odpustiti takoj. Tak bi bil moj nasvet vsem direktorjem, ne glede na to, kaj država ponuja.
Kot drugo, sodelovanje z neplačniki zaključiti takoj, po možnosti isti teden. Pokaže se, da neplačniki "breme" slabega poslovanja prevalijo tudi na tiste, ki poslujejo ali želijo poslovati dobro.
Iskati posle nenehno nove. To je v krizi težko, ker vsako iskanje poslov terja stroške, ki jih dejansko nimaš pripisati nikamor. Vsak izgubljen posel je potrebno takoj nadomestiti z ekvivalentnim.

Zelo pomemben nasvet:
V krizi se je prvenstveno in največ potrebno ukvarjati s tisto dejavnostjo, ki jo najbolj znate in poznate.

Skrbeti za lividnost. Koliko denarja noter, toliko ven. Najslabše je, da vi plačujete na valuto, vaši kupci pa se praskajo po riti. Pridnost v krizi ne naredi vtisa.
Ne plačujte avansov, da ne obtičijo v stečajni masi. Pač plačujte on 'spot'. Ko je material pred vrati - plačate.
Imejte narejen 'stres test'. Kaj bi se zgodilo, če v hipu ne bi plačala (in sploh nehala plačevati) najboljša stranka?
Ne zaupajte nikomur, ne dajajte odloga plačila.
Ne dajajte posojil, četudi vas prosijo sosedje ali pač nekdo, ki ga dobro poznate.

Nekje firma bi morala imeti denarnih rezerv vsaj za 6 mesecev, četudi nihče nič ne plača. Belgijci in Nemci pravijo idealno dve leti.

To je to.

ginekk ::

LeQuack je izjavil:

karafeka je izjavil:

Kriza je zaradi takih o katerih piše bbbbbb2015. Za svoj pohlep izkoriščajo kogarkoli morejo. Tiste, ki so bili vključeni v to iz javne uprave, bi jim morali sodit zarad korupcije. Pa sem prepričan, da se lahko ta primer skrije na pram drugim milijonskim krajam. Pa to se dogaja po celem svetu. Zakaj pa mislite, da si vsi tako želijo biti na vodilnih položajih? Da jih lahko potem po medijih vlačijo? To je samo ena malenkost, ki jo vzamejo v zakup, na drugi strani je (nakradena) nagrada veliko večja. Resnica je. da bi na njihovem mestu vsi isto delali, zato je pa problem v celem politično kapitalističnemu sistemu. Kaj je rešitev? Bog ve. Nek sistem brez denarja in z neomejenimi viri verjetno.


Rešitev je preprosta, vse vodilne položaje morajo zasedat računalniki. Tudi najslabši možni AI ne more biti dosti slabši kot povprečen manager.


haha, good luck. AI še strojev ne zna ustrezno upravljat, kaj pa šele da bi vodil ljudi.
Tudi najbolj zabit manager, vodja proizvodnje enote, je pametnejši od katerekoli AI.

LeQuack ::

Zelo dvomim. Ti ne veš koliko je AI že napredoval. Poleg tega lahko računalnik sprejme optimalne odločitve na podlagi celotne zgodovine človeštva.
Quack !

Shields ::

To je za znoret, stalno neke krize, kako naj človek kaj ustvari. Treba bi blo zakurit par institucij krivih za to ne pa da nas samo na suho jebejo

Mr.B ::

LeQuack je izjavil:

Zelo dvomim. Ti ne veš koliko je AI že napredoval. Poleg tega lahko računalnik sprejme optimalne odločitve na podlagi celotne zgodovine človeštva.

Da AI bo zamenjal te za tekočim trakom, da se ne bodo spravili v sindikat ali morali plačevati za razne delovne kronične bolezni.
AI trenutno zan zelo specifične zadeve, če se le tega dobro natrenira, ter seveda potem ga lahko uporabiš za kaj drugega.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

karafeka ::

Če te AI zamenja za trakom ali pa na vodilnem mestu oz. kjerkoli, še ne reši pomanjkanja surovin, energije in naravnih katastrof.

kuall ::

samo jamranje. kakšna kriza, če pa smo na vrhuncu. pa še 2008 ni bilo nič. dobro nam je kot še nikoli (človeštvu).

Magic1 ::

kuall je izjavil:

samo jamranje. kakšna kriza, če pa smo na vrhuncu. pa še 2008 ni bilo nič. dobro nam je kot še nikoli (človeštvu).

Hehe, je res. Sam to pot zna bit kar hudo, sploh v revnih državah. Sam bo pa glede samomorov verjetno zelo intenzivno v razvitem svetu. Hudo je zelo relativna zadeva. Tist ki več izgubi, načeloma bolj psihično trpi, kljub temu da ima še vedno dovolj.
Magic

Malidelničar ::

bbbbbb2015: Kar nekaj od teh napak, ki jih lepo opisuješ mislim, da je v času krize naredil Cimos (ki je nato propadel že ob zasuku navzgor) - ne vem koliko si spremljal dogajanje okoli njih.

Težava pa je, ker tudi če bi firme tako dobro reagirale, ponavedi država reagira z zamikom. In reagira ponavadi napačno, politično populistično, pogosto še zakomplicira zadeve.
Poleg tega majhna podjetja oz. SME-ji nimajo toliko manevrskega prostora.
Na nivoju posameznika seveda je pa spet povsem druga zgodba, kjer veliko ljudi bodisi ne oz. prepozno reagira, bodisi reagira preveč histerično.

Recimo, če bo energetsko-prehrambena kriza se moraš nekako pripraviti, da boš mentalno zgural vsaj eno leto. In si rečeš ok eno leto bo težko, ampak čez 1 leto se bo energetski trg stabiliziral. Do takrat prilagodim fasungo, omislim si vrt, če imam možnost, pri ogrevanju poizkusim prihraniti, v skrajnem primeru pozimi nase navlečem več puloverjev. Finančno spremljam nivo prihrankov in poizkušam investirati denar tako, da ohranja vrednost in tudi če je crash recimo ohranim trezno glavo, tako da indexe spremljam nekaj časa samo na 2 meseca potem pa čez pol leta po crashu pogledam kako stojijo zadeve (in isto 1 leto po crashu) in naredim plan.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

A velike firme pa imajo manevrski prostor? Da imajo recimo vedno nekaj 100 milijonov evrov viška na TRR za hude čase?
Avtomobilska industrija ga je 2008 poleg gradbene najbolj najebala, ker so ljudje nehali kupovati avte DOBESEDNO čez noč.
Za velike projekte se je precej težje pripraviti na to, da ostaneš brez plačila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

FrRoSt ::

Malidelničar je izjavil:


Ja drugače pa itak, čim cenejši stroški vzdrževanja bajte, zmanjšanje stroškov na splošno (mogoče odpoved najemu in strateški umik v finančno ugoden 'mama hotel' za 2 leti, tačas pa vlagaš kar prišparaš), če se kakšno leto ali dve človek odpove počitnicam in obdrži/investira regres je tudi kul in ni konec sveta itd.


https://www.delo.si/novice/svet/nemci-n...

Finančni minister Christian Lindner Nemce svari pred tri do pet let trajajočo krizo, ki se nezadržno bliža. Visoka inflacija, visoke cene energentov, težave v dobavnih verigah, vse to bo ...
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Sparkxl ::

Vsaj en ki pove po resnici. Ker kake mnogi drugi trobijo ne moreš verjet.

Recimo bruseljska čarovnica, posončena čarovnica, naš umar,...: "brez skrbi, vse imamo pod kontrolo, rast minimalno 2-3% je za naslednja leta garantirana".

Problem je, ker raja tem trotlom verjame in se pufa in troši kot da jutri ne obstaja

Malidelničar ::

FrRoSt - ja ok, seveda je lahko downturn daljši, torej do 5 let, potem obdobje krize mentalno razdeliš na dve tri obdobja, prvo težje ko se privadiš, potem drugo ko preguraš in tretje ko se že pričakuje konec. Ne smeš pa popustiti in iti v 'panic mode'.
Sparkxl - sam sem presenečen v kakšno potrošnjo so šli Slovenci v zadnjih letih. Ko zagusti je pa panika. Je pa res, da morda preveč opazujem le Ljubljano.
P.S. zanimivo bo, kako bo Ljubljana prebrodila gospodarsko krizo. Zadnja je zelo spremenila strukturo Ljubljane, veliko ljudi je moralo zapustiti LJ, v hudi krizi je bilo nekaj več bezdomcev, prekariat se je čutil, ko je šlo na bolje so pa premožni pokupili kar nekaj nepremičnin in premoženja.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

FrRoSt ::

Malidelničar je izjavil:

FrRoSt - ja ok, seveda je lahko downturn daljši, torej do 5 let, potem obdobje krize mentalno razdeliš na dve tri obdobja, prvo težje ko se privadiš, potem drugo ko preguraš in tretje ko se že pričakuje konec. Ne smeš pa popustiti in iti v 'panic mode'.
Sparkxl - sam sem presenečen v kakšno potrošnjo so šli Slovenci v zadnjih letih. Ko zagusti je pa panika. Je pa res, da morda preveč opazujem le Ljubljano.
P.S. zanimivo bo, kako bo Ljubljana prebrodila gospodarsko krizo. Zadnja je zelo spremenila strukturo Ljubljane, veliko ljudi je moralo zapustiti LJ, v hudi krizi je bilo nekaj več bezdomcev, prekariat se je čutil, ko je šlo na bolje so pa premožni pokupili kar nekaj nepremičnin in premoženja.


:)):)):))

Seveda ti lahko zadevo razdeliš (na poljubno) malo kosov, če ti kaj pomaga! :)

Ali bodo in kdaj bodo odprli Ljudsko Kuhno, pa ne vem!!? 8-)

Verjetno bodo nekateri živeli bolj od kulture in solidarnosti!? :O

Živi bili in videli!? 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Miki N ::

Jaz se za slotech supermane ne bojim. Prebrodili boste še tako globoko krizo, makar s šnorkljem.

FrRoSt ::

:)):)):))

 slotech supermeni

slotech supermeni

Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Miki N ::

FrRoSt je izjavil:

:)):)):))

 slotech supermeni

slotech supermeni



Ko prideš po jedrskem holokavstu iz bunkerja ves kašljajoč, zunaj pa zagorel Slotech superman v raybankah in kratkih hlačah reče "pizda, dej roko pred usta, primitivc!".

ST FTW.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

energetik ::

Danes sem bil po dolgem času spet v Hoferju, šel po fasngo. Zdj pa ne vem, ali živim v vzporednem vesolju, ker jaz ne vidim praktično nobene podražitve. Polnozrnata mešanica za kruh 95c, kot že 10 let, 700g sira dobre 3€, navadna moka 60c, pol kile makaronov 1€. Pa take cene so že od kar pomnim.
vires in numeris

Magic1 ::

Meso, mleko, olje se je kar občutno. Npr pri kruhu pa tolčejo foro zmanjševanja izdelkov, da je cena ista.
Magic

energetik ::

Večinoma kupujem samo grškega olivca, pa mislim da je še vedno ista cena kot že par let. Mesa praktično ne kupujem, bolj ribe.
Kruh pečemo vedno doma, moka pa stane enako še vedno. Zaenkrat.
Torej kot vidim je eden od ukrepov za "prebroditev krize" - ne kupujte predelanih prehrambenih izdelkov, ampak zgolj osnovna živila in si kuhajte sami. Se mi zdi da bolj kot ne predelovalci in gostilničarji navijajo cene, ker lahko.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

LeQuack ::

Golobu in trenutni vladi je vseeno če ljudje sestradajo, važen je samo dizel, nafta, bencin. To je to, vlado skrbi da se boste lahko do suženjskega mesta, pardon službe, pripeljali.
Quack !

Telbanc ::

Reycis je izjavil:

Jaz mislim, da je potencial, da bo hujše kot karkoli do zdaj. Teater je pripravljen. Hkrati moram priznat, da nimam pojma kaj zares bo. Je pa potencial, da se lahko zgodij nekaj zares biblijskega.


Zato sem se jaz že založil z drvmi, pa mam še vsesorta za gret. Aktiviral bom še en dimnik in postavil navaden kamin na drva u kuhno. LOL. Poleg tega krompir zlo dobr kaže na vrtu. :))

Poleg tega no, bo treba tole evrsko salato zamenat za franke, švicarje. :))
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Stikalo ::

Mi resno razmišljamo, da bi spomladi leta 23 zidati hišo. Na debelo voham krizo jeseni, če ne prej.

Pomojem bo zidarjev dovolj, samo če rusi zaprejo oz. so že zaprli plinsko pipico znajo cene gradbenih materialov eksplodirati. Torej železo, opeka izolacija. To pomojem vse žgrejo z plinom. :D Pomojem bo to EN PASJI KAKEC. Delavcev bo dovolj, samo z blata pa tudi ne moreš narediit hiiše.

Lonsarg ::

Če zaprejo plinsko pipco bo EU ekonomija praktično stala 1-2 leti. Ampak v teh 2 letih bi se zgodil tudi prisilni pohitreni prehod in bi 2024 EU ekonomije že polno lavfala, brez Ruskegs plina, tak da Rusi bi si z tem kar škodo dolgoročno naredili.

Je pa res da EU itak bo vsaj 2030 tudi po naravni poti brez Ruskega plina, tak da morda Putin vseeno zapre, če bo mnenja da je dolgoročno EU že itak izgubil kot stranko in se bo odločil raje short-ter ekonomsko bitko špilat.

Tak da ja pestri časi prihajajo, po 2030 sicer pričakujem ponoven razcvet gospodarstva ob manjši energetski odvisnosti.
1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Inflacija 2021/2022 (strani: 1 2 3 4208 209 210 211 )

Oddelek: Problemi človeštva
10516921750 (1350) kriptobog
»

Besede, kot je recesija, so se umaknile z dnevnega reda (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
47346829 (374) Mr.B
»

Finančna kriza 2023 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Problemi človeštva
80192891 (16359) Mr.B

Več podobnih tem