» »

Odkrili najbolj oddaljeno galaksijo doslej

Odkrili najbolj oddaljeno galaksijo doslej

Slo-Tech - Raziskovalci so opazili najbolj oddaljen objekt v vesolju doslej. Objekt HD1, ki je bržkone galaksija, je od Zemlje oddaljen 13,5 milijarde svetlobnih let, kar je 0,1 milijarde svetlobnih let več od trenutnega rekorderja galaksije GN-z11. Slednjo so odkrili decembra 2020. HD1, ki se nahaja v ozvezdju sekstant, so astronomi s tokijske univerze odkrili aprila letos, o njej pa so javnost obvestili v četrtek.

Z rdečim premikom 13,27 je najbolj oddaljen in med najstarejšimi objekti, ki jih lahko vidimo z Zemlje. Svetloba, ki danes prihaja na Zemljo, je iz HD1 krenila pred 13,5 milijardami let. Zaradi širjenja vesolja, ki razpihuje tudi galaksije vsaksebi, je dejanska razdalja (proper distance) okoli 33,4 milijarde svetlobnih let. Zato je premer vidnega vesolja 93 milijard svetlobnih let, pa čeprav je vesolje staro le 13,8 milijarde svetlobnih let.

HD1 in sestrski objekt HD2, ki je skoraj enako oddaljen, sta torej tako daleč, da ju vidimo, kakršna sta bila 330 milijonov let po velikem poku. HD1 močno sveti v ultravijolični svetlobi (ki seveda zaradi rdečega premika ni več ultravijolična, ko pride do Zemlje), kar kaže na močno aktivnost. Zelo verjetno je bila galaksija tedaj zelo produktivna in je nadpovprečno hitro porajala nove zvezde. Prve meritve kažejo, da naj bi letno nastalo 100 novih zvezd, kar je velikostni razred več od povprečja. Morda pa je močno sevanje posledica česa drugega, denimo supermasivne črne luknje v središču, kar bi bila najstarejša znana črna luknja, ali pa so v HD1 najzgodnejše zvezde, kar smo jih kdajkoli opazili. Zgodnje zvezde (Pop III) so namreč svetile precej močneje od današnjih.

HD1 so opazili med opazovanjem s teleskopi Subaru na Havajih, Vista v Čilu, britanskim infrardečim teleskopom in vesoljskim teleskopom Spitzer. Razdaljo so določili s teleskopom ALMA v Čilu, sedaj pa bo oči vanj uprl še James Webb.

45 komentarjev

P4ajo ::

Zato je premer vidnega vesolja 93 milijard svetlobnih let, pa čeprav je vesolje staro le 13,8 milijarde svetlobnih let.
Domnevam, da pri starosti ne gre za svetlobna leta, ki so menda enota za razdaljo v "običajnih" treh dimenzijah, drugače bi lepo prosil za malo dodatne razlage.
Sem (premalo) pameten, resno.

dexterboy ::

Časovno je vesolje staro slabih 14 milijard let. Velikost vesolja pa je preko 90 milijard svetlobnih let. Ni napaka niti pomota. Vesolje je v času zadnjih 14 milijard let obstoja zraslo v kroglo s premerom 90 milijard svetlobnih let. Če ti je težko za dojeti, se ne rabiš obremenjevati s tem, ker se vesolje širi z nami ali pa brez nas... Če te zanima, ti poiščem na tubi zelo preprosto razlago tega "pojava". No, dejansko je širjenje vesolje konstanta ;)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

DostMam ::

DexterBoy, poglejte poudarke v P4jovem postu. Huš mora uporabiti pretvornik enot: iz časovnih v dolžinske.
Dopade se mi tudi vaša razlaga, ki bi se je (na tehnološkem forumu smo) dalo brati tudi tako: "Veliki vsemogočni vafelj obstaja. Če ti je težko za dojeti, se ne rabiš obremenjevati s tem, ker se On širi z nami ali pa brez nas... Če te zanima, ti poiščem na tubi zelo preprosto navodilo za peko."

Unilseptij ::

Vsekakor je trditev, da "je vesolje staro le 13,8 milijarde svetlobnih let" nesmisel, ker je svetlobno leto dolžinska in ne časovna mera.

Seljak ::

Super novica. Zbirajo se prijave, koga poslati na/v to galaksijo.

Tody ::

Vidijo en zmazek na nebu pa lahko določijo koliko zvezd je zadeva naredila 330 mrd nazaj. Svašta...

FrRoSt ::

P4ajo je izjavil:

Zato je premer vidnega vesolja 93 milijard svetlobnih let, pa čeprav je vesolje staro le 13,8 milijarde svetlobnih let.
Domnevam, da pri starosti ne gre za svetlobna leta, ki so menda enota za razdaljo v "običajnih" treh dimenzijah, drugače bi lepo prosil za malo dodatne razlage.

:|
Malce je nerodno za/napisano, pa se bralec zlahka zmede!? :))
Svetlobna leta so prostorsko-časovna razdalja!! Se pravi, govorimo o hotrosti, ki se meri v dolžini na čas.... km/h!
Pri svetlobnih letih, ki jih uporabljamo za ogromne vesoljske razdalje, je to razdalja, ki jo prepotuje svetloba v enem letu!!

Do tu je verjetno vse jasno!? ;)

Potem pa se pojavi tista čudna besedica v tekstu vsaksebi!?? :O
Lahko bi jo nadomestil tudi s preprosto besedo narazen!??

Po velikem Poku se je vesolje začelo širiti!! Na vse smeri podobno, če že ne enako!? Ker čista simetrija verjetno zagotovo ne obstaja!!

Tukaj vleti ta čudezna besedica vsaksebi ali narazen...

Kolikor jaz laično razumem to zadevo, gre za galaksijo, ki nam je najdlje oddaljena, do sedaj odkrita!?

In ker se vesolje širi v vse smeri, menda še kar enakoerno pošeno, če se ne motim, si jaz to najoddaljenejšo galaksijo predstavljam na drugem koncu vesolja in velikega poka in se giblje ravno v nasprotni smeri od naše galaksije...torej se oddaljujeta vsaka s svojo hitrostjo...in vsaka v svojo, nasprotno smer drugi!?

Torej se razdalja povečuje, iz tega pa sledi, da tudi svetloba potrebuje toliko več časa, da ta informacija s svetlobno hotrostjo pripotuje do nas...

En tak lep primer je npr. Eksplpzija supernove... Dokaj redek zabeležen pojav... ko prispe do nas svetloba (in ostala energija in delci) ki se sprostijo ob eksploziji, ki potuje blizu svetlobne hitrosti, je to samo zastarela informacija, ki jo nosi svetlobna hitrost s seboj! Supernova ne obstaja več, že dolgo! Čeprav ti dejansko vidiš ta dogodek!! :))

Lahko je ni že 40 let, če je svetloba do nas potovala in rabila 40 svetlobnih let!! Iz tega časa, še bolje ocene, lahko izračunaš oddaljenost eksplodirane supernove.

Tako kot laik razumem zadevo jaz... upam, da je komu kaj pomagalo :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

49106 ::

Ne gre za svetlobna leta. Huš se je zmotil. Vesolje je staro 13,8 milijarde let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Aston_11 ::

FrRoSt je izjavil:

In ker se vesolje širi v vse smeri, menda še kar enakoerno pošeno, če se ne motim, si jaz to najoddaljenejšo galaksijo predstavljam na drugem koncu vesolja in velikega poka in se giblje ravno v nasprotni smeri od naše galaksije...torej se oddaljujeta vsaka s svojo hitrostjo...in vsaka v svojo, nasprotno smer drugi!? :))

Vse galaksije se oddaljujejo druga od druge. Razen v lokalnih skupinah, kjer še nekaj plešejo med sabo.

FrRoSt ::

49106 je izjavil:

Ne gre za svetlobna leta. Huš se je zmotil. Vesolje je staro 13,8 milijarde let.

Ne vem, ali se Huš zmotil!!? ;)

Če TI nekaj ne razumeš, to še NE pomeni, da se drugi motijo. :)):)):))

Jaz ga nisem preverjal!! In Huš tudi ne ne pravi, da je vesolje staro 13,8 tisoč miljard let!? 8-)

Aston_11 je izjavil:


Vse galaksije se oddaljujejo druga od druge. Razen v lokalnih skupinah, kjer še nekaj plešejo med sabo.

:)):)):))

VSEKAKOR!! 8-)

Mislim, da bi se s teboj strinjal celo znameniti Albert!! :P

Tudi na vesolje lahko gledaš lokalno, ali pa globalno! 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()

Rok Woot ::

FrRoSt je izjavil:

49106 je izjavil:

Ne gre za svetlobna leta. Huš se je zmotil. Vesolje je staro 13,8 milijarde let.

Ne vem, ali se Huš zmotil!!? ;)

Če TI nekaj ne razumeš, to še NE pomeni, da se drugi motijo. :)):)):))

Jaz ga nisem preverjal!! In Huš tudi ne ne pravi, da je vesolje staro 13,8 tisoč miljard let!? 8-)

Aston_11 je izjavil:


Vse galaksije se oddaljujejo druga od druge. Razen v lokalnih skupinah, kjer še nekaj plešejo med sabo.

:)):)):))

VSEKAKOR!! 8-)

Mislim, da bi se s teboj strinjal celo znameniti Albert!! :P

Tudi na vesolje lahko gledaš lokalno, ali pa globalno! 8-)


Pomojem pa se je zmotil. Vesolje je staro 13,8 miljarde let ...

Če je komu jasno, kako se lahko nekaj odmakne za več kot to, če kjerkoli opazujemo, se nič ne more oddaljevati od te točke hitrjr kot potuje svetloba, svaka čast, ker meni ni.

Razdalje ve vesolju se ne merijo v ravni črti, vsaj kakor si jo lahko mi predstavljamo ne. Vse je močno popačeno. Jaz pa niti ne razumem kako se lahko dva magneta privlačita na primer ...

Aja pa vesolje je seveda ravno, doh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

FrRoSt ::

Saj magneta se tudi odbijata, ne samo privlačita! ;) Moraš razumeti smernice in vektorje (vektorsko polje)

Če spijeva kavo za isto mizo, potem pa odideva, kako se lahko gibljeva eden na drugega!? Po smeri namreč.

Če je vesolje staro 13,8 miljard let torej, kakor trdijo znanstveniki, pa mi torej povej kako veliko je!?? ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

link_up ::

ah te zadeve smo jemali v srednji soli, ko smo racunali start vlakov iz postaje, srecanje, start enega 20km od prvega z nizjo hitrostjo...bla, bla ...

to je to. :)

* hmm, mogoce je to OS fizika celo. Se ne spomnim vec.

https://www.sciencedaily.com/releases/2...
In and Out

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: link_up ()

nekdu ::

dexterboy je izjavil:

No, dejansko je širjenje vesolje konstanta ;)


Tle si se ponovno zmotil, vesolje se pospešeno širi, kar je bilo čase nazaj tudi presenečenje, potem ko so že ugotovili, da se širi. Seveda, pa ni še jasno ali bo za vedno tako.

Rok Woot ::

FrRoSt je izjavil:

Saj magneta se tudi odbijata, ne samo privlačita! ;) Moraš razumeti smernice in vektorje (vektorsko polje)

Če spijeva kavo za isto mizo, potem pa odideva, kako se lahko gibljeva eden na drugega!? Po smeri namreč.

Če je vesolje staro 13,8 miljard let torej, kakor trdijo znanstveniki, pa mi torej povej kako veliko je!?? ;)


Vektorji pač ne obstajajo, kako pa potuje informacije med magneti po praznem prostoru?

Mislimo, da je 13,8 milijard let, veliko pa naj bi bilo 93 milijard svetlobnih let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

gwtlwesncw ::

Ja, dajmo to zdaj rešiti, enkrat za vselej!

FrRoSt ::

Rok Woot je izjavil:



Mislimo, da je 13,8 milijard let, veliko pa naj bi bilo 93 milijard svetlobnih let.

13,8 miljard let je ...... čisti ČAS!

SVETLOBNA LETA pa so HITROST!! Hitrost ima enoto dolžino na časovno enoto!! Npr. m/s, km/h, ali pa km/s!!

Če skupaj za mizo pijeva kavico, potem se pa razideva in greva, eden za 13,8 h na kolo in drugi potuje 13,8 h z avtom!!?

Kolikšna je najmanjša razdalja med nama po 13,8 ure in kolikšna je največja!??

Seveda je pomembna (tudi) smer!!
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

jb_j ::

"Zato je premer vidnega vesolja 93 milijard svetlobnih let, pa čeprav je vesolje staro le 13,8 milijarde svetlobnih let...."


in to je čisto kontra z logiko, ker svetloba, potuje le s svetlobno hitrostjo.....
(vidno vesolje 93 miljard svetlobnih let, 93 miljard let staro vesolje)

in bi lahko videli le 13.8 miljarde let nazaj, oz. daleč,
ker je toliko staro vesolje.......

tudi ob raztezanju vesolja, svetloba ne potuje hitreje od svetlobne hitrosti....



potemtakem, nikoli ne gledamo, 93 miljard svetlobnih let oddaljeno galaksijo,
ker je to praktično nemogoče.......
(če se upošteva predpostavko, da je vesolje staro 13.8miljarde let)

ampak gledamo galaksijo, ki je 13.8miljarde svelobnih let oddaljena,
za katero se PREDVIDEVA, da je oddaljena 93 miljard svetlobnih let..........





ALI pa gledamo galaksijo ki je oddaljena 93miljard svetlobnih let........
in je vesolje staro praktično 100miljard let........
dokler ne vidimo dlje, z novimi teleskopi in napravami za opazovanje vesolja.....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

49106 ::

FrRoSt je izjavil:

Rok Woot je izjavil:



Mislimo, da je 13,8 milijard let, veliko pa naj bi bilo 93 milijard svetlobnih let.

13,8 miljard let je ...... čisti ČAS!

SVETLOBNA LETA pa so HITROST!! Hitrost ima enoto dolžino na časovno enoto!! Npr. m/s, km/h, ali pa km/s!!

Če skupaj za mizo pijeva kavico, potem se pa razideva in greva, eden za 13,8 h na kolo in drugi potuje 13,8 h z avtom!!?

Kolikšna je najmanjša razdalja med nama po 13,8 ure in kolikšna je največja!??

Seveda je pomembna (tudi) smer!!


Čisti čas :)):)):)):))

Svetlobno leto je enota zo dolžino in je v bistvu enako difiniran kot meter, s to razliko, da ne gre za razdaljo, ki jo svetloba prepotuje v 1/300.000.000 sekunde ampak za razdaljo, ki jo svetloba prepotuje v enem letu.

FrRoSt ::

49106 je izjavil:



Čisti čas :)):)):)):))

Svetlobno leto je enota zo dolžino in je v bistvu enako difiniran kot meter, s to razliko, da ne gre za razdaljo, ki jo svetloba prepotuje v 1/300.000.000 sekunde ampak za razdaljo, ki jo svetloba prepotuje v enem letu.


Svetlobno leto je ČASOVNA enota za dolžino! ;)

Boš moral še veliko POLENTE pojest, da boš tole razumel!! :)):)):))

jb_j je izjavil:

"Zato je premer vidnega vesolja 93 milijard svetlobnih let, pa čeprav je vesolje staro le 13,8 milijarde svetlobnih let...."


in to je čisto kontra z logiko, ker svetloba, potuje le s svetlobno hitrostjo.....
(vidno vesolje 93 miljard svetlobnih let, 93 miljard let staro vesolje)


No, daj! S tvojo ZDRAVO logiko mi izračunaj in povej, koliko časa potuje do tebe svetloba, ki je nastala po 10 miljardah let z drugega konca baloninega poka do tebe!?? ;)

Menda kakih 5 let, 2 meseca in 16,5 dneva!?? :|
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()

Daliborg ::

Nekatere tukaj bo odneslo.... Še znani astrofiziki ne razmišljajo tako kot nekateri tu....bi rekel da jih poleg znanja še kakšna sila goni....smoke much?
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

miroB ::

Glih pred dnevi sem si razbijal glavo, kako na takih razdaljah določijo oddaljenost. Namreč, standardni svetilniki tule verjetno odpadejo in se za izračun oddaljenosti uporablja rdeči premik, kot je omenjeno v članku. Ni mi pa jasno, kako ugotovijo frekvenco svetlobe ob nastanku le-te. Ve kdo to razložiti, ali pa ima pri roki kaki poljudni članek na to temo?

MrStein ::

V svetlobi so določene značilnosti na določenih frekvencah, vedno enake.
Poišče se jih in pogleda za koliko so stran od prave pozicije.
Če so vse enako premaknjene, je jasno, koliko znaša "rdeči premik".

Glej "Spektralne črte"
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

FrRoSt ::

miroB je izjavil:

Glih pred dnevi sem si razbijal glavo, kako na takih razdaljah določijo oddaljenost. Namreč, standardni svetilniki tule verjetno odpadejo in se za izračun oddaljenosti uporablja rdeči premik, kot je omenjeno v članku. Ni mi pa jasno, kako ugotovijo frekvenco svetlobe ob nastanku le-te. Ve kdo to razložiti, ali pa ima pri roki kaki poljudni članek na to temo?

Doplerjev efekt.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

imagodei ::

Frost je kot random text generator, ki črpa fraze iz področja, o katerem teče beseda. Če bi razpravljali o gradnji mostu, pa bi nekdo vprašal, kako inženirji pravilno ocenijo zahtevano nosilnost, bi Frostov random text generator spisal kaj podobnega kot "Vrtilna količina", ali pa "Moč je produkt napetosti in toka".
- Hoc est qui sumus -

FrRoSt ::

imagodei je izjavil:

Frost je kot random text generator, ki črpa fraze iz področja, o katerem teče beseda. Če bi razpravljali o gradnji mostu, pa bi nekdo vprašal, kako inženirji pravilno ocenijo zahtevano nosilnost, bi Frostov random text generator spisal kaj podobnega kot "Vrtilna količina", ali pa "Moč je produkt napetosti in toka".

Za vrtilno količino pri mostovih so očitno ti nadarjen..... ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

imagodei ::

Tako kot ti za Doplerjev efekt pri določitvi svetlobnega spektra ob nastanku svetlobe.
- Hoc est qui sumus -

miroB ::

imagodei je izjavil:

Frost je kot random text generator, ki črpa fraze iz področja, o katerem teče beseda. Če bi razpravljali o gradnji mostu, pa bi nekdo vprašal, kako inženirji pravilno ocenijo zahtevano nosilnost, bi Frostov random text generator spisal kaj podobnega kot "Vrtilna količina", ali pa "Moč je produkt napetosti in toka".


Nekaj podobnega sem jaz tudi pomislil, vendar sem rajši taktno molčal... :))

LeQuack ::

Kako vejo da je galaksije ne pa hot pixel?
Quack !

DostMam ::

Od astronomov na tokijski univerzi se pričakuje, da ločijo med galaksijo in hot pikslom. Sicer ne dobijo službe.

dexterboy ::

Đizs... pa keri komentarji? Bye bye, common sense. Dobrodošla, nova doba (in moda), po imenu "Idiocracy". Važno, da podaš svojo kahlico, ne glede na drekec, ki je notri... Ni potrebno razmišljanje, saj od tega glava boli. Bodo že MSM in socialna omrežja poskrbela za novo vsebino... Naše je, da smo pametni do neba. In še čez...
:| :( :'(
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

imagodei ::

LeQuack je izjavil:

Kako vejo da je galaksije ne pa hot pixel?

Človek res ne ve več, a je še kaj upanja, ali pa bodo norišnice ostale zadnji otoki normalnosti... Ne le, da za odgovor ni treba brati primarnih virov, že kar v sami S-T novici piše:
HD1 so opazili med opazovanjem s teleskopi Subaru na Havajih, Vista v Čilu, britanskim infrardečim teleskopom in vesoljskim teleskopom Spitzer. Razdaljo so določili s teleskopom ALMA v Čilu, sedaj pa bo oči vanj uprl še James Webb.

Zdaj, a tako dobro trolaš, ali zgolj dokazuješ mojo teorijo, da 95% Slovencev ni več sposobnih prebrati sestavka, daljšega od 3 tipkanih vrstic?

To, da si 95% Zemljanov predstavo o delovanju znanosti gradi na podlagi Marvelovih filmov in da menijo, da je postavljanje znanstvenih teorij podobno šloganju iz vsebine kavne šalice (potem ko znanstveniki cele dneve kofetkajo in zapravljajo davkoplačevalski denar), je pa itak že dejstvo.
- Hoc est qui sumus -

Markoff ::

imagodei je izjavil:

Frost je kot random text generator, ki črpa fraze iz področja, o katerem teče beseda. Če bi razpravljali o gradnji mostu, pa bi nekdo vprašal, kako inženirji pravilno ocenijo zahtevano nosilnost, bi Frostov random text generator spisal kaj podobnega kot "Vrtilna količina", ali pa "Moč je produkt napetosti in toka".

:))
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

bajker ::

imagodei je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Kako vejo da je galaksije ne pa hot pixel?

Človek res ne ve več, a je še kaj upanja, ali pa bodo norišnice ostale zadnji otoki normalnosti... Ne le, da za odgovor ni treba brati primarnih virov, že kar v sami S-T novici piše:
HD1 so opazili med opazovanjem s teleskopi Subaru na Havajih, Vista v Čilu, britanskim infrardečim teleskopom in vesoljskim teleskopom Spitzer. Razdaljo so določili s teleskopom ALMA v Čilu, sedaj pa bo oči vanj uprl še James Webb.

Zdaj, a tako dobro trolaš, ali zgolj dokazuješ mojo teorijo, da 95% Slovencev ni več sposobnih prebrati sestavka, daljšega od 3 tipkanih vrstic?

To, da si 95% Zemljanov predstavo o delovanju znanosti gradi na podlagi Marvelovih filmov in da menijo, da je postavljanje znanstvenih teorij podobno šloganju iz vsebine kavne šalice (potem ko znanstveniki cele dneve kofetkajo in zapravljajo davkoplačevalski denar), je pa itak že dejstvo.


Jebi ga. Džabe ti je sedaj 10 let hoditi na faks in delati doktorate.
Raja sedaj verjame t.i. influenserjem, ki so naredili Gugl univerzo.
Wikipedijo bi bilo treba zaklenit, da se ohrani vsaj nekaj relevantnega znanja na netu.

Jazon ::

Bom poskusil jaz razložit to konfuzijo glede navedenih razdalj in časa.

Če bi bilo vesolje statično (in Zemlja v središču), potem bi veljalo, da je pri 13.8 mrd let starem vesolju, kjer je svetloba od najbolj oddaljene galaksije do nas potovala omenjenih 13,5 mrd let, bil premer vesolja (izražen v svetlobnih letih, ki je dolžinska mera) 27,6 mrd svetlobnih let.

Ker pa je vidno vesolje v stalni ekspanziji, pa velja da temu ni tako. 13.8 mrd let nazaj na bi imelo vesolje premer okoli 85 mio svetlobnih let. Zaradi ekspanzije pa naj bi ta razdalja do zdaj narasla omenjenih 93 mrd svetlobnih let.

Vesolje se lahko širi hitreje, kot ga lahko prečka svetloba. To pomeni da dogodkov, ki so se zgodili zdaj in se nahajajo več kot 15 mrd svetlobnih let proč ne bomo nikoli videli.

Rok Woot ::

Jazon je izjavil:

Bom poskusil jaz razložit to konfuzijo glede navedenih razdalj in časa.

Če bi bilo vesolje statično (in Zemlja v središču), potem bi veljalo, da je pri 13.8 mrd let starem vesolju, kjer je svetloba od najbolj oddaljene galaksije do nas potovala omenjenih 13,5 mrd let, bil premer vesolja (izražen v svetlobnih letih, ki je dolžinska mera) 27,6 mrd svetlobnih let.

Ker pa je vidno vesolje v stalni ekspanziji, pa velja da temu ni tako. 13.8 mrd let nazaj na bi imelo vesolje premer okoli 85 mio svetlobnih let. Zaradi ekspanzije pa naj bi ta razdalja do zdaj narasla omenjenih 93 mrd svetlobnih let.

Vesolje se lahko širi hitreje, kot ga lahko prečka svetloba. To pomeni da dogodkov, ki so se zgodili zdaj in se nahajajo več kot 15 mrd svetlobnih let proč ne bomo nikoli videli.


Ampak kako, da se lahko ena galaksija odmika od druge hitreje to svetloba. Sej vem general relativity pač ne omenja hitrost svetlobe kot limito. Ampak torej je nekak tko, če galaksij blizu, se ne more odmikati hitreje kot svetloba, če je pa daleč se pa lahko? A imam prav Jazon?

In kako za vraga naj bi bilo to logično in predstavljivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

MrStein ::

Prostor se razteguje. Galaksije mirujejo (kar se te razlage tiče).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

imagodei ::

Rok Woot je izjavil:

Ampak kako, da se lahko ena galaksija odmika od druge hitreje to svetloba. Sej vem general relativity pač ne omenja hitrost svetlobe kot limito. Ampak torej je nekak tko, če galaksij blizu, se ne more odmikati hitreje kot svetloba, če je pa daleč se pa lahko? A imam prav Jazon?

In kako za vraga naj bi bilo to logično in predstavljivo.

Prostor med poljubnima dvema točkama v vesolju nastaja. Nekako tako, kot vzhaja testo: če si predstavljaš rozine v njem, se razdalja med njimi povečuje, čeprav same po sebi rozine mirujejo. Bližnje rozine se med samo oddaljijo v istem času manj, kot se oddaljita dve zelo oddaljeni rozini. Tako je tudi v vesolju na kratke razdalje to nastajanje prostora zanemarljivo, poleg tega pa sile (gravitacija, elektromagnetizem, šibka in močna sila) vsakršen vpliv raztezanja prostora izničijo. Kratke razdalje so v tem primeru tudi npr. premer galaksije: gravitacija galaksijo drži skupaj in izničijo vsakršno "vzhajanje" prostora. Na isti način, kot če bi imel dve bližnji rozini v vzhajajočem testu povezani med sabo z vrvico.

Raztezanje prostora je konstanta (gugelj pravi, da znaša tam okoli 70 km/s/Megaparsec). To pomeni, da se galaksija, ki je od nas oddaljena 1 Megaparsec (3,3 Mly), samo zaradi "vzhajanja" prostora od nas oddaljuje še za dodatnih 70 km vsako sekundo.

Relativnost ne postavlja nobene omejitve s tem v zvezi. Galaksija, ki je od naše oddaljena 2 Megaparseca, se od nas oddaljuje vsako sekundo še za 2x70 = 140 km. Galaksija, ki je oddaljena 3 Megaparsece, se oddaljuje s hitrostjo 210 km/s. In tako dalje, dokler ne prideš do take razdalje, da ti večkratnik števila 70 km/s da rezultat, ki presega 300.000 km/s. In te galaksije se, zgolj zaradi ekspanzije prostora samega, od nas oddaljujejo hitreje od svetlobne hitrosti (zato nas njihova svetloba, ki galaksijo zapušča sedaj, ne bo več mogla doseči.

V bistvu, če bi imel dovolj veliko pečico in za dovolj veliko testo, bi se zaradi vzhajanja testa dve dovolj oddaljeni rozini druga od druge lahko oddaljevali hitreje od svetlobne hitrosti :) - malo za hec, nisem docela prepričan, da bi to v primeru testa delovalo. Je pa dobro za predstavljati si.

Zanimivo je še to, da ker se razdalja efektivno veča, lahko galaksija nenadoma prestopi ta prag: svetloba, ki jo je oddala, preden je prečkala ta prag, bo nekoč prispela do nas (čeprav red-shiftana), svetloba, ki jo je galaksija oddala, ko se je oddaljila preko omenjenega praga, pa ne bo nikoli dosegla Zemlje. In ker se praktično vse galaksije oddaljujejo od nas, bodo nekoč vse prestopile ta prag in edina svetloba, ki bi jo lahko ujeli teoretični prebivalci takratne Rimske ceste v teleskope, bo zgolj svetloba, ki izvira iz Rimske ceste.

Žal boljšega videa o primerjavi z rozinami in testom v kratkem času ne najdem:
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

DostMam ::

Lepa razlaga!
Sam sicer nekoliko zviška gledam na tisto "izjemo": rozina se ne širi, vmes pa... Vseeno hvala za razlago.

Unilseptij ::

Rozina (galaksija) se ne širi, ker jo skupaj drži gravitacija, čeprav nov prostor nastaja tudi znotraj rozine. Nov prostor vre iz vsake točke prostora (tako kot pri testu), vendar pa nekako "steče" mimo objektov, ki so vezani, tako da se v takih primerih relativne lokalne razdalje ohranjajo.

Jazon ::

Rok Woot je izjavil:

Jazon je izjavil:

Bom poskusil jaz razložit to konfuzijo glede navedenih razdalj in časa.

Če bi bilo vesolje statično (in Zemlja v središču), potem bi veljalo, da je pri 13.8 mrd let starem vesolju, kjer je svetloba od najbolj oddaljene galaksije do nas potovala omenjenih 13,5 mrd let, bil premer vesolja (izražen v svetlobnih letih, ki je dolžinska mera) 27,6 mrd svetlobnih let.

Ker pa je vidno vesolje v stalni ekspanziji, pa velja da temu ni tako. 13.8 mrd let nazaj na bi imelo vesolje premer okoli 85 mio svetlobnih let. Zaradi ekspanzije pa naj bi ta razdalja do zdaj narasla omenjenih 93 mrd svetlobnih let.

Vesolje se lahko širi hitreje, kot ga lahko prečka svetloba. To pomeni da dogodkov, ki so se zgodili zdaj in se nahajajo več kot 15 mrd svetlobnih let proč ne bomo nikoli videli.


Ampak kako, da se lahko ena galaksija odmika od druge hitreje to svetloba. Sej vem general relativity pač ne omenja hitrost svetlobe kot limito. Ampak torej je nekak tko, če galaksij blizu, se ne more odmikati hitreje kot svetloba, če je pa daleč se pa lahko? A imam prav Jazon?

In kako za vraga naj bi bilo to logično in predstavljivo.


Ja, model metrične ekspanzije vesolja je veljaven na večjih merilih. Gravitacija nas trenutno povezuje dovolj močno, da ekspanzije ni mogoče opazovati v manjših merilih. Glede na opazovanja je ta meja reda velikost galaktičnih jat.
Galaksije, ki so od nas oddaljene več kot znaša Hubblov radij, se zaradi ekspanzije vesolja, umikajo s hitrostjo, ki je večja od svetlobne. Čeprav na večji od te razdalje lahko vidimo svetlobo teh galaksij iz zgodnjega vesolja, pa ne bomo nikoli videli trenutne svetlobe teh zvezd. Te zvezde na nebu počasi ugašajo.
Zgoraj se sicer omenja, da bomo videli le zvezde v naši galaksiji, ampak dokler se tvorijo nove zvezde in nas mama fizika drži skupaj, bomo lahko opazovali našo jato (Devica).

janezvalva ::

uh, je pa res daleč.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Jazon ::

Kalkulator ekspanzije za različne oblike vesolja:
https://www.omnicalculator.com/physics/...
Glede na opazovanja se predvideva, da je naše vesolje ploščato, (malodane Evklidsko). Ne pa tega mešati z definicijo prostora-časa!

Povedano drugače, zakaj se omenja da ekspanzija v večjih merilih, naprimer na razdalji 15 mrd sv.let pride nad svetlobno hitrost?
1 Mpc (megaparsek) = 3,262 * 106 sv.l.
Hubblova konstanta = 67,7 km/s /Mpc
svetlobna hitrost = 299792,458 km/s = 3x108 m/s

Če po domače delimo in okrajšamo km/s dobimo 4431 Mpc, kar nanese okroglih 14,5 mrd sv.let

V teh merilih se upošteva splošno teorijo relativnosti.

Jazon ::

Edit:
Prvi Megaparsek se v 1 sekundi raztegne za 67,6 km, in ostali prav tako, s tem da moramo vsakemu prišteti vrednosti predhodnih. Svetlobno hitrost dosežemo na 4431 Megaparseku.

Več branja: Metrika FLRW @ Wikipedia

Rok Woot ::

Imagodei, res hvala za razlago, sedaj mi je jasno. Pa pardon za pozen odziv, ne spremljam redno.

Še eno "butasto" vprašanje. Če svetloba potuje čez vesolje, kjer se vesolje tudi ustvarja, vendar ne hitreje kot gre svetloba. Zakaj taka svetloba ne utripa? Saj bi morala biti nezvezna ... Ali pa pač utripa, pa jaz ne vem?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ob zlitju nevtronskih zvezd prvikrat zaznali gravitacijske valove in svetlobo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
176433 (4749) bobby
»

Najsvetlejša supernova do sedaj (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16715928 (10601) destroyer2k
»

Trčenje galaksij

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
262791 (2791) Thomas

Več podobnih tem