» »

Kateri električni avto?

Kateri električni avto?

««
31 / 54
»»

Mato989 ::

LeQuack je izjavil:

Zakaj bi sploh država subvencionirala avte?


Tako kot ni nobenga razloga da bi OVE subvencionirali mi ki je nimamo, če se baje tako splača... pa prispevek kr naprej plačujemo baje pa se SE takooo fejst splačajo, samo brez subvencij jih nihče ne bi imel in net meteringa.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

kixs je izjavil:

Gledam zdaj ta novi razpis za EKO subvencije.

Ce to prav berem, ne morem kupiti rabljenega EV od privat osebe. Mora biti avto kupljen preko neke avto hise?

a) predmet nepovratne finančne spodbude je naložba v nakup novega ali rabljenega vozila
Vozilo, ki je predmet naložbe, mora biti kupljeno po 1. 5. 2023 od prodajalca, ki je bil v času prodaje registriran za prodajo vozil, in pred oddajo vloge. Prva registracija po proizvodnji vozila mora biti
opravljena v Republiki Sloveniji in pred oddajo vloge. Račun za nakup vozila, ki je predmet naložbe, se
mora glasiti na vlagatelja

Razpisa za rabljen EV ne glej, ker je brezvezen.
1. ne moreš dobit, če je bil avto prvič registriran v tujini.
2. ne moreš dobit, če je nekdo na ta avto že dobil subvencijo.

Zdaj pa naj nekdo pove, kako bi nek rabljen avto sploh lahko padel izven tega, da bi bil upravičen do subvencije.
Lahko da se motim, ampak mislim da ni v zadnjih letih zmanjkalo denarja za subvencije električnih, da bi nekdo kupil novega in ne bi dobil subvencije. In samo na tak avto jo lahko dobiš zdaj za rabljenega. Če pa že bi obstajal tak avto, bi subvencijo pobasal prodajalec in ne kupec, ker je rabljenih avtov pač malo in bi tist avto prodal za tolk več, ti pa ne bi imel neke izbire, ker pri drugem podobnem rabljenem glih tako ne bi dobil subvencije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

kixs ::

Za 1. mi je jasno. Za 2. pa imas dober point. Ravno zaradi tega, ker je vsak ze prej dobil subvencijo, sem predvideval, da vseeno velja.

Sem se enkrat prebral in ocitno ne velja, ce je bila za to vozilo, ze pridobljena subvencija. Eh, jeb! ga...

Torej, v kaksnem primeru potem sploh lahko dobis subvecijo za rabljeno vozilo? Ce je nekdo kupil na firmo, verjetno subvencije ni dobil?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

mcvoy ::

Ali se dobi za EV subvencije ce vzames novo vozilo na podjetje (d.o.o)?
Za DDV mi je jasno, da se odbije.
Kako pa bo glede bonitet za EV v letu 24?

Cveto ::

Subvencije se ne dobi. Jo pa lahko dobi tisti, ki potem od podjetja odkupi EV.

DDV se odbije, če se vozilo rabi za dejavnost podjetja.

blaz5 ::

mcvoy je izjavil:

Ali se dobi za EV subvencije ce vzames novo vozilo na podjetje (d.o.o)?
Za DDV mi je jasno, da se odbije.
Kako pa bo glede bonitet za EV v letu 24?


DDV se odbije, če je osnovna dejavnost povezana s transportom. Drugače pa seveda da ne. Bi bilo preveč izkoriščanja v naši "drugi Švici".

Vanquish ::

pri elektricnih avtomobilih se VEDNO odbije DDV, ce je podjetje zavezanec za DDV.
Tudi v boniteto ne gre

Mato989 ::

Na nas se je obrnila bralka iz Šentilja v Slovenskih goricah, ki je opisala razmere. "Danes je šesti dan, ko smo brez elektrike. Vsa hrana v hladilniku in zmrzovalniku je za v smeti," je začela s pripovedjo. A tudi če bi hrano imeli, je nimajo kje skuhati, saj seveda ne deluje niti štedilnik. "Tuširamo se že šest dni z ledeno vodo, ves dan smo v temi," nadaljuje.


To se pač zgodi ko vsi tunne vision gremo v elektriko... nekoč je bil kuhalnik na plin, ogrevanje na drva, elektrika za luči, pa avto na bencin in dizl...

Zdaj ti bo neurje odneslo štrom za 6 dni, ne morš skuhat, ne ogret, niti nafilat EVja... Torej ne dela NIČ... z 1 odsekom elektrike si čisto mrzel.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

deco16 ::

Pomisli raje drugače:

Na strehi panele, v kleti baterije in inverter. Torej ker imaš vse na eno ti vse lepo laufa in nisi tolk odrezan kot bi bil sicer če recimo maš zaprto pot in ti zmanjka plina.


Torej rabiš si priskrbet samo 1 energent namesto 4.

Mato989 ::

deco16 je izjavil:

Pomisli raje drugače:

Na strehi panele, v kleti baterije in inverter. Torej ker imaš vse na eno ti vse lepo laufa in nisi tolk odrezan kot bi bil sicer če recimo maš zaprto pot in ti zmanjka plina.


Torej rabiš si priskrbet samo 1 energent namesto 4.


Ali po domače, prej si imel 4 energente in je verjetnost da ti vse 4 zmanjkajo isto sekundo dosti manjša kot da zmanjka 1 ;)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

b3D_950 ::

Moraš imet pa ogromno klet, da boš poganjal hišo 1 teden na baterijo.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

iso2000 ::

b3D_950 je izjavil:

Moraš imet pa ogromno klet, da boš poganjal hišo 1 teden na baterijo.

Pa tudi konkretno pozitivno stanje na bančnem računu za financiranje vsega skupaj...

Sparkxl ::

deco16 je izjavil:

Pomisli raje drugače:

Na strehi panele, v kleti baterije in inverter. Torej ker imaš vse na eno ti vse lepo laufa in nisi tolk odrezan kot bi bil sicer če recimo maš zaprto pot in ti zmanjka plina.


Torej rabiš si priskrbet samo 1 energent namesto 4.



Kaj če bi oprani ekologi prvo vklopili možgane, preden take stresate? 1 teden boš poganjal bajto+avto na baterijo? Samo v sanjah eko teroristov, ki z realnostjo že dolgo nimajo nič skupnega

WizzardOfOZ ::

Vsa jajca v isti košari, pa to...
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

mikhaair ::

Prvo nabavit spargert na drva. Si na toplem s toplim obrokom. Pol pa vse ostalo.

Lonsarg ::

EV avte se sicer polne pretežno doma, ne pa izključno doma. Tak da padec elektrike doma pač pomeni da se boš do popravila polnil na dražjih polnilnicah.

To da mi stedilnik dela če je na drug energent kot elektriko je pa tudi bedarija, kaj mi pomaga štedilnik če se mi vsa hrana pokvari v hladilniku lol.

Sicer pa EV lahko napaja hišo kar nekaj dni. Tak da če proizvajalci začnejo bolj pogosto reverse charging vgrajevat bo EV super backup za morebitni padec elektrike v hiši, boš pač vozil avto drugam polnit in pripeljal domov da hišo napajaš vsakih par dni.

Sicer pa so to taki redki dogodki, da če baziraš odločitve o energentih zaradi takih stvari si res en doomsday freak.

Univerzalnost energenta ima ENORMNE sinergijske ekonomske učinke, ker je plug&play. Koliko je že izgubljenih miljard ko folk menjava ogrevalne energente doma, je veliko lažje daljinsko ogravst z elektriko al pa toplovod in nato centralno menjavat energent, brez menjave peči v posameznih hišah/blokih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

hojnikb ::

b3D_950 je izjavil:

Moraš imet pa ogromno klet, da boš poganjal hišo 1 teden na baterijo.

osnovnosolska fizika, sedi 1...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: kockish ()

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

EV avte se sicer polne pretežno doma, ne pa izključno doma. Tak da padec elektrike doma pač pomeni da se boš do popravila polnil na dražjih polnilnicah.

To da mi stedilnik dela če je na drug energent kot elektriko je pa tudi bedarija, kaj mi pomaga štedilnik če se mi vsa hrana pokvari v hladilniku lol.

Sicer pa EV lahko napaja hišo kar nekaj dni. Tak da če proizvajalci začnejo bolj pogosto reverse charging vgrajevat bo EV super backup za morebitni padec elektrike v hiši, boš pač vozil avto drugam polnit in pripeljal domov da hišo napajaš vsakih par dni.

Sicer pa so to taki redki dogodki, da če baziraš odločitve o energentih zaradi takih stvari si res en doomsday freak.

Univerzalnost energenta ima ENORMNE sinergijske ekonomske učinke, ker je plug&play. Koliko je že izgubljenih miljard ko folk menjava ogrevalne energente doma, je veliko lažje daljinsko ogravst z elektriko al pa toplovod in nato centralno menjavat energent, brez menjave peči v posameznih hišah/blokih.


Point je da ker jim ni delal stedilnik so morali hrano zabreci, ce bi delal bi jo lahko vsaj skuhali in nekaj uporabili kajne
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kixs ::

Ce je nuja, lahko se vedno zakuris "taborni" ogenj.

matevz1337 ::

Vanquish je izjavil:

pri elektricnih avtomobilih se VEDNO odbije DDV, ce je podjetje zavezanec za DDV.

DDV se lahko odbije pri električniha avtomobilih, ampak je potem treba plačat DDV za vsak kilometer ko se uporablja v zasebne namene.
https://www.poslo.si/aktualno/novice/el... tukaj proti koncu so izračuni kdaj se ti splača odbit DDV in kdaj ne.

m0LN4r ::

Lonsarg je izjavil:

EV avte se sicer polne pretežno doma, ne pa izključno doma. Tak da padec elektrike doma pač pomeni da se boš do popravila polnil na dražjih polnilnicah.

To da mi stedilnik dela če je na drug energent kot elektriko je pa tudi bedarija, kaj mi pomaga štedilnik če se mi vsa hrana pokvari v hladilniku lol.

Sicer pa EV lahko napaja hišo kar nekaj dni. Tak da če proizvajalci začnejo bolj pogosto reverse charging vgrajevat bo EV super backup za morebitni padec elektrike v hiši, boš pač vozil avto drugam polnit in pripeljal domov da hišo napajaš vsakih par dni.

Sicer pa so to taki redki dogodki, da če baziraš odločitve o energentih zaradi takih stvari si res en doomsday freak.

Univerzalnost energenta ima ENORMNE sinergijske ekonomske učinke, ker je plug&play. Koliko je že izgubljenih miljard ko folk menjava ogrevalne energente doma, je veliko lažje daljinsko ogravst z elektriko al pa toplovod in nato centralno menjavat energent, brez menjave peči v posameznih hišah/blokih.

Zato pa je se fajn imeti zive zivali sproti in zelenjavo na vrtu, pa hladilnika boljkone ne rabis tako nujno. Ze en hladnejsi prostor je dovolj za par dni.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Ahim ::

m0LN4r je izjavil:

Zato pa je se fajn imeti zive zivali sproti in zelenjavo na vrtu, pa hladilnika boljkone ne rabis tako nujno. Ze en hladnejsi prostor je dovolj za par dni.

Danasnje generacije imajo tezavo skuhat instant nudle, ti pa pricakujes da bodo ne samo klali kure, ampak jih se ocistili? Probaj razlozit TikTokerjem kam gre roka :))

WizzardOfOZ ::

Ahim je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Zato pa je se fajn imeti zive zivali sproti in zelenjavo na vrtu, pa hladilnika boljkone ne rabis tako nujno. Ze en hladnejsi prostor je dovolj za par dni.

Danasnje generacije imajo tezavo skuhat instant nudle, ti pa pricakujes da bodo ne samo klali kure, ampak jih se ocistili? Probaj razlozit TikTokerjem kam gre roka :))


:)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):))
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

deco16 ::

b3D_950 je izjavil:

Moraš imet pa ogromno klet, da boš poganjal hišo 1 teden na baterijo.


Kaj cel teden sonce ne sveti ker je bila 1 nevihta al kaj ?

WizzardOfOZ ::

deco16 je izjavil:

b3D_950 je izjavil:

Moraš imet pa ogromno klet, da boš poganjal hišo 1 teden na baterijo.


Kaj cel teden sonce ne sveti ker je bila 1 nevihta al kaj ?


Če zmanjka elektrike za cel teden pozimi, ko je bo cel teden pod nulo in ti toplotna črpalka dela na polno, rabiš kar konkretno baterij, da bodo zdržale, ker bo čez teden oblačno in solarna elektrarna ne bo prav dost od sebe dala.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

m0LN4r ::

deco16 je izjavil:

b3D_950 je izjavil:

Moraš imet pa ogromno klet, da boš poganjal hišo 1 teden na baterijo.


Kaj cel teden sonce ne sveti ker je bila 1 nevihta al kaj ?

Enim je zmetal soncne s strehe, tistim ne bo svetlo neki casa
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

stara mama ::

Zimska megla in oblačnost zna trajat tud po 2-3 tedne skupaj komot. (zato so pa ljubljančani tako našpičeni, kamorkoli po državi gredo)
+ da ne omenim sneg na panelih (glede na to kako imajo nekateri položne strehe + snegobrane pod sončnicami)

Še bo jokanja po medijih....

Zgodovina sprememb…

deco16 ::

Torej kaj vse mora se poklopit, da baterijski zagolovnik z SE ne pride v poštev.

Mora bit zima(torej žled, toča večinoma poleti)
Mora bit brez omrežja 7 dni, res ekstrem.
Mora potrgat panele dol, kako če je pa žled kao zima.
Mora bit megla(torej kotlina)

Mal pretiravate drugače ;) Pa mam baterijo in mam panele, pa vem kolk dela pozimi in vem kolk dela kaj poleti.


Nikol nisem reku čisti off grid drugače, sam reku sem da mogoče 1 energent pa ni tolk slabo. Sicer grel bi se še vedno na drva raje ;)

WizzardOfOZ ::

Nakladaš. Pozimi 11 kilowatna solarna daje, na res sončen dan, maksimalno 4kW od sebe v celem dnevu. To ni dovolj za nafilat baterijo, ki ti bo laufala čez noč TČ.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

m0LN4r ::

To ni dovolj za PC gaming + ce mas se otroke, ki igrajo...
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

a_borlak ::

Daje bistveno več, naša da tudi po 30kWh, če je res lep sončen dan, v poletnem času pa več kot 2x toliko.

DamijanD ::

WoOZ a si mislil na moč (4kW) ali na skupno energijo (4kWh)

WizzardOfOZ ::

skupno energijo na cel dan.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

mikhaair ::

Kaj pa obstaja za kogeneracijo najmanjše moči? V smeri off-grid. Torej, da bi imel TČ, sončno, baterije in za kritične trenutke pozimi kogeneracijo, ki bi nafilala baterije in dogrela zalogovnik.

DamijanD ::

WizzardOfOZ je izjavil:

skupno energijo na cel dan.

4kWh na zimski sončni dan? A ni to res nekam malo?
22.2.2023 imam 61kWh - res, da je takrat dolžina dneva okrog 10h in da je pri najkrajšem dnevu okrog 8h - ampak vseeno se mi zdi, da bi bilo več kot 4kWh

deco16 ::

Brezveze se menit če že enote mešate :)

Mam par screenshotov ko je bila baterija (16kWh) polna tudi pozimi. Pa je to mini sončna 3,kW no pa še vetrna. Ful je odvisno od lokacije, panele mam tudi bolj za zimo obrnjene.

Ampak ja največja baterija je v EV-ju. 60kWh je pa dosti za ponucat če pride do kritičnega scenarija. (12V inverter na baterijo če ni drugega) Gre se sam zato da sem vam hotu povedat da je mogoče lažje če furaš 1 energent kot pa 4.

Kaj ti pomaga plin v štedilniku če maš ravno prazno jeklenko rezervo si pa pozabu dofilat. Pot je pa zaprta ker so drevesa se podrla.

Kaj ti pomaga če maš ICE avto pot do bencinske je pa zaprta ker so se drevesa podrla.

Kaj ti pomagajo drva v garaži če je drevo podrlo ravno na vrata. :)


Pretiravam totalno ampak v vsaki situaciji je lahko kritično.

To da se jim je hrana pokvarila in štedilnik ni delal je pač to da so se šlepali na omrežje ker je bilo to stabilno 99,9999% časa. Pač kdaj pa je potrebno met tudi rezervo.

Gregor P ::

deco16 je izjavil:


Kaj ti pomaga plin v štedilniku če maš ravno prazno jeklenko rezervo si pa pozabu dofilat. Pot je pa zaprta ker so drevesa se podrla.
... vem, da ni poanta v temu, ampak to se vsaj običajnemu uporabniku ne zgodi; ker v momentu, ko si priklopil ta zadnjo rezervno jeklenko (običajno sta vedno vsaj dve rezervni), greš kupit novo zalogo plina oz. ta zadnja jeklenka drži še kar lep čas, da lahko pot medtem očistijo. Moraš biti zelo nediscipliniran ali imeti nesrečo, da ti zmanjka plina (razen morda če si priklopljen na plinsko omrežje in se tam kaj zaustavi), ali pa da ti sredi zime zmanjka kurilnega olja (ker nivo olja vedno preveriš pred samo sezono oz. itak kupiš olje že prej, ko je cenovno bolj ugodno). Samo povem.

deco16 je izjavil:

Kaj ti pomaga če maš ICE avto pot do bencinske je pa zaprta ker so se drevesa podrla.
... ko ti zasveti rdeča za gorivo, imaš vsaj še za 50 km goriva, rajši 100 km; tako da lahko izbereš tudi drugo pot; ali pa greš peš s kanglo po gorivo.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

b3D_950 ::

10kWh je za koliko? Cca 1.5 dneva, če ne ravno nimaš vsega vklopljenega?

Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

WizzardOfOZ ::

deco16 je izjavil:

Brezveze se menit če že enote mešate :)

Mam par screenshotov ko je bila baterija (16kWh) polna tudi pozimi. Pa je to mini sončna 3,kW no pa še vetrna. Ful je odvisno od lokacije, panele mam tudi bolj za zimo obrnjene.

Ampak ja največja baterija je v EV-ju. 60kWh je pa dosti za ponucat če pride do kritičnega scenarija. (12V inverter na baterijo če ni drugega) Gre se sam zato da sem vam hotu povedat da je mogoče lažje če furaš 1 energent kot pa 4.

Kaj ti pomaga plin v štedilniku če maš ravno prazno jeklenko rezervo si pa pozabu dofilat. Pot je pa zaprta ker so drevesa se podrla.

Kaj ti pomaga če maš ICE avto pot do bencinske je pa zaprta ker so se drevesa podrla.

Kaj ti pomagajo drva v garaži če je drevo podrlo ravno na vrata. :)


Pretiravam totalno ampak v vsaki situaciji je lahko kritično.

To da se jim je hrana pokvarila in štedilnik ni delal je pač to da so se šlepali na omrežje ker je bilo to stabilno 99,9999% časa. Pač kdaj pa je potrebno met tudi rezervo.


En star pregovor lepo pove: Nikoli ne imej vseh jajc v eni sami košari.
Poleg TČ se splača imet vsaj še kamin in kak meter drv. Ob res mrzlih dneh že na elektriki prišparaš, če malo zakuriš.

Kaj pa recimo bloki, ko brez elektrike tudi vode ne poganjajo črpalke?
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

deco16 ::

Se strinjam, sam bi imel TČ samo za sanitarno vodo itak.

Večina je še na radiatorjih tko da ko štroma zmanjka tudi črpalke ne delujejo oziroma na bypass bolj slabo to deluje.

Kot sem omenil, pretiraval sem z napisanim tko kot ste nekateri pretiravali z 7 dni brez sonca, sred poletja.


Je pa fajn ko si lahk energent sam zrihtaš ali so to drva v gozdu ali pa elektriko na strehi. Nekaterim je dalo mal mislit lani, nekaterim pa še ne. Ste še odvisni od cen drugih?

DamijanD ::

He brat je trenutno že 2 dni brez elektrike (bližina kamnika) pa ima 13kW SE na strehi... (sicer povsem napačna tema) teoretično: a za solar edge se dobi kakšen odklopnik, ki bi omogočal, da bi SE delala ločeno od omrežja, brez da imaš tudi baterije?

deco16 ::

SolarEdge ni sposoben generirat frekvenco. Se samo prilopi na omrežje in dodaja.

So alternative ampak nucaš baterijo, Multiplus II je recimo ena izmed opcij za eno fazo.

b3D_950 ::

pretiravali z 7 dni brez sonca

to velja bolj za zimo, nihče ne pretirava s poletjem brez sonca.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

m0LN4r ::

DamijanD je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

skupno energijo na cel dan.

4kWh na zimski sončni dan? A ni to res nekam malo?
22.2.2023 imam 61kWh - res, da je takrat dolžina dneva okrog 10h in da je pri najkrajšem dnevu okrog 8h - ampak vseeno se mi zdi, da bi bilo več kot 4kWh

Koliko je povprecje od Dec. do Feb. na uro, ce gledamo cele dneve?

Ko smo v stanovanju imeli se stevec za lastno porabo, si vklopil pozimi susilni stroj pa si ze bil v minusu oz. prakticno celo zimo. Pa dodaj se TV, luci, PC, monitorje, kalorifer in oblacne dneve. Letos recimo je bilo po 2-3 tedne v enem oblacno al pa sneg na strehi.

Pac neki ful veliko povprecje od jeseni do pomladi pac ne more bit. Oz. takrat ko bi ga rabil najvec (gretje, susenje, osvetljevanje) ga je najmanj.
Poleti ga je pa prevec, bi si lahko energijo shranjeval v pescene silose in porabil toploto pozimi, ampak cena investicije spet uff.

b3D_950 je izjavil:

pretiravali z 7 dni brez sonca

to velja bolj za zimo, nihče ne pretirava s poletjem brez sonca.

Torej pravis poleti ni nikoli vec dni oblacno prinas? To mislis izkljucno julij, avgust?
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

WizzardOfOZ ::

b3D_950 je izjavil:

pretiravali z 7 dni brez sonca

to velja bolj za zimo, nihče ne pretirava s poletjem brez sonca.

Saj govorimo za zimo. Poleti je dovolj toplo, da te v bajti ne zebe in je tudi poraba elektrike manjša (ni vsaj pri nas je konkretna razlika). Poleti ni čez 6kwh porabe za cel dan, pozimi v najbolj mrzlih dneh pa čez 30 (TČ). Klime ne uporabljamo. 22cm izolacije je dovolj.
Za poleti imamo dovolj 2 bateriji s po 2.5kwh poleg 11kwh solarnih panelov. Za pozimi bi rabil konkretno več, če bi hotel biti off-grid.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

b3D_950 ::

to so extrem primeri, za katere je že en agregat skoraj brezvezen nakup ...npr. en 'scenarij' iz leta 2014
http://ke.powerlab.um.si/Arhiv/dokument...
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: b3D_950 ()

hojnikb ::

mikhaair je izjavil:

Kaj pa obstaja za kogeneracijo najmanjše moči? V smeri off-grid. Torej, da bi imel TČ, sončno, baterije in za kritične trenutke pozimi kogeneracijo, ki bi nafilala baterije in dogrela zalogovnik.

obstajajo, sam so tipično plinske..
#brezpodpisa

m0LN4r ::



Bolj ko ga gledam, boljse mi dopade...
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

WizzardOfOZ ::

b3D_950 je izjavil:

to so extrem primeri, za katere je že en agregat skoraj brezvezen nakup ...npr. en 'scenarij' iz leta 2014
http://ke.powerlab.um.si/Arhiv/dokument...


Glede na to kako se vreme spremija (in se bo še naprej, ne glede na to, kako se ga trufimo ustavit), bodo tako scenariji z žledom in teden dni brez elektrike lahko večkrat, kot enkrat na par let.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

mikhaair ::

m0LN4r je izjavil:



Bolj ko ga gledam, boljse mi dopade...


To konkretno čutiš težo
Ti pa si bolj v smeri lahkotnosti
««
31 / 54
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Resnica o škodljivosti dizla (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Loža
1058121013 (81078) D3m
»

Norvežani bodo že prihodnje leto kupovali le še električne avtomobile (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
68161002 (40842) gruntfürmich

Umazana resnica o motorju z notranjim zgorevanjem: 8 milionov smrti vsako leto + more (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25631810 (28341) bluefish

Zakaj vodikovi avtomobili in tovornjaki NISO prava stvar (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
17923528 (21565) bluefish

Več podobnih tem