» »

Facebook odslej Meta

Facebook odslej Meta

Slo-Tech - Facebookov ustanovitelj in izvršni direktor Mark Zuckerberg je sporočil, da se je podjetje preimenovalo. Da bi izboljšali klavrno javno podobo, ki so jo načele razne afere (Cambridge Analytica, Frances Haugen in druge), bo podjetje odslej znano pod imenom Meta. Facebook želi s tem poudariti, da razvijajo naslednjo generacijo spletne interakcije, tako imenovane metaverzume, kjer se digitalno prepleta z resničnostjo.

Preimenovalo se je zgolj podjetje, medtem ko najpopularnejše družbeno omrežje ostaja Facebook. Zuckerberg pravi, da je prav to ime tako močno povezano z enim samim izdelkom, da je za podjetje potrebno novo, širše ime. Ostale storitve, kot na primer WhatsApp in Instagram, bodo prav tako obdržale svoja imena. Tudi na borzi bo podjetje od 1. decembra kotiralo z novo oznako (ticker) MVRS. Metaverzum sicer ni nov izraz, saj ga je Neal Stephenson prvikrat uporabil pred 29 leti v romanu Snow Crash, je pa v zadnjih mesecih postal hit v Silicijevi dolini. Predstavlja virtualna okolja, do katerih dostopamo z različnimi napravami.

Tovrstna preimenovanja sicer niso tako zelo redka, saj je Google že pred leti postal Alphabet. Tedaj je preimenovanje spremljala tudi sprememba lastniške ureditve, saj je Alphabet postal holdinško podjetje, ki ima poleg Googla še druge projekt, denimo Waymo. Facebook pa bo to storil vnaprej, dasiravno imajo že sedaj nekaj projektov, ki nimajo povezave z osnovnim poslom - primer so samovozeči avtomobili. Facebook tudi močno investira v umetno resničnost in podobne futuristične izdelke.

47 komentarjev

mtosev ::

Sn vido, da Meta misli resno z virtual reality glede kolk € mislijo investirati v tale projekt.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

deleted ::

Facebook is (officially) dead?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: deleted ()

styrian ::

Jaz zelo dvomim da bo kaj iz tega nastalo.

Gre bolj za marketinški trik, da si malo opomorejo po vseh škandalih. Prevrti na 1:30:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: styrian ()

Irbis ::

Bo pa tole v slovenščini zdaj dober test za NER (označevanje lastnih imen) - koliko lažnih oznak za podjetje se bo našlo v Cvetju v jeseni :-)

FireSnake ::

Volk dlako menja ...

Večkrat sem vprašal, kaj bi izgubili, če bi FaceDrek pri nas prepovedali.
Pa so me eni označili za diktatorja.
Odgovoril pa ni nihče.

Jaz menim, da nič. Popolnoma nič. Če že, bi kaj pridobili.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Markoff ::

Tudi Ron Artest se je pred leti preimenoval v Metta World Peace, pa ni zaradi tega prav nič bolj miroljuben ali manj pretepaški. Kot je napisal komentator pred mano, volk dlako menja, čudi nikoli.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

filip007 ::

3D špegle in JožeBook™, to bo pa izdelek tisočletja.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

tiborrr ::

styrian je izjavil:

Jaz zelo dvomim da bo kaj iz tega nastalo.

Gre bolj za marketinški trik, da si malo opomorejo po vseh škandalih. Prevrti na 1:30:


Nisem si mislil, da bo kdo po skoraj dvajsetih letih potegnil na plano Stringer Bella v temi o ekonomiji in biznisu :)
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

c3p0 ::

FB se da čisto normalno uporabljat, npr. za ohranjanje vezi, za razliko od tiktoka, instagrama ipd.

PacificBlue ::

sandmat ::

Pričakovali smo nov oculus quest, dobili smo slabo rehersano predstavitev imena firme.

mtosev ::

FB je v redu, če ga pravilno uporabljaš. Jaz preprosto nikoli ne odprem news feed in je problem rešen.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Tene ::

Zucku se je zmešalo. Dobro da nimam več fejsa.

gruntfürmich ::

nisem dojel ko sem bežno preletel novice...

to pa je prelomnica.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

poweroff ::

mtosev je izjavil:

FB je v redu, če ga pravilno uporabljaš. Jaz preprosto nikoli ne odprem news feed in je problem rešen.

Pravilna uporaba je, da v hosts file napišeš 127.0.0.1 facebook.com :))
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

mtosev ::

Čestitke. Najboljše, da to narediš odvisnikom od fbja. Jaz odvisnosti nimam.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Gregor P ::

Ne vem, zakaj se mi vsaj danes zdi kot eden izmed nesrečnejših oz. neposrečenih primerov preimenovanj podjetij. Bo čas pokazal.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Prospekt ::

Na nivoju Alphabet - Google. Whatever.

ginekk ::

mtosev je izjavil:

Čestitke. Najboljše, da to narediš odvisnikom od fbja. Jaz odvisnosti nimam.


Kaj pa od YouTuba, Netflixa, Instagrama, Twitterja, slo-techa?

Problem v tem, ker se je tudi precej poslovanja in način informiranja uporabnikov preselil na nove platforme. Dosti malih podjetij nima več ažurnih spletnih strani oziroma jih ne uporablja, so šli na FB. Prav tako mnogo forumov, ki so potem zamrli in se vse odvija na FB. In če hočeš ostat zraven, dejansko nimaš izbire.

Da je slo-tech še v stanju "foruma" je bolj izjema, kot ne.

mtosev ::

ginekk je izjavil:

mtosev je izjavil:

Čestitke. Najboljše, da to narediš odvisnikom od fbja. Jaz odvisnosti nimam.


Kaj pa od YouTuba, Netflixa, Instagrama, Twitterja, slo-techa?

Problem v tem, ker se je tudi precej poslovanja in način informiranja uporabnikov preselil na nove platforme. Dosti malih podjetij nima več ažurnih spletnih strani oziroma jih ne uporablja, so šli na FB. Prav tako mnogo forumov, ki so potem zamrli in se vse odvija na FB. In če hočeš ostat zraven, dejansko nimaš izbire.

Da je slo-tech še v stanju "foruma" je bolj izjema, kot ne.

Lahko šteješ edino s-t. Drugo uporabljam samo v zelo mali meri. YT je fajn samo ga niti vsak dan ne odprem.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

blackbfm ::

zuck ima na cent natančno izračunan kolko si mu vreden:)) ampak ja, lahko se pretvarjaš da nisi odvisen

mtosev ::

Lahko ma on kaj hoče jaz pa uporabljam samo njihov messenger. Da odprem karkoli na fbju je mogoče 2x na mesec.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

shadeX ::

Tud messengerjev uporabnik nosi svojo vrednost. Daš jim podatke in še reklame vidiš v messengerju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Boobiz ::

Glede na to, da ma 90% interneta facebook trackerje na svojih pejđih, vejo precej več kot samo tvojo vsebino messengerja in to, da 2x na mesec odpreš fejsfuk. Po domače, vejo vse. Če si to racionaliziraš z NEodvisnostjo potem so be it, samo ne se pretvarjat, da si pogruntal PRAVILEN način uporabe česarkoli FB, ker se bo kdo smejal.
I'm drunk, what's your excuse?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Boobiz ()

Egidij88 ::

Metadata...nomen est omen :))

WizzardOfOZ ::

Egidij88 je izjavil:

Metadata...nomen est omen :))


Jap, se strinjam.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Miki N ::

Uporaba takih prefiksov je še kar dober znak, da je Marku Sladkogorcu občutek moči dokončno prešel v akutno stanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

mtosev ::

Boobiz je izjavil:

Glede na to, da ma 90% interneta facebook trackerje na svojih pejđih, vejo precej več kot samo tvojo vsebino messengerja in to, da 2x na mesec odpreš fejsfuk. Po domače, vejo vse. Če si to racionaliziraš z NEodvisnostjo potem so be it, samo ne se pretvarjat, da si pogruntal PRAVILEN način uporabe česarkoli FB, ker se bo kdo smejal.

Jaz dobro vem, da me trackajo samo bore malo imajo od tega, ker stuff ne kupujem na podlagi reklam in česarkoli podobnega. Kupim in gledam samo stvari, ki mene zanimajo, lahko mi kažejo nonstop stvari katere me ne zanimajo ali pa sem se odločil, da ne rabim pa jih enostavno ne bom kupil.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Bellzmet ::

Hehe glede na to kar si napisal ravno pri tebi njihova mašina deluje. Tebi se samo zdi, da kupuješ čisto po svoji volji brez zunanjih vplivov...pa temu ni tako. Sicer pa...ignorance is bliss.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

Miki N ::

Bellzmet je izjavil:

Hehe glede na to kar si napisal ravno pri tebi njihova mašina deluje. Tebi se samo zdi, da kupuješ čisto po svoji volji brez zunanjih vplivov...pa temu ni tako. Sicer pa...ignorance is bliss.


No saj to je dejansko ena od marketinških fint. Ker veš, da je določen del trga ani-potrošniški jih lahko preusmeriš stran od "komerciale"... v roke "neodvisnih" trgovcev.. ki so delno tudi v tvoji ligi. In soveseli, trošijo dalje.

Sladkogorec je povsod. V tvoji glavi, a niti ne veš. Saj mislim, da je to vodilna ideja "metaverzuma" - prisotnost na "nivoju višje", da ne moreš direktno opaziti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

mtosev ::

Sure ja. Malo poglej kolk stuffa jaz kupim in koliko drugi ljudje. Sicer kak misliš, da sn komp v podpisu nabavil? Misliš, da so mi reklame pokazale katere komponente naj vzamem? Vse sn lepo sam izbral. Reviewe pa pogledam na tech sites.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Bellzmet ::

Ja samo do teh reviewvev in trgovin si pa prišel kako? Pa bral si review in mnenja uporabnikov - in kako so oni prišli do "svojih" mnenj? Preko prikritega oglaševanja, influencerjev, "free sample"? Lahko pa da je njim nekdo sugeriral kaj naj kupi in to potem nate prenese...pač ne veš.

Pa seveda, če imaš komponente Asus, Samsung, Gskill - potem oglaševalski stroj pri tebi pač deluje. Pa sej je praktično pri vseh tako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

xandros ::

poweroff je izjavil:

mtosev je izjavil:

FB je v redu, če ga pravilno uporabljaš. Jaz preprosto nikoli ne odprem news feed in je problem rešen.

Pravilna uporaba je, da v hosts file napišeš 127.0.0.1 facebook.com :))

Narobe!
Pravilno je, da se FB izbrise/prepove.
Posiljevanje vsake strani z FB cookiji, linki na fb, pixel,....
Sledenje...
Namensko prikazovanje news, ustvarjanje mnenj,...
POvezava z drugimi Insta,what...

Še vedno preprican, da samo en zapis 127.0.0.1 facebook.com pomaga?

dsfsfawer235 ::

poweroff je izjavil:

mtosev je izjavil:

FB je v redu, če ga pravilno uporabljaš. Jaz preprosto nikoli ne odprem news feed in je problem rešen.

Pravilna uporaba je, da v hosts file napišeš 127.0.0.1 facebook.com :))


Pravilna uporaba je, da blokiras AS63293, AS54115 in AS32934. ;)
If you don't work in a sweatshop, thank a Union.
If you do work in a sweatshop, start a Union.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/Rb-star.svg

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

xandros je izjavil:

poweroff je izjavil:

mtosev je izjavil:

FB je v redu, če ga pravilno uporabljaš. Jaz preprosto nikoli ne odprem news feed in je problem rešen.

Pravilna uporaba je, da v hosts file napišeš 127.0.0.1 facebook.com :))

Narobe!
Pravilno je, da se FB izbrise/prepove.
Posiljevanje vsake strani z FB cookiji, linki na fb, pixel,....
Sledenje...
Namensko prikazovanje news, ustvarjanje mnenj,...
POvezava z drugimi Insta,what...

Še vedno preprican, da samo en zapis 127.0.0.1 facebook.com pomaga?


Potem pa še uporabniki, ki objavljajo povezave in ne zbrišejo FaceDrek sranja iz URL naslova.
Opažam tudi tukaj na slo-tech.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

shadeX ::

mtosev je izjavil:

Boobiz je izjavil:

Glede na to, da ma 90% interneta facebook trackerje na svojih pejđih, vejo precej več kot samo tvojo vsebino messengerja in to, da 2x na mesec odpreš fejsfuk. Po domače, vejo vse. Če si to racionaliziraš z NEodvisnostjo potem so be it, samo ne se pretvarjat, da si pogruntal PRAVILEN način uporabe česarkoli FB, ker se bo kdo smejal.

Jaz dobro vem, da me trackajo samo bore malo imajo od tega, ker stuff ne kupujem na podlagi reklam in česarkoli podobnega. Kupim in gledam samo stvari, ki mene zanimajo, lahko mi kažejo nonstop stvari katere me ne zanimajo ali pa sem se odločil, da ne rabim pa jih enostavno ne bom kupil.


Vsak človek je prodajalec in kupec. Prodajaš lahko od izdelkov, storitev ali pa mnenja. Če ti vidiš "suggested" video na Facebooku, Youtubu, .. kako je nek intelov procesor boljši od AMD-jevega (ali obratno), si praktično že prodan tudi če ne kupiš izdelka. To boš povedal na forumu ali pa doma, znancem, kolegom itd kar pomeni da boš vplival na njihovo mnenje (še bolj če se ti šteješ kot strokovnjak v tej kategoriji).

Nič narobe sicer, ampak lovke socialnih omrežij in nasplošno interneta segajo zelo daleč in prikrito delujejo na posameznika brez da bi se on to sploh zavedal. Težko je tudi za tiste ki se tega zavedamo, kaj točno vstopi v našo podzavest in kaj ne (ker tudi mi večino časa ne moremo operirati v zavestnem načinu - in ko enkrat pride nekaj do podzavesti, je to težko dat ven - zahteva zavestno energijo).

Najbolj je zajebano ker lahko algoritmi teh korporacij delujejo prikrito in ti servirajo content, kot ti ga oni želijo. Praktično te lahko reprogramirajo po svoji volji (če ne tebe, pa kolega ki ima velik vpliv nate ampak gleda content s Facebooka).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

mtosev ::

Bellzmet je izjavil:

Ja samo do teh reviewvev in trgovin si pa prišel kako? Pa bral si review in mnenja uporabnikov - in kako so oni prišli do "svojih" mnenj? Preko prikritega oglaševanja, influencerjev, "free sample"? Lahko pa da je njim nekdo sugeriral kaj naj kupi in to potem nate prenese...pač ne veš.

Pa seveda, če imaš komponente Asus, Samsung, Gskill - potem oglaševalski stroj pri tebi pač deluje. Pa sej je praktično pri vseh tako.

Kak sn prišo do npr computeruniverse trgovine pred več kot desetimi leti? Iskal sn komponente na googliju in se mi je ta trgovina več pokazala in ker tedaj za to trgovino še nisem slišal pa sem šel googlati, če je kdo pri njih že kupoval in sn kr nekaj websitov prečekiral preden sem se odločil, da začnem pri njih kupovati. Seveda, da imam brand name komponente v kompu, ker no name stuffa nikoli niti ne gledam in tudi ne bi kupil. Cheap low end stuff me nikoli ni zanimal.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Sparrow ::

Mtosev že samo da napišeš:

"Seveda, da imam brand name komponente v kompu, ker no name stuffa nikoli niti ne gledam in tudi ne bi kupil"

je popolen dokaz, da je marketing na tebi dosegel željeni efekt. Razumem te, da bi vsak rad bil samostojen in avtonomen v svojem razmišljanju, vendar marketinške študije kažejo dokaj nasprotno sliko. To da ti smatraš en brand kot kvalitetnejši od drugega je efekt uspešnega marketinga.

Ta del marketinga se imenuje "branding" in glavni cilj je doseči pri uporabnik, da asociirajo določen brand z določenimi pozitivnimi vrednotami. Kot so kvaliteta / prestiž / socialni status ipd.

Imaš veliko vej marketing in veliko jih ni očitnih. Apple je recimo plačeval cela bogastva da so v popularnih TV serijah (pozitivni liki) uporabljali njegove proizvode.

In to je samo en od primerov indirektnega marketinga. Moj point je, da če tega ne preštudiraš ne boš niti opazil s koliko koncev firme vplivajo na tvoje mnenje. In bistvo je da ne opaziš... ker je to ena od komponent uspešnosti oglasne kampanije.

Bellzmet ::

@mtosev: Ja sej vem, zdi se vse naključno, naravno, da si se sam odločil. Pa vseeno mislim oz. sem prepričan, da nas v tem postopku iskanja in izbiranja usmerjajo. Sej isto velja zame.

Sparrow ::

Če so ti bližje računalniške komponente... E-sports ekipe so sponzorirane s strani AMD-ja / Intel-a / Nvidije. Zakaj? Zato, da med drugim ko folk gleda tekme ali Twitch streame in vidi v ozadju kišto od računalnika. In ker "profesionalci" uporabljajo določene brande / build confige... potem so to ziher dobre izbira, right?

Veliko marketinga je neočitnega in če nisi v tem fohu ga niti ne boš prepoznal.

nevone ::

Verjetno šteje tudi stopnja vpliva. Zdej ste kar vse zmetali v isti koš. Ker vpliv.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

poweroff ::

Drugace priporocam dotatek Facebook Fence, ki blokira socialne vticnike na third party straneh in copy clean URLs (ali nekaj podobnega), ki omogoca kopiranje URLjev brez fbclid evil dodatka.
sudo poweroff

HotBurek ::

Bolj univerzalna rešitev, addon, ki zahteva tudi minimalno telovadbe, sploh na začetku. A je dbest in pokaže, koliko so strani vezane na par velikih.

uMatrix
https://addons.mozilla.org/en-US/firefo...
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

MrStein ::

Torej vsi testi, review-i, mnenja na forumih, itd so kupljeni?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Bellzmet ::

Ne vsi pomoje ne. Samo nikoli ne veš, kakšno ozadje, vplive, sugestije, prijatelje, ipd ima tisti, ki stvar testira ali komentira na forumu. In vse to lahko vpliva na test oz. že na sam izbor testiranih komponent ali na napisano mnenje na forumu. Sej ne govorim, da je povsod vse 100% "kupljeno", govorim samo da tudi na tiste, ki so "neodvisni" lahko nekdo posredno/neposredno vpliva oz sugestira pa se tega ne zavedajo. In tem potem slediš oz. upoštevaš njihovo mnenje. Pač pomoje je v velikem deležu tako.

MrStein ::

Torej je Yugo v resnici dober in zanesljiv avto, na nivoju Toyote, le Zuck me je prepričal v nasprotno?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Bellzmet ::

Pojma nimam. Nisem vozil niti Yuga niti Toyote...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zuckerberg nadaljuje serijo ameriških romanj v Bruselj

Oddelek: Novice / NWO
164696 (3547) D3m
»

Velika Britanija uvaja davek na digitalne storitve (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
5613816 (11243) euagrus
»

Facebook z Oculus Riftom ima prihodnost VR-ja še vedno v svojih rokah

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
397429 (6122) Spock83
»

Povabi.si - organizacija dogodkov

Oddelek: Izdelava spletišč
385533 (3880) mrezna

Več podobnih tem