» »

Pomanjkanje čipov, ki klesti dobičke, bo še trajalo

Pomanjkanje čipov, ki klesti dobičke, bo še trajalo

Slo-Tech - Kljub prvotnim optimističnim napovedim, da se bo drugo leto situacija na trgu polprevodniških čipov stabilizirala, analitiki iz Deloitta tega ne vidijo tako. Brandon Kulik pojasnjuje, da bo do normalizacije preteklo še nekaj let in ne zgolj četrtletij. Ker je čedalje več izdelkov tako ali drugače pametnih, se posledica pomanjkanja prelivajo skozi celotno gospodarstvo. V Wells Fargo na primer ocenjujejo, da bo ameriški BDP zaradi teh težav nižji za 0,7 odstotka.

Neposredna razloga sta dva: povečano povpraševanje in skrhana ponudba. Ljudje še vedno množično kupujejo nove telefone, računalnike in druge elektronske naprave, hkrati pa jih tudi uporabljajo na načine, ki terjajo dodatna vlaganja v infrastrukturo. Delo na daljavo, pretočne vsebine in podobno zahtevajo nadgradnje tudi na strani ponudnikov storitev. Ponudbena stran pa ječi zaradi sovpada več dejavnikov, med katerimi covid niti ni več glavni. Lanski požar v obratu za proizvodnjo tiskanih vezij (PCB) je znatno okrnil proizvodnjo, kar je na predstavitvi poslovnih rezultatov izpostavil celo Intel.

Težava je tudi nestanovitnost povpraševanja. Trenutno so tovarne preobremenjene, a nihče ne ve, ali se bo nadaljevalo še desetletje. Obrati za proizvodnjo čipov sodijo med najzahtevnejše na svetu, njihova postavitev pa je izjemno draga (do 10 milijard dolarjev), zato nima smisla imeti tovarne, ki na primer teče s 70-odstotno izkoriščenostjo. Zato so kljub trenutnemu povečanju povpraševanja investitorje v nove obrate zadržani. Namesto tega so povečanja kapacitet postopna, torej z izboljšavo trenutnih linij in postavljanje novih na obstoječih lokacijah. Medtem ko gradnja novih obratov traja 3-4 leta, dajo izboljšave rezultate v letu ali dveh.

A vseeno ni pričakovati, da se bo trg normaliziral v letu 2022. Podjetja pa posledice seveda čutijo tu in zdaj. Apple je zaradi pomanjkanja, ki je vplivalo na zastoje pri proizvodnjo, na primer utrpel za šest milijard dolarjev oporutunitetne izgube. Podobno je tudi v avtomobilski industriji, denimo v Volkswagnu in v GM in Fordu, ki so vsi beležili strm upad dobička.


12 komentarjev

Nikonja ::

Potem bo zamenjava računalnika počakala ziher še naslednje leto, jupi !

mtosev ::

Kdo je kupil komp točno preden se je tole vse začelo je lahko srečen. Jaz sn eden izmed njih, ker sn nabavil nov komp prejšnje poletje.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

opeter ::

Na sliki je narobe vstavljen CPU. :)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

ripmork ::

Itak da je pomanjkanje čipov, ko pa so vse za cepiva porabli >:D:))

antonija ::

opeter je izjavil:

Na sliki je narobe vstavljen CPU. :)
Meni bolj izgleda kot "slecen" CPU... podnozje ima luknje za nogice, stran, obrnjena navzgor, ima pa samo kontakte, nima nogic.

Tukajle je mickeno visja resolucija slike: https://monzulbd.com/wp-content/uploads...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

LeQuack ::

To je dobro za okolje, bodo ljudje imeli še nekaj let stare stvari, namesto da bi nabavili nove.
Quack !

c3p0 ::

antonija je izjavil:

opeter je izjavil:

Na sliki je narobe vstavljen CPU. :)
Meni bolj izgleda kot "slecen" CPU... podnozje ima luknje za nogice, stran, obrnjena navzgor, ima pa samo kontakte, nima nogic.

Tukajle je mickeno visja resolucija slike: https://monzulbd.com/wp-content/uploads...


Je kar narobe obrnjen čip, podnožje ima nogice.

FireSnake ::

LeQuack je izjavil:

To je dobro za okolje, bodo ljudje imeli še nekaj let stare stvari, namesto da bi nabavili nove.


Kakor kdo.
Ko pride DDR5 in nova Ryzen serija jaz menjam.
Je pa res, da bom "staro" (X470, 5900X, 32GB DDR4 3200 CL14, ...) prodal in ne zavrgel.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

LeQuack ::

FireSnake je izjavil:

LeQuack je izjavil:

To je dobro za okolje, bodo ljudje imeli še nekaj let stare stvari, namesto da bi nabavili nove.


Kakor kdo.
Ko pride DDR5 in nova Ryzen serija jaz menjam.
Je pa res, da bom "staro" (X470, 5900X, 32GB DDR4 3200 CL14, ...) prodal in ne zavrgel.


To pa res ni staro, to imaš lahko še 10 let pa bo v redu.
Sicer pa sedaj ko ima Apple svoje M1 čipe je Intel ali AMD obsolete ratal, kot bi kupoval Golf 1 ali kaj podobnega.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Jarno ::

LeQuack je izjavil:

Sicer pa sedaj ko ima Apple svoje M1 čipe je Intel ali AMD obsolete ratal, kot bi kupoval Golf 1 ali kaj podobnega.


M1 ni za modularno okolje in še nekaj časa (naslednik) ne bo. Npr. imaš že sedaj zen3 -u procesorje (tudi 8c/16t), ki skupaj z grafičnim delom porabljajo 15W.
Roko na srce, Apple si ne bo ustvarjal modularnega okolja, stavi na premožnejši sloj, ki je pripravljen plačat določen premium.
Ampak se lahko spremenijo določeni trendi. Čisto možno je, da se bo x86-64 prečistil določenih ekstenzij in se razvil naprej.

Po drugi strani pa bo v prednosti tisti, ki si bo zagotovil najnovejši proizvodni proces. Pomanjkanje čipov bi lahko manj škodilo Applu kot drugim, ker so ekonomsko v prednosti.
#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()

Nikonja ::

Res je tudi da danes mašino komot goniš tudi čez 5 let in po potrebi samo menjaš grafično če si nor na igre.
Jaz imam Xeona E3-1231 v3, 24GB DDR3 RAM-a, gforce 1060 in diskov kot dreka, in vse kar rabim dela kot šus, tko da komot zdržim še naslednje leto in šparam za mašinico z vsaj 8 jedrnim procesorjem (idealno tudi več) DDR5 ramom, grafična pa mi niti ni tako noro pomembna.

FireSnake ::

LeQuack je izjavil:


1)
To pa res ni staro, to imaš lahko še 10 let pa bo v redu.
2)
Sicer pa sedaj ko ima Apple svoje M1 čipe je Intel ali AMD obsolete ratal, kot bi kupoval Golf 1 ali kaj podobnega.


1)
Res je.
A meni mašina nosi denar in pač imam srečo, da se mi zadeva povrne.
In, ko delam hočem, da "bliska". Nočem delati minute več, kot je potrebno.

2)
Pozabljaš na veliko vlogo Microsofta, zato se to ne bo zgodilo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ker ni čipov, Volkswagen in Opel ustavila nekatere tovarne (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8017558 (10619) klinker
»

Zaradi pomanjkanja čipov TSMC odpovedal pocenitve, napovedal tovarne

Oddelek: Novice / Ostale najave
4212859 (10774) Poldi112
»

Tesla lani dobavila pol milijona električnih vozil (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Rezultati
20829702 (24924) kow
»

Zaradi nizkih cen bo Western Digital krčil proizvodnjo NAND-a, DRAM se ne bo cenil

Oddelek: Novice / Diski
144694 (2811) starfotr
»

Intel s slabšim kvartalom kot je bilo načrtovano

Oddelek: Novice / Rezultati
234576 (3944) Matako

Več podobnih tem